Oppervlakkigheid is eigenschap voor een prima koning Dutchbat zit bijna op 'n droogje ^Majesteit In Opleiding fyphiifci Lukavac reportage I r" iv 4 -1 ZATERDAG 5 MAART 1994 De start van de Majesteit In Opleiding kan niet slechter. Iedereen keurt de nieuwe hobby van de kroonprins genade loos af. Niemand begrijpt waarom het vak 'autoracen' is opgenomen in de opleiding tot koning. Dat hij schaatst, hardloopt en vliegt, okee. Daaraan ontleent hij het imago van sportieve, Hollandse jongen. Maar racen is ordinair en past beter bij zijn collega's in Monaco en Groot-Brittan- nië. Van een Oranje wordt een degelijke invulling van het koningschap verwacht. Zijn adviseurs blijken erop voorbereid om een dergelijke uitspatting van de prins weer toe te dekken. Vlak na het race schandaal moet de prins naai' de Buch- messe in Frankfurt. Daar doet hij het re delijk. Beter dan voorheen is Willem-Ale xander in staat om pijnlijke stiltes te doorbreken. Hij wordt volgestopt met boeken, maar iedereen weet dat de kroon prins niet van lezen houdt. Daar ligt zijn hart niet. Pogingen van de mannetjesma kers om Alex een intellectueel imago te bezorgen doen geforceerd aan. Mythe Willem-Alexander lijdt zichtbaar onder de reputatie van zijn moeder, die bekend staat als een perfectionistische, professio nele en intellectuele koningin. Het volk verlangt continuïteit van de toekomstige vorst. Het is een raar soort mythe die nu eenmaal vastzit aan het koningschap. De opvolger moet zich legitimeren: dus moet hij de indruk wekken dat hij het net zo goed zal doen als zijn voorganger. Toen Beatrix nog Majesteit In Opleiding was, had ook zij last van de reputatie van haar voorgangster, in het bijzonder van de populariteit van Juliana. Haar moeder was een gevoelsmens, die zich niet inten sief met staatszaken bemoeide, maar zich uitstekend manifesteerde als moeder van het volk. Beatrix had het imago van een eigenwijze dame. Sommige politici be twijfelden of een vrouw die haar zin door drijft, wel op de troon thuishoort. Tijdens haar inhuldiging in Amsterdam beloofde Beatrix zich te laten inspireren door haar moeder. „Ik kan alleen maar ho pen. dat mij de kracht geschonken wordt rins Willem-Alexander is nu een r half jaar Majesteit In Opleiding. Zijn mannetjesmakers aan het hof grijpen de kans om af te rekenen met het imago van een niet al te I intelligente kroonprins, die liever sport dan een boek leest. Dus sturen i ze hem naar de Buchmesse. Volgens deskundigen buiten de paleismuren is het niet goed dat Alexander zich krampachtig als een intellectueel EK profileert. Er is niets mis met een sportieve piloot als koning. Terwijl hoffunctionarissen zich het hoofd breken over een serieus imago van Alexander, trapt de kroonprins het gaspedaal van de racewagen nog wat ste viger in. Met een helm op zijn kop, zijn lijf in een leren pak, scheurt hij over het cir cuit van Zandvoort. Niet gewoon voor de lol. Hij wil 'serieus' zijn race-licentie beha len. Met zijn voorliefde voor sport kan Alexander ons land uitstekend representeren, meent staatsrechtsgeleerde Couwenberg. Daarom ook moest de kroonprins van zijn mannetjes makers een rondje schaatsen tijdens de Olympische Winterspelen in Noorwegen. foto ANP/Paul Vreeker om het koningschap uit te oefenen op een manier die in de lijn ligt van uw wijsheid en uw menselijkheid, op een manier die u waardig is". Eenmaal op de troon volgde Beatrix di rect haar eigen koers. De hofhouding was niet langer een gezellige club mensen, maar werd omgebouwd tot een professio nele staf die Majesteit, zoals ze genoemd wil worden, van deskundige adviezen voorziet. Beatrix vormt met haar perso neel een