AVF zal verkiezingen boycotten PZC Britse politie vindt zes lijken in „griezelhuis" Gloucester 5PZC edeputeerde op lint Maarten vrij Asielzoekerscentrum beklad PvdA wil na 3 mei teer in het kabinet CDA-lijsttrekker in Den Bosch wil toch extra partijraad binnen- en buitenland 'onservatieve Afrikaners volgen voorbeeld Inkatha niet «ft Driekwart achterban CDA tegen aow-plan MAANDAG 7 MAART 1994 onze correspondent twsc 'egrïÜ •in! tETORIA - Het Afrikaner land ilksfront (AVF), dat een eigen iliidgat eist voor conservatieve rikaners zal de eerste demo- atische verkiezingen in Zuid- rika april definitief boycot- Zer Volksraad, het parlement da :ui het AVF. besloot zaterdag seen langdurige en rumoerige rgadering in Pretoria het orbeeld van zijn bondgenoot, Zulu-partij Inkatha, niet te (gen. Inkatha had vrijdag be lten zich 'voorlopig' te laten [istreren voor de verkiezin- i in april, in afwachting van internationale bemiddeling die een eind moet maken aan de im passe tussen Inkatha en het ANC. Het besluit van de Volksraad is waarschijnlijk de politieke gena deslag voor de leider van het Front, generaal Viljoen. De ge neraal had het AVF vrijdag on der de naam Vrijheidsfront vlak voor het sluiten van de inschrij vingstermijn laten registreren. Hij had dit opzienbarende initia tief genomen zonder instem ming van de andere leider van het AVF, de 'hoofdleider' van de Konservatieve Partij (KP). Hartzenberg. De KP is de be langrijkste partij in het AVF en Hartzenberg had zich vrijdag nadrukkelijk tegen deelname uitgesproken. Viljoen werd zaterdag tijdens een besloten vergadering van de Volksraad ter verantwoording geroepen. De generaal verdedig de zijn eenmans-actie als een 'strategische manoeuvre' om het ideaal van een volksstaat na derbij te brengen. Hij werd ge steund door zes of zeven KP-par- lementariërs. maar Hartzenberg kreeg de overgrote meerderheid van de Volksraad achter zich. Tijdens de openbare zitting van de Raad werd Hartzenbergs me dedeling dat het AVF de verkie zingen zou boycotten, door het publiek met gejuich begroet. Voor het begin van de bijeen komst van de Volksraad hadden tientallen rechtse sympathisan ten zich voor het gebouw van de Synode van de Nederduitse Ge reformeerde Kerk verzameld. Sommige demonstranten droe gen spandoeken waarop Viljoen, die nog geen jaar geleden als de 'bevrijder van het Afrikaner Volk' was binnen gehaald, een verrader werd genoemd. Tijdens een persconferentie zei een.aangeslagen Viljoen dat hij binnen het AVF zal blijven vech ten voor een Volksstaat. Hij zei achter de eis van het AVF te staan om een volkstemming on der Afrikaners te houden om de steun voor een volksstaat te vast te stellen. Hartzenberg zei dat het AVF de verkiezingen 'onder druk zal zet ten' door onder meer in de door de KP gedomineerde steden en dorpen alternatieve bestuursor ganen te stichten. Inmiddels heeft ANC-leider Nel son Mandela gisteren aange drongen op de verlenging van de inschrijvingstermijn. De rege rende partij van het 'onafhanke lijke' thuisland Bophuthats wana zou zich dan alsnog kun nen laten registreren. Het thuis land vormt met Inkatha en het AVF de zogenaamde Vrijheids alliantie, die zich verzet tegen het houden van verkiezingen als de negen provincies van het 'nieuwe Zuid-Afrika' niet meer autonomie krijgen. De alliantie dreigt uiteen te val len, nadat Inkatha vrijdag had besloten zich 'voorlopig' te laten registreren voor deelname aan de verkiezingen. onze correspondente ject re-o .ets LLEMSTAD (NPA) - Gedepu- nonferde Rene Richardson van gt jnt Maarten is weer op vrije Wen. Het hof van justitie Jjft bepaald dat er niet genoeg R&wijzingen zijn om hem te oirdenken van het aannemen tan steekpenningen in ruil