Groot verlies voor de coalitie [Verrassende winst PvdA in hoofdstad Positieve reacties op akkoord Bosnië Keukens half geld Pak rammel CDA -en PvdA Zeeland Blokkade in strijd om varkensexport t- in qoes 1 4 WEKEN DUBBELPRINT AKT8E! I Opmars extreemrechts Winst D66 valt tegen Verlies PvdA beperkt VlISSÏNGEN - De Zeeuwse kiezers hebben het CDA en de PvdA in de gemeenteraden woensdag een ongenadig pak rammel gegeven. D66 werd liefkozend over de bol geaaid en ook de VVD en de refor matorische partijen SGP, RPF en GPV koesterden zich in een aan- verkiezingen Gratis 10% extra bij 250 gr.ünox Rookworst. VOOR 13,- Een enkele bui Wisselend bewolkt met kans op een bui. De zuidivestelijke wind neemt toe naar vrij krachtig tot krachtig. Maxi mumtemperatuur tien graden. Uw kleurenrolletje twee keer afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 i.p.v 7,50 extra? Juist! 237e jaargang no. 52 Donderdag 3 maart 1994 Losse nummers 1,50 DEN HAAG (NPA) - Het CDA is ie grote verliezer bij de giste- en gehouden gemeenteraads verkiezingen. De PvdA moet eveneens een nederlaag incas seren, maar die is minder fors Ihankelijke benadering van de stemmers. Daarmee volgde men in Zeeland de landelijke trend. Dat gold ook voor extreem rechts. In Vlissingen verschijnen de Centrum Demo- ;raten uit het niets met drie zetels in de raad. De Scheldestad is daar- nee de enige Zeeuwse gemeente waar de CD in het bestuur wordt iertegenwoordigd. In de 24 gemeenten waar men zich woensdag ter imbus begaf, liep het totale aantal zetels van het CDA terug van naar 86, een verlies van 17 zetels. De PvdA ging van 85 naar 71 ïtels en raakte er daarmee 14 kwijt. D66 kwam van 14 op 33 zetels en on er dus 19. De VVD won 9 zetels en kwam van 55 op 64. De refor- latoren van SGP. GPV en RPF boekten een winst van 7 zetels en vamen van 45 op 52. Groen Links groeide van 6 naar 9 en de plaatse- ike groeperingen kwamen van 46 op 48 zetels. Het meest in het oog ipende resultaat van een voorkeursactie was voor Cathrien Koster Middelburg. Zij stond op een 'onverkiesbare' eenentwintigste ^'Ilaats van de WD-lijst in de Zeeuwse hoofdstad en vergaarde 1.634 ori temmen, waarmee ze de liberalen aan twee en een halve zetel hielp. dan verwacht. D66 en WD boe ken flinke winst, evenals GroenLinks en extreem-rechts. Dat beeld tekende zich gister avond af nadat de stemmen wa ren geteld. Circa 65 procent van de kiezers toog naar de stembus, tegen 62 procent in 1990. Waar het CDA bij de gemeente raadsverkiezingen in 1990 nog 29 procent van de stemmen in de wacht sleepte, moet de partij het nu doen met 25,2 procent. De PvdA viel terug tot 20,2 procent, een verlies van 1,8 procent. D66 stijgt maar liefst met 5.8 procent tot 14,5 procent. De winst van de WD bedraagt 4.3 procent, waar mee de liberalen 17,8 procent van de stemmers achter zich we ten. Voor GroenLinks zijn de raads verkiezingen eveneens succes vol. De partij komt op 8.1 pro cent uit, een winst van 3.5 pro cent. Extreem-rechts (CD en CP'86) vermeerdert zijn aan hang van 0.5 procent naar 3 pro cent. De Socialistische Partij gaat van 1 naar 1.6 procent. De kleine christelijke partijen (SGP, GPV. RPF) komen uit op 7 procent. Aangeslagen CDA-fractievoorzitter Brink man toonde zich zwaar aange slagen. „Ik baal als een stekker", aldus de beoogd premier. Partij genoot De Vries (minister van sociale zaken) sprak van een 'heel forse teleurstelling'. „Het is voor ons ook wel even wennen. Voorheen konden we altijd lief delen, nu gaat het om leed". Collega-voorzitter Rottenberg (PvdA) gaf het verlies van zijn partij grif toe. „Dit is een neder laag. een grote teleurstelling. Het is opnieuw een verlies voor de PvdA. dat is absoluut niet iets om tevreden over te zijn". PvdA-staatssecretaris Wallage (sociale