Toch geld voor seniorenhuizen Leges Oostburg voor documenten 5 procent hoger Kantine Suikerunie uitgebrand Steense Jaarmarkt blijft op eerste zaterdag in maart Jubileumviering bij bibliotheken i W. -Z- Vlaanderen O streek Aardenburg krijgt subsidie voor 36 woningen bij Coensdike Retranchement heeft pomp terug MAANDAG 7 MAART 1994 van onze verslaggever AARDENBURG - De gemeente Aardenburg hoeft de 36 nieuwe bejaardenwoninkjes bij Coens dike niet - zoals vorig jaar ge vreesd werd - op de buik te schrijven. Doordat de regio Zeeuwsch-Vlaanderen sinds vo rig jaar zelf het beheer voert over het budget voor woningge bonden subsidies, en niet langer de provincie, heeft de gemeente Aardenburg het algemeen be stuur van de nieuwe gemeen schappelijke regeling zover we ten krijgen dat Aardenburg voor dit jaar een substantieel bedrag uit het regionaal subsi diefonds krijgt. De gemeente kan rekenen op een totaalbedrag van ruim 404.000 gulden. B en w van Aar denburg willen - zeker nu de ren testand laag is - het budget vol ledig aanwenden voor de bouw van 36 ouderenwoningen door de woningbouwcorporatie West-Zeeuwsch-Vlaanderen bij het huidige bejaardenoord Coensdike. De woningen moe ten onderdeel gaan uitmaken van een nieuw woonzorgcom plex. B en w rekenen erop dat bij een gelijkblijvende rentestand een deel van het budget over zal schieten. Als er wat geld over blijft wil het college hiermee en kele woonwagenbewoners voor zien van nieuwe huurwagens. Het voorstel van b en w wordt donderdag 10 maart besproken door de leden van het consulta tief overleg. Het overlegorgaan buigt zich verder over een voor stel van het college om voor 38.000 gulden ruim anderhalve hectare grond aan te kopen van het Bureau Beheer Landbouw gronden in Goes. Het perceel maakt deel uit van het Aarden- burgse wallencomplex en heeft in het voorontwerp-landinrich tingsplan Aardenburg de be stemming 'reservaat' toegewe zen gekregen. Vooruitlopend op de toekenning van de daadwer kelijke beschermde status wil het college de lap grond nu aan kopen en vervolgens doorverko pen aan de stichting Het Zeeuw se Landschap. Beveiliging De leden van het consultatief overleg wordt voorts gevraagd in te stemmen met een krediet van ruim 9 mille voor het aan brengen van brandbeveiligings voorzieningen in het gemeente huis, akkoord te gaan met de re servering van de stads- en dorps vernieuwingsgelden (ruim 670.000 gulden) voor de uitvoe ring van het dorpsplan Eede en in te stemmen met het beschik baar stellen van 3500 gulden voor de restauratie van enkele 14de eeuwse archiefstukken. Het consultatief overleg buigt zich donderdag 10 maai t over de voorstellen. De vergadering in het Aardenburgse gemeente huis begint om 19.30 uur. van onze verslaggever OOSTBURG - Inwoners van de Oostburgse kernen Oostburg en Breskens kunnen in de nabije toekomst voor gemeentelijke documenten nog bij het post kantoor terecht, maar moeten er dan wel rekenen mee houden dat ze voor een afgestempeld document 5 procent meer leges moeten betalen. In 1995 zal het tarief - als de verbindtenis met de PTT wordt voortgezet - nog eens met tien procent omhoog gaan. Dit blijkt uit een voorstel van b en w van Oostburg. dat donder dag 17 maart besproken wordt door de raad. Het Oostburgs col lege wil. in verband met het in standhouden van de servicever lening aan de burger, voorlopig Geld voor soos in Hoofdplaat HOOFDPLAAT - De dorpsraad in Hoofdplaat heeft van het Juliana Welzijnfonds een subsi die van 1500 gulden gekregen voor de aanschaf van een nieuwe geluidsinstallatie voor de jeugd soos Joveho. De raad had zich tot het fonds gewend omdat an dere subsidiebronnen niet kon den worden aangeboord. nog een jaar met de posterijen doorgaan. Blijkt dat dit jaar het aantal (gemeentelijke) hande lingen op de postkantoor be perkt blijft, dan zal het college de verbindtenis in heroverwe ging nemen. Camping Tijdens de raadsvergadering komt ook een voorstel van b en w aan de orde, voor uitbreiding