immigrant moet cursus volgen PZC PZC ff Dr Baruch Goldstein werd als beminnelijk mens beschouwd PLO vraagt om bescherming !haos in Brussel, rent en Luik na valse bommelding Christo mag Rijksdag inpakken HARD TEGEN CRIMINALITEIT. NU! Bloedbad in moskee Ruslands wereldorde binnen- en buitenland Kabinet trekt geld uit voor lessen in Nederlandse taal Van der Zwan bemiddelt in conflict Smit-havenslepers M ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 |EN HAAG (ANP/NPA) - Immi- jranten kunnen vanaf 1996 wor- en verplicht tot het volgen van |>n cursus Nederlands en ken- /an de Nederlandse samen- tving. In dat jaar moeten alle lieuwkomers' die daarvoor in janmerking komen zo'n pro- ramma kunnen volgen. In eer- Ie instantie op vrijwillige ba ls, maar 'waar nodig ver dicht'. Dat staat in een nota die tinister D'Ancona (\WC) vrij- |ag namens het kabinet naar de 'weede Kamer stuurde. |et kabinet trekt voor het op- kten van de cursussen nog dit iar 32 miljoen gulden extra uit, plopend tot 36 miljoen in de olgende jaren. Nu is dat nog 5 ïiljoen gulden per jaar. Iet is de bedoeling dat er in 1996 len dekkend net' van cursussen I. D'Ancona maakte hierover in tnuari afspraken met de Ver- piging van Nederlandse Ge- oeenten (VNGi. fit onderzoek blijkt dat onder pmigranten grote bereidheid jestaat tot het volgen van taal- ïssen en kennis van de Neder- jindse samenleving. Maar vaak ijn er lange wachtlijsten. Als er traks voldoende aanbod is aan prsussen zal eerst worden afge jacht of immigranten zich laadwerkelijk vrijwillig aanmel- |en. Gebeurt dat niet, dan komt Ie verplichting om de hoek kij- len. Nu al kunnen gemeenten immigranten met een uitkering verplichten tot het volgen van dergelijke cursussen om hun kansen op de arbeidsmarkt te vergroten. Moeders WVC stelt ook 8 miljoen gulden beschikbaar voor een arbeids- plan in de zorgsector voor al lochtone vrouwen. Het gaat om vrijwilligers die werkervaring hebben opgedaan bij het 'Op- stapprogramma'. dat inmiddels in 71 gemeenten wordt uitge voerd. In dit project leren moe ders andere moeders hoe zij hun kleuters kunnen begeleiden bij hun eerste stappen op school. ..Op de maatschappelijke gevol gen van immigratie moeten we ons realistisch instellen. Dat is in het belang van de immigran ten zelf, maar ook van de samen leving als geheel. Het doel moet zijn om immigranten zo toe te rusten dat ze in staat zijn om zelfstandig, zonder hulp. aan de samenleving deel te nemen. Hoe eerder ze daartoe in staat zijn, hoe beter", zo schrijft D'Ancona in haar nota. Lubbers Premier Lubbers vindt dat al lochtonen niet bevoordeeld mo gen worden bij het zoeken van werk of woonruimte, maar wel gelijke kansen moeten krijgen. Daarvoor is het soms nodig hen ROTTERDAM (NPA) - Dr. Arie fan der Zwan gaat bemiddelen In het conflict bij Smit Havens leepdiensten in Rotterdam. Hij daar vrijdagochtend voor be- ioemd, nadat de werkgever en |e vakbonden er op het stad huis in Rotterdam onder super- fisie van burgemeester Peper ivereenstemming over hadden lereikt. Het voorstel om Van Ier Zwan aan te wijzen als ge- ipreksleider kwam van de bur- jemeester. fan der Zwan, hoogleraar aan ie Erasmus Universiteit in Rot- jerdam, is gekozen wegens zijn lime ervaring in het bedrijfsle- [en. Hij is onder meer president [eweest van de Nationale Inves- ringsbank en tweede man bin den het Vendex-concern (onder ïeer Vroom Dreesmann). Als /an onze correspondente \ly Knol 1RUSSEL - Een valse bommel- ling heeft vrijdagmiddag uren- ang voor chaos gezorgd in Jrussel, Gent en Luik. De spoor- vegstations in de drie Belgi- che steden werden ontruimd, cholen en kantoren in de omge- ing werden geëvacueerd en bet treinverkeer in het hele land liep grote vertragingen op. Namens de Baskische afschei dingsbeweging ETA was ge dreigd met 'verscheidene zware bommen' die op de drie stations louden ontploffen. De explosies -Jouden tussen vier en zeven uur -Vrijdagmiddag plaats vinden. JDe rijkswacht nam het dreige ment aanvankelijk serieus. Bel gië staat op het punt de twee hermeende ETA-leden Luis Mo- feno en Raquel Garcia naar 6panje uit te wijzen. Een soort gelijke zaak was in 1984 aanlei ding voor een bomaanslag op net Paleis van Justitie in Ant werpen. Ontruiming Ongenoegen De ETA liet het ministerie van binnenlandse zaken vrijdag avond officieel