Raadsel Chinees meisje opgelost Poldermuseum in Lelystad PZC Al jong op het criminele pad Nederkoorn verliest geding tegen kranten Mogelijk tweede spion binnen CIA Ww-uitkering bij gouden handdruk blijft voorlopig Pedaalemmer tegen alarm in warenhuis Openbaar ministerie tegen uitspraak Eper incest-zaak in beroep binnen- en buitenland Politie vindt na maanden speurwerk moeder achtergelaten kind Een huis kopen >P< met Sylvia Millecam en Hans Böhm? Eerst kijken. Dan kopen. Medewerker van NS verduistert miljoen Negen keer korting kado. ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 4 ROTTERDAM (NPA/ANP) - De Rotterdamse poitie heeft de moeder aangehouden van het Chinese meisje An Liang. Het gaat om een 30-jarige vrouw uit Den Haag. die volgens de politie in psychische problemen ver keert. De vrouw, die illegaal in Nederland verbleef, zit in voor lopige hechtenis wegens het on verzorgd achterlaten van haar kind. De politie Rotterdam- Rijnmond maakte dit vrijdag bekend. An Liang werd in december op de speelgoedafdeling van een Rotterdams warenhuis gevon den. Ze sprak geen woord Chi nees of Nederlands. Niemand herkende het 9-jarige kind. Het briefje met de tekst „My name is An Liang. Born 8-1-8" was het enige aanknopingspunt voor de rechercheurs van de Jeugd- en Zedenpolitie. De politie had vorige week bijna alle hoop opgegeven de her komst van An Liang te kunnen achterhalen. Opsporingsberich ten in de Chinese gemeenschap Exportverbod levende varkens DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van landbouw heeft de ex port van levende varkens met in gang van vandaag, zaterdag 26 februari, voor onbepaalde tijd verboden. De maatregel is geno men omdat op twee plaatsen in het land de besmettelijke blaas jesziekte is aangetroffen. Ook het verzamelen van varkens op de zogeheten exportplaatsen wordt verboden. in Nederland en daarbuiten had den niets uitgehaald. Er restten slechts enkele tips naar aanlei ding van kranteartikelen en een tv-uitzending van KRO's Brandpunt. Eén van de tips en rechercheonderzoek hebben uit eindelijk geleid tot de aanhou ding van de moeder. Uit het verhoor van de vrouw is nog niets duidelijk geworden over het hoe en waarom van het familiedrama. Inmiddels is wel gebleken dat An Liang in augustus vorig jaar naai- Nederland is gekomen, maar met wie en hoe is nog vol strekt onduidelijk. Nadat haar moeder was aangehouden heeft de politie het meisje een reeks fo to's laten zien, met daartussen het portret van de moeder. An Liang herkende haar onmiddel lijk. Om er zeker van te zijn dat het hier om een moeder-dochter relatie gaat zal een DNA-onder- zoek worden gehouden. An Liang zit sinds enige weken in een Haagse observatiekliniek. Het meisje heeft een ernstige verstandelijke handicap. Ze blijkt wel de Chinese taal mach tig te zijn. maar ze is niet in staat daarop woordelijk te reageren. Ze heeft het niveau van een 5-ja- rige. Het was een noodsprong, een wanhoopsdaad van een moedei die geen uitweg meer zag voor de opvang van haar geestelijk ge handicapte dochtertje. „Die vrouw zocht hulp voor haar kind", zegt J. van der Heijden van de Rotterdamse Raad voor de Kinderbescherming. „Maar vanuit haar illegale status kon zij dat niet vinden. KIEV - Een tien jaar oud jongetje kijkt uiteen raam in de inrichting voor jeugdige criminelen in de Oekraïne. Jongeren waren vorig jaar in deze voormalige Sovjet-republiek verantwoordelijk voor 36.000 misdaden. foto EPA Advertentie DEN HAAG (NPA) - Werknemers die zonder op zegtermijn maar met een 'gouden handdruk' ont slagen worden, behouden voorlopig hun recht op een ww-uitkering. Staatsssecretaris Wallage (so ciale