Medicijnen worden goedkoper Ritueel misbruik kinderen is volgens artsen geen fantasie PZC Misbruik van 06-11 wordt zwaar bestraft Overlevende van aardbeving LA Heerma achter idee lagere huursubsidie mensen met spaarpot 1111111 sla binnen-en buitenland zaterdag5maart 1994 Producent Centrafarm doorbreekt systeem vaste prijzen Greenpeace brengt gif terug ii 4 P'VV -/ 4? [pf) geijtenbeek goes b.v. het weer in zeeland //n. L- m c§ &g DEN HAAG (NPA) - Genees- middelenproducent Centra farm heeft vrijdag als eerste binnen de farmaceutische sec tor eenzijdig en zonder overleg een prijzenslag afgeroepen. Per 1 april wil Centrafarm het door de grote industrieën gedicteer de systeem van vaste prijzen doorbreken. Het lijkt een duw in de rug van het ministerie van wvc, dat al ja ren zonder veel succes probeert de stijgende medicijnenkosten te drukken. „Daar zullen ze wel blij zijn", zegt E. H. Wierenga, woordvoerder van Nefarma. de vereniging van farmaceutische fabrikanten. Officieel wil Nefar ma echter nog niet reageren op de stap van Centrafarm. „Dit ligt hoogst gevoelig." Vorige maand kwamen de toen malige staatssecretaris Simons en de farmaceutische industrie een prijsverlaging van 5 procent met een bevriezing voor twee jaar overeen. Omdat prijsafspra ken bij wet verboden zijn. was daar zelfs een speciale onthef fing van Economische Zaken voor nodig. Volgens H. Stols, di recteur van Centrafarm, gaat die 5 procent niet ver genoeg. „Al leen de groothandel maakt al marges van 15 tot 18 procent, terwijl dat in de omringende lan den de helft. is. Er is ruimte ge noeg voor veel grotere verlagin gen". zegt hij. Ambtenaren van de betrokken ministeries hebben becijferd dat de prijzen uiteindelijk wel 25 procent lager kunnen. De Twee de Kamer en het kabinet hebben zich achter die conclusie ge steld. Bovendien is al geopperd geneesmiddelen ook in super markten te gaan verkopen. Cen trafarm speelt op die marktge richte trend in. Concurrentie „De tijd is rijp voor vrije concur rentie". zegt Stols, „Er wordt wel veel ethisch gepraat in deze sec tor. maar als het op de prijzen aankomt is het keiharde busi ness. Het is eerlijk dat onder ogen te zien. Doe dan de prijzen maar omlaag, vind ik. Ruimte genoeg. Dan ben je tenminste sociaal bezig in een tijd waarin de voorzieningen worden uitge kleed en grote bedrijven opera tiekamers afhuren voor hun ei gen personeel." De prijsverlaging van Centra farm werkt rechtsreeks door in de consumentenprijzen en bete kent dus een besparing voor het rijk via de AWBZ. De apotheker- sorgansatie KNMP is 'blij' met de stap van Centrafarm en zal de prijsverlaging doorgeven via de lijst met adviesprijzen voor de apothekers. De prijsverlaging verlicht de druk op de apothe kers, die volgens wvc ook wat van hun riante marges moeten inleveren. Merkvrij Centrafarm bv produceert 250 'merkvrije' medicijnen (goed kope uitvoeringen van merkge neesmiddelen zonder dure pa tentrechten) en zelfstandig im porteur van 300 merkmedicij- nen. Het bedrijf heeft een jaar omzet van 100 miljoen. De maxi maal voorgestelde prijsverla ging is 15 procent. Vooral dure medicijnen zoals Prozac (veelge bruikt anti-depressivum, 42 gul den per 14 capsules) en Losec (populaire maagpijnstiller. 118 gulden voor 28 tabletten) kun nen volgens directeur Stols veel goedkoper. „Gewoon door ze uit België of Engeland te importe ren. waar ze veel goedkoper zijn. Hoe we dat doen is het geheim van de smid." „Het wereldje is met handen en voeten aan elkaar gebonden", zegt Stols, „maar daar hebben wij geen last van." Stols, tot vijf DEN HAAG (ANP) - Opzettelijk misbruik van het publieke alarmnummer 06-11 wordt be straft met een gevangenisstraf van maximaal twee weken of een geldboete van maximaal 5.000 gulden. Het kabinet ging vrijdag akkoord met een voor stel hiertoe van minister