inkrimping Dow kost 113 banen 1 ANWB stuurt argeloze fietser (eindelijk) niet meer het bos in Proces tegen 'loslippige' agente geëist Ik nam m'n besluit in het belang van de gemeenschap Televisie Oud-burgemeester H. Boer overleden lan: Zws-Vlaams (oonzorginstituut )r gehandicapten 1 Wellicht in 95 nog eens 150 arbeidsplaatsen weg Delfzijlmogelijk dicht logelijk uitstel vertrek [- en demonteerploeg Renaldo de Mul, afvallige: van onze verslaggever PHILIPPINE - Renaldo de Mul (52), tot voor kort ge waardeerd CDA-raadslid in Sas van Gent en gezien bur ger in Philippine, is in de ogen van menig kiezer van een voetstuk gevallen. Zijn stap om op persoonlijke li- tel zitting te nemen in een nieuwe college van b en w in Sas van Gent - samen met GGS-voorman L. Marquinie en de PvdA'er J. Platschorre - is hem door zijn christen democratische achterban niet in dank afgenomen. De Mul. voor de verkiezin gen van vorige week nog ge waardeerd voor zijn jaren lange inzet binnen de lokale CDA-afdeling en op provin ciaal niveau, geprezen om zijn dossierkennis en zijn vermogen om goede inhou delijke discussies te voeren, is door het bestuur van de Sasse CDA-afdeling en de fractieleden L. van Waes en R. Bruggeman verguisd. De woorden van de CDA'ers - 'verraad', 'volksverlakkerij' en 'kiezersbedrog' - spreken boekdelen. De christen-democraat De Mul (netjes getrouwd, prak- tizerend katholiek, redac teur van het plaatselijke kerkblad) toont zich wat uit het veld geslagen. De aantij gingen hebben hem 'vrese lijk pijn gedaan'. „Zulke be woordingen. beschuldigin gen. Ze gaan mij erg ver. Als je je jaren hebt ingezet voor het CDA, dan vraag je je echt af of datgeen wat nu alle maal over me heen gekomen is terecht is. Ik ben christen democraat en zal dat altijd blijven. Het CDA kan pro vinciaal en landelijk blijven rekenen op mijn steun. Plaatselijk ligt het bedui dend anders." Het raadslid zegt dat hij zijn besluit in het belang van de gemeenschap heeft geno men. „De Mul is een man die zich altijd heeft ingezet voor die gemeenschap, meestal belangeloos en dat veran dert nu niet. De Mul heeft ook zijn principes niet ver loochend om wethouder te worden. Zo denkt De Mul niet. Voor de financien (een wethouder vangt in Sas van Gent een wedde van 40 mille en ruim 5.000 gulden aan on kosten) heb ik het helemaal al niet gedaan. Als wethou der zal ik minder tijd hebben voor mijn schoolwerk. Daar zal ik uren moeten inleveren. Nee, om het geld heb ik het zeker niet gedaan." Verklaring De Mul heeft 'ja' gezegd te gen formateur Marquinie, omdat hij er van overtuigd is dat het CDA in Sas bestuur lijk aan de bak moest komen na twaalf jaar oppositie. Vol gens het raadslid zijn er meer CDA'ers die er zo over denken. „Ik sta gelukkig niet alleen. Ik heb na de be richten in de kranten heel wat positieve reacties ont vangen. Bemoedigende reacties. 'Ga door' werd er gezegd, maar let wel op je ge zondheid. Dat ga ik ook doen. Ik ben beschadigd door de uitlatingen van het CDA, dat realiseer ik me en leuk is anders. Verder wil ik me niet meer over deze kwes tie uitlaten. Op 12 april, de dag dat de nieuwe raad geïn stalleerd wordt, kom ik met een verklaring, tot dan ont houd ik me van verder com mentaar", aldus De Mul. Burgemeester ing J. van Rest van Sas van Gent (ook van CDA-huize), door D66 ervan verdacht een dubieuze rol te hebben gespeeld bij de college-vorming, is niet ge lukkig met de perikelen rond De Mul Wat haar eigen rol betreft is ze duidelijk. „Ik heb helemaal geen rol ge speeld". zegt ze. Goed raadslid De affaire-De Mul betreurt ze. De man zelf hemelt ze op. „Een goed raadslid, prima dossierkennis. Iemand die zich altijd uitstekend voor bereidt en immer achter zijn partijprogramma heeft ge staan." Ook gemeentesecretaris W. Zwartelé, andere raadsleden en verschillende inwoners van Philippine karakterise ren De Mul als 'een wellicht wat kleurloos, edoch eerlijk en integer mens'. Zijn colle ga's op het Terneuzense Zel- denrustcollege onthouden zich van commentaar. zie ook pagina 13 zeeuwse almanak ii1111ii11111111 