Terneuzen maakt schoon schip Herman Verschoore blaast zestig jaar partijtje mee warmhoudbakj es voor Tafeltje Dekj( Brandweer van Hontenisse had vrij rustig 1993 Baudelooklooster muzikaal geopend Notschaele 35 jaar bij brandweer Sas streek 8 Raad bespreekt hete hangijzers RivierenhuisSteenen Beer, parkeergarage en Othene g en Axel willen h MAANDAG 14 MAART 1994 vari onze verslaggever TERNEUZEN - Voor de nieuwe gemeenteraad volgende maand wordt geïnstalleerd, willen b en w van Terneuzen de raad nog een groot aantal knopen laten doorhakken. Plannen die de af gelopen maanden voor commo tie en felle discussies zorgden, moeten vóór april tot een goed einde zijn gebracht. Daartoe worden woensdag 16 maart twee extra, gecombineerde, commissievergaderingen ge houden. Tijdens de eerste bijeenkomst spreken de leden van de com missies welzijn en financien zich uit over een voorstel tot het slo pen van het wijkgebouw voor Zeldenrust en Sint Annapolder. het Rivierenhuis. De commis sies vrom en financien bespre ken onder meer een financie- ringsvoorstel voor het project Steenen Beer. de aanleg van een parkeergarage onder de Oost- kolk en een ontwikkelingsover eenkomst voor het 'eerste knip- plan Othene', oftewel een defini tieve aanzet voor de sprong over de kreek. B en w willen 120.000 gulden be schikbaar stellen voor het slo pen van de noodlokalen die nu het Rivierenhuis vormen èn het tijdelijk plaatsen van twee 'ge koppelde schakelunits' met een totale oppervlakte van 120 vier kante meter. In die tijdelijke voorziening kan peuterspeelzaal Bruintje Beer in elk geval uit de voeten. Voor de buurtvereniging Hof Zeldenrust en Sint Annapol der bieden de twee lokaaltjes slechts beperkte mogelijkehe den, geeft het college toe B en w voeren nogmaals aan dat onderzocht wordt of de buurt vereniging tijdelijk gebruik kan Aanrijding snorfietsers BRESKENS - Twee snorfietsers kwamen zaterdagavond om streeks kwart voor zeven met el kaar in aanrijding op het fiets pad tussen Parklaan en Plevier laan in Breskens. In een onoverzichtelijke bocht weken beide snorfietsers van hun ideale lijn af. De schade bleef beperkt tot de beide ma chines en een pijnlijke knie voor één van de berijders. nMHMHHHHi maken van een deel van de Prins Willem Alexanderschool aan de andere kant van de Roosevelt- laan. De bewoners hebben vo rige maand laten weten dat ze dat niet als reële oplossing zien, onder meer in verband met de verkeersveiligheid. De vergade ring van de gecombineerde com missie in de raadzaal van het stadhuis begint om 18.30 uur. BTW Langer dan een uur mag de dis cussie niet duren, want de leden van de commissie financiën wor den om 19.30 uur in de burger zaal verwacht voor de volgende vergadering. Ondanks de peri kelen tussen de gemeente Hulst en de belastingdienst over de 'sale/lease-back-constructie' verwacht het college van Ter- neuzen nog steeds dat het een goede methode heeft uitgedacht geen btw te hoeven afdragen Voor de bouw van het stadskan toor en de verbouwing van het stadhuis. Uit het gepresenteerde dek- kïngsplan voor het project Stee nen Beer en de parkeergarage wordt niet duidelijk of b en w re kening houden met extra kosten voor de autostalling onder de Oostkolk. Nader onderzoek heeft uitgewezen dat. om grond waterproblemen te voorkomen, een andere techniek moet wor den gebruikt dan eerst was ge dacht De bouwtechnische ver andering levert een hogere prijs op. Hoeveel de garage meer kost, meldt het college niet. De aan- legprijs blijft binnen het maxi mum van vijf miljoen gulden' verzekeren b en w. Een Terneu- zense