Borsele: woonzorg wordt te duur We moeten klein beginnen Vijf scholen Terneuzen nu officieel 'vrij van racisme' Verslaafde hoort jaar eisen voor reeks inbraken Eis 3,5 jaar voor bankoverval Goes j PZC provincie Vlaanderen wil snel overleg uitdiepen van Westerschelde 13 Gemeente vreest exploitatietekorten bij nieuwe opzet De Kraaijert SECURITY Liwigsfoneweg_ 42 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 HEINKENSZAND - Het Borsel- se college vreest dat een woon zorgcomplex in Lewedorp op lange termijn onbetaalbaar is. B en w zijn met name bang dat De Kraaijert in de toekomst te maken krijgt met grote exploi tatietekorten waarvoor de ge meente opdraait. Daarom wil het dagelijks bestuur dat de provincie onderzoekt wie de kosten voor wonen en zorgver lening voor rekening moet ne men. Wethouder C. Elenbaas-Murre (ouderenbeleid) noemt het 'zorg wekkend' dat gs geen zekerheid bieden voor een kostendekken de exploitatie. ,.Een woonzorg- jomplex is nu eenmaal duurder lan een traditioneel verzor- igshuis. Bovendien verschilt |de wijze van financiering aan- zienlijk. Zoals de plannen nu lig- Drie Zeeuwen naar halve finale pianoconcours MIDDELBURG - Drie jonge Zeeuwen zullen in maart deel nemen aan de halve finales van het Petof-pianoconcours in Rot terdam. Zij wonnen vrijdag avond de regionale voorronde, georganiseerd door het Muziek centrum Middelburg. Aan de Zeeuwse voorronde de den 23 jonge en oudere amateur pianisten mee. In de leeftijds groep tot 13 jaar kreeg René Diepstraten het hoogste pun tental. Eelke Jager werd door de jury onder voorzitterschap van ^een de Broekert tot winnaar /erklaard van de categorie deel nemers tussen de 13 en 17 jaar. Peter van den Heuvel speelde zich naar het hoogste puntental n de groep 17 jaar en ouder met Voiles van Debussy. gen. vrees ik dat we straks met een enorm gat zitten. De provin cie stelt zich daarvoor niet ga rant." De bouw van een zogenoemd wozoco is overigens nog steeds onzeker. Het bestuur van Stich ting De Kraaijert wil een tradi tioneel bejaardenhuis volgens het oorspronkelijke bouwplan. Gs zwalkten in de afgelopen pe riode van standpunt naar stand punt. Eerst moest Lewedorp een verzorgingshuis krijgen, daarna een wozoco. toen weer een be jaardenhuis en nu weer een woonzorgcomplex. Gedeputeer de A. J. Dijkwel (ouderenzorg) moet binnenkort het stichtings bestuur nog zien te overtuigen van de juistheid van zijn laatste keuze. In maart nemen de staten een definitief besluit. Wethouder Elenbaas noemt de handelwijze van gs 'zeer betreu renswaardig'. „Het bestuur van De Kraaijert wordt als een jo-jo heen en weer geslingerd.'' Daar naast twijfelt ze of een woon zorgcentrum wel de beste oplos sing is voor Lewedorp. Elenbaas vindt zo'n complex minder ge schikt voor mensen die ver pleeghuiszorg nodig hebben. „Natuurlijk is het fijn als oude ren allemaal een eigen kamer en meer privacy krijgen. Je kunt je alleen afvragen of mensen die veel zorg nodig hebben daarmee beter uit zijn." Het centrum dat gs het liefst zien verrijzen in Lewedorp. is overigens anders dan het eerste Borselse woonzorgcomplex, dat op dit moment in 's-Gravenpol- der wordt gebouwd. De ouderen in 's-Gravenpolder wonen rela tief zelfstandig en krijgen aan vullend hulp van buitenaf. Het complex in Lewedorp moet de zelfde zorg bieden, die ook in een traditioneel verzorgingshuis aanwezig is. Advertentie Varel Security, Nederlands grootste zelfinstallerende beveiligingsorganisatie is ook in uw regio gevestigd INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE j CAMERASYSTEMEN COMMUNICATIESYSTEMEN MELDKAMERFAC. VAREL ZEELAND B.V. 4460 AS Goes 4462 GL Goes Telefoon 01100 12033 Telefax 01100 32998 Comité-voorzitter C. van de Griendt overhandigt