Mijn geest is intact ik blijf doorgaan Alsof de blues in je genen zit PZC vrije tijd ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 29 Oplossing Tribute-cd Curtis Mayfield ïluxembourg: postzegels tosfeer- en diepzeeonderzoeken van Piccard, van de opgravingen van het op 6000 jaar geschatte oud ste stenen bouwsel in Europa tot de ontdekking van de Andescon- dor door Alexander von Hum boldt. puzzelen Horizontaal 1. Eenoog; 6. autochtoon; 11. hokje v. honingraat; 12. visie; 14. lof; 15. de onbekende; 17 dui venhok; 19 deel v e. schip; 20 onmeetbaar getal; 21. lor; 23. af standsmaat. 25 voorzetsel; 26. voor; 27 wisselborgtocht; 29. eenvoudig; 31. afval; 32 accep teren; 34 gevangenis; 35. arrive ren; 36. internationale trein <afk 37. ontkiemen; 40. smoor; 41. gewicht: 42. sterrenbeeld; 45. zintuig; 47. deel v.h. been: 49. keur; 51 scheel; §2. bazige vrouw; 53. doek: 55. familielid; 56. gravure; 58. vragend voor naamwoord; 59. misdadig: 60 vod; 61 herkauwer: 62. pluis; 63. loot; 65. plakmiddel; 67. vreem de munt. 68. voegwoord: 70. ui: 72. muzieknoot: 73. speling: 75. glazuur: 78 afgemat, 80. meis jesnaam; 82. vaartuig: 84. sier lijk; 87. paard. 89. knuppel: 91. Ned rivier; 92. larve; 94. deel v.d. nek; 95. aansporen; 97. toe spraak; 98. ijzerhoudende grond; 99. metaalsoort; 100. gril; 102. via; 103. ontkennend voor voegsel; 104 voorzetsel; 106. een moment; 108 godsdienst (afk.); 109. elektrisch geladen deeltje; 110. meisjesnaam; 112. belem mering; 114. dag v.d. week; 115. vernauwen. Verticaal: 1. Gereed geld: 2. inhoudsmaat; 3 Europeaan; 4 voorheen; 5 paardekracht (afk.i; 6. pers. vnw.; 7. kokend: 8. eikeschors. 9. bijwoord; 10. verspieder (vr.i; 13. bevroren water; 16. gebedsoefe ning; 18. traag persoon; 19 droog; 20. tuinhuisje; 22. me vrouw. 24. knipoogje: 25. uit drukking; 26. soort schoen; 28. Frans lidwoord; 30 vaartuig: 31. rivier in Italië; 33. slaapziekte; 35. knik. 38. gezang; 39. menens. 41 fam.lid: 43. deel v.h. jaar; 44. vliegensvlug; 46. briesje: 47 wilskracht; 48. middagvoorstel ling: 50 geschut: 52. boekenier. 54. speelgoed: 55. lofdicht; 57. uitkomst: 58 bijenprodukt; 64. spijker; 66 herrie; 69. waterke ring; 71 langs; 74. bedwelming; 76. zuil; 77. samen; 79. kijken. 81. deel v.h. huis: 82. overeenkomst 83. binnenplaats: 85. animo; 86 stad in Duitsland; 87. strook: 88. aanmoedigen; 90. soort verlich ting: 93 titel; 95. gemeen: 96. zin. 99 deel v.h gebit; 101 kiem; 104. roofdier; 105. reeds; 107 wa tering: 109. voorzetsel: 110. land bouwwerktuig: 111. muziek noot; 113. afstandsmaat. Sleutelwoord kruiswoordraad sel: 71 - 53 - 115 - 75 - 65 - 42 - 14 - 109-10 Schrijf uitsluitend het gevon den sleutelwoord op een brief kaart en stuur deze naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL Vlissingen Vermeld uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prij zen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VW- bon van 25.-. De prijswinnaars van de doorloper van afgelopen zaterdag zijn: J v.d. Lin- de-Katsman. Hendrik straat 8. Sas van Gent (VVV-bon 50.