Plan voor woonfunctie Meestoof Watersporters Burghsluis in clubhuis 't Oliegeultje Ecologisch wonen in Zierikzee PZC Vlissingen tekent convenant met bouwverenigingen Werkzaamheden Oost-Vogel voor Raad van State Tussenuur scholier ideaal voor diefstal streek Bouw van acht woningen direct aan het kanaal Duinen Kop van Schouwen 'ruimer' voor wandelaars ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 1 6 kerkdiensten 1 1 II 1 1 t II 1 l 1 II 1 1 I! 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 van onze verslaggever WILHELMINADORP - Projekt- bouw Zeeland ziet kans om de voormalige meestoof in Wilhel- minadorp te behouden door er een woonboerderij van te ma ken. De bouw van acht wonin gen direct aan het kanaal vor men de financiële ruggegraat van het plan. De projectontwik kelaar is nog in onderhandeling met de koninklijke maatschap De Wilhelminapolder over aan koop van de meestoof en het 1,7 hectare grote terrein. De maat schap wil al langer van het beeldbepalende gebouw af. Vol gens makelaar O. Westerweel 26 en 27 februari 1994 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. 01110-12280 Spreekuur van 11.00-11 30 uur Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W H. M. Simons. J. van Renesseweg 6, Renesse. tel. 01116-1280 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinïsse, Nieuwerkerk en Oos- terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits. Molenweg 61, Oosterland, tel. 01114-1280 Tandartsen: P. van Malland. Oude Moolweg 32. Renesse. tel. 01116-1942. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee'. Dam 18. tel 01110-12906. geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 - 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M. K, Buth, Haamstede, tel. 01115- 2254. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Op technisch en bestuurlijk gebied vindt tussen de drie woningbouwverenigin gen Basco, VVV en WSW en de gemeente Vlissingen al jaren overleg plaats. In de Schelde- stad zijn enkele projecten in sa menwerkingsverband aange pakt. zoals de renovatie van de Witte Wijk in Oost-Souburg door de gemeente, Basco en VVV. Deze samenwerking heeft geleid tot een convenant dat vrijdag door de vier partijen is getekend. Eigenlijk was een samenwer kingsovereenkomst niet nodig. Het convenant moet meer wor den gezien als een gebaar naar de buitenwacht, die vaak denkt dat Vlissingen het slecht getrof fen heeft met drie in plaats van eén of twee woningbouwcorpo raties. Dat een samenwerking wel mogelijk is. moet het conve nant aantonen. Dit was de bood schap van wethouder C. de Keij- zer (volkshuisvesting) tijdens de bijeenkomst. Met het convenant steunen de corporaties het beleid van Vlis singen in de nota Volkshuisting van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten versterken hun sa menwerking bij het beheer van de natuur in de Kop van Schou wen. Het prikkeldraad tussen de Groene Duinen en het Zeepe dat lange tijd diende als schei ding tussen de terreinen van de twee organisaties is reeds ver wijderd. Maar er staat meer op stapel. Binnenkort wordt in het raster bij de Boswachterij een doorgang gemaakt die wande laars in staat stelt het hele na tuurgebied te doorkruisen. Nu de afscheiding tussen de twee duingebieden is wegge haald, kunnen de poney's van Natuurmonumenten ook grazen in de Groene Duinen. Om pre- KERKWERVE Gift - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Bejaardenso- cieteit Kerkwerve een bijdrage gegeven