ingenieur berekende dat een 'onder-water-garage' min stens zeven miljoen zou kosten. B en w vragen de commissie ook ontwikkelingsovereenkomsten voor het plangebied Othene en het gebied Stuvesande aan de Westerscheldedijk welwillend te bekijken. De verkoop van wo ningen in de eerste Stuvesande- flat heeft, door verschillende oorzaken, langer geduurd dan verwacht. De markt trekt echter weer aan - en het Rijk lijkt bij te draaien over de risico's van transport van gevaarlijke stof fen over de Westerschelde - en daarom staan opnieuw drie flats (twee met 66 en één met 44 wo ningen) op stapel. Het Bouw fonds Woningbouw BV wil wel de garantie dat voor het jaar 2001 niet dezelfde soort flats in het plan Othene worden ge bouwd. van een medewerker KLOOSTERZANDE - De vrij willige brandweer van de ge meente Hontenisse voor wat be treft de brandbestrijding een vrij rustig jaar achter de rug. Brandweercommandant W. Broekhoven zei dit zaterdag tij dens het officiële gedeelte van de jaarlijkse bindingsavond in de raadszaal van het gemeente huis. Voor brandbestrijding moest het korps in 1993 vijftien keer in actie komen, voor hulpverle ning rukten de vrijwilligers zes keer uit. De totale brandschade bedroeg 213.000 gulden. In het kader van de technische hulpverlening kregen de spuit gasten in juli te maken met een ernstig verkeersongeval aan de Provinciale weg nabij Vogel waarde. waarbij drie dodelijke slachtoffers vielen. Broekhoven maakte van de ge legenheid gebruik het gemeen tebestuur erop te wijzen dat het materieel en met name de perso- neelsmateriaalwagen van 1963 binnen afzienbare tijd moet wor den vervangen. Dat geldt ook voor de tankautospuit uit 1976 van het korps Vogelwaarde. ..Het zou wenselijk zijn, dat in de komende meerjarenraming voor deze investeringen financiële ruimte wordt vrijgemaakt", al dus Broekhoven. Nota Bij de nota 'De brandweer ver legt haar grenzen' die de ge meentebesturen is aangeboden, zet de brandweercommandant nog vraagtekens. Welke veran deringen deze leuze teweeg zal brengen is met bekend. Wel is duidelijk dat de plannen van het ministerie van Binnenlandse Zaken zullen leiden tot sterkere regionale brandweerorganisa ties die meer slagvaardigheid en samenhang moeten vertonen dan de huidige. Tijdens het commandenten- overleg is gesteld dat dit project plan in 1998 zijn beslag zal vin den. De commandanten hopen echter wel. dat 'Den Haag' lering heeft getrokken uit de reorgani satie van de politiekorpsen, zo dat die zal leiden tot een meer genuanceerde aanpak voor de vrijwillige brandweerlieden. Onderscheiding Burgemeester Th Steenkamp van Hontenisse reikte in de raadszaal ook onderscheidin gen, bevorderingen en diploma's uit. Voor zijn dertigjarig dienst verband ontving J. de Poorter van het korps Vogelwaarde de onderscheiding van de commis sie brandweeronderscheidingen en kanselarij der Nederlandse orden. Een attentie (gemeente wapen in glas-en-lood) wegens ontslag in verband met het be reiken van leeftijd van 55 jaar en een langdurig dienstverband was er voor de heren J. Lambert en J. Neve. Na het officiële ge deelte werd de bindingsavond in zaal Molenhof voortgezet met een diner en een gezellig samen zijn. OOSTBURG Geslaagd - Aan de modevak school ENSAID in Rosmalen is mevrouw B. Danckaert-Scher- bijn uit Aardenburg geslaagd voor het diploma tailleuse. Me vrouw E. Stoel-Oosterling uit Oostburg slaagde voor het di ploma modiste. Kooravond De Kring van Christelijke Zang- en Muziek verenigingen West-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt vrijdag 18 maart de