schaduw-kabinet, dat alles nauw lettend in de gaten houdt. Oppervlakkig Willem-Alexander moet straks niet zijn moeder nabootsen, want dan valt hij door de mand. Hij is niet ambitieus èn niet per fectionistisch. Zelfs zijn ex-docent dr Joop van den Berg, hoogleraar Nederlandse po litiek en parlementaire geschiedenis en lid van de Eerste Kamer voor de PvdA, geeft het toe: Alexander is niet iemand met een uitgesproken intellectuele be gaafdheid en belangstelling. Dat is eerder een voordeel dan een nadeel meent onder anderen staatsrechtsgeleer de S. W. Couwenberg. „Intellectuelen hebben geldingsdrang. Een vorst mag zijn mening niet in het openbaar ventileren. Alexander maakt een oppervlakkige in druk. Een prima eigenschap voor een ko ning". De eerzucht waarmee koningin Beatrix haar ambt uitoefent, is niet noodzakelijk voor de functie van staatshoofd. Haar soms filosofische kersttoespraken over normen en waarden, tolerantie en het mi lieu, die ze voor een groot deel zelf schrijft, worden gewaardeerd, maar „als een advi seur van Alexander straks een aardige kerstrede schrijft, is dat ook prima", aldus Couwenberg. Ook hoeft de toekomstige koning niet tot diep in de nacht wetsontwerpen en ka merstukken te lezen, zoals zijn moeder doet. Het is voldoende als hij op de hoogte is van de grote lijnen, details hoeft hij niet Ontpopt Willem-Alexander zich straks als een man van het volk? foto Ruben Oreel te weten. Een koning die heel veel weet, kan invloed uitoefenen, en er gaan steeds meer stemmen op om die invloed - in ieder geval tijdens de kabinetsformatie - te be perken. D66 pleit er al jaren voor dat een meerder heid van het parlement zelf de informa teur en de formateur moet kiezen. Nu doet de koningin dat. „Maar eigenlijk past dat niet meer in ons democratische stelsel. De politiek mag zich tijdens de formatie niet langer verschuilen achter de rug van het staatshoofd. De kamer moet zelf een kabi net formeren", vindt ook PvdA-senator Van den Berg. Dat is echter geen vrijbrief voor Alexan der om zich maar niet meer in de politiek te verdiepen. Zijn ex-docent: „Of hij wil of niet. hij moet toch het politieke bedrijf le ren kennen. Bij voorbeeld door stage te lo pen op een ministerie en dan een beleids nota schrijven voor de minister. Dan er vaart hij aan den lijve de juridische, poli tieke en bureaucratische problemen waar iedere ambtenaar op stuit. De kroonprins moet leren lijden". Militair Als de inhoud van het koningschap wordt uitgehold, wordt de nationale symbool functie van het staatshoofd steeds belang rijker. De toekomstige koning zal steeds meer de public relations van Nederland moeten behartigen. Met zijn voorliefde voor sport, waar vaak neerbuigend over wordt gesproken omdat het een te simpele interesse zou zijn voor een troonopvolger, kan Alexander juist uitstekend ons land representeren, meent staatsrechtsgeleerde Couwenberg. „In de sport wordt onze nationale identiteit on derscheiden". Niet voor niets moest Alex van zijn mannetjesmakers een rondje schaatsen tijdens de Olympische Winter spelen in Noorwegen. Even een puntje scoren. De militaire interesse van de kroonprins geeft hem echter een ouderwets imago. De tijd dat een vorst als militair bemiddelde in conflicten met andere landen, is al lang voorbij. Alexander vindt het jammer dat de dienstplicht wordt afgeschaft en daar mee plaatst hij zich lijnrecht tegenover zijn generatiegenoten: slechts eenderde van de dienstplichtigen geeft gehoor aan de oproep voor militaire dienst. Van den Berg: „Ik hoop niet dat hij straks bij elke gelegenheid in militair uniform gaat rondlopen en dat hij zich als koning volledig met de krijgsmacht identificeert. Daarmee