PZC zeeland DA Sas van Gent in rep en roer Theater rond Mondriaan Auto te water, bestuurder na half uur gereanimeerd Openbaar Ministerie il uitbreiding van -op-stuk-beleid I D66: onderzoek of referendum vorming college Sas van Gent J. C. van Dijk-Sturm kandidaat-wethouder VVD in Middelbiurg Wellicht verlenging opvang asielzoekers in hotel Terneuzen Rijdek aadslid De Mul paktwethouderspost en zegt partij vaarwel MAANDAG 7 MAART 1994 12.S s VAN GENT - Het Sasse 5G idslid R- A. R. de Mul heeft ndagavond het CDA de rug .gekeerd. De Mul gaat als on- iankelijke verder en zal bin- n de nieuwe coalitie met Ge- •entebelangen Groot Sas en dA een wethouderspost inne- 311. De Mul bedankte voor het )A-lidmaatschap, nadat de A-fractie en het afdelingsbe- iur hem zondag hadden be- 12i* ht van kiezersbedrog en hem dden gevraagd zijn zetel op te ven. De Mul ging niet op dat rzoek in. Hij is van mening zijn deelname aan de j^ftuwe coalitie 'in het belang is jJn de gemeente Sas van Gent'. kwestie De Mul heeft het af- *n J 0pen weekeinde politiek Sas lï.ijn Gent erg bezig gehouden, jdagavond liet de Sasse GGS- thouder L. E. M. Marquinie ten dat Sas van Gent een iuw college had, bestaand uit dA, GGS en het CDA, onder 18] «waarde dat nummer drie op 19i CDA-lijst - De Mul - wethou- I8.fi 'zou worden. „De Mul", zo zei 1S'J rmateur' Marquinie, „heeft jJJ h inmiddels bereid verklaard wethouderszetel in te ne- Marquinie bedachte oplossing gerold is. Daarvan is geen spra ke. Nog voordat ik als lijsttrek ker met Marquinie gesproken heb, bleek vrijdag De Mul al ver klaard te hebben dat hij - in ruil voor een wethouderszetel - met GGS en PvdA in zee zou gaan. Ik voel me als lijsttrekker zwaar be schadigd. De partij is in haar hemd gezet. Woorden als ver raad en volksverlakkerij zijn hier op zijn plaats." Bestuur en fractie stelden ver der: „Twaalf jaar achtereen heeft het CDA zich op belangrij ke punten niet kunnen vinden in het door het college van GGS en PvdA voorgestane beleid. Nu een college steunen waarin de zelfde partijen zitting hebben, zelfs zonder dat over een beleids programma is gesproken, is voor- het CDA niet mogelijk. Dit zou gelijk staan aan kiezersbedrog. Daarbij is de heer De Mul nooit beschouwd als een serieuze kan didaat voor het wethouder schap." van Gent beroofd van de kans om een andere coalitie (met WD en D66, onder normale om standigheden goed voor een kleine raadsmeerderheid) te vor men. Marquinie, door het CDA beschouwd als kwade genius in het spel, wist dit vrijdag al. „GGS en PvdA en De Mul is vier Royement erraad Mul's bereidverklaring .■jram voor het CDA-bestuur, de erige fractieleden - L. van les en R. Bruggeman - en ge- 1 ie leden als een donderslag heldere hemel. Het bericht 1 afgelopen zaterdag in de IC dat De Mul namens het )A wethouder zou worden in a in christen-democratische .^ing onbemind college, was or veel CDA-ers aanleiding n woede te ventileren bij afde- gsvoorzitter H. Coens. Ze U raken van verraad en dreig- rij n massaal hun lidmaatschap Mie zeggen. fet bestuur distantieerde zich ■èrvolgens in een persverklaring an de uitlatingen van Marqui- |e en de egotripperij van De 3R%1. Lijsttrekker en fractievoor zitter Van Waes reageerde zon- Bw furieus: „De Mul heeft alle overschreden. Ke indruk is gewekt dat er over- fig heeft plaatsgevonden met 3GS en andere partijen en dat die besprekingen de door Het CDA kondigde zondag ver dere stappen aan. Royement is de meest voor de