uizenmarkt op hol geslagen DSA Ossenisse went aan filmploeg Raadsman wil geen vervolging van Cerestar Museum jaagt op 'Mondriaan' V SS Nieuw bouwen erg aantrekkelijk 'Te koop'-tijd drie weken Rol voor Souburgse zanger in 'Phantom' Handel PZC zeeland ZATERDAG 5 MAART 1994 an onze verslaggever 10ES - De huizenmarkt is op vo. iol geslagen. De bordjes 'Te ts fooP' zijn nog niet goed en wel de voortuintjes gehamerd of kunnen al weer verwijderd ei vorden. Prijzen schieten de -322 wogte in. De vraagprijs is te- enwoordig vaak de verkoop- T irijs. Makelaars spreken van |!en markt die onder druk staat. 5e weten niet waar ze de huizen vandaan moeten halen om alle looplustigen tevreden te stel- *-70 en en doen ondertussen goede aken. De gemiddelde tijd vaarin een huis te koop staat is Irie weken. ,De excessen vallen natuurlijk Kiet meest op, maar inderdaad is gr sinds ongeveer een jaar een oenemende druk op de markt", ildus M. Faasse, voorzitter van le afdeling Zeeland van de Ne- lerlandse Vereniging van Make laars. Volgens hem komt dat [oor verschillende factoren. Al- ;reerst is er de voortdurende luurstijging. De afgelopen vier eeds met ruim 5 procent. Dat itekent dat een huis met 4 jaar lieden een maandhuur van 600 lden nu al zo'n 750 gulden aan luur op moet brengen. Voor dat •drag kun je al een aardige hy- itheek sluiten. Zeker nu vooral iet laatste half jaar de rente ik is gedaald, lakelaar Faasse rekent voor lat iemand van zo'n 30 jaar, met in jaarsalaris van 50.000 gulden roor een bedrag van ongeveer f50 gulden per maand een hypo- heek van zo'n 140.000 gulden es i''kan nemen. Een ander aspect is ■t, U( dat sinds enige tijd tweeverdie- .155 ners samen een hypotheek kun- -fjnen nemen. Stel dat de een AP 50.000 gulden verdient en de an der - in verband met bijvoor een modaal inkomen kunnen ge makkelijk een huis van twee ton kopen. Je ziet dan ook dat men sen tegenwoordig op veel jon gere leeftijd een eigen huis ko pen." Het is dan ook geen wonder dat juist de huizen die maximaal 200.000 gulden kosten op dit mo ment het meest gewild zijn. On langs bemiddelde Faasse in twee weken tijd bij de aan- en verkoop van zes huizen. In alle zes gevallen was de vraagprijs de verkoopprijs. Volgens hem is het geen goede zaak dat zich dergelijke extre men voordoen. Iedereen is er het meest mee gediend dat zaken als de rente, de prijs van de huizen en woonlasten stabiel zijn, legt de NVM-voorzitter uit. Dat voor komt situaties waarin mensen hoge hypotheken nemen en zich na 5 of 10 jaar geconfronteerd zien met aanzienlijk gestegen rentes en alle financiële proble men van dien. „Het is nu mis schien wel aantrekkelijk om met die hoge prijzen je huis te verko pen, maar je zult ook wat terug moeten kopen. En dan betaal je zelf in de meeste gevallen ook een hoge prijs." Klap [beeld part-time werk - 15.000 :gulden per jaar, dan kunnen die -.1, met de huidige rente een hypo- itheek nemen van 210.000 gul den. Faasse:„Die tweeverdieners zijn 16 de nieuwe rijken. Mensen met Hij verwacht trouwens niet dat de huizenprijzen nog erg veel zullen stijgen. „Ik zit eigenlijk op de klap te wachten. Zoiets kan nooit lang duren. Iedere actie kent een reactie." Volgens hem zullen de prijzen de komende jaren met enkele pro centen per jaar naar boven gaan. Totdat de hypotheekrente bo ven de 10 procent komt. Dan zul len de prijzen op de woning markt weer naar beneden gaan. Maar ook al gaat de rente mo menteel wat naar boven, zo'n ho ge stijging zit er volgens Faasse voorlopig niet in. Hij voegt er aan toe dat de huizen boven de 3 ton juist in prijs zakken, maar slot zie pagina 17 kolom 1 van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg wil graag het schilderij 'Boom' van Piet Mondriaan aankopen. Directrice I. Spaander en gedeputeerde G. de Kok hebben inmiddels het schilderij op zicht gehad in het museum. De vraagprijs voor het werk, een voorstudie van het schilderij 'Blauwe Boom' van Mondriaan (1908-1909), is 275.000 gulden. Het museum heeft een subsidie aan de vereniging Rembrandt gevraagd. Volgens conservator H. van den Donk is 'Boom' een buitenge woon interessante aanvulling op de bestaande collectie. Het mu seum heeft geen enkele Mondriaan in zijn bezit, maar wel een serie met afbeeldingen van bomen van Jacoba van Heemskerk. Mondriaan heeft Van Heemskerk in die periode les gegeven en haar sterk beïnvloed. Daarom is het ter vergelijking interesant de Boom van Mondriaan toe te voegen aan de collectie. Volgens De Kok zijn gs, die dinsdag over de zaak spreken, wel bereid bij te springen als het museum ook sponsers weet te inte resseren. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster OOST-SOUBURG - Een rol in de musical The Phantom of the Opera. Veel zangers in Nederland dromen ervan. Voor Rob van der Meule gaat die wens in vervulling. Vorige week kreeg de diri gent van de Sea Sound Sin gers en zanger uit Oost-Sou burg een contract voor de bekende musical die voor onbeperkte tijd in het Cir custheater in Scheveningen speelt. Zijn vreugde is groot. Tegelijkertijd beseft hij dat hij in Zeeland heel wat achterlaat. De huiskamer en keuken van Rob van der Meule staan vol bloemen. Op het prikbord hangen enkele van de vele felicitatiekaarten, die hij de afgelopen week heeft ontvangen. „Iedereen vindt het fantastisch, maar voor iedereen zit er een maar aan. Mijn vertrek heeft voor iedereen consequenties. Mensen met wie je werkt, kennissen, vrienden en leer lingen", merkt hij op. In Zeeland geeft Van der Meule niet alleen zangles, sinds juni 1993 maakt hij deel uit van het Goese ka merkoor Music a Cordis. Daarnaast gaf hij regelmatig recitals, zingt in oratoria en was hij coach van verschil lende koren. Maar het dier baarste wat hij in Zeeland achterlaat is 'zijn eigen koor', het Vlissingse barber- shopkoor de Sea Sound Sin- Vier maanden na de oprich ting, in juni 1983, kwam hij als dirigent bij het koor. „Vandaag nog zag ik de ad vertentie in de krant voor een nieuwe dirigent. Ik vond het een beetje akelig. De Sea Sound Singers is een deel van mijn leven. Ik heb het koor zien groeien van twaalf leden, naar vijftig. Een ver vanger voor mij vinden wordt echt een probleem." Op vrijdag 15 april kan Zee land de dirigent voor het laatst aan het werk zien. Dan wordt in het Vlissingse Arse naaltheater een afscheids concert door het barber- shopkoor gegeven. In zijn nieuwe baan - 8 au gustus treedt de bariton voor het eerst op in Scheve ningen - heeft hij nauwelijks tijd voor een bezoekje aan Zeeland. Zes dagen per week moet hij optreden of in ieder geval beschikbaar zijn. Hij wordt één van de vier 'swings', die moeten invallen voor zangers die door ziekte of verlof uitvallen. Dat houdt in dat hij alle rollen moet kunnen spelen. „Het is zeer afwisselend werk. Voorkeu ren voor een bepaalde rol, heb ik niet. Voor mij telt dat ik werk met professionele zangers." Om zich voor te bereiden op het examen zangpedagogie aan het conservatorium in mei en daarna op de rollen in de Phantom, stopt Van der Meule al over twee maanden met zijn activiteiten in Zee land. Rob van der Meule, vanaf augustus 'swing' in 'The Phantom of the Opera'. foto Lex de Meester foto Charles Strijd De filmploeg neemt kosteres L. Kint in Ossenisse 'op de korrel'. Hans Heijnen maakt tv-portret van typischdorp van onze verslaggever OSSENISSE - Vraag niet aan Hans Heijnen of het wil luk ken met het 'serietje' docu mentaires over Ossenisse. De regisseur bespeurt in zo'n op merking iets geringschat tends, iets denigrerends. Als of hij een onderwerpje voor een aflevering 'Van Gewest Tot Gewest' aan het opnemen is. Heijnen, geluidsman Alex Booy, cameraman René Heij nen en camera-assistent Chiel van Dongen maken echter een film. En die rolprent wordt niets meer of minder dan een monument voor Ossenisse, zijn inwoners en het dorpsle ven. Hans Heijnen heeft van de VPRO de gelegenheid gekre gen binnen twee jaar vijf docu mentaires te maken. De eerste - Ga met mij mee naar Hawaï - is vorige maand uitgezon den. Heijnen wilde vervolgens enkele portretten over typi sche dorpen maken. Een beetje afgelegen plaatsen met een eigen cultuur en sfeer, waar het soms lijkt of de ge beurtenissen in de wereld aan de mensen voorbij gaan, maar waar de mensen meer bij el kanders lief en leed betrokken zijn dan in op het eerste ge zicht meer 'wereldse' steden. Bij het zoeken naar zo'n dorp dacht Heijnen aan de noorde lijke provincies, Limburg of