Landbouwdirectie zoekt locatie PZC I SP Eerste eeuweling in Hansweert Kreken in voortbestaan bedreigd Filatelistenbond houdt expositie op Neeltje Jans Ontmoetingsdag Zuidnederlandse en Vlaamse koren (apel Hoogelande 8idecor voor expositie ond thema muziek Van Zwieten (VVD): ezwaren WOV zijn lecht voor Zeeland Vlijt en Volharding wint KNF-festival provincie 11 )5§ Notitie: keuze tussen Rotterdam en Dordrecht Reistijd altijd een probleem Cr MODEDAGEN <:€<yt/wrdb tJ/tode DINSDAG 8 MAART 1994 0 D zalgn onze Cc aagse redactrice l.Di Pfr' EN HAAG - Het kiezen van e«nieuwe vestigingsplaats u ir de beleidsdirectie Land- iw, die nu nog in Goes is ge- tigd, stuit op grote proble- en. Waar de directie ook ordt gevestigd, de reistijden Ie lillen altijd een probleem zijn. n a; at blijkt uit een notitie die een n mbtelijke werkgroep van het )ndê inisterie van Landbouw heeft pgesteld. Minister Bukman zal basis van de aanbevelingen keuze maken voor nieuwe l3stijinSsplaatsen. ;lde! ige tijd geleden is al bekend vorden dat de directie in Goes ordt opgeheven, omdat een organisatie van de diensten fu- noodzakelijk maakt. De zes arbeidsplaatsen blijven wel andhaafd. maar de werkne- ers zullen elders moeten gaan irken. n te kunnen beslissen waar de euwe dienst moet komen, is n aantal criteria opgesteld. Zo eslaagd - Aan de modevak- jiool Ensaid in 's-Hertogen- ischismevrouw-M. van Koe ve ngen uit Krabbendijke ge- aagd voor het examen modi- •tte. Mevrouw C. A. W. Bax- tossen uit Goes slaagde voor ;t examen tailleuse. is ervan uitgegaan dat alle nieuwe vestigingen goede open- baar-vervoerverbindingen moe ten hebben, zowel onderling als met het ministerie in Den Haag. Ook is gekeken naar de onroe- rend-goedmarkt van de nieuwe plaats en naar de afstand die de werknemers van de oude naar nieuwe vestiging moeten afleg gen als zij niet verhuizen. Dat laatste speelt vooral in Zeeland een rol. „Welke plaats ook wordt gekozen, er is altijd sprake van een groot aantal verhuizingen", zo schrijven de ambtenaren. Dordrecht De keuze ligt wat hen betreft tussen Rotterdam en Dor drecht. De andere mogelijkhe den (Den Haag en Goes) laten de ambtenaren buiten beschou wing. Vanuit Zeeland is de reis tijd naar Dordrecht 'nog net te doen'. Volgens de rapportage zou dat een uur in beslag nemen. Bezwaar is dat Dordecht geen stedeüjk knooppunt is. En daar ging wel de voorkeur naar uit voor de nieuwe vestigingen. „Gezien de omvang van de pro blematiek is voor de huidige LNO-medewerkers in Zeeland verhuizing naar Dordrecht of Rotterdam meer dan in andere gevallen een moeilijke opgaaf. Het laat zich aanzien dat velen te zijner tijd zullen kiezen voor lange reistijden boven verhui zen. Deze situatie vereist bijzon dere zorg", aldus het rapport. Wij hebben er echt zin in, u ook? DONDERDAG 10-3: 10.30, 14.30, 19.30 u. VRIJDAG 11-3: 14.30 u. Voor deze shows s.v.p. vooraf reserveren. MODEHUIS VOOR GROTERE MATEN Nieuwe Burg 31, Middelburg - Tel. 01180-28378 lenblM lew ewe nonze verslaggever fdel 1L1SKERKE - Wie in juni ferm jvallig de kapel van Sint larten in Hoogelande pas- ra c; ert, zal waarschijnlijk iepe. cem(i opkijken. Vanaf zondag mei vindt er namelijk rond- dekapel een maand lang een ilententoonstelling plaats, zit muziek in' is het thema de expositie. Iedereen die iteresseerd is om bij het the- g{ een passend kunstwerk te rvaardigen, kan dit aanbie- ïiet|nbij de kapel. project is een initiatief van Stichting Kapel van Sint arten. „Eigenlijk komt het üatief van mij", zegt Nicole 'n-Hoegen. de koster van kapel. „Twee jaar geleden ben we ook al eens zo'n open- pttentoonstelling gehouden [toen was het een groot suc- f" Toentertijd was het thema jemde vogels'. „Omdat in pgelande veel bijzondere nsen komen aanwaaien, en vogels natuurlijk", aldus gen. Het huidige thema is cozen omdat er in de kapel muziek wordt gespeeld en, >er'k ir. zo zegt Bruggen, „omdat de vo geltjes hier altijd fluiten." Volgens