PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA sleutelt aan plan met aow Nederlandse boven Kroatië door granaatscherf geraakt «I ml Kleintjes Akkoord Maas en Schelde nabij Benzinetrein ontploft in Zürich JL Suriname noemt Pronk koloniaal 4 WEKEN Creadoe Extra geld om koopkracht van bejaarden op peil te houden iCDA zakt -naar nieuw s dieptepunt PILAAR 'RINT PHOTO VOOR 13,- Regenachtig Veel bewolking en perioden met regen. In de loop van de avond enkele opkla ringen. Krachtige zuidwestelijke icind. Temperatuur omstreeks 10 gr. 237e jaargang no. 57 Voensdag 9 maart 1994 )en osse nummers 1,50 no Ee te Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18. 4380 AA Vlissingen BRUSSEL (NPA) - Nederland en Belgie staan op het punt hun oude meningsverschillen over de vervuiling van Maas en Schelde bij te leggen. Amb telijk overleg in Namen heel'l dinsdag geresulteerd in vrij wel volledige overeenstem ming over het bestrijden van vervuiling in de twee rivieren en de uitdieping van de Schel de. De Vlaamse minister-presi dent Van den Brande heeft dat gezegd tegen een Antwerpse delegatie. Het nieuws werd be- vestigd door de Nederlandse onderhandelaar, directeur-ge neraal Blom van Rijkswater staat. De overeenstemming over de waterverdragen zou de weg vrij kunnen maken voor een akkoord over het tracé voor de hoge-snelheidstrein tussen Antwerpen en Rotter dam. Vrijdag wordt hierover in het kabinet een besluit geno men. Van den Brande kondigde aan dat hij begin volgende week met premier Lubbers een af spraak wil maken om het amb telijk akkoord politiek af te wikkelen. Juristen moeten de komende drie weken de pun,- tjes op de zetten. Details van het ambtelijk akkoord zijn nauwelijks bekendgemaakt, behalve dat Nederland. België. Luxemburg. Frankrijk en Duitsland gezamenlijk com missies gaan instellen die maatregelen moeten nemen om de vervuiling in het hele stroomgebied van de twee ri vieren terug te dringen. Nederland weigerde jarenlang in te gaan op de Vlaamse wens de Schelde - de aanvoerroute voor de haven van Antwerpen - uit te diepen, zolang de vervui ling van de Maas met wera aan gepakt. Maar de overheden in Wallonië en Frankrijk stonden niet te trappelen om de lozin gen door grote steden en indus trieën op de Maas te beperken. De kluwen leek onontwarbaar te worden toen Vlaanderen op zijn beurt weigerde tegemoet te komen aan Nederlandse ver langens voor het tracé van de hoge-snelheidslijn. Vlaanderen wil die supersnelle trein graag al direct bij Antwerpen de grens met Nederland over la ten steken, maar Den Haag kiest een oplossing waarbij de dure spoorbaan langer over Belgisch grondgebied loopt. Verkeersdeskuncugen vermoe den al enige tijd dat Den Haag uiteindelijk België financieel tegemoet zal komen om de trein over het gewenste tracé te kunnen laten rijden. jde La EN HAAG (NPA) - Het CDA il extra geld uittrekken om de oopkracht van bejaarden de omende jaren zoveel mogelijk peil te houden. Onduidelijk s nog of alle bejaarden hiervan rofiteren, dan wel de 630.000 nel alleen aow en een klein aan- Tillend pensioen. De bevrie- ing van de uitkeringen voor 2,1 miljoen aow'ers blijft echter recht overeind. K fet deze wijziging van het ver- aezingsprogramma wil het VDAhet. vertrouwen van de kie- ;r terugwinnen, aldus zegslie- naften binnen de partij. De CDA- op hoopt deze week definitief 'erKj en punt te zetten achter de aow- affaire die inmiddels heeft geleid tot het aftreden van partij voor- ntterVan Velzen. Bij de presentatie van het plan 'om de komende vier jaar alle uit wringen (inclusief de aow) te be vriezen, maakte het CDA be- kend450 miljoen gulden te reser veren voor de 'echte aow'ers'. Daarmee moest voorkomen worden dat bejaarden op of rond Advertentie het minimumniveau in grote fi nanciële problemen raken. Zegslieden binnen het CDA mel den dat het bedrag waarschijn lijk wordt verhoogd. Daarmee wordt het effect van de bevrie zing deels ongedaan gemaakt, zonder dat het voorstel op zich wordt ingetrokken. Op die ma nier blijft het gezichtsverlies voor CDA-fractievoorzitter Brinkman beperkt. Nog ondui delijk is met welk bedrag de steun voor de aow'ers omhoog gaat, of alle bejaarden