Chinese actie tegen dissidenten Geen pottekijkers in Srebrenica PZC Vereende krachtjes Weer corruptie-zaak rond minister België Nederlanders stellen moslim-inwoners gerust binnen- en buitenland Leiders studentenopstand van 1989 opgepakt het weer in zeeland MAANDAG 7 MAART 1994 PEKING (RTR/AFP/UPI) - De Chinese politie heeft zondag op nieuw éen van de leiders van de studentenopstand van 1989 op gepakt. Zhai Weimin, een van de meest gezochte dissidenten na de bloedige beëindiging van de demonstraties voor demo cratie op het Tiananmenplein vijfjaar geleden, werd op straat aangehouden in de universi- teitswijk van Peking. Dat zei een vriend van de activist. Zhai <231 was in september vrijgela ten na drie en een half jaar te hebben vastgezeten wegens an ti-revolutionaire propaganda en opruiing. De Chinese politie heeft, de afge- Pronk: beleid in Suriname slecht DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk (Ontwikkelingssamen werking) beschuldigt de Suri naamse regering ervan een „ronduit slecht beleid" te voe ren. De PvdA-bewindsman deed deze uitlating zondag voor de NOS-televisie. Volgens Pronk is de regering Ve- netiaan verantwoordelijk voor de economische malaise in Suri name. Corruptie en drugshandel hebben het land nog altijd in een wurgende greep, stelt de minis ter. „Je kunt niet meer alle ellen de toeschrijven aan de militai ren. Er staat nu alweer een fiks aantal jaren een democratisch gekozen regering aan het roer Pronk zegt dat Nederland de noodhulp aan Suriname pas kan hervatten als het land ernst maakt met de sanering van de economie. Levenslang voor doden van 'abortusarts' PENSACOLA (AFP/DPA/RTR) - Een 32-jarige Amerikaan is za terdag in Pensacola (Florida) tot levenslang veroordeeld om dat hij een arts had doodgescho ten die abortussen pleegde. Michael Griffin, een protestant se fanaticus, doodde op 10 maart 1993 de 47-jarige David Gunn met drie kogels in de rug. Gunn was het eerste dodelijke slacht offer van de lange confrontatie tussen voor- en tegenstanders van het recht op abortus in de Verenigde Staten. lopen dagen meer dan tien dissi denten opgepakt, onder wie de bekende mensenrechtenactivist Wei Jingsheng. Deze werd zater dag. na 24 uur te hebben vastge zeten. op aandringen van Was hington vrijgelaten. Ook Wei werd in september, na bijna vijf tien jaar gevangenisstraf, vrijge laten toen China meedong naar het organiseren van de Olympi sche Spelen in het. jaar 2000. Behalve Wei werd de afgelopen week onder anderen de dissi dent Qian Yumin drie dagen vastgehouden. Hij kreeg van de autoriteiten te verstaan zich goed te gedragen tijdens het voorgenomen bezoek van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Warren Christopher, dat vrijdag moet beginnen. Kritiek Clinton De arrestatiegolf overschaduwt het bezoek van Christopher. De ze heeft zelfs laten doorscheme ren dat hij zijn bezoek zou kun nen afzeggen. De verbetering van de naleving van de mensen rechten in China vormt een be langrijk punt op zijn agenda. President Clinton heeft scherpe kritiek geuit op China vanwege de aanhouding van de dissiden ten. Christophers bezoek wordt als cruciaal gezien voor het besluit dat de president in juni moet ne men over de status van meestbe- gunstigde handelsnatie vopr China Washington heeft verlen ging van de status afhankelijk gesteld van verbetering op het gebied van de mensenrechten. Maai' met de nieuwe reeks aan houdingen wil Peking volgens westerse diplomaten aantonen dat het niet van plan is te buigen voor de eisen van Washington. Ook wil het bewind daarmee de dissidenten ervan doordringen dat kritiek op het communisti sche regime niet zal worden ge duld. Gevreesd wordt dat er nog meer arrestaties volgen in de aanloop naar het Nationale Volkscon gres van de communistische partij dat op 10 maart, een dag vóór Christophers bezoek, in Pe king wordt