ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DA zwicht niet voor druk basis Weinig darmklachten gemeld bij wvc 1|*4SPRINT PHOTO frinta is zoveelste iff aire rond voeding VS weigeren weer rondtroepen te turen naar Bosnië Oude stad Jeruzalem afgezet Veerboot bevroren vast in Finse Golf 4 WEKEN Het beste voor uw herinneringen :6 Aow wordt niet ontzien in bezuinigingen taxatie ~l Straks studeren reportage 31 t/m 37 Clinton wil geen Frans maar Amerikaans eten VOOR 13,- PILAAR Wind en regen Bewolkt, af en toe regen. Temperatuur elf gradenvanavond opklarend. De zuidivesten vrind is meest vrij krachtig en draait naar west. te'si 37e jaargang no. 54 111 aterdag 5 maart 1994 ,osse nummers 2,00 Vlissingen Middelburg Goes 5CHT (NPA) - Het CDA it niet voor de druk van on- i om de komende jaren de te ontzien in de bezuinigin- In de komende verkiezings- zal het CDA wèl jieer de nadruk leggen op het ociale gezicht van de partij. iit heeft het CDA-partijbestuur et bisteren besloten, ista ;dst Na afloop van een vergadering in Utrecht, waarin de voor het CDA desastreus verlopen gemeente raadsverkiezingen werden be sproken, gaf lijsttrekker Brink man toe dat zijn partij fouten heeft gemaakt. Hij doelde op de presentatie van het aange scherpte verkiezingsprogram ma, eind januari. CDA-voorzit- ter Van Velzen gaf toen toe dat de aow de komende kabinetspe riode dient te worden bevroren, op grond van ongunstige groei prognoses van het Centraal Plan Bureau. Brinkman veranderde gisteren niet de inhoud, maar alleen de presentatie van de plannen, toen hij zei dat de uitkeringen onmiddellijk mee zullen stijgen zo gauw de economische groei dat mogelijk maakt. „We zullen dat van jaar tot jaar bezien", al dus Brinkman. Eerder nog ver weet Brinkman PvdA-lijsttrek- ker Kok valse beloften, toen hij hetzelfde beweerde. EN HAAG (NPA) - De met sal- Vojttonella-bacteriën verontrei- ;eld|igde pakken Brinta die produ- Honig gisteren uit de win- ïentiels terug liet halen, brengt 5 oor de zoveelste keer in korte lijjd een Nederlands produkt in ier nspraak. :op! i augustus vorig jaar lieten Hei- iwiji eken, Bavaria en Oranjeboom Tl imen 24,5 miljoen flessen ex- echjortbier terughalen, nadat was ig k ïtdekt dat de flessen splinter- oorJen bij het openen. In september lijve aaide zuivelproducent Frico- ■Ve^omo 350.000 blikken Frisolac- te; ibymelk terug, nadat metaals oor linters waren aangetroffen. In Ziovember vernietigde Nutricia ?et- liljoenen potjes Olvarit baby- ina'foeding, omdat 26 soorten waar- Ie varkens- en rundvlees was erwerkt, besmet bleken met et desinfecteringsmiddel Hala- ;e (mid. plain december nam Unilever- ochter Van den Bergh Foods Ho artonnen pakken met bedor- en Becel-koffiemelk terug, vri evenals pakken Campina choco- zij lademelk. Dezelfde maand bleek en er glas te zitten in walnotenijs bij Albert Heijn. In januari volgde onrust over diepgevroren kip- I, saté, gevonden in de winkels van Albert Heijn en afkomstig van vleesindustrie Bakx in Veldho ven. Tienduizenden pakjes wer den teruggehaald en vernietigd. Brintaproducent Honig haalde in januari al 3728 pakken taart mix van het merk Baukje uit de supermarkten terug waarin zee presten waren verzeild geraakt. Verder werd Raak in december door de Keuringsdienst van Wa ren op de bon geslingerd omdat in flessen cassis een verboden stof was gevonden, haalde Look- o-look BV in Ridderkerk 'wine- gum-trollen' uit de winkel om dat een meeverpakte speelgoed trol stonk en moest Sel Chemie in Aalten flessen terpentine te rughalen omdat het etiket op de flessen 'gedestilleerd water' ver meldde. Maar de vele affaires hoeven vol gens de Consumentenbond niet te betekenen dat het ook vaker mis gaat in de bedrijven. Bedrij ven zoeken vaker zelf de publici teit om de consument te waar schuwen. Volgens het Verbond van Verzekeraars stijgt.het aan tal claims naar aanleiding van produktiefouten de laatste ja ren. e ste ling-t G spf che ASHINGTON (RTR/AFP/ -je 7 PAl- De Verenigde Staten heb- ffl opnieuw het verzoek afge- om:ezen grondtroepen te sturen Bosnië. Donderdag had de eciale VN-gezant voor het lormalige Joegoslavië, Akas- 10.650 extra soldaten