Ik wil niet meteen alles blootleggen PZC Maria Goos schrijfster Pleidooi 80C vrije tijd 25 Oplossing Horizontaal Verticaal ZATERDAG 5 MAART 1994 Een man die weet dat-ie dood gaat, en dat onder het eten aan zijn zoon vertelt. Zegt: „Eet nu je boterham maar op, concentreer je op je boterhammetje". Een zin van Maria Goos, scenarioschrijfster van de luid geprezen tv-serie Pleidooi. Haar personages zeggen wat iedereen zegt, maar net even anders. De tweede reeks is elke maandag te zien op Nederland I, maar ze werkt nu aan de derde serie. Als die af is, houdt ze ermee op. En laat dan alsjeblieft niemand gaan zeuren over 'Pleidooi, The Movie'. Van schrijvers had ze een raar beeld. „Ik had eens gelezen dat Harry Mulisch het alleen deed op speciaal Chinees rechtsdraai- end papier". Voor haar was het zo gewoon, dat schrijven. „Nooit schilderijen van de muur getrokken en ge schreeuwd: ik kan 't niet, ik kan 't niet, en dan ineens, knip, de drive gekregen". Ze schreef gewoon tus sen alles door. Tussen de kinderen. Tussen het eten. Tussen de bood schappen. „Ik heb ook geen literaire achter grond. Ik lees amper. Misschien twee boeken per jaar". Ze schaamt zich er voor. „Maar het leven is de laatste jaren voor mij het opvoe den van mijn twee dochters en schrijven voor Pleidooi. Daarmee is het vol. Ik ben doodop. Maar ik heb me erbij neergelegd". Het beschermt haar ook. „Als ik de kranten lees, word ik helemaal gek. Wat er allemaal gebeurt... De totale chaos van de realiteit kan ik niet behappen. Maar omdat ik schrijf, hoef ik me daar niet mee be zig te houden". Als ze niet schrijft, komt ze om in die chaos. „Ik heb één jaar niet geschreven. Depres sief dat ik was". Nu voelt ze zich ook schrijver. „Dat vind ik zó gek. Ik schrijf al tien jaar en nu pas heb ik het idee dat ik schrijver ben". Maria Goos werkt aan Pleidooi, de Nederlandse serie over een advo catenkantoor die in niets lijkt op een Nederlandse serie. Er kijken wekelijks zo'n miljoen mensen naar en de waardering is constant hoog. Goos schrijft alle teksten die niet over de rechtszaak gaan. En volgens de critici is dat deel nou juist de reden van het succes. „Je begrijpt: ik straal, als ik dat lees". Winkeltje Het zat er niet in dat ze zou gaan schrijven. Van de mavo ging ze naar de havo, en die haalde ze niet. Ook het staatsexamen wilde niet lukken. „Het ging niet goed met me. Ik was negentien. Ik ben in een winkeltje voor tweedehands meu bels gaan werken". Daar was ze niet tevreden mee, op den duur. Ze wilde gaan schilderen, schreef zich in voor een cursus, maar die zat vol. Er was alleen nog plaats in de theater-workshop. „Mijn moeder zei: doe dat dan maar. Toen ik er eenmaal mee be zig was vond ik het hartstikke leuk. Ik heb me vrij snel opgegeven voor de toneelschool in Maas tricht, om docente drama te wor den. Ze vond het leuk, maar merk te dat lesgeven op scholen tegen viel. „Daar kwamen dan die kinde ren een uurtje bij mij, tussen wis kunde en natuurkunde in. Die gin gen zich dus helemaal uitleven en ik moest dat in banen leiden. Dat was niks voor mij". Maria komt uit een eenvoudig ge zin waar niet aan cultuur werd ge daan. „Maar we hadden wel gevoel voor drama. Mijn moeder kon enorm vertellen. Als ze iets al tien keer verteld, dan hing ik de elfde keer nog aan haar lippen. Het wa ren veelal verhalen over de familie. Het was een beetje bizarre familie. Een verzameling vrijbuiters. Ik weet nog dat