PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'remier Israël in de problemen ys* Clinton dieper in problemen door 'Whitewater'-schandaal o.- 4 DUBEE1PKINT AKTE Minister en actrice Jlercouri overleden Nieuwe schendingen teer bestand Bosnië 4 WEKEN Meerderheid ministers voor evacuatie kolonisten uit Hebron 2DE HALVE PRIJS. VOOR 13,- Wolkenvelden Vrij veel bewolking en in de ochtend Lat lichte regen. Matige tot krachtige de ytnduitioest tot zuidwest. Middagtem- atuur ongeveer tien graden. 37e jaargang no. 55 Jaandag 7 maart 1994 josse nummers 1,50 Uw kleurenrolletje twee keer afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 i.p.v. 7,50 extra? Juist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierïkzee, Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE n onze correspondent L AVTV - Een meerderheid in it Israëlische kabinet wil de acuatie van de kolonistenge- ïschap in het centrum van jbron. maar premier Jitschak ibin blijft er tegen. Dat bleek ren tijdens de wekelijkse rgadering van de minister- k aan een ander front binnen ?gering heerst onrust. De mi ters van de links-liberale Me- z hebben aangekondigd dat j ontslag zullen nemen als Ra- "i serieuze onderhandelingen egint met de rechtse partij Tso- iet over toetreding tot de coali- k Rabin heeft gezegd dat hij ch er niets van zal aantrekken 1 overleg zal voeren met wie hij irige week maakte Rabin be- >nd dat hij geen mogelijkheid iet door te regeren met een min- erheidskabinet dat steunt op 5 van de 120 parlementsleden. ir Meretz voelt niets voor de jetreding van Tsomet, een par- die is gekant tegen het vredes- Üeid van de regering. Tsomet- jder Rafael Eitan heeft gezegd ]t hij overweegt toe te treden ïdat de vredesonderhandelin- n met de PLO zijn vastgelo- de kabinetsformatie heeft :tz een veto bedongen over de toelating van nieuwe partij en. maar zaterdagavond gingen de Meretz-minister verder door te verklaren dat ze aftreden zo dra Rabin serieus met Tsomet gaat onderhandelen. De premier reageerde woedend toen hem net besluit werd meegedeeld. Gisteravond bracht Rabin een bezoek aan president Ezer Weiz- man om met hem de coalitiecri sis en de impasse in het vredes proces te bespreken. De parlementsfractie en het be stuur van de Arbeiderspartij ko men vandaag in buitengewone zitting bijeen om de situatie in de coalitie te bespreken. Een aantal Israëlische kranten meldde het afgelopen weekein de dat de religieuze Shas-partij binnen tien dagen zal terugke ren in het kabinet. Als dat ge beurt, beschikt Rabin weer over een meerderheidsregering. Shas verliet vorig jaar het kabinet toen Shas-minister van binnen landse zaken Arieh Deri in staat iosphere a4RACLE (RTR) - Een nieuwe Titernationale bemanning van vffWetenschappers is zondag inge- ;i ciloten in het glazen gebouw van Biosphere 2 in Oracle in de Amerikaanse staat Arizona. Het gaat om de tweede fase van een omstreden experiment dat prototype moet opleveren vooreen aardse kolonie op Mars. Een demonstrant zwaait met een Israëlische en een Palestijnse vlag tijdens de massale betoging zaterdagavond in Tel Aviv tegen het handhaven van de nederzettingen in de bezette gebieden en het rechtsextremisme. De demonstratie, waaraan ongeveer 25.000 Israëliërs meededen, was georganiseerd door de beweging 'Vrede Nu'. foto Anré Brutmann/AFP van beschuldiging werd gesteld wegens fraude en misbruik van overheidsgelden. Kolonisten Naar aanleiding van de massa moord in Hebron stelden zeven ministers gisteren dat de in He- bron wonende Israëliërs moeten verhuizen naar de nabijgelegen nederzetting Kiryat Arba. Een besluit hierover is niet genomen: het overleg wordt waarschijnlijk aanstaande zondag voortgezet. Er wonen in Hebron ongeveer 450 Israëliërs: 42 gezinnen van kolonisten en 200 