van 1500 gulden. Het geld is bestemd voor de aan schaf van een koersbalspel. van Projektbouw Zeeland wordt volgende week een defi nitieve beslissing genomen. In de planopzet blijven de gevels en het voorterrein van de mees toof nagenoeg intact Dat is een eis van de gemeente Goes, die de karakteristieke schuur in stand wil houden. „Het zicht blijft dus hetzelfde: aan de bestaande si tuatie verandert niets", ver klaart Westerweel. Goes verlangt daarnaast dat de meestoof wordt gerestaureerd en m de toekomst goed onder houden. De bijbehorende graan silo en nissehut mogen wel tegen de vlakte. Westerweel zegt dat hij aan die voorwaarden kan vol doen. Projektbouw Zeeland be schikt bovendien over een gega digde, die het pand wil benutten als woonboerderij. Dat vergt een bestemmingsplanprocedure, want de meestoof is nu in bedrijf als graanopslag en heeft dus lou ter een agrarische functie. De ge meente is volgens Westerweel bereid, gezien haar zorg over de meestoof, spoed achter die pro cedure te zetten en waar moge lijk medewerking te verlenen. Dat geldt ook voor de acht wo ningen die langs het kanaal moeten komen. Het gaat om zes twee-onder-één-kap-huizen, een bungalow en een seniorenwo ning Westerweel onderstreept dat de architectuur van de nieuwbouw visueel zo veel mo gelijk aansluit bij bestaande be bouwing. Overigens komt de projectontwikkelaar met een aangepast ontwerp, dat tege moet komt aan bepaalde wen sen van de gemeente. De Wilhel minapolder en de projectont wikkelaar proberen volgende week tot overeenstemming te komen. Vrijdag wees de maat schap een bod van Projektbouw Zeeland af. Volgens woordvoer der J. J. van der Have van de maatschap was er 'nog een te groot verschil met de vraag prijs'. Anderhalf jaar geleden rezen protesten toen bekend werd dat de maatschap De Wilhelmina polder de voormalige meestoof en daarbij behorende grond kwijt wilde. Gevreesd werd dat het gebouw zou worden ge sloopt. Daarna borrelden ver schillende ideeën op om de meestoof overeind te houden. De provinciaal museumconsu lent opperde er een landbouw museum in te vestigen. Even werd met de gedachte gestoeid het pand te verplaatsen naar het Hollandsche-Hoevegebied in Vlissingen en een aantal actie punten. De Keijzer somde een rijtje projecten op dat nog moet worden gerealiseerd. „De aanpak van het middenge bied zal de komende vier jaar on ze eerste prioriteit hebben in het kader van de stadsvernieuwing. We hebben de komende tijd nog heel wat met elkaar te bespre ken. Hetzelfde geldt voor de Wal- straat-Zuid, de Gravestraat en de Zeemanserve. Ook het opzet ten van een woonzorgcomplex is een operatie die zorgvuldigheid vereist. En wie de woonwagenlo caties zal beheren", aldus de wethouder. Ouderen A. de Koene, voorzitter van Bas co. sprak namens de drie vereni gingen. „Op sommige gebieden kan in Vlissingen nog sneller en gestructureerder worden ge werkt De behoefte aan huisves ting op maat voor ouderen is groot, met name in de binnen stad". merkte hij op. Hij vreest dat de invulling van het Spui- komgebied. wat een uitstekend gebied is voor de huisvesting van ouderen, te lang zal duren. „Deze doelgroep heeft geen tijd om te wachten." cies te zijn kunnen ze nu komen tot aan de Adnaan van der Weij- deweg in Burgh-Haamstede. Volgens boswachter D. J. Fluijt van Staatsbosbeheer krijgen ze er hierdoor zo'n twintig hectare bij. De poney's van Staatsbosbe heer moeten zich voortaan rich ten op andere natuurgebieden. Het