zaken) heeft dat gisteren bekendgemaakt. Hij komt daarmee tegemoet aan de FNV die dreig de met een kort geding. Op dit moment krijgt een werknemer die zonder opzegtermijn maar met een 'schadevergoeding' vertrekt, direct een ww-uitkering. De 'handdruk', een of meerdere maanden loon, wordt niet op de ww gekort. De Tweede Kamer vond dit niet eerlijk ten opzich te van werknemers die wel de opzegtermijn in acht nemen en geen geld van de werkgever meekrijgen. Eind vorig jaar stemde de Kamer in met een aan scherping van de wet. Per 1 maart zou bij ontslag op staande voet en een afkoopsom, het recht op een ww-uitkering worden uitgesteld. Verzekeringen De FNV protesteerde hiertegen omdat een ontsla gen werknemer zonder ww ook niet verzekerd is voor de ziektewet, wao en ziekenfondswet. Wallage wil eerst dit probleem oplossen voor hij de aanscherping" van de wet alsnog invoert. VSB'BANK Daar kom je verder mee. Haal nu de VSB Informatievideo over het kopen van een eigen huis. Ds. G. Spilt overleden EDE (ANP) - De oud-praeses van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk, ds. G. Spilt, is woensdag op 76-jarige leeftijd in zijn woonplaats Ede overle den. Hij was van 1975 tot 1980 synode voorzitter. Spilt was achtereenvolgens her vormd predikant in Klaaswaal. Ermelo, Utrecht en Ede. Tussen door was hij nog secretaris van de hervormde raad voor kerk en krijgsmacht. Hij ging in 1983 met emeritaat Spilt, vele jaren lid van de sy node. was tot dusver de laatste Bonder die praeses was. Van zijn hand verschenen enige catechi satieboekjes. Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Schraal bod Philips voor cao-gesprekken EINDHOVEN (NPA) - Philips ziet dit jaar geen ruimte voor een loonsverhoging Het con cern wil dat de ruim 40.000 werknemers in Nederland flexi beler werken, zodat ze in druk ke tijden af en toe een zaterdag inzetbaar zijn, zo blijkt uit de gisteren gepresenteerde voor stellen voor de cao-onderhande lingen. Volgens directeur sociale zaken De Haas van Philips Nederland is 'modernisering' van de cao on vermijdelijk om het bedrijf con currerend te houden en zoveel mogelijk banen te behouden. De vakbonden hebben loonei sen op tafel gelegd van drie kwart tot 2.5 procent. Alleen de Industriebond FNV wil praten over de 'nullijn', op voorwaarde dat Philips de werkgelegenheid garandeert. Maar dat wilde De Haas gisteren 'principieel' niet doen. Hij denkt dat het aantal banen bij Philips Nederland dit jaar 'met enkele procenten' ver der zakt tot onder de 40.000 LELYSTAD (ANP) - „Veel mensen vinden het nieuwe poldermuseum aan de buiten kant erg lelijk. Iets meer men sen vinden het mooi. Er wordt over gepraat, dus dat is gun stig voor ons", zo denkt direc teur Kors de Waard van het Nieuw Land Polder Museum in Lelystad. Het gebouw is een door archi tect Jan Ben them ontworpen, levensgrote ovalen buis op zes meter hoge pootjes. Het mu seum wordt volgende week woensdag geopend door prins Claus. Hij opende in 1976 ook het eerste museum, het Infor matiecentrum Nieuw Land. Dat brandde in 1987 af. waarbij praktisch de gehele collectie verloren ging. Dit betekende een klap voor Flevoland. Niet alleen om het verlies aan histo risch materiaal, maar ook om dat de provincie weinig attrac ties bezit. Het ministerie van verkeer en waterstaat toonde weinig be langstelling voor de herbouw van het informatiecentrum. Dat veranderde in 1991 na de oprichting van de Initiatief groep Nieuw Land. Het minis- Vooraanzicht van het nieuwe museum. terie kwam toen met 5,5 mil joen gulden over de brug. de provincie met vier miljoen. Vanuit de reuzenhuis, die naast de replica van het VOC- schip Batavia ligt, ziet