van camping De Elzenhof met 310 staanplaatsen. Deze uitbrei ding van de Cadzandse camping voldoet aan de beleidseisen zo als die vorig jaar werden vastge legd in de nota Koersen op Kan sen. Ook de uitbreiding van het recreatiepark Schoneveld met 96 bungalows past binnen dat kader. Reden voor het college om de raad te vragen akkoord te gaan met de verkoop van een stuk gemeentegrond aan het park. De raadsleden wordt voorts ge vraagd een schenking van wijlen C. de Groof-Plette uit Vlissingen te aanvaarden. Mevrouw De Groof liet de gemeente een bron zen beeld na. voorstellend twee paarden. B en w willen de schen king aanvaarden en het kunst werk toevoegen aan de trek paardencollectie van het streek museum in IJzendijke. De raadsvergadering in het Oostburgse gemeentehuis be gint donderdag 17 maart om 19.30 uur. De brandweer had drie kwartier nodig om de uitslaande brand in het kantine-lokaal te blussen. foto Peter Nicolai van onze verslaggever SAS VAN GENT - De brand weer van Sas van Gent moest zondag kort na de middag uit rukken nadat er brand was uitgebroken in een kantine lokaal op het voormalig Sui- kerunie-terrein in Sas van Gent. De brandweer werd op de brand gewezen door voor bijgangers die zagen dat het semi-permanente gebouw, dat overgedragen zou worden aan de plaatselijke scouting groep, in brand stond. Commandant A. Notschaele: ..Toen we bij de brand kwa men viel er weinig meer te red den. Het hele gebouw stond in vlam. Binnen drie kwartier wisten we het vuur te beteuge len. Het nablussen duurde nog een uurtje. Het gebouwtje brandde volledig uit." Notschaele gaat ervan uit dat er sprake is van brandstich ting. ..Collega's zagen dat de deuren van het gebouw open stonden en dat het slot van een van de deuren verwijderd was. Dan denk je gelijk aan brandstichting." In totaal zette de brandweer twintig manschappen in. De korpsen van Westdorpe en Philippine verleenden elk met een lagedrukwagen assisten tie. WKÊSSA van een medewerker SINT JANSTEEN - Het besluit van het organisatiecomité om de Steense Jaarmarkt voortaan op zaterdag te houden is een schot in de roos geweest. Mede door het mooie weer, de enorme publieke belangstelling en de grote aanvoer van dieren kende de honderdtiende editie zater dag een succesvol verloop. Voorzitter Fons Dobbelaar van het organisatiecomité stelde na afloop van de Jaarmarkt dat ook in de toekomst dit dorpsge- beuren op die zaterdag wordt gehouden. Sinds 1885 tot vorig jaar werd de Jaarmarkt op de eerste donder dag van maart gehouden. Om meer bezoekers te trekken en een grotere aanvoer van vee te realiseren werd deze keer uitge weken naar de eerste zaterdag in maart. Het programma was ge richt op jong en oud. De hoofd moot vormde echter de aanvoer en keuring van de dieren. De in totaal 209 aangevoerde paarden, geiten, schapen, fok- en vetvee werden 's morgens door keur meesters bekpken. Vorig jaar werden 158 dieren voor de keu ring ingeschreven. Vooral bij de categorie paarden draafde ten opzichte van vorig jaar nu het dubbele aantal viervoeters voor bij de honderden toeschouwers. Via een mobiele geluidsinstalla tie gaven de keurmeesters uitleg bij hun werk. Direct na de keu ringen reikte wethouder B. Pica- vet van Hulst de bekers aan de kampioenen uit. De plaatselijke middenstand stelde op het verkeersvrij gehou den jaarmarktterrein in de dorpskern enkele tientallen kraampjes op. Het evenement kende traditiegetrouw ook een mechanisatieshow bij de kerk. Bij één van de vele spelletjes konden de liefhebbers het ge wicht van een tentoongestelde stier raden. Tijdens het middag programma kwam vooral de Waterschap vergadert GOES - Het bestuur van het wa terschap Noord- en Zuid-Beve land'vergadert op maandag 14 maart in het waterschapshuis te Goes. Op de agenda staan onder meer de vertegenwoordiging in de provinciale Commissie mi lieubeheer en waterhuishou ding, de onderhandelingen tus sen België en Nederland en de Rijksbijdragen voor waterkerin gen. Toneel - Blijspelliefhebbers kunnen zaterdag 12 maart te recht in de Stenge te Heinkens- zand waar de plaatselijke to neelvereniging OVU het stuk Kontakt met Kootje op de plan ken brengt. Het gaat over Wil lem. die een huwelijksadverten tie plaatst en antwoord krijgt van Kootje. Dit antwoord blijkt echter doorgestoken kaart, waarop allerlei doldwaze, amou reuze verwikkelingen volgen. De voorstelling begint om 20,15 uur, jeugd aan bod. De kinderen maakten gebruik van de moge lijkheid om na de keuring van de paarden gratis pony te rijden. In het gemeenschapscentrum De Warande verzorgde het Hulster jeugdcircus Reinardi voor een bomvolle zaal een twee uur du rende voorstelling. Tijdens de pauze werd de uitslag bekendge maakt van de uitgeschreven te ken-, kleur- en plakwedstrijd met als thema de Jaarmarkt. Na het circus bood een groot aantal kinderen in De Warande bij de kleinveetentoonstelling hun huisdier ter keuring aan. Op het jaarmarktterrein reed een huif kar en verzorgden Steense muzi kanten de muziek. Ook de hore ca droeg onder meer door een schieting en muziek een steentje bij aan de jaarmarkt. Deze uitga ve werd 's avonds afgesloten met de trekking van de loterij. Uitslagen Uitslagen kampioenen, paarden, koudbloed S Burm, Hulst; tuig- en rijpaarden: S. de Feber, Absdale: mehrens en friezen T van Tiggelen. Biervliet, njpony's: S. de Feber; fjor- denpaarden en haflingers A de Vliegere, Stekene (Bi; shetlandpo- ny's T Seij. Hengstdijk: algemeen kampioen paarden: S. de Feber. han delsvee, zwartbont en MRIJ. W Ruymbeek en zn. Kapellebrug; zwartbont fokvee. vaarzen J de Cock, Sint Jansteen: jonge koeien: F Verdurmen. Absdale; oude koeien J de Cock; MRIJ, vaarzen: F Verdur men; algemeen kampioen fok- en handelsvee: F. Verdurmen, meslvee. algemeen kampioen mannelijk: E van de Pol, Waterlandkerkje; alge meen kampioen vrouwelijk mestvee: Meermarkt Goethals, Westdorpe. van onze verslaggever RETRANCHEMENT - Het West-Zeeuws-Vlaamse dorpje Retranchement heeft zijn dorp spomp terug. En 'Meneer Hak ker' zijn monumentje, alhoewel de markante dorpeling, die op 3 maart vorig jaar overleed, de plaquette met zijn naam niet echt nodig had gevonden. „Wij, de inwoners van Retranche ment, hebben echter gemeend Jaap Hakker toch op deze ma nier te moeten eren. Hij heeft het verdiend", zei voorzitter Tom van Oosten van de dorps raad voorafgaand aan de plech tigheid. De onthulling van het monu mentje werd overgelaten aan de broer van Meneer Hakker. Piet en Hakkers 'stielkinderen' Huub en Francien Tollenaar. Nadat de pomp, getooid met het wapen van het dorp en een knotwilg als symbool voor de streek, in ge bruik was gesteld zong het plaatselijke koor enkele liede ren. Sociaal Hakker overleed vorig jaar op 78-jarige leeftijd. De oud-hoofd commies, die in 1950 in het grensdorpje neerstreek, had zijn hart verpand aan het vestings plaatsje. Hij was - en secretaris W. Schaasberg memoreerde daar zaterdag nog eens aan - 'een bijzonder sociaal voelend mens'. Iedereen kon voor hulp bij hem aankloppen. Meneer Hakker - zijn voornaam werd door de dorpelingen nimmer ge bruikt - was zelf uiterst actief in de gemeenschap. Hij was presi dent kerkvoogd van de hervorm de gemeente, ouderling, dirigent van het plaatselijke zangkoor, voorman van de toneelclub, stu wende kracht achter de bejaar- densoos en regiosecretaris van de bond van muziekverenigin gen. In de jaren voor zijn dood ijverde Hakker voor de terugkeer van de dorpspomp, die tachtig jaar ge leden het veld had moeten rui men. Zijn ijver bleek vergeefs, maar toen de familie Hakker vo rig jaar besloot een deel van de nalatenschap te gunnen aan de dorpsraad, nam deze het speur werk van Hakker weer op. Vond - aan de hand van oude foto's - de fundamenten van de 16de eeuwse wel en besloot de erfenis te gebruiken om de pomp. als postuum eerbetoon aan de dorspweldoener, in oude luister te herstellen. Feest Dat gebeurde zaterdag, in het bijzijn van familieleden van me neer