Niet zeuren, wèl volhouden PZC >t Beroepsvissers willen snel lagere pachtprijs water Fusie bij Rijkswaterstaat zeeland noord ...Ze maken de spelregels waar je bij staat... provincie 15 Staten voor 30 mille steun schaapskudde Baan 'op maat' voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapten lezers schrijven 1111i 11 iii11 r ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 van onze verslaggever MIDDELBURG - In Zeeland zijn al genoeg schapen. Daar hoeft niet per se een Zeeuwse schaapskudde bij. Ook voor een schaapscheerdersfeest is die schaapskudde niet echt nodig. Dat betoogde vrijdagmorgen het CDA-statenlid A. Sandee in een vergadering van de provin ciale commissie ruimtelijke or dening. Ook de SGP'er W. P. Rentier was niet echt overtuigd van de noodzaak van een Zeeuwse schaapskudde. Maar omdat herders zeldzamer zijn dan schapen en omdat de kudde meehelpt aan het beheer van het landschap, wilde hij wel instemmen met een provinciale subsidie van 29.200 gulden. D. J. Holtkamp van de PvdA was po sitiever. Het gevraagde subsi diebedrag staat volgens hem in geen verhouding tot het totale bedrag dat naar de landbouw gaat. Waarop Sandee reageerde dat de schaapskudde niets met landbouw te maken heeft. Overi gens stemde de commissie vóór het beschikbaar stellen van de subsidie. Molendijk F. H. van Kollem van Groen- Links maakte zich zorgen over het kappen van bomen langs de molendijk nabij Yerseke. Vol gens hem hanteert de provincie wel eens al te rigoreus de ket tingzaag of bijl om het bomenbe- stand te saneren. Die indruk had ook Holtkamp. Volgens hem worden bomen wel eens kaprijp genoemd en omge haald als ze helemaal nog niet kaprijp zijn. Werkgroep zot Gedeputeerde drs G. L. C. M. de ven Kok liet de commissie weten dat hel hij ervan uitgaat dat de Zak van Zuid-Beveland een Waardevol Cultuur Landschap (WCL) ge wordt. d< De provincie is door het ministe rie al uitgenodigd zitting te ne men in een werkgroep die zich pae.' bezig zal houden met de voorbe- da' reidingen van deze WCL's. zot De Kok liet weten dat voor de if d< Zak van Zuid-Beveland gedacht ste wordt aan de oprichting van een ;r ir stichting die de gelden gaat be heren die het gebied krijgt als ate gevolg van de aanwijzing tot WCL. ooi Overigens moet de minister voor de Zak van Zuid-Beveland nog officieel de beslissing nemen. d< IlSt van onze verslaggever GOES/MIDDELBURG - De so ciale werkplaatsen zitten vol. De wet die werkgevers moet dwingen meer gehandicapte werknemers in dienst te ne men. stelt in de praktijk niet veel voor. Het arbeidsbureau houdt zich nauwelijks nog be zig met arbeidsbemiddeling voor gehandicapten; dat is te genwoordig de taak van de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst. Maar die komt daar nauwelijks aan toe. Dus moeten nieuwe wegen worden gezocht om mensen met een li chamelijke of verstandelijke handicap aan een baan te hel pen. In Zeeland lijkt dat aar dig te lukken. De Stichting Keuzebegelei ding Onderwijs Arbeid (SKOA) in Goes en het Sociaal Pedagogisch Dienstverle ningscentrum (SPD) te Mid delburg zijn er in geslaagd ruim tweehonderd verstande lijk of lichamelijk gehandicap ten een betaalde baan op de re guliere arbeidsmarkt te bezor gen. En dat is, constateren Sas- kia Verhey en Piet van Hooy- donk (beiden aan de SKOA verbonden), een resultaat dat er mag zijn. Ook op het kan toor van de SPD aan de Mid delburgse Singelstraat heerst enige voldoening. ..De ervarin gen zijn tot dusver gunstig", zegt SPD-medewerker Arthur Aspeslagh. Eind '89 ging in Zeeland èn in Friesland een experiment van start dat beoogde