I Fokker diep in rode cijfers Nederlanders in Belgische grensplaats weinig getapt See you next weekend. Keukens half geld kleintjes in goes IIMfeif Beatrix opent nieuw Sophia-ziekenhuis Mortieraanval IRA op Londens vliegveld 4 WEKEN Recordverlies van 460 miljoen Streep door bijna 1900 banen melieste VOOR 13,- JA, ik wil: SPRINT PHOTO Het 2-liter Value Pack. Gratis 10% extra bij 250 gr.Unox Rookworst. nnige perioden iog weer met zonnige perioden. Ma- tot krachtige westelijke wind. Ma- xumtemperatuur ongeveer 8 gra- B jaargang no. 58 derdag 10 maart 1994 ie nummers 1,50 Postbus 18, 4380 AA tatslag per estiging «STERDAM (ANP) - jt banenverlies bij ikker bedraagt om •ecies te zijn 1814,2 for- aiieplaatsen, zo wordt •meld door vakbonds- ringen. Dat er geen )i banen wegvallen, omt doordat er thans linder mensen bij Fok- .trwerken dan gedacht. Bliddels heeft het be- jnjf door ruim 1550 ar- jïdsplaatsen definitief Knstreep gehaald. Voor c« overige moet nog een oplossing worden ge zocht. De onderverdeling naar de belangrijkste bedrijfs onderdelen is: Eindlijnen Schiphol: 333,3; Engineering Schiphol: 188; Supplybe- drijf Schiphol: 216,2; Fokker Drechtsteden: 121,8; Fokker Elmo iWoensdrecht): 67,8; Fokker Ypenburg: 145,8; Marketing/Products: 45; Informatiesystemen/au tomatisering: 54,7. Verder verdwijnen er nog tientallen banen bij de diverse kleinere afde lingen. Bestuurder Van Bers van de Industriebond FNV stelt dat de cijfers voor de Fokker-leiding „hard" zijn. „Het zal moeilijk zijn om de direc tie nog op andere ge dachten te brengen." Net als zijn CNV-collega Mastenbroek waagt Van Bers zich niet direct aan een reactie op de gede tailleerde onderverde ling van het banenver lies. „Het realiteitsgehal te van de cijfers moet nog worden getoetst. Ook moeten we nog kij ken naar de inhoud van de herstructurerings plannen". Terreinauto AMSTERDAM (NPA) - Fokker heeft over 1993 een recordver lies van 460 miljoen gulden ge leden. In '92 boekte Fokker nog een bescheiden winst van 20 miljoen gulden. Fokker zegt zich door de slechte situatie op de wereld-vliegtuigmarkt ge dwongen te voelen de produktie terug te brengen tot 40 vliegtui gen per jaar. Dat kost bijna 1900 werknemers hun baan. Vorig jaar werden al 2000 arbeids plaatsen geschrapt. De verliescijfers sloegen giste ren als een bom in in politiek- Den Haag en in de financiële we reld. Nog enkele maanden gele den voorspelde de ontslagen topman Nederkoorn een verlies van zo'n 150 miljoen gulden. Het recordverlies wordt in zijn geheel ten laste gebracht van de reserves. Dat betekent dat het eigen vermogen van Fokker met 460 miljoen gulden daalt tot 506 miljoen. Daarmee gaat in één klap de winst verloren uit de verkoop van een belang van 51 procent in Fokker aan DASA. Door de on derhandse verkoop van aande len aan DASA stroomde vorig jaar 427 miljoen in de onderne ming. Fokker zal, tenzij het ei gen vermogen door DASA of de Nederlandse Staat wordt opge krikt, in de toekomst grote moeite hebben geld te lenen bij de banken. Daardoor komt de financiering van nieuwe vliegtuigverkopen en nieuwe ontwikkelingen in de knel. De raad van bestuur zegt er alles^aan te doen het eigen ver mogen te versterken. Volgens een woordvoerder van Fokker is die nu duidelijk onvoldoende. Of Fokker een beroep zal doen op overheidssteun, wilde hij niet zeggen. Recessie Fokker noemt als oorzaken van het recordverlies de aanhouden de recessie in de wereldlucht vaart en de hevige concurrentie tussen de vliegtuigfabrikanten. Hierdoor kwamen de marktprij zen van de Fokker 50 en Fokker 100 zwaar onder druk te staan. Een andere oorzaak zijn de hoge rentelasten die Fokker betaalde over de voorraad niet-verkochte of niet-afgeleverde vliegtuigen. Begin 1993 bedroeg dat aantal 32. Om die vliegtuigen kwijt te raken, moest Fokker genoegen nemen met een verdere verla ging van de opbrengsten. Ver moedelijk zijn die onder de kost prijs verkocht. Op dit ogenblik zijn er nog zes vliegtuigen waar voor geen klant is gevonden. „Het is financieel niet verant woord meer vliegtuigen te bou wen dan de markt vraagt", zo stelt de raad van bestuur. Fok ker bouwt voortaan alleen die vliegtuigen helemaal af, die door klanten zijn besteld. Fokker sloot in 1993 contracten voor de levering van twee Fok ker 50's en 30 Fokker 100's. Voor AMSTERDAM (ANP) - De vier- rielaangedreven