burgemeester Barbe één van de anti-racismeborden. foto Charles Strijd van onze verslaggever TERNEUZEN - Vijf middel bare scholen in Terneuzen hebben vrijdag officieel het predikaat 'School zonder ra cisme' gekregen. De Steelant, De Schans, het Zeldenrustcol- lege, het Petrus Hondius en De Vaart zijn de eerste onder wijsinstituten in Nederland die een dergelijke erkenning toekomt. Een schooi komt in aanmerking voor het predi kaat van het landelijk comité School zonder racisme wan neer ten minste zeventig pro cent van de leerlingen een verklaring heeft ondertekend waarin ze zich resoluut uit spreken tegen racisme. De vijf Terneuzense instituten voldoen ruimschoots aan die eis. Comité-voorzitter C. van de Griendt reikte vrijdag de bijbehorende bordjes uit. De plaqettes worden bevestigd op de buitenmuren van de school gebouwen De actie om de Terneuzense scholen racisme-vrij te verkla ren is begonnen met de komst van driehonderd asielzoekers naar het noodopvangcentrum in het Roosevelthotel. Het eta blissement was verschillende keren het doelwit van racisti sche bekladdingen. Scholieren begonnen daarop, met steun van het landelijk co mité. een tegenoffensief om duidelijk te maken dat Ter- neuzen allerminst een racis tisch bolwerk is. Dat resulteer de onder meer in een grote de monstratie en het verzamelen van de anti-verklaringen. Het initiatief is komen overwaaien uit Vlaanderen, waar inmid dels 130 scholen als niet-racis- tisch zijn erkend. Begin Burgemeester drs R. C. E Barbë spoorde de trotse dra gers van het predikaat aan hun verzet tegen vreemdelin genhaat door te zetten. „Dit is het begin. Het bordje moet er niet voor niets hangen, ook al hebben we snel de neiging de aandacht voor dit soort zaken te laten verslappen. Laat dit bord een schild vormen tegen al die kwalijke elementenal dus Barbé bij de overhandi ging van de plaquette aan De Schans. Het plaatselijke comité van School zonder Racisme heeft een reeks nieuwe activiteiten op touw gezet. In eerste in stantie wordt geprobeerd ook op het ROC-Westerschelde voldoende handtekeningen te verzamelen voor het binnen halen van het anti-racisme bord. Verder wordt tezijnertijd een discussie-avond voor scholieren georganiseerd en worden voorbereidingen ge troffen voor een multicultu rele feestavond, in samenwer king met het noodopvangcen trum. Migranten en vluchte lingen zijn daarnaast uitgeno digd om tijdens de lessen hun verhaal te komen doen. Zeven van de meer vierhonderd waterschapsbestuurders-in-spe van onze verslaggever VLISSINGEN - Een haven werker die zich kandidaat stelt voor het bestuur van het waterschap Walcheren. Alom roept bet vraagtekens op. „Hoe kom je daar nu bij J. Knol uit Oost-Souburg wordt niet moe antwoord te geven. Zijn beroep geeft zijn kandida tuur extra bekendheid. „Mijn gezicht kennen ze wel in de ha ven, daarvoor hoef ik geen campagne te voeren." Knol is een nieuwkomer. Ie mand die zich jaren geleden waarschijnlijk nooit kandidaat had gesteld. Het waterschap is bereikbaarder geworden voor mensen zonder een grote, tra ditionele achterban. Knol heeft een duidelijke pré. Hij werkt, zijn kandidatuur is op vallend. „En ik volg een oplei ding milieutechniek, vandaar. Ik zie het waterschapsbestuur als een mooie opstap en ik wil me inzetten voor het behoud van het unieke Zeeuwse land schap, zonder dat de ingezete nen worden gebruikt als melk koetjes." De Axelse A. Langen-van den Brink zit in hetzelfde schuitje als Knol. Zij staat er alleen voor als kandidaat voor de ca tegorie gebouwd in het water schap De Drie Ambachten. Zij moet het als huisvrouw zelfs zonder een werkkring vol stem gerechtigden stellen. Enthou siasme kan haar in elk geval niet worden ontzegd. Ze gaat voor een zetel. „Het water schap