Aannemers bij Dow onder druk In Lelystad begint de victorie (UITEN [ANSJi Verkiezing voor waterschappen al aan herijking toe QC Zeeuws project voor jet inzamelen van indbouwplastic o?fu- Februari koudste van drie wintermaanden provincie zaterdag 5 maart 1994 15 edrijven verhalen forse kortingen op werknemers van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - Nooit eerder hebben zoveel mensen deelge nomen aan de waterschapsver kiezingen. De dijkgraven van de zeven waterschappen in Zee land konden hun geluk niet op. Toch hebben de eerste groot scheepse waterschapsverkie- zïngen niet dat gebracht wat zij hadden moeten brengen. De sa menstelling van de meeste wa terschapsbesturen is niet we zenlijk veranderd. Landbouwers zijn vrijwel overal de grootste groep gebleven. Op zich is daar niets op tegen. Het waterschap is voor hen belang rijk. Zij zijn als geen ander ge baat bij bijvoorbeeld een goede afwatering. Maar zo gemakke lijk ligt het niet. De waterschap pen hameren erop dat hun be sturen samengesteld dienen te zijn volgens het principe belang- betaling-zeggenschap. Rekeningen goede. Dat is niet erg bemoedi gend. De waterschapsverkiezingen zullen zeker worden onderwor pen aan een interne evaluatie Die mag in elk geval niet tot de waterschappen beperkt blijven. Provinciale staten moeten er ook hun zegje over doen. als zij zichzelf serieus nemen. De be sluitvorming over de fusie van de vier waterschappen boven de Westerschelde die dit jaar plaatsvindt, is daarvoor een prachtige gelegenheid. 'Gewone' ingezetenen moeten meer betalen. Een ieder heeft dat kunnen merken. Vlak voor de verkiezingen hebben de wa terschappen de rekeningen ver stuurd. Ingezetenen moeten niet meer alleen een bijdrage leveren voor het zuiveren van afvalwa ter. maar ook voor 'droge voe ten'. Zij hebben daar tenslotte ook belang bij, zoals in Limburg eind vorig jaar overduidelijk is gebleken. In ruil voor de grotere financiële inbreng krijgen ze aanzienlijk meer zetels in de nieuwe waterschapsbesturen. Het principe belang-betaling- zeggenschap lijkt aardig, maar de verkiezingen van woensdag geven aan dat het in veel water schappen niet werkt. Veertien boeren zijn als ingezetene geko zen. Het kiessysteem biedt hen die mogelijkheid. De landbouw sector is echter al verzekerd van een behoorlijk aantal bestuurs zetels. Het waterschap kent vijf verschillende categorieën. Twee van de vijf - ongebouwd (grond eigenaren) en pachters - zijn 'ge reserveerd' voor agrariërs. Met de behartiging van de belangen van de landbouw in de water schappen zit het wel goed. Landbouwers hoeven niet bang te zijn ondergesneeuwd te ra ken. Zij kunnen zich met een ge rust hart op de twee eigen cate gorieën terugtrekken, zeker om dat elke categorie een lid in het dagelijks bestuur krijgt. Zelfs de pachters, die hoogstens drie ze tels in de algemene besturen be zetten. mogen iemand afvaardi gen. Ze hebben daardoor one venredig veel invloed. Het dage lijks bestuur is immers in het wa terschap het machtigste be leidsorgaan. Dat kookt voorstel len voor de algemene vergade ring grondig voor. De positie van de pachters laat zien dat het kiessysteem van de waterschappen niet op alle fron ten even eerlijk is. Dat stemge rechtigden alleen op personen hun stem kunnen uitbrengen en niet op 'partijen', is ook zo'n on eerlijkheid. Iedere ingezetene kan zich kandidaat stellen. Dat is heel democratisch en tegelijk helemaal niet. Per categorie moet wel een kandidatenlijst worden samengesteld en de volgorde op die lijst wordt be paald door loting. Dat is onver mijdbaar bij dit systeem, maar o zo