weten niets met be bommelding te maken te heb ben gehad. De afscheidingsbe weging liet zelfs zijn ongenoegen blijken over het feit dat de naam ETA ïjdel was gebruikt. Over het algemeen pleegt de ETA zelden aanslagen in het buitenland. Dreigementen worden boven dien meestal per telefoon en in de Baskische taal. het Euskara, gedaan. De brief die vrijdagmor gen bij het Belgische ministerie binnenkwam, was in het Neder lands geschreven. Advertentie extra te helpen. „Bij achterstan den moet je proberen groepen uit die positie te halen", aldus Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsberaad. De premier reageerde hiermee op opmerkingen van voorzitter Van der Weg van de Industrie bond FNV. Die waarschuwde de ze week voor het positieve actie beleid van de overheid waarbij minderheden extra aandacht krijgen. Volgens Van der Weg wekt dit de suggestie van 'voor trekken)' Volgens Lubbers gaat het niet om voortrekken, maar om het voorkomen van 'achtertrekken' Hij zei dat het kabinetsbeleid er op is gericht dat alle groepen ge lijke kansen hebben. Als op de arbeidsmarkt blijkt dat alloch tonen nauwelijks aan de bak ko men. rechtvaardigt dat extra hulp „Als de afspraak is dat ach terstanden moeten verdwijnen. leidt dat ertoe dat je bepaalde groepen tijdelijk de voorkeur geeft", aldus Lubbers Hij waarschuwde ervoor vacatu res alleen maar voor allochtonen open te stellen Volgens de pre mier komen dergelijke praktij ken echter nauwelijks voor. gevolg van een conflict met An ton Dreesmann verdween hij er weer als kandidaat voor de hoogste stoel in het concern. Het is de bedoeling dat Van der Zwan voor 10 april tot een oplos sing komt in het havensleepcon- flict. Aanleiding voor de bemid deling was de blokkade van de Nieuwe Waterweg vorige week zaterdag door werknemers van Smit. Ze zijn het oneens met het reorganisatieplan van de be drijfsdirectie. Het plan hield ont slag in voor 120 personeelsleden en een ander, voor de werkne mers onaanvaardbaar werk- rooster. Smit acht de reorgani satie nodig wegens de moorden de concurrentie tussen de sleep diensten van Smit en Adriaan Kooren in het Rotterdamse ha vengebied. Desondanks werden vrijdag middag om half twee de rampen plannen in België te voorschijn gehaald. Het Gentse Sint Pieters-station, het Brusselse Centraal Station en het station Luik-Guillemins werden ontruimd en met behulp van honden grondig doorzocht. Reizigers moesten hun bagage openmaken en laten controle ren. Vlakbij het Gentse station staan twee grote scholencomplexen. De scholieren werden vervroegd naar huis gestuurd of in het wie- Ierstadion Het Kuipke onderge bracht. totdat hun ouders hen konden afhalen. Het Gentse sta tion is het belangrijkste spoor wegknooppunt van Vlaanderen. In Brussel werden de kantoren rond het Centraal Station geë vacueerd. Vertragingen Het internationale treinverkeer van noord naar zuid en het me- troverkeer kwamen stil te lig gen. Grote vertragingen waren het gevolg, onder meer op de lijn Amsterdam-Parijs. In Luik meende men op een ge geven moment een verdacht pakje te hebben gevonden. Het bleek echter om de persoonlijke bezittingen van een spoor wegbeambte te gaan. Tegen vieren vrijdagmiddag werden alle maatregelen in Brussel, Gent en Luik weer inge trokken Het duurde echter tot diep in de avond voordat overal in België het treinverkeer weer volgens de dienstregeling ver liep. Christo achter een ingepakte maquette van de Rijksdag. BONN (AP) - Verpakkingskunstenaar Christo heelt van de Duitse Bondsdag officieel toestemming gekregen om de Rijks dag in te pakken. In het verleden heeft Christo onder meer de Parijse Pont Neuf ingepakt en reuzenparaplu's neergezet in de heuvels van Japan en Californië. Geen land heeft zo serieus op Christo gereageerd als Duitsland, waar het parlement de in Bulgarijë geboren kunstenaar vrijdag toestemming gaf de Rijksdag in Berlijn in zilverdoek te wikke len. Het voorstel om de Rijksdag twee weken aan de kunstenaar ter beschikking te stellen werd met 295 stemmen voor en 226 tegen aangenomen. Tien Bondsdagleden onthielden zich van stem ming. Het idee om een gebouw dat als geen ander de Duitse identiteit vertegenwoordigt te laten „inpakken" heeft veel commotie ge wekt. Veel liberale Duitsers vonden het wel gezond om iets speels te doen met het loodzware Duitse