-). De VVV- bonnen van 25,- gaan naar. J. van As, Hoogewei 38, Goes: C. Boogaard- Joosse. Sloehavenstraat 9. Nw. en St. Joosland en W. Stift, Biesbosstraat 19, Middelburg De prij zen worden binnenkort toegezonden. Sombreroveiling averijtabernakel redenatieengobe aremogelijkpoort bamboelaswasnes albumramderwisj nulidealismeepe duitarrestaster erkerionpintski kernnandoe terts ruitenmiseinego urvestigingslib koartsnettolila sparelatiepanda galalasseragger Oplossing vrijdag: tuinmuur uitdijing ritsetui nieuwtje herkomst eestoven muursafe dommelen I)e woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: turn- hemd en Ittersum. Het sleutel woord luidt: 'jagersvolk'. Hij leefde nog, maar daarmee had je het goede nieuws wel gehad. Soulzanger en -gitarist Curtis Mayfield werkte 's middags routinematig de soundcheck af. Die avond, het was 13 augustus 1990, zou hij een open luchtconcert geven in Brooklyn. Er stond wat wind, een lichtbak liet los en landde precies bovenop de nietsvermoedende zanger. Al snel bleek dat Curtis Mayfield de muziek verder vergeten kon. Meer dan 35 jaar had hij mede het gezicht van de zwarte muziek bepaald en met zijn maatschappij-kritische teksten bijgedragen aan de bewustwording van de zwarte bevolking in de Verenigde Staten. Maar het was over en uit. Ten gevolge van het ongeval raakte hij verlamd vanaf zijn schouders en kwam in een rolstoel terecht. Curtis Mayfield had hits ge scoord met Superfly, Fred die's dead en If there's a hell below we're all gonna go). Hij had con ceptplaten gemaakt over het leven in de ghetto en over Vietnam-vete- ranen. Hij had collega's als The Staple Singers en Aretha Franklin tot mooie daden geïnspireerd. Hij had een opmerkelijk hoge stem en een heel eigen geluid in zijn gitaar. Vergeten werd hij echter niet na zijn noodlottige ongeluk. „Ik zal nooit die avond vergeten dat mijn oude vriend Ron Weisner opbelde om te horen hoe het ging. Ik ken hem al ruim twintig jaar, nog uit de tijd dat ik bij The Impressions speelde. Hij werkte bij mijn toen malige platenmaatschappij en is nu manager van Steve Winwood en John Mellencamp. Ron maakte uit het gesprek op dat ik me nogal down voelde en blijkbaar is hij zo op het idee gekomen een tribute- cd voor mij te maken." Die plaat is er nu: AU Men are Bro thers. En Ron Weisner leverde geen half werk. De lijst met arties ten die nummers van en voor Cur tis Mayfield opnamen, is lang en imposant. Zelden zullen zo veel sterren van wereldformaat aan een tribute-cd hebben meegewerkt als aan AU Men are Brothers. In willekeurige volgorde: Bruce Springsteen. Lenny Kravitz, Elton John. Gladys Knight, Whitney Houston, Public Enemy, Eric Clapton, Phil Collins, Steve Win- wood, Aretha Franklin, Tevin Campbell, Rod Stewart. Narada Michael Walden, B.B. King, Isley Brothers. The Repercussions. John Mellencamp en Branford Marsalis voeren de bekende songs van Mayfield uit. Invloed Logisch dat hij meer dan geroerd is. Zijn rustige stem gloeit van emotie als hij zijn gevoelens over zo veel eer, liefde en erkenning on der woorden probeert te brengen. Curtis Mayfeild (51): „Ik heb me nooit gerealiseerd dat ik zo veel in vloed op deze mensen had gehad. Ik heb natuurlijk een heel leven lang eigenlijk al muziek gemaakt. Maar ik heb nooit kunnen vermoe den dat zo veel mensen zich aange sproken voelden door mijn mu ziek. Deze plaat bewijst dat ik me daarin verschrikkelijk heb vergist. Curtis Mayfield: „We moeten natuurlijk veel blijven zoeken naar het goede. Ondanks alle tegenstrijdigheden en onrecht geloof ik nog in de mensheid." foto NPA De manier waarop ze de muziek hebben aangepakt, bewijst dat on danks de vele negatieve aspecten van de hedendaagse wereld, de mensheid nog steeds de winnaar is. Ron Weiser kwam met het idee voor All Men are Brothers. Wat de titel betreft ben ik, afgaande op het resultaat, geneigd hem te gelo ven." Een objectief oordeel kun je van hem uiteraard niet verlangen. „Als ik mijn vooroordelen aan de kant zet - het zijn mijn dierbare num mers, die ik zó lange jaren heb ge speeld -, vind ik de uitvoeringen prachtig. Er zit zo veel liefde