willekeurig. De nummer 1 op de,lijst heeft bij voorbaat een voorsprong. In het verleden, toen heel weinig kiezers voor de waterschappen naar de stembus trokken, heeft het personenstelsel zijn dien sten waarschijnlijk bewezen. Door de zeer hoge opkomst van afgelopen woensdag is het in elk geval op Noord- en Zuid-Beve land en Walcheren ten dele uit gedraaid op een farce. De num mers één bij de ingezetenen haalden in de beide waterschap pen een onwaarschijnlijk groot aantal stemmen. Dat kan alleen maar te maken hebben met hun plaats. H. A. K. Onderdijk-Var- kevisser kreeg steun van 6.724 stemgerechtigden De eerstvol gende gekozene - SGP-raadslid J. Houmes uit Westkapelle - ver wierf 'slechts' 2.196 stemmen. Het verschil op de Bevelanden was minder extreem, maar num mer één op de kandidatenlijst G. J J. Burger stak met 3.748 stemmen altijd nog met kop en schouders boven de andere ge kozenen uit. 'Gepakt' De waterschappen kunnen zich erop voorbereiden dat dit num mer 1-effect na de toekomstige fusies alleen maar toeneemt. In gezetenen kennen de indivi duele kandidaten nu al nauwe lijks. Ze nemen ook niet de moeite zich erin te verdiepen. De stemgerechtigden die bewust een milieu- of politieke kandi daat steunen, kunnen zich bo vendien door het personenstel sel gemakkelijk 'gepakt' voelen. Hun stem gaat gewoon verloren als hun kandidaat niet wordt ge kozen of als hun kandidaat ont zettend veel steun vergaart. De extra stemmen komen dan niet een gelijkgezinde kandidaat ten Geslaagd - Aan de Hoge school Zeeland in Vlissingen is Roel Zwartelé uit Sas van Gent geslaagd voor het diploma HBO-V. lezers schrijven Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reacties op in de.PZC verschenen berichten, artikelen of commen taren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opga ve van adres en woon plaats worden niet in behandeling genomen. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te be korten. Over geweiger de brieven wordt niet gecorrespondeerd Eidereenden Dat de PZC liefst zo snel moge lijk ziet dat de Zeeuwse vissers plaatsen hetzelfde lot onder gaan als de havens van Clinge en Philippine is genoegzaam be kend. Maar dat onze Zeeuwse krant ook nog paniek wil helpen zaaien omdat twee speedbootjes op niet meer dan 30 van de 460 kweekpercelen op het Westelijk Wad (met een bruto oppervlakte van circa 6000 hectare) de eide reenden verjagen, verbaast mij bijzonder (PZC 2 maart). In een tijd waarin elke agrariër een ver gunning krijgt vogels van zijn landerijen te knallen en (nog) niemand strafbaar is als men een mug of vlieg om zeep helpt, mogen mosselkwekers van Wad- denclubvoorman Hans Revier niet langer de strijd aanbinden tegen fouragerende eidereen den. En dat terwijl in een van de beleidspunten in het Beleids voornemen Structuurnota Zee- en Kustvisserij staat dat bij het vaststellen van een verdeelsleu tel voor een doelmatige mos selzaadvisserij aan de vogels wordt gedacht. Letterlijk staat er: „In voedselarme jaren wordt 70 procent van de gemiddelde voedselbehoefte van vogels in de vorm van mossels en kokkels voor de vogels gereserveerd. Het meerdere is beschikbaar voor de visserij." Dat 'meerdere' waar over Revier nu begint te zani ken, is hoogstwaarschijnlijk het toekomstige deel van dat kleine beetje waardoor de bodem van de Staatskas nog net niet stuift van het stof. Zeeuwse leden van de Waddenvereniging, wordt wakker. In het bijzijn van diver se vissers verkondigde deze grossier in lef onlangs in Bakke- veen dat u, als een van de 60.000 clubleden, dit soort acties nog onderschrijft ook. Met zulke wol ven huilt