hiervan zullen profiteren en hoe dit gefi nancierd wordt. Daarover moet rond het weekeinde een besluit vallen. De schrijver van de sociale ze kerheidsparagraaf van het CDA- program. Kolnaar, zegt nog steeds achter de bevriezing van de aow te staan. Hij verbaast zich over ..de plotselinge aow- rel". Kolnaar verklaart de com motie uit de eenzijdige bericht geving over het CDA-voorstel. ..Steeds weer duikt de bevrie zing op. maar ik mis het verbaal over de extra gelden die wij re serveren voor mensen met al leen aow of met een klein aan vullend pensioen". Kolnaar wijst erop dat het steeds genoemde bedrag aan noodhulp van 450 miljoen gul den alleen voor 1998 geldt. Ook DEN HAAG (NPA) - Bijna een week na de gemeenteraadsver- ieï "«ngen te -teeft het CDA een nieuw diepte- punt bereikt. Dat blijkt uit de Isb isteren gehouden peiling van e! actualiteitenrubriek Nova. ,dser nu verkiezingen worden ehouden krijgt de partij 35 ze- els in de Tweede Kamer, een erlies van 19 zetels. Vorige 1/week waren het er nog 39. De f peiling werd grotendeels ge- louden voor de aow-crisis, twaar de partij momenteel in erkeert. >e WD zou - geheel conform haar doelstelling - de PvdA inge- Hi ïaald hebben als tweede poli- rets ïeke partij in Nederland. De li- na i mlen zouden 30 zetels halen. Een winst van acht zetels, twee be: neer dan bij de gemeenteraads lid 'erkiezingen. De PvdA zakt. na 'enó en aanvankelijk langzame op- nars. naar 28 zetels, vier minder Ve." lan bij de gemeenteraadsver- r bezingen. it -D66 stijgt forser dan bij die laat- in te verkiezingen het geval was. Geen 22, maar 28 zetels halen de democraten. Vergeleken met j» huidige zeteltal is dat een winst van 16. Volgens bureau In- Srview, die de peilingen uit- 'oert, wint D66 doordat veel kie- 113 ms die op lokale partijen ge- femd hebben, bij de landelijke j lezingen hun stem op 'pro- ^Partij' D66 uit zullen bren- n en. fróenLinks haalt een winst van ijf zetels, maar valt daarmee fel iets terug sinds vorige week "en waren het er 13, nu worden er elf). De kleine protestant- iN f. part'jen halen gezamenlijk zetels (SGP blijft op drie. ^aat van twee naar drie en ,RPP verdubbelt naar twee ze- Socialistische Partij •- maaRt de groeiende ver- oVs pachtingen waar en komt met !et-<uie zetels het parlement bin- »n De CD komt volgens de pei- jna °P zeven zetels (een winst e zes)- Bij de gemeenteraads lid erraezingen waren dat er nog 8 fff De ravage op het station was enorm. De huizen aan het emplacement werden door de brand volledig verwoest. van onze medewerker Bob Kroon ZuRICH - In het station van Affoltern, een noordelijke voorstad van Zürich, is dinsdagmorgen even na acht uur een trein van twintig tankwagons met ander half miljoen liter benzine uit de rails ge lopen en deels ontploft. Een tankwagon in het midden van de trein miste, vermoedelijk door een as- breuk. een wissel en kantelde, de drie vol gende wagons met zich meesleurend. De uitstromende 300.000 liter superbenzine vatte na een enorme knal onmiddellijk vlam en de vuurstroom golfde een drietal aan de spoorbaan gelegen woningen bin nen die binnen enkele ogenblikken ook in lichterlaaie stonden. De bewoners wisten zich tijdig te redden evenals de kinderen in een naburige bewaarschool. Benzine stroomde ook de riolen van Affoltern bin nen waardoor zich tot op vijf kilometer van het station ontploffingen voordeden. Terwijl een zwarte rookwolk zich boven Zwitserlands grootste stad verhief, werd de hele wijk hermetisch afgegrendeld. De bevolking van Affoltern werd gesom meerd niet te roken en ook geen elektri sche schakelaars te gebruiken om vonk- vorming te vermijden. Deze inspanningen foto Reuter werden in zoverre beloond, dat er geen do delijke slachtoffers vielen. Drie mensen werden door rondvliegende putdeksels en brokken beton getroffen en met deels ernstige verwondingen naar het kantonale ziekenhuis overgebracht. De machinist van de ramptrein bleef onge deerd. maar moest met een shock in het ziekenhuis worden opgenomen. Tegen de avond was de brandweer het vuur meester. De schade wordt geraamd op 25 miljoen Zwitserse franc, oftewel 33 miljoen grilden, waarvoor de federale spoorwegen in eerste