ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 38/39 vloed groot? Ik probeer een scharnier functie te vervullen tussen de politieke en de ambtelijke organisatie. Je pikt op wat er politiek leeft en dat probeer je naar de ambtelijke organisatie te vertalen.' - Hoe vaak komt het voor dat een ambte lijk advies niet wordt overgenomen? De Pooter. diplomatiek ..Daar houd ik geen statistieken van bij. Maar als op ba sis van argumenten wordt gezegd: 'we doen het met', heb ik daar geen moeite mee Wie maakt écht de dienst uit in Kapelle? Artikel 1 van de Gemeentewet zegt 'Het bestuur van elke gemeente bestaat uit een raad. een college van burgemeester en wethouders en een burgemeester'. In de dagelijkse praktijk echter bepalen een handvol ambtenaren en het college van b en w goeddeels wat er gebeurt. PvdA- raadslid Vermerris: ..Je zult mij dat niet horen tegenspreken." SGP-er Koster: ..Ik zou niet durven zeggen dat u zich daarin vergist Ganseman van Gemeentebe lang: ,.B en w spelen met de raad. Dat heb ben we ook een beetje aan onszelf te wij ten. We laten ons nogal eens overrulen. Daar betrap ik mezelf ook weieens op." Burgemeester J. van Bommel (60, CDA) en gemeentesecretaris De Pooter schud den het hoofd. Dat mag niet overdreven worden, zegt Van Bommel. „Wij luisteren wel degelijk naar de raad. Soms moeten we ons de blaren op de tong praten om be paalde zaken er door te krijgen." En De Pooter: „De invloed van raadsleden is misschien groter dan ze zelf veronderstel len. Ze hebben hun inbreng bij het college programma. het beleidsprogramma, de meerjaren-planning. Ik denk dat de raads leden hun eigen invloed een beetje onder schatten." Boterkoekje Elke dinsdagochtend rond de klok van half negen komen burgemeester, de wet houders en de gemeentesecretaris in ver gadering bijeen. Om lopende en toekom stige kwesties te bespreken. Achter geslo ten deuren, die alleen open gaan als de koffiejuffrouw zich met een bescheiden klopje aankondigt. Het zijn vaak langdu rige zittingen, want tijdens zo'n wekelijk se b en w-vergadering passeren vele za ken. Zoals: de uitnodigingen die de gemeente bestuurders voor allerhande feestelijke bijeenkomsten hebben ontvangen De convocatie voor een uitvoering van de plaatselijke gymnastiekvereniging WIK 'ze beginnen om half acht met de brug on gelijk'i gaat naar de wethouder van sport zaken. De burgemeester zelf 'maar ik kan nog niets toezeggen') zal proberen de ope ning van de Speel-o-theek bij te wonen Zoals: een verzoek van de stichting Dorps belangen een brievenbus te verplaatsen. Zoals: het draaiboek rond het bezoek dat minister d'Ancona aan de gemeente brengt. Zulk een hoog bezoek vergt een perfecte organisatie, tot in de kleinste de tails. Wat voor koekje zullen ze de be windsvrouw en haai" gevolg bij de koffie offreren? Gewoon een boterkoekje, beslist het college in grote eensgezindheid. Maar oók zaken van meer gewicht: de aan koop van bouwgrond in Biefcelinge, de on derhandelingen over een nieuw gebouw voor de padvinders, de ontwikkelingen rond het sluizencomplex, een notitie waarin de secretaris een aantal aan dachtspunten voor het toekomstig beleid op rij heeft gezet. Daar wordt lang over ge discussieerd. Moet de automatisering worden verbeterd? Hoe ziet de toekomst van de schooltjes er uit? Zal Kapelle in de toekomst een toeristentax invoeren? Het zijn vragen die allemaal oVer tafel gaan. Het gebeurt in een ontspannen sfeer die even