Finland wil in Europese eredivisie Vier kandidaten uitbreiding EU De finish komt nu naderbij in W O V-hordenloop opinie en achtergrond Premier Esko Aho: EU kan nog veel van ons leren ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 van onze Europa-correspondente Aly Knol De Finse bezitters van een beetje merkauto als een Volvo of een Mercedes kunnen hen wel verwensen. In het zuiden van het land kunnen de Finnen geen onderdeel meer te pakken krijgen. De garages worden leeggeplunderd door de nieuwe Russische rijken, die in deze sector in eigen land op lege schappen stuiten. Diezelfde 'nieuwe rijken' impor teren hun westerse statusauto's voor duur geld via de goed func tionerende zuidelijke Finse ha vens, want de haven van St. Pe tersburg is zo rot als een mispel. En de Russen staan met dikke bundels Finse marken in de rij voor de kassa's van Stockmann. Helsinki's meest gerenommeer de warenhuis, waar ze zonder gé ne bergen luxe-goederen in slaan. Op deze manier winnen de Fin nen langzaam maar zeker weer iets terug van de Oosteuropese markt, die in augustus 1991 even onverwacht als de Sovjetunie in eenstortte, Dat gebeurt met veel creatief particulier initiatief. Finland wil zich ook in de toe komst als traditionele poort naar het Oosten handhaven, maar is er tegelijkertijd van overtuigd dat het nooit meer wordt wat het geweest is. Voor de verdwijning van het commu nistische imperium ging tussen de 15 en 25 procent van de totale Finse export naar de Sovjetunie. Als daar nu nog 2 procent van over is, is het veel. De statistiek oogt dan ook als een doorsnede van een Alpencol van de eerste categorie. De werkloosheid steeg de laatste drie jaar zelfs voor Europese maatstaven indrukwekkend steil van 3,5 tot 19 procent. Het zijn de belangrijkste redenen waarom vooral de Finse indus trie staat te springen om toe te treden tot de Europese Unie. Hooggekwalificeerde bedrijven als machinebouwer en sanitair- producent Metra of electronica- gigant Nokia, beide al met vesti gingen in onder meer Nederland, verwachten er alleen maar goeds van. „Voor een klein land met vijf miljoen mensen is het belangrijk dat je ergens bij hoort", zegt Georg Ehrnrooth, directeur van Metra en voorzit ter van de Finse confederatie van industrie en werkgevers. De grote voordelen van de EU kan hij op drie vingers tellen: toegang tot de Europese markt, geen grenscontroles meer en ge lijke kansen om mee te dingen naar grote overheidsprojecten in de Unie. „Als lid van de EU spelen we duidelijk mee in de eredivisie", aldus Ehrnrooth. Wolven In West-Europa kent men ze uit de dierentuin of als vervoers middel van de kerstman. Voor boer Ole Autto uit Raatama. zo'n 250 kilometer boven de Poolcirkel, zijn rendieren echter gebruiksvee als koeien en var kens. Met oormerk en al, ook al voorzag de Europese Commissie tot nu toe niet in hun admini stratieve bestaan. Him vlees wordt gegeten, hun huiden leve ren leer op en voor goedgelovige toeristen zijn hun gemalen ho rens een seksuele stimulans. Deze winter is moeilijk voor Aut to. De laatste weken vroor het stevig in Fins Lapland, waar door zijn kudde van 250 dieren geen eten kon vinden onder de sneeuw die als een betonlaag over de aarde ligt en hij ze moest bijvoeren. Vorig jaar had hij te kampen met drie beren die in de regio rondstruinden en hij weet dat zijn collega's in de meer oostelijke delen van Lapland in toenemende mate last hebben van wolven uit Rusland. Maar Autto. die 's zomers met vissen wat bijverdient en voorts nog hout voor de industrie le vert. heeft het over het algemeen niet echt slecht en dat is zijn pro bleem. Voor onder meer La pland eist Finland in de EU de status van achtergeblevenge bied op, waar het inkomen bene den de 75 procent van het Euro pese gemiddelde ligt. Maar ei genlijk is Lapland niet arm ge noeg. Brussel