ekort aan huizen asielzoekers Eis levenslang tegen ontsnapte gevangene voor doden vrouw Ouderenpartij wil na succes in Eindhoven de Tweede Kamer in Kerkelijk gemengde ■huwelijken nemen in ngzaam tempo toe ,uxe badkamer hét paradepaardje in de Nederlandse woning Koninklijke eieren Reve voor eerst sinds tien jaar in Nederland binnen- en buitenland emeenten halen afgesproken aantallen niet Uitstel besluit vrouw op kansel in Nederlandse Geref. Kerken ZATERDAG 5 MAART 1994 )EN HAAG (ANP) - De gemeen- i lijken hun afspraken om r 1 mei 30.000 plaatsen voor binnengekomen asielzoe kers in ROA-woningen (Rege- jng Opvang Asielzoekers) en j).000 plaatsen voor verblijfs- rechtigden te vinden, niet na komen. Uit een brief van iaatssecretaris Heerma van volkshuisvesting en minister ,,]'Ancona van WVC blijkt dat de meenten voor die tijd nog :^l500 plaatsen moeten vinden. {°or asielzoekers moeten nog ".500 plaatsen worden gevon- en voor degenen met een rblijfsstatus nog 12.000. Vrij- alle gemeenten hebben hun itelling aanvaard, maar het ïpo waarin ze die realiseren is volgens Heerma te traag. Om die reden worden op dit moment ge meenten indringend benaderd door medewerkers van de In specteur van Volkshuisvesting om de beloofde plaatsen binnen de beloofde tijd te leveren. Van de 30.000 plaatsen voor sta tushouders zijn er 18.000 gereali seerd. Van de 30.000 plaatsen voor asielzoekers 23.550. Door de vertraging blijven nu echter mensen met een verblijfsvergun ning in woningen, die bestemd zijn voor nieuwkomers. In de ROA-woningen zitten ruim 5800 verblijfsgerechtigden (waarvan bijna 4000 langer dan drie maanden), waardoor men sen uit de asielzoekerscentra niet naar de ROA-woningen kunnen doorstromen. Heerma telt die bij het tekort op en vraagt de gemeenten vóór 1 mei nog tenminste 10.500 plaatsen voor asielzoekers te leveren. Heerma schrijft de gemeenten dat ze per 1 mei niet op afstel hoeven rekenen, maar wel uit stel kunnen krijgen. In januari spraken het kabinet en de ge meenten af dat de regeling per 1 januari 1995 zal veranderen Het rijk neemt vanaf dat moment de verantwoordelijkheid voor de asielzoekers en de gemeenten voor de statusgerechtigden. Voor het inlopen van de achter stand in de huisvesting stelde IMEGEN (ANP) - Het aantal rkelïjk gemengde huwelijken 30 èeml in een vrij langzaam tem- otoe. In 1914 koos nog bijna 90 van de kerkleden een 42 jiwelijkspartner van dezelfde 36 Wkelijke gezindte; in 1986 was !H! it percentage gedaald tot iets I2 35 tinder dan 75 procent. 12 40 fit blijkt uit een onderzoek !2 50 ?arop de socioloog drs J. Hen- •3 05 Jickx maandag aan de faculteit !3 58 Èr sociale wetenschappen van !2 55 e Katholieke Universiteit Nij- iegen promoveert. Zijn onder- jek eindigt in 1986, het jaar het Centraal Bureau ^■xjr de Statistiek stopte met verzamelen van gegevens uur Ver de kerkelijke gezindte van iwelijkspartners. et name gereformeerden en J5 OjOoms-katholieken waren altijd 13 50 neigd een partner met eenzelf- 15 00ie godsdienstige achtergrond te tó.oo ezen, terwijl hervormden al va- l455fer een levensgezel buiten hun iigen groep zochten. In de jaren [5 ,.Kstig en zeventig gingen ook ge- en katholieken 15 olmeer gemengde huwelijken aan. 16 OiVoor joden is het altijd belang- ïG.Oirijk geweest een partner uit ei- O gen kring te kiezen. Hendrickx brengt de verande- in verband met maat- 17'^schappelijke ontwikkelingen als 1630 17.35 N HAAG (ANP) - Het bezit 0 een luxe badkamer is mo tel hét paradepaardje van Nederlandse consument, rlijks worden in ongeveer .000 eigen woningen badka- irs en toiletten ingericht of. enoveerd. ig jaar was met de aanschaf het daarin