dreigt te breken als secretaris De Pooter de gevolgen schetst die de nieuwe financiële verhoudingswet voor Kapelle kan hebben. Rond de vergadertafel wordt peinzend in de koffie geroerd. Kapelle moet bezuinigen is de strekking van de boodschap Maar waarop9 Niet op de so ciaal-culturele voorzieningen, roept de PvdA-wethouder. „dan maar liever een put meer in de straat."' Bezuinigen op het straatonderhoud0 Ammenooitniet, roept de CDA-wethouder even gedecideerd. Dat soort botsinkjes doet zich wel vaker voor. Maar tot ernstige conflicten komt het ook binnen het college van b en w vrij wel nooit: zo gaan de gemeentebestuur ders van Kapelle niet met elkaar om. Nagelbijtend Het is alweer even geleden dat CDA-wet houder Guido Eduardus Maria Mathilde de Maat (57. marktmanager bij de Heide- mij sinds '82 in de raad. vanaf '88 wethou der) nagelbijtend de raadszaal binnenliep. Eind '92 was dat. Toen wilde het college rond de zeshonderdduizend gulden inves teren in de renovatie van het zwembad. Het was een kwestie die nogal gevoelig lag. „Ik dacht: als ik dat maar redt Maar (licht triomfantelijk) unaniem, hè?" PvdA- wethouder Van Overbeeke: „Negenenne gentig van de honderd voorstellen die het college in de raad brengt, worden geac cepteerd." - Met andere woorden: de raad heeft niet zo gek veel te vertellen? Die formulering staat Van Overbeeke niet erg aan. „Raadsleden kunnen wel degelijk invloed hebben als ze met een goede visie komen. Het kan voor een college heel verf rissend zijn als vanuit een raad nieuwe denkbeelden komen. Maai- we hebben de afgelopen vier jaar weinig tegenspel ge had. Misschien omdat het college het zo goed doet. het kan ook aan de kwaliteit van de raad liggen." Meer dan de helft van de raadsleden die de afgelopen vier jaar Kapelle hielpen mee besturen beschikken over betrekkelijk weinig ervaring. Voor beginnende raads leden valt het niet mee thuis te geraken in de cultuur in en rond de raadszaal. Slab- bekoorn (CDA) kwam tussentijds - ander half jaar geleden - in de raad van Kapelle Laat-ie eerlijk zijn: „Als zelfstandig onder nemer ben je gewoon flexibel te handelen. En dan is het wèi een beetje wennen aan de ambtelijke taal en dat ambtelijke cir- cuitje." Balkenende (CDA), ook één van die nieuwkomers: „Als je zo vanachter het fornuis wordt geplukt is dat niet makke lijk. hoor. De eerste twee jaar zijn een leer proces. In het begin moest je nauwelijks proberen je mond open te doen. Dan kon den ze nogal 's pinnig uit de hoek komen en probeerden ze je de mond te snoeren." PvdA-er Schipper, schouderophalend „Ach, de een laat zich wat sneller overbluf fen dan de ander." Een gemeenteraad is vaak aan handen en voeten gebonden: door afspraken binnen gemeenschappelijke regelingen, de regel geving die hogere overheden de gemeen ten opleggen èn door een eigen beleids programma waarin piketpalen voor het toekomstig gemeentelijk beleid worden geslagen. Dat alles bij elkaar maakt de speelruimte beperkt. VVD-er Jebbink: „Je kunt wat bijsturen. Over het alge meen houd je je vooral bezig met de kom ma's en de punten. Dat wil niet zeggen dat je helemaal geen invloed hebt. B en w hou den bij het maken van hun voorstellen wel degelijk rekening met de ideeën die bij de raadsleden leven. Je moet echter niet in een raad gaan zitten met het idee van: nu zal ik 's even de blitz maken. Want dat wordt een tegenvaller." „Je moet niet den ken", knikt CDA-er Wouter van Oostrum: (51. vier