instantie zullen moeten opdraaien. ZAGREB (ANP) - De Neder landse sergeante eerste klas De Vaart (25) van de Koninklijke Luchtmacht heeft dinsdag lich te snijwonden opgelopen door de beschieting van een Spaans vliegtuig boven Kroatië. Dat heeft een woordvoerder van de Nederlandse luchtmacht dins dagavond bekendgemaakt. Na de schietpartij is het toestel op één motor doorgevlogen naar de luchthaven van Rijeka in Kroatië waar het veilig is ge land. Het toestel, een tweemotorige CASA 212, maakte een vlucht van Zagreb naar Split met aan boord drie bemaningsleden en vijf passagiers. Boven Kroatië hoorde de bemanning een explo sie achter het toestel. Daarop sloegen granaatsplinters door en tegen de romp van het vlieg tuig. In totaal raakten vier van de vijf passagiers licht gewond. Door de schietpartij werd een olieleiding van één van de moto ren geraakt. De bemanning be sloot de motor uit te zetten en op één motor verder te vliegen naai de dichtbijzijnde luchthaven van Rijeka. Vandaar werden de passagiers teruggebracht naai de Italiaanse luchtmachtbasis Vicenza. Het toestel maakte deel uit van de vloot vliegtuigen van de NA- VO-operatie Deny Flight boven Bosnië. De NAVO-autoriteiten konden dinsdag nog niet met ze kerheid zeggen waarmee en door wie het toestel is aangevallen. De beschieting kwam als een verrassing. Omdat het vliegtuig op een hoogte van zo'n 2.5 kilo meter <7000 voet) vloog, moet het onder vuur zijn genomen met luchtdoelgeschut. Volgens de Kroatische minister van defensie Josip Rajcic werd het toestel beschoten ter hoogte van Plaski. 80 km ten zuidwes ten van Zagreb in een gebied dat door Serviers wordt beheerst. De speciale Amerikaanse afge zant heeft de Serviërs nog niet gewonnen voor deelname aan de (Advertentie) BOL M ATERI A! goes Advertentiet en dan is de mooiste 1 uur foto service van Zeeland gereed nu nog I Korte Delft 1 Middelburg Uw laatste kans Het Team van Dam Horeca Service staat voor U klaar Stand 161 van 10 tot 18 uur onderhandelingen in Wenen over de oprichting van een fede ratie in Bosnië. Het bezoek van Charles Redman aan Belgrado bleef dinsdag zonder tastbaar resultaat. Redman probeert de Serviers te betrekken bij de besprekingen tussen moslims en Kroaten in de Oostenrijkse hoofdstad, in de hoop volledige vrede te bereiken in Bosnië. Maar de Servische president Milosevic voelt daar kennelijk weinig voor. Na afloop van de ontmoeting met Clintons afgezant, liet hij weten dat het akkoord tussen Kroaten en mos lims over een federatie ..hun zaak" is. (Advertentie) Politie vindt achtste lijk in Gloucester GLOUCESTER (AP) - De Britse politic heeft in een huis in de Engelse stad Gloucester een achtste lijk gevonden. De bewoner, de 52-jarige bouwvakker Frederick West, werd op 27 fe bruari aangeklaagd we gens moord op zijn 16-ja- rige dochter Heather, die voor hel laatst werd gezien in 1987; op Shir ley Robinson, een 18-ja- rige zwangere vrouw die een kamer bij hem huurde en op een andere niet nader omschreven jonge vrouw. Hun lijken werden ge vonden in de tuin van het vervallen Victoriaan se rijtjeshuis van West. Vier andere lijken wer den aangetroffen onder de kelder van het huis. Het achtste lijk werd twee meter onder de vloer van de badkamer op de benedenverdie ping aangetroffen. De eerste zes aangetrof fen slachtoffers waren vrouwen. Van het zeven de en achtste lijk is de sekse nog niet vastge steld. Hoofdinspecteur Colin Handy zei dat de politie eerst het huis en de om geving van het huis vol ledig uitkamt om vervol gens op andere plaatsen op zoek te gaan naar meer lijken. Politie De Algemene Rekenkamer heeft veel kritiek op het financiële be leid van de politie. Geld dat be stemd was om meer agenten op straat te brengenzou gebruikt zijn om mate- O rieel aan te schaffen. O in '95, "96 en '97 wordt het koop krachtverlies van bejaarden op het minimum echter voor een deel bijgespijkerd. Volgens Kol naar is daar in totaal 1.25 miljard gulden mee gemoeid. Een be drag dat waarschijnlijk dus nog verhoogd wordt. Hoewel Kolnaar actiel betrok ken was bij het voorstel de aow te bevriezen en de presentatie ervan, voelt hij zich niet geroe pen net als Van Velzen het boe tekleed