Vliegveld Tuzla open voor hulp Visregen in de woestijn Zweden worden Finland en Oostenrijk lid van Europese Unie Steeds meer asielzoekers Ontplooiing Dutchbat voorspoedig 4 WEKEN 'SAUNA MIDDELBURG' 'Niks aan' en toch leuk DAM 45, TEL. 01180-29120 Russen hebben weer succes met bemiddeling bij Serviërs Aanslag op "orthodoxe yoden m wNew York PILAAR ib Creadoe Mandela en Buthelezi zijn voor bemiddeling Met 800.000 uitkeringen nieuw werklozenrecord VOOR 13,- Tijdelijk regen Bewolking en af en toe regen. Matige tot krachtige wind ruimend van zuid west naar west tot noordwest. Middag- temperatuur rond acht graden. le"237e jaargang no. 51 Woensdag 2 maart 1994 ei Losse nummers 1,50 DEN HAAG (NPA) Het aantal asielzoekers blijft toenemen. In januari en februari hebben 9500 mensen in Nederland asiel aangevraagd. Dat is bijna drie keer zoveel als in de eerste twee maanden van het vorig jaar, toen het er 3200 waren. Uiteindelijk werd vorig jaar een recordaantal van ruim 35.000 asielverzoeken ingediend, vooral door een forse toename gedurende de .tweede helft van het jaar. Die stijgende lijn zet zich nu voort. In de Eerste Kamer zei staatssecretaris Kosto (justitie) gisteren goede hoop te hebben dat zijn immigratie- en naturalisatiedienst op kor te termijn veel meer werk aan kan dan nu het geval is. DARWIN (DPA) - Een „visre gen" heeft voor verwarring ge zorgd in een Australisch woes tijngebied. In Dunmara, een dorp 600 kilo meter van de noordkust, zwem men honderden vissen van een tot vijf centimeter in waterplas sen rond, hoewel er in de verste verte geen meer of rivier te vin den is. De inwoners staan voor een raadsel. „Wij hebben geen idee waar zij vandaan komen", zegt eigenares Adele Liebelt van het plaatselijke pension. Een medewerkster van het on derzoeksbureau CSRIO in Dar win heeft een verklaring. Eieren van vissen kunnen door de wind worden weggeblazen. Komen ze op een plaats met voldoende wa ter, dan komen de eieren uit. De ze kunnen zonder water een jaar overleven. Daar de vissen bijna altijd bij heftige regen tevoorschijn ko men, schijnt het vissen te „rege nen". van onze correspondente BOEDAPEST - De Bosnisch- PeÏServische leider Radovan Ka radzic heeft gisteren bij zijn be- >Dizoek aan Moskou ingestemd met de heropening van het agif vliegveld bij Tuzla voor de lan- j^'ding van vliegtuigen met hulp goederen. Het vliegveld zou 7 maart moeten worden Fit heropend. De NAVO had de Ser viërs voor die dag een ultima- o-r Akkoord m moslims en $-4fi Kroaten 3ua Ver WASHINGTON (AFP) - De Bos- m9 nische moslims en Kroaten zijn het eens geworden over een ,eer „bondgenootschap" in hun door iS oorlog geteisterde land. -re! WeNa vijf dagen durende onder handelingen sloten vertegen- woordigers van de twee rivalise rende bevolkingsgroepen dins dag een overeenkomst in Was- hington, aldus het Amerikaanse i ministerie van buitenlandse za ken. vet( ke Vie- de- turn gesteld en gedreigd met eventuele luchtaanvallen. De Russen zullen militaire waar nemers ter beschikking stellen die gaan controleren of er geen wapens met de hulpleveranties naai- Tuzla worden gevlogen. De Russische minister van buiten landse zaken Kosyrev verklaar de dat de Russen de overige VN- troepen in Tuzla zullen assiste ren bij hun werk. In een eerste reactie op de be kendmaking in Moskou ver klaarde een woordvoerder van de VN-vredesmacht in Bosnië dat het uitgesloten is dat er al leen Russen op het vliegveld zul len worden gestationeerd. Maar de Bosnische regering toonde hei e de WASHINGTON - Een voorals- nog onbekende man heeft giste- uiflren in New York het vuur ge uit opend op een busje met enkele iliextreem-orthodoxe joodse stu- Vier jongens tussen 17 'deen 20 jaar raakten gewond, van verjwie twee door schoten in het siö hoofd zo ernstig dat gister- d(avond laat voor hun