Pleidooi later voltooien rondweg Ver keer sr evolutie in Zierikzee n PZC Rechter en justitie strenger voor vissers dan EU voorschrijft Eerste schuif van pijlerdam in mei vervroegd opgelapt GPV Axel bezorgd om oud-archief na vertrek archivaris VVD: Wijkhuijsweg Oostkapelle inrichten als ontsluitingsweg streek Middelburgse wijk Klarenbeek III wil wachten op Dammenroute ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 sbw' j 4 van onze verslaggever MIDDELBURG - Afronding van het rondwegenstelsel van Middelburg moet worden uitge steld, zolang de Dammenroute nog niet is gerealiseerd. Dat stelt A. Kamermans, voormalig FPR-raadslid in Middelburg en woordvoerder van de bewoners van de wijk Klarenbeek III. Als het gemeentebestuur toch een ontsluitingsroute voor de nieuwe wijk Veerse Poort wil, dan moet deze weg afbuigen op de Noordweg ten zuiden van Sint-Laurens en aansluiten op de Dammenroute. De wijk Kla renbeek blijft dan verschoond van bouwverkeer en van door gaand verkeer van en naar de nieuwe wijk. Uitbreiding van het rondwegen stelsel van Middelburg is gekop peld aan de aanleg van een Dam- MIDDELBURG - De Middel burgse economische politie rechter heeft vrijdag de eerste visser veroordeeld voor een te lage opgave van zijn aangevoer de vis. Het was een principiële uitspraak. De Nederlandse jus titie voert een strenger beleid dan de Europese Unie voor schrijft. Dat mag, maar de rech telijke macht moet zo'n afwij king wel accepteren. Justitie heeft voor een scherper optreden gekozen, omdat vis sers te vaak hun vangsten te laag inschatten. Zo sparen ze visquotum uit;. Een Europese richtlijn gaf daar- aanleiding toe. De vangsthoeveelheden die vis sers op zee in hun logboek schrij ven, mogen van de Europese Unie 20 procent te laag zijn. De vangstopgave, die uiterlijk 48 uur na de aanvoer van de vis moet worden afgegeven, moet echter correct zijn. In Nederland werkt de Europese richtlijn niet, omdat de vang stopgave vóór het lossen van de vis binnen moet zijn en niet pas 48 uur later. Die maatregel is ge nomen om directe controle door de Algemene Inspectiedienst (AID) mogelijk te maken. Het probleem is dat vissers hun vangstopgave baseren op de ge schatte kilo's in hun logboek. Zij hanteerden de Europese marge van 20 procent. Justitie heeft dat lang geaccepteerd, maar gooide in 1993 het roer om. De officiële vangstopgave moet sindsdien overeenkomen met de werkelijk aangevoerde hoeveelheid vis. In de praktijk tolereert de AID een overschrijding van 10 procent, zoals dat ook gebeurt bij over schrijding van de maximum snelheid op de weg. De Belgische kotter Nieuwpoort 22 voerde 4 augustus vorig jaar in Breskens 734 kilo tong in plaats van de officieel opgege ven 660 kilo aan. De marge van 10 procent was met 8 kilo over schreden. „Ik kreeg in eerste in stantie een boete van 1.350 gul den", vertelde de eigenaar vrij dag in Middelburg. „Dat is 168 gulden per kilo. Voor zoveel geld heb ik nooit vis verkocht." Offi cier van justitie T. de Jong ge loofde dat direct, maar wees hem erop dat het om de volle dige overschrijding van 74 kilo gaat. „U had officieel 734 kilo moeten opgeven." Justitie had de eigenaar- van de Nieuwpoort 494 een schikkings bedrag aangeboden van 1.350 gulden. De Jong eiste vrijdag een boete van 1.620 gulden, om dat de eigenaar de zaak toch liet voorkomen. Economisch poli tierechter B. Verhoeven hield re kening met de slechte financiële positie van het vissersbedrijf. Hij vond een boete