geopend. BRUSSEL (ANP) - De Belgische regering wordt opnieuw ge plaagd door een onderzoek naar corruptie. Dit keer draait het om de minister van defensie, Leo Delcroix. Delcroix is lid van de grootste regeringspartij, de christendemocratische CVP. Volgens de krant De Morgen zou Delcroix drie jaar geleden, toen hij nog nationaal secretaris was van de CVP, de staat een miljard Belgische frank (50 miljoen gul den) door de neus hebben ge boord. De overheid was toen ver wikkeld in een juridische strijd met een groep aannemers, die een wanprestatie hadden gele verd bij de aanleg van een pij plijn voor de afvoer van aft-al tussen Genk en Antwerpen. De smeerpijp bleek te lekken en is grotendeels ongebruikt geble ven. De staat overwoog een schade claim van 800 miljoen frank te gen de aannemers, maar na be middeling van de CVP zag de overheid ervan af. In plaats daarvan trof de staat een minne lijke schikking en betaalde de aannemers een bedrag van 200 miljoen frank. Nadien zouden de betrokken fir ma's geld hebben gestort in de verkiezingskas van de CVP in Gent. De Belgische dienst voor fraudebestrijding doet volgens de krant al ruim twee jaar onder zoek in deze kwestie. Daaruit zou onder meer zijn ge bleken dat Delcroix vertrouwe lijke gegevens heeft doorge speeld aan de aannemers, waar door deze bedrijven in een ster kere onderhandelingspositie kwamen te staan. Delcroix spreekt alle aantijgingen tegen Volgens de bewindsman heeft hij alleen het contact tot stand gebracht tussen de bedrijven en de bevoegde CVP-staatssecreta- ris. Delcroix wordt in België be schouwd als de kroonprins van de CVP. Na premier Jean-Luc Dehaene geldt' Delcroix als de invloedrijkste christen-demo craat. GENT - Met vereende krachten trekken 196 elektrische minatuur-locomotiefjes een levensgro te tankwagon van ruim 23 ton voort. De massale krachtsinspanning van de Marklin-locs vond zaterdag plaats op de Gentse Voorjaarbeurs, in het kader van een recordpoging. Door de wagon over een afstand van 5 meter en 71 centimter te verplaatsen kwamen de locj.es in het Guinness Book of World Records. Na afloop werden de treintjes verkocht. De opbrengst gaat naar een goed doel, te kiezen door de Belgische koningin Paola. foto Belga van onze verslaggever Maurice Wilbrink BRATUNAC - De Servische militair is onverbiddelijk. Het Nederlandse konvooi kan door, de journalisten moeten achterblijven. Bij het vallen van de avond zien we de ach terlichten van de militaire voertuigen verdwijnen, nog een stief kwartiertje rijden naar Srebrenica. Twee 'UNMO's'. militaire waarnemers in dienst van de VN, begeleiden ons naar een hotelletje dat net als de rest van Bosnië in de hoogste staat van treurigheid is beland. Bra- tunac heet de plaats waar onze missie is gestrand. De UNMO's zijn erg begnpvol maar halen verontschuldigend hun schou ders op. „That's war", zegt een van hen, een bebaarde, fors ge bouwde Brit met rode ogen die overmatig drankgebruik sug gereren. De Brit en zijn Russische colle ga zijn gestationeerd in Srebre nica. de door Serviërs beleger de moslim-enclave waar wij - een groep van zeven journalis ten - naar toe willen. Het Neder landse leger, dat nu met de luchtmobiele brigade een VN- taak op zich neemt in Srebreni ca, zou voor het vervoer zorgen, voor bescherming en voor de begeerde VN-identificatiekaar- ten. Maar zaterdagavond blijkt het allemaal niet genoeg. De Ser viërs, ook niet op hun achter hoofd gevallen, hebben op de konvooilijst geconstateerd dat er veel apparatuur op staat die door media wordt gebruikt. En reageren vervolgens voorspel baar: ze willen absoluut geen pers in Srebrenica. Als reden geven ze op dat ze bang zijn voor incidenten: als een mos lim een van ons zou beschieten, dan zouden zij. de Serviërs, de schuld krijgen. Het is een inge wikkelde manier om te zeggen: wij wensen geen pottekijkers in deze oorlog. King