Om de punten en komma's van het gemeentebestuur Een braaf rep Het PvdA-raadslid: „Gewoon omdat ik mijn bek niet kan houden." Het SGP-raadslid: „Er is een Bijbelse spreuk die zegt: 'Zaait aan alle wateren' - daarom." Het VVD-raadslid: „Het is leuk om te doen. Ik heb altijd bestuurd; bij de padvinderij, de zondagsschool, de tennisclub." Het CDA-raadslid: „Je moet voor dit werk een bepaalde maatschappelijke betrokkenheid hebben. Maar ik heb er óók behoefte aan mezelf waar te maken; je eigenwaarde wordt er door opgevijzeld." Het Gemeentebelang-raadslid: „Natuurlijk, een beetje ijdelheid speelt ook mee. Als er een aardig stukje over je in de krant staat - man, apetrots ben je." Twee huisvrouwen, een gezinshulp, een accountant, een fruitteler, een rent meester. een operator, twee ambtenaren, drie leerkrachten en een directeur van een ziektekostenverzekeringsmaatschappij. Mèt de burgemeester en twee (deeltijd- iwethouders bestieren zij de gemeente Kapelle. Een gemeente met vier kernen (Kapelle, Biezelinge. Wemeldinge en Schore), ruim tienduizend inwoners, goede voorzieningen en een prettige fi nanciële positie. Een verhaal over de daadwerkelijke in vloed die raadsleden op het gemeentelijk beleid kunnen uitoefenen; „Je houdt je vooral bezig met de punten en de kom ma's." Over ambities; „Onder mijn kus sen ligt echt geen lijstje waarop staat dat- ik wethouder of burgemeester wil wor den." En over nog véél meer; „Als je zo vanachter het fornuis wordt geplukt, is het niet makkelijk, hoor." Portret van een braaf raadje; „Je moet niet in een gemeen teraad gaan zitten met het idee van: nu zal ik 's even de blitz maken." Agendapunt 5. Aan de orde is een voorstel 'tot naamgeving van straten nabij het ha ven- en sluizencomplex'. Het raadslid De Hooge van Gemeentebelang heft als eer ste de vinger. Zou het niet beter zijn, op pert de volksvertegenwoordigster, de naam Oostelijke Oude Bonzijweg te wijzi gen in Oostelijke Kanaalweg? De gemeen teraad van Kapelle in vergadering bijeen. In de ruime raadszaal staan bruine tafels in U-vorm. Aan het hoofd daarvan het col lege van burgemeester en wethouders. Rechts de fracties van het CDA en Ge meentebelang. Vanonder de tafels ter lin kerzijde steken schoenen die toebehoren aan de vertegenwoordigers van PvdA, WD en SGP. Hier dienen elke laatste dinsdagavond van de maand finale beslis singen te worden genomen. Over de ver vanging van een paar rotte deuren in de basisschool, de plaatsing van bloembak ken in de Dorpsstraat of de aanleg van een speelveldje. Politiek bedrijven in een ge meente als Kapelle is veelal politiek be drijven op de vierkante millimeter. Soms ook moeten besluiten van ingrijpender aard worden genomen: over grote investe ringen in de jachthaven, de herinrichting van het dorpscentrum, de bouw van een nieuwe bibliotheek, de plaats waar nieuwe woningen moeten worden ge bouwd. Ellebogen Raadsvergaderingen in Kapelle zijn zel den opwindende gebeurtenissen. Dat is wel eens anders geweest. In de jaren ze ventig ging het er in de raadszaal vaak ru moerig aan toe. Elke raadsvergadering weer was het ellebogen voor een plaatsje op de publieke tribune. Toen nog had een raadsvergadering te Kapelle doorgaans een hoog amusementsgehalte. Het waren de tijden van burgemeester Van Suylekom. die zo zalig bezeerd kon kijken als de raad het hem weer eens moei lijk maakte. En die maakte het hem vaak ïoeilijk. Zo was daar het immer dwarslig gende VVD-raadslid Henkemans, een meester in het zuigen Zodra Henkemans het woord nam, wist de raadsverslaggever vrijwel zeker, dat-ie met een sappig stuk- kie op z'n bloknoot ter