om leerlin gen uit het voortgezet speciaal onderwijs te helpen bij het zoe ken naar een baan. Het project, ondergebracht bij de SKOA, richt zich op verstandelijk èn lichamelijk gehandicapte jon geren. Verhey: „Het bleek dat schoolverlaters van het voort gezet speciaal onderwijs steeds moeilijker ingang von den op de arbeidsmarkt. Aller lei banenplannen en andere maatregelen waren niet vol doende om die doelgroep in het zadel te helpen." Bewezen Saskia Verhey en Piet van Hooydonk kregen de opdracht daar iets aan te doen. Zij 'trek ken' een project, dat aanvan kelijk drie jaar de tijd kreeg zich te bewijzen. Het hééft zich inmiddels bewezen. De afgelo pen paar jaar hebben Verhey en Van Hooydonk - met rug dekking van onder meer de ar beidsbureaus - een kleine tweehonderd gehandicapten aan een 'baan op maat' gehol pen. Vaak betreft het eenvou dig werk, soms ook hoger ge kwalificeerde arbeid. Sleutel woorden van het succes: bege leiding, beroepstraining èn goede contacten met werkge vers. Het project (officieel: arbeid sintegratie schoolverlaters voortgezet speciaal onderwijs) zal naar alle waarschijnlijk heid worden gecontinueerd. En, altijd leuk meegenomen, vorig jaar werden zij voor hun inspanningen beloond met de Zeeuwse Prijs Bevordering In tegratie Gehandicapten. In één opzicht zijn ze nog niet geslaagd: het doorblazen van allerlei dichtgeslibde kanalen die aanvankelijk waren be doeld om de toegankelijkheid van de arbeidsmarkt voor ge handicapten te vergemakkelij ken. De voorbeelden liggen binnen handbereik. De Wet Ar beid Gehandicapte Werkne mers (WAGW) wil werkgevers verplichten meer gehandicap ten aan te nemen. Maar in de praktijk (Verhey: 'een logge wet') komt daar niet zo heel veel van terecht. Nog een voor beeld: halverwege de jaren tachtig stopten de arbeidsbu reaus met de arbeidsbemidde ling van gehandicapten. De bijzondere arbeidsbemidde ling werd overgedragen aan de Gemeenschappelijke Medi sche Diensten. Evenmin een succes, zegt Verhey: de GMD's slagen er niet in dat werk naar behoren uit te voeren. Concurrentie En dan is er de problematiek rond de sociale werkplaatsen. Die moeten - onder druk van bezuinigingen - steviger con curreren met het vrije bedrijfs leven. Meer produktie derhal ve. En daarmee ('ze willen de besten houden') daalt de be reidheid bij de sociale werk voorziening om mensen met een zwaardere handicap toe te laten. „Je ziet", zegt ook medewerker Aspeslagh van de Sociaal Pe dagogische Dienst in Middel burg. „dat de doorstroming by de sociale werkplaatsen steeds minder wordt. Als gevolg daar van valt een bepaalde catego rie buiten de boot." Alleen daarom al moet de blik meer naar het vrije bedrijfsle ven worden gericht. Aspe slagh. sinds een jaar werkzaam als consulent-arbeid bij de SPD, wist tot nu toe zo'n dertig (licht) verstandelijk gehandi capten aan een betaalde baan te helpen. Het aantal 'mislukkingen' is gering, klinkt, het zowel bij de SKOA als de SPD. Dat moet werkgevers wel duidelijk wor den gemaakt. Vaak is daar gro te overtuigingskracht voor no dig. „Maar dat is", zegt Van Hooydonk. „zo langzamer hand ons handelsmerk gewor den. Doorgaans zeggen ze: bel over een half jaartje nog maar eens terug Dat doen we dan ook. We zeugen niet. maar hou den wel vol." Aspeslagh: .Meestal hebben werkgevers een geheel verkeerd beeld. Als je over verstandelijk gehandi capten praat, denken ze: die kunnen helemaal niks. Maar ik heb het over verstandelijk ge handicapten die in staat zijn te werken en te functioneren. En binnen elk bedrijf komen werk zaamheden voor die door een verstandelijk gehandicapte