Bophuthatswana onder curatele Winst voor aow'er is minder verlies Priesterwijding van vrouwen in Anglicaanse kerk breuk traditie Vervoersbond FNV bereid tot accepteren nullijn bij de NS binnen- en buitenland Zuidafrikaanse ambassadeur tijdelijk bewindvoerder thuisland het weer in zeeland FfflT» WIE KAN UW OPEL BETER KEUREN DAN DE OPEL DEALER? DE OPEL DEALER. BETAALBAAR BETER nt ha9el Vandaag De afgelopen dagen lijkt het op de weerkaart wel herfst, ook bui ten kreeg je dat gevoel. Het wordt voornamelijk bepaald door de wind die de laatste da gen nogal fors is uitgevallen. Bo ven de oceaan en West-Europa staat de afgelopen dagen een zeer sterke ivestelijke stroming, die tot op grote hoogte in de at mosfeer merkbaar is. Hierdoor kunnen kleine depressies ineens een dynamische impuls krijgen, waardoor ze binnen de kortste keren uitgroeien tot actieve la gedrukgebieden. Het afgelopen weekeinde trok zo'n ding over de Noordzee. Vandaag liggen de restanten al boven de Oostzee en is alweer een volgend exem plaar onderweg naar Schot land. Frontale zone van dit sys teem trekt vandaag over de re gio en zorgt voor veel bewolking, weinig zon en af en toe regen of motregen. De aangevoerde lucht is vrij zacht zodat de tem peratuur opnieuw oploopt naar 11 graden. De wind is krachtig tot hard uit westelijke richtin gen. Nautisch bericht Wiiid: westelijk 5-7. Zicht: goed tijdens neerslag matig. Tempe ratuur kustwater: 5 graden. Af wijking waterstanden: geen af wijking van betekenis. Max. golfhoogte monding Scheldes: afnemend een tot anderhalve meter. ZON EN MAAN 15 maart Zon op 06.53 onder 18.40 Maan op 07.37 onder 22.29 Vooruitzichten Voor morgen: westelijke stro ming handhaaft zich boven de regio. Aanvoer van vochtige lucht waarin veel bewolking voorkomt, zwakke, meetrekken de storingen zouden voor wat lichte neerslag kunnen zorgen. De westelijke wind is krachtig, boven zee nog af en toe hard. Middagtemperatuur tussen de 8 en 10 graden. Voor woensdag tot en met vrij dag: wisselvallig en vrij veel wind. JOHANNESBURG (ANP) - Pre toria heeft de 'president' van het zwarte thuisland Bophu thatswana, Mangope, afgezet en tijdelijk vervangen door de Zuidafrikaanse ambassadeur Van der Walt. Zuid-Afrika be sloot de 71-jarige voormalige le raar zaterdag aan de dijk te zet ten na dagen van bloedige rel len en plunderingen in de hoofd stad Mmabatho. Mangope had geweigerd politieke vrijheid te garanderen in het thuisland in de aanloop naar de eerste vrije multiraciale verkiezingen vol gende maand in Zuid-Afrika. Het Zuidafrikaanse leger heeft de rust in het opstandige Bophu thatswana grotendeels hersteld. De val van het door de burgers in het thuisland gehate regime werd zondag uitbundig gevierd tijdens een manifestatie in Mmabatho. die duidelijk door het Afrikaanse Nationaal Con gres iANC) werd gedomineerd. Daarbij werd een minuut stilte in acht genomen voor de zeker veertig slachtoffers die tijdens het geweld van de afgelopen da gen zijn gevallen. Het resultaat van de wekenlan ge stakingen, gevolgd door de gewelddadige omverwerping Dode baby in plastic zak STADSKANAAL (ANP) - In een berm in Stadskanaal is zater dag het lijkje van een pasgebo ren baby gevonden. Het li chaampje, dat in verregaande staat van ontbinding verkeer de, was verpakt in een plastic zak. De zak was verzwaard met gereedschap. Het stoffelijk overschot wen} door een wandelaarster aange troffen bij een sloot die evenwij dig loopt aan het Gedempte Vleddermond. Een visser heeft de zak vorige week zondag al zien drijven in het kanaal dat de verbinding vormt tussen het Stadskanaal en het AG Wilder- vankkanaal, zo is inmiddels uit politie-onderzoek gebleken. De man heeft de zak, waarin hij afval vermoedde, op het droge gehaald en in de berm gelegd in de verwachting dat de reiniging hem daar wel zou verwijderen. Het babylijkje heeft, aldus een woordvoerder van de politie, vermoedelijk al meer dan een maand in het water gelegen. van Mangope's bewind, is dooi