de be zoeker aan de ene kant het IJs- selmeer en aan de andere kant 'het nieuwe land'. Het museum bestaat uit twee verdiepingen. De expositie is onderverdeeld in vijftien thema's die te ma ken hebben met de strijd tegen het water. „Hoewel we het verhaal heb ben opgehangen aan de inpol- foto Frans Vanderlinde/ANP dering van de Zuiderzee is het geen regionaal museum. Wat we hier laten zien geldt voor een groot deel van Nederland. Maar we kijken verder. Overal is de mens in de weer met het water: aan de Ganges en aan de Nijl. Maar heel vaak zijn er Nederlanders bij betrokken. Op een wereldbol met lichtjes kan de bezoekers terugvinden waar de Nederlandse kennis benut wordt, kennis die al sinds de 11de eeuw geëxpor teerd wordt", aldus De Waard. Al zijn er enkele juweeltjes als een 'Kaarte van alle de Dijk- pligtige' uit 1750 en de origi nele Millionaire-rekenmachine waarmee de huidige grootte van het IJsselmeer is becijferd, veel echt museummateriaal is er niet. De oude collectie is im mers verbrand. Daarom is be sloten een verhaal, een levend document aan de bezoeker aan te bieden. Er zijn veel geluïds- en video-opnamen die de ge schiedenis van de strijd tegen en het leven met het water ver tellen. Om het museum levendiger te maken, zullen voorlopig elke zondag acteurs gestalte geven aan de achttiende-eeuwse dijk graaf Johan van der Dussen, een kolonistenvrouw uit 1948 en aan Cornelis Lely in 1918, kort voor het aannemen van zijn wetsvoorstel tot inpolde ring van de Zuiderzee. HAARLEM (NPA) - De vroegere Fokker topman E.J. Nederkoorn heeft een kort geding tegen Haarlems Dagblad en de Volkskrant verloren. De Amsterdamse rechtbankpresident mr R.C. Gisolfheeft de eis van Nederkoorn tot plaatsing van een rectificatie gistermiddag afgewe zen. Beide kranten maakten vorige week mel ding van een column van P. Lakeman in het blad OR Informatie. Daarin werd ge rept over een gerucht dat Nederkoorn persoonlijk beter zou zijn geworden van de overname van Fokker door het Duitse DASA. Lakeman baseerde zich op een anonieme brief waarin een bedrag van 25 tot 30 miljoen D-mark wordt genoemd. Na het stuk in OR Informatie publiceer den tal van kranten erover, waarbij ook melding werd gemaakt van juridische stappan van DASA tegen Lakeman. Ne derkoorn daagde Haarlems Dagblad voor de rechter, omdat deze krant de anonieme brief integraal plaatste, terwijl de Volkskrant werd gedagvaard omdat dit blad passages uit de brief afdrukte. De ex-Fokker-baas noemde dat onrecht matig. Rechter Gisolf is het daarmee oneens. Hij wijst erop dat geen van beide kranten de indruk heeft gewekt het in de ano- mieme brief verwoorde standpunt te de len. dan wel zich anderszins aan te slui ten bij suggesties van Lakeman. Neder koorn. zegt Gisolf. kan dan ook niet ver langen dat zij uitdrukkelijk afstand ne men van de door Lakeman geuite be schuldigingen. Met betrekking tot Haarlems Dagblad wijst de president er bovendien op dat de krant Nederkoorn. die eerder niet bereik baar was voor commentaar, nadrukke lijk de gelegenheid heeft geboden tot een weerwoord. Deze wilde daar echter niet op ingaan. ROTTERDAM (ANP) - Winkeldieven hebben een creatieve oplo sing gevonden om het alarm van detectiepoortjes in winkels te on zeilen. De Rotterdamse politie hield deze week de bedenkers aai drie mannen die bij Vroom en Dreesmann probeerden een jas t stelen. Terwijl ze via camera's in de gaten werden gehouden door de tx_ drijfsrecherche. werd één van de verdachten door zijn maten afg schermd. Toch werd gezien dat de man een jas. compleet met alarn - label, in een rugzak propte. De mannen liepen vervolgens gewoos naar buiten zonder dat de detectiepoortjes gingen piepen. Buite werd het drietal aangehouden. In de rugzak zaten twee aan elkai gelaste pedaalemmers. De detectie-apparatuur kon daardoor de li J bels niet signaleren. Na verhoor bleek dat de mannen. 