van 1.500 gul den - waarvan 1.000 gulden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar - 'redelijk'. Op de rol van de visserijzitting van vrijdag stonden nog acht van zulke zaken. Een bedrijf uit Arnemuiden was met justitie een schikking overeengekomen. De andere zeven kwamen niet voor, omdat de advocaat verhin derd was. menroute. Kamermans: „De be woners van Klarenbeek is altijd duidelijk gemaakt - of in ieder de geval, de verwachtingen zijn gewekt - dat de rondweg pas zou worden doorgetrokken als de Dammenroute en de derde ka naalkruising zouden worden aangelegd. Er is bovendien nooit sprake geweest van grootschali ge woningbouw boven Klaren beek." In- en uitkomend verkeer van de Veerse Poort kan volgens Ka mermans geen andere kant uit dan via het rondwegenstelsel. De nieuwbouwwijk verlaten via de Veerseweg en de Kaaienroute levert doorstromingsproblemen op. De Beatrixburg is verboden voor zwaar bouwverkeer. „De bewoners van Klarenbeek III worden straks geconfron teerd met de rekening van uit breiding in het noorden. Van mij mag de gemeente best woningen bouwen, maar zorg dan wel dat je fatsoenlijke wegen hebt. Offer de ene ambitieuze wijk niet op aan de andere." Kamermans zet nog veel meer vraagtekens bij de plannen van Middelburg om richting Veere maar liefst twaalfhonderd (flat- )woningen te bouwen. In het on langs gepresenteerde volkshuis vestingsplan 'volledig toege schreven naar de Veerse Poort') is geen rekening gehouden met wat Kamermans noemt 'de eco nomie van de krimp'. „Natuurlijk moetje denken aan stadsuitbreiding, maar op die schaal? Ik vrees dat de wijk straks de puist wordt op Klaren beek III en dat alleen de hon derd vrije kavels worden be bouwd. Ik voorzie een scenario waarbij aan Klarenbeek een en deldarm wordt gebouwd en waarvan de bewoners in hoge mate zijn aangewezen op de au to. En dat de gemeente jaren lang moet zwoegen om van de Veerse Poort een kostendek kend plan te maken." Wethouder G. B. Schoenmakers (ruimtelijke ordening) betoogde deze week tijdens een informa tie-avond in Klarenbeek dat de aanleg van de rondweg niet ge hinderd wordt door de Wet Ge luidhinder, omdat sprake is van een overgangsbepaling. Kamer mans zegt uit informatie van de Zeeuwse Milieu Federatie te hebben begrepen dat Middel burg bij de aanleg van de wijk wel degelijk rekening moet hou- Geoffrey Madge breekt hand, concert afgelast MIDDELBURG - Het concert dat pianist Geoffrey Madge van avond - zaterdag - op uitnodi ging van Nieuwe Muziek zou ge ven in de Kloveniersdoelen in Middelburg, is afgelast. Madge moet het laten afweten omdat hij bij een val zijn linkerhand heeft gebroken, zo liet Nieuwe Muziek-directeur Ad van 't Veer gisteren weten. Het kruispunt van de Nieuwenhovenseweg met de Brigdamseweg in Middelburg, waar de rondweg wordt verlengd evenwijdig aan de Brigdamseweg, om even noordelijk af te buigen richting Prooijenseweg en Veerseweg. foto Ruben Oreel mm Ritzen bij opening Zeeland College van onze verslaggever MIDDELBURG - Onderwijsmi nister J. Ritzen opent woensdag 23 maart de nieuwbouw van het Zeeland College aan de Raven- steijnweg in Middelburg. Hij zal een inleiding houden over een aantal actuele beleidsthe ma's die betrekking hebben op het beroepsonderwijs en de vol wasseneneducatie, waarna hij een vol uur in discussie gaat met aanwezigen in de zaal. De discussie staat onder leiding van Nova-presentator Victor Deconinck. Voorafgaand aan de toespraak van Ritzen wordt het woord