leven werd gevreesd. Het is onduidelijk of icejde aanslag een reactie is op het teribloedbad in een moskee in He- ïtelbron dat een uiterst orthodoxe hefijood afgelopen vrijdag aan- Een van de inzittende beweerde de schutter, die een Ara- Disch uiterlijk zou hebben ge- lad, 'Dood aan de Joden' riep, erwijl hij vanuit een voorbijrij- lende auto een wapen leeg schoot op het busje, waarin vijf- jen Hassidische rabijn-studen- ten werden vervoerd. Maar de i politie waarschuwde dat er geen bewijzen zijn voor politieke mo tieven achter de aanslag. Vol- ;ens getuigen waren de auto van de schutter en het busje kort te voren betrokken geweest bij een lge nhaalmanoeuvre die op ruzie ied ïitliep. zou de auto het busje g^enige tijd hinderlijk gevolgd luJ lebben. „Dit is New York. Alles anjis hier mogelijk. Het kan een ge- eeI?woon incident zijn geweest, d naar ook een racistisch mis- drijf zei een woordvoerder van het gemeentebestuur. ne Een pantservoertuig begeleidt een konvooi van Dutchbat naar Lukavac. van onze speciale verslaggever Maurice Wilbrink LUKAVAC - De ontplooiing van het Dutchbat, de Nederlandse blauwhelmen, in de Oost-Bosnische moslim-enclave Srebrenica verloopt boven verwachting goed. Nadat de genie maandag vrijwel probleemloos de Bosnisch-Servische barrière had genomen, volgde gisteren de pantserinfanterie. Volgens de commandant van Dutchbat. overste Vermeulen, werden de drie Bos nisch-Servische wegversperringen giste ren zonder enige tegenwerking gepas seerd. Het persoonlijke contact dat hij eerder deze week had gelegd tijdens een etentje met locale Bosnisch-Servische commandanten, wierp hierbij al zijn vruchten af, aldus Vermeulen. De Nederlanders werden in Srebrenica met enthousiasme begroet door de Cana dezen, die maanden op hun aflossing heb ben gewacht. Ook de plaatselijke bevol king liep uit voor de komst van de Neder landers. Maandag, toen de eerste convooi- en waren gearriveerd, kwamen grote groe pen mensen naar het fabriekscomplex waar de Nederlanders zullen worden ge huisvest. In Lukavac, waar Dutchbat een groot lo gistiek centrum inricht en vanwaaruit foto Ed Oudenaarden/ANP Srebrenica moet worden bevoorraad, wordt nu met spanning uitgekeken naar de opening van het vliegveld bij Tuzla. Volgens overste Van Dullemen, plaatsver vangend commandant van de logistieke troepen in Lukavac, zou Tuzla een groot deel van de transportproblemen kunnen oplossen. Ladingen die nu in konvooien dagenlang onderweg zijn kunnen dan bin nen twee uur worden overgevlogen uit' Split. Lukavac ligt een uur rijden verwij derd van het vliegveld bij Tuzla. Een Scandinavische eenheid staat klaar om op elk moment de controle over het vlieg veld over te nemen. De VN willen de lan dingsbaan op 7 maart in gebruik nemen. van onze correspondent BRUSSEL - Oostenrijk, Zwe den en Finland zullen op 1 ja nuari volgend jaar lid worden van de Europese Unie, als de in woners van de drie landen zich dit najaar in een referendum Zuidweg 20A. Zonnemaire Tel 01112-1318 Vrij. koopavondJMa. gesloten. scharen achter het akkoord dat hun regeringen gisteren in Brussel hebben gesloten. Maar de onderhandelingen met Noor wegen over met name het visse rijbeleid verkeren in een diepe impasse, en zullen op z'n vroegst volgende week worden afgerond. Dodelijk vermoeid kondigde de Zweedse minister van buiten landse zaken Dinkelspiel gister middag in Brussel de doorbraak aan in de sinds vrijdag onafge broken durende besprekingen. De laatste horde, de hoogte van de Zweedse contributie, werd genomen met de afspraak dat Stockholm de eerste vier jaar ge leidelijk meer zal gaan betalen. In het kielzog van de Zweden be reikten enkele uren later ook de Finnen een akkoord, toen de EU erin toestemde dat Helsinki al zijn boeren nog enkele jaren fi nanciële steun mag geven. Voor Oostenrijk