Hirsch Ballin van justitie. De bewindsman wil het aantal valse meldingen bij de centrales, zo'n twee miljoen per jaar, sterk terugdringen. Volgens hem neemt het misbruik soms zulke grote vormen aan. dat de centra les niet meer bereikbaar zijn voor mensen die direct hulp no dig hebben. Het ministerie van binnenland se zaken is in samenwerking met de 06-centrale in Amsterdam en PTT-Telecom in 1993 een proef begonnen met automatische identificatie van het telefoon nummer dat het alarmnummer belt. Het systeem maakt het mo gelijk het nummer van de beller met eén druk op de knop te regi streren bij PTT-Telecom. Bij herhaald misbruik stuurt PTT-Telecom een waarschu wingsbrief aan de houder van de telefoonaansluiting. Blijft de beller doorgaan, dan wordt het nummer verstrekt aan de 06-11 centrale. De politie kan een bel ler op dit moment alleen aan pakken in een civiele zaak. De korpsbeheerder (burgemeester) is nu nog de enige die dat kan. Hoewel de huidige maatregelen in de praktijk effectief zijn - de telefoontjes houden meestal op na de waarschuwing - wordt het ontbreken van de strafbaarstel ling volgens Hirsch Ballin door de centrales toch als een gemis ervaren. Een civiele zaak duurt meestal lang. de kosten zijn hoog en er moet een geleden schade worden bewezen. Daar om wil de minister misbruik van het 06-11 nummer opnemen in het Wetboek van Strafrecht. SANTA CLARITA - Tiffany is de gelukkigste kat van Amerika. Het dier heeft sinds de aardbeving bij Los Angeles opgesloten gezeten in een afgesloten kast. Na 41 dagen kon ze gered worden uit haar hachelijke positie. Uitgemergeld en uitgedroogd kwam ze uit de kast gekropen. „Ongelofelijk. Ze heeft acht van haar negen levens opgebruikt", aldus de dierenarts Sandy Sanford. Tiffany overleefde door te teren op haar eigen vet en proteine. Tijdens de aardbeving op 17 januari stoof Tiffany van schrik een voorraadkast van de buren in en werd per ongeluk opgeslo ten. Afgelopen zondag werd ze ontdekt. „Ze zag eruit als een vaatdoek; magertjes, stijf en erg koud", aldus Tiffany's vrouw tje. De tien jaar oude poes komt nu bij in een dierenziekenhuis in Saugus. foto RTR DEN HAAG (NPA) - Staatsse cretaris Heerma van volkshuis vesting vindt het oneerlijk dat mensen met een goed gevulde spaarpot zonder enige belem mering individuele huursubsi die kunnen krijgen. In de Twee de Kamer heeft de CDA-be- windsman laten weten dat een van de PvdA afkomstig idee voor de invoering van een stren gere vermogenstoets bij aan vragen voor huursubsidie hem wel aanspreekt. „Stel dat een aow'er zijn huis verkoopt, hiervoor 70.000 gulden vangt en vervolgens in een huur huis gaat wonen waar hij op grond van z'n aow recht heeft op huursubsidie, dan kun je je af vragen of dit de bedoeling van de wet is", aldus Heerma. De hui dige regels kennen weliswaar al een vermogenstoets, maar die telt pas mee als men vermogens belasting betaalt. En dat is pas het geval als er een vermogen is van meer dan 107 000 gulden. In Heerma's voorbeeld zou de aan vrager van huursubsidie derhal ve de volle mep van 275 gulden per maand aan huursubsidie kunnen incasseren. PvdA-kamerlid Marianne Ruig- rok-Verreijt vindt dan ook dat de grens van de vermogenstoets drastisch omlaag moet. Ze heeft al laten doorschemeren dat deze grens kan worden verlaagd naar dertig mille. Acteur Candy overleden MEXIGO-STAD (RTR) - De in Canada geboren filmacteur John Candy is vrijdag in Mexico, waar hij was voor opname van de film Wagons East aan een hartaanval overleden. Candy (42) is met name bekend om zijn komische rollen. Hij speelde on der meer in Home alone, The Blues Brothers. 