EEliSE COURANT Ultimatum voor rest van Bosnië /ifl kleinties Topman Van der Valk-concern vast in gevangenis op Curasao PvdA laat koppeling lonen en uitkering gedeeltelijk vallen 4 WEKEN Cabinet rekent zich olgens Lubbers niet ijk met hogere groei Giethoorn sfeervol decor NK VOOR 13,- Politieke druk om succesvolle 'Sarajevo-formule' opnieuw toe te passen ineeuw verrast verkeer: lieer dan 500 botsingen Kans op sneeuw Wolkenvelden en vannacht kans op sneeuw. De zuidoostelijke ivind neemt vanavond toe naar matig. Tempera tuur rond het vriespunt. |7e jaargang no. 44 nsdag 22 februari 1994 isse nummers 1,50 Opgave advertenties per telefo 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: Postbus 18. 4380 AA Vlissinger Gouden Beer De jury van het filmfestival van Berlijn heeft de film „In naam van de vader" van de Ier Jim Sheridan maandag bekroond met de Gouden Beer. Met de ju rykeuze konden de meeste ken ners instemmende film behan delt een politiek thema, is emo tioneel en werd film isch gemaakt met ge- O paste dramatiek. O Delta Expo De Guidor Award van de gelijk namige Nederlandse gidsenor- ganisatie is maandag uitgereikt aan de Stichting Delta Expo op NeeltjeJans. De uitreiking in het Topshuis vond plaats in het kader van de viering van We- reldgidsendag in de gemeente Veere. De gidsen menen dat Delta Expo als attractie op de zelfde hoogte staat als de Am sterdamse grachten en de Hollandse bollen- O velden. I O txposili® OostcvSftde A Jk ui ■niMiimiiiii in 'i Schaatsen De vijfde plaats en een natio naal juniorenrecord. Dat bracht de Olympische 1500 meter de Ne derlandse deelneemsters. De vijfde plaats k wam op naam van Annamarie Thomas (foto), het record was voor Tonny de Jong. Thomas klokte 2.03.70. De Jong werd tieTidc in 2.05,18 en Carla Zijlstra 22ste "T in 2.08,49. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Varia: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9. 11, 13 en 15; Sport: 16, 17, 18 en 19 DEN HAAG (NPA) - De PvdA wil in de jaren 1995-1997 de uit keringen niet gelijk optrekken met de lonen. De koppeling tus sen lonen en uitkeringen mag maar voor tweederde doorge voerd worden. De sociaal-de mocraten hebben dit meege deeld aan het Centraal Planbu reau (CPB). Tot nu toe hield de PvdA officieel vol van jaar op jaar te willen bezien of de kop peling al dan niet zou kunnen worden toegepast. Het CPB publiceerde gisteren de resultaten van een onderzoek naar de economische gevolgen van de verkiezingsprogramma's van de verschillende politieke partijen. Woordvoerders waren er als de kippen bij om het CPB- onderzoek voor te stellen als de bevestiging van het eigen gelijk. CDA-lijsttrekker Brinkman zei gisteravond in Zaanstad tijdens een verkiezingsbijeenkomst dat het Planbureau zijn partij een ruime voldoende heeft gegeven. „Ruim honderdduizend mensen extra aan de slag. Met name in de marktsector. En wij proberen deze cijfers niet. zoals de andere partijen doen. op te poetsen door een forse stijging van de deeltijdarbeid in te boeken. Bo vendien komen de modale inko mens er bij ons het beste vanaf'. Koopkracht Evenals andere politici sloeg ook Brinkman een aantal pagi na's in het CPB-rapport behen dig over. Hij repte niet over het feit dat het financieringstekort en de staatsschuld als gevolg Gestolen motoren in onderdelen naar Curasao GRONINGEN (ANP) - De Gro ningse politie denkt met de aan houding van bijna veertig men sen een omvangrijke reeks mo tordiefstallen te hebben opge lost. Zeker 45 motoren met een gezamenlijke waarde van een miljoen gulden werden ont vreemd. De meeste zijn in on derdelen verscheept naar Cu racao. Twee politiemensen gingen naar Curasao, waar zij samenwerkten met de plaatselijke politie en justitie. Ook werden in Gronin gen, Dordrecht. Amsterdam en Amersfoort huiszoekingen ge daan en nam motoren, onderde len daarvan, enkele vuurwapens en verdovende middelen in be slag. van de CDA-plannen zullen stij gen. Wel gaf hij ruiterlijk toe dat de koopkrachtontwikkeling bij het CDA er op de korte termijn niet vrolijk uitziet. „Maar daar staat tegenover dat de werkgelegen heid op termijn zodanig verbe tert dat weer gekoppeld kan worden". zie ook pagina's 2 en 3. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 a r ipnze correspondenten n USSEL - Het NAVO-ultima- n dat heeft geleid tot het op- 11 fen van de belegering van 'rajevo, moet ook toegepast rden bij de andere veilig- dszones in Bosnië. Met die n et komen diplomaten van de Jsropese Unie en de VN van- 1 ddag in Bonn bijeen voor een t ste overleg over het weer op D ig helpen van de vredeson- handelingen in Bosnië. Rus- l d stuurt zijn speciale Bosnië- ant Tsjoerkin naar het he ldin Bonn, waar ook de Ame- aanse bemiddelaar Redman n iwezig zal zijn. - Russische minister van bui- ilandse zaken Kozyrev zei andag dat Moskou grote twij- aheeft over herhaling van de rajevo-formule'. Rusland arschuwde het Westen dat dag dat het regeringsleger zal doorvechten voor de bevrijding van veel meer gebied. De VN keurde vorig jaar al een resolutie goed waarin wordt op geroepen tot de bescherming van de veilige gebieden 'met alle mogelijke middelen', inclusief luchtaanvallen. Die resolutie biedt volgens deskundigen ech ter alleen ruimte voor luchtaan vallen wanneer VN-blauwhel- men zelf worden belaagd. Frankrijk zal tijdens de eerstko mende zitting van de Veilig heidsraad officieel voorstellen Sarajevo onder VN-bestuur te stellen. Dat zei de Franse presi dent Francois Mitterrand maan dagavond tijdens een tv-toe- spraak. In een telefoongesprek met kanselier Kohl heeft ook president Jeltsin aangedrongen op VN-bestuur voor Sarajevo en wil hij versterking van de 'veilige gebieden' voor moslims. IEBERGEN (ANP) :euwval in het zuiden en oos- :i van Nederland heeft maan- iteen groot aantal botsingen het verkeer veroorzaakt. 0 andagavond waren er bij de ldkamer van de landelijke itiediensten in Driebergen 1 aanrijdingen geteld waarbij voertuigen betrokken wa- Volgens de meldkamer door de botsingen 27 nsen licht gewond. Zeeland werden 70 verkeers- jevallen gemeld. In de regio abant Midden West veroor- kte hevige sneeuwval 228 i uijdingen. Op de rijksweg A2 aden rond het middaguur aan beide zijden van de brug bij Zaltbommel files met een lengte van 12 kilometer. Het sneeuwfront is in de loop van de middag over het oosten weggetrokken. Rond vier uur maandagmiddag waren de meeste verkeersproblemen vol gens de meldkamer opgelost. Rond kwart voor zes sprak een zegsman van Driebergen zelfs over een opvallend rustige avondspits met weinig files. Toch vonden na vier uur 's mid dags in de regio Gelderland Noord nog 60 aanrijdingen, in de regio Twente 15 en in de regio IJsselland 10 aanrijdingen. zie ook pagina 9 Hoogbejaarde ligt tien dagen gewond in huis DELFT (ANP) - De politie in Delft heeft maandag een 91-ja- rige vrouw gevonden die tien dagen gewond in haar woonka mer op de grond heeft gelegen. Kennissen hadden de politie gealarmeerd dat zij de vrouw al dagenlang niet hadden gezien. Met een hoogwerker van de brandweer kon de politie via het balkon de woning binnen. Daar troffen zij in het onverwarmde huls de vrouw aan. De vrouw was gevallen. Zij kon niet meer opstaan. De vrouw was ernstig ondervoed en onderkoeld. Wel was ze nog bij kennis. Ze is over gebracht naar een ziekenhuis in Delft. het niet opnieuw gepasseerd wil worden, zoals het zich door het NAVO-ultimatum voor het blok gezet voelde. De Amerikaanse president Clinton neigt er even eens naar te wachten met nieuwe dreigementen en eerst de onderhandelingen een kans te geven. Elke inbreuk op de wa penstilstand zal echter leiden tot een klap door de NAVO, al dus Clinton. Geschut VN-gezant in Joegoslavië Akas- hi en commandant Sir Michael Rose van de blauwhelmen in om tijdens een persconferentie in Napels dat „wapentuig dat niet onder onze controle staat, zal worden gebombardeerd. El ke beschieting van Sarajevo zal voor ons ook aanleiding zijn het vuur te openen". Nederland, Engeland, Frank rijk, België en verscheidene an dere landen pleitten maandag voor een herhaling van de 'Sara jevo-formule' bij de vijf andere veiligheidszones: Tuzla, Gorad- ze, Srebrenica. Bihac en Zepa. Op die manier moet voorkomen worden dat geschut dat uit de bergen bij Sarajevo