prikkeldraad had. behalve dat het de eigendomsgrens aan gaf, geen nut. stelt Fluijt. Inte gendeel: „Door het weg te halen is het open karakter van het duingebied versterkt." De doorgang bij de Boswachterij komt in het wil draster van de Slapershil aan de noord-oostzij de van het bos Het hele duinge bied wordt hierdoor toeganke lijk voor wandelaars. Beperking blijft wel dat voor de Zeepedui- nen een lidmaatschap van een natuurbeschermingsorganisa tie is vereist. Voorts zijn de meeuwenduinen tijdens het broedseizoen voor iedereen ver boden terrein. Fluijt verwacht dat de natuur niet meer dan voorheen zal worden verstoord, onder meer omdat wandelaars zich doorgaans beperken tot en kele vaste routes. Goes, als onderkomen van het Milieu Educatief Centrum. Ver volgens kwam de Goese archi- van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Vrienden pro beerden hem duidelijk te ma ken dat hij hersenschimmen na jaagt, maar de Zierikzeese Erie Odinot bleef overtuigd van de haalbaarheid van een Eco-wo- ning. Het ontwerp voor zijn mi lieu-vriendelijke huis ligt nu ter goedkeuring bij de gemeen te en Odinot hoopt deze zomer eigenhandig te beginnen met de bouw. Als dat achter de rug is, kan het huis volgens hem die nen als voorbeeld voor anderen. „Ik weet zeker dat veel mensen er geïnspireerd door zullen ra ken." De 'woning van de toekomst' die Odinot voor ogen heeft, is niet nieuw Hij heeft voor het groot ste deel gebruik gemaakt van ideeën van anderen „Het huis is met mijn uitvinding Ik heb er al leen een persoonlijke draai aan gegeven Belangrijkste aspect is het gebruik van zoveel moge lijk natuurlijke materialen Zo zal de woning vrijwel geheel be staan uit leem. stro. inlands hout. schelpen en glas. In het prille begin heeft Odinot overwogen het huis gedeeltelijk ondergronds te bouwen. In die tect L. Van Oeveren met een plan voor ruim dertig woningen in en rondom de meestoof. De visie zou het dak uit gras gaan bestaan. Maar al snel bleken de ze ecologische ideeën niet haal baar in de monumentenstad Zie rikzee. Het gebruik van dakpan nen is daar een uitgemaakte zaak. Ontwerper Odinot legde zich daar zonder morren bij neer. want zo is hij door schade en schande wijs geworden: naast 'i- dealist moet je ook realist dur ven wezen'. De verwarming van zijn toe komsthuis zal vooral van de zon moeten komen. De zuidkant van het huis gaat daarom voor het grootste deel uit glas bestaan. Omdat Zeeland vele zonne-uren kent, is Odinot ervan overtuigd dat zijn huis vrijwel altijd goed op temperatuur zal zijn. Moet er af en toe toch gestookt worden, dan uitsluitend met hout dat af komstig is uit de ecologische tuin. Bloemenwei Niet alleen de eco-woning moet er komen Ook het gebied erom heen wordt door Odinot milieu verantwoordelijk aangepakt. Hij denkt aan de aanleg van een bloemenwei met vruchtbomen en een moestuin. Voorts wil hij er bijen houden en moet een gra- gemeente Goes vond het echter te kolossaal van opzet. Die afge slankte versie haalde het even- zend schaap voor wol zorgen. „Voor sommige mensen klinkt dat fantastisch, maar ik ben er van overtuigd dat het kan." Ook beeldend kunstenaar Odi not komt in het plan aan zijn trekken. Hij wil zijn op de natuui geïnspireerde werken in de wo- Golfslagbassin zwembad dicht VLISSINGEN - In het golfslag- recreatiebad in het Sportfond- senbad in Vlissingen kan van maandag 7 tot en met zaterdag 19 maart niet worden gezwom men. Het bad wordt leegge pompt om de bodem te