li i li 11 li f— Op onze redactie binnen- en buitenland staat sinds jaar en dag een handzame por table-televisie waarop dienstdoende redacteuren af en toe een blik werpen tij dens journaaluitzendingen. Gisteren bleek het toestel opeens vervangen door een kolossaal grootbeeldappa raat dat bijna een heel bu reau in beslag nam. Er ivas een briefje op geplakt met de mededeling dat de porta ble door de bedrijfstechni- sche dienst ivas meegeno men vooreen kleine repara tie. Tijdelijk moest men het nu met de. qua uiterlijk sterk verouderde, groot beeld-ontvanger doen. Ter redactie circuleert een andere verklaring: de al wat op leeftijd gekomen brildragende redacteur Carlos is hard aan een ster kere bril toe. Van een be zoek aan de opticien wilde ijdele Carlos evenwel niets iveten. In plaats daarvan vervoeg de hij zich met een dringend verzoek bij de hoofdredac tie. Het resultaat staat nu le vensgroot naast hem. Het geheel maakt een wat oubollige indruk. Nee, een nieuwe bril was misschien toch beter ge weest. van onze verslaggever \R] P7( zeeland pé WÊÊHÊP DINSDAG 8 MAART 1994 HHHi Foto boven: De vermaledijde oude weg wijzer: Middelburg - over Lewedorp - achttien kilometer. Foto rechts: De nieuwe wegwijzer staat er na jaren: Middelburg - over Arnemui- den - negen kilometer. foto's Lex de Meester ARNEMUIDEN - Misplaatste wegwij zers vervangen is geen sinecure. Wegbe- heerders weten er alles van. Overleggen en nog eens overleggen. En dan maar af wachten wanneer er iets verandert. De ANWB moet het werk doen. Zo was er die éne wegwijzer op de kruising van de Muiden- en de Calandweg bij het vliegveld Midden-Zeeland. Argeloze fiet sers werden zonder pardon het bos in ge stuurd. Wie naar Middelburg wilde, werd 'gewoon' over het Zuidbevelandse Lewe dorp en Nieuw- en Sint Joosland ge stuurd. Negen kilometer om. Hoe dit foutje erin was geslopen, was nergens te achterhalen. In drie jaar tijd was de Mid denweg drie keer van beheerder gewis seld. worden gerealiseerd. Dit blijkt nu niet mogelijk te zijn. Van Loon sloot gisteren dan ook niet uit dat volgend jaar nog eens een behoorlijk aantal ba nen verloren zal gaan. Binnen jonze verslaggever 5INGEN - De duik- en de- arploeg in de Vlissingse ïekazerne krijgt mogelijk él van executie. Het ver- - j'van de groep is voor het le van dit jaar gepland. Als F: ferdieping van de Wester- I !lde doorgaat, wordt die jitie uitgesteld, duik- en demonteerploeg ;land verdwijnt, staat in- gels als een paal bovèn wa it opruimen van explosie- grote delen van Zeeland niet meer onder de Ko- Marine. De Koninklij- ïtmacht in Woensdrecht ie taak overgenomen. Dat is gebeurd in het kader van de ingrijpende reorganisatie die zich in de hele krijgsmacht vol trekt. „De duik- en demonteer ploeg in Vlissingen krijgt mel dingen uit Woensdrecht", liet hoofd duik- en demonteerploeg Den Helder R. van der Veen maandag weten. De verdieping van de Wester- schelde kan het voortbestaan van de Vlissingse duik- en de monteerploeg nog een tijdje rek ken. De verwachting is dat bij baggerwerkzaamheden in de Westerschelde regelmatig oor logstuig boven water zal komen. Het is dan handig deskundigen direct bij de hand te hebben. Goed nieuws Maar ing S. J. Lous van het Wegschap Walcheren beloofde oktober 1992 navraag te doen. Op een inspectietocht door zijn werkgebied viel onlangs zijn oog weer op het vermaledijde bord. Het was veran derd. „Goed nieuws mag ook weieens wor den gemeld", zegt Lous. En het is - hoe klein ook - goed nieuws. Argeloze fietsers worden nu over Amemuiden richting Mid delburg gestuurd, zoals het hoort. Zij boe ken negen kilometer winst, zo blijkt. Snel is het niet gegaan, erkent Lous, maar de ANWB wilde wachten met de vervan ging tot het fietsbewegwijzeringsproject voor heel Walcheren rond was. Dat is ge reed en wordt nu uitgevoerd. Her en der verrijzen nieuwe wegwijzers die het de fietsers gemakkelijker moeten maken hun weg te vinden. nnze verslaggever LA| [NEUZEN - Het manage- tsteam van Dow Terneuzen M dit en volgend jaar nog eens tisch de bezem door