zwaaide deur naar de EU laat in de avond open nadat overeenstemming was bereikt over beperking van het zware vrachverkeer door de Alpen. Het akkoord werd door diplomaten 'redelijk gunstig' genoemd voor de Nederlandse transporteurs. Ontevreden 'De Finse rpinister van buiten landse zaken Haavisto reageer de openlijk ontevreden op de re sultaten. De minister, die tien jaar lang voorzitter was van de boerenbond, zei te betwijfelen of hij het Fins-Europese akkoord wel positief zal aanraden aan de bevolking. „We konden geen be ter akkoord krijgen, maar veel zal afhangen van de vraag hoe we zelf de financiële steun aan onze boeren gestalte geven". De minister beklaagde zich luid ruchtig over het feit dat Helsinki zelf opdraait voor het grootste deel van de steun, die de boeren in de gelegenheid moet stellen de abrupte overgang naar de veel lagere Europese landbouw prijzen te overleven. De hulp aan de exporterende boeren uit het Zuiden van Finland moet bvoendien geleidelijk worden af gebouwd. Een redelijke grote meerderheid van de Finnen, die als eerste naar de stembus zal gaan, lijkt overigens voorstander van het EU-lidmaatschap. In Zweden en Oostenrijk wordt later gestemd; daar is er een krappe meerder heid. De Noorse regering staat onder grote politieke druk om dat voor- en tegenstanders el kaar in evenwicht houden, De Zweedse minister Dinkel spiel begon gisteren direct de af spraken aan de bevolking aan .te prijzen als „een goed akkoord waarvan we zullen profiteren". Volgens de bewindsman stemt ook de oppositie in met het Eu- ropa-beleid van de regering. De Oostenrijkse kanselier Vra- slot zie pagina 3 kolom 6 BOL M ATERI ALEN GOES ANC-president Mandela Cr) en Inkatha-leider Buthelezi - foto Walter Dhladhla/AFP Jeltsin Hoeioel president Jeltsin vindt dat het Russische parlement de grondwet heeft geschonden door zijn aartsvijanden amnes tie te verlenen, zal hij geen harde tegenmaatregelen nemen. Maar op het moment dat zijn tegen standers proberen de situatie in het land te destabiliseren, zullen zij onmiddellijk wor den gearresteerd, al- O dus Jeltsin. O Ongeluk zich gisteren bezorgd over de Moskouse afspraken. De Bosniérs zien de Russen als bondgenoten van de Serviërs. Bovendien, aldus de Bosnische vice-president Ejup Ganic, doen de Russen het voorkomen alsof het westen liegt. Door te sugge- ren dat de VN-macht, UNPRO- FOR, zonder Russische controle zou meewerken aan de smokkel van wapens voor de Bosniërs, wordt de VN en daarmee de wes terse bemoeienis in Bosnië in diskrediet gebracht. Het is de tweede keer in enkele weken dat de Russen een diplo matiek succes kunnen claimen in de Bosnische oorlog. Eerder trokken de Serviërs hun zware wapens rond Sarajevo terug na bemiddeling van de Russen. Ook in dat geval hing de Ser viërs de dreiging van NAVO- luchtaanvallen boven het hoofd. Het vliegveld van Tuzla lag maandag nog onder zwaar Ser visch artillerievuur. De stad. op Sarajevo na de grootste van Bos nië. is vrijwel verstoken van hulpgoederen sinds de aanvoer- routes door Midden-Bosnië zeer vaak afgesloten zijn vanwege de gevechten tussen Kroaten en moslims. &u*U u fety Hiaten- KERAMIEK KADO HOBBY Dorpsplein 25 Koudekerke tel: 01185-2939 DURBAN (NPA) - ANC-leider Nelson Mandela en de leider van de Zulu-partij Mangosuthu Buthelezi zijn van plan interna tionale bemiddeling aan te vra gen om een einde te maken aan de politieke impasse tussen hun partijen. De leiders van de twee belang rijkste zwarte politieke organi saties in Zuid-Afrika besloten gisteren hun besturen te vragen dit voorstel te steunen. Als het ANC-bestuur akkoord gaat, zal Inkatha overwegen zich voorlo pig in te schrijven voor de eerste democratische verkiezingen die eind april worden gehouden. Deelname van Inkatha. dat de verkiezingen vorige maand be sloot te