Jongerenorganisaties samen Valkenisse vindt geld voor 'Bankje van Zoutelande' Nieuwe kans voor flora en fauna Zwaakse Kreekrest Onderzoek naar beleving van 30-kilometerzone I I Probleemschip voor reparatie naar Polen Een vlakke start een krachtig slot 1 streek Twee Schouwse verenigingen van plattelandsjongeren bundelen krachten i h ZATERDAG 5 MAART 1994 s jl van onze verslaggeefster ZONNEMAIRE - Twee Schouwse plattelandsjonge ren-organisaties hebben beslo ten samen te werken. Op die ma nier zijn grootschaliger evene menten te organiseren en is de terugloop van leden gemakke lijker op te vangen. Van een fu sie is geen sprake. Daarvoor botsen beide identiteiten te veel met elkaar. „Wij hebben een C voor onze naam staan en die staat er niet voor niets. Op zaterdagavond stoppen we bij voorbeeld stipt om twaalf met een activiteit want daarna is het zondag", aldus voorzitter Jan Jaap van der Wekken van de Christelijke Plattelandsjonge ren (CPJ). De vereniging Plattelandsjonge ren Zuid (PJZi. die geen christe lijke signatuur draagt, zag juist meer in een fusie. Bestuursfunc ties zouden daarmee gemakke lijker kunnen worden vervuld. Bovendien zouden tegenwoor dig wel meer verenigingen met verschillende achtergronden overgaan tot fusie. Het verschil in geloofsopvatting hoeft vol gens PJZ-voorzitter Marco Ca- pelle beslist geen belemmering te zijn. „Als iemand wil bidden voor het eten, maken wij daar echt geen probleem van." Capelle is niettemin tevreden met het prille samenwerkings- besluit. „Beide verenigingen hebben de laatste jaren te ma ken met een terugloop van le den. Als je elkaar dan ook nog gaat tegenwerken, wordt het er hier op Schouwen-Duiveland niet beter op." De sterke ledendaling baart bei de voorzitters ernstig zorgen. Van der Wekken: „Ik denk wel eens dat we bezig zijn in een vraag te voorzien die er niet is. Daardoor raak je gefrustreerd." Toch is hij ervan overtuigd dat de verenigingen die volgens hem niets anders zijn dan 'overblijf selen uit vroeger tijden' leuk ge noeg zijn om te blijven bestaan. Film De eerste gezamenlijke activi teit is een vertoning van de film 'Het is een schone dag geweest' van de Zeeuws-Vlaamse cineast Jos de Putter. Deze voorstelling zal vrijdagavond 25 maart wor den gehouden in dorpshuis 't Zuudende in Kerkwerve en is van onze verslaggever VLISSINGEN - Het ernstig ver waarloosde Panamese vracht schip Pauline Olivieri dat sinds december in Vlissingen-Oost vastligt, vertrekt binnenkort voor reparatie naar Polen. De olie is al uit het schip gehaald en het schip wordt nu water dicht gemaakt. De Pauline Olivieri zal als een 'dood object' naar een Poolse re- paratiewerf worden gesleept. De bemanning is enkele weken ge leden vertrokken na betaling van het salaris. Het vrachtschip is toen ook verkocht. Een woord voerder van de scheepvaartin spectie in Rotterdam liet vrijdag weten vertrouwen te hebben in de nieuwe eigenaar, een Griek. „Vier of vijf man zijn op het schip aan het werk", wist hij. „Zij we ten goed wat zij doen." Na aankomst in Polen zal de Poolse scheepvaartinspectie de werkzaamheden aan het schip nauwgezet volgen. De Pauline Olivieri heeft veel aandacht ge trokken. Inspecteur G. Harmsen van de internationale zeelieden- bond ITF heeft het schip 'één van de rotste' genoemd die hij ooit heeft gezien. Toen de Pau line Olivieri al in Vlissingen was aangehouden, zonk