u toch niet mee? Jacob de Ronde Steinstraat 30 Brtiinisse Minderheden Een onderwerp waarover ieder een tegenwoordig zijn mening schijnt te moeten geven is de dis criminatie van buitenlanders of, zo men wil. van Nederlanders. De media maken regelmatig ge wag van gedurfde uitspraken over dit onderwerp van (soms vooraanstaande) behoudende personen, met wie even later de vloer weer wordt aangeveegd door meer progressieve lieden die manen tot verdraagzaam heid. Het valt me op hoe emotio neel sommigen reageren look in deze rubriek) als iemand met een bepaalde uitspraak de vin ger op de wond legt. Ik ben van oordeel dat men deze discussie met de nodige nuchterheid dient te voeren. Wie emotioneel rea geert heeft bij voorbaat al verlo ren. Overigens kan men progres sieven volgens mij ook niet be paald volkomen verdraagzaam heid toerekenen. Een groep, die als het even kan door hen in een kwaad daglicht wordt gesteld, is de christelijke groep in ons land. Ik erger mij als ik zie hoe pro gressief Nederland deze groep tracht te treffen (de Vara pro beert het zelfs met onnozele lied jes over pepermunt, 'de cocaïne van een gereformeerde junk') Dat verwondert mij, omdat juist progressieven heftig reageren als er iets lelijks over minderhe den in ons land wordt gezegd. Ik wil krasse uitspraken over min derheden die in de media wor den gedaan allicht niet goedkeu ren. maar men moet natuurlijk ook weer niet gaan huichelen door eerst de ene groep te be schermen tegen grievende uit spraken en vervolgens zelf een andere groep te schofferen. J. de Nooijer Troelatraweg 331 Vlissingen Wim van de Waarsenburg: 'Waarschijnlijk een utopie'. foto Pieter Honhoff Natuurwetpartij mediteert zich de Tweede Kamer in van onze verslaggever Willem van Dam RENESSE - Zo zit dat: 'als je de vierkantswortel van het aantal individuen neemt', zijn zevenduizend Sidha's ruimschoots voldoende om van Nederland een gelukki ger samenleving te maken. Een land vrij van ziekten en zorgen, zonder honger naar geld en goederen. Het tover woord luidt: meditatie. Ver spreid groepen van pakweg 1000 of 2000 Sidha's (gevor derde mediterenden) over gans het land en het komt al lemaal dik voor elkaar. Hoopt de Natuurwetpartij. Twijfelaars worden resoluut naar Lelystad verwezen. Sinds een jaar of zes wordt daar ste vig in groepsverband gemedi teerd en zie wat er gebeurde. ..De criminaliteit is er met zo'n twintig procent gedaald en Le lystad is een van de weinige gemeenten waar sprake is van een economische groei." Zegt de Zeeuwse kandidaat Wim van de Waarsenburg ('ik sta ongeveer op de vijfentwintig ste plaats') van de Natuurwet partij voor de komende Ka merverkiezingen. Het propagandamateriaal waarmee de nieuwe partij zich de op de kiezersmarkt stort, is niet echt toegankelijk. Veel geheimtaal staat er in. De Na tuurwetpartij heeft het over het universum, over een cohe rent collectief bewustzijn als basis van succesvol bestuur zonder problemen, een nieuw paradigma en het oude zaad dat zijn kiemkracht heeft ver loren. Maar wat wil die Na tuurwetpartij nu eigenlijk? Vanaf een witte leatherlookze- tel in een etagewoninkje aan de Mauritsweg ('sorry voor de rommel maar ik zit midden in een verhuizing') te Renesse glimlacht Van de Waarsen burg vergevingsgezind: inder daad. het had misschien iets duidelijker gekund. Maar daaraan wordt gewerkt, klinkt het geruststellend. Ervaring Van de Waarsenburg (551 mag zich met twintig jaar medita tie-ervaring tot de Sidha's re kenen. waarvan er in Neder land enkele duizenden rondlo pen Zij kunnen een bijdrage leveren aan de oplossing van tal van problemen