boycotten, is echter af hankelijk van de uitkomst van de bemiddelingspoging. Het be middelingsvoorstel is het be langrijkste resultaat van de top ontmoeting die Mandela en Bu thelezi in Durban hebben gehou den. Na afloop prezen beiden na drukkelijk de sfeer waarin de be sprekingen hadden plaats ge vonden. Een echtpaar uit Gent is dins dagmiddag om het leven gemo- men bij een verkeersongeluk op de Rijksweg tussen Aardenburg en Eede. De personenauto van het echtpaar belandde in een flauwe bocht op de linker weg helft en botste frontaal tegen een tegemoetko- mende vrachtauto. Feyenoord Feyenoord is de kluts kwijt. De Rotterdamse voetbalploeg speelde gisteren in eigen huis met 0-0 gelijk tegen Heerenveen, een uitslag waarmee de lands kampioenen nog het gelukkigst mochten wezen. Feyenoord heeft in de laatste vijf competitieduels slechts drie keer ge- 1 Q scoord. I 4/ Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financier en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11,13, 15 en 17; Sport: 18 en 19. WËm DEN HAAG (NPA) - Het aantal mensen met een werkloosheids uitkering zal dit jaar 740.000 be lopen. Dat is 35.000 meer dan het Centraal planbureau eerder voorspelde. Als ook de amb tenaren op wachtgeld er bij worden geteld hebben 800.000 mensen een uitkering omdat zij geen werk hebben, het hoogste niveau dat ons land ooit bereik te. Minister Andriessen (economi sche zaken) heeft dit gisteren in de Eerste Kamer gezegd. Vol- gens de bewindsman zal de weer aantrekkende economie weinig aan het beeld veranderen. „Wij krijgen een banenarme groei. De werkgelegenheid zal niet stij gen, de werkloosheid zal niet da len". aldus de minister. Sprekend over de economische groei zei Andriessen dat 'de len te' er weer aankomt. Na een groei van 0,3 procent vorig jaar wordt dit jaar 1 procent bereikt en komend jaar ruim 2,5 pro cent. Andriessen zei dat het kabinet door de lastenverlichting van 5 miljard gulden en de investe ringsimpuls van een soortgelijk bedrag zo'n 50.000 banen schept. Een verdere banengroei moet vooral van kleinere bedrijven komen. De grote ondernemin gen krimpen allemaal in. „Het is irrealistisch daar banengroei te voorzien", zei Andriessen. De minister keerde zich tegen het creëren van wat hij 'surro- gaatbanen' noemde. Dat kan wel even helpen maar die banen mogen zeker niet blijvend zijn. Senaat stemt in met Wet Gelijke Behandeling DEN HAAG (ANP) - De senaat heeft dinsdag met een overgrote meerderheid ingestemd met de invoering van de Wet Gelijke Behandeling. Die wet verbiedt discriminatie op grond van godsdienst, ras, geslacht, natio naliteit, homoseksuele gericht heid of burgerlijke staat. Slechts twee leden van de CDA- fractie, een VVD-lid en de drie le den van de kleine christelijke fracties stemden tegen. De ove rige 62 aanwezige leden van de Eerste Kamer waren voor, Senaatslid Glasz (CDA) zei in zijn stemverklaring namens zijn fractie dat de afbakening van grondrechten twee CDA-leden te ver gaat. Zij vinden dat instel lingen op godsdienstige grond slag door de wet belemmerd worden in het naar eer en gewe ten naleven van die grondslag. Veling (GPV) sloot zich daar na mens GPV. SGP en RPF bij aan. Bovendien mogen het er niet te veel worden, meende Andries sen in een duidelijke verwijzing naar zaken als banenpools en dergelijke. Andriessen erkende dat door de lastenverlichting van 5 miljard gulden, het kabinet niets heeft gedaan aan een gat van gelijke omvang in de meerjarenramin gen tot 1998. Dat gat zal een vol gend kabinet moeten opvullen. Bovendien is van de lastenver lichting van 5 miljard gulden nog zo'n 10 procent niet gedekt. Ook dat probleem moet nog worden opgelost. (eenmalig binnen zes maanden) cJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 YB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1