ge voerd door C. de Keijzer, voorzit ter van het bestuur van het Zee land College, C. van Eijle, archi tect, en A. Buijs, voorzitter van de centrale directie van het Zee land College. Dit cursusjaar voltooit het Zee land College de concentratie van een groot aantal opleidin gen. Het aantal onderwijsgebou wen van de scholengemeen schap wordt teruggebracht van tien naar vijf in Middelburg en Vlissingen. In de nieuwbouw aan de Ravensteijnweg komen de sectoren MTO (middelbaar technisch onderwijs) en econo mie. Ritzen is op 23 maart vanaf 13.30 uur aanwezig bij de feestelijke opening van het nieuwe gebouw. Peil van Kanaal door Walcheren tijdelijk lager MIDDELBURG - Het peil van het Kanaal door Walcheren wordt van dinsdag 5 april tot en met vrijdag 6 mei met 60 centi meter verlaagd tot NAP plus 0,30 meter. De verlaging is no dig wegens onderhoudswerk aan de kanaaloevers. Met de af laat van het water wordt maan dag 4 april rond het middaguur begonnen. De maximaal toegelaten diep gang voor de doorgaande scheepvaart op het kanaal en voor de noordkant van het ver brede deel van het zij kanaal naar Arnemuiden is onveran derd, met dien verstande dat schepen die een ontheffing heb ben tot een diepgang van 4,30 meter, nu uitkomen op 3,70'me ter. Voor de scheepvaart naar Arne muiden wordt de diepgang van af de Arnebrug 1,60 meter. De scheepvaart op het verbreed ka naal en in het binnenhavenge- bied van Vlissingen moet reke ning houden met een diepgang van 7,30 meter direct voor de grote schutsluis en van 6,40 me ter vanaf de eerste binnenhaven tot de binnenkeersluis. Stad moet aantrekkelijker worden voor fietsers van onze verslaggever ZIERIKZEE - De Zierikzeese wethouder D. van der Wekken (PvdA) was in 1976 jong en on bevangen. Dat bleek tijdens die inspraakbijeenkomst waarop hij zei hij dat het Ha venplein autovrij moest wor den. „Hoe verzint hij het", moeten de stadsbestuurders hebben gedacht, nog mild in de overtuiging dat de wijsheid met de jaren wel zou komen. En inderdaad, dat gebeurde: Van der Wekken kreeg gelijk. Alle fracties in de raad hebben zich onlangs geschaard achter het gemeentelijk verkeers- structuurplan, waarin een auto-luwe binnenstad cen traal staat. Net als in andere steden met een bloeiend winkelhart, zijn de bestuurders er intussen achter dat te veel auto's in het centrum schadelijk zijn voor het leefklimaat en dus ook voor de aantrekkingskracht op het kooppubliek. In brede kring wordt de opvatting ge deeld dat de stad aantrekkelij ker moet worden voor mensen die met de fiets komen, meest al de eigen inwoners. In de praktijk tonen CDA en VVD zich overigens nog altijd meer auto-gezind dan de rest (inclu sief de nieuwe raadskandi- daat D66). Tegenstelling Nog geen twee jaar geleden kwam die tegenstelling scherp aan het licht tijdens een dis- Kerngegevens Oppervlakte: 12.150 ha, waar van 2391 ha land en 9759 ha water Aantal inwoners: 10.058 Aantal raadszetels: 13 (wordt 15); verdeling: PvdA: 5. CDA: 4, VVD: 3 en SGP/RPF/GPV: 1 Nieuwe deelnemer verkiezin gen: D66 Burgemeester: mr J. J. P. M. Asselbergs (benoemd in 1987, VVD) Wethouders: D. van der Wek ken (vanaf 1992, PvdA) P. de Rijke (vanaf 1979. CDA) en L. J. van Gastel (vanaf 1978. VVD) Kermen): Zierikzee Gemeentelijke belastingen: onroerend-goedbelasting 7,66/ 5,33 per 3000 gulden, honden belasting 57,60 gulden per hond cussie over de Scheepstimmer- dijk. CDA en VVD besloten dat deze smalle weg weer een toe gangsweg naar de binnenstad