iStekelenburg vreest rampspoed Met dit gereedschap klus je goedkoper dan de rest. PZC PZC Roei-ongeval op Wolderwijd niet het gevolg van slecht weer LUSPA Bernard Tapie verhoord in verband met moord op Piat binnen- en buitenland FNV- voorzitter: snel maatregelen tegen werkloosheid in Europa ?v» Verbod dwingt rechtse groepen in Israël tot ondergronds bestaan 10% korting met de slimme Gamma Kluspas. Nieuwe ambassadeur VS in Nederland Gerrit Komrij ster Nacht van de Poëzie Premier China keert zich fel tegen druk VS over mensenrechten STEUTEL MAANDAG 14 MAART 1994 7.40 M O JL .st. n 13 inde iteiti ig di ullei irfei >vin< glom eeuw a. 18 T< jrlai tialf /ert< lsi 3d an: Kre ven ?voc AMSTERDAM (ANP) - FNV- oorzitter Stekelenburg is bang lat de huidige crisis in Europa 'tjvolledig uit de hand loopt als iet snel maatregelen worden «nomen om de werkloosheid te lestrijden. Als de lidstaten van le Europese Unie er niet in sla- ;en meer mensen aan de slag te ïelpen dan zal volgens hem „het evoel van nationalisme en ei- ;enbelang weer de boventoon ;aan voeren". ,Dan staat zelfs de toekomst ran de Unie op het spel", sprak een sombere FNV-voorzitter ondag op het congres van Euro- 'iet. de Europese organisatie ian dienstenbonden, in de Am- iterdamse RAI. ..De signalen iervoor zijn duidelijk: toene- ïend racisme en rechts-radica- ;me. het uitkleden van sociale foorzieningen. groeiende tegen- nd j ksei ,ulafi stellingen in de samenleving en een opkomend protectionisme." Het werkloosheidspercentage in de Europese Unie bedraagt mo menteel ruim elf procent. De lid staten tellen gezamenlijk zo'n 20 miljoen werklozen. Sinds de tweede wereldoorlog is de situa tie nog nooit zo ernstig geweest. Witboek De FNV. trouwens de hele Euro pese vakbeweging, beschouwt het witboek van voorzitter Jac ques Delors van de Europese Commissie als een belangrijke eerste stap op weg uit de crisis. Modernisering en flexibilisering in het bedrijfsleven vormen be langrijke pijlers waarop econo misch herstel en vergroting van de concurrentiekracht kan wor den gestoeld. Maar. zo betoogde Stekelen- van onze correspondent TEL AVIV - Het Israëlische ka binet heeft zondag besloten twee rechts-extremistische be wegingen illegaal te verklaren. Het lidmaatschap van 'Kach' en 'Kahane Chai' is voortaan straf baar, evenals het verlenen van steun aan die organisaties. De politie heeft nu het recht de kantoren van de twee bewegin gen te sluiten en hun eigendom men in beslag te nemen. In Is rael verwacht men dat dit spoe dig zal gebeuren. De voortvluch tige leider van Kach. Baruch Marzel, zei gisteren dat zijn orga nisatie ondergronds zal gaan opereren als het Israëlische hooggerechtshof het regerings besluit niet ongedaan maakt. Het buiten de wet stellen van Kach en Kahane Chai is de jong ste van een reeks maatregelen tegen rechts-extremistische or ganisaties in Israël, volgend op de massamoord in Hebron. Een activist van Kach, Baruch Gold stein. schoot daar op 25 februari 29 biddende Palestijnen dood. Serder deze maand zijn een paar prominente leden van Kach en Kahane Chai in preventieve Cruiseschip met toeristen beschoten ?AIRO (AP) - Waarschijnlijk moslim-extremisten hebben zondag n het zuiden van Egypte een cruiseschip met Duitse toeristen op de •Jijl beschoten. Voor zover bekend vielen er geen gewonden. De po- itie zei dat bewakers aan boord hadden teruggeschoten. Iet was de tweede keer in minder dan tien dagen dat een cruiseschip werd beschoten in de buurt van Sidfa in de provincie Assiut. De ver antwoordelijkheid voor de vorige