hand liggende stap. Dat vindt ook Van Waes, die. zich bovendien persoonlijk in zijn eer voelt aangetast en liet weten een raadsman in de hand te zullen nemen om te laten on derzoeken of De Mul ook per soonlijk kan worden vervolgd. De Mul liet zondagavond weten een royementsprocedure niet af te zullen wachten. „Ik bedank zelf. Het is jammer om zo af scheid te moeten nemen. De woorden in de persverklaring en van andere betrokkenen hebben mij veel pijn gedaan. Van kie zersbedrog wil ik niet weten. De mensen die op mij hebben ge stemd (140 voorkeurstemmen) kunnen op mij rekenen. Door mijn inbreng in het college zal een deel van het CDA-program toch verwezenlijkt worden. Dat is beter dan na twaalf jaar nog eens vier jaar aan de zijlijn staan. Zo heb ik er altijd over ge dacht, zo denk ik er nog over. Fractie en bestuur wisten dit al lang." Nu De Mul op persoonlijke titel verder gaat is het CDA in Sas De uit het water getakelde auto van de 19-jarige Terneuzense automobilist. foto Peter Nicolai van onze verslaggever TERNEUZEN - Door kordaat optreden wisten enkele Ter neuzense politie-agenten en brandweerlieden zaterdag avond een 19-jarige automo bilist uit Terneuzen te redden van een wisse dood. De jonge man ramde kort voor elven zaterdagavond door nog on bekende oorzaak met zijn auto een bolder op de kade langs de oostelijke kanaal- arm ter hoogte van het Schut tershof-gebouw. De auto raakte vervolgens tussen twee binnenvaartschepen te water. Drie politiemensen, gealar meerd door een schipper, wa ren kort nadat de auto de ka- naalarm was ingedoken ter plaatse en sprongen in het wa ter om de inzittenden te red den. In het wrak troffen zij nie mand aan, waarna een in aller ijl opgeroepen duiker op de bo dem van het zijkanaal op zoek ging naar mogelijke slachtof fers. Terwijl de duiker onder water zocht, werd de zwaar bescha digde auto met een takelwa gen uit het kanaal getrokken. Een klein half uur nadat de auto te water was geraakt kwam de duiker boven met de 19-jarige bestuurder. Hij was. zo bleek uit onderzoek, door de voorruit van de auto naar buiten geslingerd. De redding leek in eerste in stantie te laat te komen, maar na reanimatie te hebben toe gepast, kreeg ambulanceper soneel het hart van de jonge man weer op gang. Vervolgens werd het slachtoffer overge bracht naar academisch zie kenhuis in Gent. Zijn toestand was zondagavond nog kritiek. [onze verslaggeefster IDELBURG - Het Openbaar isterie onderzoekt naar delictsoorten en ver- iten het lik-op-stuk-beleid worden uitgebreid. Dat in het activiteitenplan (4 van het Arrondissements- >et Middelburg, tevens een .'blik op het afgelopen jaar. parket meldt bij de politie prioriteit te hebben ge- voor het bestrijden van ïnginbraken, roofoverval zeden- en drugsdelicten. Dit t zich vertaald in een groter al opgeloste zaken. 193 werd een Platform Scha ns emiddeling Zeeland opge- t. Daarin nemen naast het en iet deel de stichting reclas- iig, de raad voor de kinderbe- er"firming, de stichting Jeugd i/rie *ez'n> de stichting slachtof- ulp Zeeland, de politie en de ocatuur. Het is de bedoeling het platform te zijner tijd lt uitgebreid tot een Zeeuws Slachtofferzorg. iet gebied van de verkeers- gheid zal dit jaar extra aan- Qi 't worden besteed aan het toe: del uto asielzoeker Aehvit van actie rege m 12 'NEMUIDEN - De regiopoli- falcheren ontdekte vrijdag- it in de Van Vollenhove- at in Arnemuiden een auto f.