moest worden, net als vroeger. Zij gaven gehoor aan een lobby van ondernemers die meende dat deze snelle route naar het stadshart de klandizie zou bevorderen. Al zit de PvdA samen met CDA en VVD in het college, praktijk is dat de sociaal-democraten regelmatig als enige 'rege ringspartij' een afwijkend standpunt innemen. Opval lend is dat als het gaat om de manier waarop bewonersbe langen moeten worden behar tigd, de sociaal-democratische en reformatorische fractie vaak op één lijn zitten. De ver houding zeven stemmen voor (CDA/VVD) en zes tegen (PvdA /SGP-RPF-GPVdeed zich de afgelopen jaren voor bij beslis singen over onder meer de Scheepstimmerdijk, de mu seumhaven, de aanleg van een kunstgrashockeyveld en de ontwikkeling van een camping aan het Eerste Weegje. Toerisme Toerisme is de enige economi sche groeisector in de stad en daarom is de voor de komende jaren een beleid ontwikkeld dat moet leiden tot kwaliteits verbetering en seizoensverlen ging. Geprobeerd wordt een verschuiving te krijgen van vertierzoekende zomertoeris- ten naar bezoekers die de stad meer op haar cultuurhistori sche waarde beoordelen. Ook die zullen het overigens moe ten doen met het huidige ho- reca-aanbod, want- door mid del van een horeca-stop en een stringente klasse-indeling voor bestaande bedrijven wordt het aanbod vrijwel be vroren. Omdat de toerist niet kijkt naar gemeentegrenzen, wil Zierikzee een eilandelijk toe- ristenbeleid. Dat kan na de voorgenomen gemeentelijke herindeling in 1997 worden ge regeld vanuit het nieuwe ge meentehuis van Schouwen- Duiveland dat naar verwach ting in Zierikzee komt te staan. Dat CDA en VVD met hun nip te meerderheid in de raad de lakens uitdelen, blijkt ook uit de verhoudingen in het college. In de portefeuilleverdeling komt niet naai- voren dat de PvdA sinds jaar en dag de grootste fractie vormt. De wet- houders'L. J. van Gastel (WD) en P. de Rijke (CDA) beheren een prettige reeks portefeuil les, maai- ook burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs blaast een flinke partij mee met onder meer de belangrijke portefeuil les cultuur, ruimtelijke orde ning en verkeer. De PvdA-wethouder mag wel zijn doen, maar heeft daarbij met lede ogen moeten aan schouwen hoe Van Gastel en de Rijke hieruit respectievelijk sport en jeugdzaken voor zich zelf hebben weggekaapt. In de vorige raadsperiode was het niet anders. En de volgende? Alleen de grootste optimisten geloven dat de PvdA na de ver kiezingen een sterkere vuist kan maken. den met geluidhinder, die ver oorzaakt wordt door een nieuwe rondweg. Een fiks aantal huizen in Klarenbeek III is slechts en kele tientallen meters verwij derd van het beoogde tracé van de rondweg. Met het oog op de Wet Geluidhinder mag Middel burg ook geen woningen bou wen binnen tweehonderd meter afstand van de Veerseweg en de Dammenroute. Een nieuw zwembad kan om die reden ook niet in de Veerse Poort worden gebouwd. Het oud-raadslid vraagt zich af of het 'bestuurlijk correct' is Klarenbeek te confronteren met een nieuwbouwwijk, waarvan het nog maai- de vraag is of deze net zo veel voorzieningen krijgt als Klarenbeek. „Ik betwijfel of de Veerse Poort een school krijgt of dat de bewoners hun kind naar Klarenbeek brengen, wat weer meer verkeersbewegingen tot gevolg heeft." Schoenma kers noemde het nieuwbouw- plan 'stedebouwkundig en ar chitectonisch zeer ambitieus'. van onze verslaggever NEELTJE JANS - Rijkswater staat, directie Zeeland, begint in mei