kunnen worden verricht. Er wordt overal gekopieerd, pa pier versnipperd, schoonge maakt of geschilderd." In de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal vond vrijdagmiddag de Zeeuwse premiere plaats van de film Beter aan hel Werk. In die landelijke voorlichtingsfilm van de Somma (de overkoepelende organisatie van sociaal pedagogische diensten) spelen drie verstan delijk gehandicapten uit Zeeland een hoofdrol. De film laat zien dat mensen met een verstandelijke handicap wel degelijk in staat zijn betaald werk te verrichten. De drie Zeeuwse 'filmsterren' waren er gisteren uiteraard ook bij: vlnr Paul van Vucht (kok in een verzorgingshuis). Pim van Waarde (hij werkt bij een jachtwerf) en Marjan van Velde (werkzaam in een hotelfoto Ruben Oreel ge van onze verslaggever ZIERIKZEE - Omdat de vangstresultaten van de be- roepsaalvissers jaar na jaar minder worden, is het de hoogste tijd dat de pachtprij zen voor het water omlaag gaan. Dit betoogde de voor zitter van de Vereniging van Beroepsvissers Zuid-West, ing M. W. Koster, vrijdag in Zierikzee tijdens de zilveren jubileumvergadering van zijn organisatie. Door veranderingen in het watermilieu als gevolg van de Deltawerken en een jarenlan ge slechte intrek van glasaal valt er in de Zeeuwse wateren steeds minder paling te van gen. De pachtprijzen zijn geba seerd op de geschatte op brengst per hectare en die is ver achter gebleven, zei Kos ter. De palingvisserij met fuiken zou rendabeler kunnen wor den als er een bijvangstrege ling komt, aldus de vissers. Tegen hun zin moeten ze nu - nog vissoorten, waarvoor quotaregelingen bestaan, te rugzetten. Hetzelfde geldt voor kreeften, die ook nogal eens in de fuik belanden. Gezien de pittige prijzen die ervoor op de markt worden betaald, zouden de aalvissers die liever verkopen. Palingstand Het hoofd van de afdeling kustvisserij van het Ministe rie van LNV. dr ir L. P. van Duijn, kondigde voor de noodlijdende Grevelingenvis- sers een herverdeling van de oesterpercelen van staatsbos beheer aan. Koster toonde zich ingeno men met dit gebaar, omdat de palingstand in de Grevelin- gen naar zijn zeggen alarme rend slecht is. „Als het zo doorgaat is er binnen afzien bare termijn zelfs geen margi nale visserij op aal meer haal baar." Om het hoofd boven water te houden zoeken de aalvissers trouwens overal naai' andere inkomsten en die vinden ze onder meer in mosselhangcul- tures. de kweek van zalmforel, weervisserij op onder meer ansjovis en de verkoop van produkten aan particulieren. Voor Koster was dit een be wijs van een „geweldige veer kracht en flexibiliteit" bij de vissers. Voorzitter J. D. de Voogd van Zevibel waarschuwde dat naast natuurlijke oorzaken als de slechte instroom van glasaal, ook de overheid het werk van aalvissers, in elk ge val plaatselijk, bedreigt. Hij baseerde zich op een pas sage in de Structuurnota zee- en kustvisserij, waarin wordt gesproken over de wenselijk heid van 'een lokale beper king van de inzet van vaste vistuigen', dit 'met het oog op een evenwichtige inpassing in het aquatisch systeem'. Advertentie De heer L. M. A. Noordhoek van Noordhoek Diving uit Zierikzee heeft in de finale van de verkiezing "Manager van het Jaar 1993" de publieksprijs behaald. Weer zo'n bewijs van het gezonde ondernemingsklimaat in Zeeland Noord. Bel voorde interessante vestigingmogelijkheden. Bedrijfseontact Zeeland Noord, OHIO 17949 Geslaagden sector HEAO VLISSINGEN - De volgende studenten zijn geslaagd voor het afsluitend examen in de sector HEAO van de Hogeschool Zee land. Opleiding Bedrijfseconomie: Wayne van