is er toch voor iedereen en niet alleen voor de gevestig de bestuurders." Ze zet zich de laatste dagen voor de verkie zingen schrap. „Ik maak pam fletten en ga zoveel mogelijk koopwoningen langs." Meer vrouwen in het water schapsbestuur. dat is één van haar leuzes. „Ik heb een keer een vergadering van De Drie Ambachten bijgewoond. Alle maal mannen en maar een en kele vrouw. Vrouwen kunnen toch net zo goed meebestu ren." Heel simpel is de Axelse met het waterschap in aanra king gekomen. De weg voor haar woning, de Hulsterseweg. is van het waterschap. „Auto's rijden er veel te hard. 'Daar moet het waterschap wat aan doen', werd er gezegd. Dat kan wel zo zijn, maar ik wil niet al leen afwachten. Ik heb me in het waterschap verdiept en wil nu ook een bijdrage leveren, met mijn gezond verstand." Het probleem met de Hulster seweg wordt opgelost. Er komt volgens de kandidate in 1995 een fietspad. Noord-Beveland Zij is ook een vrouw, heeft een traditionele achterban, maar is toch bang buiten de boot te vallen: A. van Maldegem-de Vos. Woonachtig in Kortgene. Mede-ondernemer van een agrarisch bedrijf. Actief in de Nederlands Bond van Platte landsvrouwen. Twee jaar hoofdingeland in het water schap Noord- en Zuid-Beve land. Nummer één in de cate gorie gebouwd. Kan het nog mis gaan De Noordbeveland- se vreest van wel, omdat op Noord-Beveland woensdag al leen waterschapsverkiezingen worden gehouden. De kandida ten van 'peeland' kunnen niet profiteren van de opkomst bij raadsverkiezingen, die wel de zelfde dag op het grote Zuid- Beveland plaatsvinden. Van Maldegem-de Vos en twee andere agrarische kandidaten op Noord-Beveland laten het er niet bij zitten. Zij maken ste- moproepen. Die worden vol gende week huis-aan-huis be zorgd. „Noord-Beveland moet goed vertegenwoordigd blijven èn de agrarische stem moet blijven doorklinken. De land bouw heeft eenmaal veel be lang bij het waterschap Afge lopen zomer is dat nog geble ken. In de sloten groeide te veel riet. Wij hebben als Noordbeve- landse hoofdingelanden verga derd en contact, opgenomen met de technische dienst. Nog voor de grote regenbuien kwa men, was het riet gelukkig weg." Zo'n zelfde grondhouding als de Noordbevelandse heeft pachter P. Perdaen uit het Oost-Zeeuws-Vlaamse Hei kant. Zeven jaar zit hij al in het bestuur van het waterschap Hulster Ambacht. Voor het eerst is hij niet zeker van een bestuurszetel. „Een beetje con currentie is toch best aardig", reageert hij nuchter Perdaen is niet van plan een eigen ver kiezingskaravaan op te zetten „Ik ken de streek. De mensen kennen mij. De meeste pach ters weten wat zij aan mij heb ben." Misschien kan het hem helpen dat hij bestuurslid is van de Heikantse afdeling van de Noordbrabantse Christen Boerenbond (NCBi en lid van de raad van toezicht van de Ra bobank Sint-Jansteen. Op steun van zijn achterban re kent de Schouwse camping-ex- A. van Maldegem-de Vos. A. Langen-van den Brink. A. G. M. Sauter. ploitant H. A. Verseput. vast en zeker. Hij is door de Vereniging van Campings en Bungalow parken (VCB) gevraagd zich kandidaat te stellen voor de ca tegorie ongebouwd. De recrea tie-ondernemer en student rechten in Rotterdam is in die categorie de enige niet-land- bouwer. „De kleine grondeige naren van buiten de landbouw hebben ook recht op een eigen waterschapsbestuurder'oor deelt hij „Boeren zijn al goed vertegenwoordigd Weg met het stoffige imago van onze verslaggever VLISSINGEN - De ze ven Zeeuwse water schappen hebben de laatste jaren veel in het werk gesteld om zich van het oude, ietivat stof fige imago te ontdoen. Volgende week woens dag moet blijken of ze daarin echt zijn ge slaagd. Het woord is aan de kiezers. Aan kandi daten voor de nieuive waterschapsbesturen