23.25 en 28 jaar oud, op die mank E al voor 1.000 gulden aan kleding hadden gestolen in diverse winkel »,r De politie heeft de truc met de pedaalemmers inmiddels doorvertel aan de beveiligingsdiensten van andere warenhuizen in de stad. DEN HAAG (NPA) - Geheel on verwacht is het Openbaar Mi nisterie in de Eper incestzaak in beroep gegaan tegen de uit spraak van rechtbank in Zut- phen. Donderdag en vrijdag te kende de officier van justitie appèl aan bij het gerechtshof in Arnhem. De zes verdachten, die twee weken geleden werden veroordeeld tot straffen van twee tot vijfjaar, gingen onmid dellijk na de uitspraak in be roep. De officier van just itie mr J. But- tinger. geeft toe dat het aanvan kelijk niet de bedoeling was in beroep te gaan. te meer daar de veroordeelden zelf hoger beroep aantekenden tegen de hun opge legde straffen. In de loop van de twee afgelopen weken groeide echter bij het Openbaar Ministe rie het ongenoegen over de uit spraak van de rechtbank in deze geruchtmakend zaak. „De vader en de moeder van Jo- landa van B. hebben minder straf gekregen dan we geeist hadden en daar zijn we niet te vreden over", aldus Buttinger. Tegen vader Arie was een straf geeist van zeven jaar en tegen zijn vrouw Dinie vijf, ze kregen vijf en driejaar. Voor hen en voc de andere vier verdachten in c ie gruwelijke zaak geldt dat ze cri' een aantal onderdelen van d_ tenlastelegging werden vrijgi sproken. Het Openbaar Miriïsti rie meent dat dit ten onrechte i De officier van justitie die d zaak behandelt, mevrouw mr. ft de Weert, meent op deze onde delen toch over zoveel bewijs t beschikken dat veroordeling g< rechtvaardigd is. Het OM tekende beroep aan on dat de beschuldigingen waarva de zes door de rechtbank zij vrijgesproken, niet opnieuw aa de orde komen als zijzelf in b< roep gaan tegen de punten waa op ze wel zijn veroordeeld „Ee verdachte kan niet in beroe gaan tegen vrijspraak", aldi Buttinger. De officier van just tie wil dat dit wel gebeurt e heeft daarom te elfder ure toe besloten beroep aan te tekener Buttinger was gisteren niet i staat bij elk van de zes verdacl ten afzonderlijk aan te geven t< gen welk onderdeel het OM bf roep heeft aangetekend. Voor d moord en doodslag op baby's i vrijspraak geëist en gekrege omdat bewijs ontbrak. WASHINGTON (RTR/AFP/UPI) - De spion Aldricli Ames die de ze week in de Verenigde Staten werd gearresteerd, is mogelijk niet de enige mol binnen de CIA. Dat heeft directeur James Wool- sey van de inlichtingendienst donderdag tegenover een spe ciale commissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, aldus de tv-zender CBS. Woolsey antwoordde op vragen van onder anderen afgevaardig de Torricelli. die door de CIA was ingelicht over de affaire. Torricelli vroeg Woolsey om een bevestiging of er naast Ames nog een ander is binnen de in lichtingendienst die voor Mos kou spioneert. „Ames was moge lijk niet de enige die merkte dat bepaalde veiligheidsprocedures niet werkten", aldus de demo craat. Ook het tv-netwerk CNN meld de dat een onderzoek naar een tweede spion gaande is. maar re geringsfunctionarissen weige ren hierop commentaar te ge ven. Volgens functionarissen van het ministerie van justitie zijn in de jaren tachtig zeker drie Russen geëxecuteerd die voor de CIA spioneerden. De arrestatie van Ames (52) en diens vrouw veroorzaakte een crisis binnen de CIA-gelederen en zette de betrekkingen tussen Washington en Moskou