geeft hij een te eenzijdig beeld van het koningschap. Je moet er toch niet aan denken dat hij straks als Willem III in vol ornaat te paard naar de Ridderzaal rijdt". Moeder Zijn belangrijkste én lastigste adviseur is zijn moeder. Volgens ingewijden is Bea trix bang dat Alexander haar naar de kroon steekt. Want de koningin is wel ge waardeerd. maar zeker niet geliefd. Ze is autoritair: haar wil is wet. Alexander is geen natuurlijk leider, eerder een verlegen en bescheiden man. Met deze eigenschap pen kan het volk hem wel eens sympathie ker gaan vinden dan zijn moeder. Beatrix probeert de populariteit van haar zoon zoveel mogelijk te beteugelen. Dat blijkt als Alexander een politiebureau opent in Leiderdorp. Zijn mannetjesma kers hadden een kort toespraakje ge pland, waarin de kroonprins wat zou ver tellen over veiligheid. Bij uitstek een on derwerp dat hem aanspreekt, dus goed voor zijn profilering. Op het laatste mo ment stak Beatrix er een stokje voor. Haar zoon mocht niet spreken. Om zelf zo lang mogelijk nummer één te blijven, heeft Beatrix er baat bij dat haar opvolger sul lig overkomt. Wel mag Alex van zijn moeder mediatrai ningen volgen bij Willem Bemboom. ex- verslaggever en voormalig presentator van het NOS-Journaal. Met enige regel maat zit de kroonprins in de televisiestu dio aan het Binnenhof in Den Haag. De nadruk van Bembooms mediatrainingen ligt op inhoudelijke overdracht en perfec te presentatie. Voor Alexander is dat las tig. Hij mag nauwelijks zeggen wat hij vindt, maar moet zich toch goed profile ren. Juliana onderscheidde zich als moeder van Nederland, Beatrix maakte zich waar als manager van de natie en misschien profileert Alexander zich als een man van het vólk. Volgens zijn ex-docent is sociale vaardigheid de grootste kracht van de kroonprins. Hij is uitstekend in staat om oprecht aandacht te schenken aan men sen zoals ze zijn. En als hij straks op de tribune van een voetbalstadion zit. steelt hij meer harten dan zijn moeder ooit kon door een expositie te bezoeken. Carine Neefjes Geen bier, geen bar, geen wasmachines om vuile onderbroeken te wassen. Het moreel van de Nederlandse troepen in Lukavac wordt %g(flink op de proef gesteld. Op het grauwe ^fabriekscomplex, waar enkele honderden Nlitairen zijn gehuisvest, ontbreken de meest simpele dingen die het leven aangenaam maken. Er is een groot gebrek aan douches, er veel te weini& wc's- 5.Als niemand je kietelt, moet je het zelf doen", ïsde lijfspreuk van een officier die is belast met de bevoorrading. Maar er valt bitter ïeinig te kietelen. Vijf weken nadat de eerste Nederlanders in Lukavac neerstreken, staan l0» altijd tientallen containers in de avenstad Split te wachten op een lange reis aar het noorden van Bosnië. 'rioriieiten stellen, is nu het motto. Luitenant 'illem Muller, hoofd inwendige dienst van de 'af, schiet in de lach: „Er worden hier nu oveel prioriteiten gesteld, dat ik me begin af e vragen wat een prioriteit eigenlijk precies Tets" - slede Het vertraagde zeetransport en de ver snelde ontplooiing van de infanterie in de Bosnische moslim-enclave-Srebre- nica, brengen de logistieke planners in Lukavac tot een lichte vorm van wan hoop. De eenheid in Lukavac, die hard werkt aan de opzet van een bevoorra dingscentrum, is nauwelijks in staat de ei gen voedselvoorraad - momenteel goed voor een krappe week - op peil te houden. Het opbouwen van de gewenste voorra den zal maanden in beslag nemen, in plaats van enkele weken. Er is ook een groot tekort aan drinkwater. De waterzuiveringsinstallaties die in Luk avac zijn gearriveerd, moeten naar Sre- 'MwKi Nederlandse militairen van Dutchbat op wacht