Zorg om behoud koopkracht Staking bemanningsleden legt Olau lam Bolkestein: alleen nog Europese asielzoekers Nelli Cooman sprint naar goud DU! Bomalarm van IRA legt Heathrow en Gatwick uren stil 4 WEKEN 06-0331 VOOR 13,- 2DE HALVE PRIJS. Voorstel van D66: eenmalig bedrag voor alle uitkeringstrekkers Vier doden )ij ongeval met roeiboot TORRO 37e jaargang no. 61 '0[flaandag 14 maart 1994 osse nummers 1,50 Herfstig Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Krachtige tot harde wind uit westelijke richtingen. Middagtem- peratuur tussen 10 en 12 graden. Uw kleurenrolletje twee keer afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 in plaats van 7,50 extra? Juist! FOTO VERSCHOORE van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De veerdienst tussen Vlissingen en Sheerness is zaterdag avond lamgelegd door een staking onder een deel van de bemanning van de Olau Hollandia. De actie, die nog steeds voortduurt, wordt ge voerd door leden van de Duitse vak bond OTV uit onvrede over de resul taten van de onderhandelingen met de directie over de toekomst van de veerdienst. Het wordt volgens de vakbond steeds duidelijker dat de di rectie van plan is de schepen te ver huren aan de Engelse ferrymaat schappij P O, wat het einde van de Olau Line betekent. Voor de passagiers die zaterdagavond en zondag de overtocht naar Enge land wilden maken heeft de Olau Line speciale bussen ingezet voor vervoer naar andere Noordzee-veerdiensten. Het tweede veerschip Olau Britannia ligt in dok voor de jaarlijkse onder houdsbeurt. In eerste instantie maakte het perso neel zich zorgen over de omvlagging van de schepen. De TT Line - de moe dermaatschappij van Olau - heeft a\ eerder aangekondigd de twee Olau- schepen Hollandia en Britannia om te ruilen met de kleinere schepen Nils Holgersson en Peter Pan, die op de Oostzee een verbinding onderhouden tussen Duitsland en Zweden. Tegelij kertijd wil de rederij de veerdienst tussen Vlissingen en Sheerness onder de vlag van de Bahama's laten varen. De Seebetriebsrat (de ondernemings raad van het personeel op de schepen) en de Duitse vakbond kwamen met een voorstel waarin de TT Line fors kan bezuinigen zonder omvlagging en met behoud van een groot deel van het personeel. Niet geïnteresseerd Tijdens het laatste onderhandelings- gesprek, dat vrijdag in Duitsland werd gevoerd, bleek dat de directie niet geïnteresseerd was in het voor stel. Dat was voor de vakbond aanlei ding om zaterdag bij aankomst in de Vlissingse haven een staking uit te roepen. De schepenruil en omvlag ging kosten waarschijnlijk honderd veertig banen; verhuur aan P O be tekent het verlies van bijna vierhon derd banen. „Het is voor ons duidelijk dat de TT Line de boten wil verhuren aan P O. Ze gaan niet in op onze bezuini slot zie pagina 9 kolom 3 Verbod De Israëlische regering heeft gisteren twee extreem-rechtse organisaties verboden. Het lid maatschap van de organisaties Kach fotoen Kahane Chai is voortaan straf- O baar. O Parijs-Nice Toni Rominger heeft gisteren voor de tweede keer in zijn loop baan Parijs-Nice gewonnen. De bijna 33-jarige Zwitser reed in de afsluitende tijdrit op de Col D'E- ze de Spanjaard Jesus Montoya uit de witte "7 leiderstrui. I Koss Johann Olav Koss is en blijft de beste. De Noorse schaatser ging na zijn olympisch drieluik rustig door met het winnen van de ivereldtitel in O het Zweedse Goteborg. I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. van onze correspondent LONDEN - Een bomalarm heeft zondagavond geleid tot de slui ting van Heathrow en Gatwick, de twee grootste luchthavens bij Londen. Na drie uur werden de vliegvelden weer heropend. De IRA belde Sky Television om 19.10 uur lokale tijd met de