PLO vraagt om bescherming Ook Rabobank besluit tot verhoging hypotheekrente D5A 'Allah zal de Israëliërs hiervoor straffen' kleintjes kabinet verbiedt gokkast snackbar Mysterieuze moord op vrouwelijk lid van Frans parlement 4 WEKEN Zeker 44 doden na bloedbad Hebron en rellen bezette gebieden r taxatie ~i reportage 33 t/m 39 PILAAR VOOR 13,- _'94_ zeelandhallen te goes 37e jaargang no. 48 aterdag 26 februari 1994 losse nummers 2,00 Geleidelijk meer zon 's Morgens bewolkt. Matige, aan zee krachtige zuidzuidwesten ivind. Maxi mum temperatuur rond 10 graden. an onze correspondent id Bloemendaal 'EL AVIV - De Palestijnse Be- rijdingsorganisatie (PLO) eist at Israël de ongeveer 12.000 oodse kolonisten in de bezette ebieden ontwapent. Boven- wil de PLO bescherming ^an de Verenigde Naties. Deze isen zijn een reactie op het e)loedbad in Hebron en de daar- 'ïp volgende ongeregeldheden, baarbij gisteren ten minste 44 •palestijnen werden gedood. 'L Grot van de I Patriarchen I ISRAËL Ramallah „JERUZALEM Een radicale Palestijnse guer rillagroep dreigde binnen 24 uur aanslagen te zullen plegen op Israëlische doelen. De dader van de schietpartij in Hebron was Baruch Goldstein, een arts uit de naburige joodse nederzetting Kiryat Arba. Hij is dood aangetroffen. Volgens oog getuigen is hij doodgeslagen met brandblusapparaten Meer dan tachtig mensen die bij het bloedbad gewond raakten lig gen in ziekenhuizen. Velen zijn er ernstig aan toe. De Israëlische regering besloot Kiryat Arba en de Israëlische kolonie in het centrum van He- bron voor onbepaalde tijd af te sluiten. Kolonisten in Kiryat Ar ba vierden vrijdagmiddag de massamoord met een overwin ningsmars. Het bloedbad in de Grot van de aartsvaders in Hebron kostte het leven aan 39 biddende Pale- stijnen. Vijf anderen kwamen om bij botsingen met het leger en confrontaties met kolonisten. In Bethlehem schoten kolonis ten een Palestijn dood nadat de bus waarin ze reden met stenen was bekogeld. In de Gazastrook en in Nablus, op de westelijke Jordaanoever, braken massale ongereldheden uit. De hele Ga zastrook werd van de buitenwe reld afgesloten. Jeruzalem Na de vrijdagse gebedsdienst in de Aksa-moskee kwam het ook in Oost-Jeruzalem tot ongereld heden. Duizenden moslims gooi den met stenen naar de politie. toeristen en journalisten. De po litie antwoordde eerst met traangas en opende daarna het vuur. Enkele tientallen Palestij- nen raakten daarbij gewond, waarvan sommigen ernstig De Amerikaanse ambassade in Tel Aviv kwam met een reisad vies. Het wordt Amerikanen af geraden te reizen in de bezette gebieden, met inbegrip van Oost- Jeruzalem. In de Israëlische politiek is het bloedbad veroordeeld door alle partijen, al waren de politici het •EN HAAG (NPA) - Gokkasten |n snackbars, sportkantines en luurthuizen worden verboden. !et kabinet heeft dat gisteren tesloten. Eerder deze week ver- tte minister Andriessen (eco- lomische zaken) zich nog tegen •n wettelijk verbod. Iet kabinet volgt met zijn be- luit de wens van de meerder- ïeid van de Tweede Kamer. Het lat daarbij om circa 12.000 van ie 50.000 gokkasten die in Ne- ierland staan opgesteld. In ca- '?s mogen maximaal twee gok kasten voorkomen. let verzet van Andriessen tegen ïn wettelijk verbod werd niet loor de rest van het kabinet ge- leeld. Andriessen vreest een >ename van het illegale gokken ls de speelautomaten uit cafe- iria's verdwijnen. ''S wijzen Rus uit WASHINGTON (AFP) - De Rus sische diplomaat Aleksandr Jo- iifovitsj Lysenko wordt uit de Verenigde Staten uitgewezen in fle nasleep van de 'zaak-Ames'. ■Lysenko krijgt zeven dagen de Lijd om te vertrekken. De Ameri kaanse regering denkt dat hij de Eerstverantwoordelijke was Voor de inlichtingendiensten pinnen de Russische ambas- ide. CIA-topman Ames werd iaandag aangehouden op ver- lenking van jarenlange spio- iage voor de Sovjetunie en later usland. Lysenko is de eerste ussische diplomaat die door de .merikaanse regering wordtuit- ;ewezen sinds 1986. pagina 4: tweede spion Advertentie l van woning of bedrijfspand: beëdigd taxateur I CEES KOLE I Lu Weststrut 1, Kapelle. tel. 01102-42614 Een man draagt een gew ond jongetje het Makassed-ziekenhuis binnen. van onze correspondent OOST-JERUZALEM - Er zijn toch nog plaatsen waar Israëliërs en Palestijnen min of meer broederlijk