EUWSE COURANT Helft kiezers blijft thuis Politie Walcheren rolt grote jeugdbende in Middelburg op ieukens lalf geld ^oor 2 miljard aan ontainerterminals )p de Maasvlakte in qoes Broers Van der Valk terug 4 WEKEN 01100 - 39555 Pasfiets tegen de zadelpijn i Peiling: dieptepunt op 2 maart Winst voor extreem rechts wizmTfam mmmmiÊttmm Westen reageert lauw op Russisch voorstel voor top over Bosnië VOOR 13,- 237e jaargang no. 46 )onderdag 24 februari 1994 .osse nummers 1,50 Glad en mistig ~rrr Sneeuw, ijzel, mist en regen. Bewolkt met een middagtemperatuur van 3 graden en een minimum vannacht rond -2 graden. mKTe*o '£«zev£^ Bel voor informatie: DELFT (NPA) - Zadel pijn. nekklachten en ge voelloosheid. ongemak ken waarmee nu nog een miljoen fietsers in Ne derland te maken heb ben, kunnen straks tot het verleden behoren. De Technische Universi teit Delft heeft namelijk een meetinstrument ontwikkeld waarmee de optimale 'zit' op een flets kan worden be paald. De regels die tot nog toe worden gehanteerd bij de aankoop en afstelling van een fiets zijn veel te grof en houden geen re kening met individuele verschillen, aldus de TU. Het meetinstrument be paalt de zit eerst op basis van de afstand van de zitbotjes, de lengte van de romp, lengte van het onderbeen, lichaams lengte. grijpafstand, kruishoogte en gewicht. Daarna worden de ma ten aangepast aan de wensen van de Fietser, zo als een sportieve hou ding of een gemakkelijke opstap. Het apparaat werd ont wikkeld in opdracht van de Nederlandse fietsin- dustrie en het ministerie van verkeer en water staat. Het meetinstrument be staat uit een computer in combinatie met een fietsdummy om te oefe nen. Op basis van de in dividuele lichaamsma ten en het gewicht van de fietser, adviseert de computer de optimale afstellingen en afmetin gen van de fiets. DEN HAAG (NPA) - De helft van de kiezers is van plan bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2 maart niet te gaan stem men. Het landelijke opkomst percentage belooft vijftig pro cent te worden, een nieuw diep tepunt. Bij de vorige raadsver kiezingen in 1990 verscheen nog 62 procent van de kiezers bij de stembussen. Onderzoeksbureau Inter/View voorspelt de historisch lage op komst op basis van opiniepeilin gen in Amsterdam, Rotterdam. Maastricht en Almere. In de hoofdstad zou de opkomst voor de raadsverkiezingen zelfs tus sen de 39 en 44 procent kunnen schommelen, tegen 50,7 procent in 1990. Voor de andere drie ste den varieert de verwachte op komst tussen de 40 en 48 pro cent. De peilingen in de vier steden bevestigen de trend die zich al geruime tijd landelijk aftekent. D66 en WD winnen, evenals de extreem-rechtse partijen. CDA en PvdA staan op verlies. In Al mere en Maastricht doen de Centrumdemocraten (CD) hun Man rijdt 43 jaar zonder rijbewijs DEN HAAG (ANP) - De politie van Den Haag heeft woensdag een 61-jarige automobilist aan gehouden die al 43 jaar zonder rijbewijs reed. De Hagenaar was doorgereden nadat hij een aan rijding had veroorzaakt. De poli tie zette de achtervolging in en reed hem klem. De man reed in zijn eigen auto en is volgens een politiewoordvoerster sinds zijn achttiende een geregeld wegge bruiker geweest. OTTERDAM (NPA) - De finan- jering van de nieuwe contai- erterminals op de Maasvlakte rond. De gemeente Rotter- am, de rijksoverheid en het «ntaineroverslagbedrijf ECT ivesteren de komende tien aar samen bijna twee miljard ulden in het project, Delta 2000- genaamd. Verwacht wordt dat ierdoor in het jaar 2010 op de laasvlakte eongeveer 1,3 mil- containers extra behan- eld kunnen worden, linister Maij-Weggen van ver eer en waterstaat zei gisteren ij de presentatie van het plan lans Verkerk Keukens is izig zijn 32e filiaal te bou- 'en in Goes. Tijdens deze pbouw hebben wij een te lekke voorverkoopactie, 'ij verkopen een aantal Hikens en apparaten voor alf geld. Tevens hebben ij een groot aantal keu- iens en apparaten die 'oor half geld leverbaar ijn. (niet uit voorraad) om snel langs want nu open betekent nu geld erdienen bij Hans Verkerk, an de Ringbaan West 2b, oorheen van Dijke vakan- eland, te Goes. Bel voor nfo: 01100-16451. ZEELANDHALLEN TE GOES VANDAAG MORGEN ZATERDAG 14.00-22.00 u. 11.00-22.00 u 11.00 - 18.00 u. intrede in de gemeenteraad met maximaal drie respectievelijk twee zetels. In Amsterdam