me dedeling dat er 'binnen een uur' bommen zouden ontploffen op Heathrow en Gatwick. Daarop besloot de politie alle vliegver keer van en naar deze luchtha vens op te schorten. Op Heath row werd bovendien Terminal Four, waar alle KLM-toestellen aankomen en vertrekken, ont ruimd. Een zoekactie leverde echter niets op. en rond 10 00 uur werd het vliegverkeer hervat. Paul Condon, hoofd van Scotland Yard. sprak van een 'cynische zet van de IRA'. Eerder, in de vroege ochtend, had de IRA een viertal mortie ren op Terminal Four afgescho ten. De projectielen ontploften niet, en er was geen schade. De tijdelijke sluiting van Heath row en Gatwick leidde tot grote chaos. Zoveel mogelijk inko mende vluchten werden naar twee andere luchthavens bij Londen (Stansted en Lu toni ge dirigeerd, maar de capaciteit van deze vliegvelden was onvol doende. Sommige luchtreizigers die Londen als eindbestemming hadden, zagen zich in plaatsen als Bournemouth en Cardiff uit het vliegtuig stappen. Behalve het vliegverkeer werd ook alle auto- en treinverkeer bij Heathrow en Gatwick stilge* legd. Voor de duizenden reizi gers die zich op de luchthavens bevonden, betekende dat dat zij het vliegveld niet af konden. De pogingen van de IRA om het luchtverkeer van en naar Lon den te ontregelen, begonnen af gelopen woensdag met een mor tieraanval op Heathrow. In de nacht van donderdag op vrijdag volgde een tweede aanval, en zondagmorgen een derde. Geen van de mortieren explodeerde echter. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Postcode: Akkoord moslims en Kroaten over federatie Bosnië WENEN (RTR) - Moslims en Kroaten zijn het zondag eens ge worden over de details van een op te richten federatie in Bos nië. Tien dagen van gesprekken op de Amerikaanse ambassade in Wenen werden daarmee afge sloten. Het nu gesloten akkoord zal aan het eind van de week in Was hington worden ondertekend, zo meldde de Amerikaanse bemid delaar Charles Redman. Hij zei dat de volgende stap zal moeten zijn dat de Bosnische Serviers zich zullen aansluiten bij een al geheel vredesakkoord. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 000002 1 DEN HAAG (NPA) - Nederland mag alleen nog maar asielzoe kers uit Europese oorlogsgebie den opnemen, in hoofdzaak vluchtelingen uit het voorma lige Joegoslavië. Voor ontheem den van buiten Europa moet de grens worden gesloten. Dat zei VVD-fractievoorzitter Frits Bolkestein gisteren voor de KRO-tv. „We kunnen de problemen niet meer aan. het is tijd voor heldere regels", aldus de WD-lijsttrek- ker. „Nederland moet zich be perken en de opvangcentra re serveren voor alleen mensen uit de eigen regio. Daar ligt onze eerste loyaliteit". Bolkestein lanceerde gisteren een zespuntenplan om de nog steeds groeiende stroom asiel zoekers in te dammen. Kern punt daarin is dat alleen Euro peanen uit oorlogsgebieden nog een kans van opvang in Neder land moeten krijgen. Daarnaast wil hij een lijst van zogenoemde Veilige landen, waaruit vluchte lingen kunnen worden geweerd. Verder wil de WD-lijsttrekker dat er in Europa een verdeelsleu tel komt voor de opvang van ontheemden uit het voormalige Joegoslavië. „Zodat Nederland niet langer een onevenredige bij drage hoeft te leveren". Is een conflict in het land van her komst voorbij, dan moeten de vluchtelingen terug naar hun land. Maisvelden Directeur T. Veenkamp van de Centrale Opvang Asielzoekers (CAO) bevestigde gisteren dat de opvangcentra de toestroom niet meer aan kunnen. „Het is kantje boord, het is niet uit te sluiten dat ons een herhaling wacht van juli vorig jaar. toen asielzoekers wegens gebrek aan opvangcapaciteit hun heil moesten zoeken in de maisvel den". Volgens Veenkamp is het tekort aan