sa menwerken. Op de Olijfberg, de plaats van de belang rijkste Palestijnse ziekenhuizen in Oost-Jeruzalem, krijgt de Israëlische politie de middag na het bloed bad in Hebron spontaan hulp van honderden jonge Palestijnen bij het vrijmaken van de weg voor ambu lances. Het is de tweede stroom van de dag. De eerste bezorgde de ziekenhuizen 'Augusta Victoria' en 'Ma- kassed' gewonden uit Hebron. In de loop van de mid dag huilen de sirenes opnieuw, ditmaal voor de ge wonden van de rellen in Oost-Jeruzalem en het ge bied rondom Bethlehem. In de gangen van Makassed. het grootste Palestijnse ziekenhuis, rijden de brancards af en aan. Binnen lig gen tientallen jonge en oudere Palestijnse mannen bij te komen van de schok. Velen beseffen nog amper wat er in de vroege ochtend met hen is gebeurd. Dat ze met twee of drie schotwonden in een ziekenhuis liggen is duidelijk. Maar waarom? Het verstand lost weinig op en emotie neemt de over hand ..Hitier heeft de joden aangedaan wat ze nu ons aandoen", meent Abed El-Mo'esh Maraka (401. ..De Is raëlische regering zit hierachter en de joden in de hele wereld. Want ze beheersen alle landen. Maar Allah zal de joden straffen, want hiermee kan niemand leven. De straf zal ongekend zijn". Abed was al om vijf uur die ochtend naar de moskee in fotoEPA de Grot van de Aartsvaders gegaan, samen met zijn tienjarige zoon Mohammed, om te bidden voor het aanbreken van een nieuwe dag in de vastenmaand Ra madan. Tegen half zes. hij was juist uit een biddende houding opgestaan, begon van achter in de moskee het schieten. „Ik werd in mijn rechterarm geraakt", zegt Abed. „De schoten kwamen van rechts. Even la ter zag ik hoe mijn zoontje in de hals werd getroffen. Ik bén onmiddellijk met hem naar buiten gerend, maar werd opnieuw getroffen, ditmaal door geweervuur van soldaten. Mohammed is naar een ziekenhuis in He- bron gebracht. Ik weet niet hoe het met hem gaat". „Praat maar liever niet over zijn zoontje"zegt een ver pleger buiten Abeds gehoorafstand „Hij is dood. maar we hebben het zijn vader nog niet verteld" Advertentie t iAdvertentie AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTRAAT 11 GOES 01100-23549 ISO Kwaliteits Certificaathouder nog tot 6 uur vanmiddag, '94, zeelandhallen te goes AMSTERDAM (ANP/NPA) - Na het besluit van verzekeraar FBTO heeft Rabobank Neder land de aangesloten banken vrijdag geadviseerd de rente op hypotheekleningen met onmid dellijke ingang eveneens te ver hogen. Bij de Rabo gaat de rente voor vastliggende perioden over de gehele linie met 0.5 procentpunt omhoog. Zo wordt het tarief voor een rentevaste periode van vijf jaar 6.8 procent. Een uitzonde ring vormt de verhoging voor de termijn van drie jaar; die is 0.2 hoger tot 6.2 procent geworden. Voor de leningen met variabele rente en voor starthypotheken wordt de rente onveranderd ge laten. Andere banken hebben tot dus verre nog geen besluit genomen over wijziging van hun hypo theektarieven. Wel hebben zij la ten weten de markt nauwlettend in het oog te houden Aanpassin gen door andere hypotheekne mers vallen dan ook niet uit te sluiten. De verhoging van de hypotheek rente maakt een eind aan een langdurige periode van verlagin gen. Vrijdag was er sprake van een 'run' van potentiele huizenko pers op leningen met de nog rela tief lage rente. „De aanvragen komen werkelijk met bakken binnen", zei de woordvoerder van een groot verzekeringscon cern. Het gaat daarbij vooral om 'starters' op de huizenmarkt: mensen die voor het eerst een huis kopen. De ontwikkeling op de hypo theekmarkt gaat in tegen de gang van zaken op de markt voor kortlopend kapitaal. Daar daalt de rente nog steeds onder invloed van de zwakte in de eco nomie. De Nederlandsche Bank haate daar vorige week nog op in door haar voorschotrente met een kwart procentpunt te verla gen tot 5 procent naar het voor beeld van de Bundesbank. Het is niet onmogelijk dat de si tuatie op de financiële markten omslaat. Bij een stijging van de rentetarieven hoort een daling van de beurskoersen voor obli gaties. Die heeft zich duidelijk voorgedaan Het startschot voor de ommekeer kwam van de be stuursvoorzitter van het Ameri kaanse stelsel van centrale ban ken. Alan Greenspan. Hij liet de ze week weten een verdere rente verhoging van de ..Fed" noodza kelijk te achten