beschieting, waarbij een Duitse vrouw ernstig gewond raakte, werd opgeeist door moslim-extremis ten. Het gebied is een bolwerk van een islamitische groep, die de huidige «gering wil omver werpen om van Egypte een islamitische staat te naken. Advertentiei Met de Gamma Kluspas op zak krijgt u bij ons 10% korting op een be steding ineens van f100,- of meer. En dat een heel voorjaar lang, namelijk t/m 31 mei. Toegegeven, u krijgt 'm niet voor niks, die slimme pas. We vragen er f 25,- voor. Maar een beetje klusser verdient dat makkelijk terug, nietwaar? VERTOON VAN DEZE PERSOONLIJKE KLUSPAS KRIJGT (BIJ EEN BESTEDING VAN F100.- OF MEER IN ÉÉN ER) 10% KORTING OP HÉT TOTALE KASSABEORAG RF.T.niR TflT FN MET 31 MF.I 1flR4 Geldig van 14 maart t/m 31 mei 1994. burg, daarvoor is meer nodig. Delors witboek is in zijn ogen veel te terughoudend op het ge bied van arbeidstijdverkorting en andere vormen van herverde ling van arbeid. Bovendien heeft het hem bevreemd dat het wit boek geen Europees actiepro gramma is geworden. Het ne men van maatregelen om de werkloosheid te beteugelen en de financiering daarvan worden overgelaten aan de afzonderlijke lidstaten. „Van enige samen hang in het beleid is in de Unie op dit moment nauwelijks spra ke", aldus Stekelenburg. Hoewel de Europese vakbewe ging denkt oplossingen te heb ben voor het werkloosheidspro bleem, is zij niet sterk genoeg die daadwerkelijk tot beleid verhe ven te krijgen. Stekelenburg rea liseert zich dat. Hij bepleitte dan ook voor de zoveelste keer „meer daadkracht en samenhang", zo wel op het centrale niveau in Brussel, als in de bedrijven. De Europese werknemersorga nisaties dienen wat hem betreft meer samen te werken. En, zo merkte de FNV-voorzitter fijn tjes op. „verder zal er de bereid heid moeten zijn de financiële bijdrage richting de Europese vakorganisaties te vergroten". Wellicht krijgt de Europese vak beweging binnenkort een steun tje in de rug. De nieuwe leden van de Europese Unie, Zweden, Finland en Oostenrijk, kennen een hoge organisatiegraad. Wel licht kan daardoor wat meer ge wicht in de schaal worden ge legd in het overleg met de Euro pese Commissie en de Europese werkgeversorganisatie Unice. hechtenis genomen; anderen hebben hun automatische wa pens moeten inleveren. Verordening Het besluit van de Israëlische re gering is gebaseerd op de Veror dening ter Voorkoming van Ter rorisme, die in 1948, in de eerste maanden van Israëls bestaan, door het parlement is uitgevaar digd. De verordening belooft lei ders van extremistische groepen een gevangenisstraf van maxi maal twintig jaar, leden vijfjaar en mensen die openlijk steun be tuigen drie jaar. De overheid heeft op grond van het besluit de keuze uit een reeks maatregelen. Pas in de komende dagen en we ken zal blijken hoe ver ze wil gaan bij het terugdringen van het rechts-extremisme. De regeringsmaatregelen in 1948 waren gericht tegen de rechts-extremistische Lechi. waarvan tweehonderd leden werden opgepakt. Een van de Lechi-leiders van destijds, de la tere Likud-premier Yitschak Shamir, heeft zich gisteren voor het regeringsbesluit uitgespro ken. „Het land heeft geen be hoefte aan dit soort bewegin gen", zei hij. AMSTERDAM (ANP) - De nieuwe ambas sadeur van de Verenigde Staten, Terry Dornbush, is gisterochtend in Nederland aangekomen. Hij biedt koningin Beatrix woensdag zijn geloofsbrieven aan. Dornbush werd vorige week vrijdag beë digd door vice-president Al Gore. nadat de Senaat eind februari had ingestemd met zijn benoeming. Het duurde enkele maanden voordat die rond was. omdat