de koster is het verschil met de tentoonstelling van twee jaar geleden dat bij de huidige expositie het initiatief van de kunstenaars zelf moet komen. „In 1992 vroegen we zelf mensen iets moois te creëren, nu willen we dat iedereen die iets wil ma ken dat zelf bij ons aandraagt." Ze waarschuwt de amateur-kun stenaars dat ze rekening moeten houden met beschadiging of zelfs diefstal van het kunstwerk. „Ik hoop dat de materialen waarmee men werkt goedkoop zullen zijn. bijvoorbeeld restaf val." „Twee jaar geleden was er een kunstwerk bij dat van een boom stronk was gemaakt. Dat is goed, omdat de creaties gedu rende een maand dag en nacht onbewaakt buiten staan", geeft Brüggen aan. „Bij onze 'vreem de vogels'-tentoonstelling wa ren er echter weinig problemen; gelukkig hadden we toen niet te maken met vandalisme. Maar ook het weer kan kunstwerken flink aantasten. En ja, dat kun nen we natuurlijk niet voorko men." tenze verslaggever )ES - De fractievoorzitter de WD in provinciale sta- U.G. van Zwieten, heeft een r°«P gedaan aan alle mensen !t bezwaren tegen de WOV, 'die tegenstand in te trekken. nu nog steeds bezwaar heeft «neen onderdeel van de Wes- s«nelde Oever Verbinding '«'zich wel realiseren dat hij fjfniee hel hele project op de ht zet, was de stelling van betoog. Hij zei dat maan- «ond op een vergadering z'jn partij in Goes. joegde er aan toe dat hij zich l|can voorstellen dat mensen bargeleden problemen had- ■n«t onderdelen van het pro- 'aar ondertussen is aan die - *aren volgens hem voldoen- andacht geschonken en aan 'i=e 15 ze'fs tegemoet geko- jfie nu nog bezwaar heeft. dat niet tegen een onder deel van de WOV. maar tegen de hele WOV. aldus de liberale Zeeuwse politicus. „Die mensen moeten zich realiseren dat ze de WOV om zeep helpen. Ze zijn be zig het algemene belang van Zeeland op een geweldige ma nier schade toe te brengen." Van Zwieten ging ook even in op de bezuinigingen waarvoor de provincie zich geplaatst ziet als gevolg van de zogenaamde De centralisatie Impuls. Hij memo reerde dat in het beleidspunten programma van gedeputeerde staten is afgesproken dat rijks bezuinigingen doorberekend worden aan de instellingen die het aangaat. Daarom vond hij het dan ook wat goedkoop dat nu ineens partijen die ook in het college van gedeputeerde staten vertegenwoordigd zijn. in een commissievergadering van de provincie gaan roepen dat enke le instellingen ontzien moeten worden. En dat twee dagen voor de gemeenteraadsverkiezingen. Mevrouw Jozina Rijk:„Je mag toch wel wat vergeten als je honderd bent." foto Willem Mieras van onze verslaggever HANSWEERT - Honderd jaar oud en nog altijd goed ter been. Mevrouw Jozina Rijk vierde gisteren haar eeuwfeest in verzor gingshuis Maria-Oord in Hansweert. Ze zorgde daarmee voor een primeur: nog nooit heeft iemand in hel dorp de honderd gehaald. Jozina Rijk-Goense werd op 7 maart 1894 geboren in Ovezande. waar ze haar jeugd doorbracht. In 1919 trouwde ze met Norbertus Rijk. een boerenzoon uit Kruiningen. Samen kregen ze tien kin deren. Toen haar man overleed besloot ze niet alleen te blijven zitten. Ze verhuisde naar Maria-Oord, waar ze inmiddels al twin tigjaar in alle rust verblijft. Reizen was haar grote passie. Ze heeft door de jaren heen vrijwel alle Maria-bedevaartplaatsen in Nederland. België en Frankrijk bezocht. De laatste jaren deed ze het tegenover haar medebewo ners voorkomen alsof ze alleen maar naar Brabant ging. 