is wegge haald aan andere frontlijnen wordt ingezet. „Het zou dom zijn wanneer we niet nagaan of het ook elders werkt", zei een VN- functionaris. Minister Kooijmans van buiten landse zaken is dezelfde mening toegedaan. Hij benadrukte ver der dat volgens het NAVO-be- sluit luchtsteun kan worden ver leend wanneer de aflossing van de VN-troepen in de moslim-en claves Srebrenica en Zepa wordt verhinderd. Op die manier zou ook het voor de hulpverlening vitale vliegveld van Tuzla kun nen worden heropend. Volgens Boorda zijn de 150 NA- VO-gevechtsvliegtuigen „overal op voorbereid". Gevechten De gevechten tussen moslims en Serviërs bij Bihac en Tuzla zijn inmiddels opnieuw opgelaaid. De onderminister van defensie in de door moslims gedomineer de Bosnische regering zei maan- Bosnië schaarden zich maandag wel achter het idee het ultima- ITERDAM (ANP) - Premier ibers ontkent ten stelligste het kabinet zich met het jdag overeengekomen pak- lastenverlichting voor bur- sen bedrijven van vijf mil- en Essing (59) verleden KMAAR (NPA) - Naar pas teren bekend werd is vorige ek de organisator Ben Essing 59-jarige leeftijd overleden. >ing verwierf grote faam ir in 1964 The Beatles naar i woonplaats Blokker te ha- voor een concert in de plaat- ijke veiling. De Westfries npte al een jaar met gezond- isproblemen. burgemeesterszoon was r Essing in 1956 een leidende weggelegd bij het op touw en van grootse jeugdfeesten Slokker. Mkmaar startte Essing later eigen managementkantoor irbij tientallen Noordhol- dse bands hun belangen on- brachten. Daaruit vloeide latere organisatiebureau In- 'ssing in Heerhugowaard rt. Met dit bedrijf zette hij otscheepse televisie-inzame- sacties op. Zijn meest suc- rolle actie was 'Geven voor en' in 1974, waarbij Neder- d 70 miljoen gulden stortte rde kankerbestrijding. jard rijk zou rekenen door te veel vooruit te lopen op een ho gere economische groei. Lubbers pareerde maandag op een CDA-verkiezingsbijeen- komst in Rotterdam verwijten dat de coalitie de huid verkoopt voordat de beer is geschoten. Het kabinet gaat volgens Lub bers voor de jaren 1994 en 1995 samen uit van een economisch herstel van 3 procent. Het Cen traal Planbureau werkt normaal met behoedzame scenario's en komt uit met ramingen van 1,75 per jaar op een totaal van 3,5 procent voor '94 en '95. Dus snijdt het verwijt dat het kabi net zich rijk rekent geen hout, al dus Lubbers. Zonder zich uit te laten over de vraag welke coalitie na de ka merverkiezingen moet aantre den, is PvdA-leider Kok er wel van overtuigd dat het er voor de laagstbetaalden slecht uit gaat zien zonder sterke PvdA. Hij zei dit maandagavond op een par tijbijeenkomst in Venlo. Kok verzekerde de aow'ers dat zij niet bezorgd hoefden te zijn over het behoud van hun oude dagsvoorziening. Wel moet vol gens hem goed worden nage dacht over de betaalbaarheid van de aow. In dit verband be pleitte hij premiebetaling naar draagkracht. Kok zei dat door loonmatiging, in combinatie met lastenverlich ting, de koopkracht kan worden opgevijzeld. Hij noemde ar beidstijdverkorting een model van gisteren. Advertentie -BROODJES EN SLA. oarmavlees, Igram IShoarmabroodjes, pakt 6 stuks JfltT iGemengde sla, [soorten, zakje200gram gelden t/m zaterdag 26 februari as Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. turn ook elders in Bosnië toe te passen. De Serviërs waren op dat moment nog bezig het laat ste geschut uit de 20-kilometer- zóne weg te halen. NAVO-admi- raal Boorda waarschuwde daar- Lammert Huitema voert op de hoofdvaart van Giethoorn de kopgroep van zes man aan. foto ANP GIETHOORN - Giethoorn, het „Venetië van het noorden", was gisteren het sfeervolle de cor van het NK schaatsen op natuurijs. Lam mert Huitema heerste er als een echte veld heer. Hij sloopte in het nationaal kampioen schap over honderd kilometer het complete peloton en reed met voorsprong over de fi nish. Nog geen halve week eerder had de nieuwe kampioen de dood in de ogen gekeken. Tijdens een trainingsritje zakte hij door een net dicht gevroren wak, kwam onder het ijs terecht en kon maai- ternauwernood het vege lijf redden. Toen de