Zeeuwsch-Vlaanderen. Lezing van een kranteartikel over Os senisse en enkele bezoeken ter plaatse zette zijn eerdere plan nen op z'n kop. Eén aflevering van vijftig minuten over het le ven in de kleine plattelands kern zou niet volstaan. Het moest een drieluik worden. In drie afleveringen konden ver schillende aspecten van het dorpsleven en de verschillen de inwoners aan bod komen. Stoel-effect Ook van dat idee is Heijnen in middels afgestapt. Hij weet nu bijna zeker dat het één film moet worden. In eerste instan tie wilde de regisseur bijvoor beeld één aflevering speciaal wijden aan de oudere autoch tone inwoners van het dorp. „Maar als je een aantal oudere mensen met hun bezigheden, hobby's en verhalen achter el kaar laat zien. krijg je al gauw een soort 'Stoel-effect'. Ik wil juist het dorpsleven laten zien en daarom kan ik best na het verhaal van een oudere inwo ner een jong gezin aan het woord laten." Sinds vorig jaar oktober is de filmploeg al ruim dertig draai dagen in het dorp aan de Wes- terschelde geweest. De ca mera en de microfoon werken al nauwelijks meer op de zenu wen van de Snissenaren. Heij nen is er ook in geslaagd dor pelingen voor de camera te krijgen die niet zo snel hun masker afleggen voor de bui tenwereld. ..De eerste paar ke ren stuurden ze me weg. Maar toen ze me een aantal keren hadden zien rondscharrelen, werd ik af en toe spontaan op de koffie gevraagd. Het is voor veel mensen belangrijk dat wij niet snel op een achternamid- dagje even een program maatje in elkaar flansen." Niet keihard Uiteraard is de filmmakers ook opgevallen dat het niet al tijd koek en ei is tussen alle be woners van de Snis. De ver schillende groepen en de een lingen in het dorp zijn het niet altijd giet elkaar eens. De me ningsverschillen worden niet verzwegen, maar Heijnen zal er zeker niet de nadruk op leg gen. „Ik zoek niet naar keihar de confrontaties en ik zal zeker niks suggereren. De Snissena ren moeten ook na uitzending van de film gewoon met elkaar om kunnen blijven gaan." Kosteres L. Kint werd donder dagmiddag op de korrel geno men door de filmploeg. Kint - 'mijn leeftijd durf ik niet meer te zeggen, maar vooruit, je mag weten dat ik de zeventig ben gepasseerd' - staat be kend om haar gastvrijheid. Er kan geen gast voor de deur staan of hij krijgt een kop kof fie aangeboden. De beheerster van de sleutel van de karakte ristieke dorpskerk geeft de ambivalente gevoelens over het Ossenisser filmdebuut treffend weer. Aan de ene kant 'geeft ze er niks om' dat ze een rol speelt in een rolprent over haar dorp. Het volgende mo ment geeft ze toe 'een beetje benauwd naar de première uit te kijken. De verslaggever is in elk geval alvast uitgenodigd om bij haar thuis naar de tele visie te komen kijken als het grote moment is aangebroken. van een medewerkster MIDDELBURG - Het bedrijf Cerestar in Sas van Gent kan volgens advocaat mr A. J. N. van Stigt niet vervolgd worden, omdat het zelf aangifte heeft ge daan van mogelijke onjuisthe den bij de aangiften voor de ver ontreinigingsheffing. De raads man beriep zich vrijdag bij de voortgezette behandeling op de 'inkeerbepaling' in de belas tingwetgeving; deze voorziet in straffeloosheid voor fraudeurs die hun ontduiking zelf tijdig opbiechten. Tegen Cerestar werd donderdag drie miljoen gulden boete geëist voor te lage opgave van lozin gen. Volgens raadsman Van Stigt valt niet te achterhalen wat de werkelijke vervuilings waarden van het afvalwater wa ren. zoctat niet bewezen kan wor den dat de aangiften van het be drijf niet klopten. Dat zou tot vrijspraak moeten leiden. De of ficier van justitie stelde eerder dat Cerestar van 1982 tot en met 1989 rond de tien miljoen gulden verontreinigingsheffing had ont doken door veel te lage opgaven van de lozingen van het bedrijf op de Westerschelde. Vordering Dijkgraaf W. A Gosselaar van het waterschap De Drie Am bachten meldde vrijdag dat het waterschap over de jaren 1987 tot en met 1991 6.5 miljoen gul den achterstallige heffing van Cerestar vordert, vermeerderd met honderd procent boete. Over de toekenning van de boete zal de belastingrechter binnen enkele maanden een uit spraak doen. Over de periode voor 1987 kan de ontdoken hef fing niet meer