het halen. Dit bij Dow in Terneu- nr 113 banen verloren. Moge- *11 verdwijnen er in 1995 nog 150. Los van de personeel- rimping in Terneuzen kè dt momenteel een studie voerd naar de positie van j in Delfzijl. Het is niet uit- j oten dal de vestiging in zijl geheel wordt gesloten. n 'Ondernemingsraad van Dow en t 'emeuzpi werd maandag nè het managementsteam formeerd over de nieuwe Inisatie-ronde. In het voor- Jozefschool jnigt gasdam j Verdronken and Saeftinge JUW-NAMEN - Leerlingen leerkrachten van basis ooi St. Jozef houden morgen, jnsdag, een grote schoon- -ikactie bij de gasdam in het dronken Land van Saefthin- Deze winter is opnieuw veel Gïpl het Verdronken Land in- "poeld. Het ligt in hoofdzaak en de gasdam. tafr al bestaat vooral uit plas- voorwerpen, piepschuim, tsen, lampen en blikjes. De iservator van het natuurge- :d en twee gidsen hebben een I ;in uitgewerkt om dit afval op ruimen. Daarbij hebben ze ""fenals vorig jaar een beroep ge- an np de St. Jozefschool. De fljioonmakers, die steun krijgen 'inouders, vertrekken om 13.15 ijr vanaf de zeedijk bij de Hed- igepolder. Het verzamelde af- ;^'il wordt door de gidsen afge loerd. De actie duurt ruim drie ur. Bij slecht weer wordt de ac- Titeit een week uitgesteld. stel van de Dow-top dat ter ad vies aan de raad werd voorge legd wordt uitgegaan van een forse personeelsreductie in Ter neuzen. Ip totaal gaan 113 banen verloren, maar voor 50 werkne mers betekent dit niet dat ze zonder werk komen te zitten. „Voor deze groep", zo liet Dow- woordvoerder W. van Loon we ten, „wordt via interne over plaatsingen een oplossing ge zocht." Aan 47 van de 63 werknemers die wel direct met het banenverlies worden geconfronteerd, zal Dow een aanbod tot vervroegde pen sionering voorleggen. Het be treft hier vooral 55-plussers en een handvol mensen die nog iets jonger zijn. Voor de resterende 16 Dow-em- ploy ees wordt een outplacement bureau ingeschakeld dat op zoek gaat naar vervangende werkgelegenheid bij andere be drijven. Paradepaardje De nieuwe reorganisatie-ronde treft vooral mensen in de pro- duktie-afdelingen en op de afde ling research and development. Een aantal activiteiten op de laatste afdeling (vorig jaar door Dow nog gelanceerd als het pa radepaardje van de Terneuzense vestiging) wordt gewoonweg ge staakt. Volgens Van Loon mag hier niet uit worden opgemaakt dat de ontwikkelingsafdeling wordt afgebouwd. „Dat is niet het geval. In de loop der jaren zullen er op dit kenniscentrum nog mensen bijkomen." Dow Terneuzen zette vorig jaar al eens fors het mes in het perso neelsbestand. Vorig voorjaar kregen circa 250 oudere werkne mers een aanbod om vervroegd met pensioen te gaan. De mees ten gingen op dit aanbod in. De Dow-leiding ging er tot eind vo rig jaar vanuit dat een verdere reductie (in Dow-optiek nodig om te komen tot een productie verhoging per werknemer) via natuurlijk verloop zou kunnen van onze verslaggever KRUININGEN - Oud-burge meester H. Boer van Reimers- waal is maandag plotseling in Almelo overleden. Hij is 55 jaar geworden. De heer Boer was van 1977 tot november 1986 eerste burger van Reimerswaal en bekleedde nadien, tot zijn overlijden, het burgemeesterschap van de Overijsselse gemeente Hellen- doorn. In zijn Zeeuwse periode was Boer onder meer voorzitter van het CDA-Zeeland en voorzitter van de ruilverkavelingscommis sie Yerseke Moer. Hij werd in 1939 in Giessendam geboren. In 1967 werd hij be noemd tot gemeentesecretaris van Heusden. Drie jaar later werd Boer burgemeester van het bedrijf wordt nu al gespro ken over 150. De woordvoerder van het che mieconcern bevestigde ook dat er momenteel een onderzoek naar het voortbestaan van de fa briek in het Groningse Delfzijl gaande is. „Dat wordt half april afgerond. Dan pas wordt duide lijk wat Dow met die vestiging wil gaan doen", zei hij. Bij Dow in Terneuzen werken momenteel nog zo'n 2500 men sen, in Delfzijl circa 90 medewer kers. Twee jaar geleden werkten er op beide vestigingen samen nog meer dan 3000 mensen in vaste dienst. De vestiging van Dow Chemical