jaarlijkse kooravond in de rooms-katholieke kerk in Oostburg. De uitvoering begint om half acht. Aan de uitvoering nemen deel het jongerenkoor en combo De Sluisse Rakkers, het Jongerenkoor Groede, het rooms-katholiek kerkkoor IJ- zendijke. het Sint Ceciliakoor uit Sluis, de christelijke muziek vereniging Excelsior en het Ne derlands hervormd kerkkoor uit Cadzand. de christelijke zangko ren Looft den Heer uit Nieuw- vliet en God is mijn Lied uit Breskens, het Nederlands her vormd kerkkoor Jubilate uit Oostburg. het Strandkoor en ac- cordeoniste Irene van Oosten- brugge. Terneuzenaar doorgereden KAPELLEBRUG - Een Terneu- zense automobilist word dit weekeinde verbaliseerd voor het doorrijden na een aanrijding. De Terneuzenaar reed op een par keerplaats bij een supermarkt in Kapellebrug tegen de auto van een man uit Sint Niklaas aan. Door snel het kenteken te note ren, gaf de Belg uit Sint Niklaas de politie de kans de Terneuze naar te achterhalen. Overigens raakte de auto van de Belg slechts licht beschadigd. Honderden belangstellenden genoten zaterdag van muzikale demonstraties tijdens de open dag van de Hulster muziekschool in het refugium Baudeloo. foto Charles Strijd van onze verslaggever HULST - is zaterdag door de Zeeuwse Muziekschool officieel geopend ver klaard. Burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee en wethouder P. P. V Weemaes van Hulst, repectieve- lijk voorzitter en bestuurslid van de Zeeuwse Muziekschool, ondertekenden een 'historisch document' en daarmee was het voormalige toevluchtsoord van het klooster van Sinaai tot instituut voor het muziekonderwijs omgedoopt. In historisch kostuum gestoken, bezong Rudy Buysrogge. buutreedner en vertel ler van streekverhalen, het refugium als een plaats waar de muzen zich door de eeuwen heen thuis hebben gevoeld. Dat de kunstgodinnen zich in de loop der eeu wen aardig hebben aangepast, liet Mark Verschelden in zijn compositie 'Baudeloo 94' horen. Luit en harp komen er in de mo derne tijd niet meer aan te pas; het be langrijkste instrument voor de 'openings compositie' was de computer. De Zeeuwse muziekschool staat overal voor open. wilde regiodirecteur A. de Kort maar aangeven. De Kort beklemtoonde dat de belangrijkste taak voor de muziek school 'de educatie van de jeugd' blijft. Historie Zo'n zeshonderd Zeeuws-Vlamingen kun nen al een kleine twee maanden terecht in het 'Baudelooklooster', zoals het refu gium in de volksmond heet. Zaterdag kre gen ook belangstellenden de kans het ge bouw van boven tot onder te bekijken. De restauratie van het, met een opvallend torentje getooide, pand heeft, langer ge duurd dan in de bedoeling lag. De plaatse lijke projectontwikkelaar/makelaar A. Biesbroeck wilde de historie zoveel moge lijk recht doen bij de verbouwing tot mu ziekschool. Dat hij daarin is geslaagd, is te zien in een door de Hulster stadsarchiva ris ingerichte tentoonstelling over histo rie en betekenis van het Baudeloopand. De mensen kunnen tot Pasen de muziek school binnenlopen om de tentoonstelling en foto-exposities over de restauratie en over oud Hulst te bezichtigen. Honderden belangstellenden kwamen zaterdag een kijkje nemen. Ze konden tegelijkertijd ge nieten van demonstraties en concerten van leerlingen en docenten van de Hulster muziekschool en een aantal muzikale en sembles. Herman Verschoore ontvangt zijn onderscheiding van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KNF) voor zestig jaar muzikaal leven. foto Charles Strijd van onze verslaggever SCHOONDIJKE - Elke dag rond hel middaguur vergast hij de