mijn opa bij de Kwat- ta-fabriek was aangenomen, na zijn eerste werkdag thuis kwamen en riep: dat doe ik nooit meer. Hij is ook nooit meer teruggegaan. Mijn oma legde kaart voor mensen. Dan moesten wij met z'n allen in de ach terkamer en gingen de schuifdeu ren dicht. Ik heb nooit begrepen of het flauwekul was of niet, maar 't betaalde wel. Ik had een oom. die gewoon is blijven hangen. Die kwam een middag langs om zijn kaarten te laten leggen door mijn oma en is tien jaar gebleven. Het was gezellig, die familie, ook al was er veel ruzie. Elke trouwerij, elk feest eindigde in een enorme ruzie. Dat was een ontlading voor die mensen. De aanleiding stelde niets voor, zo van: die aansteker is van mij, nee van mij, nietes, van mij. En dan was het: knal. Maar daarna was het allemaal weer in orde. We leefden met z'n allen dicht op elkaar, veel mensen in één groot huis en de rest vlakbij. Eind jaren zestig moest iedereen weg. Dat huis werd afgebroken omdat er een weg moest komen en al die mensen zijn in keurige flatjes on dergebracht in een buitenwijk van Breda. De hele familie viel uit el kaar. Ze zijn allemaal vrij snel daarna doodgegaan. Ik wil daar ooit nog iets mee doen, met dat ge geven". Ze laat een foto zien, waarop ze staat met haar moeder. Zij veer tien. lang haar met krullen. Haar moeder al ver in de vijftig, kort haar. heldere ogen. „Mijn moeder had altijd geprobeerd een keurige vrouw te zijn, zoals het hoorde. Toen deze foto werd genomen had Maria Goos: „De kleinheid van het alledaagse, dat is de kracht van Pleidooi". Roland de Bruin Gijs Scholten van Aschat als advocaat Victor van Gilze. foto GPD ze net gezegd: ik hou er mee op. Ze liet haar haar kort knippen, ging op blote voeten lopen". Bekijken Maria was een nakomer, haar broer was al vijftien. „Ik, die kleine, dunne muis. Niemand trok zich veel van mij aan. Ik kon mijn gang gaan, klooien wat ik wilde. Ik heb heel veel kunnen gadeslaan, bekijken, observeren, er zijn heel veel beelden blijven hangen. Ik zie nog dat éénpersoons bedje van een opa staan: daar sliep hij in van sep tember tot maart, want dat vond- ie geen gezellige tijd". Op de toneelschool improviseerde ze graag, en goed. Maar als de do centen dan vroegen of ze het nog een keer wilde doen, wilde ze dat niet. Dan deed ze iets anders. Nee. dat wilden ze niet zien. het moest precies zoals eerst, want dat was zo leuk, of goed. „Maar ik wil een taal maken die nog niet gezegd is". An ders krijgt ze snel een gevoel van verveling, en daarom is ze onge schikt voor het toneel. De personages in Pleidooi heeft ze ook niet in één keer helemaal uit getekend. Daar neemt ze de tijd voor. Het moet verrassend blijven. Van Hugo Heinen, bedenker van de serie, leerde ze: geduld moet je hebben. „Let them wait", zei Hitchcock altijd. Blootleggen „Kijkers hebben waarschijnlijk een hele tijd gedacht: Cas en Pam, ga het nou eindelijk eens doen. wordt nou eindelijk eens verliefd. Maar ik wil dat niet, ik wil niet met een alles blootleggen. De ontwik keling van de karakters is ook af hankelijk van de acteurs die ze spelen. Die brengen ook iets mee. Ik zoek altijd naar iets tussen het karakter van de acteur en het ka rakter van het pesonage dat-ie speelt. Bovendien weetje lang niet altijd wat voor effect je bereikt. De advocaten Cas Huystee (Peter Blok) en Pam Wesseling (Yvonne van den Hurki in de serie Pleidooi. foto Kippa Zelfs Peter Blok. mijn vriend