Ravesteijn. Opleiding Commerciële Econo mie: Jeroen Risseeuw. van onze verslaggever VLISSINGEN - De uitvoerende diensten van Rijkswaterstaat in Zeeland ondergaan dit jaar een ingrijpende reorganisatie. Het aantal wordt terugge bracht van zes naar vier. In Zeeuwsch-Vlaanderen gaan twee dienstkringen samen. Het zelfde gebeurt boven de Wester- schelde met de dienstkringen Midden- en Noord-Zeeland én Westerschelde. Werkgelegenheid gaat door de reorganisatie niet verloren. De dienstkringen die worden sa mengevoegd, hebben al een aan tal taken en arbeidsplaatsen verloren. Zo is personeel van de dienstkring Kanaal van Terneu- zen begin vorig jaar overgegaan naar de nieuwe scheepvaart dienst Westerschelde. Het gaat om werknemers op de sluizen en bruggen. De overdracht van het Kanaal door Walcheren van het Rijk aan de provincie heeft tot een inkrimping van het perso neelsbestand boven de Wester schelde geleid. De fuserende dienstkringen zijn te klein ge worden om alle taken efficii nt uit te kunnen voeren. Zij beho ren landelijk tot de allerkleinste. Het belangrijkste gevolg voor de werknemers is dat zij een nieuw kantoor moeten betrekken. Hun reistijden veranderen. De twee fuserende dienstkringen boven de Westerschelde verhuizen 1 ja nuari 1995 naar het \oormalige complex van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEMi aan de Evertsenstraat in Goes. Zij krijgen gezelschap van de scheepvaartdienst Oos- terschelde die bij de Zandkreek- dam is gevestigd, en de techni sche dienst uit Hansweert. De bestaande kantoorpanden aan de Wijngaardstraat in Goes en aan de Nieuwendijk - het monu mentale Lampsins-huis - in Vlis- singen worden verkocht door Rijksgebouwendienst. Het personeel van de nieuwe. grote Zeeuws-Vlaamse dienst kring moet even geduld uitoefe nen voor het een nieuw pand kan betrekken. Het plan bestaat nieuwbouw te plegen op het slui- zencomplex in Terneuzen. Een gedeelte van de scheepvaart dienst Westerschelde moet daar ook in Het geld voor deze inves tering is nog niet gevonden. Voorlopig wordt bij het huidige gebouw van de dienstkring Zeeuwsch-Vlaanderen een aan tal kantoor-containers ge plaatst voor de werknemers die overkomen van de dienstkring Kanaal van Terneuzen, Het reorganisatieproces is vrij gemakkelijk verlopen. Voorzit ter R. Boon van de reorganisa tie-werkgroep meldt in het blad Zeeland Visie van Rijkswater staat. directie Zeeland, dat 'het allemaal in redelijke harmonie is verlopen'. Op het plan voor de plaatsing van het personeel zijn vier bezwaarschriften binnenge komen. Boon vindt dat op een werknemersbestand van 140 mensen 'nogal meevallen'. Aan de Nieuwendijk in Vlissingen komt eind dit jaar het monumen tale Lampsins-huis uit 1641 leeg na het vertrek van de dienstkring Westerschelde naar Goes. foto Ruben Oreel COR DE JONGE van onze verslaggeefster GOES - De sfeer was om te snij den, donderdagavond tijdens de repetitie van het Zeeuws Mannenkoor in wijkcentrum De Spinne in Goes. Nog nooit in tweeent wintig jaar zijn er echte spanningen tussen de leden ge weest, maar nu is de teerling ge worpen. De plannen van het be stuur. om het niveau van het koor op te krikken ten koste van een aantal oudere leden, hebben hel koor, een vriendenclub, tot een verzameling voor- en tegen standers gemaakt. De leden die niet meer mogen meezingen in het koor dat het moet gaan ma ken, heeft het emotioneel nogal aangegrepen. Want juist zij lie pen jarenlang het vuur uit hun sloffen om fondsen te werven, juist zij voelden zich in het koor als vissen in het water. „Dat sa men iets moois tot stand bren gen, ieder met