1941 en National Lampoon's Vacation. HAMBURG - Activisten van de milieu-organisatie Green peace pakken in Albanië che misch afval uit Duitsland in, alvorens het terug te brengen naar het land van herkomst. Het gaat om vaten die wer den aangetroffen in een Duit se goederentrein in het Alba nese Bajizein. Voordat het gif werd overgeladen in een vrachtwagen werden de va ten in extra beschermings materiaal vergepakt om ex plosie- en lekkagegevaar te gen te gaan. Het gaat volgens Greenpeace-woordvoerder Rudiger Rosenthal om 120 vaten. Rosenthal zei dat zijn organisatie van plan is een rechtszaak aan te spannen te gen de Duitse ministeries van vervoer en financiën die ver antwoordelijk zijn voor de beslissing om het giftige af val in Albanië te dumpen. foto Lulzim Lika/RTR c- A -P A J4? verpakkers verhuizers Nieuwstraat 60-66 - 4461 CH Goes - Tel. 01100-14967 DEN HAAG (ANP) - Tientallen kinderen uit Oude Pekela zijn eindjaren tachtig ritueel seksu eel misbruikt. Van fantaseren of massahysterie over seksueel misbruik kan geen sprake zijn geweest. Daarvoor hebben te veel kinderen uit het Oost-Gro- ningense dorp onafhankelijk van elkaar het zelfde verhaal verteld. Dit concludeert het Pe- kelder artsenpaar Jonker in een artikel in het Maandblad Geestelijke Volksgezondheid (MGV) van deze week. Het echtpaar ontdekt in het voorjaar van 1987 dat er iets aan de hand is: ouders komen met hun jonge kinderen naar het spreekuur met klachten die rich ting seksueel misbruik wijzen. Twee ouders doen begin mei aangifte bij de politie. Tegen over de politie vertellen de twee kleuters over het uitdrukken van brandende sigaretten op de borst, lichamelijke mishande ling, het verpakken van dode ba by's in plastic zakken. De affaire Oude Pekela begint. De Jonkers beginnen vrijwel di rect met een onderzoek. De ou ders van de kinderen, die over wegend tot hun praktijk beho ren. worden toen en twee en een half jaar later ondervraagd over hun kroost. De onderzoeksgegevens hebben zij gepubliceerd in MGV. 87 kin deren van 63 ouders zijn volgens hen betrokken geweest bij de 'af faire Oude Pekela' Kinderen zijn mogelijk meegenomen door vreemden en in verschillende mate misbruikt; van iemands borst moeten aanraken tot ern stig seksueel misbruik. Bedreiging Ruim zestig kinderen worden onder bedreiging gedwongen te zwijgen over het gebeuren. Meer dan de helft van de kinderen heeft het over foto's, video's, zwembaden en verklede men sen. De clown, het symbool van de affaire, komt niet in het on derzoek voor. Een derde van de kinderen vertelt aan hun ouders over messen, gewassen worden. maskers en bloed. Minder dan een tiende van de kinderen praat over offerblokken, altaren en heksen. Veertig procent van de kinderen zegt geschopt en ge slagen te zijn, vastgebonden zijn geweest en heeft het over dieren. De artsen ontdekken dat 28 kin deren melding maken van ba by's, twaalf over het doden van hen. Dertig procent van de kin deren heeft het over seksualiteit. Dan gaat het over „het strelen en betasten van de borsten of ge nitalia". Een paar kinderen spre ken over „penis in vagina of in rectum". De onderzoekers stellen dat het misbruik minder een seksueel karakter heeft dan aanvankelijk wordt gedacht, maar veel meer kenmerken van rituele mishan deling heeft. Twee en een halfjaar na de ophef zijn de ouders er iets minder van overtuigd dat hun kind is mis bruikt. In 1987 is 87 procent er zeker van, de overige 13 procent houdt het voor mogelijk. In 1990 111111111 li 111 li jaar geleden producent en ver koper van chemische toiletten, profileert zich moeiteloos als buitenstaander van het farma ceutische circuit. „Nefarma en Brocacef zien dit liever niet ge beuren. Ik maak vijanden en die prijsverlaging kost ons miljoe nen. Maar ik denk dat de rest wel mee omlaag zal móeten en dat we de aanloopverliezen gauw ge noeg terugverdienen via een ho gere omzet. De tijd is rijp voor concurrentie en iemand moet er nu eenmaal mee beginnen." Vandaag Ons weer ivordt vandaag be paald