of' the bridge Niettemin zijn we er bijna. Om Srebrenica te bereiken, wat in de afgelopen maanden slechts twee (een Amerikaanse en een Canadese) journalisten is ge lukt, moeten drie checkpoints van moslims worden gepas seerd Elk checkpoint wordt gecommandeerd door mannen die zichzelf buitengewoon be langrijk vinden. Miserabele keetjes bij roestige slagbomen worden bevolkt door de Prince of the Road, de King of the Road en de King of the Bridge De laatste in dit rijtje trotseert zaterdagavond de intentie van het Nederlandse leger Maar de King heeft daar weinig moed voor nodig. VN-troepen dein zen in ex-Joegoslavië bijna per definitie als schichtige paar den terug voor locale strijders die hen de weg versperren Om de neutraliteit van de VN-een- heden niet in gevaar te bren gen, wordt iedere moeilijkheid met Servische. Kroatische of moslim-eenheden zo veel mo gelijk uit de weg gegaan. Zo slikken de VN-eenheden de ene vernedering na de andere De Nederlandse konvooien die van Lukavac naar Srebrenica rijden, moeten in door Serviërs beheersd gebied een idiote om weg nemen. De Serviërs dwin gen Dutchbat over een onver hard pad. waar voertuigen tot him assen wegzakken in kuilen die vol water staan - een uren lange en loodzware tocht, ter wijl iets verderop een prima weg loopt, waarlangs Srebreni ca in een half uur kan worden bereikt. De King of the Bridge zetelt aan de rand van Bratunac, een plaatsje in 'Bosnisch Servië', dat weer een fazal-staatje is van het grotere Servië. In Bra tunac wonen sinds ruim een jaar alleen nog maar Serviërs. De moslims zijn gevlucht naar het enige gebiedje in de buurt dat nog in handen is van het Bosnische leger: de enclave Srebrenica. Alle Serviërs die ooit in Srebrenica woonden, zitten tegenwoordig in Bratu nac. Daarmee is de etnische zuivering compleet, zij het dat de Serviërs eigenlijk de reste rende 40.000 moslims uit Sre brenica zouden willen verdrij ven. Primitieven In Bratunac is de dood overal aanwezig. Winkelruiten, deu ren. muren, zijn beplakt met zwart omkaderde doodsberich- De achtergelaten journalisten proberen per satellietverbinding vanuit hun hotelkamer contact te krijgen met Nederland. foto Ed Oudenaarden/ANP ten. Meest van jongens omge komen in de strijd tegen de moslims. Bratunac koestert zijn doden, het koestert de oor log, en de Servische identiteit. „Het Westen denkt dat wij de Koerden zijn van Europa. Dat we als primitieven leven, zon der beschaving", zegt een jon gen. „Maar we hebben een eeu wenoude cultuur, een grote ge schiedenis waar we trots op zijn". Op de begraafplaats scharre len vrouwen in zwarte schorten rond de vele, vele graven uit 1992 en 1993. Ze steken dunne kaarsjes aan voor de doden, wier namen met plastic letters op de houten kruizen zijn ge spijkerd. Zaterdag was volgens het Servisch orthodoxe geloof een speciale dag ter herden king van de doden. Ter gele genheid daarvan is voor de oor logsslachtoffers - in Bratunac en omgeving gaat het alleen al om ongeveer duizend mensen - extra gezorgd. Op de graven zonder stenen zijn kleine kop jes kofiïe neergezet, koekjes, stukjes sinaasappel en ge droogde pruimen. Een paar kinderen schuimen rond om te kijken of er iets voor hun ga ding bij ligt. Als we de begraafplaats verla ten, worden we opgewacht door Servische militia. Ze wil len niet dat we het hotel verla ten en brengen ons terug. Men is niet onvriendelijk, maar te genspreken heeft geen zin. In het hotel constateren we dat de bescherming die de Nederland se dêfensie ons had toegezegd, nu is teruggebracht tot de aan wezigheid van een Nederland se persofficier, een vriendelijke majoor met een pistool op de heup en twintig kogels in zijn broekzak. „Eigenlijk houd ik helemaal niet van wapens", zegt hij. Da's nou ook oorlog. van onze verslaggever Maurice Wilbrink BRATUNAC/SREBRENICA - In de Oostbosnische moslim enclave