redactie zou terug keren. Daar kwamen dan koppen boven te staan als: Burgemeester weigert te proos ten met VVD-raadslid of: VVD-raadslid Kapelle wil fractievoorzitter PvdA voor rechter dageri. Boer Kole, nog zo één. Kole droeg het hart immer op de tong. Vond hij een politieke opponent 'een zak', dan noemde hij hem ook 'een zak'. En een enkele keer, bij het plassen gaan, wilde de lokale afgevaardig de van de Boerenpartij een politieke te genstander wel eens krachtig bij de revers vatten met de indringende boodschap: 'als je me nog 'ns wat flikt, donder ik je<de trap af. Of woorden van gelijke strekking. Dan was daar ook het raadslid Ganseman *van Gemeentebelang die de raadsvoorzit ter voor 'Führer' uitmaakte. Jaren later zou Ganseman (toen inmiddels raadslid- af) nog eens prominent de krant halen. Hij duwde een wethouder van een trapje om dat die hem tijdens vorstelijk bezoek de toegang tot het gemeentehuis had gewei gerd. De politierechter veroordeelde het ex-raadslid tot veertien dagen voorwaar delijke gevangenissstraf. De betrokken wethouder gaat tegenwoordig met een kunstheup door het leven. Weinig stampei De raad van Kapelle is een bravig raadje geworden. PvdA-raadslid Jaap Schipper (39, chef van de afdeling zorg en volksge zondheid op de Goese gemeenteseretarie. vier jaar raadservaringi. „Er worden geen politieke gevechten meer uitgevochten. We leggen ons misschien te veel zelfscen- suuur op. Het gaat allemaal wat techno cratisch toe. Er hangt een beetje ambtelij ke sfeer En als je er een keer wat steviger tegenin gaat, kijken ze je aan met een ge zicht van: zó gaan we hier toch niet met elkaar om?" VVD-raadslid Cathnen Wil- helmina Adriana Kole (46. adjunct-direc trice van een basisschool, sinds vier jaar raadslid): „Ik zeg weieens: we zijn het te veel met elkaar eens Er is weinig stampei in de raad. Ik zou soms wat meer vuur werk willen zien. Wat dat betreft had ik graag de tijd van Boer Kole en Henke mans willen meemaken." PvdA-fractie- voorzitster Adriana Johanna Vermerris- Feijtel (61, huisvrouw, ruim twintig jaar in de raad): „Het spektakel is er uit. Da's aan de ene kant jammer, aan de andere kant: je zit er niet om voor spektakel te zorgen, je zit er om te besturen." Partijgenoot Abraham Cornelis Van Overbeeke (54. ex- onderwijzer. vanaf '74 raadslid, sinds '86 wethouder): „Maar toen werd er nog écht politiek gedebatteerd. Je moest proberen te scoren. Als je zaken met het CDA wilde doen. belde je de CDA-fractievoorzitter: 'als we het nu zus-of zo doen. mag jij het vertellen'. Een enkele keer lukte dat en scoorde je zonder dat dat echt naar buiten kwam. Wanneer het niet lukte, verkondig de je heel rechtlijnig het PvdA-standpunt. Dan was je vrijwel zeker datje in de krant kwam. Daarmee bereikte je in elk geval dat de mensen wisten hoe we er over dach ten." Ach, doet CDA-fractievoorzitter Giel-Jan Jakobus Burger (40. onderwijzer op een christelijke basisschool, acht jaar raadslid) wegwuiverig, lijkt dat niet veel op de praat van iemand die vol nostalgie op z'n schooljaren terugblikt? „Als je daarover praat, is het ook altijd van: weet je nog wel? De gewone dingen vergeet je. Maar met die gewone dingen behaal je wél je diploma." Blauwe vingers De gewone dingen. Agendapunt 7 van de raadsagenda: voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor het uitvoeren van technisch onderhoud aan de bijzon dere basisschool De Hoeksteen. Vanaf de witte wand kijkt Majesteit mild glimla chend over de schouders van de raadsle den mee. In de hoek van de raadszaal, be schenen door een bureaulamp van het ty pe halogeen. zit ambtenaar W