erkent dat het ge bied. dunbevolkt en met lange, dure transportwegen, speciale hulp verdient, maar niet zoveel als Finland wil. Bresnevilainen Autto heeft zelf nog geen mening over de EU. Tastbaar voor hem is alleen het zojuist in Kittila. tachtig kilometer naar het zuiden, gebouwde abattoir. De traditionele slacht van rendie ren in de open lucht mag straks niet meer. Autto behoort tot de in Finland groeiende groep van 'nog-niet-weters', die volgens de laatste peilingen tot boven de 20 procent is gestegen. Finland kent van de Skandina- vische landen de kleinste en he- terogeenste groep verklaarde te genstanders van toetreding tot de EU. Ze zijn samen te vatten onder de noemers groenen, radi cale feministes en 'Bresnevilai nen'. naar de vroegere Sovjet-lei- der Breznjev. De groenen zijn bang dat de goede milieuwetgeving in Fin land wordt ondermijnd. De femi nistes vrezen dat de sterke rol van de Finse vrouwen, die al in 1906 stemrecht verwierven, ver loren gaat als het land 'door de EU wordt geannexeerd'. De Bresnevilainen willen koste wat kost aan de Finse neutraliteit vasthouden. Ze voelen zich in Dit weekeinde wordt in Brussel getracht de laatste obstakels weg te nemen voor de uitbreiding va?i de Europese Unie met Noorwegen, Zweden, Finland en Oostenrijk. Van de vier kan didaten is Finland het meest gebrand op een snelle toetre ding. Nu nog ingeklemd tussen Rus en rendier, zoeken de Fin nen naar een nieuwe uitvalsweg. hun argumenten gesterkt door het optreden van de Russische nationalist Zjirinovski. die ge dreigd heeft het in 1917 van Rus land onafhankelijk geworden Finland weer in te lijven. De oppositionele Finse sociaal democraten hebben anders dan hun regerende collega's in Zwe den en Noorwegen weinig aarze lingen tegenover de Unie. En Finland mist ook, in tegenstel ling tot Zweden, de politiek in vloedrijke groep van geheelont houders. die zich met hand en tand verzet tegen het opheffen van de Skandinavische staatsal- coholmonopolies. Boeren De echte tegenstand in Finland komt van de boeren uit het zuiden van het land. Als de Euro pese landbouwpolitiek van de ene op de andere en zonder veel compensatie zou worden inge voerd zullen zij tussen de 25 en 50 procent van hun inkomen ver liezen. Begin deze week togen een paar honderd boeren de straat op in Helsinki voor een brave demonstratie tegen toe treding tot de EU. Er vloog een sneeuwbal naar een politie- bontmuts en er werd vervaarlijk aan een geparkeerde auto ge rukt. Gestaald De amper 40-jarige Finse pre mier Esko Aho. die uiterlijk en politiek het midden houdt tus sen Jan Terlouw en Elco Brink man. is net als zijn industriële voormannen zelfverzekerd over het succes dat Finland in de EU zal worden. Hij is gestaald door een jarenlange omgang met de Kremlin-bureaucratie en Brus sel kan hem geen angst inboeze men. De Finse premier verwacht van de EU iets anders dan alleen maar meer van hetzelfde. Hij heeft een visie. „Ik kan me geen welvarend Europa voorstellen dat economisch en ecologisch in tweeën is gedeeld", zegt Aho. „Op de korte termijn kan het in het belang van sommige Euro peanen zijn om te geloven dat we met een verdeeld Europa kun nen leven en dat West-Europa een hoge levensstandaard kan hebben, terwijl het Oosten in de problemen zit. Op de korte ter mijn kan dat. Op de lange ter mijn is het belang van West-Eu ropa dat ook Oost-Europa wel varend wordt". „Nu komen de landen binnen die al in staat zijn zich met de Unie te verenigen, daarna moeten de landen die nu nog in een over gangsperiode zitten ook zo snel mogelijk kunnen toetreden, af hankelijk van hun economische ontwikkelingen... Deze uitbrei ding is maar één stap op weg naar een verenigd Europa." Aho heeft tijdens de toetredings- gesprekken af en toe wel enige moeite gehad om de regels van het EU-spel te begrijpen. „De Finse