de ANC-leiders toegejuicht als een grote overwinning. Ver wacht wordt dat het ANC verre weg de meeste stemmen in Bop huthatswana zal behalen. Mangope. die 17 jaar geleden door Pretoria werd geïnstalleerd als president van het thuisland - waarvan de onafhankelijkheid alleen door Zuid-Afrika was er kend - wilde niets van verkiezin gen weten en had elke politieke activiteit verboden. Mangope's vertrek had heel wat minder bloedig kunnen verlo pen als hij had geluisterd naar sommige kabinetsleden, onder wie minister van defensie Cron- jé. Volgens ingewijden in 'Bop'. zoals het thuisland in de volks mond wordt genoemd, was Cronjé een van de negen minis ters in het kabinet die trachtten de president tot rede te brengen Cronjé heeft er herhaaldelijk bij Mangope op aangedrongen de situatie onder ogen te zien. Maar De pas gewijde v rouwelijke priester Susan Shipp zegent brood en wijn tijdens haar eerste eredienst. BRISTOL (ANP/RTR) - De Anglicaanse Kerk van Engeland heeft zaterdag defini tief gebroken met een eeuwenlange tradi tie waarin alleen mannen het voor het zeggen hadden in de kerk. In de kathe draal van Bristol werden de eerste 32 vrouwelijke priesters gewijd. Tegen standers van het omstreden besluit lie ten zich nauwelijks zien. De plechtigheid werd zaterdagavond vol trokken door bisschop Rogerson van Bristol. Hij sprak de hoop uit dat de kerk vanaf nu wordt zoals God haar altijd al heeft bedoeld: „Eemeenschap van vrou wen en mannen, waarin iedereen een ei gen plaats heeft en een rol mag spelen. Enkele uren eerder had aartsbisschop Ca rey van Canterbury alle anglicanen opge roepen de eenheid in de Engelse staats kerk te bewaren. De meerderheid van de kerkleden denkt dat de wijding van vrou wen „de wil van God" is, schreef hij in een verklaring. Het door velen verwachte massale protest bleef uit. Tijdens de wijding zelf deden zich geen incidenten voor. De kathedraal was uitsluitend toegankelijk voor geno digden. Voor de poorten ervan werd wel gedemonstreerd, maar dat gebeurde door katholieke vrouwen die hun eigen kerk opriepen nu ook vrouwelijke priesters toe te laten. Het Vaticaan liet zaterdag opnieuw weten dat daarvan geen sprake kan zijn. Woord voerder Navarro-Valls herhaalde daaren tegen dat de wijding van vrouwelijke priesters in de Engelse staatskerk een be langrijk obstakel is op de weg naar even tuele hereniging van de RK Kerk en de Anglicaanse Kerk. De twee kerken zijn sinds 1966 officieel met elkaar in gesprek. de president, die te veel in zijn eigen propaganda was gaan ge loven, sloeg elk advies in de wind en zocht steun bij het extreem rechtse Afrikaner Volksfront iAVF) en de neo-nazistische AWB van Eugéne Terreblanche. die vrijdagochtend het thuis land introkken. Terwijl de goedgetrainde mili ties van het AVF vrijdagavond direct reageerden op het bevel om zich terug te trekken en plaats te maken voor het Zuid afrikaanse leger, negeerde Ter reblanche de order en trok met zijn fanatieke volgelingen Mma batho binnen. Aanduiding Volgens ooggetuigen vermoord den de AWB-leden tijdens de 24 uur die zij in de stad doorbrach ten. enkele mensen in koelen bloede. Zeker drie AWB-leden zijn om het leven gekomen. Twee werden er geëxecuteerd toen zij gewond op straat lagen. „De politieke functie van wat de regering van Bophuthatswana was, bestaat niet meer. Wij zul len de naam Bophuthatswana tot april blijven gebruiken, maar dan als aanduiding, niet als naam", zei interim-bestuurder Van der Walt. De Zuidafrikaanse bewindvoer der voerde zondag besprekingen met diverse leden van het afge zette kabinet, maar het was vol strekt onduidelijk wie een func tie zou krijgen en wat die zou in houden. Ook Cronjé zei niet te kunnen inschatten welke rol hij zou krijgen toebedeeld. Tijdens een persconferentie zei hij volle dig met het nieuwe bestuur te zullen samenwerken. Tijdens het weekeinde presen teerde een van de leiders van het Volksfront. Constand Viljoen, een eigen kandidatenlijst van zijn