studenten aan de plaatselijke 'Shaveh Hevron' yeshiva, een joods religieus op leidingsinstituut. Onder de voorstanders van eva cuatie is minister van volkshuis vesting Benjamin Ben-Eliezer (Arbeiderspartij), een vertrou weling van premier Rabin. „De evacuatie is noodzakelijk om po litieke redenen en uit veilig heidsoverwegingen", zei hij. „De aanwezigheid van deze Israë liërs in het hart van een Arabi sche stad schept een situatie van voortdurende wrijving". De discussie in het kabinet over een mogelijke evacuatie van ko lonisten heeft gezorgd voor felle protesten van de kant van de rechtse oppositie. Volgens de Li kud zou zo'n stap een grote over winning betekenen voor 'de ter roristen van Hebron'. Een voor malige Israëlische opperrab bijn, Shlomo Goren, heeft het af gelopen weekeinde een rabbi naal decreet uitgevaardigd waarin hij zegt dat het Israëli sche publiek verplicht is zich te gen een evacuatie te verzetten. Kolonistenleiders in Hebron hebben al aangekondigd dat ze ongewapend verzet zullen bie den tegen iedere poging de Is raëlische gemeenschap in de stad te verwijderen. Topjurist Witte Huis moet ontslag nemen tlina Mercouri op archieffoto van oktober vorig jaar. fotoEPA 335: van onze correspondent WASHINGTON - President Clinton heeft zaterdag opnieuw een klap moeten incasseren door het ontslag van de hoofdju rist van het Witte Huis, Bernard Nussbaum. Diens positie was onhoudbaar geworden na zijn poging het justitiële onderzoek te beïnvloeden naar mogelijk il legale financiële handelingen van Bill en Hillary Clinton, uit de tijd dat de president nog gou verneur van Arkansas was. Nussbaum werd het eerste slachtoffer van hetWhitewater'- schandaal, dat Clinton steeds meer schade lijkt te berokkenen. Een door minister van justitie Reno benoemde speciale onder zoeker, Robert Fiske. heeft afge lopen vrijdag zes medewerkers van het Witte Huis gedagvaard om voor een speciale jury te ge tuigen. En de Republikeinse op positie eist speciale Senaats hoorzittingen over deze zaak. Vorige week bleek dat topmedè- werkers van het Witte Huis, on der wie Nussbaum, eind vorig jaar in het geheim ontmoetingen hebben gehad met functionaris sen van het ministerie van finan ciën, die waren belast met het onderzoek naar de 'Whitewater'- zaak. Daardoor is de indruk ge wekt dat zij probeerden het on derzoek te sturen en Clinton voor mogelijke schadelijke ge volgen te behoeden. Volgens de Amerikaanse wetge ving is dat illegaal. Nussbaum had dat niet alleen niet mogen toestaan, maar blijkt zelf ook een centrale rol in die contacten te hebben gespeeld. Hoewel Nussbaum in zijn ontslagbrief volhoudt niets illegaals gedaan te hebben, oordeelde hij het be ter Clinton zijn ontslag aan te bieden. De president aanvaard- (Advertentiei P HAAG (ANP) - Of ze nu jpr de filmcamera's of op het ieke toneel optrad, Melina rcouri heeft steeds haar lief voor Griekenland beleden, ik niet zoveel van Grieken- W d hield. zou ik lui, egocen- schen laf zijn", zei ze ooit. De nister van cultuur èn groot- filmster van Griekenland is in New York overleden, vele sigaretten gaven Mer- ih haar zwoele doorrookte maar ook de ziekte die it dood veroorzaakte. Mer- Jjh was de afgelopen vijf jaar t vc^haaldelijk behandeld wegens gkanker. een operatie d februari waarbij een tumor haar rechterlong werd ver- lerd, liep ze vrijdag een ont- "dg aan haar luchtwegen op. k v« raakte ze in coma. Dass zoals de Grieken haar hozend noemen, kwam uit uitgesproken politiek nest. vader was minister en par- 'tntarier. haar grootvader _30 jaar lang burgemeester 'Athene. Toch koos ze voor 'filmcarrière, en met onmid- hJk succes. Ze brak door met rol in de Griekse film fila" in 1955. In „Never on 'day" uit i960 speelde ze Ilja, hoertje met het gouden hart de havenstad