verwerkte sani- (baden. douchebakken, do ls, kranen en tegels) bijna een 4^1jard gulden gemoeid. blijkt uit de vrijdag gepubli- le resultaten van een onder door het Economisch Insti- voor het Midden- en Klein- Irijf (EIM). in opdracht van A ei ederlandse appel Delkom in Canada j N HAAG (ANP) - Canada seAïfi per 1 aprii het invoerver- ""1 voor Nederlandse appels Peren worden nog niet toe- aten. zon j graó 1 in kans Canadese autoriteiten heb- een proefperiode van twee vastgesteld. In die periode tóen de Hollandse appels Jiwkeurig geïnspecteerd. Als eers! inspecteurs geen schadelijke zateifstjes aantreffen, wordt de im- t van Nederlandse appelen 1st toCfel vrijgegeven. Ierland is al vanaf 1990 bezig het Canadese invoerverbod ólktfP13311 te maken- toenemende verstedelijking, de toename van binnen- en buiten landse migratie en de groei van het gemiddelde inkomen. Op al lerlei manieren, vooral ook via de massamedia, komen mensen in aanraking met andere ideeën. „Ze zijn toleranter geworden voor ideeën van mensen uit an dere groepen. Bovendien zijn ze minder gevoelig geworden voor druk vanuit hun sociale omge ving", zegt hij. Het is volgens Hendrickx dan ook logisch dat in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, met een hoge graad van urbanisatie en industrialisatie, kerkelijk gebonden mensen minder geïnteresseerd zijn in een huwelijk met een partner uit eigen kring, dan in provincies met een overwegend agrarisch karakter. Tegelijk vindt de promovendus het opmerkelijk dat in 1986 75 procent van de kerkleden een huwelijkspartner van dezelfde gezindte uitkoos. Hij wijst ter verklaring onder meer op het nog steeds verzuilde onderwijs, waardoor velen opgroeien met leeftijdsgenoten van dezelfde le vensbeschouwing. „Je hebt toch je eigen achtergrond. Blijkbaar vinden mensen het geloof nog steeds belangrijk bij de keuze van hun huwelijkspartner." het Hoofdbedrijfsschap Detail handel (HDB). Stonden de jaren zeventig en tachtig nadrukkelijk in het te ken van de luxe inbouwkeuken, de jaren negentig lijken hét de cennium te worden voor de lu- xueze badkamer. Terwijl de eco nomische ontwikkeling in Ne derland wat afzwakt, mogen de aanbieders van badkamer- en sanitaire artikelen zich verheu gen in een toenemende belang stelling. De consument wil steeds meer wooncomfort en daarin past een hoogwaardige badkamercultuur. Niet alleen op de particuliere markt is er veel vraag, deze komt ook uit de hoek van woning bouwcorporaties en projectont wikkelaars (huurwoningen, kan toorpanden, en dergelijke). De omvang van deze zakelijke markt wordt geraamd op onge veer een half miljard gulden. Wanneer een consument besluit tot het compleet inrichten of vol ledig renoveren van de 'natte hoek', wordt volgens het EIM in doorsnee een bedrag van 5.000 tot 6.000 gulden uitgegeven aan sanitair. De vraag naar badka merartikelen wordt positief beïnvloed door het streven van de consument naar hygiëne en gezondheid, kwaliteit en woon comfort. Branchedeskundigen gaan ervan uit dat de markt voor badkamerartikelen voorlopig nog met 5 a 10 procent per jaar blijft groeien. AMSTELVEEN - Amstelvener Frits van Veenhuysen schildert een portret van koningin Bea trix op een ei. Ook andere leden van vorstenhuizen zijn al door Van Veenhuyzen in minatuur afgebeeld. Op één ei kan hij een vorst, een vorstin plus het familiewapen kwijt. De kunstwerk jeszij bedoeld als paasei. foto Herman Pieterse/ANP het kabinet 140 miljoen gulden beschikbaar. Het fenomeen ROA-woningen (opvang van asielzoekers in wo ningen in de gemeenten), zou worden afgeschaft. Die wonin gen kunnen dan door de ge meenten gebruikt worden voor de opvang van statushouders. Maar Heerma schrijft de ge meenten nu dat zij eerst de taak stelling moeten halen, voordat met het overhevelen van de ROA-woningen zal worden be gonnen. Gemeenten die de twee-promille grens van het aantal inwoners (het quotum voor de ROA-wo ningen) hebben gehaald, mogen het aantal afbouwen naar één promille. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wil het rijk de ROA-wo ningen nog niet direct allemaal afstoten, wegens het tekort aan opvangplaatsen voor asielzoe kers. Een woordvoerster van mi nister d'Ancona verklaart ech ter dat de maatregel onderdeel uitmaakt van een afbouwrege ling tot 1 januari 1995. Wethouder Thorn wordt verdacht van diefstal stemkaarten THORN (ANP) - Burgemeester A. van der Lee van Thorn ver denkt wethouder B. Zeegers uit dezelfde plaats van diefstal van vijf stemkaarten. Van der Lee heeft bij de officier van justitie in Roermond aangifte gedaan. De burgemeester maakte dit woensdag bekend in het ge meentehuis van Thorn. Toen de oproepkaarten woens dag uit een verzorgingstehuis bleken te zijn verdwenen, be schuldigden de bewoners de wethouder ervan de vijf biljetten te hebben meegenomen. De vijf bewoners van het verzorgingste huis kregen duplicaten van de oproepkaarten, zodat zij alsnog konden stemmen. Wethouder Zeegers behaalde met zijn eigen lokale partij. De Zeegers-partij, precies één zetel in de Thornse raad en had, zo bleek na de telling, de volmach ten niet eens nodig om te worden gekozen. De politie bestudeert nu alle stemmen die per volmacht zijn uitgebracht. EINDHOVEN (ANP) - Het Alge meen Ouderen Verbond uit Eindhoven heeft besloten ook mee te doen aan de verkiezin gen voor de Tweede Kamer. Lijsttrekker M. Batenburg heeft dit vrijdag meegedeeld. Het verbond is pas onlangs op gericht. Het behaalde woensdag in de Eindhovense gemeente raad vijf zetels. De nieuwe poli tieke organisatie had zich al wel laten registreren voor de kamer verkiezingen. „De raadsverkie zingen waren voor ons een test case. We hadden tevoren een grens getrokken. Bij vijf of meer zetels zouden we landelijk door gaan", aldus de 75-jarige Baten burg. Het is volgens hem ook nodig om als ouderenorganisatie op natio naal niveau verder te gaan. De andere politieke partijen komen naar zijn mening onvoldoende op voor de belangen van oude ren. „Wij willen ook geen partij zijn. Dat woord is te beladen, het doet meteen denken aan eigen belang. Wij staan met ons ver bond voor het maatschappelijk belang." Batenburg wil straks in de Tweede Kamer gaan samenwer ken met eventuele andere oude- renorganisaties. zoals de Poli tieke Unie 55 Plus. De eerste contacten zijn al gelegd. Samen meedoen aan de verkiezingen meedoen, bij voorbeeld in fede ratief verband, ziet hij niet zit ten. Daarvoor is de tijd te kort. Hij sluit echter niet uit dat de verschillende groeperingen in de toekomst samen gaan, bij voor beeld in een Nationaal Ouderen Verbond De prille politicus erkent dat de vijf kandidaten die zijn gekozen in Eindhoven het raadswerk niet kennen. „Daar staat tegenover dat wij veel kennis en ervaring meebrengen." Batenburg gaat. ervan uit dat hij betrokken wordt bij de collegevorming. Het Algemeen Ouderen Verbond be hoort in een klap tot de vijf grootste fracties in de Eindho vense raad. Delfzijlers stelen krokodil GRONINGEN (ANP) - De poli tie in Groningen heeft donder dagmiddag twee mannen van 17 en 21 uit Delfzijl aangehouden die in een dierenspeciaalzaak aan de Noorderhaven in Gro ningen een krokodil hadden ge stolen. Terwijl één van hen het perso neel aan de praat hield, pakte de ander het beest uit z'n kooi. Ei genaar F Kuiper wist de dieven na