J. Risseeuw (54) gecontreerd over z'n schrijfblok gebo gen. Van schrijfkrampen heeft hij nooit last. Van blauwe vingers wél - als zijn pen lekt. Hij is de notulist. Al zo'n twintig jaar. Risseeuw i'ik zeg weieens: ik ben het ge weten van de raad') dient al het bespro kene vast te leggen, opdat later kan wor den nageslagen welke besluiten de raad heeft genomen en wie waarom voor of te gen waren. Het komt tegenwoordig nog zelden voor, maar mócht het een keer ge beuren dat in de raadszaal onwelvoeglijke taal wordt gebruikt, dan probeert hij daarvoor zodanige formuleringen te vin den, 'dat het allemaal een beetje zachter overkomt.' En indien het écht de spuiga ten uitloopt, zal-ie - 'voor hun eigen best wil' - decent de dop even op de pen schroe ven. In het keukentje dat aan de raadszaal grenst heeft gemeentebode J. Moerdijk (ex-melkboer te Middelburg: 'een goeie boterhamdaar niet van. maar het ivas 70 uur in de week altijd maar hollen, hollen de kopjes klaarstaan. Twee theedrinkers ('vrouwen natuurlijk'de rest wenst kof fie. Ten gemeentehuize wordt tegenwoor dig Derde Wereld-koffie geserveerd Niet tot ieders genoegen; „Een beetje bittere nasmaak, zegt men." Tussen het koffieser- veren door wil Moerdijk wel eens op de pu blieke tribune post vatten. Niet dat-ie het altijd allemaal even goed kan volgen. „Po litiek, daar heb ik niet zoveel verstand van. Achteraf vraag je je wel 's af: waar hebben ze het eigenlijk over gehad?" Waarover spreken zij? Over agendapunt 10: voorstel tot goedkeuring van de (her ziene) begroting 1994 van de Stichting Kinderopvang De Bevelanden. De vinger van SGP-fractievoorzitter Pieter Willem Van der Toorn (46, leraar in het speciaal onderwijs, ruim vier jaar raadslid) zweeft boven het knopje van de microfoon. De SGP is tegen, meldt Van der Toorn. Want ook waar het kinderopvang betreft ('een middel om de vrouw te bevrijden en dat zien wij helemaal niet zitten') zijn de Staatkundig Gereformeerden onwrik baar. De raad neemt er kennis van, men zegt respect te hebben voor het SGP- standpunt en gaat er vervolgens aan voor- bij. Dat lot treft. SGP-ers vaak. Of ze zich nu tegen kinderopvang uitspreken, een plei dooi houden voor een vloekverbod, naak- trecreatie willen verbieden of plaatsing van condoomautomaten trachten tegen te gaan. Doorgaans ontmoeten ze veel be grijpend geknik. Méér niet. Dat moet ont moedigen. Van der Toorn 'ik zie mijn plaats in de raad als een besturing door de Heere'i: „Het is niet zo dat wij het beter wéten: wat wij voorstaan is beter. Veel za ken die naar onze beleving op grond van de Bijbel moeten worden afgewezen, wor den voor kennisgeving aangenomen. Maar daardoor mag je je niet de moed la ten ontnemen. Als je niet ergens door wordt gedreven, wat móét je dan nog?" Fractiegenoot Hendrik Marinus Koster (39. beleidsmedewerker bij het Ministerie van Financien, vier jaar raadslid): „Er is een Bijbelse spreuk die zegt: 'Zaait aan al le wateren'. Wij proberen voor onze ideeén een bredere ingang te vinden. Eén van de plaatsen waar je dat kunt doen is de ge meenteraad. Maar een acceptatie van de normen die wij aanleggen, heb ik er zelden meegemaakt. Toch blijft het keer op keer interessant het eigen geluid naar voren te brengen. Het is echter goed mogelijk, dat je na acht jaar je handen in de lucht steekt en zegt: 'Ik ben uitgeput'." 