zou de CD het zetelaantal verdubbe len tot vier zetels (van de 45). Daarentegen verliest de CP'86 (Centrumpartij '86) mogelijk haar ene zetel in de Amsterdam se raad. In Rotterdam boekt de ze partij volgens de peilingen maximaal twee zetels winst en komt daarmee op drie. Voor de CD wordt dezelfde winst ver wacht De Rotterdamse raad telt net als de Amsterdamse in totaal 45 zetels. Minister Van Thijn van binnen landse zaken reageerde gister avond geschrokken op de voor spellingen. „Het zijn schokken de en trieste cijfers. Volgens hem is de verwachte lage opkomst „koren op de molen van extreem rechts". „Gelukkig hebben de dat deze enorme investering „een nieuw trekpaard voor Rot terdam en onze nationale econo mie zal worden." De economi sche verwachtingen ervan zijn dan ook niet mis. Elke container méér levert volgens de bereke ningen een toegevoegde waarde op van 600 gulden voor de regio Rotterdam en van 400 gulden voor de rest van Nederland. Dat betekent voor de Nederlandse economie een jaarlijkse toege voegde waarde van 1,3 miljard gulden. Als de terminals in het jaar 2010 vol bezet draaien, zou dat aan extra werkgelegenheid bij ECT 1200 arbeidsplaatsen opleveren. De uitstralende werkgelegen heid (direct en indirect) naar an dere bedrijven wordt geraamd op 9000 banen. Met de bouw van de terminals en aanverwante werken is 7200 manjaren ge moeid. Eén miljard van de investerin gen zal door ECT worden inge bracht. De aandeelhouders van dit bedrijf (Internatio-Müller. Nedlloyd. Pakhoed en de Neder landse Spoorwegen) zullen daar voor het vermogen van ECT met 100 miljoen gulden versterken. B en W van Rotterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld in vesteringen voor bijna 700 mil joen gulden goed te keuren. Voor de eerste fase. die al in uitvoe ring is, was eerder door de ge meenteraad al 92.7 miljoen be schikbaar gesteld. Het rijk geeft aan de gemeente Rotterdam 150 miljoen gulden steun voor infra structurele voorzieningen. Advertentie Glasslijperij MELIESTE Kwaliteit in glas GOES Gerrit van der Valk (midden) loopt onder begeleiding op het platform van de luchthaven Schip hol. foto ANP ROTTERDAM (NPA/ANP) - De van belasting en premiefraude verdachte broers Gerrit en Arie van der Valk zijn woensdag vanuit Cu rasao op Schiphol aangekomen. Zij zijn direct naar een huis van bewaring gebracht. Twaalf zwart betaalde werknemers van het Van der Valk-restaurant Plaswijck in Rotterdam zijn maandag zonder pardon op straat gezet. De zwartwerkers moesten weg nadat de Fis cale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) invallen deed in andere restaurants van het concern. Volgens woordvoerder Jos Lensen van de Horecabond FNV bond ging het in Rot terdam om twaalf keukenmedewerkers. Zeven van de vijftien verdachten in het onder zoek naar het Van der Valk-concern moeten vandaag voor de officier van justitie verschij nen en daarna voor de rechter-commissaris in Den Haag. Over het lot van de overige moet nog worden beslist. De Haagse persofficier van justitie N. Zandbergen maakte dat gisteren be kend. In de loop van vandaag wordt bekend hoeveel verdachten er in voorarrest gaan. Het gaat in totaal om negen familieleden en zes medewer kers op administratief-boekhoudkundig ter rein. Gerrit van der Valk werd zondag in Willemstad gearresteerd. Arie meldde zich dinsdag bij de justitie op Curasao. Als de rechter-commissa ris vandaag bewaring beveelt, geldt dit voor tien dagen. Vervolgens kan de officier van jus titie een verlenging vorderen. Officieel kunnen de arrestanten in totaal 102 dagen vastzitten voordat hun proces in Den Haag begint. Officier van justitie Zandbergen leek niet on der de indruk van de klacht van advocaat L. Spigt. Deze coördinerend raadsman van een groep advocaten die de verdachten zal begelei den, is vooral verbolgen over de aanhouding van de zes maanden zwangere Elfie van der Valka „Ik vind het heel erg dat een zwangere vrouw en moeder van vier kinderen vastzit. Zij weet niks. het is alleen een poging om haai man onder druk te zetten. Ik hou niet van die technieken", aldus de advocaat. Maar volgens Zandbergen gaat het om een weloverwogen aanhouding. pagina 2: een wereld op zich kiesgerechtigden nog een week om bij zinnen te komen", aldus Van Thijn. „Ik heb nog de hoop dat veel mensen als puntje bij