opvangplaatsen veel groter dan tot nu toe werd gedacht. „Wij hebben bij elkaar tenmin ste 7000 nieuwe plaatsen nodig om te voorkomen dat vluchte lingen op straat worden gezet". De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft een brandbrief verstuurd aan gemeenten. Daar in roept de organisatie gemeen tebesturen op extra huisvesting ter beschikking te stellen aan asielzoekers. CDA en PvdA wilden gister avond nog niet reageren op de plannen van Bolkestein. D66 meent dat de ideeën van de VVD'er indruisen tegen het ver drag van Genève, waarin staat dat er geen onderscheid ge maakt mag worden tussen vluchtelingen uit welke regio dan ook. GroenLinks-lijsttrek- ker Rabbae wijst het voorstel om de grens te sluiten voor vluchtelingen uit niet-Europese landen, resoluut af. Hij is het er wel mee eens dat er in EU-ver- band afspraken moeten worden gemaakt over de verdeling van de opvang van vluchtelingen. Volgens Vluchtelingenwerk Ne derland stelt Bolkestein nu als eerste Westeuropese politicus voor het vluchtelingenverdrag op te heffen. Woordvoerder Scholten: „We hebben in Neder land problemen met de opvang van asielzoekers, maar die zijn niet onoplosbaar. Die proble men moeten worden gelegd naast het enorme leed waaron- ,der vluchtelingen gebukt gaan". ISTANBUL (RTR) - Op de Zwarte Zee, in de monding van de Bosporus, zijn zondag twee olietankers in aanvaring geko men. Daardoor ontstond een enorme brand. Ooggetuigen zagen op de plaats van het ongeluk de vlammen omhoogschieten. Er deden zich zeker vijf explosies voor. De brandweer poogde de laaien de vlammen onder controle te krijgen. Gisteravond was nog niet bekend of er slachtoffers zijn en waar de schepen vandaan komen. Advertentie De hoogste rente van de VSB Bank. Vanaf f 25.000.- op de VSB r ioogRendement-rekening. Op de Toprentc-rekening 4,8% vanaf f 10.000,- Volledige opnamevnjheid. Variabele rente. 'effectief rendement bij ongewijzigde rente. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. Se: den HAAG (NPA) - D66 wil een eenmalige uitkering verstrek keen aan alle uitkeringsgerech- va tigden, inclusief aow'ers, om de ^u! koopkracht volgend jaar zoveel ^'(mogelijk op peil te houden. Ge- l'0( huwden krijgen f 110 en alleen- SSf staanden f 80. Ook is het moge- beilijk de premie voor de ziekte- 1 ^kosten te verlagen of de laagste Yk belastingschijf te verlagen. D66- 't^lijsttrekker Van Mierlo maakte gisteren bekend, Het besluit van de Democraten is een reactie op de plagerige ast brief van PvdA-fractievoorzitter W0! Wöltgens van afgelopen donder- (j dag, waarin hij vroeg wat D66 ei- wil doen om de koop- kracht van de aow'ers zoveel we mogelijk op peil te houden. Vol- 0 ,j gens de doorberekening van het i0e verkiezingsprogramma gaan de bejaarden er bij D66, net als bij het onder vuur gelegen CDA, zes procent in koopkracht op ach- -att (eruit. Sa een enigszins bitse reactie, kwam Van Mierlo gisteren met drie mogelijkheden die elk 200 miljoen gulden kosten. Daar naast wil D66 de aow uitzonde ren van de overige uitkeringen, zodat het aparte karakter van de aow als basispensioen tot uit drukking komt. Ook wil de par tij een discussie over het veilig stellen van de aow in de toe komst. Wöltgens schreef gisteren een nieuwe brief over de aow. nu aan CD A-lijsttrekker Brinkman. Daarin vraagt de PvdA'er duide lijk te maken wat de bijstelling van het aow-voorstel in het CD A- verkiezingsprogramma con creet inhoudt. Vrijdag stemde het partijbestuur in met het aan gepaste voorstel van Brinkman om jaarlijks te kijken of de.uitke- ringen, inclusief de aow. bevro ren dienen te worden of niet. Daarnaast wordt het koop krachtverlies van aow'ers die al leen een uitkering hebben of er een klein