een korte achtervolging op de fiets in hun nekvel te grijpen De dierenhandelaar toonde zich nogal verbaasd. „De dieren zijn een half meter lang en behoorlijk agressief." Op het politiebureau bleek dat het duo de diefstal van te voren had beraamd. Eerder deze week hadden ze al een kijk je in de dierenwinkel genomen. Wat ze met de krokodil, die vol gens Kuiper kan uitgroeien tot een reptiel van twee meter, van plan waren, is niet duidelijk. TILBURG (ANP) - Gerard Reve zal voor het eerst sinds tien jaar weer in Nederland optreden. Op de elfde Nacht van het Boek, op 2 april in de Tilburgse schouw burg, leest hij voor uit eigen werk, zo melden de Stichting J. H. Leopold en de Schouwburg Tilburg. De nacht is dit keer omgedoopt tot Nacht van het Licht. The ma's die aan de orde komen, zijn geboorte, verlossing, dood, le ven. verlichting en duisternis, lijden en verzoening. Reve voelt zich volgens de organisatoren aangetrokken door deze the ma's, waar hij als geen ander in thuis is Bij voorbaat staat al vast dat de auteur opschudding zal veroorzaken met passages uit zijn oeuvre, aldus de stich ting. Philip Freriks treedt als presen tator op. Hij zal Reve en de schrijfsters Nelleke Noorder- vliet. Marion Bloem, Tessa de Loo en Jana Beranova intervie wen. Andere medewerkende au teurs zijn Remco Campert, Hans Dorrestein, Halil Gür, Maarten Spanjer, Bert Chabot, Jean- Pierre Rawie, Driek van Wisse en Herman Pleij. Bloemenvervoer deugt vaak niet AMSTERDAM (ANP) - Bij con trole van vrachtwagens die bloe men en planten van en naar Aalsmeer transporteren, heeft de politie in ongeveer twee derde van de gevallen proces verbaal opgemaakt. Sinds begin deze maand zijn acht controles uitge voerd. waarbij 187 vrachtwa gens onder de loep zijn geno men. In totaal werd 121 keer pro ces verbaal opgemaakt. AMSTERDAM (ANP) - Officier van justitie mr S. de Vries heeft vrijdag voor de rechtbank in Amsterdam levenslange gevan genisstraf geëist tegen een 23- jarige man. Hij heeft bekend op 24 september van het vorig jaar een 28-jarige vrouw met drie re volverschoten te hebben ge dood. Het lichaam van het slachtoffer is een dag later ge vonden in de Gaasperplas in de Amsterdamse Bijlmermeer. De dader zegt dat hij Van Wijk per ongeluk een kogel door het hoofd heeft geschoten Vervol gens zou hij 'in paniek' nog eens twee kogels van zeer nabij door het hoofd van zijn slachtoffer hebben gejaagd. Geen sprake van, aldus officier De Vries, die alle bewijs voor opzet aanwezig achtte. Zij motiveerde haar eis als 'pure vergelding' en de enige manier om de man „zo lang mo gelijk uit de maatschappij te houden". De officier; „Dit is moord, op een afschuwelijke manier, in koelen bloede. Afgrijselijk om op deze wijze je leven te verliezen. Wie is degene die een ander zoiets kan aandoen?" Gedragskundigen hebben in twee rapporten een antwoord gegeven op die vraag. De man, die december 1992 na een gijzelingsactie ontsnapte uit de jeugdgevangenis in Zutphen en sindsdien voortvluchtig bleef, is volgens hen 'emotieloos, onverschillig, egocentrisch, a- sociaal en lijdend aan groot heidswanen en zelfoverschat ting'. Het gevaar voor herhaling moet 'levensgroot' worden geacht. De betrokkene wordt als volledig toerekenbaai- beoor deeld. Slachtoffer en dader ontmoet ten elkaar zo'n twee uur voor het drama aan de Gaasperplas. De dader was met twee vrienden op stap. de vrouw met een aantal ei gen vrienden. Zij sloot zich aan bij de anderen, waarna het vier tal per auto naar de Bijlmermeer reed om ergens 'coke en pillen' vandaan te halen. De dader droeg de revolver van een van zijn vrienden in de broeksband. Andere plannen De