door een lagedrukgebied bij IJsland dat naar het noord oosten trekt. Een bijbehorend frontensysteem passeert rond de middag en avond. Er is dan ook veel bewolking ivaaruit het af en toe regent of motregent. De zuidelijke wmd is matig tot vrij krachtig. Achter de frontpassa ge bouivt vanavoiid en vannacht een zwakke rug van hogelucht- druk op. Er zijn dan opklarin- gen met in de avond nog ka?is op een bui. De witid draait naar west, gaat later terug naar zuid west en is matig tot vrij krachtig. De minimumtemperatuur ligt rond de drie graden. Nautisch bericht wind: zuid tot zuidwest 4 tot 5. af en toe 6 Beaufort; zicht: goed tot matig; temperatuur kustivater: 4 graden; afivijking waterstan den: geringe verhoging; maxi mum golfhoogte monding Schei- des: lussen een en anderhalve meter. ZON EN MAAN 6 maart Zon op 07.14 onder 18.24 Maan op 03,52 onder 12.22 ZON EN MAAN 7 maart Zon op 07.11 onder 18.26 Maan op 04.33 onder 13.30 I Verwachting vandaag 105-03-1994 Voor zondag: Hogedruk zuiden en lagedruk ten noor van Zeeland handhaaft t westelijke stroming. Een ?rarf-° tefront behorende bij een /aerf boven Zuid-N oorwegen passet 1 overdag, een koufront in 3 nacht. Overwegend veel beic0"1 king met af en toe regen of rth 'Ai regen, vooral in de middag avond. Temperatuur omstree f®1 9 graden, 's nachts 3 graden.l501 zuidwesten, later westenwind vrij krachtig tot krachtig. en Voor maandag tot en n ir^ woensdag: Overwegend veelle' wolking met af en toe regen;. ak westelijke wind is vrij krach m' tot krachtig. Temperatu overdag omstreeks 10 grader, nachts 4 graden. Woensdag 7 het buiig en iets kouder mei t 4 maximum van rond 8 graden Zaterdag 5 maart Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West Zondag 6 maart Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West .Maandag 7 maart Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 07.26 194 07 46 217 08 38 264 07.25 148 08.45 150 08.50 157 08.55 160 08.41 169 09.01 192 09.52 235 08 45 131 09.50 136 09.55 143 1000 148 10.06 159 10.22 183 11.16 224 10.15 125 1115 131 11.20 139 11.25 143 20.05 fc 20 26 21.18f 2010 fin/ 21 15 21.20 frk' 21 30 PC* oto 21.26 foei 21.42 fcw( 22 361.1., 2130 ft p 22.30 1! P 22 35 Pnd 224fJit 22 50 Par' 23 05 lick Laag water Klappen voor John Major in opiniepeiling LONDEN (RTR/DPA) - Opinie peilingen hebben de Britse pre mier Major vrijdag slecht nieuws bereid. Terwijl de pre mier in de aanloop naar belang rijke verkiezingen tracht zijn gezag op te leggen aan een ver deelde regering, is zijn popula riteit ongekend gedaald en de steun voor zijn Conservatieve partij verder afgenomen. Volgens een peiling in de Times is Major nu zelfs minder populair dan zijn voorgangster Margaret Thatcher kort voor haar colle ga's in de partij haar in 1990 lie ten vallen omdat ze eraan twij felden of ze de verkiezingen zou winnen. Slechts een op de negen ondervraagde Britse kiezers vindt Major een capabele leider. Een ander onderzoek, in de Daily Telegraph, gaf aan dat Ma jors Conservatieven nog maar de steun hebben van 25 procent van het electoraat, de oppositio nele Labour-partij komt uit op 48.5 procent. De populariteit van de Conser vatieven. die vijftien jaar aan de macht zijn. is gekelderd na een reeks sexschandalen rond Con servatieve poütici en beschuldi gingen dat de regering haar boekje te buiten is gegaan bij wapenverkopen aan Maleisië en Irak. 80 v k Wc de ojlert geven de 7<* f ca gj maximale som van zwaveldioxide en L>1 fijn stol concereabe aan ■ri iyi j m 1 VERWACHTING VOOR MORGEN NOOROEN GEEN OOSTEN GEEN WESTEN GEEN ZUIDWESTEN GEEN ZUIDOOSTEN GEEN uur cm Zaterdag, 5 maart Vlissingen 01.05 180 Terneuzen 01.36 191 Bath 02.35 216 Roompot-buiten 01.10 139 Zierikzee 0220 142 Yerseke 02.20 148 Philipsdam-West 02 20 153 Zondag 6 maart Vlissingen 0215 164 Terneuzen 02.40 