bovendien het zusterschip Sweetie Sandra met lading en al bij een kalme zee. Dat incident deed zich bij de Britse Scilly eilanden voor. De scheepvaartinspectie heeft vanaf het begin geëist dat de Pauline Olivieri zou worden ge repareerd of desnoods gesloopt. Het schip was niet meer zeewaardig. Als de eigenaar het vaartuig niet in Vlissingen wilde laten repareren, moest het zon der bemanning naar een repara- tiewerf worden gebracht. Dat ge beurt op korte termijn. ook voor met-ieden toeganke lijk. „Het is spannend hoeveel mensen erop af zullen komen", vindt Van der Wekken. „Het is voor ons de test of een gezamen lijke activiteit aanslaat." Welke zaken daarna nog samen op touw zullen worden gezet, is nog niet helemaal duidelijk. „Maar het zal waarschijnlijk wel met cultuur te maken hebben", verwacht de CPJ-voorzitter. Naast de gezamenlijke activitei ten zullen beide verenigingen ook nog eigen bijeenkomsten or ganiseren. Protest tegen vestiging van autosloperij DEN HAAG/VLISSINGEN - De branche-organisatie Stiba heeft bij de Raad van State beroep in gesteld tegen de vestiging van een autosloperij op Industrie terrein Buitenhaven in Vlissin gen. Volgens de Stiba zijn er voldoende sloperijen op Wal cheren, al kon raadsman mr H. Winkelman vrijdag op een hoor zitting bij de Raad van State geen concrete cijfers over de to tale capaciteit geven. Gemeente-ambtenaar J. Franc- ke maakte op de hoorzitting dui delijk dat het in feite gaat om het verplaatsen van een bestaande sloperij, die overigens zonder vergunningen was gevestigd op woonwagencentrum De Wind hoek. „Als die verplaatsing niet kan doorgaan, komt eigenlijk de hele sanering van De Windhoek in gevaar", aldus Francke. Een woordvoerder van het pro vinciebestuur. dat de vergun ning voor de nieuwe sloperij heeft afgegeven, liet weten dat een sloperij in Middelburg die bij de Stiba is aangesloten vorig jaar nog zijn bedrijf heeft ver dubbeld. „Dan zal het dus met de overcapaciteit wel meeval len". aldus de zegsman, die er aan toevoegde dat de provincie niet zozeer let op de behoefte aan sloopterreinen. maar wel op de milieu-aspecten. „Of er teveel concurrentie is, moeten de on dernemers onderling maar uit maken", zei hij. De beslissing van de Raad van State over het protest tegen de verplaatsing van de sloperij wordt waarschijnlijk binnen een week bekend gemaakt. van onze verslaggever KOUDEKERKE - Het zogehe ten 'Bankje van Zoutelande' lijkt alsnog werkelijkheid te worden. Het college van Valke nisse wil 30.000 gulden beschik baar stellen voor het kunstwerk op het strand bij Zoutelande, ter hoogte van de duinovergang aan de Langstraat. Als de ge meenteraad eind deze maand met het voorstel instemt, wordt het ontwerp van ruimtelijk ont werper Jan Melis uit Eindhoven nog vóór het zomerseizoen ge realiseerd. Het ontwerp van Melis, die is op gegroeid in Zoutelande, is al een aantal jaren oud. Het is ge noemd naar een zandbank voor de kust in het overgangsgebied tussen zee en land. Het kunst werk, dat bestaat uit twee op verschillende niveaus geplaats te zitbankjes, wordt voorzien op het zoute land en is te bereiken bij eb. Als het water opkomt, biedt het tweede niveau uit komst, zodat de bezoeker de plek na zes uur droog kan verla ten. Wie niet zo lang wil wach ten, moet zwemmend terugke ren. Het bankje heeft een hoogte van 6,5 meter, met het tweede ni veau op 