'Here, ivij danken U dat wij mochten sa menkomen om over de belangen van deze gemeente te beraadslagen. Wilt Gij het be- sprokene met Uw zegen bekronen en moge het dienstbaar zijn tot bevordering van de ere Uws naams. Amen.' Onmiddellijk nadat de raadsvoorzitter ter afsluiting van de vergadering het dankge bed heeft uitgesproken, spoedt het Ge meentebelang-raadslid De Hooge zich met een tevreden glimlach rond de lippen naar het damestoilet. Haar voorstel om de Oostelijke Oude Bonzijweg om te dopen in Oostelijke Kanaalweg is raadsbreed aangenomen. Niet echt iets om de verkie zingen mee te winnen, maar toch: een aar dig succesje, knikt ze. Tammetjes Het is. enkele weken later, druk in De Vroone. Ondanks de mist zijn zo'n vijftig Kapellenaren naar het gemeenschaps centrum gekomen om er in debat te gaan met de plaatselijke nummers één. De lijst trekkers wrijven zich vergenoegd in de handen: de opkomst valt niet tegen. De vergaderzaal is behangen met verkie zingsposters. Vooral die van de PvdA springen in het oog: vanaf de plakkaten blikken de kandidaten der sociaal-demo craten onverveerd de zaal in. Meneer Schaap (76) is er ook. Natuurlijk is meneer Schaap er ook. Al zo'n twintig volgt hij de plaatselijke politiek op de voet f 'ik behoor tot de vaste inventaris') In z'n groene vest en met z'n gehoorapparaat op scherp ont breekt hij vrijwel nooit op de publieke tri bune bij raads- en commissievergaderin gen. Gewoon omdat het hem boeit. En het borreltje na afloop staat hem ook zeer aan. „Dan hoor je nog 's wat." In de vergader zaal sleept het verkiezingsdebat zich moeizaam voort. Tijdens de pauze zuigt meneer Schaap aan zijn sigaretje. „Het is tammetjes", luidt zijn recensie. Eerlijk ge zegd had hij weinig anders verwacht. Het is ook niet eenvoudig om in een ge meente als Kapelle nog écht leuk te sco ren. De zaken zijn er redelijk op orde. En zie dan nog maar eens een paar aantrek kelijke verkiezings-items te vinden. De verkiezingsprogramma's die de vijf Ka- pelse politieke partijen hebben uitge bracht, dragen namen die op daadkracht moeten duiden. Op het kaftje van het SGP-programma staat 'Vast en Zeker'. Het CDA koos voor 'Duurzaam vernieu wen'. De PvdA bedacht 'Op weg naar tweeduizend'. De VVD gaf de voorkeur aan 'Op naar 2000; liberalen aan zet'. Ge meentebelang vond 'Koers op morgen' wel aardig. Natuurlijk schuilen er ver schillen in. De SGP denkt nu eenmaal an ders over het voetballen op zondag dan "andere partijen en de PvdA is eerder ge neigd wat extra's beschikbaar te stellen voor sociaal-culturele voorzieningen. Maar in grote trekken bevatten de partij programma's vooral veel van hetzelfde. Iedereen wil meer politie op straat, min der verkeersongevallen, een bloeiend be drijfsleven, goede voorzieningen, voldoen de woningen SGP-fractievoorzitter Van der Toorn: „Er zitten inderdaad veel overlappingen in. Als je over echt zakelijke dingen praat, verschilt de SGP niet zo gek veel van de andere partijen." PvdA-fractievoorzitster Vermerris: „In verkiezingstijd is het altijd van: wat kunnen we nü nog 's verzin nen?" CDA-fractievoorzitter Burger: „Het is heel moeilijk om je op lokaal niveau te onderscheiden. Kapelle is min of meer af. We moeten zien te behouden wat we heb ben. Wat dat betreft staan alle neuzen de zelfde kant op. Je zult het dus vooral moe ten zoeken in items als: paaltjes in de dorpsstraat, verkeersdrempels, dat soort dingen." VVD-raadslid Kole: „Als je de be woners van de Haaimeet belooft dat er in hun straatje trottoirs komen, stemmen ze allemaal op je. En dan maakt het niet uit of je zwarte kousen draagt of van de WD bent." Taferelen Echt roerig was het de voorbije vier jaar slechts eén keer in de raadszaal: de asiel zoekerskwestie te Wemeldinge. Plannen van het Ministerie van WVC om in de Stor- mezandepolder in Wemeldinge (tijdelijk) enkele honderden asielzoekers te huisves ten, leidden