waarmee het land worstelt. Of het nu om de criminaliteit gaat. vervui ling of discriminatie. Het is een kwestie van collectieve be wustwording. En hoe bereikt men dat? Door flink te medite ren. „Het is niet zo dat wij zeggen: heel Nederland moet medite ren." Nee. als je maar genoeg professionele Sidha's bij el kaar zet, levert dat voldoende harmonieuze uitstraling op om het denkproces van de rest van de bevolking op positieve wijze te beïnvloeden. En dan volgt de rest vanzelf. Campagneleider Halverwege het gesprek ten huize van de Sidha (kort ge knipt. baardje, de voeten in pantoffels gestoken) gaat de telefoon. Campagneleider Jung aan de lijn. Of het inter view naar wens verloopt. „Ja hoor. het gaat aardig", roept Van de Waarsenburg monter. Even tevoren heeft hij trach ten uit te leggen dat 'als je de vierkantswortel van het aan tal individuen neemt' een groep van 7000 Sidha's in theo rie sterk genoeg is om de hele wereld te bestrijken. „Voor Europa is dat zeker voldoen- de.-Maar om sneller tot een ge lukkige samenleving te ko men. streven wij in elk land naar groepen van 7000." De Natuurwetters hebben hun gedachtengoed al eerder in Den Haag trachten te slijten. Maar nooit antwoord gekre gen. Ook niet van Lubbers. Dus besloten ze zelf de politiek maar in te gaan om langs die weg bronnen aan te boren waaruit de medidatiegroepen moeten worden betaald. Eerste succesje Het eerste politieke succesjes heeft de Natuurwetpartij in middels geboekt. In Lelystad (de enige gemeente waar de partij meedeed aan de raads verkiezingen) werd een raads- zetel behaald. Nu probeert de Natuurwetpartij zich de Twee de Kamer in te mediteren. Moet lukken, denkt Van de Waarsenburg. „Er zijn in Ne derland ongeveer 70.000 men sen spiritueel bezig. Als die al lemaal op ons stemmen is dat in elk geval één Kamerzetel En wie weet, worden het er nog wel meer." Van de Waarsenburg (werk loos. voorheen beheerder van een boot- en caravanstalling te Noordwelle en daarvoor technisch tekenaar op een Rotterdamse scheepswerf) maakt met zijn plaats in de staart van de kandidatenlijst voorlopig weinig kans op een politieke carrière. Hij in de Kamer0 Hij moet er zelf een beetje om glimlachen. „Dat is waarschijnlijk een uto pie." lits onze verslaggeefster !S - De Zeeuwse boeren len kuilfolie en zakgoed lan twee keer per jaar af- 1. Hiervoor worden op 15 .'hillende plaatsen in de 'incie gedurende één week lelcontainers worden ge- Itst. Het ingezamelde pias- zal worden herverwerkt >r nieuw kuilfolie. De eerste [itokraken [DELBURG - Vijf auto'; lelburg waren in de nacht [donderdag op vrijdag het Wit van inbrekers. De auto's pen geparkeerd in de Ber- Smytegeltlaan, Hugo de ltstraat, Jacob Catsstraat, rhove en Schepenenlaan. nbrekers namen uit de au- folcd's- cassettebandjes, auto- )eeJcK:assetterecorders. een ■"omputer en een leesbril 3Cf 1 «ntoonstelling 'uwse kreken 'KAPELLE - De provin- natuur- en milieu-organi- houden de tentoonstel- 'Kreken en hun Toekomst' 95 maart tot 18 april in het Ws Biologisch Museum in tapelle. Daarna zal de ten- Itelling te zien zijn op ver- llende plaatsen in Zeeland, eputeerde drs G. L. C. .M. I (Kok opent dinsdag 15 maart 16.15 uur de expositie. De DJ oonstelling bestaat uit twee h. Het specifieke gedeelte Cl 'Over één bepaalde kreek en 'jd Plaats wordt een andere f «geëxposeerd. ntiekveiling Middelburg PELBURG - Antiekhandel IWitte uit Middelburg houdt perdag 10 maart in de stads- #u\vburg van Middelburg veiling met onder meer en- jZeeuwse antiquiteiten, ■^e'angrijkste stuk daarvan exemplaar van de Cronvk (Zeeland uit 1696. Verder P een exemplaar van de Te- toordige staat van Zeeland )0P de hamer. Ook zijn er di- j streeksieraden en schilde- te van Zuid-Beveland en Wal- en worden twee Zeeuwse ,P"Wse kabinetten geveild, k! 