Ü' LP kant laS- Nader on- ek leerde dat de auto ei- >m is van toegelaten asiel- rs, die in een woning in Ar- iden wonen. De politie ver- lt dat er sprake is van idelingenhaat en stelt een „onderzoek in. Geen van de iwoners heeft iets ge- van de actie. dijn bij ismijn GISSINGEN - De duik- demonteerploeg van Koninklijke Marine eft vrijdagavond bij 'vismijn in Vlissingen n grondmijn onscha- ;,ijk gemaakt. Een at- "tc Vlissinger meldde 1 hij tegen het gebouw in voorwerp had zien aan dat verdacht veel een projectiel leek. 'ar de mijn vandaan mt en hoe hij tegen de ve' is terechtgeko- isniet duidelijk. alcoholgebruik in het verkeer, de naleving van snelheidslimie ten, het gebruik van autogordel en bromfietshelm en de aanpak van overtredingen inzake de APK en verzekering. Een coör dinatiegroep stelt ongevallën- analyses op voor tien a vijftien Zeeuwse verkeerstrajecten bin nen en buiten de bebouwde kom. Aan de hand van deze ana lyses zal de coördinatiegroep 'gericht verkeerstoezicht-pro- jecten' (GVP's) ontwikkelen, die vervolgens op de geanalyseerde locaties worden uitgevoerd. Het is de bedoeling de verkeersvei ligheid in de provincie te vergro ten door een combinatie van preventieve en repressieve maatregelen. Met de sociale diensten zijn af spraken gemaakt dat uitke ringsfraude zal worden vervolgd in alle gevallen waar het nadeel meer dan 6000 gulden bedraagt. Naar verwachting zal het aantal zaken met betrekking tot uitke ringsfraude in 1994 met tien pro cent toenemen. Op het gebied van milieu-delic ten moét het aantal zaken waar in tot vervolging wordt overge gaan ook met tien procent stij gen ten opzichte van vorig jaar. Preventieve en repressieve con trole van grote bedrijven en toe zicht op de naleving van 'groene wetten' staat daarbij voorop. Verder wordt een Zeeuws-Bel gisch samenwerkingsproject op gezet, dat in het bijzonder ge richt is op handhaving van mi lieuwetgeving op de Wester- schelde, zo wordt in het activi teitenplan gemeld. Man bedreigd met jachtgeweer SINT-JANSTEEN - De politie in Hulst heeft in de nacht van zaterdag" op zondag" een 26-ja- rige inwoner van Sint-Jansteen aangehouden omdat hij een overbuurman bedreigd had met een jachtgeweer. De man kwam zondag rond twee uur thuis en maakte op straat herrie. Zijn overbuurman, vader van twee kinderen, maande hem tot stilte, maar de opmerkingen schoten de 26-jarige in het ver keerde keelgat. De overbuur man zag plotseling een jachtge weer op zich gericht en de la waaimaker dreigde hem 'naar een andere wereld te helpen'. Kort na het dreigement alar meerde de buurman de politie. Deze hield de inwoner van Sint- Jansteen aan en nam het geweer in beslag. De man werd ingeslo ten in het politiebureau. Verhaal voor kinderen over licht in Het geheim van het schilderij van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Hoe beeld je Mondriaan uit in een theaterstuk voor kinderen? Die opgave had het Zeeuwse Kindertheater 't Hondje van de Ruyter zichzelf gesteld. „Het was niet simpel", concludeert Jo- sien de Graaf, schrijfster en regisseur van 'Het geheim van het schilderij'. „Kunst overbrengen op kinderen is sowieso al moeilijk. Ze hebben er nog niet zo'n kijk op als volwassenen. Ik wil bovendien dat kinderen van het theaterstuk genieten en er om kunnen lachen. Dat moest ik com bineren met Mondriaan." In het kader van het Mondriaanjaar ging het Zeeuwse kindertheater aan de slag met het thema Mondriaan. Het resultaat is het theaterstuk 'Het geheim van het schilderij'. Het