I Vermaarde historici op congres bier en gekookte Vier dagen eieren PZC Politiehulp voor zieke Baby van de reuzenhagedis Arubaan krijgt 8 jaar voor rol in cocaïnesmokkel Drugshandelaar krijgt werkstraf en boete opgelegd provincie 13 Roosevelt Studiecentrum belicht eind Tweede Wereldoorlog 01184-17500 m COUJN ZATERDAG 5 MAART 1994 van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een mede werker van de politie Walche ren heeft vrijdag een zieke zee hond begeleid naar Pieterbu- ren. De grijze zeehond werd 's ochtends totaal verzwakt aan getroffen bij Oostvoorne. Om dat daar geen hulpverleners waren, deed Lenie 't Hart van het zeehondencentrum een be roep op de politie Walcheren. Twee agenten van dit district hebben een cursus gevolgd bij het zeehondencentrum. Rond 11.00 uur vrijdagochtend kwam op het politiebureau in Serooskerke de melding over de gevonden zeehond binnen. Het dier was inmiddels per po- litiehelicopter overgebracht naar vliegveld Zestienhoven. De Zeeuwse politieman werd in allerijl in een door Pieterburen gecharterd vliegtuig daar naar overgevlogen. Hij diende het dier vloeistof en een aantal in jecties toe. Volgens de agent was de toestand van de jonge zeehond allerbelabberdst. De vier maanden oude zeehond is met het vliegtuig overge bracht naar vliegveld Eelde. Daar stond een medwerker uit Pieterburen klaar om de zieke over te nemen. foto Paul Stolk/ANP lian onze verslaggever MIDDELBURG - Tientallen Vooraanstaande wetenschap- ipers uit Europa en Amerika ne men op 1.2 en 3 juni deel aan een jonferentie in Middelburg over het laatste jaar van de Tweede (Wereldoorlog. Internationaal vermaarde historici als David Reynolds en Warren Kimball geven een algemene impressie van de geallieerde strategie in 1944-'45. Daarnaast gaan mili taire deskundigen specifiek in op de bevrijding van Zeeland door de Canadezen en wordt er met onder andere secretaris-ge- heraal W. van Eekelen van de (Vesleuropese Unie vooruitge- blikt op de toekomst van de col lectieve veiligheid van Europa. De conferentie is een initiatief van het Roosevelt Studiecen trum in Middelburg en het Roo- ïvelt Instituut in New York en irdt voorbereid door professor iharles Brower van de militaire :ademie West Point in de Ver enigde Staten. Brower werkt een jaar bij het Roosevelt Studie- mtrum om de driedaagse con- intie te organiseren en een :k te schrijven over de rol die !F.D. Roosevelt heeft gespeeld bij de nederlaag van Japan in de .Tweede Wereldoorlog. Halve eeuw 0 „Het is dit jaar precies een halve e eeuw geleden dat de geallieerde troepen in Normandië aan wal gingen en dat het zuiden van Ne derland werd bevrijd", verklaart X Brower. „Het Roosevelt Studie centrum wil die belangrijke his torische gebeurtenissen met een conferentie herdenken en heeft daarom enkele tientallen histo rici en andere wetenschappers uitgenodigd die gespecialiseerd zijn in de militaire geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog." Brower geeft aan dat internatio naal vooraanstaande weten schappers als Warren Kimball en David Eisenhower onmiddel lijk bereid waren om naar Mid delburg te komen. Kimball heeft een standaardwerk over F. D. Roosevelt op zijn naam staan en Eisenhower wordt algemeen be schouwd als de beste biograaf van zijn grootvader Ike. Brower: ..Daarnaast zullen er echter ook enkele talentvolle, jongere his torici op de conferentie aanwe zig zijn. Eén van die mensen is Conrad Crane, die kortgeleden een opzienbarend boek over de Amerikaanse luchtmacht in de Tweede Wereldoorlog schreef." Brower legt uit dat de conferen tie in vijf sessies wordt verdeeld waarin verschillende thema's aan bod komen. Tijdens de eer ste drie bijeenkomsten wordt in gegaan op de voorbereidingen van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Reptielenzoo Iguana in Vlissingen heeft een primeur. In één van de cou veuses kroop donderdag avond een bandvaraantje uit het ei. Nooit eerder werd in een Europese dierentuin een bandvaraan geboren. Tot ver rassing van Iguana-beheerder Ad Bom bleek, dat het jonkie al na zes maanden uit het ei kroop. Tot nu toe werd veron dersteld dat de uitbroedtijd van de eieren 9 tot 11 maan den duurt. Het bandvaraantje - een dag na de geboorte 59 gram en 30 centimeter lang - heeft de naam Doortje gekregen. Als ze volwassen