manier van doen is erg eenvoudig. We zeggen openlijk hoe we iets gaan aanpakken en dan doen we het zo. Het is altijd heel gemakkelijk geweest om met ons verdragen te sluiten. We kunnen heel moeilijk zijn tijdens onderhandelingen, maar is een beslissing eenmaal gevallen, dan is de uitvoering geen pro bleem". zegt hij. „In dat opzicht geloof ik dat de EU nog aardig wat van Finland kan leren." door Ger Wolters Iedereen doet in zijn leven on vermijdelijk dingen waar mee hij anderen pijn en verdriet berokkent. Kleine, betrekkelijk onschuldige zaken, maar ook groot verdriet en verlies kun nen je soms nog lang nagedra gen worden of je blijft het jezelf tot in lengte van jaren aanreke nen. Mensen gaan vaak jaren ge bukt onder wat ze anderen heb ben aangedaan, niet in staat om het zichzelf ooit te vergeven. Omgekeerd wordt ons ook door anderen, bewust, onbewust, per ongeluk of met opzet het een en ander aangedaan. Wat een an der mens ons ooit heeft misdaan dragen we soms. niet in staat om te vergeven, een leven lang als een zware last mee Het hoeft niet eens aantoonbaar de SGhuld van iemand te zijn. Dingen kun nen je domweg overkomen, een ongeluk, ziekte, ontslag. De kwaliteit van je bestaan kan daardoor zo in de knel komen ren. Een oorverdovende, pijnlij ke stilte. Het is ontzettend be langrijk dat we ons verhaal aan. liefst vertrouwde mensen kwijt kunnen, want erover praten helpt. Uitpraten De menselijke geest is taai en soepel tegelijk. Mensen beschik ken over het vermogen om een negatieve ervaring een andere plaats en waardering te geven, zelfs na tientallen jaren. Dat kan ook zonder dat je het met ie mand uitpraat. Gelukkig wel, want om dingen uit te praten moet je wel met z'n tweeën zijn en het dan ook nog allebei wil len. Bovendien zal het niet eens altijd fysiek mogelijk zijn om er nog met die ander over te praten omdat de betrokkene bijvoor beeld is gestorven of uit ons ge zichtsveld is verdwenen. Wij zijn in staat om, nadat ons iets afschuwelijks is aangedaan of overkomen, tientallen jaren dat het nodig wordt om er alsnog mee af te rekenen en er een (an dere) betekenis aan te geven. Hulpverleners, pastores en hu manistisch geestelijk raadslie den komen in de praktijk van hun werk regelmatig mensen te gen die volslagen zijn vastgelo pen. die niet verder kunnen om dat hun leven nog steeds be paald wordt door pijn van vroe ger Mensen kunnen zo verbit terd, verbeten en verhard raken dat ze er ziek van worden, zo ziek dat ze er zelfs arbeidsongeschikt van kunnen raken. Het leed dat je is aangedaan of is overkomen kan je leven zo bepalen dat je niet meer echt van het leven kunt genieten. Goedbedoelde en in onmacht uitgesproken clichés die we te horen krijgen en die we zelf mis schien ook wel eens bezigen hel pen dan geen zier. Integendeel, dat maakt het alleen maar erger. Het is belangrijk dat we ons ver haal. de boosheid, de woede en het verdriet kwijt kunnen, ook al is het voor de honderdste keer. Beter dan dat we opmerkingen krijgen in de trant van: „Je moet het nou maar eens van je afzet ten en er niet zo over blijven piekeren. Maak nog wat van je leven, ga weer eens iets leuks doen". Nog dodelijker is het om de pijn en het verdriet van de ander, we derom meestal uit pure on macht. te vèrmijden of te nege- ogenschijnlijk rustig verder te leven en het gebeurde volledig uit ons geheugen te verdringen. Maar ook waar we zelf schuld aan hebben, wat we een ander hebben aangedaan kunnen we ver wegstoppen in onze archief kast. Een overlevingsmechanis- me dat je zo sterk kunt ontwik kelen datje het gewoon ook echt niet meer weet het is uit het ge heugen gewist. Zoiets kan gaten in het geheugen veroorzaken, witte vlekken doordat de 'wis- knop' is gebruikt en alleen her inneringen in ons hoofd blijven waarmee te leven valt. Onopzettelijk en onbewust kan wat