schilde ren en reparaties uit te voeren. Daarnaast krijgt de glijbaan een opknapbeurt en wordt de beplanting vernieuwd. Alle activiteiten zullen zoveel mogelijk op de normale tijdstip pen plaatsvinden. De tijden van het damesuurtje, aquarobic en andere activiteiten zijn aange past. Voor de juiste tijden die nen mensen contact op te ne men met de receptie van het zwembad. min. omdat een betrokken bouwbedrijf er geen brood meer inzag ning tentoonstellen. Tevens wil hij er ruimte bieden aan mensen die bij hem een cursus willen vol gen over 'natuurlijk omgaan met je omgeving'. Vooral over zijn specialisme ecologisch tui nieren verwacht hij belangstel lenden heel wat bij te kunnen brengen. De milieu-activist is ervan over tuigd dat de gemeente enthou siast zal reageren op zijn plan nen. Met het totale eco-plan kan Zierikzee naar buiten toe im mers heel goede sier maken. Bo vendien past het milieu-huis vol gens Odinot prima binnen het toeristisch produkt van Zierik zee „Mensen willen volgens mij heel graag ervaren hoe het an ders kan. En dat kunnen ze dan onder andere bij mij aanschou wen." Zijn grootste probleem is het rondkrijgen van de financiering: uitvoering van het plan kost on geveer een half miljoen. Odinot hoopt bij diverse instanties sub sidie los te krijgen Lukt dat niet. dan zet hij het hele idee zonder •spijt opzij „Ik geef het natuur lijk niet te snel op. Maar ik heb geen zin om stuk te lopen Er rijpt vanzelf weer eens een nieuw idee." Zondag 27 februari 1994 Nederlands-Hervormde Kerk Brouwershaven 9.30 ds. Eek hout: Bruinisse 10 ds. De Meij, 17 ds. Slok: Burgh 10 ds v.d Deijl: Dreischor 9 30 ds. Eek hout: Eikerzee (Scharendijke) 10 kand. Verhoef. 19 ds. Spaa: Haamstede 10 en 19 ds. Haas noot: Kerkwerve 11 ds. De Rooij: Nieuwerkerk 10 kand. Pennekamp: Noordgouwe 11 ds. Eekhout: Noordwelle 11 ds De Wit; Oosterland 10 ds. Hane- kamp. 18 ds. De Boo; Ouwer- kerk 10 ds. Otten, Renesse 9.30 ds. De Wit; Serooskerke 10 ds. v. Oostende. 19 ds. Slok; Sirjans- land 10 en 18 ds. Boer; Zierikzee: Gasthuiskerk 18.30 mw. ds. v.d. Broeke; Zweeds R. Kr. Z.huis 11 15 ds. Jobsen; Zonnemaire 11 ds. Eekhout. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 10 ds. Luigen; Brui nisse 10 ds. Gootjes; Haamstede 10 en 19 ds, v.d Linden; Nieu- werkerk/Oosterland 10 kand. Pennekamp; Scharendijke 10 kand. Verhoef, 19 ds. Spaa; Zie rikzee 10 ds. Dondorp, 18.30 ds. Jobsen. van een medewerker DEN HAAG/HONTENISSE - Het Hontenisser gemeente raadslid A. Roctus houdt vol dat de baggerwerkzaamheden die hij in 1988 aan de Oost-Vogel in Kuitaart heeft uitgevoerd on der normaal onderhoud vielen. „Een verantwoorde daad met overheidstoestemming en met het idee het natuurschoon te verfraaien en verdere dichtslib- bing te voorkomen." aldus zoon Roctus donderdag tijdens een hoorzitting bij de Raad van Sta te. Deze boog zich over het beroep van Roctus tegen de weigering van gs van Zeeland om hem voor de reeds uitgevoerde werkzaam heden een ontgrondingsvergun ning te geven. De provincie bestrijdt dat het normaal onderhoud was en stelt dat Roctus in het beschermde natuurgebied Oost-Vogel drie sloten heeft gegraven, waaron der een van 80 bij 10 meter. „Een rekensommetje leert dat sprake is van een ontgronding, waarbij ruim 1000 m3 specie is vrijgeko men, ongeveer 500 m3 modder en 500 m3 zand," aldus een pro vinciewoordvoerder. De provincie, die zich gesteund weet door de Commissie voor Ontgrondingen, stelt dat de werkzaamheden