Piraeus. Deze leverde haar de prijs op voor )este actrice op het Filmfesti val Cannes èn een Oscar-no- ïatie. Ze trouwde later met de regis seur van de film, de Amerikaan Jules Dassin die zijn vaderland moest verlaten wegens de hek senjacht op communisten van senator McCarthy. Mercouri zou hetzelfde lot ondergaan toen de Griekse kolonels in 1967 de macht grepen. Vanuit het Wes ten hekelde ze voortdurend het bloedige en totalitaire bewind in haar land. Dit bracht haar dich ter bij Andreas Papandreou, de leider van de socialistische Pa sok-partij. Na de val van de jun ta in 1973 keerde ze. 23 jaar na ..Never on Sunday", terug naar Piraeus, ditmaal als parlements lid. De verkiezingszege van de Pasok bracht haar in 1981 in de regering als minister van cul tuur. Ze bleef aan tot de socialis tische verkiezingsnederlaag van 1989. Toen Papandreou eind 1993 opnieuw aan de macht kwam. keerde ze op dezelfde post terug. Mercouri ontpopte zich als mi nister tot een hartstochtelijk en onvermoeibaar missionaris voor de Griekse cultuur. Zij trok de meeste aandacht met haar cam pagne voor de teruggave van de Elgin-beelden, die tot de mooi ste beeldhouwwerken van de Griekse oudheid behoren. De beelden werden begin 19e eeuw door de Britse Lord Elgin van het Parthenon gesloopt en naar Groot-Brittannië verscheept. De staan nu in het British Mu- STY BRONWATER MARCONISTRAAT 2, GOES de dat zaterdag in een korte brief 'met tegenzin'. 'Whitewater' is de naam van een onroerend-goedproject in Ar kansas, waarin Bill en Hillary Clinton in de jaren zeventig in vesteerden. Het geld leenden ze bij een spaarbank, die eigendom was van vrienden van hen. Die bank ging echter failliet. Daarna zou overheidsgeld, bestemd om de cliënten van die bank schade loos te stellen, gebruikt zijn om de Clintons financieel te helpen. Dat Clinton iets verkeerds heeft gedaan is niet bewezen, maar door het optreden van de Witte- Huisstaf is sterk de indruk ge wekt dat er iets te verbergen valt. Aanklager Fiske heeft nu alle Witte-Huisdocumenten op geëist die iets met het Whitewa- ter-projekt te maken kunnen hebben. Nussbaum is ervan be schuldigd dat hij het onderzoek heeft gehinderd en documenten heeft laten verdwijnen. Nussbaum speelde ook een be denkelijke rol na de plotselinge dood van Vince Foster, een an dere Witte-Huisjurist. die vorig jaar augustus zelfmoord zou hebben gepleegd. Foster beheer de de financiële belangen van de Clintons in het 'Whitewater'- Demonstratie tegen CD DEN BOSCH (ANP) - Ruim vier honderd mensen hebben zater dagmiddag in Den Bosch deel genomen aan een demonstratie tegen de opkomende vreemde lingenhaat. De bijeenkomst was met name bedoeld als pro test tegen de CD, die sinds afge lopen woensdag met drie zetels is vertegenwoordigd in de ge meenteraad. Aanvankelijk was het de bedoe ling om in een demonstratieve tocht naar een wijk te gaan waar veel stemmen zijn uitgebracht op de extreem-rechtse partij. Bij nader inzien werd daarvan afge zien, om een eventuele confron tatie te voorkomen. Wel trokken de demonstranten door de Bossche binnenstad. Een aangekondigde tegende- monstratie door aanhangers van de Centrum Democraten is niet doorgegaan. De politie had daar al min of meer rekening mee gehouden omdat die mani festatie niet was aangemeld. Desondanks hield de politie per soneel achter de hand om zono dig te kunnen ingrijpen. project. Nussbaum ontzegde na Fosters dood FBI-onderzoekers toegang tot diens kantoor en verborg persoonlijke documen ten van Foster voor de FBI. Er is twijfel gerezen of de dood van Foster, die van alle Whitewater- details op de hoogte was, wel zelfmoord was. De Republikeinse oppositie eist volledige opening van zaken. Se nator Phil Gramm trok zondag al parallellen met het Watergate- schandaal, dat