stuk is geschreven voor kinderen vanaf 6 jaar. Dat de schilder - die jaren in Domburg heeft gebivakkeerd - tot in de kleinste details een rol speelt, zal de jeugdige kijkers nauwelijks opvallen. „Ik heb expres niets over het leven van de kunstenaar willen vertellen. Ik heb kunst in het algemeen als uitgangspunt geno men. Zo kwam ik op het idee om zijn inspi ratiebron, het Zeeu\yse licht, als onder werp te nemen. Veel schilders zijn gefasci neerd door licht", zegt De Graaf over de totstandkoming van haar laatste werk. De verhaallijn is simpel, ondanks de com plexiteit van het onderwerp. In 'Het ge heim van het schilderij' wordt uitgebeeld hoe moeilijk het is iets ontastbaars als licht te vangen in een schilderij. Een schil deres (Gonda van de Eynde) wil het maan licht vangen omdat het haar niet lukt het zonlicht op het doek te krijgen. Wanneer twee personages uit een schilderij, Min- derhoud (Peter Adriaanse) en Wester- beeke (Eric Holm), dat horen raken zij ver ontrust door haar woorden. De schilderes vertelt dat als alles donker is, kleuren ver dwijnen en er niets meer bestaat. Mysterie Om 12 uur 's nachts begint het mysterie van het schilderij. Minderhoud en Wester- beeke stappen uit de lijst en willen voor komen dat de schilderes de maan, hun le vensbron, gevangen neemt. In het donker bestaan ze niet. De twee moeten wel snel zijn, want een wolk schuift voor de maan. Zoals gebruikelijk in de voorstellingen van 't Hondje van de Ruyter wordt het stuk met een flinke dosis humor gebracht. In tegenstelling tot andere voorstellingen van de theatergroep, wordt er niet gezon gen. Toch is muziek een wezenlijk onder deel van het stuk, evenals de choreografie. De spelers lopen over de horizontale en verticale lijnen van het decor op het stra mien van een typisch Mondriaanschilde- rij. Ze doen dit op de theatrale muziek van Stravinsky, een tijdgenoot van Mon driaan. Minderhoud en Westerbeeke, twee Westkappelaars uit Charley Toorops schilderij 'Aan de toog', spelen een grote rol in 'Het geheim van het schilderij', foto Lex de Meester Toorop De Zeeuwse kunstenaar Auke van de Heide heeft het decor ontworpen met het schilderij 'De rode wolk' van Mondriaan als uitgangspunt. Ook het werk van Char ley Toorop, die net als Mondriaan vaak in Zeeland schilderde, komt in 'Het geheim van het schilderij' voor. Minderhoud en Westerbeeke, twee Westkappelaars stap pen uit haar schilderij 'Aan de toog'. Dat kinderen niet meteen een connectie leggen tussen Mondriaan en 'Het geheim van het schilderij' is volgens de schrijfster van het stuk geen bezwaar. Voor de basis scholen zijn er projecten samengesteld waarmee docenten na afloop kunnen werken. „Tijdens een try-out heb ik ge vraagd of iemand Mondriaan kende. Nie mand had ooit van hem gehoord. Een le raar verontschuldigde zich. Hij was nog niet verder gekomen dan Van Gogh. Toch kan de voorstelling ook los van het project worden gezien." Met 'Muis en leeuw' (2 vingers in de pap) heeft het kindertheater groot succes in binnen- en buitenland. Het theaterstuk wordt nog zeker honderdvijftig keer opge voerd. „Er zijn grote verschillen tussen 'Muis en leeuw' en 'Het geheim van het schilderij", merkt De Graaf op. „Mijn laat- ste stuk is bestemd voor een veel bredere doelgroep. Ik merkte op een gegeven mo ment dat de kinderen van elf en twaalf ja ai' het eind niet zo spannend vonden als de jongere kijkers. Ook was het thema van 'Muis en leeuw', de