jaar raadslid, directelir van een rentmeesterkantoor), „dat je vanuit de raadszaal de wereld kunt veranderen. Maar het gaat me te ver om te zeggen dat je er als raadslid voor nop bijzit. Je hebt wel degelijk ruimte om bepaalde eigen ideeen te realiseren." - Ga uw gang. Welke eigen ideèen heeft het raadslid Van Oost rum de afgelopen vier jaar voor Kapelle kunnen verwezen- lijken? Van Oostrum, peinzend: „Goeie vraag." - Nu het antivoord nog. Van Oostrum. ontwijkend: „Ik vind het wat aanmatigend om te zeggen: dat heb ik voor elkaar gekregen." Handwerk Een paar dagen later zegt PvdA-raadslid Schipper „Het politieke handwerk is in Kapelle onvoldoende ontwikkeld Het is maar heel zelden, dat de raad het college ergens toe dwingt. De afgelopen vier jaar gebeurde dat slechts een paar keer. Be sloot de raad niet tegen de zin van het col lege dat. er voortaan Derde Wereld-koffie gedronken moet worden op het gemeente huis? Werden - ondanks gesputter van achter de collegetafel- de openingstijden van de gemeentelijke loketten niet ver ruimd? En besliste de raad niet tot onge noegen van b en w dat er compostvaten moesten worden ingevoerd? Heel sympa thiek allemaal. Maar het zijn geen wapen feiten die de Kapellenaren op het puntje van hun stoel doen ziten. En het is toch al zo moeilijk de bevolking warm te maken voor hetgeen ziëh op het gemeentehuis afspeelt. VVD-er Jebbink. „Ik word wel eens opgebeld van: joh, hoe zit dit of dat? Maar dat gebeurt heel wei nig. Over het algemeen zal het. de burger een rotzorg zijn wat er gebeurt, zolang je maar niet aan z'n portemonnee komt." CDA-er Van Oostrum: „Wanneer er 's een hoorzitting is over bijvoorbeeld de herin richting van een straat, zie je bijna nie mand. Maar als er dan later een verkeers drempel of paaltje komt op een plaats waar niet iedereen het mee eens is. krijg je een hoop kritiek Dat is teleurstellend, maar wel de realiteit." PvdA-wethouder Van Overbeeke. „Mensen raken pas echt geïnteresseerd als het gaat om zaken die in hun eigen achtertuin spelen. Voor de rest hebben ze er weinig zicht op PvdA- fractievoorzitster Vermerris: „De belang stelling voor de politiek verflauwt. En hoe dat komt? Ik wilde dat ik het. antwoord wist, dan wist ik de oplossing ook." Beslissingen worden allang niet meer tij dens een gemeenteraadsvergadering ge nomen: ze worden er hoogstens geformali seerd. De echte besluiten vallen elders: in commissiekamers en tijdens fractiebe- raad. Daar worden de standpunten be paalt. En het komt nauwelijks voor. dat een fractie in een raadsvergadering op een eenmaal ingenomen standpunt terug komt. SGP-er Koster- „Dat haalt de span ning er uit." Gemeentebelang-raadslid De Hooge: „Wenselijk is dat niet. maar hoe kan het anders? Toen er nog geen com missievergaderingen waren, was er nog wel eens wat vuurwerk aan de raadstafel. De voorstellen waren voorgekookt, maar nog niet gaar; je kon soms lekker bekvech ten." Frustrerend Kapelle is sinds de herindeling van '70 een gemeente waarin CDA (nu 6 zetels) en PvdA (nu 3 zetels) de belangrijkste partij blazen. Zij leveren de wethouders. Slechts een raadsperiode ('82 - '86) werd de PvdA buiten het college gehouden. Dat zou straks wel eens opnieuw kunnen gebeu ren. Landelijk scoren beide partijen slecht. Het staat vrijwel vast dat PvdA en CDA ook in Kapelle averij oplopen. Niet omdat ze het in hun eigen gemeente zo slecht hebben gedaan; veel kiezers laten zich bij