Srebrenica heerst on rust nu Canadese eenheden het gebied willen verlaten, na dat ze zijn afgelost door Neder landse VN-militairen. De com mandant van de Nederlandse troepen, luitenant-kolonel Vermeulen, heeft zaterdag avond demonstrerende bewo ners van de enclave de verze kering gegeven dat zijn een heid even veel bescherming zal bieden als de Canadezen in de afgelopen elf maanden. De demonstratie ontstond, na dat Servische belegeraars aan de zuidrand van de enclave hadden geschoten op huizen van moslims. Ongeveer vijf honderd moslims gingen daar op naar het terrein waar de Ca nadese militairen zijn gelegerd. Na overleg met de burgemees ter van Srebrenica, sprak Ver meulen de menigte toe. On danks de toezeggingen van de Nederlandse commandant ging de demonstratie gister avond nog door. Gisteren eisten moslim-mili tairen het recht Nederlandse voertuigen die Srebrenica ver laten. te mogen doorzoeken. Ze wilden zo voorkomen dat op die manier Canadese troepen de enclave worden uitgesmok keld. Vermeulen heeft dit ge weigerd. De Canadezen heb ben overigens nog altijd geen toestemming gekregen van de Serviërs om de enclave te ver laten. Populair De Canadese troepen, die de moslims in Srebrenica gedu rende elf maanden hebben be schermd tegen Servische aan vallen, zijn zeer populair onder de plaatselijke bevolking. De moslims zijn bang dat hun vei ligheid kan verslechteren met de komst van de Nederlanders. Als Dutchbat eind maart op volle sterkte is. zal de eenheid echter groter zijn dan de Cana dese ooit was in het afgelopen jaar. Luitenant-kolonel Vermeulen wil zo snel mogelijk de beschik king krijgen over een tweede compagnie in Srebrenica om de toestand in het gebied - twintig bij dertig kilometer groot - beter onder controle te krijgen. Aan de randen van de enclave vinden regelmatig schotenwisselingen plaats tus sen moslims en Serviërs. De bevoorrading van de Neder landse eenheid in Srebrenica is afgelopen zaterdag hervat. Een konvooi slaagde erin Srebre nica te bereiken, nadat de Ser vische belegeraars eerder en kele transporten hadden te gengehouden. Daardoor dreig de de Nederlandse eenheid door haar voedselvoorraden heen te raken. Vandaag De weerkaarten voor deze week, berekend door het Europese V/eercentrum in Reading, laten OP 5,5 kilometer hoogte een aan houdende. krachtige westcircu latie zien. Dit houdt in dat ook aan het aardoppervlak de wind uit zuidwest tot west zal waaien waarmee de eerste dagen nog vrij zachte lucht wordt aange voerd. Later in de week kan het iets frisser worden. Vandaag zijn er wolkenvelden, maar de neerslag blijft beperkt tot wat lichte regen of motregen en dan vooral in de ochtend. De ivind uit zuidwest tot west is matig, aan zee af en toe krachtig. De tempe ratuur loopt op tot ongeveer 10 graden. Bij IJsland en Groen- land bevinden zich lagedrukge bieden terwijl het Azorenhoge- drukgebied een uitloper tot over Midden-Frankrijk heeft. NieiLwe storingen die zich op de Atlanti sche Oceaan ontwikkelen wor den snel naar West-Europa ge voerd en kunnen morgen weer wat regen brengen. Nautisch bericht wind: west tot zuidivest 4 tot 5. aan de kust 5 tot 6 Beaufort: zicht: matig, vanmiddag goed: temperatuur kustwater: 4 gra den; afivijking waterstanden: 3 tot 6 decimeter verhogingmaxi mum golfhoogte monding Schei- des: ruim 1 meter. Vooruitzichten Voor dinsdag: De fronten van een depressie tussen IJsland en Noorwegen brengen vandaag af en toe wat regen. Bij een matige, aan zee krachtige zuidwestelij ke xoind loopt de temperatuur na een nachtelijk minimum van on geveer 5 graden op naar circa 10 graden. Voor woensdag tot en met vrij dag: Aanhoudend licht ivissel- vallig met nu en dan ivat regen. De temperatuur daalt geleide lijk naar ongeveer 8 graden, ter wijl de minima aan het eind van de week op 2 graden uitkomen. De ivind blijft in de ivesthoek. ZON EN MAAN 