onder druk. Volgens de New York Ti mes heeft Ames de dood van ze ker tien geheime agenten op zijn geweten die in de voormalige Sovjetunie werkzaam waren. CBS berichtte donderdag echter dat Ames niet in de positie was om de gangen van de tien agen ten te kennen en suggereerde dat er naast Ames een tweede spion moet zijn die binnen de CIA voor Moskou werkt. Woolsey erkende tegenover de commissie dat „belangrijke ver anderingen noodzakelijk zijn in de manier waarop veiligheids maatregelen worden toege past". De republikein Glick- man, voorzitter van de inlichtin gencommissie. zei „grote vraag tekens te plaatsen bij de interne controle, bedrijfsvoering en de contra-spionage-activiteiten binnen de CIA. Volgens de vrijdageditie van d New York Times ontkent Ames advocaat de aantijgingen. Amei en zijn vrouw worden ervan ver dacht in de periode 1985 tot 199! zeer geheime informatie te heb y ben verkocht aan Moskou vooi een bedrag van 1,5 miljoen dol lar. In zijn verklaring voor de corn E missie zinspeelde Woolsey eroju dat voormalige agenten eeiBC makkelijke prooi kunnen wor jr den voor buitenlandse geheim n, diensten, tenzij de huidige in10 krimping van de CIA en de al g vloeiing van personeel zorgvil dig wordt uitgevoerd. Hij vei |r wees naar het plan van de rege ring om het personeel van d CIA, het Nationale Veiligheids e1 dienst NSA en de Inlichtingen dienst van Defensie (DIA) me0, ruim 22 procent in te krimpen. Bestand Kroaten en moslims geschonden ZAGREB (AFP/RTR) - Het be stand tussen Kroaten en mos lims in Bosnië-Herzegowina dat sinds 12 uur vrijdagmiddaj van kracht is, is in de loop van de middag verscheidene keren geschonden. Dat is gemeld aan r, het hoofdkwartier van de VN- vredesmacht in Zagreb. De schendingen zouden zich heb-g] ben voorgedaan in Mostar inin het zuiden van de republiek en ln Gornji Vakuf en Vitez in Cen- traal-Iïosnië. Eerder had „de^ minister van defensie" van deïn Bosnische Kroaten meegedeeld dat het staakt-het-vuren „in het algemeen werd nagekomen". Het bestand beoogt onder meer de instelling van een bufferzone r: door de VN-troepen langs de n frontlinies. Ook hebben de 't Kroaten en moslims beloofd voor 7 maart hun zware wapens as van het front terug te trekken of - onder toezicht van de VN te plaatsen. (Advertentie.i Nu verkrijgbaar voor maar f 12,50. onze video en boekje "Van droomhuis naar eigen huis Waar in u alle informatie vindt over het kopen van een eigen huis Met Sylvia VSB*BANK am en I lans Böhm, Kóm dus snel bij ons langs. Of bél gratis 06 - 0704 Daar kom je verder mee. Mille- Haal nu de VSB Informatievideo over het kopen van een eigen huis. UTRECHT (ANP) - Een medewerker van de Nederlandse Spoorwegen heeft vorig jaar een miljoen gulden verduis terd. De man is op staande voet ontslagen. Met de man is een terugbelalingsregeling getroffen. Dit heeft een woordvoer ster van NS vrijdag meegedeeld. De verduistering werd ontdekt door het bureau bedrijfson- derzoeken van de spoorwegpolitie, dat medio vorig jaar is opgericht. Dit bureau heeft tot nu toe in totaal 52 gevallen van fraude en diefstal door NS-personeel opgespoord. Daar van zijn er zes niet opgelost Van de 52 gevallen heeft NS geen aangifte bij de politie ge daan. „Wij beschouwen dit als een interne aangelegenheid", aldus de woordvoerster. iAdvertentiei Nu gratis bij alle adviezen over wonen: negen Woon-waardecheques. Met aantrek kelijke aanbiedingen van Vroom Dreesmann, PTT Post, De VSB*BANK Telegraaf en de Erkende Verhuizers. Kom dus snel bij ons langs. Daar kom je verder mee Nu gratis Woon-waardecheques bij advies en informatie over wonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4