3.5 meter, en is voorzien van een dakje. Geld Uitvoering van het ontwerp is mogelijk nu er voldoende geld zit in het fonds beeldende-kunst- opdrachten. Dit fonds wordt on der meer gevoed met een jaar lijkse storting van 10.000 gulden. Met het nu beschikbare bedrag van 30.000 gulden kunnen de ge raamde kosten van ruim 28.000 gulden (inclusief plaatsing) wor- ISHHm£9M den gedekt. Firma Melse Mal- jaars uit Aagtekerke doet het heiwerk: het metaalwerk wordt verzorgd Jansen Art Produc tions uit Tilburg. De werkgroep kunstaankoopbeleid heeft in middels een positief advies uit gebracht over ontwerp. Jan Melis reageert met enthou siasme op de plannen van b en w. „Het is toch iets waar je al meer dan twee jaar naar uitkijkt. In het begin waren de kansen nihil, maar in de loop van de tijd is het steeds concreter geworden. Het zou fantastisch zijn als het nu in derdaad zou gebeuren." Het collegevoornemen het Bankje van Valkenisse te reali seren wordt dinsdag 8 maart be sproken in de welzijnsraad van de gemeente Valkenisse. De openbare vergadering in het ge meentehuis in Koudekerke be gint om 19.30 uur. ■■HSHNHfê&HNHNHMi van onze verslaggeefster KWADENDAMME/'S-GRA- VENPOLDER - In de Zwaakse Kreekrest tussen Kwadendam- me en 's-GravenpoIder moeten in de toekomst weer roofvissen, schelpdieren en waterplanten voorkomen. Om de natuur op weg te helpen, baggert het Wa terschap Noord- en Zuid-Beve land de kreekrest uit. De water bodem bevat namelijk stikstof en fosfaten die een sterke eenzij dige algengroei bevorderen. Het waterschap en de rijksover heid delen de kosten van het project (1,6 miljoen), dat moge lijk in oktober wordt afgerond. De kreekrest vormt een over blijfsel van de stroomgeul De Zwake tussen De Honte (nu Wes- terschelde) en de Oosterschelde. Uit onderzoek van het water schap blijkt dat het water in de voormalige getijdestroom veel voedingsstoffen bevat. De mees te stikstofdeeltjes en fosfaten komen in het water terecht via de bodem die bestaat uit ver teerde plantenresten. Een ande re bron vormt de uitspoeling van landbouwpercelen. Vooral vóór de ruilverkaveling van begin ja ren zeventig liep de afwatering van veel agrarische gronden via de kreekrest. Door de waterbodem uit te bag geren, hoopt het waterschap de algengroei in te tomen. Drs J. E. Haarlem (hoofd afdeling water beheer van het waterschap): „Algen beperken de doorzichtig heid en zorgen voor grote schommelingen in het zuurstof gehalte van het water." Dat ver klaart waarom in de kreek geen roofvissen rondzwemmen, slechts een paar algensoorten floreren en bijzondere planten nimmer boven water komen. Experiment Het waterschap ziet de werk zaamheden in de kreekrest als een experiment. Wanneer ver wijdering van de bagger resul taat oplevert, worden mogelijk ook elders op de Bevelanden soortgelijke werkzaamheden uitgevoerd. Haarlem heeft al een aantal geschikte gebieden op het oog: De Schenge, de Vinke- nisse Kreek en de Westeindsche Weel. Hij heeft, gebaseerd op er varingen elders in Nederland, goede hoop dat de methode werkt. „In de Reeuwijkse plas sen vlakbij Gouda is vier jaar te rug gebaggerd. De eerste resul taten daarvan zijn positief: de al gengroei is aanzienlijk vermin derd." Het werk in de Zwaakse Kree krest begon medio vorig jaar. Met een baggerwerktuig werd eerst vanaf de oevers de hele sli- blaag in het smalste deel van de waterloop