zijn eigen moge lijkheden en onmogelijkheden, dat is de essentie van een koor", vind J. Valkier, mede-oprichter en gedurende 15 jaar voorzitter geweest. Ook hij is te licht be vonden. Valkier hangt zijn lier niet aan de wilgen, daarvoor is het Zeeuws Mannenkoor teveel 'zijn' koor. maar dat een aantal oudere leden op deze manier aan de kant wordt geschoven, doet hem ontzettend pijn. Hij heeft, met een tiental andere leden, nog geprobeerd de zaak te red den. door een algemene vergade ring bijeen te roepen. „De motie, die we toen hebben ingediend heeft het niet gehaald", zegt hij met spijt in zijn stem. Volgens M. Loeve, die na acht jaar koorlidmaatschap te licht werd geoordeeld voor de hoge aspiraties van het bestuur en die inmiddels voor het lidmaat schap heeft bedankt, is het huis houdelijk regelement van de vereniging tijdens die algemene vergadering met voeten getre den. Spelregels „Het bestuur was op de hoogte van de tekst van de motie. Be langrijkste punt daarin was het niet doorgaan van de splitsing in een A- en een B-koor. Al voordat de motie in stemming werd ge bracht. meldde het bestuur in zijn geheel te zullen opstappen als die werd aangenomen. De di rigent zou er ook mee ophouden. Daarmee heeft het bestuur er zelf een stemming over het eigen functioneren van gemaakt. Ver bazingwekkend is het daarom dat het voltallige bestuur over de motie meestemde. Dat is des te vreemder, omdat in het huis houdelijk reglement staat dat het bestuur niet mag meestem men. In dat reglement wordt ex pliciet gesproken van een jaar lijkse algemene vergadering en, zo heeft voorzitter J. Schout be slist, dit was geen jaarlijkse, maar een bijzondere vergade ring. De spelregels worden ge maakt waar je bij staat." Wat Loeve ook tegen de borst stuit is dat het bestuur de diri gent in dit stadium, al partij heeft gemaakt in de kwestie. „Nu kon de dirigent dreigen met opstappen, terwijl een dirigent helemaal met bij zo'n vergade ring hoort te zitten. Hij staat in een arbeidsverhouding met de ledenvergadering. Deze manier van besturen is echt geheel nieuw voor mij." De manier waarop de doelstel lingen van het Zeeuws Mannen koor van richting zijn veran derd. gaat er bij de gekrenkte le den ook niet in. „Schout heeft een beleidsnota van twaalf kant jes geschreven, die is vastge steld door de ledenvergadering. De leden waren wel in de veron derstelling dat alle zaken in de nota nog puntsgewijs in con crete voorstellen zouden worden vertaald. Dat is niet gebeurd. Het verbeteren van de muzikale kwaliteit heeft altijd hoog in het vaandel gestaan. Dat dat ver taald zou worden met stemtes ten en opzij schuiven van ge waardeerde leden, had niemand natuurlijk kunnen verzinnen." R. Willemstein uit Kruiningen is al vanaf het begin, in 1972, lid van het koor. Hij staat bekend als een goede zanger. Hij heeft solo's gezongen, in operettes op getreden en altijd veel plezier in het zingen gehad. Na een tijdelij ke afwezigheid wegens ziekte, kwam Willemstein terug op de repetitie om te vernemen dat zijn stem moest worden getest Kort geleden kwam er een brief je achteraan De muzikale kwali teiten van Willemstein waren onvoldoende om het koor op een hoger muzikaal plan te helpen brengen. De zanger, hoe bezield ook. kon het donderdag niet op brengen om naar de repetite te gaan. Voor hem valt een belang rijk deel van zijn leven weg. Hoofdschuddend Een van de oprichters van het koor en een man die geldt als een autoriteit op het gebied van koormuziek' E. Heijblok, diri gent en directeur van de Zeeuw se Koorschool, volgt de verwik kelingen in het mannenkoor