is, kan ze een lengte bereiken van drie meter en een gewicht van 50 kilo. De band varaan, ook bekend als de reu zenhagedis, komt voor in Zuidoost-Aziè, waar ze in en bij het water leven. Binnenkort krijgt Doortje een zusje of een broertje. Van de zes eieren, die haar moeder Monica in augustus heeft ge legd, waren er twee vrucht baar. Omdat dit tweede ei wordt uitgebroed op lagere temperatuur, verwacht Bom dat het pas over een maand uit komt. foto Ruben Oreel MNHHI Cloveniersgilde in Scherpenisse nog springlevend tot de invasie in Normandië. Daarna wordt er een sessie aan de bevrijding van Zeeland ge wijd. „Ik denk dat die bijeen komst voor de Zeeuwen heel in teressant is", stelt Brower. „Ze ker voor de mensen die de bevrij ding zelf hebben meegemaakt. De Engelsman Domïnick Gra ham zal ingaan op de bevrijding van Walcheren en hij is een spe cialist op dat gebied. Graham heeft een biografie geschreven over generaal Guy Simonds, die de bevelhebber van de Canadese be vrij dings troepen op Walche ren was. Verder komt John English uit Ontario met een bij drage over de Canadese mili taire operaties in de Schelde- mond." Canadezen Brower geeft aan dat uit de re centere geschiedschrijving over de Canadese militaire operaties in het Scheldegebied blijkt dat de Canadezen vonden dat er meer van ze werd geeist dan van de Amerikanen en Britten. Bro wer: „De Canadezen moesten vanaf de zeekant met de vero vering van Walcheren beginnen en dat was een heel zware taak. Ze zaten voortdurend in de nat tigheid en in het polderland schap was het heel moeilijk vechten omdat er in de meeste gevallen geen beschutting was." De driedaagse conferentie wordt afgesloten met een discussie over de toekomst van de Euro pese veiligheid, waaraan onder andere secretaris-generaal W. F. van Eekelen van de Westeuro- pese Unie zijn medewerking ver leent. van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 39-ja- rige inwoner van Nieuw-Ven- nep veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en honderddui zend gulden boete voor het uit lokken van de grootscheepse co caïnesmokkel die afgelopen zo mer in Zeeland aan het licht kwam. De in Aruba geboren man had in 1992 de contacten onderhouden tussen de drugs bazen van het Colombiaanse Cali-kartel en een 44-jarige Zaandammer, die in dat jaar 1100 kilo cocaine in Nederland invoerde. De Arubaan zocht begin 1992 ie mand die cocaïne wilde importe ren tegen een forse beloning (tien procent van de ingevoerde partijen coachte de Zaandam mer bij het opzetten van de drugslijn. Het spul werd in Vene zuela verstopt in containers met kolen en in de haven van Ant werpen gelost. De Zaandammer vervoerde de containers per vrachtwagen naar zijn woon plaats en voor een deel naar Hulst. Een jaar later kwam er 2200 kilo op dezelfde manier bin nen, maar die werd in zijn geheel onderschept. zaak tegen de Zaandammer sug gereerde diens advocaat dat de Arubaan werkte voor de Ameri kaanse drugsbestrijdingsorga- nisatie DEA Het bevreemdde hem dat de man enkele weken na zijn arrestatie op borgtocht was vrijgelaten en niet lang daarna weer in Nederland op dook. Gepantserd De Colombiaanse drugsbazen hebben een prijs op zijn hoofd gezet omdat hij verraad heeft ge pleegd. Om die reden werd de Arubaan tussen de gevangenis en de rechtbank vervoerd in een gepantserde auto. geescorteerd door motoragenten. De veroordeelde gaat tegen het vonnis in beroep. Het uitleve ringsverzoek tegen hem loopt deze zomer af en zijn advocaat mr A. Oomen zei na de zitting niet te verwachten dat de VS op nieuw uitlevering vragen. De Arubaan zou in Miami tegen zijn medeverdachten van de cocaï nesmokkel in Florida moeten getuigen, maar de Amerikaanse justitie kan dat proces niet blij ven uitstellen. Levenslang De rechtbank achtte alleen be wezen dat de Arubaan zich met de invoer van de eerste partij had bemoeid. Daarom viel de straf twee jaar lager uit dan de eis van de officier, die hem ook betrokkenheid bij de tweede zending ten laste had gelegd. De Arubaan werd in september aangehouden in verband met een uitleveringsverzoek van de VS. Daar was de man eind 1992 voor cocaïnesmokkel naar Miami tot levenslang veroor deeld. Eenmaal in de cel beken de hij zijn rol in de Zeeuwse zaak. Daarmee voorkwam hij zijn uit levering voorlopig Tijdens de