Brugjes Duisternis bestaat niet meer PZC Gymclub reportage Lichtvervuiling ZATERDAG 5 MAART 1994 32 Nederland moet weer donker worden. Steeds meer mensen ergeren zich aan het gebrek aan duisternis dat 's nachts heerst. Satellietfoto's gemaakt tijdens de nacht tonen Nederland als éen grote lichtvlek. Milieugroepen en particulieren dringen aan op maatregelen en wellicht krijgen zij hun zin: om te beginnen worden tuinders met hun hel verlichte kassen aan banden gelegd. Wie een geding begint tegen een sportvereniging met een sterke licht-installatie, zoals onlangs in Ylaardingen, maakt een goede kans verlost te worden van hinderlijk kunstlicht. Nergens in Nederland is het nog echt donker. Op veel plaatsen is het zelfs midden in de nacht uit gesproken licht. Openbare verlich ting, reclameborden, sportvelden, kantoren en openbare gebouwen, verkeer en industrie, jachthavens, kunstobjecten, feestverlichting, luchthavens, historische gebou wen in floodlight, tienduizenden huiskamers met tv-toestellen en schemerlampen, maar zonder gor dijnen... En dan zijn er nog de tuin ders, bloemenkwekers vooral, die met hun assimilatielicht de halve wereld in een goor-gele gloed zet ten. Het waren in eerste instantie de (amateur)astronomen die hun nood klaagden. Zelfs op een hel dere winteravond heeft het in Ne derland geen enkele zin om naar de hemel te turen; met het blote oog zie je vrijwel niets. „Op de Drentse hei of de uiterste zuid-westpunt van het Zeeuwse strand krijg je nog een flauwe in druk van hoe het vroeger was. Een echt 'met sterren bezaaide hemel' bestaat in Nederland niet meer. Daarvoor moet je minstens een heel eind richting Zuid-Frank rijk," weet Mat Drummen, direc teur van amateur-sterrenwacht De Koepel in Utrecht. Volgens Drummen is als gevolg van lichtvervuiling of zogenoemd stoorlicht in vergelijking met vijf tigjaar geleden nog maar een twin tigste deel van de sterrenhemel zichtbaar. „Waar je vroeger hon derd sterren zag, zie je er nu nog vijf Professionele astronomie is in West-Europa onmogelijk gewor den. Daar kun je je schouders over ophalen, maar de vraag is wat al dat licht voor effect heeft op mens en milieu. Is zoveel licht, of zo'n duidelijk gebrek aan duisternis nog wel gezond? Kluts kwijt Directe omwonenden van een fors kassencomplex in Maassluis stel den vast dat het mini-milieu in hun tuintjes 'raar' reageerde; egeltjes Voor vele Zuidafrikanen is de gymclub een heiligdom waar ze ettelijke uren per week doorbrengen. Ze kreunen on der gewichten, springen onder aanvoering van een strak uit gevoerde instructeur of in- structrice rond op de aerobic- vloer en doen 'stretch-oefenin gen', waarbij de spankracht van hun spieren tot het uiterste op de proef ivorden gesteld. De ze activiteiten worden steevast begeleid door een woest ge stamp dat muziek wordt ge noemd en met orkaankracht door de ruimte wordt geblazen. Gemiddeld drie keer per iveek maak ik deel uit van dit circus. Niet met de overgave die de echte fitness-fanaten ken merkt, maar met de doffe be rusting van de ouder wordende man die weet dat hij de strijd tegen het lichamelijk verval onherroepelijk zal verliezen en dat uitstel in dit geval nooit af stel zal worden. Zittend op de home-trainer of het droog-roei- apparaat kijk ik vol bewonde ring naar de jonge mannen en vrouwen die niets anders aan hun hoofd lijken te hebben dan de omvang van de biceps en de vloeiende en toch stevige lijn van billen, borsten en dijen. Ze krijgen het niet cadeau, dat is me onderhand wel duidelijk geworden. In een van die vak bladen vol foto's van gestroom lijnde lijven heb ik gelezen dat sommigen drie keer per dag de ze martelkamers bezoeken en geplaagd ivorden door schuld gevoel wanneer ze een keer overslaan. De bezoekers kun je overigens in drie categorieën onderver delen. Je hebt de dames en he ren van middelbare leeftijd die ontdekten dat hun gestel de aanslag van alcohol en choles- torol niet langer probleemloos verwerkte en nu op gezag van een van de strenge meesteres sen een programma volgen dat hun lichamelijk welzijn weer op een aanvaardbaar peil moet brengen. Deze mensen, waartoe ik helaas ook mezelf moet rekenen, zijn waarschijn lijk in de minderheid. De tweede groep is jonger en bestaat uit mensen die op alle mogelijke manieren manifest maken dat ze maatschappelijk geslaagd zijn. Ze komen in het nieuwste model BMW of Merce des naar de club. dragen de duurste sportkledij en hebben de hoop op het 'volmaakte fi guur' nog niet opgegeven. Het geploeter van de eerste catego die niet aan hun winterslaap be ginnen. merels die midden in de nacht aan 't fluiten slaan. De jurist N. Koffeman. die namens de bewo ners optrad, nam met eigen ogen waar hoe duizenden ganzen achter de kassen neerstreken. „Trekvo gels oriënteren zich onder andere op de sterrenhemel. Je kon zien dat deze vogels echt de kluts even kwijt waren. De uilen in mijn tuin waren midden op de dag aan het fourageren; dat klopt evenmin." Koffeman kreeg de tuinders op de knieën; de Raad van van State ver plichtte hun de kassen geheel te verduisteren, ook de bovenkant. ..Helaas is het nooit tot een bodem procedure gekomen, zodat die