een aanzienlij brochures die onder de verschil lende doelgroepen werden ver spreid, een inspraakavond in Axel, het houden van voorlich tingsbijeenkomsten en het voor leggen van een vragenlijst aan jongens en meisjes." De Halt-presentaties voor de winkeliersverenigingen werden goed bezocht en ook onder de jongeren kregen de Halt-affiches in korte tijd goede bekendheid. Alleen het affiche tegen fietsen diefstal was nauwelijks bekend en werd op scholen nauwelijks opgehangen. Stahl: „Verder is gebleken dat weinig jongeren willen toegeven dat ze weieens iets stelen Wel gaf 60 procent van de onder vraagde meisjes en 43 procent van de geenquèteerde jongens aan dat vrienden en vriendinnen soms iets meenemen zonder te betalen. Daarnaast is gebleken dat de tussenuren op school voor veel jongeren aanleiding zijn om het pad van de kleine cri minaliteit te gaan Coordinator Rudolf Dekker van het Halt Buro Zeeuwsch-Vlaan deren eeeft aan dat ook de leer krachten beseffen dat de tussen uren bijdragen aan de problema tiek van de kleine diefstallen en Gereformeerde Gemeente. Haamstede 10 en 18.30 dj Gunst; Nieuwerkerk 9.30 ei 15.30 leesdienst; Oosterland IC 14.30 en 18.30 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente Bruinisse 10 en 17 leesdienst Oosterland 9.30, 14 en 18 lees dienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 en 17 ds Buijs: Kerkwerve 10 en 18 ds Korving; Zierikzee 10 en 18 ds Oosterbroek. Gereformeerde Kerk ivrijge maakt). Brouwershaven 9.30 ds Buitendijk, 18.30 ds. Dam. Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Bruinisse 10 en 17 lees dienst; Nieuwerkerk 9.45 ei 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 ei 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 sa menkomst. Rooms-Katholieke Kerk. Haam stede 11.30; Zierikzee zat. 19 zon. 9.30. Pinkstergemeente. Zierikzee 1( samenkomst, woensd. 20 samen komst. ke schade aan de natuur en he landschap veroorzaakten. Vö. gens het raadslid is het teger deel het geval. „Als ik niets doe slibt het in tien tot vijftien jaa helemaal dicht," aldus Roctu! die van oordeel is dat hij gee ontgrondingsvergunning nodi had. Hij had van de gemeente e het waterschap toestemmin gekregen voor onderhoudsweri zaamheden; meer heeft hij naa eigen zeggen niet gedaan. Roctus verwijt de provincie da deze pas zeer laat, op het mc ment dat het karwei geklaar was, heeft ingegrepen. Die laks houding duidt op onduidelijk gronden, aldus zijn zoon. He raadslid zei dat hij. als hij eerde had gehoord dat het niet mochi onmiddellijk zou zijn gestopi Volgens de provincie bleek eet ter pas op een vrij laat tijdsti; dat ter plaatse 'meer gebeurd dan normaal onderhoudswerk'. De staatsraden vroegen zich we af hoe het kwam dat de provir cie het constateerde, en niet d gemeente. Kneep de gemeent misschien een oogje dicht, orr dat het een gemeenteraadslii betrof, zo vroegen de staatsre den zich af. Van gemeentezijd werd dit met klem van de ham gewezen. De uitspraak is over enkele wt ken. d£ are: t ac n d Bil t g< De kans bestaat dat de circa 12 appartementen, die bouwtecl nisch in slechte staat verkerei gesloopt zullen worden. Een ai dere mogelijkheid is renovati maar daarvoor ontbreken bij c vereniging de middelen. „Die flats vormen voor ons e« groot probleem", zegt voorzitb J. Verheem van de Terneuzen: corporatie. „We moeten echt b kijken wat we ermee aankui nen. Renovatie lijkt een logiscl stap. maar dat is een zaak vg lange adem. Daarmee kunne we niet binnen afzienbare ti beginnen." Verheem ontkent dat de doelb wust gekozen leegstand in de A varezlaan is bedacht om kand daat-huurders 'noodgedwoi gen' te verwijzen naar leegstaai de woningen in de veel getergc Terneuzense binnenstad, wa: de vereniging zelf met een rel: tief hoge leegstand kampt. Mochten de fiats aan de Alvare: laan op termijn worden gi sloopt, dan staat nu al vast d£ de woningbouwvereniging t< plaatse vervangende nieuv bouw zal plegen. 