verwijderd, over een lengte van zeven kilometer. Van af januari van dit jaar zuigt een baggerschip het slib uit de breedste stukken (de Zwaakse Weel en de 's-Gravenpolderse Weel). Drijvende schotten moeten voorkomen dat bagger van het ene vak naar het andere glib bert. Een enorme stofzuiger spuit het slib daarna op een na bijgelegen akkerbouwperceel dat omgeven is met speciaal ge graven dijkjes. Via een buizen- systeem loopt het water weg. zo dat de achterblijvende bagger kan opdrogen. Volgens Haarlem levert het vervuilde slib geen ge vaar op voor het milieu. „Je kunt het eigenlijk zien als een soort mest." Zand In de Zwaakse Weel verdwijnt overigens alleen de bovenste sli- blaag, aangezien helemaal uit baggeren onbetaalbaar is. „Om te voorkomen dat alsnog resten uit het onderste slib het opper vlaktewater bereiken, wordt 20.000 kubieke meter schoon zand uit de Westerschelde in de weel gestort", verduidelijkt ir R. A. van der Goes (coördinator bureau oppervlaktewaterbe- heer van het waterschap). Na de afronding van het project zal on derzocht worden wat het effect is van de maatregelen in de kree krest. Plannen om ook het waterpeil in het gebied te wijzigen en daar mee het zoet/zout gehalte van het water te beïnvloeden, zijn voorlopig ingevroren. Van der Goes: „We hebben een afspraak met de boeren gemaakt dat wij zulke ingrijpende maatregelen pas nemen als natuurmonumen ten alle omringende gronden heeft gekocht. Aangezien die aankoop weinig soepel verloopt, zal voorlopig alles wel bij het ou de blijven." Medio vorig .jaar werd begonnen met het uitbaggeren van de Zwaakse Kreekrest, een karwei dat in oktober klaar moei zijn. foto Pieter Honhoff Ook in Koudekerke wordt onderzocht hoe de inwoners de 30-kilometerzone beleven, foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Bureau Beke uit Arnhem begint nog deze maand met een onderzoek naar de beleving van de men sen die binnen een 30-kilome terzone wonen. Op initiatief van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) en Rijkswaterstaat houdt het bureau een enquête in Koudekerke, Westkapelle en Rilland, plaatsen waar de ze maatregel nog kort gele den is ingevoerd. De kosten, 20.000 gulden, neemt het ROVZ voor zijn rekening. Hiervoor spreekt het orgaan het potje voor stimulerings- activieiten aan. „Uit de ervaringen van de mensen kunnen we lering trekken. Gemeenten waar in hele gebieden een zone is in gesteld, zoals in Valkenisse en Westkapelle. zijn nog tame lijk uniek. Maar ik vex-wacht dat 30-kilometerzones binnen nu en tien jaer eerder regel dan uitzondering zijn", zegt A. Lodder van het ROVZ. Aan de hand van praktijkvoor beelden wil het ROVZ ook an dere gemeenten stimuleren het voorbeeld te volgen. Bij het onderzoeksbureau wordt op dit moment nog ge werkt aan de vragenlijsten die nog voor het einde van de maand de deur uitgaan. Eén op de drie huishoudens in de drie kernen krijgt een vragen lijst toegezonden. In de en quête wordt onder meer aan dacht besteed aan de bele ving van de mensen als bewo ners en als weggebruikers. Daarna vindt een analyse plaats. Halverwege mei willen de onderzoekers de resultaten bekend maken. Subjectief „Verkeersveiligheid is een subjectief gegeven. Er zijn al tijd bewoners met klachten, maar die zijn niet altijd te recht. Uit evaluaties elders in het land blijkt dat het sluip- verkeer vermindert en de leef baarheid in de omgeving toe neemt. De onvrede kan ook terecht zijn. Het is belangrijk dat de invoering van de maat regel een goed draagvlak heeft", verklaart onderzoeks medewerker Gerard van Ke ken. Hij hoopt dat de respons op de enquête groot is, zodat de resultaten van de steek proef een betrouwbaar beeld geven. 