rote onrust over toekomst Olau Krommenhoeke is op haar hoede na brute overvallen Oefenrally in de vette Zeeuwse klei Discovery Channel m Antenne 2 op de alcherse kabel Stemadvies KBO aan ouderen niet in strijd met Kieswet Loodsen boycotten ondertekening van Schelde-reglement Cursus omgaan met racisme voor leden van gemeenteraad Politie slingert 194 hardrijders op bon Luier Ondernemingsraad vreest verhuur schepen aan Britse ferrymaatschappij P O PZC zeeland ZATERDAG 26 FEBRUARI 1994 in onze verslaggever LISSINGEN - Het walperso- j;el van de Olau-Line in Neder- nd en Engeland (in totaal eer dan 200 mensen) is ernstig >zorgd over het voortbestaan in de veerdienst tussen VI is- ngen en Sheerness. De onder- :mingsraad (OR) van de termi- il in Vlissingen meent dat het eeds waarschijnlijker wordt de Duitse moedermaat- happij TT-Line de schepen pn de Engelse ferrymaatschap- j P O gaal verhuren, wat :t einde betekent van Olau-Li- i. Een overgrote meerderheid in het wal personeel heeft in- iddels een petitie onderte- ;nd om haar verontrusting in de hoofddirectie in Ham- irg kenbaar te maken. .nleiding tot de onrust is de ivlagging van de schepen op Noordzee van Duitse naar, arschijnlijk, Bahamaanse Die kans doet zich voor igezien TT-Line binnenkort huidige twee schepen op de Vlissingen-Sheerness (Olau illandia en Olau Britannia) irruilt met de Nils Holgersson de Peter Pan, die nu nog de irbinding tussen het Duitse •avemiinde en het Zweedse •elleborg onderhouden. Door omvlagging kan de rederij ofïteren van de lagere salaris halen en de gunstiger belas- ïgregelingen op de Bahama s. gen deze mogelijkheden en werkt in overleg met de bonden en de hoofddirectie aan een so ciaal plan voor de bemanning. De OR van het walpersoneel is bang dat de ijver waarmee de Seebetriebsrat de ontslagen aanvecht een derde optie nader bij brengt. P&O heeft een offerte uitgebracht om de twee sche pen, zonder bemanning, voor een periode van vijfjaar te char teren. „Dat betekent dat de hele Olau wordt opgedoekt", zegt OR-secretaris W. van Someren. „Het walpersoneel van de termi nals in Vlissingen en Sheerness en de boekingskantoren in Dus- seldorf en Kopenhagen staan dan op straat." „Hoe meer de Seebetriebsrat zich verzet, hoe reëler die moge lijkheid wordt", vult A. J. Koo- man, plaatsvervangend voorzit ter van de OR, aan. „De aandeel houders hebben ook maar tot op zekere hoogte geduld. Die willen rendement van hun geld zien. De hoofddirectie moet met een plan voor de komende jaren komen en dan is vercharteren een aan trekkelijke mogelijkheid. Dat geld kunnen ze zo vangen." Actie De OR van de Vlissingse termi nal wordt blijkens de handteke ningenactie gesteund door het personeel in Sheerness - in En geland bestaat de mogelijkheid een OR in te stellen niet - Diis- seldorf en Kopenhagen. Koo- man: „Maar wij staan geheel los van de Seebtriebsrat; daar heb ben we formeel niets mee te ma ken. We zeggen hun alleen: ga niet te ver, want dan wordt ie dereen, ook het walpersoneel. de dupe." „Dat laten wij niet over onze kant gaan. We gaan niet lijdzaam toekijken hoe we wor den ontslagen. Dat is moeilijk, want het gaat ook om collega's, maar je kiest uiteindelijk voor je eigen baan. Het hemd is toch na der dan de rok", aldus Van So meren. De general managers van Vlis singen en Sheerness hebben de petitie van het walpersoneel on langs in Hamburg aan TT-Line aangeboden. „Wij hebben toch het idee dat we een gezonde tak zijn", zegt Kooman. „en dat we een goede kans van slagen heb ben." Van Someren: „Wij zijn er van overtuigd dat de hoofddirec tie wil dat deze lijn blijft be staan." )ntslagen e schepenruil en de omvlag- ng gaan onvermijdelijk ten >ste van het personeel op de hepen tussen Vlissingen en leerness: öf alleen de mensen e op de schepen een 'sleutelpo- tie' bekleden mogen blijven öf gehele bemanning wordt ont- agen. Het