Ik zit hier niet om vriendjes te maken Cathrien Koster: 1634 stemmen PZC reportage ZATERDAG 5 MAART 1994 ie Ze heeft weet van verlies en winst. Op de dag na de avond van de grote politieke overwinning oogt ze moe maar zeer tevreden. Ze denkt eens na en zegt: „Je karakter wordt gevormd door tegenslagen. Niet door voor de wind zeilen. Als alles goed gaat, dreig je dat gewoon te gaan vinden. Het is leerzaam als het tegenzit." Dit moeten dagen zijn die Cathrien Koster weinig leerzaams te bieden hebben. Ze zeilt voor de wind. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie te Middelburg heeft aan haar een kleine drie raadszetels te danken. Onderaan de kandidatenlijst bungelde ze, op nummertje 21. In Middelburg waren nogal wat kiezers het daar grondig mee oneens, 1.634 om precies te zijn. Cathrien Koster proeft het getal en rekent voor: „Dat is vier schouwburgen vol. Een theaterbureau zou er heel tevreden mee zijn." Daar stond ze dan, precies een week ge leden. Op de Middelburgse Markt. De WD had een marktkraampje waar het re guliere gedeelte van de partij samendrom de. Cathrien stond, een felrode cape om, op een afstandje. Geïsoleerd doch niet al leen want aanspraak heeft ze altijd wel als ze door de stad sjouwt en zeker zo kort voor de verkiezingen kwamen nogal wat mensen naar haar toe. Iets verderop dren telde haar levensgezel, Johan van Dam, geklemd in een sandwichbord met haar portret. Als montere bannelingen oogden ze, maar dat was schijn, zo blijkt uit haar verklaring achteraf. „Ik had die dag wel jankend in bed willen blijven liggen. Maan aan zo'n opwelling moet je niet toegeven. Van negatieve dingen leer je het meest." De dag na de grote overwinning ver loopt hectisch. Cathrien Koster (53) heeft een serie verplichtingen na te ko men. Intussen verandert haar huis in hoog tempo in een dependance van een tuin centrum. afdeling sierteelt. Onophoude lijk gaat de telefoon. Gelukwensen. Een buurtgenoot loopt langs haar huis en steekt in een enigszins gedateerd gebaar van triomf de duim omhoog. Tussen de buien door haalt Johan van Dam het pro- pagandabord van het dak van haar au tootje. Wij spreken, met horten en stoten, over verleden en toekomst. Over een paar uur zal de nieuwe fractie, zes mensen sterk, voor het eerst in vergadering bijeen komen. In november van het vorig jaar deelde de WD in Middelburg de klap uit. Cathrien Koster paste niet in het vernieuwings beeld dat het bestuur voor ogen had, zo luidde de verklaring naar buiten. De le denvergadering nam het voorstel aan. haar op de laatste plaats van de lijst te zet ten. Ze werd lijstduwer, zoals olijkerds aanduidden. Op de vraag wat de werkelij ke reden was voor de poging haar buiten spel te zetten, antwoordt ze behoedzaam. „Ik wil de vuile was niet buiten hangen, maar de anderen hebben wel iets naar bui ten gebracht over herrie in de fractie. Ik houd staande dat ik niets verkeerds heb gedaan. Ik heb me niet afgezet tegen het programma en ik heb geen fouten ge maakt." Het is duidelijk, Cathrien Koster voelt er niet voor alsnog vechtend over straat te gaan. Na enig wikken en wegen kan ze zich weWinden in de aangereikte formulering dat sprake is van 'onverenig baarheid van humeuren'. Om nauwkeurig te zijn, de humeuren van haar en van Joan van Dijk-Sturm, fractieleider van de VVD in de Middelburgse raad, bij de oudere Middelburger bekend als Jopie Sturm. Ja zeker, ze kent de verhalen over de begeer te naar macht van Joan van Dijk. die op haar politieke wegen niet de neiging heeft voor medeweggebruikers af te remmen. Maar ze geeft geen krimp: „We moeten nu de aanzet gaan geven tot een goed lopen de fractie. We zijn als WD altijd buiten het college van burgemeester en wethou ders gehouden met het argument dat er een liberale burgemeester is. Nu zijn we de grootste fractie in de Middelburgse raad en kunnen we aanspraak maken op een wethouderspost. Ik vind dat we met een eensluidend fractiestandpunt naar buiten moeten komen." Of ze zélf naar die post dingt? „Voor mezelf is het nog niet duide lijk of ik dat wil." Natuurlijk, op haar tuimeling op de lijst ziet ze niet met vreugde terug. „Ik werd daar in november vorig jaar mee geconfronteerd en