auto's die ichde in een toenemende popu- irileit mogen verheugen, die- len vooral voor het doen van oodschappen en het naar thool brengen van de kinde- a. Slechts één op de twintig rzitters gebruikt zijn auto ook udwerkelijk voor terreinrij- 30 NIEUWE KEUKENS IN ONZE SHOWROOM ir. Hans Verkerk Keukens is bezig bc zijn 32e filiaal te bouwen in P'; joes. Tijdens deze opbouw 1® lebben wij een te gekke voor- koopactie. Wij verkopen een lanial keukens en apparaten roor half Qeld^.Xev6ns"hebben 1 yne^l^tifi kope| is Verl^^Jdn,delBingbaai iti "9st"2b',~v'oorheen van Dijke phtieland, te Goes. Bel voor a-fio: 01100-16451. bandag 21 en dinsdag 22 - Kaart zijn wij gesloten Advertentie Glashandel Kwaliteit in glas GOES ROTTERDAM - Koningin Beatrix opende gistermiddag in Rotterdam de nieuwbouw van het Sophia-kinderziekenhuis. Op de speelkamer van de afdeling kinderchirurgie ontmoette de koningin de 6-jarige Michel Konings (in bed), die een door hem gemaakt schilderij liet zien. foto Paul Stolk/ANP ESSEN (NPA) - Veel bewoners van de Bel gische grensplaats Essen bij Roosendaal hebben gisteren geschokt en verontwaar digd gereageerd op de verspreiding van vij andige pamfletten tegen hun Nederlandse buren. „Dit is grof. Zo zijn we hier in Essen niet", zegt burgemeester h. Suykerbuyk. Een groep Essenaren blijkt niet erg blij te zijn met het feit dat er zich in het Vlaamse grensdorp zoveel Nederlanders hebben ge vestigd. Daarnaast vrezen zij dat de Neder landse mentaliteit hun kinderen beïnvloedt, omdat veel grensbewoners hun kinderen in Belgié onderwijs laten volgen. Met kreten als 'Stop Nederlandse overheersing', 'Hoort u ook graag het gekakel van Nederlandse trienen?' en 'Wilt u dat uw kinderen de Ne derlandse mentaliteit opgedrongen krijgen' wordt het ongenoegen geuit. 'Kom op voor uw rechten!' De folders met de anti-Nederlandse leuzen zijn ondertekend met 'Essens Blok'. De bur gemeester heeft geen idee wie daarachter zit. „Maar wie het ook is, dit kan gewoon niet. Ik heb niet te klagen over de Nederlan ders in mijn gemeente." Die maken twaalf procent van de bevolking uit. De folders zijn de afgelopen dagen in en rond Essense cafés verspreid. Een café-uitbater zegt dat haar zoon een stapel pamfletten in handen was gespeeld in een door Nederlan ders geëxploiteerd café. „Schandalig, ik zou het liefst alles meteen verscheuren. Ik heb erg veel fijne Nederlandse klanten." Eén van haar klanten: „We hebben nota bene gestre den voor één Europa. We hebben dezelfde cultuur en zijn tenslotte buren." Niemand weet wie zich met de verspreiding heeft, beziggehouden. Er is wel eens ontevre den gemopper te horen over het feit dat er in Essen veel Nederlanders zijn komen wonen. „Maar het wordt altijd een beetje in bedekte termen gezegd. Nooit echt hardop of ronduit uitgesproken. In feite is het niets anders dan gewoon jaloezie. Ze kopen inderdaad grote stukken grond en bouwen daar mooie hui zen op. Maar ze geven beslist geen overlast", aldus de-café-bezoeker. Eerder is in Essen sprake geweest van de in voering van een speciale onroerend-goedbe- lasting voor Nederlanders die er wonen en is ook overwogen Nederlanders voor culturele manifestaties extra te laten betalen. zie ook pagina 13 de Fokker 70 werden 22 bestel lingen genoteerd. Er werden in het verslagjaar 22 Fokker 50's gebouwd en 21 afgeleverd. Van de Fokker 100 werden er 45 ge bouwd en 53 afgeleverd. Het noodlijdende Fokker kan op 1 april kennis maken met een „marktgericht manager". B.J.A. van Schaik, nu nog commercieel directeur bij vrachtwagenfabri kant Mercedes-Benz. wordt de opvolger van R. van Duinen als bestuursvoorzitter. zie ook pagina 2 Negende lijk in huis aannemer GLOUCESTER (RTR/ANP) - Politiemedewerkers hebben gisteren in het huis van de 52-ja- rige aannemer Frederick West in Gloucester een negende lijk gevonden. Het stoffelijk over schot lag in de kelder van het „house of horror" gedoopte pand. De afgelopen dagen zijn al acht doden aangetroffen in het huis en de aangrenzende tuin van West. Het is niet uitgesloten dat som mige van de geborgen lijken meer dan twintig jaar oud zijn. Het dodental kan nog verder op lopen omdat het onderzoek aan de woning in Gloucester nog niet is afgerond. Ook in een an der huis en een kampeerterrein waar West heeft gewoond zal de politie gaan zoeken naar lijken. In de speurtocht naar