Hakker, het koor, de oude- rensoos en wethouder A. Ooster ling van de gemeente Sluis. Heel het dorp liep uit op de verwezen lijking van Hakkers wens bij te wonen Daar bleef het echter niet bij. Na de ceremonie op de Markt volg de er nog een in gemeenschaps gebouw d'Ouwe Schoole; de opening van de dorpsbiblio theek. Meneer Hakker bleek ook nog eens een collectie van 900 boeken voor het dorp nagelaten te hebben. Tussen de verschil lende banden prijkten nog enke- van een medewerkster OOSTBURG - De stichting ge meenschappelijke openbare bi bliotheken West-Zeeuws- Vlaanderen viert deze maand haar 25-jarig jubileum. In som bere tijden, maar toch ziet de voorzitter van de stichting ge meenschappelijke openbare bi bliotheken West-Zeeuws- Vlaanderen drs Th. Boogaard de toekomst van zijn organisa tie positief in. „Er zal, ondanks bezuinigingen, voor oplossin gen gezorgd moeten worden. Omdat een bibliotheek onmis baar is voor het doorgeven van informatie, lectuur en litera tuur." Of de openbare bibliotheekvoor ziening in West-Zeeuwsch- Vlaanderen in deze vorm (met vier vestigingen en de bibliobus) blijf voortbestaan kan Boogaard niet zeggen. „Er moet meer ge keken worden naar de omzet van het bedrijf." In Zeeuws ver band wordt al gezocht naar een andere financiering. Het hante ren van de nul-lijn door de drie West-Zeeuws-Vlaamse gemeen ten noemt Boogaard desastreus voor een moderne bibliotheek. ..Het betekent dat we ieder jaar inleveren, want de aanschafprijs van boeken gaat wel omhoog waardoor we dus minder boeken kunnen kopen." Viering Ondanks deze sombere geluiden wordt het jubileum gevierd. In alle vestigingen vinden dezelfde activiteiten plaats; in Oostburg op dinsdag 8 maart, in Sluis op vrijdag 11 maart, in Aardenburg op dinsdag 15 maart en in Bres kens op vrijdag 18 maart. Vol wassenen vanaf 18 jaar die nog geen lid zijn van de bibliotheek wordt die dag een gratis kennis makingsabonnement aangebo den dat drie maanden geldig is. Verder kunnen boeken en tijd schriften (in Oostburg ook cd's) boetevrij ingeleverd worden. Van 14 tot 17 uur demonstreert de heer Tiggelman van de binde rij van de Zeeuwse Bibliotheek het boekbindvak. Hij toont het innaaien van boeken uit de hand en op de naaibank, het leren re pareren van boeken en het ver stevigen van boeken en brochu res. De jeugd van vier tot twaalf jaar kan van 15.30 tot 17.30 uur mobiles maken met figuurtjes uit prentenboeken zoals Bram- mert en Tissie, Jip en Janneke. Kikker en Pad. In Oostburg mogen op 8 en 23 maart twee cd's uit de vernieuw de collectie geleend worden voor de prijs van één. Verder zijn er op woensdag 23 maart nog activi teiten in de hoofdvestiging in Oostburg. De clowns Joepi en Pippi treden op om 14.45 uur en om 16.15 uur. De strijd om het 'voorleeskampioenschap' van West-Zeeuws-Vlaanderen vindt van 14 tot 17 uur plaats. Deelne mers zijn Esther de Neve, Caro- lien Oppeneer en Lieneke Fieret uit Oostburg. Froukje Goossens uit Schoondijke, Martin Mor- nout uit Aardenburg en Gonne- ke Hermanides uit Breskens. Taxatie Bezitters van oude boeken kun nen deze tussen 17 en 20 uur la ten taxeren door Ronald Rijkse, beheerder van het oude bezit van de Zeeuwse Bibliotheek. Te vens zijn er demonstraties per- gamano en glas- en zijdeschilde ren. De bibliobus doet door middel van een promotietoer ook mee aan de jubileumviering. Op za terdag 12 maart doet de bus de kernen Waterlandkerkje. IJzen dijke, Hoofdplaat, Schoondijke en Zuidzande aan en een week later staat de bus in EeteBc tranchement, Groede, Caj en Nieuwvliet. De schrijvefK Moeyaert bezoekt op 241kI scholen in IJzendijke, Crien en Retranchement waartjrdf vertellen over zijn boek'ög waarom hij schrijven leuk nrt als Bluesharpspe William Clar in Terneuzen TERNEUZEN - In blueskila wordt hij beschouwd i de van de beste bluesharp-^-^ van het moment en voor de Amerikaanse westkusrcla hij een behoorlijke rep opgebouwd. In 1988 traitfee' liam Clarke voor het eersik- Porgy Bess in