gemeenteraadsverkiezingen lei den door wat er op het landelijke politieke podium gebeurt Daar schuilt iets on rechtvaardigs in. PvdA-raadslid Schipper wil daar niet te dramatisch over doen. „Als het landelijk goed gaat krijg je de ren te. als het slecht gaat betaal je de tol." Neemt niet weg. zegt z'n fractiegenote Vermerris. dat het frustrerend is. „Je kunt je nog zo te pletter werken, maar de ver kiezingsresultaten worden voor een be langrijk deel bepaald door hetgeen zich op landelijk niveau afspeelt." CDA-raadslid Balkenende: „Je kunt nog zo goedje best doen. maar we zijn wel voor een groot deel afhankelijk van een Bukman en een Brinkman. Als zij steken laten vallen, kan óns dat zetels kosten." Ouwehoertje Die last dragen plaatselijke politieke groeperingen niet met zich mee Een par tij als Gemeentebelang kan uitsluitend de maat worden genomen naar hetgeen zij op lokaal niveau presteert. Maar de gevestig de politieke partijen kijken er met enig dé dain op neer. CDA-raadslid Balkenende: „Plaatselijke politieke partijen hebben niet de kennis, kwaliteit en contacten die landelijke partijen wel hebben: ze hebben geen vertegenwoordigers in de staten, ze hebben geen vertegenwoordigers in de Kamer.' CD A-fractievoorzitter Burger: „Het is zo'n partijtje van; zo de wind waait, waait het jasje." PvdA-wethouder Van Overbeeke, grijnzend: „Ik heb 's over wogen een advertentie te plaatsen waann ik een beloning uitloofde voor iedereen die één originele gedachte van Gemeentebe lang wist te noemen. Nou. daarvoor hoefje geen groot banksaldo te hebben." Ach, roept Gemeentebelang-fractievoorzitter Ganseman 'ze beschouwen me zo'n beetje als het ouwehoertje') niet in het minst aangeslagen, „ze vinden ons wat zeurde rig. Dat komt: wij zijn de grootste nee-zeg- gers. Er wordt al snel gedacht: daar hèb je ze weer." Gemeentebelang-raadslid De Hooge: „Maar ze zullen ons toch moeten accepteren. Ze steken overal de kop op. de plaatselijke lijsten." Enquête Half januari werden de resultaten gepu bliceerd van een enquête die NRC Han delsblad samen met de Leidse Universi teit onder 580 Nederlandse burgemeesters hield. Een van de opvallendste uitkom sten: 64 procent van de Nederlandse bur gemeesters beoordeelt de kwaliteit van de raadsleden als matig. De enquêteurs gin gen het gemeentehuis van Kapelle voor bij. Een herkansing; welk rapportcijfer krijgt de raad van Kapelle van zijn burge meester en wethouders? Burgemeester J. van Bommel: een ruime voldoende. Wethouder Van Overbeeke: een zesje. Wethouder De Maat: een zeveneneenhalf. - En waaraan heeft de raad dat ver diend? Omdat hij zo braaf naar b en iv luistert? Wethouder De Maat: „Als je dat zó wilt uitleggen, dan mag dat." Willem van Dam Slid H.M. Koster. Zo zou Burger het nu ook weer niet gezegd willen hebben. Maar: „Je kunt niet verlan gen dat we overal verstand van hebben. Je moet je deskundigheid op het gemeente huis halen. Je komt altijd bij de ambte naar terecht. Ambtenaren hebben een flinke vinger in de pap. Zij zijn hele dagen met specifieke zaken bezig. Daar hebben wij geen tijd voor." Laat Slabbekoorn (CDA) een voorbeeld noemen: onderwijs, ingewikkelde materie. „En dan is het toch vaak blind varen op adviezen van deskun digen." Ganseman Gemeentebelang i: „Ambtenaren hebben veel te zeggen. Ik zit in de commissie financien, maar daar heb ik nauwelijks verstand van. Soms ga je puur op het advies van een ambtenaar af." Koster (SGP): „De materie