behandeling van de SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud van een medewerker TERNEUZEN - Een 21-jarige man uit Terneuzen zag vorig jaar februari in het starten van een omvangrijke drugshandel een mooie gelegenheid om zijn schulden af te lossen. „Ik dacht bij mezelf, er zijn zoveel koffie shops in Terneuzen. Waarom zou ik ook niet een koffieshop beginnen?" De drugsdealer gaf donderdag op de zitting van de politierech ter in Terneuzen toe, dat een om zet van 3.000 gulden per dag niet abnormaal was. „Ik had van mijn uitkering geld overge spaard om drugs te kunnen in kopen. Met aftrek van de kosten maakte ik winsten van 1.500 gul den per dag. Vooral de laatste periode was dat het geval", ver telde de verdachte. „Mijn klan ten werden in café's opgedaan." Een halfjaar duurde de lucratie ve handel in drugs, waaraan ook een 23-jarige vrouw medeplich tig was. De politie deed in augus tus een inval in het drugspand aan de Dijkstraat. waarbij de twee verdachten werden aange houden. In de 'koffieshop' trof de politie 422 gram hashish aan en in de jas van de man werd nog eens 11.000 Franse francs en 153.000 Belgische francs - in to taal circa 11.000 gulden - aange troffen. „Het was geld van de klanten. Ik wachtte tot de wis selkoers gunstig was, voor ik dit in Nederlands geld omzette. Dat kon ik mooi gebruiken om drugs te kopen", zei de man gisteren. Goederen Bij de aanhouding werden be halve het geld ook nog goederen in beslag genomen Vervolgens Oponthoud scheepvaart bij sluizen Vlissingen VLISSINGEN - Alle scheep vaartverkeer moet zaterdag 26 maart rekening houden met op onthoud op het Kanaal door Walcheren, ter hoogte van de de sluizen bij Vlissingen. De Koninklijke Schelde Groep werkt die dag aan het uitdokken van een fregat, waarvoor de wa terstand in het binnenhavenge- bied van Vlissingen tijdelijk tot 1.65 m NAP wordt verhoogd. Hierbij zal gebruik worden ge maakt van de binnenkeersluis. Voor schepen van 110 meter en langer geldt een stilstand van een kleine vijf uur. Dit betekent dat tussen 11.45 en 16.30 uur schepen met die lengte de slui zen niet kunnen passeren. Ook kan er tussen 12.00 en 13.00 uur niet worden geschut in de grote sluis. werd het drugspand gesloten. Officier van Justitie mr E. K van Delende-Mulder Smit stelde vast. dat er in een kleine stad als Terneuzen teveel drugsoverlast bestaat. „Het bedrag van 11.000 gulden moet de opbrengst van enkele dagen zijn geweest. Dit was uiteraard bestemd om een nieuwe voorraad aan te schaf fen. Het staat voor mij vast dat er een ruime handel is geweest." De officier vond dat de straf maat in verhouding moest staan met de begane overtredingen. Zij eiste tegen elk van de ver dachten een geldboete van 7.500 gulden en een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van twee maanden, met een proeftijd van twee jaar. Verder wilde ze dat de goederen verbeurd werden ver klaard. Politierechter mr C. Kools vond dat de waarde van de opbrengst van de drugs niet goed kon wor den vastgesteld. „Ik kan nu niet bepalen hoeveel geld er nog in omloop is." Om die reden zag de politierechter aanleiding tot een mildere straf. Hij veroordeelde de man tot een boete van 2.500 gulden, waarvan de helft voor waardelijk. voor het dealen in softdrugs. Voor het in het bezit hebben van de hoeveelheid hasj kwam de politierechter tot een voorwaardelijke geldboete van 5.000 gulden en twee maanden gevangenisstraf. Deze straf werd op voorstel van de politierechter omgezet in 100 uur dienstverle ning. De vrouw kreeg dezelfde straf opgelegd voor het eerste feit, maar voor het voor handen hebben van de drugs werd ze bij verstek veroordeeld tot een on voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. Verder werden de in beslag ge nomen goederen niet terugge ven, met uitzondering van een televisie die aan de vader van de vrouw toebehoorde. advertentie beveiliging Bel: 01100-13720 Inbraak Brand Winkeldiefstal Overval Toegangscontrole T.V.