zaken) noemde de ver kiezingsuitslag „absoluut te leurstellend. een verschrikkelij ke nederlaag". Desalniettemin vindt Wallage het hoopvol dat het verlies min- !0< >tij( -ha pagina 17: analyse raadsverkiezingen Zeeland stemmen door ouderen; resultaten vier grote steden, pagina 18: zo stemde Zeeland, pagina 19: opkomst van de CD; reacties Zeeuwse partijvoorzitters; pagina 20: namen gekozenen; pagina 21: positie plaatselijke partijen; hoe stemmen allochtonen, pagina 22: zo stemde Nederland pagina 23: reacties politieke partijen 10 itei kerpiSTERDAM (NPA) - In Am sterdam is de PvdA de grote mefverwinnaar gebleken. De par- aarfU steeg hier van 12 naar 14 ze- ;els. Lijsttrekker E. van der d&aan toonde zich gisteravond iten»ongelooflijk opgelucht, temeer eecomdat wij vorige week in de ,-ooipeilingen nog op negen zetels ee£tonden". hef)66 daarentegen moest met 9.3 icht zetels een verlies van eén etel slikken. In de opiniepeilin- ;en stond die partij juist op flin- d :e winst. Voor lijsttrekker E. jfeli mje Vertraging in bezorging PZC Door een reeks storingen van technische aard kan een deel van onze edities van he den slechts met aanzienlijke vertraging bezorgd worden. Wij bieden onze lezers daar voor onze welgemeende ex cuses aan. Directie PZC Bakker reden nu te zeggen dat het leveren van een burgemees ter voor Amsterdam door D66 nu niet langer meer zo vanzelf sprekend is. „Gezien de historie heeft de PvdA nu zeker een streepje voor", aldus Bakker. Een domper in Amsterdam was de winst voor de Centrumdemo craten. De huidige twee zetels worden er straks vier. CP'86 ver dwijnt daarentegen met één ze tel uit de raad. Bij de vorming van een nieuw college kan dit op problemen stuiten. Als PvdA. WD, D66 en Groenlinks opnieuw in het col lege terugkeren, zou de CD de grootste oppositiepartij in de raad worden. Actievoerders blokkeren met vrachtwagens de Utrechtse Baan, de belangrijke uitvalsweg van den Haag. foto Koen Suyk/ANP DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Ga- bor (landbouw) heeft het verbod op de ex port van levende varkens opgeheven. Het besluit kwam nadat actievoerende boe ren en varkenshandelaren woensdag middag het verkeer in Den Haag met vrachtwagens blokkeerden. Ook de snel wegen richting Den Haag raakten ver stopt door langzaam rijdende veewa gens. De acties van de boeren en handelaren leidden bijna tot ingrijpen van de mobiele eenheid. Enkele tientallen vrachtwagens versperden de wegen rond het ministerie van landbouw. Ook de Utrechtse Baan, de belangrijkste uitvalsweg van Den Haag, zat dicht. Daarmee dreigde aan het eind van de mid dag een enorme verkeerschaos, doordat het forenzenverkeer Den Haag niet uit kon. De politie vond dat onacceptabel en maakte zich klaar om in te grijpen. De mo biele eenheid verwijderde met zachte drang de mensen van het viaduct voor het ministerie van landbouw. Toen de vracht wagens vervolgens vrijwillig de Utrechtse Baan vrijmaakten, verdween de ergste dreiging. Het enige geweld kwam van een veertigtal boeren die in Son een vrachtwagen met 200 varkens kaapten. Een exporteur had dinsdagnacht geprobeerd de varkens te exporteren. Justitie nam de vrachtwagen in beslag en voerde de varkens ter vernie tiging af naar het destructiebedrijf in Son. Daar werd de veewagen gekaapt. Twee controleurs van de Algemene Inspectie dienst werden daarbij mishandeld. De vrachtwagen werd ter hoogte van Rotter dam door de politie van de weg gehaald. De varkens zijn alsnog vernietigd. Gabor Staatssecretaris Gabor voerde woensdag middag twee gesprekken met een delega tie van vijf actievoerders. Die eisten dat het exportverbod onmiddellijk zou wor den opgeheven. Even voor zeven uur maakte Gabor bekend donderdag de grenzen weer open te stellen. Het besluit