die Cas speelt, zegt altijd als ik vraag hoe het is geworden: geen idee". Pas nog, zat ze achter haar compu ter te werken aan de scène waarin de vader met zijn zoon aan tafel zit en vertelt dat-ie ernstig ziek is, dat- ie dood gaat. Goos schreef: „Eet nu je boterham maar op, concentreer je op je boterhammetje". Ze zegt: „Ik zat zelf te janken toen ik dat schreef. Maar je moet maar af wachten of de kijkers dat ook over komt". Ze zegt ook: „Het zijn vaak lullige zinnetjes. Huis- tuin- en keuken zinnetjes die nergens over gaan, maar toch nèt even anders zijn. Ze hoeven voor mij geen taalkundige waarde te hebben, geen mooi epos te zijn, geen bijzonder interessante visie weer te geven. Ze moeten heel herkenbaar zijn. Maar niet de her kenbaarheid van: hallo, wil je kof fie?". Ze herinnert zich de Chinese film Farewell to my concubine. „Een film over liefde, maar daar wordt geen woord over gezegd, geen woord. Het is een politiek verhaal. Dat is zó'n ander manier van ver tellen dan wij doen. Bij ons is de climax toch meestal het moment dat mensen zich tegenover elkaar uitspreken of de confrontatie aan gaan. Pleidooi heeft heel erg de psychologie van dertigers, ze pro beren open te zijn". Ze schrijft nu al aan de derde reeks van Pleidooi. Dat moet snel, ze heeft drie, vier weken voor één afle vering. Want de acteurs hadden al toneelrollen aangenomen toen de Avro besloot ook na de nu lopende reeks verder te gaan. Elke afleve ring moet er in twaalf dagen op staan, en het mag ook niet te veel geld kosten. Niet te veel buitenop namen dus. Ze kan er nu tegen. Toen ze begon niet. „Ik had slape loze nachten. Veel gejankt. Ik dacht elke dag: we redden 't niet, we redden 't niet. Paniek, paniek. Nu is het: ik moet mijn onderdeel doen. en ik weet dat dat lukt. Alledaagse Waar ik wel bang voor ben is dat de charme ervan af gaat. De grote lij nen zijn bekend, de karakters zijn voor een belangrijk deel getekend. Er kunnen geen grote dingen meer gebeuren. Ik kan niet ineens van één van die advocaten een alcoho list maken. Of iemand een dubbel leven laten leiden. Het mag niet ongeloofwaardig worden, er mo gen niet ineens apen uit de mouw komen, maar het mag ook niet te voorspelbaar worden. Daar ben ik druk mee bezig... de verleiding is groot om grootse dingen te laten gebeuren. Ongelukken, zwanger schappen. Dat mag niet. De klein heid van het alledaagse, dat is de kracht van Pleidooi". Als de derde reeks af is. heeft ze 31 afleveringen geschreven. Dan is het afgelopen voor haar. „En laat dan alsjeblieft niemand gaan zeu ren over Pleidooi, The Movie. Of Pleidooi on Ice". Anderen zullen het overnemen. Jonge schrijvers, die er fris tegen aan kijken. „Ik zou dat niet doen. Maar series zijn voor producenten pas interessant als er 52 afleverin gen zijn. Dan kun je de serie verko pen, heb je een jaar lang elke week een aflevering". Ze gaat verder met het schrijven van sketches voor Klokhuis, ook tv. Ze heeft een idee voor een film scenario. „Film... ja., dat wil ik. Zo'n film als Le Marie de la Coif- feuse, Frans, een heel klein gege ven, 't is eigenlijk niks. Een man die als jochie gebiologeerd is door een kapster en later verliefd wordt op een kapster. Zo'n prachtig sce nario. met zoveel liefde gefilmd. Ik mag God bidden dat me zoiets nog gebeurt". Dick Hofland puzzelen 1111111 TTTT Stuur het ingevulde cryptogram op de achterzijde van een brief kaart aan het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL Vlissingen Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn. Ver meldt daarbij uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de vol gende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-: tweede, derde en vierde prijs een WV-bon van 25.