hoofdschuddend op afstand. „De essentie van een koor is, dat je het samen doet. Een zanger die een bepaalde toon niet haalt, houdt zijn mond op dat moment Anderen vangen dat voor hem op. Daar gaat het om. Een verza meling goede zangers is nog lang geen koor Voor een koor komt wel wat meer kijken: samen hang. saamhorigheid en het be sef deel uit te maken van een groot, harmonisch geheel." De verrichtingen van het be stuur komen Heijblok voor als het soort verdwazing datje wei eens in de sport tegenkomt. „Het is hetzelfde als je twaall spelers uit de Voetbalvereniging Goes plukt omdat je denkt dat ze wel talent hebben. Die zet je bij elkaar en je zegt: nu gaan we meedoen aan de Wereldkam pioenschappen voetbal. Die mensen zijn te weinig een team. hebben met elkaar geen erva ring, die kunnen het misschien net winnen van het eerste elftal van Stampersgat. Wie het mini mum aan sociale binding niet haalt, komt met een koor niet tot grote muzikale hoogten. Die mensen die zo graag komen zin gen. heb je nodig in een koor. Zij zorgen voor die sociale binding en ze kennen heus hun beperkin gen wel." Geruchten als zou de sponsor. PTT-Telecom, op deze gang van zaken hebben aangedrongen, worden overigens door voorat- ter Schout tegengesproken. „Zij sponsoren op basis van het be leidsplan". aldus Schout. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno- men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Democratie Alle politieke partijen hebben de democratie hoog in het vaan del. Maar als je het niet eens bent met je eigen fractie, word je op een onverkiesbare plasats ge zet. Zo is het gegaan met me vrouw Koster, Zij is tegen het Kunstencentrum en vóór een nieuw zwembad en andere prak tische zaken waar alle burgers wat aan hebben. Ze geeft cursus sen waarin het reilen en zeilen van de gemeente wordt uitge legd en ze doet dat niet als VVD- raadslid. maar gewoon als ie mand die het nuttig vindt dat de burgers meer betrokken raken bij gemeentezaken. Ik ben geen VVD-stemmer. maar ik vind het jammer dat goede raadslieden die werkelijk met de gemeente begaan zijn het werken onmoge lijk wordt gemaakt. A. v.d. Berge Arnelaan 31 Middelburg Politici Naar aanleiding van de 'Poster Oorlog' in Oostburg (PZC 24-2) wilde ik even reageren. Wat een stel kinderen hebben wij als 'politici'. „Je plakt over m'n plaatje zeggen ze in Oost burg Dit. is al jaren niet anders. Hebben ze niets anders te doen of hebben ze als 'politici' weinig te bieden. De dorpsraden van Groede en Schoondijke hebben hard gevochten, het resultaat mag er zijn: de mooiste betegel de plantenbak van Nederland, hun eigen zwembad dus. Sport verenigingen en Sportraad vechten voor een sporthal in Breskens, die al jaren beloofd was. maar hij komt in Oostburg. naast de campings in Cadzand Breskens krijgt er weer géén want de toeristenbelasting mag niet omhoog. Het zou een goede melkkoe zijn om de burgers cq sporters in Breskens ook eens wat te bieden, namelijk een sporthal. Je mag niet aan de T van toerist komen, want dan kom je in het vaarwater van de bestuurder. Als ze die duizenden guldens eens niet hadden weggegooid, stond er al een mooie sporthal in Breskens. Voor de verkiezingen wordt ons van alles beloofd, maar totaal niks van waarge maakt. Een goed bestuurder let ook op de centen van de kiezers en niet alleen van zichzelf. De sporters uit Breskens zijn aan het lijntje gehouden. Een mens kan zich toch belazerd voelen; terwijl jij opkomt voor je dorp. doen anderen, 'politici', dat niet. Sjaak Oosterling Dorpsstraat 97 Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 55