verleden dat de Rijksdag ver tegenwoordigt. maar veel conservatieven beschouwden het als een aantasting van datzelfde verleden. Christo probeert al vanaf 1971 toestemming te krijgen voor zijn kunstwerk, maar kreeg van drie kanseliers, drie presidenten, vijf Berlijnse burgemeesters en zes parlementsvoorzitters nul op het rekest. Bondskanselier Helmut Kohl is net als veel van zijn par tijgenoten nog steeds tegen, maar ditmaal kreeg Christo steun van parlementsvoorzitter Rita Suessmuth. De kunstenaar gaat in het voorjaar van 1995 aan het werk, vlak voordat de Rijksdag onderhanden wordt genomen om gereed te worden gemaakt voor de parlementariërs, die er begin 1998 in trekken van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV (NPA) - „Een zachtaardige, vriendelijke man die zijn leven wijdde aan het redden van joodse le vens". Zo omschrijft een buurman in de nederzetting Kiryat Arba dr Baruch Gold stein, de man die vrijdag 39 Palestijnse levens beëindig de. Mensen die hem kenden, vinden dat hij de beste arts in de wijde omgeving was, en „een bemind en gerespecteerd plaatsgenoot". Maar die ken nissen zijn zonder uitzonde ring radicale kolonisten uit de nederzettingen in en rond om Hebron. En die gemeen schap heeft zijn eigen normen en waarden. Zo stoort het niemand in Ki ryat Arba dat Goldstein al ve le jaren een fervent aanhanger was van de rechtsextremisti- sche Kach-beweging. Er zijn honderden politieke stoke branden in de nederzetting, al is het zelfs de plaatselijke be volking opgevallen dat Gold stein wel heel fanatiek was. Volgens Noam Arnon. een ko lonist uit Hebron, was de arts „uit zijn evenwicht gebracht" door de moord op vader en zoon Lapid. twee kolonisten uit Kiryat Arba die in decem ber door Palestijnen om het le ven zijn gebracht. „De achter grond voor zijn daad is dat in dit gebied'joden al vele jaren worden aangevallen. Daar door is deze gerespecteerde Ongedateerde opname van Baruch Goldstein. repro AFP man in zo'n situatie terechtge komen". Baruch Goldstein werd 43 jaar geleden geboren in de New- yorkse wijk Brooklyn, als zoon van vrome ouders Hij studeer de medicijnen aan het Albert Einstein College in de Bronx en emigreerde vijftien jaar ge leden naar Israël. Uit ideologi sche overwegingen vestigde hij zich in de militante neder zetting Kiryat Arba. Gold stein trouwde met een Israëli sche vrouw en het echtpaar kreeg vier kinderen. Hij dien de in het leger, waar hij me dailles voor heldhaftig gedrag verdiende en de rang van ma joor-arts bereikte. Van tijd tot tijd volgde Gold stein gebedsdiensten in een joods seminarium in Hebron en soms ook in de Grot van de Aartsvaders, waar hij vrijdag zijn massamoord pleegde. Uit alles blijkt dat hij zijn daad goed heeft voorbereid Vol gens inwoners van Kiryat Ar ba heeft hij intensief geoefend met het pistool en het automa tische Galil-geweer waarmee hij de aanslag uitvoerde. De avond voor de massamoord was hij in het huis van een buurman. David Waldman. aanwezig bij een Purimfeestje. Waldman. „Hij straalde een en al rust uit. Maar het kan niet anders, of hij moet zijn beïn vloed door de bijna dagelijkse confrontatie met bloed en schietpartijen. Hij was er als arts altijd als eerste bij". Brief Goldstein zat een paar jaar in de gemeenteraad van Kiryat Arba als vertegenwoordiger van Kach. Voor hij vrijdagoch tend vroeg op zijn zelfgekozen missie vertrok, deponeerde hij een afscheidsbrief bij het ge meentehuis. Hij wist dat hij niet meer zou terugkeren. Vol gens het leger is het niet duide lijk hoe hij zijn leven beëin digd heeft. Maar Palestijnse ooggetuigen zeggen dat Gold stein met brandblusappara- ten dood is geslagen, nadat hij zijn laatste patroon had afge schoten. slot van pagina 1 ting Benjamin Ben-Eliezer. van de Arbeiderspartij, zei dat de re gering ernaar moet streven reli gieuze fanatici van beide kanten uit elkaar te houden. Maar hij wilde niet zover gaan op te roe pen tot een eind aan de joodse aanwezigheid in Hebron. Ver schillende ministers bepleitten een versnelling van de vredeson derhandelingen als beste ant woord op het geweld Vredesproces De ministers spraken de hoop uit dat het bloedbad het vredes proces niet in de weg zal staan, al houden ze het voor mogelijk dat het overleg korte tijd zal worden onderbroken. „Wat in Hebron is gebeurd, sterkt