-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Het sleutelwoord van het kruiswoordraadsel van afgelopen zater dag luidt: VLIEGREIS. De prijswinnaars zijn: J. Stouten. Provincialeweg 12 te 's-Graven- polder (WV-bon van 50,-), de VW-bonnen van 25.- gaan naar P. M. Schoenmaekers. Ring 40 te Ouwerkerk. C. de Booy. Ds. J. Scharpstraat 15 te Axel en S. Romp-Krijger. Oosterscheldestraat 148 te Middelburg. De prijzen worden binnenkort toegezonden. Oplossing vrijdag failliet ielregel leliewit miezerig cognitie laadkist uiachtig baldakijn De woorden op de eerste en derde verticale re gel zijn: filmclub en illegaal. Het sleutelwoord luidt: 'houtsnijder'. 2. Strandwandelaar (9): 7. Be gint met een aangename erva ring aan de motor (11); 8. Han delt als een kerel (4); 9. Met ge weld openvouwen (8): 12. Eerste stadium van mens en bloem (141; 13. De belangrijkste auto monteurs (15); 15. Zij deelt mee dat ze een foutje maakt (10); 16. Maakte de indruk niet op de hoogte te zijn (4); 17. Als gezag voerder moet men geven en ne men (10); 19. Hij staat zichzelf toe niet bang te zijn (8). 1. Schreeuwt in de arena (4); 2. Nemen balen met krulspelden weg (13); 3. De passagiers van dit vaartuig komen te laat (11): 4 Ongebonden dier (3); 5. Afbeel ding van een prothese (7); 6. Zit plaats van een redenaar (10); 9 Niet vroeg opgestaan om slim te worden (11); 10. Kledingstuk van een minder actief ventje (12); 11 Onuitstaanbare orga nen (7); 14. Kaarten in de gevan genis (8); 18. De vraag naar dit vlees, daar gaat het om' (3); 20. Toekomstig overschot (2). cycloop-inheems 0-cel-kyk-eer-p nn-til-s-dek-pi tod-myl-tot-pro aval-sober-puin nemen-nor-komen tee-opkomen-pee -n-ons-t-ram-1- p-smaak-enkel-m yk-a-loens-i-ka lap-ome-ets-wat snood-lor-okapi nop-ent-gom-sen en-d-ajuin-v-re 1-marge-email-e -a-moe-o-ina-z- aak-elegant-ros knots-lek-emelt kee1-manen-rede oer-tin-nuk-per on-van-a-tel-rk r-ion-els-rem-e dinsdag-innemen Nederlandse luchtvaart. Dat is het motto waaronder door PTT Post op 6 april drie lucht vaartzegels zullen worden gelan ceerd. Drie zegels met elk een waarde van 80 cent en elk in een oplage van 11.5 miljoen. Alle drie. waarvan twee echte doorlopers, zullen een 75-jarig jubileum (1919- 1994) markeren; van de KLM van de vliegtuigenfabriek Fokker en van het Natinaal Lucht- en Ruim tevaartlaboratorium. De zegels, te koop tot 1 mei 1995 (althans zo lang de voorraad strekt) zijn ontworpen dor het ont werpbureau Jospeh Plateau in Amsterdam. De vier grafische ont werpers van dit bureau hebben voor een paar mooie zegels ge zorgd, waarbij niet terug is gegre pen naar de voor de hand liggende nostalgie Het heden is modern en in strakke lijnen neergezet. Twee zegels vormen dus samen een compleet vliegtuig. De NLR-zegel tenslotte (zwart, grijs, rood en groen) laat een proef opstelling van een vliegtuigont werp zien. In een windtunnel staat het rode) model van een Fokker 50 opgesteld. Hier wordt de achter grond gevormd door millimeterpa pier dat deels uit een groene wol kenlucht wordt gevormd. naam produkten op de markt brengt De onderneming, die werd opgericht door de luchtvaartpio