'Wat moet zo'n oud mens nog zo ver weg doen', zouden ze zeggen. In tussen vertrok ze naar Parijs. Tot haar 98e is ze blijven reizen. Tegenwoordig houdt ze zich bezig met activiteiten binnen het tehuis. Ze zit in het zangkoor van Maria-Oord en ze kaart nog regelmatig. Ook blijft ze graag op de hoogte van ontwikkelingen binnen haar familie. Jozina Rijk ziet er nog altijd gezond uit. Ze loopt nog vrij gemak kelijk, en hoort en ziet nog uitstekend. Toch laat haar geheugen haar de laatste tijd wat in de steek. „Maar dan zeggen jullie het gewoon nog maar een keer, je mag toch wel wat vergeten als je honderd bent." INm 'i V i i' h J Het krekengebied bij Westkapelle is ontstaan na de door bombardementen veroorzaakte dijkdoorbraken in de Tweede Wereldoor log. foto Ruben Oreel Biologisch Museum belicht situatie in expositie van onze verslaggever OOSTKAPELLE - De invloed van de recreatie, de overvloe dige bemesting en de snelle afwatering van de akkers be dreigen het voortbestaan van de kreken. Ook vervuilde wa terbodems zorgen voor een snelle achteruitgang van deze typisch Zeeuwse watergebie den. Het Zeeuws Biologisch Museum verzorgt vanaf dins dag 15 maart een tentoonstel ling over de geschiedenis, het belang en de bedreiging van de kreken onder de noemer 'De kreken en hun toekomst'. Hoewel volgende week de offi ciële opening is. is de tentoon stelling nog niet af. Sterker: de komende twee jaar zal de pre sentatie voortdurend veran deren. Dat is volgens directeur A. van der Hoef van het Zeeuws Biologisch Museum ook precies de bedoeling van de expositie. „Wij wallen ons de komende tijd vaker beper ken tot de verzorging van een algemeen Zeeuws kader, waarmee regionale groepen op het gebied van de natuuront wikkeling aan de gang kun nen." De tentoonstelling begint wel iswaar in het Zeeuws Biolo gisch Museum, maar gaat van af 18 april op reis langs diverse milieucentra in de provincie, zoals de Milieu-educatiecen tra (MEC'si op Walcheren en de Bevelanden, Voorwaarde voor de instanties die zich met natuurontwikkeling bezig houden, is dat ze naast de alge mene informatie van de basis tentoonstelling zelf evenveel ruimte vullen met een onder werp uit de eigen regio. Typen De tentoonstelling is samen gesteld door twee stagiaires van de Hogeschool Holland en de Hogeschool Zeeland. In de expositie komen de verschil lende typen kreek aan bod. Grofweg zijn die onder te ver delen in getijdekreken en doorbraakkreken. De getijde kreken zijn ontstaan door de eb- en vloedbeweging van de zee in het land. De doorbraak kreken zijn veel abrupter ont staan. na dijkdoorbraken bij storm of in oorlogen. Het verschil tussen de kreken is dat getijdekreken in het al gemeen langgerekter zijn en minder vertakkingen hebben, terwijl doorbraakkreken juist wijdvertakt zijn door de plot selinge weg die het water zich baande door de zeewering Door afsluiting van het bui tenwater is in Zeeland boven dien een grote diversiteit ont staan in zoute, brakke en zoet waterkreken. Daardoor zijn er ook grote verschillen in het dieren- en plantenleven. Langzamerhand zijn de kre ken achteruitgegaan in kwali teit en in omvang. Als niet in gegrepen wordt, zullen de wa tergebieden steeds meer ver drongen worden door land en tenslotte verdwijnen. Via on der meer deze expositie probe ren het museum, de Zeeuwse Milieufederatie, de Vereniging tot behoud van Natuurmonu menten en de stichting Het Zeeuwse Landschap de bete kenis van kreken aan te geven en zo aan de natuurontwikke ling bij te dragen. In de expositie komt het ont staan van een kreek aan de or de. Ook het herkennen van de restanten van wat ooit een kreek was komt ter sprake, evenals een overzicht van de kreken. Verder komt er een vi trine met dieren uit kreken en gaat de expositie op de toe komst van de watergebieden in. Degenen die de expositie laten komen, worden geacht voor een kreek uit hun omge ving' aan te geven welke geva ren dreigen en wat ze eraan kunnen doen. Volgens Van der Hoef is de be doeling van het Zeeuws Biolo gisch Museum deze opzet steeds meer toe te passen bij het samenstellen van exposi ties- „Wat mij betreft komt de nadruk bij het museum meer te liggen op een adviserende functie Het is denk ik heel ver standig voor het Zeeuws Bio logisch museum zelf de boer op te gaan. in plaats van ieder een uit de provincie naar ons toe te laten komen." van een medewerker GOES - De muziekvereniging Vlijt