in. De nummers komen uit hun hart, waar ze blijkbaar al die tijd al geze ten hadden. Ze hebben zich ware fans betoond. Het zijn Sterren. Bo vendien heeft iedereen precies het lied gekozen dat het best bij hun past. Ik vermoed dat toen ze ge vraagd werden meteen allemaal het nummer al in gedachten had den." Overigens is Mayfield zelf ook op het album te horen. The Repercus sions namen Let's do it again op. Producer Gary Katz, bekend van zijn werk voor Steely Dan en re cent Laura Nyro. vond dat een vo cale bijdrage van Curtis Mayfield zelf op zijn plaats was. „Om genoeg kracht te hebben moest ik de vloer gaan liggen. Drie opnames waren voldoende, wat natuurlijk een ongelooflijk goed gevoel gaf. Ik was in geen jaren in een studio geweest. Een enorme opsteker." Geest Mayfield zegt de schok van het on geval verwerkt te hebben. Maar zonder slag of stoot is dat natuur lijk niet gegaan. Mayfield: „Ik moet accepteren dat ik verlamd blijf, maar in vergelijking met heel veel andere mensen mag ik ge woon niet klagen. Misschien kan ik met behulp van high-tech en com puters toch weer schrijven. Mijn geest is intact en ik wil dus door gaan. Dat ik nooit meer gitaar zal spelen, dat is hard. Mijn gitaar is een fami lielid, meer dan een kennis. Nooit meer... Mijn gitaar was zelfs apart gestemd. Dat specifieke geluid is dus vooral verdwenen. Maar ik heb de gedachte dat ik nooit meer zou kunnen zingen en in de vergetelheid zou raken altijd verre van me gehouden. Het onge luk gebeurde terwijl ik aan het werk was. Terwijl ik dat deed wat ik al 35 jaar aan het doen was. Er kwam zo'n enorme golf van liefde over me heen. De reacties waren zo meelevend, van fans, van collega's, van onbekenden, dat ik er simpel weg niet bitter van mócht wor den." All Men are Brothers trekt veel aandacht door de grote namen die er aan meewerken, maar richt te vens de schijnwerper op het muzi kale oeuvre van een man zonder wiens inspanningen de zwarte mu ziek er beduidend armer uitgezien zou hebben. Curtis Mayfield kun je een wegbereider noemen. Iemand die de zwarte muziek smoel gaf en de zwarten liet zien dat muziek pri ma als vehikel kan dienen voor so ciale en politieke boodschappen. Zo bezien is de rap-beweging May field enige dank verschuldigd. „Tja, rap." Hij zucht. „Je luistert naar een groep mensen die op zoek zijn naar iets om in te geloven. Geen wonder, want er zitten zo veel tegenstrijdigheden in de maatschappij van tegenwoordig. Veel tegenstellingen ook, en on recht. Niet alleen onder zwarten, maar ook onder blanken en andere groepen. Voor veel mensen is er geen andere uitlaatklep of andere manier van geld verdienen dan de rap. In plaats van anderen de kop in te slaan of te beroven, grijpen ze naar de microfoon en praten de frustra ties van zich af. Dat ze zich bedie nen van lage instincten en halve waarheden, is jammer. Maar ze verdienen hun geld Het is niet mijn manier van werken. Maar ik ben natuurlijk van een totaal an dere generatie. De wereld bestaat uit alles wat er op de aarde is. Daar horen ook ne gatieve dingen bij, oppositie. Het enige wat we kunnen doen is pro beren de zaak in balans te houden en naar vooruitgang te streven. We moeten natuurlijk veel blijven zoe ken naar het goede. Ondanks alle tegenstrijdigheden en onrecht ge loof ik nog in de mensheid. Niet meer of minder dan vroeger. Ik heb ooit een song geschreven." En hij reciteert: ..There's no flowers without sweet bees. There's no shade without big trees. You can't laugh without having cried." Aan alles kleeft een slechte kant. Dat hebben we altijd en overal ge zien. In dat