5 EN 6 MAART 1994 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. 01112-1480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haam stede, tel. 01115-1861 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 01114-1810. kerkdiensten TFTf Tandartsen: J. J. Bakker, Oude Havenj rikzee, tel. 01110-13016 Spreekuur 16.30-17.30 uur j Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Da tel. 01110-12906, geopencb' 09.00-12.30 uur en van j 17.30 uur. Zo. van 12.00-121 en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: j 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): S sma, Zierikzee, tel. O1110-, 111 j I I I i I I I i fff; Zondag 6 maart 1994 Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven 11 ds. Buijs; Bruinisse 10 ds. Smit, 17 ds. v. Laar: Burgh 10 ds. v. d. Deijl; Dreischor 11 ds. Jonker; Haam stede 10, 19 ds. Haasnoot; Kerk werve 11 dhr. Louws; Nieuwer kerk 10 ds. Boer; Noordgouwe 9.30 ds. Jonker; Noordwelle 11 ds. Bregman; Oosterland 10, 18 dhr. Rouw; Ouwerkerk 10 ds. Otten; Renesse 9.30 ds. Breg- Van Gelder geeft startsein ZLO Zuid-Beveland KAPELLE - Commissaris van de koningin drs W. T. van Gel der geeft op dinsdag 15 maart het startsein voor het samen werkingsverband tussen de ge zamenlijke landbouworganisa ties op Zuid-Beveland. Onder de naam ZLO Zuid-Beveland wil de organisatie, die bestaat uit leden van de ZMO, NCB, en CBTB, met één stem naarbui- ten treden. De plaatselijke en regionale belangen kunnen zo beter behartigd worden, meent ZLO Zuid-Beveland. De organisatie is begin dit jaar opgericht, maar nog niet offi cieel bijeen gekomen. Dat ge beurt op 15 maart in de Vroone in Kapelle. Commissaris Van Gelder zal dan ingaan op de kan sen en mogelijkheden voor de landbouw op Zuid-Beveland. De voorzitter van de CBTB akker bouwcommissie A. Maarsingh spreekt over de perspectieven voor land- en tuinbouw op korte- en lange termijn. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Inbraak in drie huizen MIDDELBURG - Op drie plaat sen in Middelburg is donderdag overdag en in de vroege avond ingebroken, onder meer in twee woningen aan de Westerschel- destraat. Uit de ene woning ver dween kleingeld en een kleu rentelevisie, uit de andere een videorecorder en kleingeld. De bewoners van een huis aan de Rentmeesterlaan missen een spelcomputer die op een tv moet worden aangesloten. Ook hier ontbreekt kleingeld uit de wo ning. gr) hei man; Serooskerke 10 kan; Steenhoven, 19 ds. v. d. We Sirjansland 10 ds. Stoutj int 18.30 kand. v. d. Belt; Zier cn. 10 ds. Roos, 18.30 ds. de Grote kerk 10 ds. Baks; Z\Z6 i R. Kr. Z.huis 11.15 ds. df,^es Zonnemaire 9.30 ds. Buijs Gereformeerde Kerk. 1S wershaven 10 ds. v. Zoeleykri ds. Endeveld; Bruinis nrc dienst, 17 dhr. Baas; Hi._ 10 ds. Lingen, 19 ds. ;.SP° (HA); Nieuwerkerk/Oosl 10 ds. Boer; Scharendijkil v. Veen, 19 ds. Koops; Zi 10,18.30 ds. Jobsen. Gereformeerde G< Haamstede 10, 18.30 Nieuwerkerk 9.30, 15. dienst; Oosterland 10. 