mede-bewoners van het IJzendijkse Huize Emmaus op een concert. In de vide tus sen de aanleunwoningen en het eigenlijke verzorgings huis blaast hij een Hongaarse rapsodie of een paar etu- detjes. Lekker melodieuze nummers in elk geval. ..De mensen genieten er van", zegt zijn vrouw. Zelf houdt Herman Verschoore (69) het er bescheiden op dat zijn mede bewoners tussen kwart voor en kwart over twaalf geen last van zijn blaasoefeningen heb ben. omdat iedereen zich dan gereed maakt voor de maal tijd. De bariton wordt zodoen de dagelijks bespeeld. Dat houdt het instrument in goede staat en komt ook de blazer ten goede. Verschoore werd de laatste tien jaar nogal eens door kwa len overvallen. Mede door zijn geweldige longinhoud heeft geen ziekte hem klein kunnen krijgen. Hij hoopt dan ook dat de muziek nog lang zijn lust en zijn leven mag blijven. De Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekvereni gingen iKNF) onderscheidde Verschoore zaterdagavond voor zestig jaar muzikaal le ven. Volgens dirigent De Cloedt van de Schoondijkse muziekvereniging Oefening Kweekt Kunst had de KNF zich met die onderscheiding een beetje vergist. „Ze hebben die speld gegeven voor zestig jaar muziekbeoefening via verenigingen, maar volgens mij bent u als muzikant in de wieg gelegd en bent u dus al 69 jaar bezig. Familie Herman Verschoore stamt uit een muzikale familie. Vier broers bespeelden ook een in- trument en zijn drie zussen zongen de sterren van de he mel als ze de kans kregen. Zo gauw ze noten konden lezen 'daar moest je een jaar voor le ren. dat vond ik als achtjarig knulletje niet altijd even leuk') gingen ze bij de plaatselijke muziekvereniging: Eendracht Maakt Macht uit Groede. Pa Verschoore was één van de drijvende krachten van EMM. Herman Verschoore vertrok na de oorlog naar Den Haag om voor een oliemaatschappij te werken. Natuurlijk werd hij direct ingelijfd in het bedrijfs- orkest. Hij speelde bariton in de harmonie en trompet in de big band en trok met het or kest door heel Europa. Op de oorkonde van de federatie staat dat de erespeld is be doeld voor zestig jaar 'amateu ristische kunstbeoefening'. In zijn Shell-tijd was Verschoore echter een halve professional Hij was zo vaak onderweg met de harmonie of de big band dat het er af toe op leek dat hij be roepsspeler was. Na zijn loopbaan trok de ge boortestreek en vanzelfspre kend werd hij direct weer lid van EMM in Groede. Een tijdje later vroeg OKK of hij ook bij hen wilde spelen en ach. waar om niet. Maar toen hij naar IJ- zendijke verhuisde en nogal eens in het ziekenhuis moest verblijven, werden twee mu ziekverenigingen te veel van het goede „Schoondijke is lekker dicht bij en de sfeer is hier geweldig- één en al collegialiteit. Ik hoop hier nog heel lang een partijtje mee te kunnen blazen." Plezier Trots op zijn speldje is Ver schoore niet echt. Niet alleen omdat het plezier in het spelen belangrijker is dan een onder scheiding, maar ook omdat hij veel mensen kent die langer spelen dan hij. „Tijdens het concert van van avond zat ik naast mijn vroe gere buurjongen Adriaan Ris- seeuw. Die was vorig jaar al zestig jaar muzikant. Bij OKK spelen vier mensen die meer dan zestig jaar een partijtje meeblazen Ook bij EMM ken ik er een paar. Je ziet dat ik niet de enige ben. die vindt dat muziek een keus voor het le ven is." van onze verslaggever AXEL - Als de gemeenteraad van Axel akkoord gaat, kan de stichting Gecoördineerd Oude renwerk (GOW) de komende drie jaar telkens zestig maal tijdcassettes aanschaffen voor de gebruikers van Tafeltje Dek- je. B en w van