nier Anthony Fokker heeft in de af gelopen driekwart eeuw niet min der dan 125 verschillende vlieg tuigtypes ontwikkeld en in totaal zo'n 7000 civiele en militaire toe stellen gebouwd. Na de oorlog ont wikkelde Fokker zich tot een spe cialist en marktleider op het ge bied van verkeersvliegtuigen voor korte en middenlange afstanden. Het Nationale Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium is het centrale instituut voor onderzoek op het ge bied van de lucht- en ruimtevaart. Opdrachtgevers zijn: binnen- en buitenlandse vliegtuigindus trieën, civiele en militaire vlieg tuiggebruikers en overheidsorga nisaties die werkzaam zijn op het gebied van lucht- en ruimtevaart. Op de KLM-zegel (uitgevoerd in de kleuren zwart, violetblauw en grijsblauw) steekt het silhouet van een vliegtuig af tegen een blauwe wolkenlucht tussen vier ovalen. In het vel zien we hoe steeds twee ovalen op elkaar aansluiten en zo één hele vormen. Weer een echte doorloper. Maar ook de Fokker-zegel (zwart, rood. grijs en grijsgroen) is een doorloper. De linkerhelft van de ze gel toont de (rode) ontwerpteke ning van het voorste deel van een Fokker 100. terwijl het staartstuk van het vliegtuig tegen een grijze wolkenlucht het beeld uitvliegt. Nog eenpaar feiten: - De KLM werd op 7 oktober 1919 opgericht. In augustus 1919 werd mede op initiatief van dr. Albert Plesman de Eerste Luchtvaart Tentoonstelling Amsterdam ge houden. Kort daarop besloot een aantal financiers een luchtvaart maatschappij op te richten, waar bij de leiding werd opgedragen aan Plesman. De eerste 'proefdienst' werd door de KLM op 17 mei 1920 van Londen naar Amsterdam uit gevoerd. De KLM is momenteel de oudste, internationale onder de zelfde naam opererende lucht vaartmaatschappij ter wereld; het totale lijnennet van de KLM en KLM Cityhopper telt 153 bestem mingen in 81 landen verdeeld over zes continenten. - Fokker is de oudste vliegtuigen- fabriek ter wereld die onder eigen N L R 1919-1994 NEDER GUERNSEY - De Europa-zegels van het Kanaaleiland Guernsey (gemeenschappelijk thema: grote ontdekkingen), die 18 februari aan de loketten kwamen, zijn gewijd aan Les Fouaillages, een 7000 jaar oude begraafplaats (in 1972 bij toe val ontdekt na een brand in struik gewas), en daarmee de oudste ste nen bouwwerken van Europa, De zegels, twee van 24p. en twee van 30p. voeren ons terug naar vervlo gen tijden. De ene 24p-zegel toont ons de begraafplaats zoals hij er nu uitziet ei? hoe hij er vroeger moet hebben uitgezien, de andere een strijder te paard met speer en schild. Op de 30p-zegels archeolo gische vondsten, zoals speerpun ten en aardewerkkruiken. IN 'T KORT - Verenigde Staten: 23 oktober, klassiekers uit de jeugdliteratuur, blok van vier 29 c.- zegels. The Adventures of Huckle berry Finn. Little Women. Rebec ca of the Sunnybrook Farm en Little House on the Prairie; 28 ok tober, kerst, vier 29 c.-zelfklevende zegels (motieven als de andere kerstzegels), 28 oktober, kerst, 29 c.. sneeuwpop, zelfklevend; 4 no vember, 15 jaar Commonwealth of the Northern Mariana Islands, 29 c.. zuilen, vrouw en staatsvlag; 5 november. 29 c. permanente zegel (zelfklevend). den appel; 19 november. 500 jaar lan ding Columbus op Porto Rico. 29 c.. twee schepen van de Columbus- vloot: 1 december, wereld aids- dag. 29 c. (in postzegelboekje), het teken van de Arthur-Ashe-Stich- ting. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 25