binnen en buiten het gemeen tehuis tot weinig verheffende taferelen. Een groot deel van de dorpsbevolking wil de de asielzoekers niet. Gemeentebelang en VVD schaarden zich aan de kant van de protesterende Wemeldingenaren. Raads leden die er een andere opvatting op na hielden (CDA. SGP en PvdA) werden nog nét niet met rotte eieren bekogeld. „Dat was", zegt VVD-raadslid Kole „échte politiek. Ik heb daar veel van geleerd. Er is toen veel aan stemmingmakerij gedaan. En het wordt ons nóg weieens kwalijk ge nomen, dat we destijds tegenstemden. Nou, dan word ik boos. Als zo'n hele ge meenschap tegen is, moetje dan tóch voor stemmen?" „Het was een moeilijke, maar boeiende kwestie", spoelt CDA-er Leendert Albert Pluijmers (45. intern accountant van een bankinstelling, vijfjaar raadslid) de film nog eens terug. „Je werd door alles en ie dereen benaderd. En om dan overeind te blijven, is verrekte moeilijk. Andere frac ties kozen destijds voor de vooroordelen van de mensen in de straat. Dat vind ik principieel onjuist. Je hebt ook je eigen verantwoordelijkheid. Je moet wel naar de mensen luisteren en hun opvattingen meewegen, maar het is te makkelijk om te zeggen: de mensen willen het niet. dus doen we het ook maar niet." Hectische tijden waren het. De fractie voorzitters van PvdA en CDA verlangen er niet naar terug. Zij ondervonden aan den lijve dat het bedrijven van politiek in een kleine gemeenschap ook z'n minder aangename kanten kan hebben. Met hun pro-asielszoekershouding laadden zij de gramschap van een groot deel van hun dorpsgenoten op zich. Het betekende veel vervelende telefoontjes, veel kwaaie ge zichten in de winkel en op straat. Nóg is dat niet helemaal gesleten. Vermerris: „Er zijn nog steeds mensen die hun hoofd om draaien als ze me tegenkomen. Dat heeft me zeer aangegrepen, ook m'n gezin. Maar je leert er de mensen wél door kennen." Burger: „Ik ben er zo één - als ik naar school rijd, is het altijd naar iedereen: hoi. Maar als ze dan niks terug zeggen en hun hoofd omdraaien - da's niet leuk. Ik heb een gladde rug en ik sta nog steeds achter mijn standpunt. Maar ik wens geen raads lid toe dat hem iets dergelijks overkomt." Statige verklaringen Waarom dóén ze het eigenlijk? Vraag raadsleden naar hun motieven om in een gemeenteraad te gaan zitten. Dan worden er vaak plechtige gezichtige getrokken en volgen statige verklaringen. SGP-er Van der Toorn: „Begrip opbrengen voor dat gene wat wij voorstaan; Gods woord tot meerdere erkenning laten komen." CDA- fractievoorzitter Burger: „Tsja, wat is het: het in dienst van stellen van - het klinkt misschien een beetje theatraal." Fractie voorzitter Peter Alexander Ganseman (35. operator, vier jaar raadslid) van Ge meentebelang: „Ik wil graag de belangen van de burger behartigen. Ik vind dat er meer openbaarheid en inspraak moet ko men. Ik hoop daaraan een bijdrage te kun nen leveren." VVD-fractievoorzitter Christiaan Gerard Jebbink (52. commer cieel directeur van ziektekostenverzeke raar ZHV. 16 jaar raadslid): „Ik vind het leuk om te doen. Ik heb altijd bestuurd; bij de padvinderij, de zondagsschool, de ten nisclub PvdA-raadslid Schipper: „Ge woon omdat ik mijn bek niet kan houden. Ik wil mee beslissen, dat zit in me. Ik heb er behoefte aan mee te doen in de samen leving. Ik wil d'r zelf bij zijn." Het klinkt allemaal uiterst betrokken. Maar er moet méér zijn. Ambities? CDA- er Slabbekoorn (42. fruitteler, sinds 1.5 jaar in de raadi „Ik ben er echt niet op uit Het gemeentebestuur van Kapelle. Op deze foto ontbreken burgemeester J. van Bomm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 38