een aantal senatoren vond dat president Clinton teveel politieke vrienden op hoge posten benoemde. Dornbush zelf, een ge pensioneerde bankier uit Atlanta, was overigens onomstreden. De vorige Amerikaanse ambassadeur, Howard Wilkins, is al twee jaar geleden uit Nederland weggegaan. Het zoeken van een opvolger verliep niet zonder proble men Zo werd een eerdere kandidaat voor de ambassadeurspost. Don Alexander, medio 1992 afgewezen omdat zijn vader in de Tweede Wereldoorlog lid was van de NSB. foto Paul Stolk/ANP ZEEWOLDE (ANP) - Het onge val zaterdag met een toerroei- boot waarbij naar alle waar schijnlijkheid vier doden zijn te betreuren, is niet het gevolg van weersomstandigheden. Dat heeft de voorzitter van de Wa tersport Vereniging Zeewolde, J.W. de Groot, zondag gezegd. De Groot haalde daarbij de ver klaring van de enige overleven de, de 44-jarige Dascha van der Maat uit Zeewolde. aan. Naar haar zeggen was de roeiboot plotseling vol met water gelo pen. Dat kwam niet door de lich te golfslag die op dat moment op het water van het Wolderwijd stond. De betrokken roeiboot is voor technisch onderzoek over gebracht naar een loods van Rijkswaterstaat in Zeewolde. Volgens de voorzitter van de roeivereniging heeft Van der Maat voorts verteld dat de be manning zelf besloten had de volgelopen boot om te draaien. Door de luchtbel onder de romp neemt immers het drijfvermo- gen toe. De bemanning moest liggend in het water eerst de dol len losdraaien en vervolgens de riemen eruit nemen. Dat lukte allemaal, maar een verblijf van wellicht twee uur in water met een temperatuur van ongeveer vier tot vijf graden leidt tot ern stige onderkoeling. Die heeft de dood van vier van de vijf beman ningsleden veroorzaakt. Clubhaven Volgens De Groot besloten twee ploegen van vijf clubleden afge lopen zaterdag de gebruikelijke roeitocht naar Harderwijk te maken. „Daar zou koffie worden gedronken en vervolgens terug naar de clubhaven in Zeewolde worden geroeid. Het weer was goed. Het water in de haven lag er rimpelloos bij en er stond en matige wind uit het zuidwesten. Geen enkele reden dus om de tocht af te blazen." De zeven ki lometer over het water van de Wolderwijd werd in ongeveer een half uurtje afgelegd. Eenmaal in Harderwijk besloot de bemanning van de rampboot Zeewier direct terug te keren naar Zeewolde. De opstap naar de vaste wal was wat hoog en daarom werd besloten in Zee wolde bij een van de beman ningsleden thuis koffie te drin ken. Zodoende bleef de tweede "boot. de Zeepier. met onder meer De Groot achter in Harder wijk. Zij zouden na de koffie weer vertrekken Terug in Zeewolde bleek dat de eerder vertrokken boot nog niet was aangekomen. De politie werd ingelicht en een boot van de brandweer ging het meer op. Onder de kust van Harderwijk werd de Zeewier ondersteboven aangetroffen. Alleen Dascha van der Maat had zich weten vast te klampen aan de boot. De licha men van twee bemanningsleden werden vlakbij de boot gevon den. Tevergeefs is nog reanima tie op hen toegepast. Het zijn een 38-jarige onderwijzeres uit Harderwijk, moeder van drie kinderen, een 45-jarige uit Zee wolde. Vermist worden nog een 44-jarige journalist uit Zeewolde en een 31-jarige uit Zeewolde. Volgens De Groot is het uitge sloten dat zij nog in leven zijn. Zondag zochten een helikopter en boten van brandweer, politie en Rijkswaterstaat nog het meer af. maar veel meer dan persoon lijke bezittingen van de opva renden vonden ze niet. De Groot denkt dat hun lichamen al naar de bodem zijn gezonken en pas over enkele dagen komen boven