bestaat in elk geval geen gebrek. Meer dan vierhonderd Zeeuwen werpen zich op voor de titel 'hoofdinge land'. Het wordt drin gen, ivant er zijn slechts IS5 zetels te verdelen. Zeven kaïididaten, uil elk ivaterschap eén. tre den voor het voetlicht. Verseput denkt dat hij als cam ping-exploitant een apart ge luid kan laten horen. „Neem het grondwaterpeil in de West hoek van Schouwen. Dat is on langs verhoogd. Voor ons pakt dat ongunstig uit." Enig per soonlijk belang drijft hem ook. „Ik hoop bestuurservaring op te doen," Oude bekende Eënwaterschapsbestuurder-in- spe heeft zich in elk geval niet om die reden kandidaat ge steld: de Oostburger ir K. Die- kema. Hij is een oude bekende in de waterschapswereld. Hij was de eerste directeur van de technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen en tot vorig jaar algemeen directeur van een hoogheemraadschap in Edam. Diekema keerde naar Zeeuwsch-Vlaanderen terug ..Ik vind mijn vak leuk", ver klaart hij zijn kandidatuur voor de categorie ingezetenen in Het Vrije van Sluis, „en ik denk dat het goed is af en toe een beetje kennis in het be stuur uit te dragen." Dat moet voor Diekema het understate ment van het jaar zijn. Niet één kandidaat heeft zo'n uitge breid verkiezingsprogramma gemaakt als hij. Het telt slechts twee velletjes, maar hij ontvouwt een doordachte vi sie. Vóór behoud van brede stranden langs de West- Zeeuws-Vlaamse kust. want die vormen de peiler van de toeristische sector. Veilige fietspaden tussen de dorpsker nen. En hij komt met een ge waagd voorstel. Hij wil het wa terpeil verhogen en de laagge legen akkerranden langs kre ken aan de landbouw onttrek ken om verdroging van hogere percelen tegen te gaan. Natuur en landbouw zijn ermee ge diend. Diekema zoekt naar een even wicht tussen natuur- en land bouwbelangen. Hij is tegelijk wars van - in zijn ogen - onno dig dure milieumaatregelen die van hogerhand worden op gelegd. 'Nauwelijks verontrei nigd bodemslib. Gewoon op de kant gooien De kosten mo gen niet uit de hand lopen. „Een schoon milieu moet ook betaalbaar blijven. Ik zou graag de doelstellingen van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMFi onderschrijven, maar dan wil ik eerst het prijskaartje zien." Zo'n opmerking doet drs A. G. M. Sauter uit Tholen denken aan tegenstellingen uit het ver leden. Hij is leraar biologie, voorzitter van de natuurver- eniging en 'groen' kandidaat voor het waterschap Tholen. „Ik werk in de landinrichtings commissie Poortvliet-Scherpe- nisse samen met landbouwers. Ik heb daar gemerkt dat de scherpe kantjes eraf zijn. Boe ren zijn ons meer als partners gaan zien. Je kunt ook beter van binnenuit werken. Dan kun je onderhandelen Over zijn verkiezing maakt de Tholenaar zich niet zoveel zor gen. Als ingezetene rekent hij op de steun van de leden van zijn natuurvereniging en an dere milieu-organisaties. Hij zal niet met de armen over el kaar gaan zitten. „Het water schap Tholen neemt wel wat milieumaatregelen, maar al leen als het van bovenaf wordt opgelegd. Ik zal er meer nadruk opleggen, bijvoorbeeld op de aanleg van milieuvriendelijke oevers. We moeten klein begin nen." MIDDELBURG - Tegen een 31- jarige Belgische vrouw is vrij dag voor de rechtbank in Mid delburg vijftien maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, geëist voor een reeks van ruim 25 inbraken en diefstallen die zij vorig jaar in Zeeuwsch- Vlaanderen pleegde. Het me rendeel had plaats in Terneu zen. De aan heroine verslaafde vrouw was naar Nederland ge komen omdat drugs er makke lijker te krijgen zijn. Zij pleegde 4 december een in braak in een ruitersportwinkel in Terneuzen. waar zij de kassa met inhoud, bodywarmers en rij broeken wegnam In het week einde van 16 oktober brak