voor casino-vergunning. Het is et uitgesloten dat de gedepu- jrde alsnog wordt vervolgd, uit het openbaar ministerie het onderzoek voort. chardson werd vorige week op nt Maarten aangehouden om it hij in ruil voor 2000 dollar en n donatie van 50.000 dollar nzijn campagne een 'letter of tent' zou hebben geregeld voor jeusje van zalm jleek microchip 0NDEN (rtr) - Een man die pbeschermde zalm viste in een vier in Wales is door de politie ingehouden dankzij een mi- ichip in het neusje van de I. microchip was bevestigd ir wetenschappers die de be- van de zalm wilden .volgen. De politie ving de signa len op en achterhaalde de zalm op de keukentafel van Paul Wil de bouw van een casino. Volgens zijn advocaat was hier sprake van uitlokking, omdat een un dercover-agent het aanbod deed. Het OM zegt echter dat het aanbod van de kant van Ri chardson kwam terwijl de un dercover eigenlijk met een an dere zaak bezig was. Dageraad der Gouden Eeuw: 300.000 bezoekers AMSTERDAM (ANP) - De ten toonstelling Dageraad der Gou den Eeuw, die vanaf 11 decem ber in het Rijksmuseum in Am sterdam was te zien, heeft rond de 300.000 bezoekers getrokken. Dat is tweemaal zoveel als ver wacht. Zondag was de laatste dag van deze tentoonstelling over de Noordnederlandse kunst tussen 1580 en 1620. Het was de duurste en grootste presentatie die het Rijksmu seum ooit heeft gehouden. Dat zal ook voor het laatst zijn, zo kondigde museumdirecteur Van Os aan bij de opening. Met 350 kunstwerken uit de jaren rond om 1600 liet de Dageraad zien wat er op kunstgebied vooraf ging aan de 17de eeuw, de Gou den Eeuw. IJSSELMUIDEN (ANP) - Het toekomstige asielzoekerscentrum in IJsselmuiden is vrijdagnacht beklad met racistische leuzen. Het pand is aan twee kanten vrijwel geheel „beschilderd" met leuzen, hakenkruizen, termen als CD-JanMaat, White Power en KK. De politie stelt een onderzoek in. Het toekomstig asielzoekerscentrum maakt deel uit van het gebouw van een plaatselijk computerbedrijf. Onlangs bood de firma een deel van het kantoorpand aan het ministerie van WVC te huur aan. Er zouden zo'n veertig asielszoekers gehuisvest kunnen worden. Het gemeentebestuur gaat akkoord met de komst van de asielzoekers. foto ANP ~jiok bepleit quota migranten fa- RECHT (NPA) - De PvdA 3 mei verder regeren om —h evenwichtige en rechtvaar- e samenleving in stand te iden. Zonder een kabinet t de PvdA zal de koopkracht procenten tegelijk achter- hollen en bejaarden met al- n aow zullen er meer dan iderd gulden per maand op reruitgaan. Dat zei partijlei- jen lijsttrekker Wim Kok za- dag op een bijeenkomst van PvdA in Utrecht, waar de i n: ste stap werd gezet naar de r lementsverkiezingen in mei. een emotioneel betoog pro- Ie Kok de aanwezige kader een hart onder de riem te een. De coalitie van CDA en zou met de resultaten van gemeentel-a adsv er kiezingen meerderheid hebben verlo- Volgens Kok is het de ko- inde acht weken erop of eron- Een regering met of zonder PvdA staat op het spel en 'nu etmijn beurt', aldus Kok. „Ik verder. Het werk is niet af'. |de PvdA er niet bovenop zit, Paus gaat wellicht naar Irak Baghdad (rtr> - Paus Johannes Paulus II heeft volgens patriarch Ra phael Bidawid een uit nodiging voor een be zoek aan Irak aanvaard. Be paus zal „het lijden orèvan het Irakese volk" ,,r niet eigen ogen kunnen n1 aanschouwen, zei het h"ofd van de Chaldese Kerk in Irak zaterdag ■oot een verwijzing naar het VN-embargo tegen Irak. Be paus bezoekt in mei ïssp Libanon. Een datum voor zijn reis naai- Irak is Jhet genoemd. In het Va raan werd dit weekein de geen commentaar op de mededelingen uit new Baghdad verstrekt. Be partriarchen van Je- rizalem, Egypte, de Ma- "onieten en de Arme- hers waren afgelopen veek in Irak. Na afloop fan hun bezoek spraken aJ hun veroordeling uit M over het embargo, „De ec°domische boycot is s'2- een ernstige schending ■alhiVan de mensenrechten", zeiden ze in een geza- menlijke verklaring. 