ons is overkomen of wat we anderen hebben aangedaan zich anders, in een andere versie in ons geheugen nestelen We 'ver draaien' het gebeurde op een manier waar beter mee te leven valt. Dat heeft niets te maken met 'liegen', het is eigenlijk eer der een gezonde reactie te noe men. die ons in staat stelt om te overleven. En dan kan plotseling op ogen schijnlijk onverklaarbare wijze het overlevingsmechanisme niet meer werken en het verle den in volle omvang op je vallen. Dan sta je voor de keuze. Of je probeert de pijnlijke herinnerin gen met alle kracht weer. en meestal vergeefs, te verdringen. Of je probeert dat verleden on der ogen te zien. te erkennen en een plaats te geven in je leven Mensen gaan somsjaren gebukt om wat ze anderen hebben aangedaan; staan dan als het ware naast het foto Reuter leven. Vergeven, een ander vergiffenis schenken en een ander erom vra gen. maar ook jezelf vergeven, lijkt een in onbruik geraakt be grip en gebruik te worden De roep om wraak, vergelding én bestraffing van degene die een ander iets heeft aangedaan, klinkt in onze samenleving soms ook wel erg luid Want, er moet boete gedaan worden. Op zich zelf zou daar misschien nog niet zoveel mis mee zijn. maar het lijkt helaas niet zo vaak het beoogde effect te hebben Door het ondergaan van de straf zou de veroorzaker van het leed. de bestrafte, vrij van schuld, ver ontschuldigd. moeten worden. Degene aan wie het leed is ver oorzaakt. het slachtoffer, zou ge noegdoening moeten kunnen halen uit de straf. Daarmee zou de zaak vereffend moeten zijn, er is dan immers afgerekend. Slachtoffers zijn het echter niet zo vaak eens met de hoogte van de opgelegde straffen. Het resul taat kan daardoor net zo makke lijk averechts zijn, namelijk dat de woede, de verbittering over de strafmaat die onvoldoende tegemoetkomt aan de het indivi duele rechtsgevoel, de pijn en verdriet alleen maar versterkt. En degene die het leed veroor zaakt heeft ervaart dat de straf en de boete blijkbaar niet (nooit?) genoeg is gewéest en zal ook na de formele boetedoening tot in lengte van jaren voelen dat de schuld niet vergeven is en dat de rekening niet vereffend is. Dan is er dus helemaal niemand bevrijd van pijn en verdriet Wrok en bitterheid blijven. Met het opleggen en ondergaan van straf is de zaak nog steeds niet afgedaan. Er is geen vergeving. Dat zal pas kunnen gebeuren als de geleden pijn de ander niet meer wordt aangerekend, als het de ander niet meer wordt aangewreven en als afgedaan wordt beschouwd. Verwerking Kunnen vergeven gaat gepaard met een intensief en innerlijk proces, waarbij essentieel is dat het aangedane leed verwerkt wordt. Maar het stelt je wel in staat om jezelf te bevrijden van haat en pijn. Het is geen gemak kelijk en simpel gebaar waar- meé we even zeggen dat alles is vergeven en vergeten. Zo werkt dat natuurlijk nietEen verwer kingsproces is voor veel mensen niet gemakkelijk. Er zijn men sen die bewust geen vergeving willen schenken, ze vertikken het om zo macht te kunnen blij ven uitoefenen over de ander. Zo kan bijvoorbeeld de man die door zijn vrouw is verlaten, zijn ex-partner steeds weer fijntjes laten voelen dat hij het haar nog nooit heeft vergeven. Een spel met verliezers zolang niet een van de twee spelers uit de wed strijd stapt en zichzelf de bevrij ding van de vergeving gunt. Vergeven begint bij het doorle ven en verwerken van de pijn en het verdriet. Dat is soms een moeilijk en zwaar innerlijk pro ces datje niet altijd alleen aan kunt en waar je misschien wel hulp en steun bij moet zoeken. Als afsluiting kun je dan mis schien de pijn en het verdriet achterlaten en plezieriger verder leven. Dat is winst, voor de an der. maar niet in de laatste plaats voor jezelf. Het is alleszins de moeite waard om daar tijd en energie in te steken. van onze verslaggever René