waarmee raadsleden te maken krijgen, wordt steeds ingewikkelder. Daardoor krijgen ambtenaren steeds meer invloed op hoe een beslissing er uiteindelijk uitziet. Het is een publiek geheim dat de gemeentese cretaris veel heeft in te brengen." Dat leidt automatisch naar de werkkamer van gemeentesecretaris J. De Pooter (54). sinds een jaar of zes de belangrijkste amb tenaar ter secretarie. -- Men noemt u een machtig man. een treedje hogerop te komen Schipper (PvdA): „Ik heb onder mijn kussen heus geen lijstje liggen waarop staat dat ik wet houder of burgemeester wil worden." CDA-fractievoorzitter Burger: „Als ik ooit gevraagd word om wethouder te worden, pffff, ik zou daar eerst over moeten naden ken. Ik zou niet gelijk ja zeggen. Vroeger was het een erebaantje, je bent nu meer piespaal." Ijdelheid? Jebbink (VVDi moet op die vraag even kauwen: „Ijdelheid, ach. mis schien. Maar ik geloof niet dat je je ijdel heid in een gemeentebestuur kwijt kunt. De belangstelling voor raadsvergaderin gen is minimaal. Er zijn maar heel weinig mensen die weten dat je raadslid ben." CDA-raadslid Inge Balkenende - Nau- mann (56. gezinshulp, vier jaar raadslid): „Je moet voor dit werk een bepaalde maatschappelijke betrokkenheid heb ben. Maar ik heb er óók behoefte aan me zelf waar te maken; je eigenwaarde wordt er door opgevijzeld." Cathrina Johanna de Hooge-Verhage (54, huisvrouw, 12 jaar raadslid) van Gemeentebelang: „Ik ben echt niet rechter gaan lopen, sinds ik in de raad zit. Maar er zullen er best zijn die dat wel doen." Haar fractiegenoot Ganseman: „Ik ben maar heel weinig raadsleden te gengekomen die dit werk uit puur idealis me doen. Natuurlijk speelt een beetje ij delheid mee. Bij mij in elk geval wel. Man. je bent apetrots als er een mooi stukje over je in de krant staat." Schipper (PvdA): „Een zekere vorm van ijdelheid komt er wel bij kijken. Als je weet dat je iets kunt. wil je dat ook laten zien. Dat is een normale menselijke eigenschap." Ver merris (ook PvdA) daarentegen: „Uit ij delheid hoef je het niet te doen. Je wordt altijd afgeslacht." Hobby Het geld dan? Wethouders in een gemeen te als Kapelle (een part-time functie) wor den niet overdreven betaald. Ze verdienen 3260 gulden bruto in de maand en krijgen daarnaast een belastingvrije onkosten vergoeding van 447 gulden. Ze worden geacht hun werk in een uurtje of twintig per week te kunnen doen. PvdA-wethou der Van Overbeeke wil niet klagerig doen. maar de beloning staat in geen verhou ding tot de tijd die hij werkelijk in zijn ambtsbezigheden steekt. Hoeveel uren zouden het zijn? Veertig uur. minstens, 'maar dat hangt ook een beetje van je por tefeuille af. De meeste raadsleden te Ka pelle besteden maandelijks tussen de twintig en dertig uur aan het raadswerk; commissievergaderingen, raadsvergade ring. fractieberaad, hoorzittinkje hier. hoorzittinkje daar en natuurlijk: stukken lezen. Ze krijgen daarvoor een netto-ver- goeding (inclusief onkosten) van driehon derd gulden per maand. Dat komt neer op tien tot vijftien gulden per uur. Jebbink (WD): „Als je wat wilt verdienen, moetje dit werk niet doen." Burger (CDA):,,Je moet het meer als een hobby beschou wen." - Kapelle wordt door een stelletje hob byisten bestuurd? fotografie Ruden Riemens „Ach", kijkt de gemeentesecretaris be scheiden. „als je je vak goed doet. probeer je dat ook uit te stralen. En is dan je in- IMlfffl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 39