11 De watersportvereniging Burghsluis heeft een nieuw clubhuis. Vrijdag i erd 't Oliegeultje geopend door burgemeester II. Tees. foto Willem Mieras van onze BURGHSLUIS - Het nieuwe clubhuis van de watersportvereni ging Burghsluis heeft een wat provocerende naam gekregen: 't Oliegeultje. Daarmee verwijzen de watersporters naar het na bijgelegen natuurgebied waar ze 's zomers ondanks heftige pro testen niet doorheen mogen varen. „Het moet een rustplaats zijn voor zeehonden, maar ik heb er nooit meer dan hooguit drie gezien", liet bestuurslid A. Lafort vrijdagmiddag tijdens de of ficiële opening van het clubgebouw verontwaardigd weten. Burgemeester H. Tees onthulde het bord met daarop de nieuwe naam. Ook hij zei te hopen op een spoedige openstelling van de Oliegeul voor watersporters. „De strijd duurt al lang, maar we blijven moed houden", zei hij terwijl hij een toost uitbracht op het nieuwe gebouw. Het clubhuis staat sinds juli vorig jaar op het havenplateau in Burghsluis. Om het uitzicht over de Oosterschelde te garanderen moest het gebouw wel op palen worden gebouwd. Afgelopen win ter hebben de leden de kale ontmoetingsruimte aangekleed. Zo kwamen er gordijnen voor de ramen en kleedjes over de tafels. Ook werden de tl-lampen vervangen door sfeerverlichting. „Nu is het pas echt gezellig. Een lekker plekkie voor onszelf', aldus La- fort. van onze verslaggever TERNEUZEN - Jongeren zijn niet snel bereid toe te geven dat ze weieens iets uit een winkel stelen, maar als het ze gevraagd wordt, willen ze wel kwijt dat ze vrienden of vriendinnen heb ben zien stelen. Dat blijkt uit een mini-enquête die het Halt Buro Zeeuwsch-Vlaanderen on der circa 125 jongeren heeft ge houden. De mini-enquéte maakte deel uit van een publiciteitscampag ne die het Buro Halt de afgelo pen maanden onder jongeren, de Zeeuws-Vlaamse politiekorpsen en de winkeliersverenigingen hield. „Aanleiding voor het hou den van de campagne waren een éénmalige subsidie van het mi nisterie van Justitie en het feit dat er geen materiaal voorhan den was over winkeldiefstal een goede voorlichting te geven", stelt voorzitter A. Stahl-Hemel- soet van het Halt Buro Zeeuwsch-Vlaanderen. „De campagne bestond onder meer uit het verstrekken van vandalisme: Dekker: „Ik hi daarom ook vertrouwen ir de scholen onderzoeken hc het aantal tussenuren kui beperken en/of hoe ze leerli: tijdens die tussenuren kui bezighouden en controleren Flats Alvarezlaan Terneuzen vvordei mogelijk gesloopt van onze verslaggever TERNEUZEN - De woi bouwvereniging Terne heeft zes flats aan de Alv. laan en omgeving onttrol aan de verhuur. Poten huurders die zich bij de ve ging aandienen krijgen he vies zich elders in de stad dan niet in woningen va vereniging - te vestigen, nen de vereniging word! werkt aan een studie, wa; moet blijken wat de corpo foto Willem Mieras Eric Odinot is slechts een half miljoen gulden verwijderd van zijn droom: de bouw van een Eco-woning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 50