aanvullend pensioen bij krijgen, gecompenseerd. Brinkman Wöltgens vraagt zich af hoe het CDA dit wil betalen, omdat de lastenverlichting ter waarde van 17 miljard gulden recht overeind blijft. Ook heeft Brinkman het bedrag van 450 miljoen gulden, dat voor de reparatie van de koopkracht van aow'ers be stemd is. volgens Wöltgens al uitgegeven om het koopkracht verlies beperkt te houden tot 6 procent. Anders zouden de ao w'ers er 9 procent op achteruit gaan. Ook snapt hij niet dat de bevriezing van tafel lijkt, terwijl Brinkman bij eerdere gelegen heden heeft gezegd dat de nul lijn de komende jaren echt nodig is. De brief is een reactie op de wei gering van Brinkman een open baar debat met PvdA-lijsttrek- ker Kok aan te gaan. Brinkman vindt het een zaak van de kiezers en niet van de PvdA. Bovendien heeft hij al veel over deze kwes tie in het openbaar gesproken, zodat een debat over de aow zin loos lijkt. Vanwege deze weige ring schrijft Wöltgens: „Noodge dwongen voeg ik daarom nu een nieuwe open brief aan mijn nog kleine verzameling toe". Vorige week introduceerde Wöltgens de open brief als een wapen in de verkiezingscampagne. Gister avond liet Brinkman weten 'op een gepast moment' desgewenst de PvdA-fractievoorzitter 'een blijkbaar noodzakelijke nadere uitleg te geven'. IARDERWIJK (NPA) - Drie v7vrouwen en een man hebben za- terdag op het Woldervvijd tus sen Harderwijk en Zeewolde aa^het leven verloren toen de roei- >oot waarin zij zaten door nog donbekende oorzaak vol water eek iep. rwee andere roeiers, leden van de Zeewolder roeivereniging j(4menophis, worden nog ver- ,4 mist. Een vijfde roeier, een 44-ja- Jrige vrouw uit Zeewolde, is met onderkoelingsverschijnselen in iba^het ziekenhuis opgenomen. Zij is 'a (inmiddels buiten levensgevaar. 'ger De vier doden zijn een 38-jarige f^vrouw uit Harderwijk, een 45-ja- ïda "ge inwoonster van Zeewolde. 3een 31-jarige vrouw en een 43-ja- ,ie( ige man, beiden afkomstig uit 2|Zeewolde. De laatste twee wor den nog vermist maar de kans dat zijn nog in leven zijn is nihil. De zoekactie naar de twee heeft gisteren niets opgeleverd en wordt vandaag voortgezet. pc" zie ook pagina 3 Nellie Cooman komt juichend over de finish. PARIJS (ANP) - Nelli Cooman heeft het zaterdag toch weer geflikt. Vijf jaar na haar laatste kunststukje beleefde de 29- jarige sprintster uit Nieuwerkerk tijdens de Europese kampioenschappen indoor atletiek haar renaissance. Ze won in Pa rijs goud op de zestig meter en voltooide een unieke reeks. „Hier heb ik keihard voor gewerkt", ver telde ze na de winnende race. „Ik heb afge zien. Ik ben uit een diep dal geklommen." Nelli Cooman was intens gelukkig. Met het goud komt Cooman aan een unieke se rie in de 24-jarige geschiedenis van het EK indoor atletiek. De sprintster, die leek af geschreven voor topsport, haalde voor de zesde keer goud op de zestig meter, zie ook pagina 11 Verlies CDU bij verkiezingen in Niedersachsen van onze correspondent BERLIJN - De sociaal-demo craten in de Duitse deelstaat Niedersachsen hebben zondag bij verkiezingen de absolute meerderheid in zetels gehaald. De SPD veroverde 81 van de 155 zetels. De CDU leed een forse neder laag, terwijl de Groenen licht wonnen. De liberale FDP en de rechts-extremistische Republi- kaner veroverden geen zetels. Bijna zes miljoen kiezers gingen zondag naar de stembus. In Duitsland volgen dit jaar nog achttien verkiezingen, waarvan die in oktober (voor een nieuw* parlement) de belangrijkste is. De 49-jarige sociaal-democrati sche minister-president Ger hard Schroder kan de komende vier jaar alleen regeren. Vuurzee na aanvaring olietankers Advertentie MARCONISTRAAT 2, GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1