nieuwe boordperso- ;el wordt aangetrokken via een ypriotisch bemannmgskan- ior. De Seebetriebsrat, de OR in het personeel op de schepen, :rzet zich met hand en tand te- van onze verslaggeefster VLISSINGEN-OOST - Een landrover hangt op de rand van een extreem hoge heuvel. Van onder de motorkap komt rook. Verderop in het parcours zit een auto vast in de modder. Een paar man zijn nodig om de bijna gekantelde landrover los te krij gen. Een betere training dan op het terrein van 4WD Walcheren in Vlissingen-Oost kunnen de mannen niet treffen. Wie over weg kan met de Zeeuwse klei, heeft in de jungle geen problemen. Tot en met zondag wordt op het terrein aan de Engelandweg geoefend door de vier Ne derlandse deelnemers aan de vermaarde Camel Trophy, die dit jaar in Zuid-Amerika wordt verreden. Op advies van de Vlissin- ger Kees Vermeer, die in 1984 eindigde op een vierde plaats in de internationale race. kwam de Nederlandse delegatie naar Zee land. Over veertien dagen gaan de deelnemers, die na strenge selectierondes zijn overge bleven, naar Turkije voor een internatio nale training. Daar wordt ook bekend ge maakt wie het reserve-team en het defini tieve team vormen. De vijftiende Trophy start 16 april in Argentinië en eindigt 5 mei in Chili. De race gaat door moerassen en woestijngebied. De Landrover van de Nederlandse Camel Trophy-deelnemers in gevecht met de Zeeuwse klei tijdens een training op het terrein van 4WD Walcheren aan de Engelandweg in Vlissingen-Oost. foto Lex de Meester lan onze verslaggever PIDDELBURG - Het Walcher- kabelnet krijgt er met ingang an maandag 28 februari twee elevisiezenders bij. Het Frans- alige station Antenne 2, dat lot foede van veel Zeeuwen vorig 1 ar oktober moest wijken voor commerciële zender RTL 5, ert terug. Daarnaast is een naai vrijgemaakt voor The liscovery Channel, een inter- ationaal station dat uitslui- ad documentaires uitzendt, aaf maart gaan de Walcherse bonnees zestig cent extra beta- (n voor de zenderuitbreiding. (alf november 1993 besloten de alcherse gemeenten tot een tbreiding van het kabelnet et twee kanalen. De kabelex- oitatiemaatschappij Zekatel ng er, in verband met de lange ivertijd van apparatuur, vanuit pt die half maart zou kunnen arden gerealiseerd. Het slechte eer heeft Zekatel echter een idje geholpen. Als gevolg van vorst en de sneeuw kon een ^ntal werkzaamheden niet arden uitgevoerd, waardoor fctra monteurs beschikbaar wa rn voor de ombouw en installa- van de kabelapparatuur. atenne 2 is vanaf maandag te Inden op het kanaal 40- oi 19.75 MHz. De verdwijning van pt kanaal zorgde vorig jaar ok- Maer voor veel commotie op Walcheren en de Bevelanden. Onder aanvoering van de Allian ce Frangaise protesteerden lief hebbers van de Franse taal te gen het verwijderen van de zen der. Hun felle protest heeft gere sulteerd in de terugkeer van het station. Nieuw is The Discovery Chan nel, te ontvangen op kanaal 45- of 661.75 MHz. Dit station is da gelijks te ontvangen van 17.00 tot 01.00 uur en biedt louter in formatieve programma's. Het gaat om documentaires over na tuur. avontuur, mensen uit an dere landen, geschiedenis en ac tualiteit, wetenschap, techniek en cultuur. De Europese uitzen dingen worden verzorgd vanuit Londen. Meer dan zestig procent van de programma's is Neder lands ondertiteld. De gemeenten op de Bevelan den hebben inmiddels voor de zelfde zenderuitbreiding geko zen. Da apparatuur is besteld. Volgens chef Zekatel A. L. Bras ser streeft de maatschappij er naar om de twee zenders in het tweede kwartaal van 1994 aan het Bevelandse kabelnet toe te voegen. Tegelijkertijd zal in Zeeuwsch-Vlaanderen het infor matiekanaal terugkeren. Sinds oktober 1993 is dat kanaal vrij gemaakt om Antenne 2 beneden de Westerschelde te kunnen handhaven. Op Schouwen ver andert niets aan het kabelnet. in onze verslaggever ULST - Het advies van