18.30 leesdienst. Oud-Gereformeerde Ge Bruinisse 10 en 17 li Oosterland 9.30, 14 en dienst. Christelijk-Gereformem Kerk. Haamstede 10 lees 18.30 ds. v. d. Wal; Kert 10, 18 ds. Korving (HA); zee 10,18 ds. Oosterbroö Gereformeerde Kerk maakt). Brouwershaf 18.30 leesdienst;. Gereformeerde Gemeen derland. Bruinisse 10 et dienst; Nieuwerkerk 15.30 leesdienst; Zieriki 18 leesdienst. Leger des Heïls. Zierikzt menkomst. Rooms-Katholieke Keik. stede 11.30 dameskoor; zee 9.30 herenkoor; zat.l! Pinkstergemeente. Zi (Meelstraat) 10, woensd menkomst. Evang. Lutherse Gemee rikzee 10 dhr. Oosterloo RENESSE Toneel - Toneelve Op Drift geeft samen Schouwspelers op zate maart een voorstelling plaatselijk dorpshuis. 1 gramma bestaat uit twi1 ters en een kort toneelst Schouwspelers voeren pauze het stuk 'Om£ van Philip Johnson op. is in handen van Jan de] de pauze brengt Op Di ters 'Duisternis' van W. en 'Aardbeien met S! van Bruce Frisk. Wimde tekent voor de regie, vang is om 20.00 üur. I ZIERIKZEE. VIERSCHAAR weee. In 'O Probe Do B J ZIERIKZEE, VIERSCHAAR Rosario Andino, piano met werken van Hay dn, Schumann, Villa-Lobos, Chopin en Liszt. door Ellengard Jense Onder een gunstig gesternte gaf vrijdagavond in het Stadhuis van Zierikzee de Cu baanse pianiste Rosario Andi- noeen recital: een sfeervolle ruimte, voldoende en geïnteres seerd publiek in een plezierige opstelling en een verrassend mooie Bösendorfer vleugel. Haar optreden werd geopend met een Sonate in D van Haydn, en dit begin riep de nodige vraagtekens op. Niet alleen een weeg. In 'O Probe Do B serie van zes stukken, i virtuositeit en poëzie (C sinha) elkaar af. Bo«jre".' knap gespeeld! On"™. krachtig klonk daarna in de eerste Ballade vac! die met vaart en overtn 'jan de h nkop brieks litairt wat 'curieuze' stijlopvatting, maar ook haar enigszins opper vlakkige, en daardoor soms on duidelijk passagespel droeg er niet toe bij direct te imponeren. Ook de romantische gloed die de Sonate in g van Schumann had kunnen omstralen bleef achter wege. Eerder maakte dit werk een wat vlakke, en daardoor langdradige indruk. Mocht de eerste helft echter een wat onbevredigende indruk heb ben achtergelaten, het gedeelte na de pauze maakte dit ruim- schoots goed. De Franse pianis- tiek die de Braziliaanse compo nist Villa-Lobos toepast, bracht een metamorfose in haar spel te- bracht werd. Dat Fran parafrase op Verdi's ook een kolfje naar H zou zijn, kon toen niei verbazen. Rsario Andino studf Havana en New York. - achtereenvolgens schermann en Macuré als docenten had. In de diging van het pro wordt erop gewezen ds deze leraressen de tradi! zet van (romantischer den als Rubinstein, Friedman en Godowskj in deze lijn, en uiteraard tie op de daartoe uit! werken van Chopin enl wachtte het publiek ee: Allereerst werd dat een stevige. Wals van Chop neel was evenwel de S het werkelijke slotstuk avond: een met veel s speeld Cubaanse dans. mpele «ken.l m H Als mei de lijf» et de b> dnig t< derlan S altiji vensla ar het 'oriteit Hlem It] d, schii "eel pri vragen KAPELLE Predikant - Ds F doet zondag 13 maart de als predikant in dt meerde kerk van Kapel linge. Hij wordt voor zij bevestigd door ds P F Middelburg. De intrtf wordt gehouden in de de kerk in Kapelle ent 14.30 uur. mei Lui hoe wer dini gen voo Het den plat Erii Dei 1 Het ontwerp van het 'Bankje van Zoutelande' waarvoor de gemeente Valkenisse nu geld beschikbaar wil stellen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 48