ge staagd voor de VN-troepen- :ht in Bosnië. Dit om te voor- neutimen dat „de broze bestanden elkaar storten", i-bevelhebber Cot en Akashi j]en io.650 man extra voor isnië. „Wij zijn diep verontrust orde lauwe en negatieve reac- op verzoeken om meer VN- dSp sepen", zei Akashi. „De lidsfca- kunnen nu hun pleidooien stert or vrede in Bosnië gepaard la- agaan met concrete acties." ;ens Cot kunnen de VS als rste en daarna Groot-Brittan en Frankrijk onmiddellijk ipen sturen. Hij noemde de lerikaanse weigering „een erkwaardige en niet erg moe- ge gedachte". VS hebben echter een zeer fit omlijnd idee over hun rol en e voorziet zoals bekend niet in sr#t sturen van grondtroepen, al- de woordvoerder van het aerikaanse ministerie van itenlandse zaken. „Het feit t we meer betrokken zijn bij diplomatieke inspanningen randert hier niets aan", zei hij. es'dent Clinton en minister ier:- de Christopher van buitenlandse zaken hebben gezegd dat de VS alleen het sturen van Ameri kaanse troepen naar Bosnië wil len overwegen indien er een al gehele vredesregeling is. Voorts moet aan bepaalde voorwaar den worden voldaan, zoals in stemming van het Congres. Er zijn nu 13.000 blauwhelmen in Bosnië. Vólgens Akashi zijn 4.600 extra militairen nodig om het bestand in Sarajevo te ga randeren en 6.050 om de mos lims en Kroaten in Centraal- en Zuid-Bosnië van elkaar geschei den te houden. In Zagreb zijn vrijdag Russische experts gearriveerd. Zij bekij ken of het vliegveld van Tuzla onder toezicht van Russische waarnemers kan worden hero pend. Palestijnse vrouwen verlaten de Tempelberg na de gebedsdienst onder het toeziend oog van alom aanwezige Israëlische oproerpolitie. foto David Silverman JERUZALEM (ANP) - Een week na het bloed bad in Hebron zijn bij onlusten in de Gaza- strook en op de Westelijke Jordaanoever ze ker vier Palestijnen omgekomen. Het Israëli sche leger probeert de rust in de bezette gebie den zoveel mogelijk te handhaven maar slaagt daar, ondanks een uitgaansverbod, slechts moeizaam in. Op tal van plaatsen verhinderde de Israëlische politie joden hun gebeden te houden. De poli tie heeft hiertoe besloten in het kader van de bijzondere veiligheidsmaatregelen die na de schietpartij in de moskee in Hebron werden ge nomen. De Israëlische politie sloot de Klaagmuur in het oude gedeelte van Jeruzalem af. De heilig ste plaats voor de joden bleef afgesloten, totdat de moslims hun vrijdaggebed in de Al-Aqsa moskee op de Tempelberg hadden voltooid. De autoriteiten wilden acties zoals een week gele den voorkomen. Palestijnen gooiden toen ste nen naar de biddende joden. Honderden politieagenten waren vrijdag in en rond de Oude Stad paraat. Volgens bewoners was het de zwaarste afzetting die zij ooit had den meegemaakt. Palestijnen onder de veertig jaar werd de toegang geweigerd. De toegang tot de Al-Aqsa moskee werd beperkt. Normaal bidden er op vrijdag meer dan 100.000 moslims in de moskee, maar dit keer waren dat er maar ongeveer 20.000. De gebeden verliepen rustig maar bij onlusten in een Palestijns vluchtelingenkamp bij Na blus kwamen twee Palestijnen om door scho ten van militairen. In de Gazastrook schoot een joodse kolonist een Palestijn dood die hem en een andere kolonist probeerde neer te ste ken. Brinkman benadrukte dat het CD^ mee aan de basis heeft ge staan van de verzorgingsstaat. „Het CDA zou wel gek zijn om dat allemaal af te breken", aldus Brinkman. „Wij staan voor deze verzorgingsstaat. Dat is het ver haal dat wij gaan houden". Het CDA is veelvuldig verweten dat het een te kille campagne voert, waarin het sociale gezicht van de partij te weinig tot uiting is gekomen. Brinkman gaf toe dat de kiezers woensdag „een fors signaal" hebben gegeven, op grond waarvan het CDA zich anders zal moeten presenteren. Toezegging Brinta-lijnroodgloeiend na salmonella-besmetting iAdvertentie LVan wonin9 of bedrijfspand: beëdigd taxateur CEES KOLE I Weslslraat 1, Kapclle, tel. 01102-42614 DEN HAAG (NPA) - Bij het mi nisterie van WVC zijn gisteren slechts een vijftal meldingen binnengekomen over Brinta- eters met darm- en maagklach ten. In de meeste gevallen zou het om kinderen gaan. Volgens