8 maart Zon op 07.09 onder 18.28 Maan op 05.06 onder 14.40 Maandag 7 maart Vlissingen 10 06 Terneuzen 1022 Bath 11.16 Roompot-buiten 10.15 Zierikzee 11 15 Yerseke 11.20 Philipsdam-West 11 25 Dinsdag 8 maart Vlissingen 11.25 Terneuzen 11.41 Bath 12.36 Roompot-buiten 1120 Zierikzee 0005 Yerseke 0005 Philipsdam-West 00.05 cm udi IS 159 225 iads 183 2305mda 224 23.58 ;gel 125 22,55 ,an las H; 143 K"1 dA 176 23 ïpn.1 201 IA-I 167 17; C Maandag.7 maart Vlissingen 03 34 Terneuzen 04.06 Bath 04.56 Roompot-buiten 03.50 Zierikzee 0445 Yerseke 04.45 Philipsdam-West 04.40 Dinsdag, 8 maart Vlissingen 05.26 Terneuzen 05 39 Bath 06.36 Roompot-buiten 05.25 Zierikzee 06.15 Yerseke 06 15 Philipsdam-West 06.20 I Verwachting vandaag 107-03-1994 i r :f thoi ten l 80 03 8® 8jl9fs 9®^ 8e kt be: m-olgi an de ie en VERWACHTING VOOR MORGjul. Lij jterV fag fur Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland, Ierland, Wales en het westen van Enge land meest bewolkt en perioden met regen. Dinsdag in Ierland en Schotland opklaringen, afgewis seld door enkele regen- of hagel buien. In oost-Engeland maan dag droog en een enkele opkla ring. dinsdag van het westen uit regen. Maxima tussen 10 en 15 graden. Portugal: Zonnig en warm, mid- dagtemperatuur aan de kusten tussen 20 en 25 graden. Spanje: Flinke zonnige perio den, vooral in het noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur tussen 17 en 21 graden, aan de Golf van Biskaje wat lager. Canarische Eilanden: Wolken velden. vooral aan de zuidstran- den ook geregeld zon. Maxima aan de zuidstranden weer oplo pend naar 23 graden. Marokko: Westkust: Verander lijk bewolkt en vooral ten zuiden van Casablanca een enkele re gen- of onweersbui. Middagtem pera tuur ongeveer 20 graden, maar bij Tanger maxima tot 24 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden. Middagtem- peratuur rond 15 graden, aan de kusten tussen Montpellier en Perpignan enkele graden hoger. In de Franse Alpen en Pyre neeën droog en overwegend zon nig. Middagtemperatuu r op 2000 meter hoogte oplopend tot ongeveer +7 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en flin ke zonnige perioden Middag- temperatuur rond 19 graden. Griekenland en Kreta: Maan dag overwegend zonnig, dinsdag ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima aan zee rond 15 graden. Turkije en Cyprus: Droog en flinke perioden met zon. Ma- t zich xima van 13 graden op del °P nellen tot 18 op Cyprus. Wl Oostenrijk: Afwisselend:®11^ bewolking en vrijwel -Dai droog. In Karinthië en i :et de mark vrij zonnig. Middag» '&de ratuur op 2000 meterf11™! maandag rond het vries f^in, dinsdag enkele graden nul. Polen: Overwegend bewoL nu en dan regen. Dinsda een enkele opklaring. Ma::-7|0rrn het oosten oplopend naa- j®1 §e den. ftod Tsjechie en Slowakije: 0> wor gend bewolkt en af en toes gen. Middagtemperaturec veer 10 graden. Hongarije: Wolkenvelden» nu en dan zon en voorna Cl\V dinsdag kans op wat reges xima oplopend naar 121 graden. ulp Ze icatui het f uto Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid zwaar bew zwaar bew onbewolkt licht bew zwaar bew half bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt regenbui «EMU: Falche tit m at m 1 op zijr oek le lom is ers. di, uiden1 dt da tndelir tonde tbewo :tvan Mallorca Malta Moskou München Nice Oslo Parijs Praag Rome Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Tunis zwaar bew sneeuw half bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew licht bew licht bew onbewolkt' zwaar bew. zwaar bew onbewolkt zwaar bew licht bew. zwaar bew sneeuw zwaar bew L onbewolkt JeVI zwaar bew zwaar bew zwaar bew onbewolkt onbewolkt licht bew half bew. licht bew half bew zwaar bew dij] fisir USSI o dem e Kon Beft v vism n gre dijk g at hij t an voo laan d; 9 een 'aar di omten Bel 'fn, is i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4