drijven. De ramp heeft de kleine roeiver eniging met ongeveer 55 leden in diepe rouw gedompeld. Zater dagavond is iedereen telefo nisch benaderd en zondagavond kwam men bijeen in het club huis. Daar wordt gesproken over het drama en kunnen vragen ge steld worden. Verder neemt de vereniging een maand rouw in acht waarin niet geroeid zal wor den. De rest van het jaar wordt niet meegedaan aan feestelijke activiteiten. De Koninklijke Nederlandse Roeibond is in haar hele bestaan nog nooit geconfronteerd met een dergelijke ramp. De Groot hoopt dat dit drama geen nega tieve gevolgen voor de roeisport zal hebben „Maar nu al verschij nen verhalen die kant nog wal raken. Gesproken wordt over het ontbreken van thermische kleding. De enige kleding die bij het roeien gedragen wordt is een t-shirt en een sportbroekje. Want roeien doet transpireren. Alleen de stuurman draagt wat warmers. Maar thermische kle ding is absolute flauwekul." door Inge van den Blink UTRECHT - 'Was Kopland er maar' hoorde ik naast me ver zuchten, toen de nacht zeker al voor tweederde gevorderd was. Achteraf, als alle Utrechtse Nachten van de Poëzie op een rijtje worden gezet, zal de aan wezigheid van Rutger Kopland zeker vol weemoed als een van de rode draden gememoreerd worden. Hij hoort er zo bij. Om dat zijn aanwezigheid iets ex tra's meebrengt, omdat zijn poëzie zo verstaanbaar is (of lijkt) en omdat hij zo mooi voor draagt. Hun eigen werk voor het voet licht brengen, dat kunnen lang niet alle dichters. Jean Pierre Rawie, ook een vertrouwde en gewaardeerde gast van vroeger, kan het. Hij was er wel. zaterdag avond. maar niet op het podium. Hij zat in de wandelgangen ge kalligrafeerde gedichten van zichzelf te verkopen. Ze gingen voor 35 per stuk van de hand. „De goeie dichters treden niet op vanavond", stelde Rawie achter de schermen ironisch vast. Ja. daar bedoelde hij inder daad zichzelf mee. Om vol zelf spot toe te voegen: „Het valt niet mee. als je zo ijdel bent als ik" 'Steeds sneller vergeten/wat ook alweer' declameert dichter Mar tin Reints. Ja, wat ook alweer. Het begint na een paar uur alle maal wel erg veel op elkaar te lij ken. De plechtige toon, de soms ontoegankelijke verzen. Maar de zaal luistert devoot toe, als gelo vigen in de kerk. De onbetwiste ster van de avond is Gerrit Komrij. Hij hoeft maar MARSEILLE (RTR)-De omstreden Franse politi cus en zakenman Bernard Tapie is zaterdag door de politie in Parijs ondervraagd in verband met de recente moord op het Franse parlementslid Yann Piat. Dat gebeurde omdat Tapie was genoemd in een brief van Piat aan een van haar assistenten. In de brief zei zij te vrezen te zullen worden vermoord, zo hebben justitiële zegslieden meegedeeld Gerrit Komrij. met duistere blik de zaal rond te schouwen, of hij oogst een en thousiast applaus. In Komrij's poezie. geestig, erudiet en wel luidend. heeft het leven een wei nig aangenaam aanzien; de kille wind des doods waait tussen ie dere regel door. Bij Komrij is ook de liefde bitter en gedoemd. Of hilarisch van smerigheid, zoals in Liefde": 'Ze liggen op elkaar, schurft op ex- ceem Je hoort de schilfers knappen Roos stuift op. Hun schedels glimmen als een dia deem Ze liefkoost teder zijn ge zwollen krop 'Dan gaan zijn sleetse lendenen tekeer Het is een machtig knarsen. Het gesop Van kwijl en etter kent geen einde meer Zij kotst. Gods wonder in een notedop'. Komrij. een waarachtig voor drachtskunstenaar, windt de zaal om de vinger. Zo'n extra heb je als luisteraar nodig, an ders kun je beter thuis in je luie stoel gedichten