zij in bij een assurantiekantoor in die stad. waar allerlei kantoorarti kelen verdwenen Volgens haar had een ander de inbraak' ge pleegd. waarna zij alleen twee te lefoons. een toetsenbord en een rekenmachine wegnam. Boeken Zij had samen met een andere vrouw in twee boekhandels com puterboeken gestolen. Terwijl de één het personeel bezig hield, pikte de ander de boeken. Zij zouden in totaal maar vier boe ken weggenomen hebben, maai de winkeliers hadden er meer als vermist opgegeven. In septem ber brak zij samen met een man nelijke junk in bij een kleding zaak in Axel. waar zij trainings pakken, truien, een regenjack en een spijkerbroek meenamen Verder maakte zij zich schuldig aan een reeks winkeldiefstallen. Sinds ze betrapt werd op diefstal van kinderspeelgoed, vlak voor de Kerst, zit ze in voorarrest. De vrouw kon geen beroep doen op de verslavingszorg van het ZCAD. omdat ze Belgische is. Zij wil graag een ontwenningskuur doen. maar zal zich daarvoor bij een instelling in België moeten vervoegen. De officier stelde als bijzondere voorwaarde bij het voorwaardelijk deel van de straf dat zij zich in haar geboorteland aanmeldt voor afkicken. Een 20-jarige Terneuzense he- roïneverslaafde hoorde negen maanden tegen zich eisen voor twee inbraken in winkels, een poging tot inbraak in een wo ning. diefstal van geld uit een kassa en het wegnemen van een fiets. In het weekeinde van 13 no vember vorig jaar brak hij in bij een antiekwinkel, waar hij de kassa meenam. In hetzelfde weekeinde nam hij uit een winkel in de Noordstraat geld weg. Op 16 november ging hij er in een schoenwinkel met de kassa vandoor, maar het ap paraat viel op de grond en ging open, waarna hij het geld eruit haalde. Een week eerder pro beerde hij een woning in de Nieu- wediepstraat binnen te komen, maar de bewoner werd wakker toen hij hem rond half twee 's nachts met een schroevedraaier aan het raam hoorde morrelen. De man heeft al een uitgebreid strafblad. De rechtbank doet in beide za ken 11 maart uitspraak. MIDDELBURG - Tegen een 28- jarige Rotterdammer. die wordt verdacht van de gewa pende overval op de ING-bank aan de Dam in Goes op 30 no vember, is vrijdag voor de Mid delburgse rechtbank drieë neenhalf jaar gevangenisstraf geëist. De nran ontkende dat hij een van de twee overvallers was geweest. Bij de overval werd 43.000 gulden buitge maakt. De andere overvaller is nog steeds spoorloos. De bankrovers kwamen rond kwart voor twaalf gewapend en gemaskerd binnen in het ge bouw, waar diverse klanten aan wezig waren. Een forse man met donkere huidskleur posteerde zich met een uzi-pistoolmitrail- leur bij de ingang. Een kleine blanke man liep met een pistool in de hand naar de balie. Hij zet te het pistool op het hoofd van een klant en gelastte het perso neel de deur naar het kantoor te openen. Eenmaal binnen graaide hij het geld uit de kas en stopte dat in zijn sporttas. Intussen hield de man bij de in gang met zijn uzi een juist bin nengekomen klant in bedwang. Hij hield het wapen tegen diens borst en gebood het slachtoffer hem niet in het gezicht te kijken. Het tweetal vertrok met de buit in een gereedstaande vluch tauto, die 's morgens in Bergen op Zoom was gestolen. Zij reden via Valckestraat en Voorstad naar de Rimmelandstraat, waar ze overstapten in een in Rotter dam gehuurde witte VW Polo. Verrekijker Dat werd gezien door een auto bestuurder die hen achterna reed en het nummer opnam. Ook in de straat waar ze van auto wisselden waren er getui gen. van wie er één de mannen al voor de overval met een verrekij ker had geobserveerd. Hij zag dat de mannen jacks en twee sporttassen uit de Polo haalden voordat ze in de rode auto stap ten. De man die vrijdag terechtstond bracht de Polo 's avonds