voorzichtig met het ver vroegd groot onderhoud aan dertig schuiven in de Ooster- schelde-stormvloedkering. Eén schuif zal bij wijze van proef worden opgevijzeld en vervol gens gestraald en geverfd wor den. De verflaag van dertig van de zestig schuiven biedt onvol doende bescherming tegen roestvorming. Rijkswaterstaat ontdekte begin vorig jaar deze tegenvaller. Het groot onder houd was pas na 2010 voorzien. Rijkswaterstaat schat de kosten per schuif op anderhalf a drie miljoen gulden. Het werk wordt uitgesmeerd over twaalf jaar. Rijkswaterstaat heeft overwo gen de schuiven stuk voor stuk eruit te halen en op het land op nieuw te bewerken. Vanwege de kosten is nu voorlopig gekozen voor een andere methode. Bij wijze van proef wordt één schuif ter plaatse anderhalve meter 'opgetild'. De schuif wordt vei volgens in een tent verpakl waarna boven het water he straal- en verfwerk kan plaats vinden. Risico's De resultaten van het expeii ment zijn bepalend voor de wijz waarop de volgende negenei twintig schuiven worden behat deld. De risico's van het werke boven het water voor het miliei en de werknemers worden i kaart gebracht. De aanbestt ding van het werk aan de proe schuif vindt 5 april plaats. He karwei wordt twee a drie wekei later gegund. De voorbereidir gen voor de werkzaamheden b< ginnen naar verwachting in me Het vervroegd groot onderhou komt voor rekening van Rijk; waterstaat. Juristen van het m nisterie van Verkeer en Watei staat hebben onderzocht of d kosten kunnen worden verhaal op de aannemer die destijds d schuiven heeft geschilderd. Da bleek niet mogelijk. van onze verslaggever AXEL - Geen vrijwilligers in het oud-archief van Axel. Dan de stukken liever in bewaring geven aan het Rijksarchief in Middelburg, zei het GPV-raads- lid F. Verduijn donderdag in de gemeenteraad. Reden voor zijn ongerustheid is het vertrek van gemeentearchivaris A. Prinsen, die met ingang van 1 maart full time gaat werken voor de ge meente Hulst. Tot en met vandaag verdeelt Prinsen zijn tijd nog over Axel en de Reynaertstad. Verduijn vreest voor de toekomst van het waardevolle stadsarchief, wan neer er straks geen deskundige meer is om er over te waken. „La ten we de stukken dan maar naar Middelburg brengen, voor dat één of andere vrijwillger de boel door elkaar gooit", stelde het GPV-raadslid voor. Wethouder J. van Schaik (cul tuur, PvdA) vond het pessimis me van Verduijn wat voorbarig. Hij wees op de situatie in Oost burg, Terneuzen, Sas van Gent en Hontenisse, die ook een be roeps-archivaris moeten ontbe ren. Desondanks klagen de bur gers niet over een slechte dienst verlening, aldus de wethouder. Het college bekijkt nog hoe de functie van Prinsen kan wordei opgevuld. Blijft de vacature va cant, dan bespaart Axel daai mee jaarlijks zo'n 45.000 guldei personeelskosten, gaf Vai Schaik aan. De raad besloot donderda 113.000 gulden uit te trekken on het verkoopverlies van de oud bibliotheek op te vangen. He voorstel van de WD om een dee van de tegenvaller niet te dek ken uit de algemene reserve (zo als het college wil), maar uit d spaarpot voor het project Duui zaam Veilig Verkeerssysteen vond alleen gehoor bij de twe GPV-raadsleden. Concerten - De Stichting Pi dium West organiseert busre zen naar het concert van Cloi seau en de Night of the Proms i Antwerpen. Belangstellende voor het optreden van Clousea in de Elisabethzaal kunnen voo zaterdag 23 april een bus-entre( kaart reserveren aan de recepti van het gemeentehuis