mannen bleken echter an dere plannen te hebben en reden naar de donkere oever van de Gaasperplas. Nadat eerst een van de vrienden in de auto tever geefs had geprobeerd met de vrouw te vrijen, nam de dader het buiten de auto over. Hij liep met de vrouw van de auto weg, de duisternis in. Vervolgens lopen de lezingen van het gebeurde uiteen. Het verhaal van de dader wordt be streden door zijn vrienden, van wie er één beweert dat hij heeft geschoten omdat de vrouw hem seksueel niet terwille wilde zijn. „Ze leeft nog", zou hij na het eer ste schot hebben gezegd, waar op hij nog tweemaal schoot. In de rechtszaal deed de man voor hoe hij over het slachtoffer heen- boog en van zeer korte afstand nog eens twee kogels door haar hoofd schoot. Met een van zijn vrienden heeft hij het lichaam van de vrouw vervolgens in de Gaasperplas gegooid. Hij werd in oktober door een arrestatie team aangehouden in Bussum. Dat het wapen onbedoeld zou zijn afgegaan, wordt ook weer legd door rapportage van twee wapendeskundigen van het Ge rechtelijk Laboratorium. De rechtbank doet uitspraak op 18 maart. ALPHEN AAN DEN RIJN (NPAl - De Nederlandse Gereformeer de Kerken krijgen nog geen vrouwen op de kansel. De regionale vergadering van Den Haag besloot donderdag de aanvraag van een preekconsent door L. Janssens uit Alphen aan den Rijn pas over een half jaar in behandeling te nemen. „De kerk als geheel is nog niet toe aan de ze aanvraag", aldus woordvoer der dominee P. A. Strating uit Katwijk. Op landelijk niveau buigen de Nederlandse Gereformeerde Kerken zich binnenkort over de vraag of een vrouw het ambt van diaken kan bekleden. In een aantal plaatselijke gemeenten is dat inmiddels het geval en kent men ook vrouwelijke ouderlin gen. Een landelijk besluit hier over bleef tot nog toe uit. „En die discussie wil de regio Den Haag eerst afwachten, voordat me vrouw Janssens duidelijkheid krijgt over haar verzoek", vertelt Strating. Het kerkgenootschap, een verband van circa 30.000 Benzine één cent goedkoper DEN HAAG (ANP) - Met ingang van maandag wordt de prijs van benzine 1 cent lager. Bij markt leider Shell kost vanaf maandag de super plus loodvrij 1,91 gul den per liter, de euro loodvrij 1.85 gulden per liter en de super- benzine met lood 2,02 gulden per liter. mensen, ontstond in 1967 na een breuk binnen de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt. Nauwelijks meer vrouwen in de gemeenteraden DEN HAAG (ANP) - Het aantal vrouwen in de gemeenteraden is door de verkiezingen van 2 maart nauwelijks toegenomen. Dit blijkt uit een enquête, die na de verkiezingen is gehouden door de projectgroep Vrouwen in politiek en openbaar bestuur van het ministerie van binnen landse zaken. Uit de gegevens van de 333 ge meenten die aan de enquête hebben meegedaan, blijkt dat het aantal vrouwelijke raadsle den met nog geen procent is toe genomen (van 20.9 naar 21,6 pro cent». Op basis van deze uit komst mag volgens de project groep worden verwacht dat. over alle 636 gemeenten gere kend. het percentage zal stijgen tot ongeveer 22.5. Dit cijfer is nog ver verwijderd van de 30 procent die het kabi net voor ogen staat, concludeert de projectgroep. Wel is het aan tal gemeenten dat de gestelde 30 procent vrouwelijke gemeente raadsleden haalde, toegenomen met zo'n 10 procent. Voor zover bekend spant de ge meente Stramproij de kroon met 54,5 procent vrouwelijke raadsleden. Van de 333 geènque- teerde gemeenten hadden er twaalf tenminste 40 procent vrouwelijke raadsleden. reep nilf lief memwe D0E0 Gesclh enikem 00e. kjje< Het Geschenkenboekje is verkrijgbaar bij de D.K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5