uit spraak van de Raad alleen voor dit speciale geval van toepassing was." TNO deed onderzoek naar licht vervuiling. Daaruit blijkt dat het moeilijk is een hinder-norm vast te stellen; waar direct omwonenden zich ergeren aan het licht dat di rect hun huis binnenvalt, maken passanten zich boos over het strooilicht boven de kassen dat te gen wolken reflecteert en zo enor me lichtkoepels veroorzaakt. Vijf tot vijftien procent van de directe omwonenden van een aantal kas sen in Limburg zei hinder of ern stige hinder te ondervinden van het assimilatielicht. Tot spijker harde conclusies kwam TNO ech ter niet; een hindergrens werd niet vastgesteld. Niettemin erkent de Raad van Sta te dat licht in elk geval hinderlijk kan zijn. Behoorlijk wat klachten tegen tuinders en sportverenigin gen liepen de afgelopen jaren uit op het intrekken van de hinder wetvergunning. De raad spreekt zelfs over 'recht op duisternis' en deed de uitspraak; „Duisternis en het donkere landschap moeten als waarden worden beschouwd die bescherming behoeven." Koeien Verscheidene tuinders - in het Westland maar ook in andere de len van het land - kregen opdracht hun kassen aan de zijkant af te schermen, zodat hun naaste buren geen overlast hebben van de groei- lampen. „Maar wat is overlast? Wanneer je die lampen zelf ook gebruikt, zul je geen last hebben van van je buur man," meent een woordvoerder van het gemeentehuis in Naald wijk. „De mensen hier eten van de kassen, dus wordt er niet ge klaagd." In Berkel en Rodenrijs klinkt het zelfde geluid. „Kassen die aan een weiland grenzen wor den afgeschermd, omdat anders de koeien en schapen in de war raken. Daar wordt rekening mee gehou den." Niet alle gewassen hebben baat bij assimilatieverlichting. De Hol landse tomaat heeft niets aan al dat licht. Bloemenkwekers zweren echter bij de groeilampen: een fa brikant noemt de lichtbron die hij levert niet voor niets Flower Po wer. Behalve licht, verspreiden de lampen ook veel warmte, zodat de kwekers kunnen besparen op hun stookkosten. Verboden Het afschermen van de kassen kost handenvol geld. zeker wan neer ook de bovenkant dicht ge maakt wordt. Met de huidige wet geving valt de tuinders nog niets te verbieden of dwingend op te leg gen. Gezien de uitspraken van de Raad van State gaat het echter wel die kant op. Ook flatbewoners aan de rand van bebouwde gebieden, gewend aan uitzicht over donkere weilanden, kunnen zich met suc ces verweren tegen het tuinbouw- licht. In een ontwerp-verordening van het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer (VROM) staat onder meer dat het licht dat door de gla zen gevels schijnt met 95 procent gereduceerd moet worden. In de periode van 1 september tot 1 mei wordt assimilatieverlichting ver boden tussen acht uur 's avonds en middernacht. Wanneer een tuin bouwbedrijf daardoor in moeilijk heden komt, kan de plaatselijke overheid enkele uitzonderingsbe palingen toepassen. Wanneer de verordening van kracht wordt staat niet vast. Dat kan nog jaren duren. We hebben dus recht op duisternis, de vraag is alleen: wanneer? Peter Slavenburg Openbare verlichting, sportvelden, verkeer en industrie, jachthavens, feestverlichting, luchthavens en tuinders met hun assimilatielicht zorgen ervoor dat het in Nederland nergens meer nacht wordt. foto Wim Riemens rie bekijken ze met een air van nonchalante superioriteit. Soms verivaardigt een van hen zich om je uit te leggen wat je verkeerd doet. Dat zijn ogen blikken dat van mijn naasten liefde het uiterste wordt ge vergd. De derde groep bemoeit zich I zelden of nooit met de andere I bezoekers. Dat zijn de 'body- I builders'Ze staan vaak in een miniscuul slipje voor de spiegel in poses die hun spierpartijen zo voordelig mogelijk moeten laten uitkomen. Dat is een ui terst serieuze aangelegenheid, ivaarbij zelden wordt gela chen. De club waar ik lid van ben, heeft twee van deze mannetjes- sputters in dienst. Leden die een 'gebeeldhouwd lichaam' icillen hebben, kunnen een be roep op hun expertise doen. Dat zijn, heel opmerkelijk, vooral vrouiven. Ik heb me heel lang het hoofd gebroken over de vraag waarom dat zo is. De I mannen die aan een 'gebeeld houwd lichaam' werken, doen dat op eigen kracht of met be hulp van een vriend. Nooit met een van de beroepsbuilders. Ik kivam er niet uit en legde het probleem voor aan een collega. Hij kwam na enig nadenken met een interessante suggestie. „Het zijn een soort ski-lera ren", zei hij. „Hoe bedoel je", vroeg ik verbijsterd. „Vroeger las je toch vaak van vrouwen die op ski-les gingen, niet om dat ze zo graag van die heuvels naar beneden wilden suizen, maar omdat ze die ski-binken zo aantrekkelijk vonden. Dat is met die bodybuilders net zo. Wi] kunnen ons dat natuurlijk niet voorstellen, maar er zijn vrou wen die al die spierbundels heel aantrekkelijk vinden". Hij begon opeens malicieus te lachen: „Weetje wat me net te binnen schiet? De meeste van die kerels hebben niks aan al die belangstelling. Die hebben zoveel anabolen en andere troep geslikt dat ze impotent I zijn. Het zijn", grijnsde hij. „net I eunuchen in een harem".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 32