in Oost burg. Voor de Night of the Prom staat eind oktober op twee vei schillende dagen in Oostbur een bus klaar om de concertgai gers naai- het Sportpaleis brengen. van onze verslaggever DOMBURG - De Wijkhuijsweg bij Oostkapelle moet worden ingericht als ontsluitingsweg naar de drie campings aan de zuidkant van de kern. Daarmee wordt voorkomen dat het ver keer van en naar de campings onnodig door Oostkapelle rijdt. Voorwaarde is wel dat het ka rakteristieke van de Wijkhuijs weg niet verloren gaat. Dat schrijft de VVD-afdeling Domburg-Oostkapelle in haar programma voor de gemeente raadsverkiezingen, komende week woensdag. Op de provin ciale weg tussen Serooskerke en Oostkapelle moet volgenbs de VVD ter hoogte van de Wijk huijsweg een 'verkeersveilige verwijzing' te worden aange bracht. De VVD maakt zich daarnaast sterk voor goede busverbindin gen vanuit Domburg en Oostka pelle naar Middelburg en Zie kenhuis Walcheren in Vlissin gen. De dienstregeling van het streekvervoer zou zó moeten worden afgestemd dat er ten minste één keer per uur een bus van en naai- Middelburg rijdt. De VVD wil de opheffing van de bus- rit vanuit Middelburg van half Brommerdief (13) gepakt van onze verslaggever MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft donderdag avond op de Londense Kaai in Middelburg een dertienjarige jongen aangehouden. De uit Oost-Souburg afkomstige jon geman had even tevoren een bromscooter gestolen. De poli tie heeft de jongen mee naar het bureau genomen en daar pro ces-verbaal opgemaakt. Daarna werd hij vrijgelaten. Donderdag werd bovendien tus sen 15 en 23 uur in de Burggang in Middelburg een (andere) rode bromscooter gestolen van het merk Peugeot type Rapido. De scooter was vijf maanden oud en 3400 gulden waard. zeven 's avonds in de wintertijd ongedaan maken. Bovendien pleit de partij voo een rechtstreekse verbindinj met het ziekenhuis in Vlissiri gen. Dat zou in samenwerkinj met de gemeenten Veere, Marie kerke, Westkapelle en Valkeni^ se moeten gebeuren. De moge lijkheid van financiering do ij gemeente en/of andere overhe den wordt daarbij niet uitgesla ten. Verder is de WD van menin dat de interesse van de burger i de lokale democratie moet woj den verstevigd. Daarom diene maatregelen die voor de burgei ingrijpend zijn. te worden gj toetst, bij voorbeeld in hoorzij tingen. Ook wil de WD dat c| afgeschafte jaarlijkse inform? tie-avonden in Domburg ei Oostkapelle in ere worden hei steld, 'ten behoeve van een alg| mene mogelijkheid tot een dis loog tussen burger en gemeente lijke overheid'. Man betrapt bij winkeldiefstal HULST - De politie heeft eei 59-jarige inwoner van Axel aaii gehouden op verdenking va) winkeldiefstal. De man weii donderdagmiddag betrapt tod hij twee sets steenboren lan» de kassa van een bouwmarK aan de Abdaalseweg in Hul| wilde smokkelen. Hij had de boren (ter waarde va ruim veertig gulden) verstopt i een emmer structuurverf. 0 het moment dat de man na h afrekenen van de verf de bevei gingspoort passeerde, ging h diefstalalarm af. De dad mocht na verhoor weer na huis. Forum in Veere VEERE - In het artikel over h politiek foium in Veere in c PZC van vrijdag zijn de politie! partij van de twee wethouders en lijsttrekkers - verwisseld. M vrouw M. Brouwer-te Roller wethouder en lijsttrekker vo< de VVD en W. Sanderse voor h< CDA. foto Willem Mieras Auto's rijden door de smalle Noordhavenpoort het centrum in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 14