of ik maar op zo kort mogelijke termijn wilde zeggen welke con sequenties ik zou trekken. Daar ben ik niet onmiddellijk op ingegaan. Je kunt er voor kiezen van de lijst geschrapt te wor den en jankend in een hoekje wonden te gaan likken. Misschien is dat ook wel van mij verwacht. Dat heb ik dus uiteindelijk niet gedaan en die stellingname is door de kiezers gehonoreerd. Het is natuurlijk makkelijker om thuis te gaan zitten knie zen. Maar blijkbaar stellen kiezers het meer op prijs als je voor je mening uitkomt en jezelf in de waagschaal durft te stellen." Wat de kiezers ook bewogen mag hebben, Cathrien Koster heeft ervaren dat terug vechten lonend kan zijn. Lijsttrekker foto Ruden Riemens Joan van Dijk kreeg 1.450 van de WD- stemmen. Cathrien Koster 1.634. Me vrouw Van Dijk heeft intussen gewezen op een mogelijk Calimero-effect, een meta foor die duidt op een flinke portie vertwij feling bij de gebruikster. Wie geheel bij zinnen is. beseft dat het beeld van de kleine onderdrukte in geen enkel opzicht op Koster van toepassing is. Cathrien zegt zelf: „Ik ben direct nadat bekend werd dat ik als laatste op de lijst was gekomen, be naderd door mensen die me aanmoedig den met een voorkeursactie te beginnen. Als ik naar het resultaat kijk. dan kom ik tot de conclusie dat ik een heel breed scala kiezers achter me heb gekregen, van ui terst links tot uiterst rechts. Ik weet van raadskandidaten van andere politieke partijen die niet op zichzelf maar op mij gestemd hebben. Die grote aanhang geeft grote verplichtingen. Ik heb het gevoel dat ik een zware last op mijn schouders heb gekregen." Binnen de VVD heerst geen onverdeel de vreugde over dat soort constate ringen. Men heeft nogal wat moeite ge daan mevrouw Koster van een raadszetel af te houden. Mevrouw Van Dijk dreigde op enig moment, kort voor de verkiezin gen. met de volledige waarheid omtrent haar rivale naar buiten te treden, een voornemen dat tot heden toe niet ten uit voer is gelegd. En dan was er een ano nieme tegenstrever die in deze krant kleine annonces plaatste om het volk te waarschuwen. Ze waren op rijm gesteld door iemand met de poëtische gaven van een beschonken pakezel. Met name die advertenties hebben Cathrien Koster ver driet gedaan. Ze heeft ze als smaad erva ren en eist langs juridische weg genoeg doening. De kans daarop is klein want de grote onbekende zal intussen tot het in zicht zijn gekomen dat zijn of haar actie de lijstduwer zeer te stade is gekomen. Dat noodt niet tot het openen van het vizier. Het was vrij koel. zegt Cathrien Koster nadat ze donderdagavond de eerste vergadering van de nieuwe, verdubbelde WD-fractie heeft bijgewoond. De fractie is niet als een cohort Romeinse veldheren het stadhuis binnengemarcheerd. Van de bijeenkomst zelf wenst ze slechts in zeer diplomatieke termen verslag te doen. Er zijn werkafspraken gemaakt op basis waarvan mevrouw Van Dijk. gesecon deerd door de heer G.C. van Malland de onderhandelingskamer zal betreden. Koster wil nog wel kwijt dat de sfeer niet viel te karakteriseren als die van 'ouwe jongens krentenbrood' en dat ze zélf nog even heeft gewezen op het feit dat al die voorkeurstemmen haar positie tot een niet alledaagse maken. Een visie die, naar ze zegt, verder onbesproken bleef. Het was geen fractievergadering met een euforisch karakter, zoveel is duidelijk. Op de sug gestie dat als uitgangspunt voor het be raad ook had kunnen worden gekozen voor de stelling 'zij eruit of ik eruit' rea geert Koster zeer afstandelijk met: „Daar hebben we niet over gesproken." Dan: „Die zes zetels moeten we zo goed moge lijk in het Middelburgse vertalen. Met 'we' bedoel ik de groep die er nu zit. We moeten gewoon aan de gang." „Ik ben een vrouw met ervaring," heeft Cathrien eerder vrolijk geroepen en ze heeft verteld over het frustratievijvertje in haar voortuin. In mei 1987 zag ze zich tij delijk verdreven van haar zetel in de pro vinciale staten. Ze ging, na een paar keer flink geslikt te hebben, naar de installatie van de nieuwe staten. De plechtigheid laadde haar zodanig op dat ze bij thuis komst onmiddellijk aan het graven sloeg. „Dat vijvertje was vlug klaar." lacht ze. Om minder opgewekt te melden