alleen maar onze overtuiging dat er zo snel moge lijk een eind aan dit bloedige conflict moet komen", zei minis ter van onderwijs Amnon Ru binstein (Meretzi. Zondag zal het kabinet op zijn wekelijkse vergadering een aan tal besluiten nemen. Die kunnen van invloed zijn op de snelheid waarmee de vredesonderhande lingen worden afgerond. Oppositieleider Benjamin Neta nyahu. van de Likud, zei dat het verkeerd is Arabisch geweld te bestrijden met een terreurtac- tiek. Volgens de extreem rechtse Moledet-partij is vrijdag aangetoond dat joden en Ara bieren niet met elkaar kunnen samenleven. Premier Jitschak Rabin heeft gistermiddag PLO-voorzitter Jasser Arafat in Tunis gebeld. Hij zei geschokt te zijn door de massamoord. „De Israëlische re gering veroordeelt deze daad", vertelde hij. „en we zullen al het mogelijke doen om de rust te herstellen en de met de PLO be reikte principeverklaring uit te voeren". Tragedie De Amerikaanse president Bill Clinton sprak van een verschrik kelijke tragedie, die het werken aan vrede zal bemoeilijken. Hij maakte bekend dat hij alle Is raëlische en Palestijnse onder handelaars heeft uitgenodigd onmiddellijk naar Washington te komen om de onderhandelin gen over invoering van zelfbe stuur in Gaza en Jericho daar af te ronden. Die uitnodiging zou Het toch al zo wankele vredesproces tussen Is raël en de Palestijnen is gisteren in een afschu welijk bloedbad gedompeld. De ramp in een moskee te Hebron, op een heilige plaats voor moslims en jo den samen, heeft over de hele wereld voor grote ont steltenis gezorgd Het door Israël bezette gebied is verwor den tot een territoir van soms blind fanatisme, dat over een overvloed aan wapens kan beschikken. Eën joodse kolonist heeft dan het vermogen om het kleine sprankje hoop op ooit vrede tussen Israël en de Palestijnen aan flarden te schieten. Haat heeft gisteren de prille toenadering proberen te vernie tigen Partijen die de vrede ëcht willen zullen moeten inzien dat elke dag vertraging de tegenstanders alleen verder in de kaart speelt en de spiraal van geweld verder omhoog doet gaan. Verspilde tijd wordt met bloed geschreven. Gaat de wereld met de jongste ontwikkelingen in Rus land terug naar de internationale tegenstellingen uit de tijd van de Koude Oorlog? De benaming leek tot op de draad versleten, bijgezet in het mausoleum van de politieke lijken Maar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken War ren Christopher heeft de term Koude Oorlog opnieuw in de mond genomen; als de dreiging achtereen buitenlandse poli tiek in Moskou die zich verhardt, In de Senaat in Washington gaf Christopher voorbeelden die op een omslag duiden: de affaire met een Russische dubbelspion binnen de Ameri kaanse CIA. de opkomst van het nationalisme in Rusland, uit de as van het communisme herrezen en de jongste verkla ring vanuit Moskou dat Rusland verantwoordelijkheid houdt voor de veiligheid in de landen rondom. De Amerika nen beginnen er steeds meer aan te twijfelen of Rusland ei genlijk nog wel op weg is naar een democratisch systeem en een economisch gezonde basis die voor stabiliteit in de inter nationale verhoudingen kunnen zorgen. En ze maken zich toenemende zorgen over de positie van Boris Jeltsin, de ster ke president die vorig jaar oktober een opstand in het toen nog ongekozen parlement met tanks en kanonnen uit elkaar schoot, vervolgens een nieuwe grondwet schreef, die aan het volk voorlegde en verkiezingen liet houden. Jeltsin. de man in wie het westen vertrouwen had geïnvesteerd omdat hij als de vaandeldrager van de hervormingen werd beschouwd. Deze week heeft Boris Jeltsin zijn eerste jaarrede gehou den voor de gezamenlijke vergadering van Federatie- raad en Staatsdoema. het parlement dat opnieuw door zijn tegenstanders wordt beheerst. Wat daar een blijk van politie ke visie en durf had moeten worden leek meer op het begin van zijn terugtocht. De parlementaire vijanden van de presi dent hadden vooraf al wraak genomen met het besluit om amnestie te verlenen aan coupplegers van 1991 en 1993, on der wie de toenmalige voorzitter van het parlement Chasboe- latov en vice-president Roetskoj. Van radicale politieke en economische hervormingen is onder Jeltsin geen sprake meer. Hij heeft deze in de eerste jaren van zijn bewind niet kunnen waarmaken en hij