terug bij het Rotterdamse verhuurbe drijf in gezelschap van de vriend op wiens naam de auto was ge huurd. Voor de rechtbank ver klaarde hij dat hij die dag met zijn hond naai' Zeeland was gere den. Hij zou in het middaguur in een restaurant aan de Markt in Goes wat gegeten hebben en zou van plan geweest zijn met de hond te gaan wandelen, maar dat was niet doorgegaan 'omdat hij de weg naar het strand niet kon vinden'. De volgende dag had hij weer een auto gehuurd bij hetzelfde bedrijf, maar zei dat hij beslist niet weer dezelfde Po lo wilde. Via het autobedrijf kwam de po litie de verdachte op het spoor. Hij werd een paar dagen voor de Kerst opgepakt. Een getuige herkende hem met grote zeker heid via de confrontatiespiegel. Bij een zogenaamde Oslo-con frontatie. waarbij getuigen de man uit een reeks foto's moesten identificeren, werd echter geen resultaat geboekt. De politie werkte met foto's, omdat men geen kans zag op korte termijn voldoende mensen te vinden met dezelfde huidskleur en on geveer dezelfde leeftijd als de verdachte. Officier van justitie mr H. F. Mos vond dat er voldoende bewijs was om de man te veroordelen. Hij wees erop dat de man veel geld uitgaf aan huurauto's, ter wijl zijn bijstandsuitkering in november was gestopt en hij 8000 gulden schuld had. De ver dachte zei dat hij geld had ge leend 'omdat hij alles over had voor autorijden'. De man is eer der voor een poging tot afper sing veroordeeld tot twintig maanden. De advocaat mr D. J. Olie vond dat het bewijs bestond uit een samenstel van toevallig heden. „De enkelvoudige con frontatie heeft nauwelijks be wijskracht". voerde hij aan. De rechtbank doet 11 maart uit spraak. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlaamse premier L. van den Brande neemt op korte termijn contact op met zijn Nederlandse collega R. Lubbers over moeilijkheden die zijn gerezen over de verdie ping van de Westerschelde. Van den Brande heeft dit toegezegd in het Vlaams parlement. In Brussel vond deze week amb telijk overleg plaats over de al tien jaar slepende kwestie van de verdieping van de Wester schelde. Vlamingen en Neder landers verwachtten dat het tot een akkoord kon komen. Dat is niet gebeurd, tot ergernis van het Vlaamse parlementslid L Hancke van de Socialistische Partij (SPi. Hij vraagt zich af of het niet tijd wordt 'harde taal tot onze noorderburen' te spreken. Van den Brande wil het nog niet zover laten komen. Hij betreurt de problemen die zijn ontstaan rond de verdieping, en zal buiten het ambtelijk overleg om bin nenkort met premier Lubbers spreken. Van den Brande wei gert in te gaan op de gerezen moeilijkheden De zaak is vol gens hem te belangrijk om nu mededelingen te doen. Voor de Antwerpse haven is de verdie ping van 'levensbelang' Het ambtelijk overleg wordt voort gezet. De eerstvolgende bijeen komst is begin maart. Het struikelblok is waarschijn lijk de komst van de hoge snel heids-trein (HST). Het Neder landse ministerie van Verkeer en Waterstaat wil dolgraag via Belgie een aansluiting op het Franse HST- of TGV-spoorweg- net. De onderhandelingen over de HST lopen - op verzoek van Nederland - gelijk op met die over de Westerschelde. Door de federalisering van Bel gië is het er niet gemakkelijker op geworden. De Vlaamse rege ring mag beslissen over de ver dieping van de Westerschelde, maar heeft over de spoorwegen niets te zeggen. Dat is een zaak van de nationale overheid in België. En juist deze week is in België een discussie losgebar sten over de kosten van de hoge snelheids-trein. De spoorweg vakbonden en de milieupartij Agalev vrezen dat de investering in de HST te hoog uitvalt en ten koste gaat van het nationale spoorwegnet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 13