een woordvoerster van WVC staat allerminst vast dat de klachten het gevolg zijn van het consumeren van met salmonel la besmette Brinta. Bij Honig Merkartikelen, het be drijf dat Brinta op de markt brengt stonden de honderd tele foons. die via het speciaal open gestelde informatienummer <06- 300048) bereikbaar waren, de he le dag roodgloeiend. Dat gebeur de nadat het bedrijf had bekend gemaakt dat in enkele produk- tiemonsters salmonella-bacte riën zijn aangetroffen. Tot zes uur 's avonds hadden cir ca 15.000 mensen gebeld voor in formatie over Brinta en de risi co's bij consumptie. Honig advi seert geen Brinta meer te eten en haalt alle pakken uit de handel terug. In totaal gaat het om an derhalf miljoen verdachte pak ken, waarvan er naar schatting één miljoen bij consumenten in de kast staan. Drs. O.C. Kraak, algemeen di recteur van Honig, zei gister avond geen cijfer te kunnen noe men van het aantal bellers met klachten die op salmonella-be smetting kunnen duiden. „Di verse mensen zeiden zich niet lekker te voelen na het eten van Brinta. Maar in veel gevallen bleken de klachten niet overeen te komen met symptomen van besmetting. Door de lawine aan telefoontjes zijn we nog nauwe lijks in staat geweest de klach ten te inventariseren. Ook in het weekeinde houden we het infor matienummer open". Schade Vooralsnog houdt Honig Avebe uit Foxhol, de producent van Brinta, verantwoordelijk voor de besmetting. „Het is aanneme- HANKO - Passagiers bekijken vanaf het dek van de ijsbreker Urho de zojuist door hen verlaten Finse veerboot Sally Albatros in de bevroren Finse Golf Het luxe schip liep tijdens de overtocht van Tallin (Estland) naar Helsinki aan de grond bij de Finse havenstad Hanko. De ruim duizend passagiers 158 bemanningsleden werden via een glijbaan aan de Sally Albatros j4 j van boord gehaald en overgebracht naar de Urho. Later werd het Finse *schip, met vijftien graden slagzij, door een andere ijsbreker losgetrokken. Waarschijnlijk is een navigatiefout de oorzaak van de stranding. Door de klap liep het schip een gat in de romp op. foto Jaakko Avikainen/EPA lijk dat we Avebe aanprakelijk zullen stellen voor de geleden schade", aldus commercieel di recteur drs. W. van Prooijen. Over de omvang van de schade kan hij niet meer zeggen dan dat die in de miljoenen loopt. Het uiteindelijke schadebedrag is onder meer afhankelijk van de tijd die Brinta uit de handel blijft en de reactie van de consu ment op de affaire. De Inspectie Gezondheidsbe scherming, voorheen de Keu ringsdienst van Waren, meent dat Honig zich aan de regels heeft gehouden bij het melden van de besmetting en de consu ment daarover goed informeert. Hoewel het eerste Brinta-mon- ster met salmonella al afgelopen maandag werd aangetroffen, werd de inspectie pas na aanvul lend onderzoek donderdag op de hoogte gesteld. Volgens een woordvoerster mag een bedrijf eerst een contra-expertise uit voeren alvorens de inspectie te waarschuwen. Een onderzoek van de Rijks dienst voor Volksgezondheid en Milieu-hygiëne moet uitwijzen wat de oorzaak van de besmet ting is. De resultaten daarvan worden volgende week ver wacht. zie ook pagina 3 j Huizenmarkt De huizenmarkt i?i Zeeland is op hol geslagen. De markt staat on der duik: gemiddeld staat een woning niet langer dan drie weken te 1 1 koop. Ook het regionale en plaatselij ke CDA-kader is zich de afgelo pen dagen gaan roeren. Tijdens een bijeenkomst van CDA-lijst- trekkers van grote en middel grote steden, eveneens in Utrecht, werd gisteren forse kri tiek op de partijtop geuit. Lijst trekkers van de grote steden in Noord-Brabant vroegen er om bijstelling van de aow-plannen. Ook andere afdelingen, waaron der Almelo en Amsterdam, roer den zich en eisten uitleg. Uitein delijk lieten zij hun protesten va ren en namen zij genoegen met het verhaal van Brinkman, dat van jaar tot jaar zal worden be keken of de bevriezing van de aow ongedaan kan worden ge maakt. De Bossche lijsttrekker Van der Krabben, die keiharde toezeg gingen van de CDA-top had geëist, zei: „Wij zijn op dit mo ment tevreden. De partijtop heeft goed naar de basis geluis terd. We hebben de duidelijke