jSpeeltuin vergeet gehandicapte pzc zeeland Een onvergetelijke ervaring >ond van militaire Oorlogsslachtoffers koekt jonge leden Recreatieschap Veerse Meer koopt drijvende steiger Mariekerke nu ook bereid om het afval apart in te zamelen I oegankelijkheid voor jeugd met lichamelijk of geestelijk gebrek schiet vaak tekort Materieel Vlissingse brandweer is hard aan vervanging toe Zes Chinezen wilden als verstekeling naar Engeland Poeslief man onze verslaggever 21_ %DDELBURG - Langzamer- 4fi fland begint bet besef door te 25 ij?jPe'en: °®k gehandicapte kin- 10 wren hebben recht op speel- 15 lilimte naast de deur. Vorig jaar 30 werd in Middelburg een speel- uin (het Meiveld in de Magi- 59 %aatwijk) geopend die ge- 16 ?%hikt is voor zowel gehandi- |;ipte als niet-gehandicapte jlinderen. De speeltuin in 's- 45 i; ravenpolder is inmiddels ge- 50 ij ïeltelijk aangepast. In Zierik- e en Oud-Vossemeer bestaan jJHannen in die richting. ar ci et begin is er. Maar het gaat te ngzaam. Marlie Blok, consu lt 20 nt Van ImPuls"Zeeland: -Er 13 2j ordt veel te weinig bij stil ge- 35 aan, dat ook kinderen met een 55 ij indicap in hun eigen buurt 00 moeten kunnen spelen." 05 h onderdag wordt in het Bra- antse Oisterwijk een studiedag J® 'houden onder het motto 'er^ maken van Samenspelen'. 15 j, e studiedag is bestemd voor 30 ii eeuwse. Brabantse en Lim- 35 H urgse organisaties en instellin- 40 ij en die zich willen inzetten voor t integratie van kinderen met ien handicap. Uitgangspunt jan die studiedag: gehandicap- fe kinderen moeten in de gele- snheid worden gesteld samen vspelen met hun valide leef- jdsgenootjes. En waar kan dat eter dan in de speeltuin of het leelveldje op de hoek van hun f' raat et komt er nog veel te weinig an. Speeltuinen zijn vaak niet nauwelijks toegankelijk voor ilstoelgebruikers, de speeltoe- rilen zijn in de meeste gevallen olstrekt ongeschikt voor kinde- >n die moeilijk uit de voeten unnen. Inderbelicht r wordt, zegt Marlie Blok. op eel terreinen (onderwijs, ar- eidsmarkt) aandacht geschon- en aan integratie van gehandi- apten. Eén aspect blijft echter iderbelicht: het gebrek aan peelmogelijkheden voor gehan- icapte kinderen in hun eigen roonomgeving. Jemeenten stellen speelruimte- en op, speeltuinbesturen iveren hun speeltuin, wel- .stellingen bieden de hel- pende hand en fondsen zorgen voor financiën. Maar daarbij worden gehandicapte kinderen nogal eens over het hoofd gezien. En dat is jammer, vindt Marlie Blok. Want met een beetje goede wil en wat extra geld kunnen speeltuinen dusdanig worden ingericht dat ook kinderen met een lichamelijke of geestelijke handicap er gebruik van kunnen maken. Prijs De NUSO, de landelijke organi satie voor speeltuinwerk en jeugdrecreatie, probeert dat al een aantal jaren te stimuleren. Zo wordt jaarlijks een prijs uit gereikt aan een speeltuin of kin derboerderij waai' moeite wordt gedaan gehandicapte kinderen een speelplek te bezorgen. Vorig jaar ging die prijs (30.000 gulden; gesubsidieerd door de Stichting Kinderpostzegels Nederland) naar de Middelburgse speeltuin aan het Meiveld. In die speeltuin staan tal van speeltoestellen (zo als een aangepaste wip en een aangepaste schommel) waarvan ook gehandicapte kinderen ge bruik kunnen maken. Via de studiedag wil Impuls Zee land (Zeeuwse steunfunctie voor het welzijnswerk) samen met vergelijkbare organisaties in de overige zuidelijke provincies at tenderen op de mogelijkheden die er bestaan om belemmerin gen op speelgebied voor kinde ren met een handicap weg te ne men. De speeltuin op het Meiveld in de Middelburgse Magistraat wijk is als een van de weinige geschikt voor zowel gehandicapte als niet-gehan dicapte kinderen. Dit speeltoestel is speciaal gemaakt voor spastische kinderen. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Een groot aan tal zaken bij de brandweer van Vlissingen is dringend toe aan vervanging. Eerder dan verwacht moeten een dienst auto en een vrachtwagen wor den vervangen. Alleen voor een hulpverleningskraan en een motorpomp van een van de blusvoertuigen volstaat een grondige reparatie. Het Vlissingse college van b en w stelt de gemeenteraad voor 315.000 gulden beschikbaar te stellen voor de brandweer. Het grootste deel van het geld is bestemd voor de voertuigen, gezamenlijk 115.000 gulden. Voor de vervanging en uitbrei ding van de kleding, uitrusting en adembescherming vraagt het brandweerkorps 50 mille. Verder wil het korps investe ren in een nieuwe inventaris voor de kantine en nieuwe slangen en armaturen, waar onder duikpakken en red dingsvesten. Op de lijst komen ook twee posten onvoorzien voor die betrekking hebben op de arbeids- en milieu-inspec tie. Controle Bij een controle is gebleken dat het gebouw van de brand weer nog niet voldoet aan alle eisen. De wasplaats moet nog worden voorzien van een vloei stofdichte vloer en ook moet de afzuiginstallatie worden uitge breid naar alle voertuigen. De totale kosten van de aanpas singen bedragen 75 mille. Het college stelt voor het beno digde bedrag te financieren met 60.000 gulden uit de meer jarenraming en 255.000 gulden uit het vervangingsfonds. Het voorstel wordt woensdag be handeld door de adviescom missie financien. Andere punten op de agenda zijn onder meer het krediet voor de verbetering van de Bermweg. de stoplichten bij het kruispunt Koudekerkse- weg/Sloeweg en de bestem ming van het voormalige schoolgebouw aan de Brouwe- naarstraat De vergadering in het stadhuis begint om 19.30 uur. an onze verslaggeefster LISSINGEN - De Bond van ederlandse Militaire Oorlogs- i Dienstslachtoffers (BNMO) bezig met het werven van euwe jonge leden. Bij de leeste militairen die tijdens ensttijd in de wao terechtko- en leeft het idee dat de BNMO bond is voor ouderen. Aan t vooroordeel wil de bond een ld maken. voorzitter van de Zeeuwse af- ïling J. J. Dorst kaartte het on- ;rwerp aan tijdens de jaarlijkse denvergadering, die zaterdag de Vlissingse Marinekazerne erd gehouden. Dorst deed een iroep op de financiën van het 3>ofdbestuur van de BNMO. dat i°T[as vertegenwoordigd door J. M. van Dam. ..Alleen met inge krachten blijven onze ver- 'gen; lersr den. ^nelkraak in lUwelierszaak i onze verslaggever |l lanir— i toftjRGH-HAAMSTEDE - Bij suv^n juwelierszaak aan de Noord- lat in Haamstede is zondag gen omstreeks vier uur een lelkraak gepleegd. Eigenaar en ïwonenden werden gewekt tor het alarm en zagen twee irsonen met bivakmutsen op 'grennen richting Klooster- ig. De buit bestond uit een intal horloges. De politie ver goedt dat de daders in de buurt J|n vluchtvoertuig hadden $|aar staan Ze zijn nog spoor loos, r, worven rechten gewaarborgd. De tijd is rijp voor een landelijke aanpak. Wij Zeeuwen zijn nuch ter genoeg om te begrijpen dat belangstelling niet. met geld te koop is, maar het lukt niet zon der een financiële injectie." Op dit moment is door verschil lende afdelingen in Nederland, ook in Zeeland, al een begin ge maakt met de verjongingskuur. Er zijn onder meer speciale com missies jongerenbeleid opgezet. Op 4 juni houdt het landelijke BNMO-centrym in Doorn een open dag. In het centrum kun nen de gewonde militairen te recht voor revalidatie en worden enkele ongeneeslijk zieken ver pleegd in socio-woningen. Overigens sprak zowel Van Dam als Dorst zijn bezorgdheid uit over de gang van zaken rond de wao. Ook voor de militairen had het Rijk bezuinigingen in petto, door de inschaling aan te pas sen. Maar deze maatregel is dankzij de inspanningen van de bond twee jaar uitgesteld. Tijdens de jaarvergadering wer den vijftien leden gehuldigd voor hun langdurig lidmaat schap. A. J. Klooté uit Middel burg. P. Tilroe en C. A. C. de Voogd-Acda uit Oost-Souburg kregen uit handen van het BNMO-bestuurslid Van Dam de gouden onderscheiding voor hun veertigjarig lidmaatschap. De Oostsouburgse P. van Oos ten-Koeman ontving de onder scheiding in zilver voor