de identi teit van de slachtoffers van de seriemoordenaar heeft Interpol in Londen contact gezocht met onder meer de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) in Zoetermeer. Interpol wil gege vens van sinds 1975 verdwenen vrouwen. zie ook pagina 4 Kamer akkoord met verhogen heffing van waterzuivering DEN HAAG (ANP) - De water zuiveringsheffing voor één-per- soonshuishoudens gaat dit jaar omhoog van 45,50 naar 55 gul den. Voor meerpersoonshuis- houdens wordt de heffing 165 gulden (3 keer 55). Ook voor be drijven gaat deze berekening in vervuilingseenheid naar 55 gul den. De prijs gaat tot en met 1996 elk jaar met vijf gulden omhoog. De Tweede Kamer ging woens dagavond akkoord met deze door minister Maij voorgestelde wijziging van de Wet verontrei niging oppervlaktewateren. De tarieven gelden per 1 mei. Alleen waterzuiveringsbecirij- ven worden de komende jaren gedeeltelijk vrijgesteld van de heffing. Die reductie bedraagt in 1996 vijftig procent. Maij en de Kamer vinden dat deze bedrij ven niet de dupe mogen worden van de stijgende kosten voor het schoonmaken van vervuild wa ter. De opbrengst van de rijks- heffing wordt verder besteed aan maatregelen tegen veront reiniging van het oppervlakte water. De VVD noemde de verhoging een slechte zaak voor het be drijfsleven. Minister Maij stelde echter dat de lastenverzwaring voor het bedrijfsleven, zes mil joen gulden dit jaar. gemakke lijk is op te brengen. Bloedbad Een 39-jarige man heeft gisteren in de rechtbank van het Duitse Euskirchen een bloedbad aan gericht. Na zijn veroordeling tot een boete van 8000 gulden schoot hij een revolver leeg waarna hij een bom tot ont ploffing bracht. Zeven men sen. onder toie de man zelf. kwamen om het le- O ven. O ■m Snoepgoed Door de enorme vraag naar snoepgoed (F mitella) vanuit Rusland zijn de dreigende ont slagen bij suikerioarenfabriek Gebroeders Verduijn in Bres- kens aan de baan. Sterker nog: de fabriek heeft een extra ploeg van elf mensen ingezet om aan de vraag te C kunnen voldoen. I w Feyenoord NAC had tvoensdag in Breda zijn avondje niet. Zonder noe- mensioaardige problemen be reikte Feyenoord de fi nale van de strijd om O de nationale beker: 3-0 I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Sport: 20 en 21 LONDEN (RTR/AFP/DPA) - Uit protest tegen nieuwe Britse an ti-terreurwetgeving heeft het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) woensdagavond een mortieraanval uitgevoerd op het Londense vliegveld Heathrow. Vlak voor de actie, die samenviel met een debat over terreur-preventie in het Lagerhuis, ontving de politie een gecodeerde boodschap van de organisatie. Dat heeft het hoofd van de anti terreureenheid van Scotland Yard. David Tucker, bekendge maakt. Bij de Britse media wa ren kort voor de aanslag tele foontjes binnengekomen over ophanden zijnde acties op ver schillende plaatsen in de Britse hoofdstad. Vanaf de achterkant van een be stelwagen werden vroeg in de avond vijf granaten afgevuurd op de luchthaven, een van de grootste en drukste in Europa. Geen van de granaten ging af en er was dus geen sprake van slachtoffers of grote schade. Eén van de landingsbanen van de luchthaven werd afgesloten en de politie startte onmiddel lijk een grootscheeps onderzoek. Het vliegverkeer liep zeer grote vertraging op. Minister Howard van binnen landse zaken maakte het nieuws over de mortieraanval bekend in het Lagerhuis dat juist debat teerde over herziening van de anti-terreurwetgeving. De af gevaardigden namen later met een ruime meerderheid de voor stellen aan die de politie meer beyoegdheden geven om ver meende terroristen te arresteren en vast te houden. De mortieraanval roept herinne ringen op aan een aanslag van het verboden Ierse Republikein se Leger (IRA) op de ambtswo ning van premier Major in fe bruari 1991. Öok toen werden granaten afgevuurd vanaf de achterkant van een bestelwa gen. Een daarvan explodeerde in de tuin van Downingstreet 10. (Advertentie) Advertentie en dan kies je zeker voor Sprint Photo Advertentie (eenmalig binnen zes maanden» J een proefabonnement van 4 weken voor 13," een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijfing kf 83,75 Naam: Ua# nu nog Korte Delft 1 Middelburg (Advertentie) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ■Ml

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1