hoe ze, na haar kans te hebben verspeeld op een plek in de staten, niet meer gegroet werd door een aantal oud-collega's. „Zo gaat dat. Ze zien je niet meer staan. Zielig voor die mensen: zij moeten met zo'n karakter ver der leven." Nee, de politiek verlaten om op die manier bevrijd te zijn van mensen die alleen acht slaan op winnaars en verliezers langs de kant achterlaten, die gedachte heeft haar nooit lang beziggehouden. „Ik heb inte resse in de samenleving, in alle onderde len. Daar wil ik een rol in spelen. Ik func tioneer in groepen mensen. Ik denk dat men mij ziet als links-liberaal. Het libera lisme heeft me altijd het meest aangespro ken omdat ervan wordt uitgegaan dat ie dereen in staat gesteld moet worden voor zichzelf te zorgen. Sommige mensen heb ben hulp nodig om dat te kunnen. Ik ge loof in gelijkwaardigheid van mensen." Haar vader zei vaak: „Het beste wat we aan de oorlog hebben overgehouden, is Cathrien." Ze herinnert het zich met warmte. „Dat geeft houvast. Het loopt als een rode draad door mijn leven. Je krijgt daar zelfvertrouwen van." Ze vertelt over haar jeugd binnen een gezin met drie kin deren van wie ze de jongste was: „Ik heb het fijn gehad. Mijn vader was boer in de Wieringerwaard. Ik heb nooit leren mel ken, want dan moest ik voor mijn vader invallen als hij weg moest. Ik ging liever met hem mee. Op de trekker rijden, dat heb ik wel geleerd. De oogst binnenhalen. Ik voel me nog altijd thuis in boerenkrin- gen. Als ik bij de bond van plattelands wouwen kom. voelt het alsof ik lekker een jas om me heensla." Over de mentaliteit: „In ons gezin was de maatstaf dat ieder een gelijkwaardig was. Dat heb ik altijd als principe vastgehouden." Haar afkomst voerde haar tot een platte- landelijk beroep. Na de middelbare meis jesschool in Bergen, een schooltype dat haar, achteraf beschouwd, maar matig be valt. „In de puberteit kunnen jongens en meisjes beter met elkaar optrekken. Houd je ze uit elkaar, dan krijg je rare verhou dingen." Van de mms ging ze naar Deven ter. naar het opleidingsinstituut Rolle- cate waar landbouwhuishoudkunde werd gedoceerd. Een Zweeds jaar volgde, drie keer een maand op een boerderij en daar na een langere periode als hulp in de huis houding op het buiten van een rijke Zweedse familie. Ze heeft er de beheersing van de Zweedse taal en een sterke hang naar Scandinavië aan overgehouden als mede de overtuiging dat het voor een mens goed is onderaan de ladder te begin nen. „Ik was opgevoed in gelijkheid en daar werd ik gezien als een hitje. Wel als één die zei wat ze vond, ook als ze iets niet goed vond." In 1964 kwam ze naar Middelburg waar ze werkte voor de Stichting huishoude lijke- en gezinsvoorlichting. Ze gaf cursus sen in huishoudtechnische vakken. Het beviel haar in Zeeland. „Je kunt mij haast overal plaatsen. Ik was er. omdat ik af komstig ben van het platteland, aan ge wend dat je als nieuwkomer niet te hard van stapel moet lopen. Hier wordt de eer ste vier, vijfjaar een beetje afwachtend te gen je aangekeken. In die tijd leer je de on geschreven wetten kennen. Niet te gek doen, op zondag niet te veel activiteiten ontwikkelen, niet te grove woorden ge bruiken. Ik heb het in Zeeland altijd ge weldig naar mijn zin gehad." In 1966 trouwde ze. Ze bleef werken, ook nadat haar twee dochters geboren waren. „Ik weet niet of ik duidelijk zo geëmanci peerd ben. De vrouw baart nu eenmaal kindertjes en dat heeft nu eenmaal gevol gen. De vrouw moet zich wel bewust zijn van haar gelijkwaardigheid. Ik heb dat mijn dochters ook altijd voorgehouden hoewel ik betwijfel op ze het opgepikt heb ben. je ziet dat een huwelijk kan overgaan en dat de vrouw dan met de Zwarte Piet overblijft. Haar huwelijk werd beëindigd, in 1987. „Dat doet zeer." zegt ze zachtjes. De breuk leverde een lange verwijdering van haar kinderen op; het herstel is van recen te datum. De periode van haar scheiding viel samen met haar gedwongen vertrek uit de Zeeuwse staten. „Emotioneel was het vreselijk moeilijk en daar kwam bij dat ik mijn rechtspositie binnen het on derwijs had verspeeld. Ik had een duike ling in mijn inkomen. Zo leer je hoe eieren smaken Ik heb toen zwarte sneeuw ge zien." Verlies van