en Volharding is winnaar geworden van het winterfesti val dat de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Fe deratie van Muziekverenigin gen (KNF) zaterdag in De Prins van Oranje in Goes hield. De Souburgse muzikanten scoor den 102.5 punten en bleven daarmee de brassband Excel sior uit Kloetinge net een half puntje voor. De beker bij de slagwerkers ging naar het slagwerkensemble van De Echo uit Wilhelminadorp. In totaal deden achttien formaties mee aan dit jaarlijkse evene ment van de 'Zeeuwse Bond', zo als de afdeling van de KNF in on ze provincie kortweg wordt ge noemd. Elk deelnemend ensemble speelde een werk naar keuze dat door de KNF-juryleden J. van Ossenbruggen en K. Vlak werd beoordeeld Afdelingsvoorzitter C. J. Schout reikte aan het eind van het festival, dat een volle zaal trok. de prijzen uit. Hoewel er nogal wat tweede prijzen wer den toegekend is er over het ge heel genomen toch goed gepres teerd. liet de afdelingsvoorzitter weten. De uitslag: Slagwerk, derde divisie: drumband Oefening Kweekt Kunst. Westkapelle. 70 punten, tweede prijs Eerste divisie: Slagwerkensemble De Echo. Wilhelmina. 83 punten, eer ste prijs met beker Concertwed strijd, derde afdeling fanfare: Ad- vendo. Wolphaartsdijk, 92,5 punten, tweede prijs. Tweede afdeling fan fare: Oefening en Uitspanning. Kat- tendijke. 8(5,5 punten, tweede prijs; Eendracht Maakt Macht. Kortgene, 98.5 punten, eerste prijs Tweede af deling harmonie: Eendracht Maakt Macht. Kruiningen. 94 punten, twee de prijs. Tweede afdeling brassband: Ons Genoegen. Kamperland, 88 pun ten, tweede prijs Jeugdafdeling brassband: ONDA. Middelburg. 98.5 punten, eerste prijs Eerste afdeling fanfare: De Echo, Wilhelminadorp, 90,5 punten, tweede prijs. Eerste af deling brassband: Oefening Kweekt Kunst. Westkapelle, 92 punten, twee de prijs. Eerste afdeling harmonie: Ons Genoegen. Vlissingen. 96 pun ten, eerste prijs, Nut en Uitspanning. Zonnemaire. 90.5 punten, tweede prijs. Ons Genoegen. Kapelle. 99 punten, eerste prijs. Afdeling uit muntendheid lanlare: Luctor et Emergo. Zoutelande. 99 punten, eer ste prijs. Ereafdeling fanfare: Vee re's Genoegen, Veere, 96 punten, eer ste pnjs. Vaandelafdeling fanfare: Euphonia. Goes, 99 punten, eerste prijs; Vlijt en Volharding. Oost-Sou burg. 102.5 punten, eerste prijs met beker Vaandelafdeling brassband: Excelsior, Kloetinge. 102 punten, eerste prijs. van onze verslaggever NEELTJE JANS-De regio Zuïd- West van de Nederlandse Bond van Filatelistenverenigingen bestaat 25 jaar en daarom wordt op 18, 19 en 20 maart een grote jubileumtentoonstelling gehouden in het restaurant van de Delta Expo op Neeltje Jans. Het thema biervan luidt Zee, Land, Wind en Water. „Als je dat snel uitspreekt zegt dat alles over Zeeland", verklaart secre taris Frans Hogerheyde van de tentoonstellingscommissie. De bond is 25 jaar geleden opge richt door verzamelaarsvereni gingen uit Zeeland, West-Bra bant en Goeree-Overflakkee. Het is gelukt de tentoonstelling vrijwel geheel in te richten met inzendingen van eigen leden. „We hadden gestreefd naar 90 procent, maar zijn uiteindelijk nog hoger uitgekomen." Er wor den 235 panelen verwacht, die samen het hele restaurant vul len. „Het is enorm veel voor zo'n ruimte De tussenruimtes zijn noodgedwongen wat krap ge worden." De panelen zijn afkomstig van zestig inzenders. Onder de in zendingen van 'buiten' bevindt zich onder meer een collectie over windmolens waarmee in verschillende landen goud is ge wonnen. „Die hebben we ge vraagd als publiekstrekker." Maar er zitten meer hoogstand jes bij, geeft hij aan. Een greep: water en windenergie, lucht post, de geschiedenis van de landbouwmechanisatie, brug gen en de watersnoodramp in 1953. Aardig van thematisch samen gestelde postzegelverzamelin gen vindt hij onder meer dat er op een paneel van'een vierkante meter enorm veel informatie is te zien. Het zijn in zijn ogen net encyclopedien. Op de