haar 25- jarig lidmaatschap. Onder de elf leden die de bronzen onderschei ding kregen voor hun tienjarig lidmaatschap waren al opval lend veel 'jongeren'. van onze VLISSINGEN - De marechaussee in Vlissingen heeft zondag zes Chinezen aangehouden die probeerden naar Engeland te reizen als verstekeling. De zes, die als asielzoeker in Neder land verblijven, probeerden zich te verstoppen in een con tainer op het terrein van de Olau Line. De container zou worden verscheept naar Sheerness. Bij de marechaussee op de Olau Line meldde zich afgelopen weekeinde voor de tweede keer binnen een maand een Pale stijn met een vals paspoort. In januari was dezelfde man al betrapt met een vals Italiaans paspoort. Nu had hij een Frans document. Hij had de pech dat hij zich bij dezelfde opspo ringsambtenaar als in januari had gemeld, die hem meteen herkende. Na overleg met het Openbaar Ministerie is de Pale stijn een geldboete opgelegd. Daarna is hij overgedragen aan de vreemdelingendienst van de politie, waar hij wordt vast gehouden in afwachting van zijn uitzetting. Axelse winnaar in Postcodebingo van onze verslaggever AXEL - De kandidaten die aan de televi sie-spelshow Postcodebingo meedoen, kunnen maximaal negen mille en een reis naar het Verre Oosten binnenhalen. Een prijs die nogal bleekjes afsteekt bij de ze ven miljoen gulden die als ultieme hoofd prijs in de Postcodeloterij kan worden gewonnen. Door melancholieke over peinzingen over het verschil tussen bin go en loterij is de Axelse Irene Soeder- huize echter niet overvallen. Nou moet ze natuurlijk ook niet zielig doen. Tenslotte was zondagavond op tele visie te zien dat ze 3500 gulden en de hoofdprijs (een reis ter waarde van tien mille) won. Maar ook als Irene die belonin gen niet in de wacht had gesleept, was ze niet in een hoekje gaan zitten kniezen. Het meedoen op zich - ze is er zich van bewust dat ze 'een vreselijk cliché' uit de kast trekt - was al prachtig. Niet om haar hoofd nu eens op televisie te zien. Ten tijde van het gesprek, een dagje voor de uitzending, weet ze nog niet eens zeker of ze dat wel zo leuk gaat vinden. Maar de manier waarop een ploeg mensen Irene en haar gevolg opving en een dag lang in de watten legde in de studio van Joop van den Ende was in één woord: 'on vergetelijk'. „Een hostess verliest je de he le dag geen seconde uit het oog en echt iedereen in de studio is uiterst behulp zaam. Je zou verwachten dat ze niet zo veel aandacht meer hebben voor het zo veelste quizkandidaatje, maar van bin nenkomst tot vertrek werden we vertroe teld." Spanning Ook de 'zenuwslopende spanning' zal Irene nog wel even bijblijven, hoewel ze tijdens het beantwoorden van de quizvra- gen nauwelijks tijd had om zich dat te rea liseren. Levenspartner Hans Langhout dacht op de publieke tribune juist nergens anders aan Hij wordt normaliter niet warm of koud van een spelletje bingo en toen hij de cameramensen zag bewegen, dacht hij: „Normaal blijven doen. Hans." In het vuur van het spel - constateert hij achteraf - was het besef van tijd en plaats echter snel verdwenen. Niet alleen bij hemzelf, maar ook bij de vrienden die wa ren meegekomen. „We zwaaiden allemaal van enthousiasme en ter aanmoediging met onze armen in de rondte en dat moet menig andere toe schouwer blauwe plekken hebben be zorgd. Eén van ons sprong bovenop het bekertje koffie dat hij voor het gemak op de grond had gezet en ik merkte tijdens een helder moment dat ik gewoon achter lijk zat te krijsen in het publiek Aan die metamorfose van nuchtere café-restau ranthouder tot tribunegiller had Hans nog niet gedacht toen hij de televisiema kers liet weten dat Irene best als kandi date mocht worden aangezocht. Arnie Het kostte hem nog heel wat moeite om voor Irene verborgen te houden dat Rei nout Oerlemans.