in Terneuzen. foto Wim Riemens Groot Ammers, Langerak en Nieuwpoort in de Alblasser- waard. Hij was toen de jongste burgemeester van Nederland H. Boer. pnze verslaggeefster NEUZEN - De bestaande pvormen voor verstande gehandicapten in sch-Vlaanderen zijn on- snde en moeten daarom in uitgebreid met een cen- [gelegen instituut, waarin jn en zorg hand in hand In dit instituut moet p zijn voor 140 geestelijk jidicapten met specifieke ~5- en psychiatrische pro- |een van de conclusies in fleidsplan van het Regio- jprlegorgaan Zorg (ROZ). fr de huidige situatie pachtig om te buigen naar ale toe' menen de samen- js van het beleidsplan dat ^gelijke voorziening hard Is- Uit een woonbehoeften- _pek onder bijna 140 ver- pijk gehandicapten blijkt jamaast behoefte is aan ?enaamd trainingshuis, Senstation waarin enkele irstandelijk gehandicap ten worden voorbereid op ld zelfstandig wonen. Ook gedacht aan zelfstandige voor een kleine fet zoveel mogelijk worden ?Id naar concentratie van Palende voorzieningen .JPecifieke doelgroepen, al- 'fplan, en is onderzocht op wel eer verstandelijk gehan- m °aar ideale maatsta ven wonen, ook hun dagbesteding is onder de loep genomen. De opstellers pleiten er voor dat de verstandelijk ge handicapten zo dicht mogelijk bij huis hun dag kunnen door brengen. Wel is het in verband met de integratie van geestelijk gehandicapten in de samenle ving goed als wonen en dagbe steding (verzorging, behande ling, onderwijs en arbeid) van el kaar worden losgekoppeld. In de toekomst kan dan elk individu naar eigen wens en behoefte aanspraak maken op deelvoor zieningen. Scholing en arbeid Het gekozen uitgangspunt - de geestelijk gehandicapten zoveel mogelijk bij het maatschappe lijk leven betrekken - houdt te vens in dat vorming niet op houdt na het twintigste levens jaar. Scholing moet mogelijk zijn in combinatie met een ar beidsplaats. Daarom is het van 'groot belang' dat in Zeeuwsch- Vlaanderen een regionaal net werk rondom arbeidsintegratie wordt opgericht. Meer overleg en samenwerking tussen de besturen van de ver schillende woon- en dagbeste dingsvoorzieningen kunnen ook de spreidingsproblematiek - van onderbezetting in Midden tot overcapaciteit in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen - in de toekomst oplossen. Dit samen werkingsverband zou, gezien de identiteit van de bestaande voorzieningen, op algemene grondslag moeten zijn gestoeld. van een medewerker DEN HAAG - Procureur-gene raal Wurzer bij het Gerechtshof in Den Haag eist dat alsnog wordt uitgezocht of een agente van de voormalige Zeeuwse rijkspolitie in 1990 geheime in formatie heeft laten uitlekken. De rechtbank in Middelburg sprak de 34-jarige vrouw van een aantal beschuldigingen vrij en wilde andere aantijgingen niet behandelen omdat die te laat zouden zijn ingediend. Wurzer ging gisteren tegen deze beslissing in hoger beroep. De agente zou geheime informa tie over diverse politiezaken hebben doorverteld aan een kennis. Daarmee zou ze haar be roepsgeheim hebben geschon den. De procureur-generaal legt zich erbij neer dat de vrouw op enkele punten is vrijgesproken. Maar hij vindt het onterecht dat niet alle aanklachten zijn onder zocht. De rechtbank in Middelburg wil de bepaalde beschuldigingen niet behandelen, omdat het Openbaar Ministerie daar te laat mee zou zijn gekomen. Het gaat daarbij om informatie die de agente naar buiten zou heb ben gebracht over alcoholcon troles en verkeersovertredingen. Volgens Wurzer zijn deze be schuldigingen later ingebracht omdat er eerst een intern onder zoek binnen het korps nodig was. Hij vindt dat het Openbaar Ministerie niets verweten kan worden en dat de zaak daarom nooit terzijde had mogen wor den geschoven. De agente, die volhoudt dat ze onschuldig is. hoopt dat de zaak niet opnieuw wordt opgerakeld. Ze is inmiddels verhuisd en werkt in een andere regio. Ze weet niet of ze de psychische druk van een nieuw proces, dat weer een jaar kan duren, nog wel aankan. Het hof doet over twee weken uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11