's woensdag 9 maart. ?n-iL tot 21.00 uur: de veiling perdag 10 maart vanaf 13.30 inzamelronde is in de eerste week van juni en de tweede be gin december dit jaar. De hoe veelheid kuilfolie en zakgoed die in Zeeland vrijkomt voor herverwerking wordt geraamd op 100 ton. Alle Zeeuwse landbouwers krij gen deze maand een informatie brochure in de bus om hun te at tenderen op de inzameling. In deze brochure staat een aantal tips hoe de kuilfolie en het zak goed dienen te worden aangele verd, zodat het geschikt is voor herverwerking. Voor de voor lichtingscampagne is een bij drage toegekend uit het provin ciaal milieufonds. De provincie bekostigt ook de verwerking van het in het eerste jaar ingezamel de plastic. De openbare licha men (OLAZ eh AVZV) en de Rei nigingsdienst Schouwen-Duive- land financieren de inzameling. Na het eerste jaar zal een bij drage van de agrariërs worden gevraagd. Voor de inzameling wordt een brengsysteem toege past om er voor te zorgen dat de landbouwer zelf de inzamelings- kosten in de hand kan houden. De inzamelingsactie is een ini tiatief van de Gewestelijke Raad voor het Landbouwschap voor Zeeland. Voor de uitwerking is de medewerking verkregen van de openbare lichamen en de Rei nigingsdienst Schouwen-Duive- land. Hiermee geven deze orga nisaties een invulling aan het Convenant Kunststofafval dat op landelijk niveau in 1993 is af gesloten tussen het ministerie van VROM. de Nederlandse Fe deratie van Kunststofproducen ten (NFK) en het Landbouw schap. Het project past uitste kend in het provinciale afval stoffenbeleid, waarin herge bruik de voorkeur krijgt boven storten. Nu komt het landbouw plastic nog op de stortplaatsen terecht, Tuinbouw Omdat er goede herverwer kingstechnieken bestaan voor kuilfolie en zakgoed. zal de inza meling tot deze produkten wor den beperkt. Voor het folie uit de tuinbouw en de vroegteelt van aardappelen bestaat nog geen goede verwerking, daarom wor den deze niet ingezameld. De NFK is nu bezig met het ont wikkelen van een inzamelsys teem, aansluitend op dit project. De federatie verwacht dat het systeem binnen een paar jaar klaar is. De financiering zal dan geheel voor rekening komen van het agrarisch bedrijfsleven. De kosten "oor inzameling en ver werking worden dan verwerkt in de aanschafkosten van het folie. onze verslaggever [NEUZEN - Dow Terneuzen zijn onderaannemers onder t door forse kortingen te ei- voor tijdelijke werkzaam- en, De werkgevers van de rijven in de Kanaalzone die r werkgelegenheid afhanke- zijn van Dow verhalen die lingen vervolgens weer op n werknemers. ■gevolg is dat circa 300 werk- *ers van zo'n 15 bedrijven de jelopen maanden langer heb- ■v moeten werken voor hetzelf- J [doon, geconfronteerd werden 'I ft een loonsverlaging van en- Ie procenten of geen reisgeld dier in het loonzakje hebben te- in/ttevonden. Diesjoemel' n industriebond FNV vindt n i het 'gesjoemel met arbeids kaarden' door de contrac ts van Dow absoluut niet door lüN 3,4 EN 5 MAAKT 1ST MET 24 VIOOLTJES MIDDELBURG 3 GOES r. ZIERIKZEE VLISSINGEN )P PRAXIS KUN JE BOUWEN. de beugel kan. Tal van FNV-le- den hebben de voorbije weken geklaagd over de buitennissige maatregelen. Reden voor de bond om actie te ondernemen. Districtsbestuurder A. Oude naarden: „We hebben de laatste twee maanden veel klachten ge kregen van leden die met aller hande misstanden geconfron teerd werden. Het is bekend dat kleine