kinderboekenweek, makkelijker. Ik had de verhaallijn al in het hoofd." De Zeeuwse première van 'Het geheim van het schilderij' is zaterdag 12 maart in het Arsenaaltheater in Vlissingen. De voorstelling begint om 15.00 uur. Vanaf april gaat het theater op toernee langs ba sisscholen. plus twee plus een, dat is samen ook zeven. Goed voor een meer derheid", rekende hij voor. van onze verslaggever SAS VAN GENT - D66 in Sas van Gent overweegt commissa ris van de koningin drs W. T. van Gelder te verzoeken een uit gebreid onderzoek in te stellen naar de gang van zaken rond de collegevorming in Sas van gent. De democraten menen dat 'for mateur' L. Marquinie van Ge meentebelangen Groot Sas een loopje heeft genomen met de de mocratie. Volgens D66-voorman J. Smit heeft Marquinie willens en we tens andere partijen buiten spel gezet door volledig voorbij te gaan aan zijn eigen toezegging met alle partijen in Sas van Gent overleg te voeren over een nieuw te vormen college van b en w. Smit meent - zonder daarover in bijzonderheden te willen treden - dat ook burgemeester ing J. van Rest een dubieuze rol heeft gespeeld. Een en ander is vol gens D66 aanleiding aanleiding de commissaris om een onder zoek te vragen. Een andere mo gelijkheid is dat de Sasse kiezers zich in een referendum uitspre ken over de gang van zaken. De ze twee mogelijkheden willen de links-liberalen vandaag, maan dag, bespreken tijdens een voor iedereen toegankelijke bijeen komst in cultureel centrum De Speye in Sas van Gent. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. van onze verslaggever MIDDELBURG - De VVD-frac- tie van Middelburg heeft de strijdbijl begraven. De fractie wil eensgezind verder, meldde fractievoorzitter J. C. van Dijk- Sturm zaterdag herhaaldelijk tijdens een persconferentie. De leden van de fractie hebben unaniem besloten dat Van Dijk- Sturm de aangewezen kandi daat zal zijn voor een eventuele wethouderszetel. Wie er in dat geval fractievoor zitter moet worden, kon ze niet zeggen. „We hebben daarover nog geen woord gesproken. Er is nog geen enkele naam genoemd. We willen stap voor stap de za ken afhandelen. Het is nog te vroeg om over het fractievoorzit terschap te praten; wie weet le veren we wel twee wethouders", verklaarde ze. Van Dijk-Sturm voerde het woord voor de hele fractie, inclu sief C. Koster, die haar stem kwijt was. Volgens Van Dijk- Sturm zijn de verhalen over ru zies in de fractie in de pers en in politieke kring erg opgeblazen. Ze bestreed ten stelligste dat haar collega Koster op de kandi datenlijst naar een 21e plaats was geduikeld als afrekening voor haar afwijkend stemgedrag in de kwestie rond het museum voor beeldende kunst in Middel burg. Opmerkingen daarover van onder andere Koster (die met 1634 voorkeurstemmen toch werd herkozen) zelf noemde ze 'uit hun context gehaald'. Van Dijk-Sturm hoopt dat met de eensgezinde presentatie de collega's van de andere partijen snel over hun eventuele scepsis, ontstaan door de onverkwikke lijke verkiezingsstrijd binnen de VVD, zullen heenstappen. Wat betreft de VVD kunnen de an dere partijen gerust zijn over de betrouwbaarheid van de WD voor de komende vier jaar. Ook in de college-onderhandelingen die maandag beginnen mag wat betreft Van Dijk-Sturm de twist van de laatste tijd geen rol spe len. „We verwachten geen cle mentie, maai" zullen eventuele kritiek pareren." Van Dijk-Sturm wilde niet voor uitlopen op de college-onder handelingen. Hoewel de WD de grootste