Terne» Pet' op zondag 13 maart verzo 311 in die zaal opnieuw eenci urr' Clarke en zijn vierkoppigs1 coast Bluesband verweien 1 hun muziek swing en jaz °P de blues blijft centraal nen Clarke heeft inmiddels s *'en uitgebracht, waarvan me Blowin' Like Hell il990i PeI! rious Intentions 1992) in^ 0 enigde Staten goed werd ^a- vangen. Het voorprogran Porgy Bess wordt ve 'oc' .door Juke Box John&TP1"1' kop, Informatie oil ruilverkaveling in De Putting van onze verslaggever bete kof dt e\ uit KLOOSTERZANDE - stuur van de drie centra) ben bouworganisaties (3Clirden Oost-Zeeuwsch-Vlaandfiakt. houdt woensdag 9 mai voorlichtingsbijeenkon toen een mogelijke ruilvert elpun in het gebied De Puttim de buurtschap Kruispi ven en het gemaal Canuoodje Het gaat hier om een vem gebied van 3000 hectgartfl daarin veel natuureli waaronder de Grote e Vogel kreek. Tijdens de komst geven ir H. Okirai teur Lamdinrichting en landbouwgronden) en Busser korte toelichtmAy/ wat er in het gebied veranderen. De informatieve bije« J wordt gehouden in zaali i zende Man in Kloosteraf begint om 19.30 uur. cords uit Assenede. De brengt een mengeling vai jump-blues en rock en isi neuzen aan het vijfde op 'Pnc toe. De bluesavond beg! j 20.00 uur. wil inze aih luw a ien g trijd lerei Rott Apparatuur gestolen uit woningen MIDDELBURG - Twee gen in Middelburg krc afgelopen weekeinde wenst bezoek. Inbreken tussen vrijdagavond ei dagochtend uit een hub President Wilsonlaan audio-apparatuur, een tron en vermoedelijk spaarpotten. De precii vang van de buit is niet een omdat de bewoners opi zijn. Uit een woning aan de zerstraat verdwenen middag of in de vroeg-} geld, sieraden, kleding dio-apparatuur. Ie pikante werken, waaronder de Kama Sutra. Secretaris Schaas berg: „Meneer Hakker was dus niet alleen een heer. hij was ook nog een man van de wereld..." Kern Souburg krijgt nieuwe verlichting van onze verslaggever OOST-SOUBURG - In de Ka naal- en Paspoortstraat in Oost-Souburg komt binnenkort nieuwe verlichting. Nieuw zijn de armaturen niet: de masten komen uit de Walstraat in Vlis singen, waar ze tot de opening van het kernwinkelgebied voor de sfeerverlichting zorgden. De Oostsouburgse middenstands- vereniging Nemidso heeft er on geveer dertigduizend gulden voor over om de armaturen te laten plaatsen. De gemeente Vlissingen draagt aan de operatie 5.200 gulden bij. De rest is Nemidso bereid te vol doen via een baatbelasting. Elke ondernemer krijgt daartoe tien jaar lang een extra aanslag van honderd gulden per jaar. Op die manier krijgt de gemeente 85 procent van het bedrag terug, in clusief de rentelasten. De commissie economische za ken, detailhandel en visserij be spreekt het plan vandaag, maandag, vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis. were te: Ie s kna| tree] Jea die nniu n-. Inehi die Hij Door contact op t© nemen met waar jj tenri ter w enm aank zijn regionale dagblad! Daar weten ze alles over de mogelijkheden die fabrikanten bieden om met hun advertentie materiaal te adverteren. En ove al gen de voorwaarden waaraan u en uw advertentie moeten voldosa om voor een tegemoetkoming ii de advertentiekostenin aanrne: ;et king te komen. Dit Co-advertefë 63 verhoogt het effect van uw eig^ reclame-campagne? beslis, op de Meer weten? Bel Cebuco 020-6242316 en wij sturen u de brochure 'Succesvol Co-adverteren'. 01 neem contact op mei een dagblad in uw omgeving. %omt u eens kijken muit onze collectie regenjassen en jacks! 'Si em^ VL1ETSTRAAT 15 TERNEUZEN BIJ ZIEKENHUIS 'DE HONTE' Tel. 01150-1408 5 het lm tengi Indoo aal m een. trijd i roud enoot egon Kiene lema aaki koek *als Mem alleer ter koek de s COgv den. fcekki Kopd De stier van E. van de Pol uit Waterlandkerkje behaalde op de Steense Jaarmarkt de kampioenstitel. foto Peter Nicolai De broer van 'Meneer Hakker' bij de dorpspomp die als posthuum eerbetoon aan de markante dorpe ling weer op de oude plek terugkeerde. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 22