Vrijheidsfront. Hiermee is de breuk binnen het Volksfront, waar extremistische leiders, zo als Ferdi Herzenberg van de Conservatieve Partij en Terre blanche de verkiezingen radi caal blijven boycotten, defini tief. Viljoen geniet grote steun bin nen de rechtse blanke vleugel. Hij wordt door veel Afrikaners gezien als een integer en door tastend leider, die zijn mensen niet zou meesleuren in een oor log die niet te winnen valt. Hij kan rekenen op de stemmen van veel Afrikaners die zich verra den voelen door president De Klerk. door Mare Peeperkorn DEN HAAG - De gepensio neerde die duidelijkheid van het CDA had verwacht, komt bedrogen uit. De voorgenomen bevriezing van de aow gedu rende vier jaar is weliswaar van tafel, maar daarmee is de koopkracht van de aow'er nog niet gered. Die blijft inzet van een jaarlijks terugkerende af weging. Zeker is dat de aow, evenals de andere uitkerin gen, de komende kabinetspe riode opnieuw achterblijft bij de ontwikkeling van de lonen. Nu de politieke storm over de aow tijdelijk is geluwd, kan een tussenbalans worden opge maakt. De verliezers zijn mak kelijk aan to wijzen: het CDA en zijn fractievoorzitter Brink man. De verwachting van de christen-democraten dat de kiezer de voorgenomen bevrie zing van de uitkering zou slik ken. is gelogenstraft De ferme taal van nog geen maand gele den ("we vragen van iedereen een offer' i heeft inmiddels plaatsgemaakt voor een wat kruiperig 'de uitkeringsgerech tigden mogen niet het kind van de rekening worden'. Of daar mee het voorspelde verlies van negentien kamerzetels wordt goedgemaakt, valt zeer te be twijfelen. Mist Maar wie incasseert de winst? Niet de aow'er. De verzachting van de plannen die Brinkman - gesteund door het CDA-partij- bestuur - vrijdagavond presen teerde. bevatten voor de ge pensioneerde weinig nieuws en nog minder duidelijkheid. Ogenschijnlijk behaalden de ouderenbonden een succes: de vermaledijde bevriezing van hun inkomen gedurende vier jaar is van de baan. In plaats daarvan wil het CDA nu, net als PvdA en D66. jaar op jaar bezien of en in welke mate de uitkeringen aan de lonen ge koppeld kunnen worden. Daarbij houdt het CDA echter, wederom als de overige partij en, vast aan de huidige koppe lingswet. Met de voorwaarden die daarin zijn opgenomen, is de koppeling de komende vier jaar onhaalbaar. Net als de af gelopen kabinetsperiode overi gens. Het CDA stuurt daarom aan op de nullijn in de marktsector Blijft een loonstijging uit. dan is het makkelijk koppelen. Om de sociale partners tot deze ab solute loonmatiging te bewe gen, wil het CDA het tarief van de eerste belastingschijf verla gen, zo meldde Brinkman. Daar profiteren ook de uitke ringsgerechtigden van. Een mooi gebaar, maar deze belas tingsverlaging staat al in het verkiezingsprogramma ver meld. Bovendien dringen alle partijen daarop aan. Het CDA waarschuwt dat als de loonmatiging uitblijft, ook de lastenverlichting niet door gaat. Voor de uitkeringsge rechtigden komen er dan apar te maatregelen om „een zekere mate van koopkrachtrepara tie" te bewerkstelligen. Het in komensverlies wordt dus be perkt. niet meer en niet min der Precies zoals het kabinet dit de afgelopen jaren heeft ge daan. Welke maatregelen het CDA in petto heeft is niet dui- Brinkman tijdens de CDA-vergadering over de aow-voorstellen. Links waarnemend partijvoorzit ter Lodder. foto Marcel Antonisse/ANP delijk. noch hoeveel geld dat kost. Ouderen met alleen aow, even tueel aangevuld met een klein pensioen, kunnen wel rekenen op een verlaging van hun awbz- premie. Daarvoor trekt het CDA 450 miljoen gulden uit. precies het bedrag dat eind ja nuari reeds aan de ouderen was toegezegd om de klap van het bevriezen op te vangen. Weinig nieuws onder de zon dus: een belastingverlaging die eerder was toegezegd: een ver laging van de ziektekostenpre mies waar al geld voor was ge reserveerd en beperkt koop krachtverlies voor uitkerings gerechtigden door niet nader ingevulde maatregelen. Brink