- 'Arnie' in Goede tijden, slechte tijden - haar onverwachts zou ko- Irene Soederhuize: „Je zou verwachten dat ze niet zoveel aandacht meer hebben voor het zoveelste quizkandidaatje, maar van binnenkomst tot vertrek werden we vertroe teld." foto Charles Strijd men ophalen. Als kok is de keuken het do mein van Irene. Maar omdat Bastion een café-restaurant op Axelse schaal is - en ze de tent natuurlijk samen met Hans drijft - ziet ze meestal wel kans om tussen de gan gen door even aan de toog te komen zit ten. En ook als het beredruk is. wil ze nog wel even haar hoofd om de deur van de ge lagkamer steken om van de clientèle te horen of alles naar wens is. Irene mocht echter onder geen beding de televisieploeg aan zien komen. Vandaar dat een paar eters in het complot werden betrokken. Zij bestelden een paar bewer kelijke gerechten, die Irene in de keuken hielden De 'Arnie-surprise' werkte dan ook fantastisch Hans had er overigens wel voor gezorgd dat zijn partner op stra lende wijze werd verrast. Haar kokspak had hij een dagje eerder in de was gedaan, zodat ze een spierwit voor schootje aan had. Hij had haar aangera den om bepaalde oorbellen te dragen en adviseerde ook nog ietwat temerig bij de keuze voor de kleuren make-up en oog schaduw Hoewel hij normaal ook wel at tent is op uiterlijk vertoon, overdreef hij deze keer toch. Irene dreigde de kont te gen de krib te gooien en gewoon lekker in spijkerbroek achter het fornuis te gaan staan Het ging anderhalve week geleden, toen werden de opnames in Bastion gemaakt, nog net goed. Maar de fotograaf krijgt nul op het rekest als hij vraagt of Irene zich door hem nog eens net zo wil laten 'verras sen' als toen door jongetje Arnie. „Ben je gek Ik heb net mijn hele keuken overhoop gehaald ter voorbereiding van een diner voor 26 personen. Je maakt hier in het res taurant maar een foto." MAANDAG 14 MAART 1994 VLISSINGEN - Het Recreatie schap Veerse Meer wil een drij vende steiger overnemen van de Beheermaatschappij Neeltje Jans. De negentig meter lange steiger was in gebruik in de zo genoemde betonhaven aan de Oosterscheldekering. Met de aankoop en verplaatsing is een bedrag gemoeid van ruim 140.000 gulden. Het algemeen bestuur van het schap wordt tijdens de vergade ring van woensdag 16 maart ge vraagd akkoord te gaan met de aanschaf. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis van Arnemuiden en begint om 14.00 uur. Het recreatieschap wil de stei ger, geschikt voor het afmeren van grote motorjachten en zeil schepen. plaatsen in het diepe gedeelte van het Veerse Meer. ten oosten van de loswal in Vrou wenpolder. Vrachtschepen zul len alleen mogen afmeren aan de officiële loswal. Het schap be reidt bovendien een ankerver bod voor voor het water tussen de nieuwe steiger en het strandje bij Vrouwenpolder Het bestuur wordt ook gevraagd een krediet van 37.000 gulden beschikbaar te stellen voor het plaatsen van toiletten en inza- meltanks voor chemisch afval op verschillende plaatsen aan het Veerse Meer. Het gaat in to taal om twintig toiletten en twaalf inzameltanks die voor kortere of langere tijd geduren de het seizoen dienst zullen doen. Tijdens de vergadering komt verder een herziening van de be groting voor 1994 aan de orde. De gemeenteraden van Arne muiden en Kortgene hebben zich al akkoord verklaard met de herziening, waarin onder meer een extra post van 150.000 gulden is opgenomen. Met dat geldzal extra onderhoud en mi- liezorg worden gepleegd tenein de het kwaliteitsniveau op peil te houden. van onze verslaggeefster MELISKERKE - De gemeente Mariekerke wil zich toch aan sluiten bij het standpunt van de andere Walcherse gemeenten over de gescheiden inzameling van afval. Tot nu toe hield Ma riekerke vast aan de keuze voor de oude vertrouwde vuilniszak in combinatie met een mini-con tainer voor het groente-, fruit- en tuinafval. Alle andere gemeen ten spraken hun voorkeur uit voor de duobak. Weliswaar met grote aarzeling, stelt het college van b en w de raad voor in te stemmen met de duobak. Dit met het oog op de gemeentelijke herindeling van