opzicht is er niets ver anderd. en zal er ook wel nooit iets veranderen. Ik bedoel maar: zon der de duivel heb je ook geen God nodig." Theo Hakkert Het gemeenschappelijk thema van de Europa-zegels 1994 is 'grote ontdekkingen'. Nederland, een van de landen van het eerste uur wat betreft Europa-CEPT-ze- gels, zal dit jaar echter niet meer present zijn. Het is welletjes ge weest. zo zegt KNP-Postdirecteur Scheepbouwer. Na het ter ziele gaan van de CE PT aan het eind van 1992 is er. naar het oordeel van de Post. geen echte basis meer voor Europese uitgiften met een gemeenschappelijk thema. 'De doelstelling is gehaald en de zegels achterhaald'. Nederland heeft trouwens na het opheffen van de CEPT nog één jaar meegedaan met de Europa-uitgif ten (eigentijdse kunst), waarop ook het nieuwe Europa-logo prijk te. Dit jaar evenwel zal ons land verstek laten gaan. Voor de tweede keer overigens. Het waren Neder land. België, Luxemburg. Frank rijk, Duitsland en Italië die in 1956 voor het eerst met Europa-zegels kwamen met een gemeenschappe lijk motief: het woord 'Europa' in de steigers. Tot en met 1973 bleef Nederland de 'club' trouw. Daarna liet het een paar jaar verstek gaan, omdat het gemeenschappelijk the ma waarvoor toen werd gekozen ons land niet zinde, maar sinds 1978 hebben de Nederlandse Euro- pa-CEPT-zegels niet meer op het appèl ontbroken. Nu haakt Nederland dus voor de tweede keer af. Maar dat neemt niet weg dat een groot aantal van de voormalige CEPT-landen nog enkele jaren doorgaat. En dat kan. want de thema's zijn tot en met 1996 voorhanden. Op de laatste CEPT-bijeenkomst enkele jaren geleden in Lissabon behouden, werden namelijk de thema's tot 1997 bepaald. Voor 1995 koos men voor 'vrede' en voor 1996 'histori sche vrouwen'. De Europa-zegels van dit jaar met als thema 'grote ontdekkingen', zullen, dat staat nu al vast, een ver scheidenheid aan onderwerpen bieden. Van onder meer de ontdek king van het aids-virus tot de stra- Hiermee zijn we meteen aangeko men bij de Europa-zegels waarmee Liechtenstein 7 maart komt en die zijn gewijd aan een van de grootste wetenschappers van de 18de/19de eeuw, Alexander von Humboldt (1769-1859). Samen met de Franse bioloog en arts reisde Von Hum boldt vijfjaar lang door grote delen van de Nieuwe Wereld Hij be schreef in zijn leven iïiet minder dan 30.000 verschillende planten en diersoorten, een werk dat in 36 banden, geïllustreerd met 12.000 gravures, werd vastgelegd. Twee daarvan staan op de zegels: 80 rap pen. Vultur Gryphus lin. en 1,00 fr. Rhexia cardinalis. De zegels zitten in velletjes van twintig stuks. Op 7 maart komt Liechtenstein nog met drie andere bijzondere ze gels. Met een zegel van 60 rappen wordt het 275-jarig bestaan van het vorstendom herdacht De zegel toont een oorkonde van 23 januari 1719, waaruit blijkt dat keizer Ka- rel VI Vaduz en Schellenberg tot het vorstendom Liechtenstein ver enigde. Het 100-jarig bestaan van het In ternationale Olympisch Comité werd postaal gevierd met de uitgif te van een 1,80 fr -zegel waarop de vlaggen van Liechtenstein en het IOC wapperen. Tot slot vraagt een 2.80 fr.