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service ^jl Fax 01100-15697 Lewestraat 43, Goes'Kloetinge SCHERPENISSE - De 68-ja- rige H. Suurland, deken van het Cloveniersgilde in Scher penisse, houdt 'de haan' vol be wondering omhoog. „Dit is het teken van het gilde. Puur zil ver, honderden jaren oud. De waarde is onschatbaar. Vroe ger werd dit bij overleden gil- debroeders op de kist gezet." Zijn vrouw M. Suurland (64): „Ja, ze zeggen hier nou wel 'de haan', maar die heeft niet zo'n snavel. En ik zie geen kam. Het is wat anders." Hij: „Ja, mis schien een adelaar of zo. Maar 't is in elk geval kunst. Dat weet ik wel." Het kostbare kleinood is spe ciaal voor 'de krant' uit de plaatselijke bankkluis gehaald en wordt daar, nadat de foto is genomen, onmiddellijk weer in opgeborgen. Het is een pronk stuk van het gilde dat dit jaar precies vier eeuwen bestaat. In 1594 richtte Maria van Nassau de broederschap op ter 'betere bescherming van de ingezete nen van Scherpenisse'. Veel meer is niet bekend over de ge schiedenis. „De datum van op richting kennen we niet", zegt de deken. „En wat Clovenier betekent? Tja...goeie vraag." Trappelen Vaag van oorsprong en eeuwe noud is het Cloveniersgilde, maar desondanks springle vend. Iedere inwoner van Scherpenisse mag lid worden - mits ouder dan achttien en van bet mannelijk geslacht. Suur land: „Ze staan hier te trappe len om toe te treden. Maar ja, we mogen volgens de statuten Gildedeken H. Suurland toont de zilveren 'haan', het teken van het vier eeuwen oude Cloveniersgilde uit Scherpenisse: „Dit is kunst." foto Pieter Honhoff maar zestig mensen hebben. Wie het eerst komt. wie het eerst maalt, zeggen we dan maar." Vervolgens, lachend: „En natuurlijk: de één z'n dood is de ander z'n brood. Overlijdt een lid, dan kan er een nieuwe bij." De broederschap komt vier da gen per jaar bijeen in de 'gilde- £LN DAE.M kamer' van het oude raadhuis van Scherpenisse. Steevast is dat in de week na Pinksteren. Het feest begint op de woens dagmiddag om één uur. Dan marcheren de gildeleden trom melend door het dorp. gehuld in Cloveniers-uniformen en met het vaandel fier voorop. „Daarna gaan we naar de ka mer. drinken we bier en eten we eieren. Donderdag weer. vrij dag weer en zaterdag tot in de avonduren. Dan is het afgelo pen en hebben we er driehon derd liter bier en driehonderd vijftig eieren doorgedraaid. We maken gezelligheid Verder doen we niets", legt de deken uit. Tijdens het feest mogen de le den niet vloeken, niet morsen, elkaar niet stoten of bij de naam noemen en niks verko pen. Dat zijn de regels, waar aan geen mens zich houdt. Op de gildekamer wordt gemorst bij het leven, van alles ver kocht. geduwd en - zij het met mate en zeker niet grof - ge vloekt. „Want daar leven we juist van. Op elke overtreding (pïte&at, wc££nelu=npeau£ma*l eefstwozdlk MW bgjmkp&4huis uil'&e2et, rfnaow aprpt ms&heh ftskaer e/t pahkvet ikaotcnc&eeh stemtest coen bj'tzebms mamnek- kopp u/ml? ik al 22jmk. up l/aal esv.' icareóluifm? escmkr nou ~2oters~?i t wt6aje opa? "my ou> ke/nucky hme" "mey had ababy", "oldblack doe"? h£e ik h£s iets hwtxrhebs uit&ezocht oesaheéven ace heemm! COR DE JONGE van onze verslaggever Marco van Barneveld staat veertig cent boete Hou den we ons aan de regels, dan zijn we straatarm", verklaart de deken. Mevrouw Suurland: „En vrouwen mogm niet naar binnen, hè. Zouden we wel ko men - maar dat doen we niet hoor - dan worden we er niet uitgegooid, maar krijgen we boete En die is nog net zo hoog als vierhonderd jaar geleden. Kun je nagaan wat een elite club het was. Veertig cent. In die tijd." Kannen Het bier waarmee de broeders klinken wordt geschonken uit tinnen kannen. De gildeknaap - eeuwen terug een echte knaap, nu een veertiger - zorgt voor een vloeiende aanvoer van het gerstenat. De deken: „De kannen staan op tafel. Is er één leeg, dan zetten we het dek seltje omhoog. Dat ziet de knaap en dan komt hij bijvul len." Ook zorgt de knaap voor de eieren: hij koopt, kookt en serveert ze. Voor de overige za ken is vooral deken Suurland verantwoordelijk, onder steund door zijn handjevol offi cieren. Nu is hij druk doende met voorbereidingen voor het jubileumfeest, dat uiteraard in de week na Pinksteren los barst. Op het tegelplateau op de Spuidam in Scherpenisse wordt een beeld onthuld, waar op het gildewapen prijkt. Kun stenaar David de Kop uit Drei- schor vervaardigt het werk. dat onderdeel uitmaakt van een beeldende-kunstroute op Tho- len. En op de eerste zaterdag na Pinksteren is er een Gilde- markt in het dorp Suurland. „Daar kunnen de mensen bier drinken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 41