174 Bath 03.36 198 Roompot-buiten 02.20 132 Zierikzee 03:25 137 Yerseke 03.25 143 Philipsdam-West 03.20 147 Maandag.7 maart Vlissingen 03.34 155 Terneuzen 04.06 164 Bath 04.56 186 Roompot-buiten 03.50 126 Zierikzee 04.45 134 Yerseke 0445 138 Philipsdam-West 04.40 141 .gaat het om 80 procent (over tuigd), 17 procent (mogelijk) en 3 procent (zeker niet). Lang niet alle kinderen hebben het zelfde meegemaakt. Het art senechtpaar waagt zich aan een speculatie hoe de affaire mis schien is verlopen. Volgens hen is het mogelijk dat de daders in eerste instantie activiteiten voor kinderen op touw hebben gezet waarbij verkleedpartijen en zwembaden een hoofdrol spe len. Veel kinderen zijn daar be trokken bij geweest en het doel van de daders kan het maken van opnamen geweest zijn. Vervolgens zijn er kinderen ge selecteerd die opnieuw worden benaderd. „Hun ervaringen zijn het best te begrijpen in het ka der van ritueel misbruik en zij kregen ook het meest met seks te maken. Aan hetde van het verhaal staan de kinderen die de meeste en de meest schokkende dingen hebben meegemaakt", schrijven de Jonkers. De daders van „Oude Pekela" zijn nooit ge vonden. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland en Ierland nu en dan zon en een enkele bui, zondag bewolkt en regen. In En geland enige tijd regen, op zon dag wel bewolkt maar droog. Zondag langs de westkusten veel wind. Maxima rond 11 gra den. België en Luxemburg: Van het westen uit langzaam toenemen de bewolking, later gevolgd door regen. Zondag wisselend be wolkt en een kleine kans op een bui. Middagtempera tuur 15 gra den. zondag beduidend lager. Portugal: Tijdelijk bewolkt en plaatselijk regen. Zondag zon nig, aan de Algarve een kleine kans op een bui. Maxima zater dag 17, zondag 20 graden. Spanje: In het noordwesten wol kenvelden en plaatselijk regen, elders overwegend zonnig. Zon dag in het uiterste noorden, en ook ook aan de Costa's in het zuiden enkele wolkenvelden, maar vrijwel overal droog, elders zonnig. Middagtemperatuur aan de Costa's ongeveer 20 gra den. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, vooral aan de noordkant van de eilanden. Aan de zuidstranden ook geregeld zon en maxima rond 18 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en tame lijk zonnig, aan de Atlantische kust ook wolkenvelden. Zondag wolkenvelden en vooral in de Dauphin'e en het Centraal Mas sief kans op wat regen, aan de zuidkust droog en perioden met zon Middagtemperatuur tussen 16 en 20 graden, zondag enkele graden lager. In de Franse Ai droog en overwegend zon zondag tijdelijk meer bewoll pe, en boven 1700 meter kans opsier sneeuw. Mallorca en Ibiza: Zonnig. I dagtemperatuur rond 19 grad Italië: Vrij zonnig, maar in ^en zuidoosten eerst nog kans Wk< een enkele regen- of onweers tosp Middagtemperatuur zatei stje; van 11 graden in het noordei t langs de Adriatische kust tfl ®cl' graden op Sicilië. Griekenland en Kreta: Vft vallig weer met veel wolke: den en buiige regen, missd ook onweer. In de bergen op Griekse vasteland sneeuw ven de 1100 m. Zondag v2 het westen minder buien, xima tussen 11 en 15 grader. Duitsland: Zonnig en Zondag eerst wolkenveldea plaatselijk wat regen, in dei van de dag vanuit het we weer zon en in het noorden: schien een bui. Middagtemp tuur van 11 graden in Slees) Holstein tot plaatselijk 18 den ten zuiden van de Mailt Zwitserland: In het zonnig en erg zacht. Zond® het noorden eerst enkele f kenvelden en mogelijk J sneeuw boven 1400 meter. 1] peratuur op 2000 meter zatd rond +7 graden; zondag isj met name aan de noordzijde het Alpenmassief weer koud Oostenrijk: Veel zon, zond Vorarlberg en Tirol eerst I wolkenvelden en misschifp sneeuw, in de dalen wat t Temperatuur op 2000 rond +7 graden, zondag f onder het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4