bij de basis in Lukavac. r:' foto ANP/Ed Oudenaarden brenica. zodat in Lukavac voorlopig fles- vrachtwagens dat containers met water naar niet voor de vereiste transportpapie- sen water van het Scandinavische batal- kan vervoeren, zit nu minimaal drie dagen ren heeft gezorgd. jon moeten worden betrokken. Een aantal vast- in Srebrenica, omdat een VN-ambte- De hoogste baas in Lukavac. kolonel Van der Hooft, zegt wel wat anders aan zijn hoofd te hebben dan het inrichten van een bar. Maar luitenant Muller, die bijna lief kozend spreekt over 'zijn mannen', zou graag zien dat er 's avonds een biertje kan worden gedronken. Muller: „Er is hier de afgelopen weken kei hard gewerkt. Dan is het goed om je even te kunnen ontspannen". Er werd zo hard gewerkt, dat men na een paar weken wat gas terugnam, omdat er gezondheidspro blemen ontstonden. Een soldaat werd aan het infuus gelegd, omdat hij was uitge droogd. en er viel een militair van een stel ling - oververmoeid. De sergeant Frans Hoek. sportinstruc- teur. wacht met smart op de containers waar zijn spullen in zitten. Hij wil een fit nessruimte inrichten, maar is nog niet ver der gekomen dan twee gewichten. De spelpaketten - met- Triviant en Rummi- kub - zijn blijven steken in Split. Alleen zijn bibliotheek begint wat vorm te krij gen. De militairen hebben eigen boeken ingeleverd - waaronder het boek met de intrigerende titel 'De Macht van de Gou den Aap' - en er staan nu 539 genummerde bandjes te wachten op een lezer. Twee boeken per persoon, uitleentermijn één maand. 's Avonds, als de eetzaal om zeven uur dichtgaat, is er verder niets te doen. In wat het ontspanningsgebouw heet. staat wel geteld één tv-toestel opgesteld in een theaterzaal waar vroeger het personeel van de cokesfabriek naar socialisisch-rea- listisch toneel keek. De kolonel heeft nu bepaald dat de aller hoogste prioriteit wordt gegeven aan het transport van water er voedsel. De luite nant Muller ziet in zijn dromen containers uit de hemel neerdalen- „Natte prefabs waarin we goed kunnen douchen en poe pen. Want een Hollander wil goed zitten. hij neemt geen genoegen met Joegosla- visch sanitair". Muller is een ritselaar. „Het maakt mij niet uit hoe ik hier aan spullen kom, al moetik ze stelen", zegt hij. Inmiddels is hij een goede bekende geworden van het Scandinavische bataljon, waarmee de Ne derlanders een warme band hebben opge bouwd. „Als die Noren en Zweden hier niet hadden gezeten, dan waren we allang door ons toiletpapier heen geweest. We worden ontzettend goed geholpen. Zij be grijpen heel goed dat we grote problemen hebben". Barbecue Als Muller niet bij de Scandinaviers goederen ritselt, dan struint hij wel door het gebouw met 'zijn dametjes' (lokale vrouwen die zijn aangesteld als schoon maaksters), of is hij te vinden in de keuken - „Want ik ben hobby-kok" Met de wei nige middelen die er zijn probeert hij de warme maaltijden wat op te frunniken. Muller: „De koks hadden eergisteren ge pland dat we bloemkool, vissticks en aardappelen zouden eten. Nou, hardstik- ke leuk bedacht, natuurlijk. Maar ik vind: er moet jus bij. Anders zitje van die droge ballen te eten. En een papje op de bloem kool, dat is toch ook niet verboden?" De luitenant heeft inmiddels zijn gedach ten al laten gaan over koninginnedag, ook al is dat nog ver weg in de tijd. Het hijsen van de Nederlandse driekleur is dubieus, want de plaatselijke moslim-bevolking associeert onze vlag te veel met die van de Kroaten. Maar als het aan Muller ligt wordt er wel een barbecue gehouden. „Ik weet al een mooi plekje waar het terras zou moeten komen". Maurice Wilbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 55