paaltje komt op andere gedach ten komen. Niemand wil toch dat de democratie kapot ge maakt wordt?" VVD-ffactieleider en lijsttrekker Bolkestein zei dat de politieke partijen zich de komende dagen extra zullen moeten inspannen om zo veel mogelijk mensen naar de stembus te krijgen. Vol gens hem is de geringe animo bij de kiezers om voor de gemeente raad te gaan stemmen vooral in gegeven door onverschilligheid en cynisme. „Heel veel mensen denken: het maakt voor m'n ei gen situatie niets uit of ik wel of niet ga stemmen. Het is van geen enkel belang". Amsterdam In Amsterdam keert de PvdA waarschijnlijk niet meer als grootste partij terug. Inter/View voorspelt 9 tot 11 zetels voor de sociaal-democraten tegen 12 ze tels nu. D66 zou in de hoofdstad van negen naar twaalf zetels kunnen stijgen, waarmee de De mocraten de grootste hoofdste delijke fractie gaan vormen. Vol gens de Amsterdamse D66-lijst- trekker Bakker versterkt dit de kansen van zijn partij op het hoofstedelijke burgemeester schap. In Rotterdam dreigt de PvdA eveneens haar traditio neel leidende rol te verliezen, on danks de komst van 'zwaarge wichten' als Simons en Kom brink. Ook in Almere wordt de PvdA mogelijk tot de tweede (of zelfs derde) plaats teruggedron gen. In Maastricht levert het CDA volgens de peilingen welis waar vier tot zes zetels in, maar blijft het wel de grootste partij. Lubbers: aow in '95 netto hoger ALPHEN AAN DEN RIJN (NPA) - Bejaarden met een klein pensioen gaan er volgend jaar niet op achteruit, maar krijgen er geld bij. Dat kan, omdat het kabinet voor 1995 nog eens twee miljard gulden alge mene lastenverlichting in het vooruitzicht stelt. Hierdoor gaan niet al leen de netto-lonen om hoog, „maar moet het ook mogelijk zijn de aow en uitkeringen net to te verhogen". Dat zei premier Lubbers gister avond tijdens een CDA- manifestatie in Alphen aan den Rijn. Onder 65-plussers ont stond de afgelopen we ken veel onrust over de CDA-plannen voor de komende kabinetspe riode. Als gevolg van de door het CDA voorge stane bevriezing van uit keringen gaan de ao- w'ers er in vier jaar totaal zes procent op achteruit. Volgens Lubbers kan de belastingverlaging, daar de scherpe kantjes van af halen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft de afgelopen weken 36 jongeren in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar op gepakt. Zij worden verdacht van een reeks inbraken en ver nielingen in de Middelburgse wijken Dauwendaele en Magi- straatwijk. De jongeren, afkom stig uit Middelburg en Oost- Souburg, bekenden dat ze zich de afgelopen maanden in wisse lend groepsverband schuldig hebben gemaakt aan 79 misdrij ven, waarmee een schade van 70.000 gulden werd aangericht. Aan de zaak heeft een onder zoeksteam van vijf mensen zes weken lang gewerkt. Tegen achttien jongeren is pro ces-verbaal opgemaakt Twee van hen zijn voorgeleid aan de officier van justitie. Vijftien jon geren zijn voor een alternatieve straf doorverwezen naar het Halt-bureau. Drie jongens zijn niet vervolgd, omdat hun deel name aan de misdrijven niet kon worden vastgesteld- De groep heeft diverse malen de ruiten van een school in Dau wendaele ingegooid. Ook wer den openbare eigendommen vernield. De diefstallen werden voornamelijk gepleegd uit onaf gesloten schuurtjes, auto's en sportaccommodaties. Woordvoerder L. P. Kuijl van de politie Zeeland, district Walche ren. wijst erop dat juist het open breken van afgesloten schuur tjes en auto's een grote drempel was voor de jongeren. Het aan brengen van goede sloten op de deur heeft, volgens hem. wel de gelijk zin. „Mensen denken vaak: 'Elk slot is te breken. Als dieven willen inbreken, lukt ze dat toch wel'. Deze groep bewijst dat dat niet altijd het geval is. Afgesloten auto's en schuurtjes durfden zij niet te kraken." De jongeren stalen voor 30.000 gulden aan fietsen, bromfietsen, gereedschap, autoradio's en contanten. De overige 40.000 gulden schade is aangericht door vandalisme. De politie heeft het grootste gedeelte van de buit weer aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven. Het geld dat de jonge dieven stalen, is opgegaan aan snoep, aldus Kuijl. De jeugdige criminelen ver klaarden dat verveling het mo tief was voor hun daden, 's Avonds verzamelden de jonge ren zich ergens in de wijk. Van- daaruit besloten ze