tentoonstelling wordt niet alleen met postzegels gepronkt. Dat betaalmiddel voor brieven is er pas sinds halverwege de vo rige eeuw. Daarvoor moest men het doen met stempels of alleen maar een krabbeltje van de postbeambte Verzamelingen die hiervan getuigen lopen van de postgeschiedenis van Zierik- zee tot postvervoer door beurt schippers. Fouten De verzamelaars denken in elk geval op één punt fundamenteel anders dan de posterijen; ze vin den het razend leuk als er iets fout gaat. Dat komt omdat foute zegels en stempels zeldzaam zijn. Zo is in de verzameling over de watersnood een stempel te zien met de tekst: 'retour afzen der, net bereikbaar'. Terwijl ie dereen weet dat de post het pas laat afweten als een bestemming helemaal niet bereikbaar is. Zeldzaam geworden is ook de watersnoodzegel met een toe slag voor het rampenfonds, zoals dat tegenwoordig nog wordt ge daan met kinderzegels. Het einde van de bond blijkt na 25 jaar nog lang niet in zicht. Weliswaar is het ledental de af gelopen vijf jaar landelijk ge daald van 21.000 naar 14.000 en bleef de regio Zuid-West redelijk stabiel met een geringe daling van 1.400 naar 1.300, de actieve verzamelaars krijgen er steeds meer plezier in doordat ze zich specialiseren op een thema. De verenigingen, waarvan de meeste pok zijn aangesloten bij de internationale organisatie Philatelica, proberen hun lief hebbers daartoe te stimuleren. Op die manier kun je ze over de inzinking heenhelpen die iedere verzamelaar in de puberteit krijgt, omdat andere zaken dan meer aandacht vragen, aldus Hogerheyde. „Ik ben zelf ook pas weer begonnen toen ik werd aan gestoken door mijn zoon." „Als je je echt in een aspect gaat verdiepen", geeft hij aan. „be kijk je niet alleen meer postze gels. maar moetje oók archieven en bibliotheken in." Bijkomend voordeel noemt hij de kosten. „De meeste postzegels die op de markt zijn. zijn nog niet zo oud," Geen thema of evenement is zo gek of er wordt tegenwoordig wel een postzegel bij gemaakt. „Vroeger moest je het vooral doen met een heleboel koningin- nekopjes." De tentoonstelling is geopend op vrijdag 18 maart van 12 tot 21 uur. zaterdag 19 maart van 10 tot 22 uur en zondag 20 maart van 10 tot 16 uur. Fietsendief aangehouden VLISSINGEN - De politie heelt in de nacht van zondag op maandag in Vlissingen een 25- jarige Vlissinger aangehouden op een gestolen fiets. Omstreeks half twee kreeg de politie een melding van diefstal van een fiets uit een kelderbox aan het Heemskerckplein. Een half uur later herkende een pa trouille de ontvreemde fiets en hield de fietser in de Van de Vel- delaan staande Hij bleek in be zit van nog meer gestolen goed. Na verhoor op het politiebureau werd de man vrijgelaten. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De Vlaamse Gemeenschap en de drie Zuid nederlandse provincies Noord- Brabant. Zeeland en Limburg houden zondag 29 mei de Vlaams/Zuidnederlandse Kore nontmoetingsdag 1994 in de Landcommandcrij Alden Bie- sen in Bilzen/Rijkhoven, Bel gië. Dit is het eerste culturele sa menwerkingsproject tussen Vlaanderen en de Zuidneder landse provincies. Op deze dag verzorgen zestien koren - acht uit Vlaanderen en acht uit Zuid- Nederland - optredens van elk ongeveer 20 minuten. Het reper toire van de koren, dat voor een belangrijk deel uit het Vlaams en Nederlands bestaat, beklem toont de gemeenschappelijk heid van de taal die de samen werkende partners bindt. Bloeiende sector De ontmoetingsdag is het resul taat van een in 1992 aangegaan samenwerkingsverband tussen de Vlaamse Gemeenschap en de drie Zuidnederlandse provincies op het gebied van cultuur. In het kader hiervan zijn op verschil lende culturele terreinen con crete samenwerkingsprojecten ontwikkeld. Bij dit project koos men voor een opzet die de cultu rele en sociale contacten in een vanouds bloeiende sector als de koorcultuur centraal stelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 29