gaan zitten le zen. Maar die extra's waren er zaterdag te weinig. PEKING (RTRl - „China zal nooit het mensenrechtencon- cept van de Verenigde Staten accepteren. Bovendien heeft de geschiedenis geleerd dat het nutteloos is druk uit te oefenen op China. Als de VS de handels- privileges opschorten, zullen zij daar evenveel hinder van on dervinden als China. Want dan verliezen ze hun aandeel in de grote Chinese markt." Met deze harde woorden rea geerde de Chinese premier Li Peng op de kwestie van de men senrechten in China die de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Christopher tij dens zijn gesprek met Li aan sneed. Aan de vooravond van Christop hers bezoek aan China had de Amerikaanse president Clinton aangekondigd dat verlenging van China's status als meestbe- gunstigde handelsnatie afhangt van „aantoonbare verbeterin gen op het gebied van de men senrechten". journaliste De Nederlandse journaliste Ca roline Straathof die zaterdag door de Chinese politie werd op gepakt, is na zes uur weer vrijge laten. Straathof is correspondente in China van de NOS en de Volks krant. Zij werd opgepakt toen zij probeerde een vooraanstaand dissident, een van de oprichters van een nieuwe vakbondsorga nisatie, te spreken Straathof heeft de NOS laten weten dat de Chinese politie haar goed heeft behandeld. Zij was de derde journalist die bin nen twee dagen werd onder vraagd nadat zij geprobeerd had in contact te komen met de dis sident Liu Nianchun. Vrijdag trof twee Amerikaanse journa listen dat lot. Liu Nianchun is een van de drie critici van het regime die om offi ciële erkenning gevraagd heb ben van een groepering die op komt voor de rechten van de ar beiders tijdens de huidige eco nomische groei in China. De Nederlandse ambassadeur in China had de autoriteiten in Pe king direct om opheldering ge vraagd en het ministerie van buitenlandse zaken had de Chi nese ambassadeur in Nederland zaterdag ontboden om uitleg te geven. Die afspraak is na de vrij lating van Straathof verzet naar vandaag, verklaarde een woord voerster van het ministerie. Dan zal de ambassadeur ook een pro test tegen de ondervraging van Straathof overhandigd worden. Advertentie JE BESTE MAAT(JE) VIND JE BIJ Hulpverleners staan zaterdag op de dijk terwijl een motorboot aan de zoekactie deelneemt. foto ANP Behalve Tapie werd ook Maurice Arreckx ge hoord. de voorzitter van de departementale raad van Var. Ook hij was in Piats brief genoemd Piat. een parlementslid van de centrumrechtse UDF-partij. dat eerst tot het extreem-rechtse Front National had behoord, hield zich bezig met corruptiebestrijding. Zij werd op 25 februari dood geschoten in haar auto. Vier mensen met connec ties in de onderwereld worden in verband met de moord vastgehouden. Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur, C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar. A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes Tel 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8 30-12.30 en van 13.30-17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000. Redactiefax 01184-70102 's avonds op zondag Vm vrijdag- vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Tel 01184-84000 Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 84.50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving 29,00: jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00, losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw) Postrek.nr 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75. ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3