Walcheren De raad van Marie kerke heeft zich unaniem uitge sproken voor de driedeling van Walcheren. Het past daarom niet als Mariekerke straks als enige gemeente in de nog te vor men plattelandsgemeente kiest voor een ander inzamelingssys teem. Overigens vindt het college dat de Centrale Dienst Gemeente werken (CDG) geen enkele aan dacht heeft geschonken aan de argumenten die pleiten voor de minicontainer. De duobak legt te veel beperkingen op bij nieuwe inzamelstructuren. Bo vendien is de bak vanwege zijn afmetingen niet voor ieder huis houden praktisch. Ook moet. volgens het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Mid den- en Noord-Zeeland <OLAZ>, rekening gehouden worden met de verontreiniging die het gft-af- val ongeschikt maakt voor com- postering. Registratie Uit de berekening van de CDG blijkt dat de kosten 11.000 gul den lager zijn als al het huishou delijk afval van het platteland wordt ingezameld via de me- thode-Mariekerke. Bij inzame ling via de duobak komt ook nog een reeks van kostenverhogen de aspecten kijken, waarmee geen rekening wordt gehouden, zoals het mislopen van kwan tumkortingen, het opzetten van een registratiesysteem en de stortkosten van restafval. Als Mariekerke alsnog kiest voor een afwijkend systeem, wil de CDG de gemeente de meer kosten laten betalen. Volgens het college is dit een loos dreige ment, omdat het een geschil in de zin van de Wet Gemeen schappelijke Regelingen zou zijn en niet de CDG. maar gede puteerde staten hierover een uit spraak kunnen doen. Sanering Woensdag 23 maart beslist de gemeenteraad over het voorstel van b en w. Ook zal de raad de sanering van het benzinestation Davidse aan de Torenstraat in Meliskerke behandelen. David se stopt binnenkort met de brandstoffenverkoop Hij maakt, gebruik van de regeling van de Stichting Uitvoering Amovering Tankstations (SUBAT). Marie kerke heeft de SUBAT verzocht de sanering van het tankstation te laten plaatsvinden met de aanleg van de nieuwe asfaltlaag en de uitvoering van de recon structie van de Torenstraat. Omdat de tanks onder de grond een aantal jaren geleden zijn ver nieuwd. is de kans dat de bodem is verontreinigd nihil. De raads vergadering begint om 16 uur. Politie houdt vernielers van grafstenen aan van onze verslaggever DREISCHOR - De politie heeft twee 15-jarige jongens aange houden die worden verdacht van een reeks vernielingen in de nacht van woensdag op donder dag in Dreischor. Op de alge mene begraafplaats moesten ze ven grafstenen het ontgelden. Voorts werd in de buurt schade aangericht op een volkstuinen complex en werd een brieven bus vernield. Naar aanleiding van de vernie lingen heeft de politie een uitge breid onderzoek ingesteld, dat resulteerde in de aanhouding van de twee verdachten. Zij schreven hun daad toe aan bal dadigheid en verveling en ze zouden bovendien onder invloed van softdrugs zijn geweest. De jongens komen uit de ge meenten Brouwershaven en Zie- rikzee. Het tweetal kreeg een proces-verbaal alsmede de reke ning voor de schade, aldus de po litie. (Advertentie) DAGELIJKS 10-17 UUR, MA 21 T/M VR 25 MAART ÓÓK 19-22 UUR 9 MAANDEN BEURS EN ATTRAKTIE 23 T/M 27 MAART TOEGANGSPRIJS F 17,50, 'S AVONDS F 10. GRATIS PENOELBUS VOLG BORDEN B RAI KORTING OP TREIN TOEGANG INFO RAI-NIEUWSLIJN 020 5466994 zeeuwse almanak I I I I I I I I I I I I I I I I i I I I Sinds Kousbroek het verzon kennen we het begrip aai baarheidsfactor. een onder scheid tussen dieren die zich meer of minder graag laten aaien. Een wat slordig geredigeerd ambtelijk stuk wil ojis tiu doen geloven, dat er op Schouiven-Duiveland een 'streelarchivariaat' is geves tigd. Wat valt daar dan te strelen De zinnen Het gehoor De tong De ijdelheid Of mis schien de typiste Het blijft gissen. Maar we hebben wel een ver moeden ivaar dat streelar chivariaatbij hoort. 't Zal wel een onderdeel zijn van de zachte sector.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5