-zegel aandacht voor het wk-voetbal in de Verenigde Staten. Het beeld op deze zegel is een vondst: voor een groene achtergrond (een belijnd modern voetbalveld) lopen twee Hopi-indianen uit het zuidwesten van de VS, deelnemers aan een kickball-spel. De spelers stoten een stenen kogel met blote voeten over een afstand van 30 tot 60 me ter voor zich uit. Kickball geldt bij de Hopi-indianen als een religieuze In het Nederlandse bluesland schap neemt bluesgitarist Ma gie Frankie al jaren zijn eigen plaats in. Gestoken in opvallende gangsterpakken neemt hij menig podium voor zich in, al of niet bege leid door zijn Blues Disease. Te genwoordig treedt hij ook in duo- vorm aan. akoestisch. Magie Frankie heet eigenlijk Frank van den Bergh, is 32 en al sinds jaar en dag verslingerd aan de blues. „Alsof het in je genen zit. Ik hou wel van andere muziek hoor. maar als ik iets speel van de Beatles of zo, komt het er toch als blues uit. Doe ik Yesterday, krui pen de blues notes er toch weer in." Frankie ging al vrij rap zelf spelen en kwam van lieverlee in een band terecht. Dat houdt hij tot de dag van vandaag aardig vol. maar sinds kort speelt hij ook geregeld in een akoestische opzet, samen met pianist Roel Spanjers. Hoe dat zo? „Het is een soort terugkeer naar de roots, niet alleen van de muziek maar ook van mezelf. Ik ben ook gewoon met akoestische gitaar be gonnen en dat heb ik altijd gedaan, voor mezelf. Ik vond zelf dat het geen naam mocht hebben, maar het bleek dat de mensen het best leuk vonden." Magie Frankie: Als ik iets speel van de Beatles of zo. komt het er toch als blues uit. foto H. Muis Spelen zonder band vergt wel enige aanpassing. Met band zit Frankie nogal in de lijn van BB King en Freddie King, maar dat werkt in duoverband natuurlijk niet. ,Je moet het wel op een an dere leest schoeien. Een boel num mers werken niet in deze opzet, die moet je wel met band spelen. Het zit meer in de hoek van Skip Ja mes. Sonny Terry en Brownie McGhee. Ons repertoire loopt van vooroorlogs tot modern, in een akoestisch jasje." Blues in Nederland, het blijft voor alsnog sappelen. Frankie werkt nog steeds als heftruckchauffeur op de veiling van Breda en mag van geluk spreken dat zijn baas fan van hem is, zodat hij niet teveel hoeft te sjouwen en er wel iets met de uren te regelen valt als er opge treden moet worden. „Willen we er echt van kunnen leven, dan moe ten we toch het buitenland binnen zien te komen. Maar dat heb je minder in de hand. Och. misschien is het wel goed om tegen de stroom in te roeien." „Positief blijven denken, anders kan je beter stoppen En ik ben al te ver doorgegaan, ik blijf wel door spelen. Ja. ik denk ook wel eens. ik ben vader van drie kinderen en hoe moet dat in de toekomst. Die drive om door te gaan. daar vertrouw ik dan maar op. Misschien komt er een dag dat de dominostenen de andere kant opvallen en dan ben ik toch blij dat ik ben doorgegaan Jacob Haagsma Magie Frankie treedt 10-3 op in Boule vard Breda ibandi. 27-3 Beurs Ooster hout 'duoi. 10-4 L'Esprit Rotterdam bandi1-5 Hart van Breda iduoi. 19-5 Plan C Rotterdam ibandi21-5 'optie) Stadhuisplein Rotterdam ceremonie. Elke ploeg stnjdt voor een heilig voorwerp en de lopers bidden voor de wedstrijd. LUXEMBURG Bijna exact een jaar nadat Luxemburg een nieuwe serie permanente zegels met de beeltenis van groothertog Jean startte (8 maart 1993) zal de eerste serie op 7 maart worden uitgebreid met vier waarden. Gepland staan een zegel van 1 franc (geelbruin, grijs), 15 fr. (groen-grijs), 20 fr (rood.grijs). en 100 ff (bruin, grijsi. Voor de volledigheid, vorig jaar 8 maart verschenen: 5 fr. (geelgroen, grijs). 7 fr. (roodbruin, grijsi. 14 fr (roze, grijs). 128 fr. (roodgeel, grijst. 22 fr. (donkergroen, grijs) en 25 fr (blauw, grijst. De 100ste geboortedag van twee Luxemburgse schilders wordt eveneens postaal herdacht op 7 maart Op twee 14 fr.-zegels zien we: Sneeuwlandschap van Joseph Kutter (1894-19411 en De Moezel van Nico Klopp <1894-19301. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 29