werk, dat was haar eerder overkomen, in 1970 toen de subsidie voor de stichting waar ze in dienst was, werd afgebouwd. Ze werd wachtgelder. „Een beroerde periode." oordeelt Cathrien Kos ter. „Ik voelde me heel erg verplicht voor het geld dat ik van de overheid kreeg vrij willigerswerk te gaan doen. Ik moest me maatschappelijk waarmaken, vond ik. In sociaal cultureel werk, wijkverenigingen, politieke scholing, de organisatie van de plattelandsvrouwen. Het was, door de on gestructureerdheid, heel moeilijk te com bineren met de zorg voor de kinderen. Zwaar hoor." Na vier jaar ging ze weer aan de slag als lerares aan de huishoudschool aan het Molenwater. Bij verschillende onderwij sinstituten geeft ze sindsdien op basis van een wisselend aantal uren les. En in 1978 werd ze lid van de Middelburgse gemeen teraad. Aan de toenmalige fractievoorzit ter van de VVD noemde ze destijds haar voorwaarden. „Ik heb gezegd dat ik geen concessies wilde doen aan mijn gevoel van eigenwaarde en aan mijn integriteit. Ik heb het altijd een slechte zaak gevonden dat men elkaar binnen politieke partijen en over de partijen heen de maat neemt. Men moet respect heben voor het gedach- tengoed van de ander. Elkaar afmaken, dat is niet goed." Het gemeentebestuur is, vindt ze, te ver van de burger verwijderd geraakt. „Bevlo genheid is mooi. maar de raad moet oog hebben voor zaken die de mensen in de stad bezighouden. Het gaat om bankjes waar oudere mensen even op kunnen uit rusten, om straten die goed liggen, het op halen van vuilnis, zorg voor het milieu, openbaar vervoer waarmee je in de stad kunt komen, plantsoenen." In haar op somming komt de bouw van een nieuw centrum voor beeldende kunst in Middel burg niet voor. „Als je je goed richt op de dingen die iedereen nodig heeft, dan is dat kunstcentrum een luxe zaak waar geen geld voor is. Bij mij heeft het altijd achter aan op het lijstje van wensen gestaan." Cathrien Koster meent dat er veel mis is aan de samenleving. „Er is veel onvrede, dat kun je zien aan de resultaten van cen trum rechts bij de verkiezingen. „Mensen zetten zich af van anderen die ze niet als gelijkwaardig aan zichzelf beschouwen, dat is slecht en gevaarlijk. Je moet uit gaan van gelijkwaardigheid. Kleur. ras. geloof of afkomst maakt niet uit. Mensen die hulp behoeven, moeten hulp krijgen. De samenleving kan niet alles aan. maar asielzoekers en vluchtelingen die hier heen komen, moeten allemaal eerlijk beoordeeld worden. Ik begrijp best dat sommigen op economische motieven ko men. Dat wil niet zeggen dat iedereen kan worden toegelaten, maar we zouden eens moeten bedenken hoe Nederland rijk is geworden. Door over de hele wereld rond te trekken ter verbetering van de eigen economische positie." Ze heeft hard gevochten om haar posi tie in het plaatselijke, politieke krach tenveld. waar op bescheiden schaal aan de samenleving geboetseerd wordt, te be houden. En ze is er glansrijk is geslaagd- Makkelijk zal Cathrien Koster het niet krijgen, daar is ze zich van bewust. Ze kent Middelburg als een groot dorp met reek sen circuitjes. „Ik geloof dat er wel veertig soorten zfln. Ik heb nooit bij zo'n circuit gehoord Ik wil geen etiket opgeplakt krij gen. ik wil als individu benaderd worden Dat past bij de grondslagen van mijn par tij- Bij de Middelburgse mores van haar partij behoort vandaag de dag een zekere koel heid in de omgang. Fractieleider Joan van Dijk heeft deze week nog eens met de ver kiezingsuitslagen gejongleerd en kwam met een vindingrijke optelsom. Mevrouw Van Dijk zelf kreeg 1.450 stemmen, min der dan mevrouw Koster dus Maar me vrouw Van Dijk meent dat ze alle 611 voor keurstemmen die op alle andere negen tien kandidaten zijn uitgebracht bij de ha re kan optellen. Zij vindt daarin een rechtvaardiging om de 'oude VVD-lijn door te trekken' Over de 1.634 voorkeurstemmen van Cathrien Koster - 43,6 procent van al le Middelburgse VVD-stemmen ofwel vier schouwburgen vol - wordt binnen de frac tie niet in uitbundige termen gesproken. „Och." zegt Cathrien Koster, „we moeten zakelijk met elkaar omgaan. Ik zit niet op die plek om vriendjes te maken." A.J. Snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 31