aan te trekken Volgens Kolnaar ..is het aow-besluit nog steeds uit te leggen". De CDA-fractie in de Tweede Kamer toonde zich gisteren na het wekelijkse overleg verdeeld over bijstelling van het. aow- standpunt. Kamerleden als Hil- len en Mateman menen dat de voorspelde hogere economische groei het mogelijk maakt af te zien van het bevriezen van de aow. Andere kamerleden willen voor de aow geen uitzondering maken, uit angst dat andere groepen ui tkeringsgerechtigden zich ook gaan roeren. Onderhandelingen over toetreden Noorwegen tot EU vastgelopen BRUSSEL (NPA) - De onderhan delingen over het Noorse lid maatschap van de Europese Unie zijn dinsdagavond in Brussel volledig vastgelopen op een meningsverschil over een paar duizend ton vis. Daarnaast slaagde de EU er niet in een regeling te vinden voor de problemen die na de uitbreiding van de EU ontstaan over de pre cieze stemverhoudingen in Brussel. Vooral Spanje blok keerde gisteravond, tot woede van de andere lidstaten van de Europese Unie. de toetreding van Noorwegen. Staatssecretaris Dankert zei rond middernacht te verwach ten dat de in een crisis geëindig de onderhandelingen tussen Noorwegen en de EU volgende week dinsdag zullen worden voortgezet. Visfraude Minister van Binnenlandse Za ken Van Thijn vindt het niet te recht dat de Vlissingse burge meester Van der Doef niet van tevoren door justitie is ingelicht over de inval, enkele weken gele den, in het Vlissingse stadhuis ivegens mogelijke visfraude. Van Thijn zei dinsdag in de Eerste Kamer dit Q 'echt erg' te vinden. w Rode duivels De Belgische voetbalselectie voor het VJK-voetbal had giste ren de handen vol aan de Zeeuwse selectie. De ploeg van bondscoach Pol van Himst foto ivon op het Middelburgse sport park Nadorst nauwelijks ver diend, dankzij een doelpunt van debutant (T Josip Weber: 0-1. I D Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport; 14 en 15 van onze correspondent PARAMARIBO - De regering Venetiaan beschuldigt minister Pronk van pogingen om Suri name 'weer in de koloniale wurggreep te krijgen'. Dat staat in een schriftelijke reactie op een optreden van Pronk voor de Nederlandse televisie. De Surinaamse minister van ontwikkelingssamenwerking. Ronald Assen, is verbaasd over de kritiek van Pronk dat corrup tie en drugshandel grote proble men vormen. Hij raadt de Neder landse regering aan eerst in ei gen land orde op zaken te stellen alvorens Suriname te overstel pen met kritiek. Ook de uitspraak dat de Suri naamse regering een slecht be leid voert, is hem in het verkeer de keelgat geschoten. „Kenne lijk ontbrak het Pronk aan poli tieke moed om die mening in aanwezigheid van Surinaamse gezagsdragers kenbaar te ma ken". reageert Assen. Pronk heeft gezegd dat de Surinaaam- se regering verantwoordelijk is voor de economische malaise en dat de inmiddels verdrongen mi litaire machthebbers daarvoor niet langer verantwoordelijk kunnen worden gehouden. Volgens Assen is Pronk niet op de hoogte, 'of hij is weloverwo gen destabiliserend bezig'. De Nederlandse minister zou lijden aan hevige verkiezingskoorts, 'maar dat geeft hem niet het recht onrust te stoken in een be vriende natie'. Particulieren De wens die Pronk heeft uitge sproken om ontwikkelingsgeld niet alleen aan de Surinaamse regering, maar vaker via parti culiere organisaties te verstrek ken. is volgens de verklaring in Paramaribo een uiting van neo- koloniaal gedrag. AOW BEVRIEZEN? ANBO KIEZEN! bel 030-315278 of postbus 18003 Utrecht Daar zal de bekritiseerde be windsman het zelf niet mee eens zijn. Op de televisie benadrukte Pronk dat 'Suriname een onaf hankelijk land is dat er zelf wat van moet maken'. Het verlangen van de Surinaainse bevolking naar vestiging in Nederland vindt hij diep tragisch. ..De Surinaamse regering moet zelf de handen uit de mouwen steken. Dan kan men uit Neder land hulp krijgen", zegt Pronk. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijtfng a 83,75 Naam: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant (ALGEMENE NEDERLANDSE BONO V 713214 000002 kunt ci keramiek KADO HOBBY Dorpsplein 25 Koudekerke 'el: 01185 - 2939

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1