Schrier Door de discussie over de aanleg van de Wester- schelde Oever Verbinding (WOV) is ten minste één ding heel duidelijk gewor den. Als de Raad van State een advies geeft over een kwestie die jou aangaat en die uitspraak is negatief dan hoef je niet bij de pak ken neer te gaan zitten. In zo'n geval kun je altijd nog met het ministerie in kwes tie onderhandelen en probe ren dat advies in de prullen bak te laten verdwijnen. Op deze manier probeert de provincie Zeeland op dit mo ment een geheel nieuwe uit leg te geven aan de objec tieve onafhankelijkheid van het hoogste rechtsorgaan in Nederland, de Raad van Sta te. Het is op zich niets nieuws dat een minister een advies van de Raad van Sta te naast zich neerlegt. Con- Borsele te krijgen om de WOV er door te kunnen drukken. Maij trair gaan, noemt men dat. Overigens gebeurt dat niet vaak. De manier waarop dat nu echter dreigt te gebeuren roept op zijn zachtst gezegd vraagtekens op. Want nu er een advies van de Raad van State ligt. dat ne gatief is voor de aanleg van de WOV, krijgt de provincie alle gelegenheid en mede werking om alsnog haar zaakjes in orde te brengen Wel een beetje sneu voor de verschillende tegenpartijen, gemeente Borsele, natuur beschermingsorganisaties en tal van verontruste bur gers. Die krijgen niet de kans om aan de hand van het ad vies van de Raad van State de wenselijkheid van de WOV nog eens met de minis ter door te nemen. Die moe ten het doen met de illusie dat alle voors en tegens van de WOV op een eerlijke en onafhankelijke manier afge wogen zijn en dat de Kroon op grond daarvan een uit spraak doet. Een voorkeurs behandeling is kennelijk al leen voorbehouden aan overheden onder elkaar. Wat dat laatste betreft is ook de rol van de gemeente Bor sele (ook een overheid im mers) interessant. Houdt het gemeentebestuur zijn rug recht en wil het niets weten van een WOV op het huidige tracé? Of bezwijkt het voor druk en mooie beloften van de provincie? Zal de ge meente gevoelig zijn voor wat aanpassingen in de mar ge, zoals een alternatief tra cé voor de aanvoerwegen bij het dorp Borssele? In een eerder stadium was al eens sprake van een wensenlijstje van de provincie. Inwilliging daarvan zou een veel positie ver gemeentebestuur van Borsele jegens de WOV ople veren. Misschien dat de pro vincie dat lijstje nog eens uit een lade heeft gevist in een ultieme poging de steun van Mevrouw Maij-Weggen. mi nister van Verkeer en Water staat, heeft zich ook heel na drukkelijk gemengd in de eindsprint van deze al jaren durende hordenloop. Aan vankelijk was ze niet te be wegen meer geld beschik baar te stellen dan de al eer der toegezegde 41,1 miljoen gulden. Onlangs verhoogde ze haar bod plotseling met de forse somma van 13 mil joen gulden. Daarmee ver- rastte ze vriend en vijand. In het kamp van de WOV- voorstanders leverde die gulheid nog heel wat onze kerheid op. Zou ze nu ineens dat geld geven, omdat ze weet dat de WOV toch niet doorgaat?, viel in het provin ciehuis te beluisteren. Op die manier zou Zeeland haar in ieder geval niets kunnen verwijten. Om die reden zou minister Kok van financiën ook heel positief doen over de BTW-constructie die met behulp van Delta Nutsbe drijven voor het project is bedacht. Een andere theorie die door de gangen van het Abdij complex waarde, was dat Maij-Weggen met haar geld buidel rammelde om haar collega-ministers en even tuele kamerleden de wind uit de zeilen te nemen. Die konden dan niet meer zeg gen dat het project finan cieel nog niet rond is. Nieuwe cijfers? Het argument om meer geld te geven was ook al zo vreemd. Nieuwe berekenin gen zouden hebben uitgewe zen dat instandhouding van de PSD toch meer geld kost. In 1989 is daar voor de laat ste keer naar gerekend. Nu zouden er ineens nieuwe cij fers zijn. Waar zijn die op ge baseerd? Zit daar het