het be- Iutir van de Katholieke Bond oor Ouderen (KBO) Hulst om p secretaris A .'de Deckere te lemmen, druist niet in tegen de Igels van de Kieswet. Als het pstuur De Deckere - nummer iven op de kandidatenlijst van Iroot Hulst/Gemeenschappe- jke Belangen - naar voren ïhuift als perfecte belangenbe- artiger voor de oudere Hulste- aar, dan is dat zijn goed recht, ije tegenspelers van Groot Juist/Gemeenschappelijke Be- «ngen lieten eerder deze week pedend weten dat het stemad- jes van de KBO alle perken te Jiten ging. Kiezers zouden op ;t verkeerde been worden ge zet. „De mensen moeten naar de verkiezingsprogramma's van de partijen kijken en dan moeten ze zelf maar uitmaken of Groot Hulst meer voor ouderen doet dan anderen", luidde de klacht. Burgemeester A. Kessen. voor zitter van het Hulster hoofd stembureau, laat zich niet uit over politiek fatsoen of onfat soen. „De secretaris van de Kies raad in Den Haag bevestigde wat ik al dacht. De handelwijze van het KBO-bestuur is vol strekt geoorloofd", verklaarde de burgemeester vrijdag. Kes sen bevestigde dat in principe el ke vereniging in haar clubblad een oproep mag plaatsen om een speciale kandidaat, die veel voor de club.heeft gedaan, te steunen. ,,Die angst raken we nooit meer kwijt" van onze verslaggever Jacques Cats BIGGEKERKE - 'Oude heer lijkheid', valt er ter toelich ting te lezen bij het naam bordje 'Krommenhoeke', aan duiding voor een handvol wo ningen en boerderijen mid den in het Walcherse land. Zo'n heerlijkheid blijkKrom- menhoeke niet altijd te zijn, hebben twee samenwonende zusters van in de vijftig afge lopen weekeinde ervaren. Terugkerend van het buiten de woning gesitueerde sani taire optrekje werd een van hen door twee met messen dreigende mannen overvallen. Ze dreven de vrouw het huis in en bonden haar, evenals haar zuster, vast op een stoel, nadat ze een bedrag aan geld hadden buitgemaakt. Veel was er niet in huis. „Daarvoor moeten we naar de bank. Die is maandag open. Kom dan maar terug", kregen de belagers te horen. Zoveel dagen nadien is de rust nog allerminst teruggekeerd in Krommenhoeke. Passeren de auto's worden met arguso gen bekeken en wantrouwend nagestaard. „Het trekt toch nergens naar wat er tegen woordig allemaal gebeurt", zegt een bejaarde man. huive rend in zijn jas in de mistige namiddag. „Ze hebben het nu op de kwetsbare mensen ge munt". stelt een oude boer leu nend op zijn riek vast. „En wat doe je eraan Niks „Nou. niks", corrigeert hij zichzelf, „ik heb nu wel een ex tra ketting op de deur. Dat is meer voor mijn vrouw. Ikzeli ben niet zo bang uitgevallen". En hij spuugt eens flink terzij de om te onderstrepen dat j zijn mannetje staat als het no dig mocht zijn. „Bovendien: als ze de ene dag zijn geweest komen ze de andere dag heus niet op dezelfde plek terug." Dat dacht de 92-jarige Ko Flipse. die een paar kilometer verderop in Biggekerke woont, een paar weken gele den waarschijnlijk ook. Op een late zaterdagmiddag drongen drie vrouwen en twee mannen via de achterdeur zijn woning binnen. En ze vertrok ken met medeneming van een jachtgeweer. De volgende dag diende het ongewenste bezoek zich wat netter aan. met een klop op de voordeur, maar de horde die toen nnendromde De misdaad heeft nu ook een doorgaans rustige buurtschap als Krommenhoeke (gemeente Valke- nisse) ontdekt. Kort na elkaar werden een 92-jarige man en twee samenwonende zusters bruut overvallen en beroofd. „Alles gebeurde in een flits." foto Lex de Meester was nog beduidend groter. Vijf vrouwen en een stuk of wat mannen stommelden de wo ning binnen. Bij elkaar waren er voldoende sterke handen om een zware kluis naar bui ten te dragen. Akelig De zusters uit Krommen hoeke willen niet over de ge beurtenis praten. „We zijn er angstig van geworden en zul len dat gevoel nooit meer kwijt raken.' De 92-jarige Ko Flipse uit Biggekerke is mededeelza