geïnd worden we gens verjaring. De 54-jarige plantmanager, te gen wie donderdag een jaar ge vangenisstraf is geëist voor zijn aandeel in de fraude, zou vol gens zijn advocaat B. C. W. Van Eijck hooguit bestraft moeten worden met dienstverlening of een financiële bijdrage voor een milieuproject. Hij had de feiten uitsluitend gepleegd in het be lang van het bedrijf. De man is trouwens al 'gestraft' met een overplaatsing naar Duitsland, wat voor hem een degradatie be tekende. Geruïneerd De 56-jarige voormalige milieu ingenieur van Cerestar. tegen wie vijf maanden gevangenis of 210 uur dienstverlening is geeist, verdient volgens zijn advocaat mr J. Italianer die straf niet. De man is geruïneerd door de af faire. Hij werd in april 1992 gear resteerd en een dag later uit zijn functie geschorst. De schorsing duurt nog steeds voort en vol gens Italianer wacht Cerestar op zijn veroordeling om hem te kunnen ontslaan. De man is overspannen in de WAO terecht gekomen. Zijn arbeidsonge schiktheid komt voort uit de Advertentie Vandaag vanaf 12 uur BOEKENBEURS Hotel Walcheren Koudekerke i Advertentie i BEDANKT, kiezers van GROENLINKS Laat gerust vaker van u horen, bel Vlissingen: 01184-63815 Middelburg: 01180-16222 verstoorde relatie met het be drijf, meldde de raadsman De ingenieur kwam op 23-jarige leeftijd in dienst van Cerestar en was. zo betoogde Italianer. ver groeid met het bedrijf. Hij kreeg in 1981 opdracht te beginnen met de fraude en kwam daar door in een onmogelijke dubbel rol terecht Hij moest enerzijds met de overheden onderhande len over de lozingen, terwijl hij ze anderzijds een rad voor de ogen draaide De milieuman was op den duur permanent oproepbaar om in te grijpen bij onverwachte contro les op het afvalwater. Soms moest hij 's nachts opdraven om te knoeien aan een monsterkast van het waterschap. De raads man benadrukte dat hij de enige van de verdachten was die volle dige opening van zaken had ge geven. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak in de zaken te gen het bedrijf en de vijf betrok kenen, onder wie de in 1989 ge pensioneerde president-direc teur. tegen wie zes maanden of 240 uur dientverlening is geëist. Advertentie AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTRAAT 11 GOES 01100-23549 ISO Kwaliteits Certificaathouder Veertig mille subsidie voor bibliotheken Reimerswaal van onze verslaggever REIMERSWAAL - De gemeente Reimerswaal krijgt 40.000 gul den subsidie van de provincie Zeeland om de geplande hiblio- theekvestigingen te Krabben- dijke en Kruiningen aan te kun nen sluiten op het uitleen- en ca talogussysteem van de Zeeuwse Bibliotheek. Het aanvullende verzoek van het gemeentebe stuur van Reimerswaal om ex tra subsidie voor de aanschaf van onder meer computers is door de provincie afgewezen. De leeszaalvestigingen moeten volgend jaar gereed zijn. Bij toe kenning van de gelden wijst de provincie er met klem op dat het provinciaal bibliotheekbeleid zich eigenlijk vooral richt op de exploitatie van de Zeeuwse bi bliotheek. Aangezien in Zeeland voorlopig geen kleine leeszalen meer geopend zullen worden, heeft de provincie besloten toch geld vrij te maken voor Kruinin gen en Krabbendijke gesloten wegens verbouwing op maandag 7 maart dinsdag 8 maart woensdag 9 maart BOEKHANDEL FAN0Y NIEUWE BURG 22-28 MIDDELBURG tel. 01180-12114 Sinds de val van het IJzeren Gordijn reist menig Hol lands vrijgezel verwach tingsvol naar Polen. Men kan daar zonder enige moeite een levensgezellin he komen. Poolse vrouiven dienen zich daartoe bij bosjes aan, ech ter ivel via bemiddeling van lieden die er stevig aan ver dienen. Wij zijn de emancipatorische gedachte zeer toegedaan. Om die reden keken ivij al tijd wat moeilijk tegen die commerciële koppelpraktij ken aan. Ten onrechte. Want het feministisch den ken schrijdt voort. Zozeer dat het Platform Zeeuwse Vrouwenraad in middels alle terughoudend heid inzake de vrouwenhan del laat varen. Wij maken dat op uit een uit nodiging die deze organisa tie onlangs verspreidde. Op initiatief van het Plat form Zeeuwse Vrouwen raad, zo lazen wij, vindt bin nenkort te Heikenszand een internationale 'vrouwen- markt' plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11