Axel zijn bereid de komende drie jaar telkens vijftien mille voor de 'warm- houdbakjes' bij te dragen. Tafeltje Dekje is voor de Axelse ouderen de afgelopen negen jaar een onmisbare voorziening ge worden, schrijven b en w aan de leden van de commissies oude renbeleid. sociale zaken en fi nanciën. Door toenemende ver grijzing zal het beroep op de war- me-maaltijdvoorziening toene men. Gezien de doelstellingen van flankerend ouderenbeleid en sociale vernieuwing moet de gemeente de aanvraag voor nieuwe cassettes honoreren, be togen b en w. Tijdens de commissie ouderen beleid. die donderdag 17 maart vanaf 19 uur wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis, komt ook de Verordening Voor ziening Gehandicapten aan de orde. Diezelfde verordening staat op de agenda van de com missie sociale zaken (woensdag 16 maart vanaf 20 uur in de raad zaal) en de commissie financiën (donderdag 17 maart vanaf 20 if i niri itiè uur in de b-en-w-kamer). In i - vergadering wordt tevens jpj krediet besproken voor nai ,rtj onderzoek naar geconstateer )m!. bodemvervuiling op de voorn lige stortplaats Quaak. De gemeente moet van de fa ten van dat vervolgonderzo tien procent (naar schatting kele duizenden guldens) beC0 len. Het kredietvoorstel is ook L vinden op de agenda van™-' commissie vrom. De leden die commissie komen woensdt', 16 maart vanaf 19 uur bijeen de b-en-w-kamer. Zebrapad NnI Wethouder A. van Waes zal commissieleden onder meL, meedelen dat er geen zebrap ,j0l in de Nassaustraat komt. raad had eerder gevraagd met het oog op de nieuwe won gen achter de pastorie in de W i straat, een oversteekplaats na het Szydlowskyplein kon men. Van Waes: „Honderd meter der bij de Markt is al een zebferic Het zou verwarrend werken er twee zo dicht bijelkaar.ligt is ons na overleg met de pol gebleken. Bovendien ligt er aai pek een knik in de weg en slaat v verkeer af om te parkeren bij 1 Szydlowskyplein. Dat zijn al v tragende factoren die het ov steken daar vergemakkelijkei jde van onze verslaggever SAS VAN GENT - De Sasse brandweercommandant A. Not schaele neemt aan het eind van het jaar afscheid. Om niet al het kruit voor die gelegenheid te verschieten, werd zaterdag tij dens de jaarlijkse bindings avond van de brandweer niet al te veel ophef gemaakt over de onderscheidingen die hij kreeg voor 35 jaar trouwe dienst. De adjunct hoofdbrandmeester eerste klasse ontving een vrijwil- ligersmedaille en een ereteken van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten (NVBC). Het wordt een steeds grotere prestatie 35 jaar bij de brandweer te zijn, omdat streng de hand wordt gehouden aan het functioneel leeftijdsontslag. Voor brandweerlieden wordt dat bereikt bij 55 jaar. „Maar als commandant mag je tot je zes tigste blijven", verklaart Not schaele. Notschaele, die al 36 jaar bij het korps zit, was blij met de hulde. Hij toonde zich minstens zo te- Zakkenroller in Sluis gepakt SLUIS - Een Roemeen zonder vaste woon- of verblijfplaats belandde zaterdagmiddag in een cel in het Oostburgse poli tiebureau vanwege zakkenrol lerij. De Roemeen ontvreemdde in een Sluisse winkelstraat een portemonnee met geld en identi teitspapieren van een Belgische vrouw uit Oostakker. De vrouw kon een goede beschrijving van de man geven en herkende hem na aanhouding. De lege beurs werd later op de Garenmarkt te ruggevonden. Twaalf vrouwen geslaagd voor dieren-EHBO van een medewerkster BIERVLIET - Twaalf vrouwen zijn geslaagd voor het examen EHBO voor dieren. In het dorps huis in Biervliet werden woens dagavond de mondelinge en praktische