wat ze zou den gaan doen. Van enige orga nisatie is volgens de politie woordvoerder geen sprake. Twee jaar geleden rolde de poli tie ook al een grote jeugdbende uit Dauwendaele op. In totaal werden toen 55 jongeren opge pakt die 106 misdrijven op hun kerfstok hadden. Als motief gaf een aantal jongeren ook toen op dat zij het deden uit verveling. Jeugdhonk Bellen duurder Telefoneren ivordtper 1 april ge middeld drie procent duurder. Langdurig bellen in de directe omgeving gaat meer kosten en internationaal telefoneren min der De abonnementstarieven blijven gelijk. PTT Telecom wil bovendien alle tarieven tot 1996. wanneer BTW moet worden geheven, ge- O lijk houden O Radarketen De binnenvaart, maar ook de medewerkers van de verkeers posten langs de Westerschelde. zijn ongelukkig met de nieuive opzet van de Schelderadarke- ten. Vooral de nieuwe indeling van de marifoonkana len zou tot gevaarlijke Q situaties leiden. I J Schaatsrecord Annamarie Thomas heeft in Ha- mar het Nederlands record op de 1000 meter schaatsen verbe terd. De studente uit Nijetrijne voltooide de afstand in 1 minuut en 20.94 seconden. De Olympi sche medaille ivas voor Bonnie Blair uit O de Verenigde Staten. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Sport: 21, 22 en 23. Naar aanleiding daarvan werd in de wijk in het kader van de so ciale vernieuwing een jeugd honk geplaatst. Volgens Kuijl is dat project geen mislukking. „De overlast nam na de opening van het jeugdcentrum snel af. maar je moet nooit de illusie hebben dat zo'n project de hele jeugd aanspreekt. Jeugdcrimi naliteit is van alle tijden, alleen de uitingsvormen veranderen. We streven naar beheersbaar heid van het probleem." Sinds januari is in verschillende wijken in Middelburg een wijk agent actief. Eén van zijn taken is contact houden met de jeugd. De politie acht het daarom niet noodzakelijk extra surveillan ces te doen in de wijk. DEN HAAG (NPA) - Het Westen heeft lauw gereageerd op het voorstel van president Jeltsin om een eendaagse top te beleg gen om te proberen op één lijn te komen over Bosnië. Daaraan zou moeten worden deelgeno men door de VS, Engeland, Frankrijk, Duitsland en Rus land. Volgens de Duitse minister van buitenlandse zaken Klaus Kin kel moet zo'n conferentie van re geringsleiders eerst goed wor den voorbereid. Zijn Franse col lega Alain Juppé meent dat er eerst een akkoord moet komen tussen Russen. Amerikanen en Europeanen. Londen noemt het 'een interessant idee'. Belgie wil dat de EU-troika (gaande, zit tende en komende voorzitters - Belgie, Griekenland. Duitsland) aan een dergelijke conferentie meedoet. De ambassadeurs van de NAVO- landen zijn woensdag in Brussel voor het eerst bijeen geweest sinds het verstrijken van het ul timatum aan de Bosnische Ser viërs. De zestien twijfelen eraan of het mogelijk is via het dreigen met luchtaanvallen, het zgn. Sa rajevo-scenario. vrede in andere delen van Bosnië te bewerkstel ligen. Voor het bewaken van stukken geschut rond de vele andere be legerde steden zouden zeer veel grondtroepen nodig zijn. En die wil men vanwege de grote risi co's niet sturen. Bestand De Kroaten en moslims in Bos nië zijn woensdag m Zagreb een bestand overeen gekomen. Het staakt-het-vuren moet vanmid dag om 12 uur ngaan. Alle wa pens die een kaliber van 12,7 mm of meer hebben, moeten aan de Door ijs gezakt AMSTERDAM (ANP) - Een jon getje van vijfjaar oud is woens dagmiddag in Amsterdam bijna verdronken nadat hij door het ijs was gezakt. De politie waar schuwt vanwege dc invallende dooi voor het uiterst onbe trouwbare ijs. Het kind speelde op het bevro ren water langs de J.Poststraat in Amsterdam toen de ijsvloer het plotseling begaf. Hij schoof eronder en kon er door omstan ders na enkele minuten onderuit gehaald worden. Toevallig pas serende agenten hebben het slachtoffertje gereanimeerd. Hij is opgenomen op de intensive care-afdeling in een ziekenhuis. VN worden overhandigd of wor den teruggetrokken tot op 20 km van het front in Midden-Bosnië. Dat is bekend gemaakt door de Japanner Akashi, de speciale VN-gezant voor Bosnië. De bespreking, onder auspiciën van de VN. werd gevoerd door de commandant van het Bosnische leger, Rasim Delic, en de chef van de Bosnisch-Kroatische troepen. Ante Roso (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1