bedrijven die bij Dow con- tractwerk verrichten worgcon- tracten voorgelegd krijgen. Er wordt door werkgevers in de re gio enorm over geklaagd, maar met die klachten dienen ze bij de Dow-leiding aan te kloppen. Dat doen ze echter niet. Ze worden vervolgens door het chemiebe drijf tegen elkaar uitgespeeld, sluiten contracten en verhalen de opgelegde kortingen weer op allerhande manieren op hun werknemers. Dat kan niet. De bedrijven in kwestie, we hebben er nu zo'n 14, 15 achterhaald, hebben zich te houden aan de collectieve arbeidsovereenkom sten die zijn afgesloten." Gezamenlijk De Industriebond beraadt zich momenteel over een strategie om de wantoestanden uit de we reld te helpen. „In samenspraak met- onze leden zullen we op kor te termijn contact zoeken met die werkgevers die zich schuldig maken aan bepaalde praktijken. We kunnen alleen iets bereiken als we gezamenlijk actie onder nemen." Los van het overleg over de pro blemen rond de arbeidsvoor waarden hoopt de districtsbe stuurder de onderaannemers van Dow ook te kunnen dwingen tot een herziening van hun aan- name-beleid. Oudenaarden: „Het is de laatste tijd al verschil lende keren voorgekomen dat bedrijven die in problemen zijn gekomen hun werknemers aan de kant zetten om ze vervolgens via Start of andere uitzendbu reaus weer in te huren voor tijde lijk werk. Zo'n personeelsbeleid zint ons ook niet." Kostenreductie Dow-woordvoerder W. van Loon bevestigde vrijdag dat er met de verschillende onderaannemers gesproken is over 'kwaliteits-en efficiency-maatregelen'. „Als onderneming hebben wij in 1993 ook diverse maatregelen geno men die geleid hebben tot een kostenreductie. Dat wij de on deraannemers verzocht hebben om door efficiencymaatregelen te nemen ook te komen tot een reductie van de kosten met vijf procent is juist. Hoe onze con tractors daar invulling aange ven is natuurlijk hun zaak", meende Van Loon Een busje van een onderaannemer verlaat de poort van Dow Terneuzen. foto Charles Strijd van een medewerker MIDDELBURG - Van de drie wintermaanden is februari ver reweg de koudste geweest. In december en januari kwam het nauwelijks tot vorst, maar fe bruari bracht een vorstperiode van de 12e tot en met de 23e. De hoeveelheid neerslag was op de meeste plaatsen iets onder nor maal, terwijl het iets aan de sombere kant was. De gemiddelde temperatuur in Wilhelminadorp kwam uit op 2,6 graden, tegen 3.3 graden nor- maal Het aantal vorstdagen (minimumtemperatuur onder nul) liep uiteen van 10 in Vlissin gen tot 13 in Westdorpe. In onze provincie kwamen 2 a 3 ijsdagen (maximumtemperatuur onder nul) voor. De hoogste tempera tuur was 11.6 graden op 26 fe- brauri in Wilhelminadorp. In de avonduren van 21 februari koel de het in Zeeuwsch-Vlaanderen boven de' laag vers gevallen sneeuw sterk af en kon Westdor pe een minimum van -15.8 gra den noteren. Dit was landelijk gezien ook de laagste tempera tuur. In Vlissingen vroor het rond dezelfde tijd maar 5 en in Wilhelminadorp 7 graden. De hoeveelheid neerslag in Wil helminadorp was 36 millimeter, tegen 47 normaal. Het regende en sneeuwde er gedurende 56 uur, tegen 43 uur gemiddeld. Ritthem meldde 41, Vlissingen 49. Westdorpe 44 en Vrouwen polder 40 millimeter. In de ochtenduren van 23 fe bruari lag er op Walcheren 8 cen timeter sneeuw, in Zeeuwsch- Vlaanderen is nog meer geval len. De zon scheen in Vlissingen 70 uur, tegen 73 uur normaal. Het aantal zonloze dagen bedroeg 10. Op vier dagen werd in Vlissingen windkracht 7 bereikt, op de 14e bereikte de oostelijke wind af en toe kracht 8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 43