partij is, is het niet bij voorbaat zeker dat de fractie een wethouder kan leveren. Voor een meerderheidscollege zijn ten minste drie partijen nodig, maar volgens Van Dijk-Sturm zijn 'zeker zes modellen' moge lijk. „We moeten niet een te gro te broek willen aantrekken. Ik spreek daarom geen voorkeur uit en stel ook nog geen enkele eis." Van Dijk-Sturm was nog niets bekend over het plan van enkele WD-leden een bijzondere le denvergadering bijeen te roepen over de perikelen van de laatste tijd en de manier waarop in de komende jaren gewerkt moet worden. Ze zei echter niet bang te zijn voor zo'n vergadering. ..We zullen de leden dan tege moet treden." Auto-inbraken 'S-GRAVENPOLDER - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in de dorpskern van 's-Gra- venpolder in totaal vijf perso nenauto's opengebroken. De dieven, die in verschillende stra ten actief waren, hadden het in alle gevallen op geluidsappara tuur gemunt. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het is niet uit gesloten dat het tijdelijke op vangcentrum voor ontheemden in het Terneuzense Roosevel- thotel langer open blijft dan in eerste instantie door de overhe den en andere betrokkenen werd voorzien. In het conve nant tussen rijksoverheid en de gemeente Terneuzen, dat in ja nuari werd ondertekend, gin gen de instanties uit van een op vangperiode van maximaal drie maanden. In mei zou het Terneuzense centrum weer de oude bestemming van hotel te rugkrijgen. Nu echter de gemeenten in Ne derland er niet in slagen om vóór 1 mei huisvesting te vinden voor 30.000 asielzoekers die momen teel nog in tijdelijke opvangcen tra verblijven, lijkt het aanne melijk dat de 300 ontheemden in de Scheldestad nog geruime tijd in het hotel zullen vertoeven. Burgemeester drs R. C. E. Bar- bé van Terneuzen sloot dit zater- dagnietuit. „Ik heb uit de media begrepen dat de gemeenten er niet in slagen extra huisves tingsplaatsen te vinden. De brief van staatssecretaris Heerma over deze kwestie heb ik overi gens nog niet onder ogen gekre gen. Mochten de gemeenten er niet in slagen tegen mei meer huisvestingsmogelijkheden voor asielzoekers te vinden, dan zullen wij in overleg treden met de Terneuzense raad over een eventuele verlenging van de op vang in Terneuzen." Evaluatie De gemeenteraad van Terneu zen sprak zich eind januari, bij monde van GPV/RPF-raadslid F. K. Hamelink. al uit voor een eventuele verlenging van de pe riode. Barbé: „De raad heeft, wat men noemt, een positieve grondhouding aangenomen. Niettemin hebben wij - ook naar de bevolking toe - toegezegd dat we de opvang in Terneuzen zou den evalueren en dat op grond van die evaluatie uiteindelijk beslist zou worden over een ver lenging van de opvangperiode. Als ons tegen mei een verzoek van het ministerie van WVC be reikt voor een continuering van de opvang, dan zullen wij tegen die tijd een definitief ja laten klinken", aldus Barbé. T zeeuwse almanak H TE Lize van vier mocht laatst mee op het veer Vlissingen- Breskens. Met grote ogen nam ze alles in zich op. Moeten die auto's nu de he le tijd stil blijven staan?", vroeg ze bij het zien van de files op het rijdek. „Ja, die mogen zo lang de boot vaart I I I II I II I IT niet rijden", antwoordde haar vader. Lize keek eens naar de dek- knechten in fel-oranje jas sen, die de automobilisten naar hun parkeerplek diri geerden. „Maar pappa, wat doen die klaar-overs hier dan?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5