1 zijn de aow'ers de dupe, wordt er gekort op de individuele huur subsidie, de musea, de kinderop vang, de dak- en thuislozenzorg en het minderhedenbeleid. „Dan raakt het evenwicht zoek". De grote steun voor de lokale partijen noemde Kok een duide lijk signaal, waar de PvdA wat van kan opsteken. De partij moet dichter bij de mensen ko men staan, volkser worden. Het grote aantal gemeenteraadsze tels voor Centrumdemocraten en CP'86 'moeten wij in Neder land niet willen', aldus Kok. „Niemand hoort thuis bij men sen die andere mensen verach ten". Op 3 mei kan het volk kie zen „tussen een samenleving waarin de mensen met de rug gen naar elkaar toe staan, waar bij het ieder voor zich is, of een samenleving waarin perspectief wordt geboden". Eerder op de dag, op een bijeen komst in Maastricht, pleitte Kok voor invoering van quota voor migranten. Alhoewel er al tijd ruimte moet blijven voor po litieke vluchtelingen, vindt de PvdA-voorman dat er op Euro pees niveau afspraken moeten worden gemaakt om de migra tiestroom te beperken. Akkoord Duitse metaalindustrie HANNOVER (RTR/DPA/AFP) - De Duitse metaalvakbond IG Metall en de werkgeversvereni ging Gesamtmetall hebben za terdagochtend in Hannover een overeenkomst bereikt. De voor vandaag aangekondigde sta king in de deelstaat Nedersak- sen gaat daarom niet door. De lonen in de metaalindustrie gaan per 1 juni met 2 procent omhoog. Ook is overeenstem ming bereikt over banengaran- ties. Gesamtmetall wilde de lonen bevriezen, korten op het vakan tiegeld, flexibeler werktijden en terugkeer naar een 40-urige werkweek. Nokia 101 van 2.195,- voor 1.395,- Nokia 121 van 2.795,- voor 1.995,- Motorola classic v. 2.295.- v. 1.795,- Div, gebr. autotelefoons v.a. 750,- Prijzen exclusief BTW LONDEN (RTR/DPA/AFP) - De Britse politie, die met radarap- paratuur in de Westengelse stad Gloucester een huis doorzoekt waar al vijf lijken waren gevon den, heeft zondag een zesde stof felijk overschot aangetroffen. Hoofdinspecteur John Bennett, die een 30 man tellend recher cheteam leidt, verklaarde dat pathologen-anatomen nog offi cieel moeten bevestigen dat het resten van een mens betreffen. Berichten als zou de politie vre zen dat zij mogelijk negen of meer slachtoffers zal vinden, noemde Bennett „speculaties". De politie vond zaterdag de stof felijke resten van twee mensen in het huis van een man die al in staat van beschuldiging is ge steld wegens drie moorden. In de tuin had de politie vorige week de lijken opgegraven var> drie vrouwen. Toen de aandacht werd verlegd naar het huis zelf werden meer stoffelijke resten gevonden. De zaak heeft in Gloucester, een stad met 100.000 inwoners, grote onrust veroor zaakt. Frederick West, een 52-jarige aannemer met tien kinderen uit twee huwelijken, werd donder dag in staat van beschuldiging- gesteld wegens het vermoorden van zijn dochter Heather. Deze verdween zeven jaar geleden spoorloos. Ze was toen 16. Hij is er verder van beschuldigd de teenager Shirley Robinson, die bij hem op kamers woonde en zwanger was toen ze stierf, en een onbekende vrouw van begin 20 te hebben gedood. De politie liet weten dat het huis aan de Cromwell Street - dat in de pers omschreven wordt als het „griezelhuis" - grondig zal worden doorzocht, net als twee andere plaatsen in het gebied. Ook heeft ze al onderzoek ge daan naar de riolering in de straat buiten het huis. De re cherche zet speciale radarappa- ratuur in bij het uitkammen van de woning en omgeving. Nederland De Sunday Mirror