president Ri chard Nixon in 1974 tot aftreden dwong. „Die slaagde er ook in om een ordinaire inbraak te la ten eindigen in een constitutio nele crisis", aldus Gramm. Bernard Nussbaum (Advertentie) Het Team van Dam Horeca Service staat vanaf 14.00 uur voor U klaar Stand 161 Viljoen Generaal Viljoen. leider van het Afrikaner Volksfront (AVF) heeft zaterdag op de Volksraad va?i zijn groepering een. moge lijk fatale, nederlaag geleden. De Volksraad besloot niet mee te doen aan de verkiezingen in Zuid-Afrika. Viljoen had. op ei gen houtje, vrijdag jl. de AVP onder de naam Vrij heidsfront laten regi- O streren. O Van Vossen Peter van Vossen bewees giste ren zijn waarde voor Ajax. Hij maakte de winnende treffer (3-2) tegen Cambuur, dat halvenoege de ivedstrijd nog verrassend met 0-2 voor stond. Feyenoord ver speelde verrassend een punt tegen Go 1 i Ahead. Hoek Hoek is niet te stuiten. De trotse koploper van de eerste klasse in het zaterdagvoetbal versloeg op eigen veld Zwart Wit '28 4-1en zag de concur renten punten verspe- len. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18 van onze correspondente Runa Hellinga BOEDAPEST - Bij de joodse be graafplaats in Sarajevo zijn gis terochtend (zondag) twee gra naten ontploft. Hoewel VN- commandant luitenant-gene raal Michael Rose geen reden tot NAVO-ingrijpen zag, is het de zoveelste kleine schending van het al drie weken durende staakt-het-vuren en groeit de bezorgdheid of de situatie in de stad stabiel blijft. Volgens Radio Sarajevo verbra ken de Serviërs gisteren boven dien het vliegverbod boven Bos nië. Een aantal Galebs zou een bombardement op de moslim enclave Maglaj hebben uitge voerd. Dat bericht kon niet bevestigd worden door de VN of de NAVO. Maar het Joegoslavische pers bureau Tanjug maakte wel mel ding van zware gevechten rond de belegerde stad. Moslim-troe pen zouden volgens Tanjug zon der succes een aanval hebben gedaan op Servische stellingen ten westen van de stad. Onderhandelaars van de VN en de Bosnische Serviërs bereikten gisteren overeenstemming over de heropening van het vliegveld bij de moslimstad Tuzla voor hulpvluchten. De NAVO had de Serviërs op straffe van mogelij ke luchtaanvallen tot vandaag de tijd gegeven om aan de open stelling mee te werken. Vorige week had de Servische leider Radovan Karadzic in Moskou al met de heropening in gestemd, op voorwaarde dat Russische waarnemers toezicht houden op de inhoud van de hulpvluchten. De luchthaven is al 22 maanden onbruikbaar. Tuzla krijgt nu via Belgrado hulpgoederen aangeleverd, maar volgens hulpverleners krijgt de stad maar een kwart van wat er eigenlijk nodig is. Zoon bewaarde lijk van moeder BOISE (APi - Een man uit Boise, hoofdstad van de Ame rikaanse staat Idaho, heeft ze ven jaar geleefd met het ge mummificeerde lijk van zijn moeder in huis. Buren betraden de woning van Robert Farrell, die in de zestig is. nadat hij zich al enkele dagen niet had laten zien. Op de bank zagen zij het lijk van Georgia Farrell, die waarschijnlijk in 1987 op 88-jarige leeftijd was overleden. Ze lag in een positie alsof zij televisie keek. De man werd naar een psychia trische kliniek overgebracht. De VN heeft dit weekeinde ook onderhandeld over het herstel van stroom en water in Sarajevo. Pogingen om het leven in de Bosnische hoofdstad te norma liseren, lopen stroef. De Serviërs blijven hulpkonvooien blokke ren. Volgens een VN-woordvoer- der worden vijf konvooien op dit moment vastgehouden en wa ren drie transporten genood zaakt om te keren. zie ook pagina 4 (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 Do PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 MÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÈÊÊÊ mam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1