werd met gejuich ontvangen door de actievoerende boeren en veehan delaren. die onmiddellijk de blokkade op hieven. De overwinningsroes van de actie voerders was overigens volkomen mis plaatst. Al een dag eerder had Gabor laten weten dat hij het exportverbod waar schijnlijk op korte termijn zou opheffen. De landbouworganisaties distantieerden zich woensdag van de wilde actie van de boeren en handelaren. Volgens de bonden waren vooral de handelaren en exporteurs verantwoordelijk voor de blokkade. „Boe ren hebben geen vrachtwagens", aldus voorzitter Latijnhouwers van de Noord brabantse Christelijke Boerenbond (NCB). MOSKOU (AFP/ANP) - Rusland heeft woensdag gematigd posi tief gereageerd op het akkoord dat de Bosnische Kroaten en moslims hebben gesloten over de vorming van een federatie in Bosnie-Herzegowina. Ook de leider van de Bosnische Ser viërs, Karadzic, was niet bij voorbaat afwijzend. Volgens de Russische ondermi nister van buitenlandse zaken. Tsjoerkin, heeft de overeen komst bepaalde problemen op gelost die tot nu toe de voort gang blokkeerde. Tsjoerkin meende dat de positie van de Serviërs tijdens nieuwe onder handelingen moet worden be paald. Karadzic, momenteel op bezoek in Moskou, zei dat hij het docu ment zal bestuderen. Volgens hem zijn de Bosnische Serviërs bereid te praten over de inhoud van het akkoord zo lang daar mee hun belangen niet worden geschaad. In de zelf uitgeroepen Servische republiek in Bosnië zeiden autoriteiten dat het ak koord van Washington „accep tabel" is omdat hiermee het stre ven van de Bosnische Serviërs naar aansluiting met Servië wordt vergemakkelijkt. Bel grado toonde enige aarzeling. „Zo lang het plan niet een allian tie is van de twee partijen tegen een derde", zei minister van bui tenlandse zaken van klein-Joe goslavië, Jovanovic. In de over eenkomst wordt over de toe komst van de Serviërs in Bosnië niet gerept. EU-bemiddelaar Lord Owen ver welkomde het akkoord. Hij zei in Genève dat ook de Serviërs be trokken moeten worden bij het federatie-akkoord. De Serviërs zouden tot een zekere terugtrek king uit veroverd gebied moeten worden bewogen. In het basisakkoord staat dat de Bosnische moslims en Kroaten een federatie gaan vormen in Bosnië. Deze moet op haar beurt een confederatie aangaan met Kroatië. De Bosnische Kroaten en moslims nemen zich voor één militair opperbevel in te stellen en de defensie met Kroatië te coördineren. In geval van oorlog wordt samen met Kroatië één le gerleiding gevormd. De overeenkomst moet binnen twee of drie weken zijn uitge werkt tot een definitief akkoord over de vorming van een Bosni sche federatie naar Zwitsers of Belgisch voorbeeld, maar met strikte regels met betrekking tot de etnische achtergrond van de hoogste regeringsfunctionaris sen. De beoogde federatie zal de ge bieden die door moslims en Bos nische Kroaten worden be woond in vijf tot zeven kantons verdelen. Een uit twee Kamers bestaand parlement kiest de president en de vice-president. Deze posten moeten om beurten door een moslim en een Kroaat worden bekleed. Een commissie zal van vier tot vijftien maart in Wenen werken aan de grondwet van de federa tie en een regeling voor de confe deratie met Kroatië. De federa tie krijgt vrije toegang tot de Adriatische Zee. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christopher (1) kijkt toe hoe de Bosnische premier Haris Silajdzic (tweede van links) en de Kroatiche minister van buitenlandse zaken Mate Granic el kaar de hand schudden na ondertekening van de overeenkomst. Geheel rechts de Bosnische Kroaten- leider Kresmir Zuback. foto Joshua Roberts/.AFP Advertentie der is dan de opiniepeilingen voorspelden. „Landelijk doet de PvdA het gestaag beter. We heb ben een tik op de vingers gehad van de kiezer, maar de handen zijn niet afgehakt", aldus Wal lage. Ook partijleider Kok meent dat de PvdA langzaam uit het dal omhoog klimt. Kabinetsbeleid Zowel Rottenberg als Brinkman wijt het verlies van hun partij mede aan het kabinetsbeleid. „Dat beleid is absoluut niet po pulair in Nederland", aldus Rot tenberg. Brinkman: „Als beide regeringspartijen meer dan der tig zetels verliezen (vertaald naar de Tweede Kamer, red.i, dan kun je dat moeilijk uitleg gen als steun aan het kabinets beleid". De landelijke politici zijn ge schokt over de winst van ex treem-rechts. Zij roepen alle par tijen op hard stelling te nemen tegenover CD en CP'86 Rotten berg verwijt de politiek de pro blemen in de oude stadswijken te lang genegeerd te hebben Van Mierlo toonde zich ver heugd over de winst van zijn par tij. hoewel die minder is dan de opiniepeilingen afgelopen maanden beloofden. „Het gaat gestaag vooruit, dat is belang rijk. De volgende keer moet het weer iets meer zijn". Advertentie Glashandel MELIESTE Kwaliteit in gleis GOES Forse opkomst extreem rechts in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De Cen trumdemocraten zijn de grote winnaar geworden van de ver kiezingen in Rotterdam. Op ba sis van ruim 98 procent van de getelde stemmen haalt de CD 10,18 procent, goed voor 5 zetels. Vier jaar geleden haalde de CD in de Maasstad één zetel. CP'86 blijft met één zetel (3,52 procent van de stemmen) verte genwoordigd in de raad. In een eerste reactie sprak bur gemeester Peper van „een dreun. Dit maakt de avond niet erg gezellig." De PvdA blijft in Rotterdam veruit de grootste partij, ondanks een verlies van 6 zetels. De partij haalde bijna een kwart van de stemmen, goed voor 12 van de 45 zetels. Het CDA zit op de helft van de PvdA in percentage stemmen en aan tal zetels, een verlies van 3 ze tels. Door het verlies van het CDA klimt D66 naar derde plaats met 13,62 procent van de stemmen of 7 zetels. WD blijft met 13,04 procent of 6 zetels op het niveau van vier jaar geleden. GroenLinks wint 1 en komt nu op 3. de kleine christe lijke fracties houden hun ene ze tel. Nieuwkomers in de raad zijn de Socialistische Partij, de Stadspartij Rotterdam en de partij van voormalig PvdA-lid Jaap van de Scheur: Solidair '93. Milieu De Nederlandse VN-mili- tairen in het Bosnische Lukavac zitten opge scheept met een milieu probleem. Het terrein waar ze zijn onderge bracht, een oude cokesfa- briek, is bedekt met een dikke O laag smurrie. O Golfslagbad De Cardium, de vroegere mattenlegger bij de Oos- terscheldewerken. heeft een nieuwe functie: het Maritiem Trainingscen trum op de Maasvlakte gebruikt het onderschip als golfslagbad voor werknemers in de off shore-in- Q dustrie. w Europa Cup Barcelona heeft in de Champions League een punt verspeeld tegen Spartak Moskou: 2-2. Daardoor nam Monaco (3- 0-winst op Galatasaray) de koppositie poule A over. In poule B won An- derlecht van Porto (1-0) en AC Milan klopte Werder O C Bremen: 2-1. fc-O Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financien en eco nomie: 6; Radio en televi sie: 7; Provincie: 9, 11 en 15; Waterschapsverkie zingen: 12 en 13: Gemeen teraadsverkiezingen: 17, 18, 19. 20, 21, 22 en 23; Sport: 25, 26, 27 en 29. Advertentie Hans Verkerk Keukens Is bezig zijn 32e filiaal te bou wen in Goes. Tijdens deze opbouw hebben wij een te gekke voorverkoopactie. Wij verkopen een aantal keukens en apparaten voor half geld. Tevens hebben wij een groot aantal keu kens en apparaten die voor half geld leverbaar zijn. (niet uit voorraad) Kom snel langs want nu kopen betekent nu geld verdienen bij Hans Verkerk, aan de Ringbaan West 2b, voorheen van Dijke vakan tieland te Goes. Bel voor info: 01100-16451. ren7 (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1