mer. Hij is er nog akelig van. „Alles gebeurde in een flits." Terwijl de vrouwen hem vas thielden gingen de mannen naar boven om de kluis te ha len, waar maar weinig geld in zat. „Ik hoorde ze ermee stom melen op de trap. Dat ding weegt 220 kilo. En ze hebben een deken en een laken van mijn bed gehaald om erover heen te gooien als ze buiten kwamen." Flipse is verbaasd dat het clubje nog niet is opgepakt. Alles ging wel snel. maar een van de jongemannen heeft hij herkend als iemand die op het dorp heeft gewoongl. „Een drugvreter", weet Flipse. De overval op hem vertoont een opvallende gelijkenis met die op een 77-jarige winkelierster uit Vlissingen Ook zij werd door een aantal vrouwen vast gehouden. terwijl mannen hun slag sloegen. Op Krommenhoeke en Bigge kerke bedenkt men dat het de laatste tijd in de omgeving wel erg raak is. De moordzaak van oud-advocaat mr M. A. Ter- woert wordt erbij gehaald, naast nog een stuk of wat an dere gevallen van beroving. Huurman Honend wordt gesproken over de handelwijze van de twee door bivakmutsen onherken bare mannen die de zussen op hun stoel vastbonden en hun monden met tape dichtplak- ten. Voordat ze daartoe over gingen hadden ze nog wel even inzage in het telefoonboek geeist om het nummer op te zoeken van de overbuurman. „Als we een uur weg zijn bellen we hem op en die moet dan maar aan de politie vragen of ze jullie komen lsmaken", ga ven de overvallers te verstaan. Iemand uit de buurtschap for muleert: „Eerst overvallen ze je. maar daarna willen ze een goede indruk achterlaten. Daarmee hopen ze zeker gra tie te krijgen als ze gepakt wor den". De politie meldt nog volop met het onderzoek bezig te zijn. Men vindt het begrijpelijk dat veel mensen ongerust zijn. „Wat anders over een heel jaar plaatsvindt, gebeurt nu in een paar weken tijd", zegt woord voerder Leo Kuijl. „Laat de mensen ook overdég de deur op slot houden Met de ketting op de kierstand. Het mag on gastvrij overkomen, maar we leven helaas in een tijd dat dat moet." van onze verslaggever VLISSINGEN - Nederlandse en Vlaamse loodsen blijven don derdag 10 niaart uit protest weg bij de officiële ondertekening van het nieuwe Schelderegle- ment door de Nederlandse mi nister H. IMaij-Weggen en haar Vlaamse collega J. Sauwens. „Wij zijn het niet eens met on derdelen van het nieuwe Schel- dereglement". licht voorzitter A. G. Nauta van het Loodswezen Scheldemonden toe. „Wij gaan dan ook geen feestje bouwen en handjes schudden Behalve het Loodswezen Scheldemonden gaat de Belgische Vereniging van Staatsrivierloodsen ook niet op de uitnodiging van Maij- Weggen en Sauwens in. Het Loodswezen Scheldemon den heeft de grootste moeite met de omschrijving van de positie van de loods in de jongste versie van het Scheldereglement. Die is zo onduidelijk, dat er verve lende juridische toestanden kunnen ontstaan na bijvoor beeld een aanvaring. Ook vindt het Loodswezen dat de finan ciële zaken tussen België en Ne derland niet goed zijn geregeld en dat de ambtelijke commissie voor de Scheldevaart te veel te zeggen krijgt over zaken die de loodsen direct aangaan. Het nieuwe Scheldereglement mag door de Tweede Kamer niet stilzwijgend worden aanvaard, vinden de Nederlandse loodsen. Nederland en Vlaanderen rege len in het reglement hoe zij sa men met het internationale vaarwater Westerschelde om gaan. van onze verslaggever VLISSINGEN - Raadsleden en kandidaat-raadsleden van de gemeenten Vlissingen en Mid delburg kunnen maandag avond naar een voorlichtings avond over racisme in de poli tiek. De cursus wordt aangebo den door het Anti Discriminatie Bureau. Doel van de avond is politici te leren hoe zij met ra cisme om moeten gaan. „De avond is bestemd voor politici van democratische partijen. De Centrum Demoeraten zijn niet welkom, maar dat vinden ze vast niet erg", aldus burgemees ter J. C.Th. van der Doef