om de met het voorziene economische herstel gepaard gaande geldontwaar ding te bestrijden. Als de Amerikaanse rente inder daad verder wordt verhoogd, legt dat de Bundesbank, de Duitse centrale bank. aan de riem. Die wordt dan beperkt in haar mogelijkheden om de rente te verlagen ter stimulering van de nog steeds zwakke Duitse economie Tijdelijk Het economisch bureau van de ING Bank kenschetst de hui dige situatie overigens als een tijdelijke overreactie. Volgens het bureau keert de markt over een aantal maanden al weer te rug naar een dalende lijn voor de kapitaalmarktrente. Over het gehele jaar bezien zal de rente dan toch een daling hebben on dergaan. niet met elkaar eens over de ac tie die nu moet worden geno men. Binnen de links-liberale Meretz stelden sommige minis ters voor de vierhonderd man sterke Israëlische kolonie in He- bron te ontruimen. Minister Yair Tsaban (Immigrantenopvang. Meretzi; „Misschien is het beter niet door te gaan met een joodse aanwezigheid in het hart van Hebron Het gaat erom bloedige conflicten te voorkomen" Ook minister van volkshuisves- slot zie pagina 3 kolom 3 De bank gaat ervan uit dat de economie in de Verenigde Sta ten zich herstelt, de opleving van de Duitse economie maar langzaam zal verlopen, de toene ming van de geldomloop in Duitsland geringer zal uitvallen en de inflatie in Duitsland ver der omlaag gaat. Naar het zich laat aanzien zullen die ontwik kelingen in de komende tijd in de cijfers tot uitdrukking komen en dan keert de rust aan het ren tefront terug, zo verwacht ING Vrijdag 6 mei wordt de Kanaaltunnel officieel geopend. De Britten zijn bang dat ze hun zelfstandigheid zullen verliezen. De Fransen staan niet te dringen voor een bezoekje aan dat land vol traditionele divarsliggers. Verder in de bijlage Reportage slachtoffer van je echtgenoot fotorubriek Engel Reinhoudt persoonlijk BosJiische strijders de oorlog begint pas Gerry Adams, het ge zicht van Sinn Fein Portret van een gemeenteraad. Olau Line Onder het walpersoneel van de Olau Line in Nederland en Enge land is grote onrust ontstaan over het voortbestaan van de veerdienst Vlissingen-Sheer- ness. De ondernemingsraad in Vlissingen is bang dat de schepen worden verhuurd aari de Engelse P O Line, wat het einde van de Olau Line zou beteke- nen. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11,13,15 en 17; Sport: 18,19,20 en 21; Vrije tijd: 23, 25, 27, 29 en 31; Reportage: 33, 34, 35, 37, 38 en 39 van prize correspondent PARIJS - Het 44-jarige Franse parlementslid Yann I'iat is vrij dagavond in haar woonplaats Hyères (Var) vermoord door twee nog onbekende mannen. Hoewel het onderzoek nog maar amper gestart is. lijkt de moord het werk van professionals. De aanslag op het liberale parle mentslid vond omstreeks half negen plaats. Twee gemaskerde mannen kwamen met een motor naast haar auto rijden en vuur den eerst een schot af op de chauffeur. Die werd in zijn been geraakt en gedwongen te stop pen. Daarna schoot een van de Forse daling aantal nieuwe weggebruikers RIJSWIJK (ANP) - Aan de leng te van de files is het (nog) niet te merken, maar er lijkt een einde te zijn gekomen aan de voortdu rende groei van het aantal nieuwkomers op de weg. Vorig jaar slaagden ruim 165.000 kan didaten voor het autorijbewijs, bijna 30.000 minder dan in 1992. Het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen verwacht dat die dalende trend zich de ko mende jaren zal voortzetten. Oorzaak is de terugloop van het aantal 18-jarigen in Nederland. BOUWMATERIALEN GOES mannen zijn vuurwapen leeg op het parlementslid. Ze overleed' ter plekke. Van de daders ont breekt tot nu toe ieder spoor. Het is niet uitgesloten dat er po- litieke motieven in het spel zijn. Yann Piat was een nicht en pete kind van Jean-Marie Le Pen. de leider van het neo-fascistische Front National. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: iAdvertentie GROENLINKS Het gemeenteraadsprogramma kunt u aanvragen GOES MIDDELBURG TERNEUZEN VLISSINGEN tel 28984 (el. 28972tel 19341tel. 72197 nog tot 6 uur vanmiddag. J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 3 per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar. PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000019 ■■m ■naaatm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1