veer Kruiningen-Perkpolder nog in? Provinciale staten ken nen die nieuwe berekenin gen ook niet. Die weten trou wens toch niet al te veel van de actuele stand van zaken, of ze moeten het in vertrou wen van de Zeeuwse gedepu teerden hebben gehoord. Want in het openbaar wordt de statenleden niets meege deeld. Voor aanstaande maandag was een vergade ring van de gezamenlijke commissie Algemeen Be stuur en Waterstaat en Ver keer uitgeschreven. Daarin zouden mededelingen wor den gedaan over de WOV. De vergadering is geschrapt want gedeputeerde staten vinden het nog te vroeg om informatie te geven. Dat betekent dat het be stuursorgaan dat uiteinde lijk de finale beslissing over het al of niet doorgaan van de WOV moet nemen nog steeds aan het lijntje wordt gehouden. De staten hebben zich al eerder beklaagd over het feit dat ze, als het om de WOV gaat, niet voldoende informatie krijgen en dat hen desondanks gevraagd wordt over dat onderwerp beslissingen te nemen. Ken nelijk vinden gs het niet no dig zich daar wat van aan te trekken. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Eindredactie: K. Cijsouw en J. D. van Scheijen. Bureauredactie provincie: M. E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P. C. de Jonge; S. C. Osman; M. T. O. van der Vleuten; I. D. A. M. Russel; J. P. van de Sande; J. P. Verbeek. Redactie binnen- en buitenland: M. S. van Reems (chef). G. J. Kers; J. P. H. Noot; C J. Schets; W. P. Staat. Sportredactie: R. Thannhauser (chef); J. F. D. Bakker; E. L. Ramakers; T. J. van den Velde; K. L. de Vries. Redactie bijlagen: A. L. Kroon (chef). J. van Damme, F. P. J. Doeleman; J. A. M. Tabbers; A. Zevenbergen. Vormgeving: A. A. Adriaanse; N. Geelhoed; A. F. Schreurs; W, M. J. Verstuyf. Systeembeheer: C. W. M. Keuning. Nieuwsdienst: M. Antonisse (chef). Algemeen verslaggevers (Vlissingen): W. A. Bareman: J. C. M Cats; W. J. van Dam; A. M. van der Jagt; B. Jansen (plv. chef nieuwsdienst); H. O. Postma; E. J. Rozendaal: M. J. Schrier. A. J. Snel; H. van der Werf; M. van Zuilen (Den Haag). Regio Bevelanden/Noord-Zeeland: F B. Balkenende (chef): M. van Barneveld; I. M. Dekker; M. A. de Jongh; A.W.C. Mullink, M. E. Woudenberg. Regio Walcheren (Vlissingen): A. A. van der Sluis (chef); R. Bosboom; Y. Hoekstra; N. J. C. Kluijtmans; C. M. J. Sondervan (ondernemend Zeeland). Regio Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen): C. A. M. van Gremberghe (chef); J. J. Heijt; R E. A. Hoonhorst; M. Modde. Correspondenten Nederlandse Pers Associatie (NPA): A. Knol (Brussel); P. de Vries (Brussel); H. B. Hoogendijk (Berlijn); J. W. M. Gertsen (Parijs); C. van Zweeden (Londen); R. Hellinga (Boedapest). A. Bloemendaal (Tel Aviv); E. J. A. van der Linden (Rome): S. van Rijn (Willemstad); J. A. Geleijnse (Moskou); D. R. M. de Wit (Madrid): W. Bunschoten (Paramaribo); J. A. M. de Bruijn (Washington); F. J M. van der Houdt (Nairobi): P. G. W. van Nuijsenburg (Johannesburg). Inwoners: 10,3 Mil|. Opp. vlakte: 132.000 km2 landen, die willen toetreden R Mill Oostenrijk (A) Noorwegen: Inwoners: 7,8 Milj. |l||llll""j' Inwoners: 4,3 Milj Opp. vlakte: 83 900 km2 Opp. vlakte: 324.200 km2 deelnemende landen EU Duitsland (D) Inwoners: 79,8 Milj.1 Opp. vlakte: 357 000 km2 Portugal <p), J Inwoners: 9,8 Milj. Opp. vlakte: 92.400 km2 fGr. Brittannië (j§f) Denemarken (DK) arndi Inwoners: 57,6 Milj 5Ük3 Opp. vlakte: 244.800 km2 1 Inwoners: 5.2 Milj. HS® Opp. vlakte: 43100 km2 I België Inwoners: 10,0 Milj Opp. vlakte: 30.500 km2 Ierland Inwoners: Opp. vlakte; Qgpr— 3.5 Milj sl 70.300 km2 ltalië CD Inwoners: 57,1 Milj. Opp. vlakte: 301.200 km2 I Frankrijk Inwoners: 57,1 Milj i Opp. vlakte:549.000 km2 Spanje (e) _4 Inwoners: 39,0 Milj. Opp. vlakte: 504.000 km2 Nederland Inwoners: 15,1 Milj Opp. vlakte^OFOOkm2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 2