van Vlissingen. Het is de bedoeling dat politici racisme leren herkennen en han teren. Van der Doef: „Nu zien we twee heel uiteenlopende reac ties op extreem-rechts. Of ze worden doodgezwegen of er wordt getracht met deze lieden in debat te gaan." Als een raads lid in debat gaat met extreem rechts. waarop moet dat debat zich dan richten en met welke ar gumenten kunnen uitspraken van extreem-rechts bestreden worden Hoe moet een raadslid omgaan met een Centrum De mocraat in de raad Vraagstuk ken waarover raadsleden en kandidaat-politici meer inzicht wordt verschaft „We hebben het Anti Discrimi natie Bureau gevraagd omdat de CD aan de gemeenteraads verkiezingen meedoet. We ho pen natuurlijk dat ze geen zetel krijgen, maar we moeten uit gaan van de mogelijkheid dat het toch gebeurt", zegt Van der Doef. Onvoorzichtig De voorlichtingsbijeenkomst beoogt met alleen te leren om gaan met extreem-rechts. Ook politici van andere partijen ma ken zich. volgens de burgemees ter. schuldig aan racistisch taal gebruik. Vaak is dat onbedoeld, maar het is wel onvoorzichtig. Van der Doef refereert aan uit spraken van FNV-voorman B van der Weg. Hij zei deze week dat er geen reden was om alloch tonen te bevoordelen met het aanbieden van een baan. „Dat wil niet zeggen dat er niet over allochtonen gesproken mag worden. Integendeel, het is een actueel onderwerp dat leeft onder de burgers en politici. Dat moet bespreekbaar zijn zonder dat daar racisme aan te pas komt", aldus Van der Doef van onze verslaggever VLISSINGEN/MIDDELBURG - Het politiedistrict Walcheren hield donderdag en vrijdag vijf snelheidscontroles op wegen waar een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur geldt. In de Middclburgsestraat in Koudckerke werden 745 voertuigen gecontroleerd, waarvan er 29 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 79 kilometer per uur. Tussen 19 en 20 uur controleerde de politie in de Paul Krugerstraat in Vlissin gen 502 voertuigen. Daarvan re den er 33 te hard. De hoogst ge meten snelheid was daar 81 ki lometer per uur. Vrijdag tussen 6.30 en 7.30 uur telde de politie 33 hardrijders. In totaal werden 221 voertuigen ge controleerd. De hoogst gemeten snelheid was 109 kilometer per uur. Tussen 8.30 en 11.00 uur stond de radarwagen in Sint- Laurens aan de Noordweg. Hier controleerde de politie 771 au to's. waarvan er 66 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was hier 82 kilometer per uur. Ten slotte stond de politie tussen 11 en 12.00 uur aan de Looierssingel in Middelburg waar 33 van de 770 gecontroleerde voertuigen de limiet overschreden De hoogste snelheid: 78 kilometer per uur. Zeelandbrug op 4 maart dicht voor het verkeer VLISSINGEN - De Zeeland- brug is in de vroege ochtend van vrijdag 4 maart enkele uren af gesloten voor alle verkeer. Tus sen 2.00 en 4.00 uur wordt in die nacht onderhoud uitgevoerd aan de dwarskrachtdeuvels. die zich bevinden tussen de voegen van de betonelementen. Om de deuvels op de goede hoogte te kunnen afstellen moet de brug vrij van verkeer zijn. Het verkeer wordt op de toeleidende wegen op de stremming attent gemaakt, waarbij naar de alter natieve route over de storm vloedkering wordt verwezen Bij de brug zelf worden de medede lingen herhaald. Er dreigt een nieuw milieu probleem; de wegwerpluier. Het schijnt dat de vuile luierberg onrustbarende vormen aanneemt. Milieu - minners maken zich daar ernstig zorgen over. Zo ook de fractie van GroenLinks in de Goese ge meenteraad. De GroenLink- sers hebben een oplossing bedacht: van gemeente wege dient een premie be schikbaar te worden gesteld teneinde het gebruik van de oudenvetse katoenen htier te bevorderen. Een originele gedachte, die volgende woensdag voor GroenLinks ongetwijfeld tot een mooie uitslag zal leiden Net als op al die Goese baby- billen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11