zal er nu ook niet meer de gelegen heid voor krijgen. Op binnenlands terrein heeft de presi- dent-met-vergaande-bevoegdheden veel van zijn vroegere ideeën moeten inruilen voor vage beloften. Dat gaf de krach tige oppositie van communisten en nationalisten al meteen de kans om voor open doel te scoren. Ook in zijn directe om geving staat Jeltsin onder groeiende druk van nationalisten. Hij moet steeds stappen terug doen en komt almaar meer in de kou te staan. Zijn gevecht met luidruchtige tegenkrach ten in het nieuwe parlement zal nog moeilijker worden dan het al was. De vrije markt begint dus al weer uit te raken in Rusland nog voordat ze voet aan de grond heeft gekregen. De macht van de Russische eenheidsstaat moet worden ver sterkt. De Russische identiteit moet goed zichtbaar worden. En Rusland moet opnieuw een zwaargewicht worden op het wereldtoneel. In de toon van Jeltsins boodschap valt veel te herkennen van de groeiende invloed van de,militairen. Het is de prijs die de president heeft moeten betalen voor de steun van het leger bij de gewelddadige verwijdering van opstandi ge parlementariërs uit het Witte Huis in Moskou. De waar schuwing tegen uitbreiding van de NAVO met voormalige Oostbloklanden, zonder daarbij Rusland te betrekken, past in het beeld van Jeltsins 'bekering' in zijn houding tegenover het Westen. Zoals het Russische initiatief in Bosnië ander halve week geleden een signaal was dat Moskou zich zich internationaal niet laat isoleren of naar een tweederangs plaats laat verwijzen. De president leek in zijn toespraak voor het parlement de taal te bezigen en de ideeën uit te dra gen van anderen dan hijzelf; de taal van de politieke en mili taire krachten van wie hij afhankelijk lijkt geworden. Dat zijn de krachten die weer met harde hand orde op zaken wil len stellen in het binnenland en die naar buiten toe zelfver trouwen willen uitstralen en Rusland opnieuw een - over heersende - rol van betekenis willen laten spelen. Een ander soort wereldorde dan menigeen in het Westen zich na de val van de Berlijnse Muur heeft voorgesteld. vdM. door beide partijen zijn aan vaard. De PLO reageerde verdeeld. Jas ser Abed-Rabbo. lid van het Uit voerend Comitë. eiste dat alle kolonisten zouden worden ont wapend en een verklaring dat hun nederzettingen illegaal zijn. El-Fatah. de belangrijkste factie binnen de PLO. vindt dat de ge beurtenis niet mag leiden tot vertragingen in het vredespro ces. Boutros Boutros-Ghali. secreta ris-generaal van de VN. sprak zijn afschuw uit over het bloed bad en maande Israel maatrege len te treffen om te voorkomen dat kolonisten misdaden als de ze begaan. Hij riep alle partijen op kalm te blijven en zo snel mo gelijk de Palestijnse autonomie te bewerkstelligen. Directie: K Scherphuis. W. F. de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie: M P Dieleman. algemeen hoofdredacteur C van der Maas. hoofdredacteur commentaar. A L Oosthoek. adju net- hoof dredacteu r Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000 Servicepunt Boekhandel Bikker. Walsïraat 94 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg Tel 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes Tel 01100-31800 Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel. 01150-94457 Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duermck. Gentsestraat 12, Tel 01140-14058 Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zienkzee Tel 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t'm vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Openingstijden Zierikzee van 8 30-12 30 en van 13.30-17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102 s avonds op zondag t'm vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag t m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 84.50. automatische afschrijving 83.75. franco per post 107,50; per maand 29.60, automatische afschrij ving 29,00. laarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415.00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1.50, zaterdag 2,00 p st (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw) Postrek nr 3754316 t.n.v PZC ab rek Vlissingen Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.75; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 6.25 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3