examens afgeno men. Het schriftelijk examen vond eerder plaats. In 16 weken leerden de deel neemsters van 18 tot en met 60 jaar eerste hulp toepassen bij dieren. Ook de anatomie, fysio logie en voeding van dieren pas seerden de revue. Het was voor dierenarts M. Schaub uit Zaam- slag de vierde cursus (sinds 1974) die hij organiseerde. Aandacht was er voor verwondingen die een hond kan oplopen bij het vechten of bij het door een raam springen. De cursisten leerden wanneer spoed noodzakelijk is en wanneer niet. Voornamelijk werden honden en katten be sproken en zijdelings konijnen, cavia's, paarden en schapen. Schaub vindt het belangrijk dat de cursisten aanwijzingen kun nen geven aan iemand die hen helpt. „Om een verband aan te leggen bij een hond moet een an der het dier kunnen vasthou den." De oudste cursiste, mevrouw Bondewel uit Breskens (60) is en thousiast. Ze heeft wel veel moeite moeten doen om de leer stof onder de knie te houden. De Bressiaanse heeft ook dieren thuis, waaronder honden, kat ten en vogels. Haar opgedane kennis komt haai- goed van pas voor de maandvieringen op de openbare basisschool. „Nu kan ik de kinderen wat meer vertel len over dieren." itt oer Ifet usl n e elt iele ieoc iete vreden met de toezegging va Ich burgemeester ing J. van Re dat het korps dit jaar een nieim brandweerwagen tegemoet ka zien. De commandant ziet t voor zijn afscheid zijn 'groots! wensen' in vervulling gaan. r o EF nen fid Tevreden „Een nieuwe wagen en het ojfate knappen van de kazernes wan leu; hard nodig. De kazerne in Si tai van Gent is al onder handen nomen en aan de onderkomec te 1 in Philippine en Westdorp ach wordt gewerkt. Nu de burgf msj meester heeft beloofd dat ook nieuwe wagen er aankomt, bt ik zeer tevreden. De oude fu tioneert nog wel, anders zou< we hem ook niet aan Poolse lega's in Duszniki cadeau do< Maar wij zitten in Sas te spr gen om een wagen met hoge- lage-drukapparatuur." Van Rest prees zaterdagavoi nog enkele brandweerlied! voor hun inzet tijdens langjarij dienstverbanden bij de Sa; brandweer. De Sasse postcoi mandant F. Cappaert en brai wacht eerste klasse J. van d( Hemel vierden hun zilveren jul leum met NVBC-ondersch( ding en vrijwilligersmedaille. lan Daarnaast kreeg onderbranó meester B. de Bouvré een vri willigermedaille voor twee di eni cennia brandweerwerk, werde twee andere spuitgasten tx loond met de medaille voor tie jaar trouwe dienst en krege drie brandweerlieden de NVB( speld voor hun koperen (12, jaar) jubileum. Veertien lede: -=j van het korps slaagden er von jaar in diploma's en certifical binnen te halen. De Sasse brandweercommaB»la dant A. Notschaele met zijn derscheidingen voor 35 trouwe dienst. |ger Jeugdwerk fa presenteert werkkisten van onze verslaggever OOSTBURG - De Stichtii Centrale voor Jeugd- en JongH renwerk (SJC) West-Zeeuwscb Vlaanderen presenteert dins dag 15 maart de nieuwe werk' e kisten en duurzame materialei die dit jaar kunnen worden ge'ri leend. De 'open dag' in culturee centrum Den Hoekzak in Oosl burg begint om 19.30 uur. De werkkisten zijn bedoeld W?.'7 ondersteuning van activiteitei F van jeugd- en jongerenwerk e!1 e< andere, soortgelijke organise ties. De inhoud bestaat uit spel knutsel- en technisch material JJ7! en programma-ideeën. Ook be schikt de SJC weer over duurza me materialen, variërend vi workmates en verlengsnoerei tot een aanhangwagen. Tijdens de presentatie-avond^ kan een voorproefje worden ge nomen op de beoefening van vet schillende technieken. infe! !re lei dei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 24