toezegging dat de bejaarden door het CDA nooit in de kou zullen worden gezet". Zeven doden bij mafia-oorlog in Moskou MOSKOU (RTR/DPA) - Bij een schietpartij tussen twee rivalise rende mafia-organisaties zijn vrijdag in Moskou zeven man nen om het leven gekomen. Vol gens het persbureau Itar-Tass leverden de twee misdaadsyndi caten strijd over het beheer van een restaurant. Twee slachtof fers zijn Georgiërs. de andere vijf komen uit de Kaukasusrepu- bliek Dagestan. Advertentie Ja, maar waar... Kijk op pagina 34 Hogeschool Rotterdam Omstreken Landbouw PvdA-kamerlid J. van Zijl toil het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij bij de ko mende kabinetsformatie ophef fen. Volgens Van Zijl. oud-amb tenaar van het ministerie, ge beurt er veel 'nutteloos werk' op het departement. Een en ander staat in het boek 'Ministerie in crisis' van NOV A-journalist Os car van der Kroon, dat volgende week ver- O schijnt. O De VDD-afdeling Middelburg deelde de eerste klap uit. Cathrien Koster pastte niet in het vernieuwingsbeleid Maar de kiezers sloe gen hard teuig. Mevrouw Koster kreeg 1634 stemmen, meer dan de VVD-lijsttrekker Joan van Dijk-Sturm. Een gesprek over verlies en zoinst. Verder in de bijlage Reportage: Wim Riemens in Zierikzee Lichtvervuiling bedreigt de nacht 150 jaar Westerschelde-regle- ment Kroonprins Wïllem-Alexander en zijn mannetjesmakers Nederlandse soldaten in Lukavac hebben aan alles gebrek De telefoongluurder komt gemakkelijk aan z'n gerief Clubgebouw slachtoffer van inbraken. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3,4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Vrije Tijd: 21, 22, 23 en 25; Sport: 27 en 29; Reportage: 31,32,33,35 en 37. WASHINGTON (RTR) - Presi dent Clinton, wiens voorkeur voor fast food legendarisch is, is op zoek naar een nieuwe kok voor het Witte Huis die veran deringen moet aanbrengen in het „culinaire concept". Vol gens medewerkers gaat de Franse chefkok vervangen wor den door iemand die meer affi niteit heeft met de Amerikaan se smaak. Eind maart zullen Pierre Cham- brin en drie van zijn medewer kers de keuken van het Witte Huis verlaten, ondanks dat vol lof wordt gesproken over zijn kookprestaties. „Hij is een ex pert op het gebied van de Franse keuken, dat is zijn specialiteit en roeping. Maar dat is niet wat wij in het Witte Huis serveren", al dus Clintons woordvoerster Dee Dee Myers. Volgens de woordvoerster van Ruimteveer start missie CAPE CANAVERAL (DPA) - Het Amerikaanse ruimteveer Columbia is vrijdagmiddag even voor 15.00 uur Middeneu- ropese tijd in Florida gelan ceerd voor een vlucht van twee weken. De vier»mannen en een vrouw zullen tientallen proeven uitvoe ren op het gebied van de natuur kunde. het maken van stoffen, biotechnologie en milieu. Inkatha schrijft zich in voor verkiezingen van onze correspondent JOHANNESBURG De Zulu- partij Inkatha heeft zich 'voorlo pig' ingeschreven voor deel name aan de eerste democrati sche verkiezingen in Zuid-Afri- ka, die eind april gehouden wor den. Ook het Afrikaner Volks front (AVF), een bondgenoot van Inkatha die een eigen staat voor de rechtse Afrikaners eist, heeft zich gisteravond vlak voor het sluiten van de inschrijvings termijn voorlopig laten registre ren. Hillary Clinton wil het Witte Huis een chefkok die gespeciali seerd is in de Amerikaanse keu ken. Op de vraag wat de Ameri kaanse keuken is. zei zij dit niet precies te weten. „Amerika is een smeltkroes. Er is Frans, er is Italiaans, er is van alles." Clinton is geen fijnproever. Be halve zijn bekende bezoekjes aan McDonald's, is van de presi dent bekend dat hij zich „door het gehele land heen eet", van barbeque ribs en corned beef sandwiches tot ingevroren pa tat. (Advertejit.ie> (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13.- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: U per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving kf 83,75 Naam: Advertentie BOt'WMATKRI MIN GOES Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaal sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant M b 713 D00019' il B •rledt mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1