tekende uit de mond van politiemensen op dat rechercheurs geloven dat Wests 14-jarige zoon Moses en een jonge Nederlandse toeriste onder de slachtoffers zijn. De li chamen zouden ingemetseld zijn in de muren en vloeren van het twee-onder-een-kap huis. Het ministerie van buitenlandse Zaken kon zondag het bericht bevestigen noch ontkennen. Een woordvoerster zei zondag- van niets te weten. Ook is haar niet bekend of en hoeveel Neder landers in Engeland als vermist te boek staan.'Ook een woord- voerder van de politie in Glou cester stelde zondagavond des gevraagd geen informatie te hebben over een vermist Neder lands meisje. Een van de twaalf lijken waar men naar zoekt, bevindt zich vermoedelijk op een verlaten stuk grond buiten de stad. Een ander is mogelijk ingemetseld in een ander huis. De meeste ver meende slachtoffers waren vrou wen uit Gloucester of voorma lige kamerbewoners in het huis. De telefoon van de Britse cen trale voof vermisten stond roodgloeiend. West. die instortte toen hij donderdag in staat van beschuldiging gesteld werd. DEN BOSCH (ANP) - De lijst trekker van het CDA in Den Bosch, P. van der Krabben, gaat proberen alsnog een partijraad bijeen te roepen om de aovv- kwestie ter discussie te stellen. Hij zei dat zondagavond naar aanleiding van een enquête van Brandpunt. Daaruit bleek dat drie kwart van de potentiële aanhang van de christen-democraten het stand punt van de partij afwijst de aow vier jaar te bevriezen. Bijna een derde van de ondervraagden stelde in de enquête van bureau Intomarkt door de kwestie niet van plan te zijn op het CDA te •stemmen. Van der Krabben eiste donder dag net als enkele Brabantse collega lijsttrekkers nog vastbe raden dat het voornemen de aow te bevriezen uit het CDA-verkie- zingsprogramma moest. Vrij dagavond toonde hij zich na na der beraad met de partijtop te vreden. Maar uit de woorden van Brinkman zelf bleek die avond niet dat er aan het standpunt ook maar iets is gewijzigd. Zondag stelde Van der Krabben echter nooit geweten te hebben dat het draagvlak voor het standpunt van de lokale lijst trekkers zo groot is. „Wanneer we niet reageren wekken we de indruk oost-indisch doof te zijn. Iedereen, ook Brinkman, is ge schrokken van de enquête. Als we het daarbij laten is dat niet voldoende", aldus de Bossche lijsttrekker In het weekeinde bleef overigens onduidelijkheid bestaan of de CDA-top er nu wel of niet toe be sloten heeft het standpunt over de aow te wijzigen. Coalitiege noot PvdA vroeg daarom dan ook bij herhaling om duidelijk heid. Zowel PvdA-fractievoor- zitter Wöltgens als staatssecre taris Wallage (sociale zaken) liet merken nu wel eens precies te wallen weten wat het CDA met de aow voor heeft. DEN HAAG (NPA) - Driekwart van de CDA-kiezers is tegen het plan van de partij om de aow de komende vier jaar te bevriezen. Dat blijkt uit een enquête van KRO's Brandpunt. Lijsttrekker Brinkman is geschrokken van de uitkomst, maar wil het ver kiezingsprogramma op dit punt niet aanpassen. Bijna de helft van de onder vraagden vindt dat het aow-plan nog voor de kamerverkiezingen moet worden geschrapt. Brink man houdt echter vast aan zijn standpunt van 'eerst verdienen en dan verdelen'. Als het aantal banen toeneemt, kan de aow meegroeien. Meer wil Brinkman niet beloven. Het CDA wil niet alleen bejaar den maar ook andere mensen meteen uitkering 'bij de gerings te economische groei' laten mee profiteren. Die toezegging deed Brinkman vrijdagavond na een vergadering van het partijbe stuur met lokale lijsttrekkers. De bevriezing van de uitkerin gen zal elk jaar worden bezien, maar dat wordt niet in het ver kiezingsprogramma opgeno men. Zowel staatssecretaris Wallage van sociale zaken, tweede