man weigerde tijdens de toe lichting op de plannen angst vallig een bedrag of percentage te noemen. Wie weet welke an dere bevolkingsgroep dan in opstand zou komen. Onduidelijk blijft daardoor in welke mate de aangepaste CDA-plannen de koopkracht plaatjes veranderen. De oudere met alleen aow zal er geen zes procent meer op achteruit gaan. maar hoeveel zijn koop krachtverlies wel bedraagt, moet nog blijken. De winst be perkt zich tot een lager verlies. Voor de bijstandsgerechtigde (- 9 procent bij het CDA) geldt hetzelfde. Het CDA heeft nog veel uit te leggen. Niet alleen aan de ouderen, maar ook aan de werklozen. De toegezegde ex tra gelden voor lastenver- lichtng kunnen immers niet meer gebruikt worden voor het scheppen van werk. Dat Brinkman de oproep van PvdA-leider Kok om een aow- debat, naast zich neerlegt, is daarom zeer spijtig. Het had de duidelijkheid aan de kiezer kunnen bieden die de plannen ontberen. De vaagheid in voor nemens is overigens geen ex clusief CDA-probleem. PvdA en D66 houden zich eveneens op de vlakte als het gaat om het repareren van het koopkracht verlies van uitkeringsgerech tigden. Terwijl de aow'er bij D66 toch ook zes procent dreigt in te moeten leveren en bij de PvdA drie procent. Als het aan de WD ligt, moet de aow'er zonder aanvullend pensioen het in 1998 zelfs met zeven pro cent minder inkomen doen. De aow-kwestie zal hoe dan ook de komende weken de ver kiezingscampagne blijven be heersen. Misschien wordt dan duidelijk welke waarde aan Brinkmans uitspraak moet worden gehecht dat „de aow als basispensioen een onver vreemdbaar verzekerd recht blijft". Door de nadruk te leg gen op de aow als pensioen wordt een onderscheid ge maakt met andere uitkeringen. Dat rechtvaardigt een apart beleid voor aow'ers, bijvoor beeld minder inkomensachter uitgang. 11111 M i MAANDAG 14 MAART 1994 uur Maandag. 14 maart Viissingen 03 09 Terneuzen 03 26 Bath 04 26 Roompot-buiten 03 10 Zierikzee 04 50 Yerseke 05 00 Philipsdam-West 05 20 Dinsdag, 15 maart Viissingen 03 41 Terneuzen 03 59 Bath 04 59 Roompot-buiten 03 40 Zienkzee 05.20 Yerseke 05 30 Philipsdam-West 05 40 uur Maandag, 14 maart Viissingen 09 36 Terneuzen 10.02 Bath 1107 Roompot-buiten 09.25 Zierikzee 10 55 Yerseke 10 55 Philipsdam-West 10.45 Dinsdag. 15 maart Viissingen 10.08 Terneuzen 10.35 Bath 1137 Roompot-buiten 10.00 Zierikzee 11 25 Yerseke 1125 Philipsdam-West 11 25 cm 237 262 310 177 168 174 176 239 266 316 180 170 176 176 cm 217 228 249 161 158 164 168 213 223 246 157 156 162 166 15 59 16 16 17 16 15.55 17.40 17 45 17 50 21 39 22 11 23.13 21.35 2255 23 00 23.05 22 16 2242 23.42 22.15 23 30 2335 23 40 VERWACHTING VOOR MORGEN (Advertentie) DEN HAAG (ANP) Na de Ver voersbond CNV en de spoor wegvakbond FSV is ook de Ver voersbond FNV bereid dit jaar af te zien van loonsverhogingen bij de Nederlandse Spoorwe gen. De kaderleden van de FNV- bond hebben daartoe zaterdag besloten. De Vervoersbond FNV stelt aan de nullijn bij het spoorwegbe drijf wel een aantal voorwaar den. Zo dient loonsverhoging achterwege te blijven voor het gehele NS-personeel. dus ook voor de werknemers in de top functies die niet onder de cao vallen, aldus bestuurder W Kor- teweg. Verder stelt de vervoersbond dat de „onderhandelingsruim te" die hij ziet (2.5 procent van de loonsommoet worden besteed aan vormen van arbeidsduur verkorting. De vakbond denkt daarbij aan uitbreiding van de compensatie in tijd voor onre gelmatig werk en invoering van Suharto wil in 1998 aftreden JAKARTA (DPA) - Het Indone sische staatshoofd generaal Su harto (72) wil aan het eind van zijn ambtsperiode in 1998 aftre den. zo heeft hij zondag duide lijk gemaakt. Suharto regeert nu 28 jaar, sinds hij zijn voor ganger Sukarno had gedwon gen te vertrekken. de vierdaagse werkweek voor werknemers van 55 jaar en ou der De NS stelt zich overigens op het standpunt dat er geen en kele ruimte is. Daarnaast houdt de Vervoers bond FNV vast aan de wens NS'ers vrijwillig en tijdelijk in deeltijd te laten werken Voor betaalbaar beter onderhoud kunt u het beste bij de Opel dealer terecht. Want die biedt u lage prijzen, in clusief de nodige onderdelen en smeermiddelen. En als u ons voordelige onderhoudsprogramma volgt, is elke APK- keuring gratis. Omdat we vertrouwen op onze service. Kom bij ons langs voor een onderhoud en we rekenen geheel vrijblijvend uw voordcel uit. OPEL-©- OPEL-ONDERHOUDSTARIEVEN (bedragen in guldens, incl. 17.5% B.T.W.) Model km-sund km-stand 15.000/45.000/ctc 30.000/60.000/etc. Corsa 1.0/1.2/13 284,- 364- Kaden °E" I 3ienl.4i 280,- 441.