kopgroep, die al vroeg in de wedstrijd onstond, op de huid werd gezeten door een ach tervolgend negental ging Huitema er alleen vandoor. Van kop, zoals Joop Zoetemelk toen hij wereldkampioen werd. zie ook pagina 19 Massale sterfte vogels in Britse kustgebieden LONDEN (RTR/AFP) - Meer dan 50.000 zeevogels zijn de af gelopen weken dood aangetrof fen op de Britse kusten. De oor zaak van de mysterieuze vogel sterfte, waaraan nog geen eind is gekomen, lijkt te liggen in schaarste aan vis in hun voed- selgebieden. Dit heeft de ornito- loog Martin Hoybeck van de universiteit van Aberdeen maandag verklaard. Duizenden papagaaiduikers, zeekoeten en andere vogels zijn aangespoeld op de Noordzee kusten van Noordoost-En ge land tot de Shetland-eilanden. zo deelde de Britse vogelbe scherming mee. Deze organisa tie, die vorige week alarm sloeg, zegt dat de vogels van honger zijn omgekomen. Wetenschappers denken dat de scholen vis als gevolg van het stormachtige weer zich op an dere plaatsen dan gebruikelijk ophouden. Dit zou verklaren waarom niet alleen jonge vogels doodgaan, zoals vaker in de win ter, maar de meeste aangetrof fen vogels volwassen exempla ren zijn, die normaliter zonder probleem overleven. WILLEMSTAD (NPA) - Gerrit van der Valk, topman van het Van der Valk-horecaconcern, is op het strand van Curasao gear resteerd. Hij vierde daar vakan tie. Van der Valk wordt ver dacht van belasting- en premie- ontduiking. Hij verblijft nu in de Koraalspecht-gevangenis op het eiland. Ook broer Arie van der Valk vierde daar vakantie, maar is intussen vertrokken. Het openbaar ministerie op Cu rasao wil geen antwoord geven op de vraag of ook hij wordt ge zocht. De arrestatie vond plaats in het kader van een grootscheeps on derzoek van de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) naar belasting- en pre miefraude bij het concern in Ne derland. Gerrit van der Valk is inmiddels verhoord door de rechter-commissaris op Cu rasao. Hij moet binnen tien da gen worden overgebracht naar Nederland. De arrestatie van Van der Valk. onder begeleiding van twee Ne derlandse FlOd-rechercheurs, viel samen met invallen en arres taties bij diverse vestigingen in Nederland. Zoals gemeld is zon dag op dertien verschillende plaatsen huiszoeking verricht Op Curasao exploiteert Van der Valk het Plaza Hotel in hartje Willemstad. In deze vestiging is geen inval gedaan. De jonge telg Marc van der Valk, die het hotel leidt, wordt niet verdacht. De familie Van der Valk heeft bij monde van haar advocaat mr. L Spigt laten weten dat Justitie een onderzoek heeft ingesteld „vanwege een geschil over de hoogte van de af te dragen belas tingen". Justitie heeft al eerder voorstellen gedaan om tot een definitieve afwikkeling te ko men. maar die zijn door het con cern afgewezen. De FlOd deed gisteren huiszoe king bij de Zilverfabriek in Voor schoten. een onderdeel van het concern waar onder meer het be stek voor de restaurants, hotels en motels wordt gemaakt. Bij een aantal banken is de admini stratie van de Van der Valk-be drijven gevorderd. Bij de huiszoekingen van zon dagavond in horecavestigingen en woningen zijn voornamelijk administratie bescheiden en computerbestanden in beslag Gerrit van der Valk. Advertentie) genomen. De werknemers die bij de invallen in de horecagelegen heden in Akersloot. Haarlem mermeer en Tiel zijn aangetrof fen worden nog gehoord. Verdenkingen Veertien personen zijn aange houden op verdenking van on juiste opgave van betaalde lo nen aan de belastingdienst, op zettelijk onjuiste aangifte van omzet- en loonbelasting en het niet aanmelden van werkne mers bij de bedrijfsvereniging. Donderdag worden ze voorge leid aan de officier van justitie en de rechter-commissaris. De FIOD begon een paar maan den geleden met het onderzoek naar het concern, dat zich uit strekt over de periode 1990-1994. Eerder heeft de dienst het con cern nooit op een dergelijke ma nier doorgelicht. Tussen 1983 en 1985 is er wel een transactie ge weest tussen Van der Valk en justitie nadat er te weinig belas ting was betaald. zie ook pagina 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1