man bij de PvdA. als PvdA-fractie- voorzitter Wöltgens heeft hier kritisch op gereageerd Brink man brengt een dubbele bood schap en wordt daarmee onge loofwaardig, zei Wallage het af gelopen weekeinde. „Als Brink man zegt dat als de economie een beetje meezit, iedereen er wat bij krijgt, maar tegelijker tijd het verkiezingsprogramma ongewijzigd laat, dan weet ieder een wat het CDA-uitgangspunt voor de komende vier jaar is. Be vriezen van de uitkeringen en de aow". „Als er na één, twee jaar een glimpje economische groei is, kan er gedacht worden aaneen extraatje voor de bejaarden en andere mensen met een uitke ring. Eerst moetje ervoor zorgen dat het beter gaat", zo verduide lijkte Brinkman gisteren. De CDA-lijsttrekker wil zich niet vastleggen op een percentage, maar gaat ervan uit dat het 'glimpje' groei toch wel uit 'pro centen meer' moet bestaan. Uit de enquete blijkt ook dat de populariteit van Brinkman on der de CDA-stemmers niet over weldigend is. Hij scoort niet ho ger dan een 6,5, terwijl zijn voor ganger premier Lubbers een acht als rapportcijfer van de on dervraagden krijgt. „Vertrou wen moet je langzaam opboi wen", meent Brinkman, „Lub bers is ook niet met een acht be gonnen". De nieuwe CDA-leidei scoort even hoog als staatssecre taris Van Rooij (buitenlandse handel, tweede op de CDA-lijst) en minister Hirsch Ballin van justitie (derde op de lijst). „Een 6,5 is voldoende", reageerde Brinkman, „maar het kan beter, ik doe mijn best". Italië verbiedt advertentie Benetton ROME (RTR) - Italië heeft zaterdag de con troversiële reclame campagne van de kle- dingfirma Benetton, waarbij een foto ge bruikt wordt van kle dingstukken van een ge sneuvelde Bosnisch- Kroatische soldaat, ver boden. Volgens een Italiaanse reclamecommissie heeft Benetton met de cam pagne de ethische ge dragsregels geschonden. Het verbod geldt alleen voor Italië. In Duitsland zijn echter organisaties voor de rechten van de mens actief om de adver tenties ook hier te weren. In Frankrijk heeft de mi nister voor humanitaire zaken, Michaux-Chevry, de bevolking opgeroe pen produkten van Be- netton te boycotten. De foto van een bebloed wit T-shirt met kogelgat en een camouflage-leger- broek wordt in 110 lan den gebruikt. Volgens het bedrijf werd de kle ding gedragen door de Bosnisch-Kroatische soldaat Marinko Gagro, die in juli nabij de stad Mostar sneuvelde. wordt vandaag opnieuw voorge leid. De rechtbank heeft de pers ge maand tot terughoudendheid in de manier waarop ze de zaak ver slaat. Onder de koppen in de smullende sensatielu-anten was die in de Sun het verst gezocht: „Zwangere lesbiënne slachtoffer in griezeltuin". Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman, algemeen hoofdredacteur, C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800 Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457 Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30-12.30 en van 13.30-17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000; Redactiefax 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdagvanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan- dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur; Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60. automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326,50. auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415.00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50. zaterdag 2,00 p.st (alle bedragen inclu sief 6 pet btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V, Vlissingen. Een lid van het politieteam dat de kelder van het 'griezelhuis' onderzoekt, gooit een kruiwagen met puin leeg. foto lan Hodqeson/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3