- Astra 1 4i en I.6I 321.- 462.- Aston a 1 .6 S 287.- 378.- Vccua l.éi/l 8i/1.8 S 276,- 408- Omega 1.8 S en 2.0i 290,- 441,- Exit' werkzaamheden weiden ilc thU Oi overleg met u vc mclit ert worden ar/.on derlijli berekend. Voor niet genoi mde motortypes gelden andere aanbiedingiprii zen. Alle bedragen zijn «cl. afroeldkosten windrichting —r— koulront lagedruk jq hogedruk luchtdruk in •1000- hecto pascal 19 temperatuur Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Maandag in west- Schotland en Ierland bewolkt en perioden met regen, elders over wegend droog en af en toe wat zon. Dinsdag wisselend bewolkt en enkele buien. Maxima van 6 in het noorden tot 12 graden in het zuiden. Noord- en Midden-Frankrijk: Maandag af en toe zon en over wegend droog, in hét oosten eerst nog wat regen. Dinsdag in noord-Frankrijk bewolkt en re gen. In het midden eerst nog af en toe zon. Middagtemperatuur rond 13 graden. Portugal: Zonnig en middag temperatuur iets boven de 20 graden. Spanje: Aan de Golf van Biskaje wolkenvelden en vrijwel overal droog. Elders overwegend zon nig. Maxima rond de 21 graden, bij Sevilla en Cordoba ongeveer 27 graden. Langs de Golf van Biskaje rond 16 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Maandag aan de noordkant van de eilanden enkele wolkenvel den. Middagtemperatuur aan de zuidstranden oplopend tot 25 graden, elders iets lager. Tunesië: Flinke zonnige perio den en droog. Middagtempera tuur aan het strand ongeveer 19 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en nog een kleine kans op regen. Maandag langs de zuidkust en dinsdag elders perioden met zon en droog. Dinsdag in de loop van de dag van het noorden uit en kele wolkenvelden. Middagtem peratuur rond 17 graden, in Lan- guedoc rond 20 graden. In de Al pen wolkenvelden en vrijwel overal droog. In de Pyreneëen geleidelijk meer zon. Middag temperatuur op 2000 meter on geveer +4 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en droog. Langs de westkust eerst jiog enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur van 15 den in Lombardije tot 18 op lie. Dinsdag enkele graden mer.In de Italiaanse Dolomieten ligt de middagtem-U' peratuur op 2000 meter hoogte?: enkele graden boven het vries, punt. Griekenland en Kreta: Droog en flinke perioden met zon. Eerst"- ook nog enkele wolkenvelden. Maximumtemperatuur op deN meeste plaatsen ongeveer 1Y graden. JJJ Zwitserland: Wolkenvelden erBn voornamelijk aan de noordflankp van het Alpenmassief af en toflj! regen, boven 1500 meter sneeuwen In Wallis. Tessin en Engadirba vooral maandag geregeld zonjoi Middagtemperatuur op 200(he: meter hoogte rond het vriesjni punt. bo r Weerrapporten 13 maart 19 uur: jgg Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsmki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Londen Luxemburg Madrid Mallorca Malta Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Praag Rome Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Tunis onbewolkt regenbui onbewolkt zwaar bew regenbui zwaar bew regen zwaar bew. zwaar bew licht bew regen zwaar bew. zwaar bew zwaar bew onbewolkt half bew half bew zwaar bew half bew zwaar bew regen licht bew zwaar bew zwaar bew onbewolkt zwaar bew zwaar bew. onbewolkt sneeuw regen regen zwaar bew. sneeuw regenbui zwaar bew. regenbui licht bew. licht bew 5s opklaringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4