Vijf miljard voor verlagen lasten Hoop op doorbraak rond Sarajevo «I^ASPRINT PHOTO comma Mandela hoopt op verkiezingen met alle partijen W BERGER Arafat: Lubbers is bereid te bemiddelen 4 WEKEN Het beste voor uw herinneringen Mogelijk in 1995 koppeling Ionen-uitkeringen Tarief eerste schijf omlaag Eindelijk goud voor Dan Jansen Waarschuwing voor wakken Brand in Drents natuurgebied PILAAR r taxatie n Dimarelle reportage 31 tm 37 VOOR/13,- JA, ik wil: De PZC Opnieuw zonnig Zonnig, maar heiig weer. Zioakke tot matige oostelijke wind. Maximumtem peratuur ongeveer 2 graden. 237e jaargang no. 42 Zaterdag 19 februari 1994 Losse nummers 2,00 Vlissingen Middelburg Goes DEN HAAG (ANP) - Het kabinet ieeft vrijdag besloten vanaf volgend jaar vijf miljard uit te itekken voor lastenverlichting. Ook dit jaar wordt al een flink bedrag ingezet. Door deze ope ratie komt de koppeling tussen lonen en uitkeringen vanaf 1995 uogelijk in beeld. Premier Lub bers heeft dat vrijdag na afloop de ministerraad meege deeld. get verdelen van vijf miljard is mogelijk omdat het kabinet een blijvende belasting meevaller van twee miljard ook nog een voordeel bij de sociale fondsen heeft. Bovendien loopt ie belastingmeevaller in 1996 op lot 2,6 miljard. Daarnaast zal er volgens berekeningen van het Centraal Planbureau volgend jaar sprake zijn van een hogere economische groei dan ge raamd. Ook dat levert het Rijk extra inkomsteop. De belastingmeevaller wordt ge bruikt om vanaf 1 juli dit jaar het werkgeversdeel van de ww-pre- mies te verlagen. Daarvoor wordt twee miljard uitgetrok ken. Ook vindt vanaf die datum een verlaging van het tarief van de eerste belastingschijf plaats met 600 miljoen. Vanaf 1 januari volgend jaar wordt de laagste belastingtarief met twee miljard verlaagd. Het restant van de meevaller wordt onder meer gebruikt om de vennootschapsbelasting wat te verlagen. Nu moet over de eer ste 250.000 gulden van de winst 40 procent belasting worden be- tald, en daarna 35 procent. Straks hoeft alleen over de eer ste ton winst 40 procent te wor den betaald. Volgens Lubbers is er ook nog geld over om het financierings tekort voor 1994.1995 en 1996 op 3,75 procent van het netto natio naal inkomen te brengen. Eer der was uitgegaan van een te kort van 3.9 procent voor dit DEN HAAG (ANP) - Het KNMI waarschuwt schaatsers komend wekeinde op te passen. Het ijs heeft begin deze week te lijden ge- ad van de harde wind. Openingen die daardoor ontstonden, zijn later weer dichtgevroren. Destukken ijs die er het mooist uitzien, zijn echter het meest verra- irlijk omdat het erg dun is. Schaatsers moeten volgens het KNMI zich op ijs begeven dat is vrij gegeven door een ijsvereniging of een gemeente. Op de ijslijn via 06- 5775 is meer informatie te krijgen. Volgens de woordvoerder van het KNMI zal het ijs het hele weekeinde blijven aangroeien. Desondanks moeten ook de ijsliefhebbers in het noorden van het land, waar het barder heeft gevroren, goed uitkijken. EMMEN (ANP) - Sinds vrijdagavond woedt een grote brand in een heide- en veengebied op de grens van Zuidoost-Dren- the en Duitsland. Het vuur in het natuurreservaat werd om kwart over negen ontdekt. Over de omvang bestond gister avond laat nog geen duidelijkheid. Volgens de politie zijn er tot nu toe zes brandhaarden ont dekt. De brandweerkorpsen van Emmen en Schoonebeek zijn gisteravond direct begonnen met bluswerkzaamheden. Staatsbosbeheer is gewaarschuwd in verband met een kudde schapen in een schaapskooi die gevaar loopt. SCHIPHOL (ANP/NPA) - Het Afrikaans Nationaal Congres zal alles doen om de extreem rechtse partijen over te halen deel te nemen aan de eerste vrije verkiezingen in Zuid-Afri ka. „Maar we moeten het belang \an de organisaties in de Vrij heidsalliantie niet overdrijven. Ze hebben waarschijnlijk niet eens de capaciteit een burger oorlog te voeren", zei Nelson Mandela vrijdag tijdens een persconferentie op Schiphol. De ANC-voorman bracht donder dag en vrijdag een bezoek aan Nederland. In Zuid-Afrika hebben het ANC en de regering alle politieke par tijen uitgenodigd maandag de voorgestelde veranderingen in de grondwet te bespreken. Ook de ultraconservatieve blanke partijen, de twee thuislanden Ciskei en Bophuthatswana en de Inkatha-partij die zich in de Alliantie hebben verenigd uit protest tegen de verkiezingen van eind april, zijn gevraagd. premier Johannes Rau van Nordrhein-Westfalen. Met Ara fat praatte bij over de onderhan delingen in het Midden-Oosten en Zuid-Afrika. Mandela riep via Rau Duitsland op bij te dragen aan de economische ontwikke ling van Zuid-Afrika. Een zelfde pleidooi hield hij vrijdagmiddag in een forumdiscussie met Ne derlandse ondernemers over za kendoen in Zuid-Afrika. „Het was een succesvol en productief bezoek", concludeerde Man dela. Tijdens de ereronde door het Vikingskipet nam Jansen dochtertje Jane Danielle op de arm. De baby zwaaide routineus mee naar de 11.000 toeschouwers. Op het erepodium huilde Jansen nog één keer om andere Jane, zijn zus die in 1988 aan leukemie overleed. foto EPA HAM AR - De Dan Jansen-Story kreeg gisteren een happy end. In zijn ultieme Olympische ra ce, bij zijn vierde Spelen, won de Amerikaan eindelijk de gouden medaille die zelfs zijn concurrenten, van nummer twee tot en met nummer laatst, hem gunden. Met 1.12,43 ves tigde Jansen tevens een wereldrecord. Ook zijn laatste Olympische Spelen leken op een drama uit te lopen. Na eerdere mislukkin gen in Sarajevo, Calgary en Albertville, ging het op de 500 meter in Hamar weer mis. Een misslag in de laatste bocht hield Dan Jansen ook in zijn zevende Olympische race van het podium. In de voorlaatste bocht van de 1000 meter was het weer kantje boord. Twee keer greep Jansen richting ijs. Maar hij bleef overeind en de reste rende meters gingen als in een roes zo snel. Aan de finish had Jansen 29/100e seconde voor sprong op Igor Zjelezovski, die zijn carrière af sloot zonder olympisch goud. De Rus Sergei Klevsjenja, tweede op de 500 meter, pakte op de kilometer het brons: 1.12,85. „Ik feliciteer Dan van ganser harte, hij is een geweldig sport man", prees de nummer drie. jaar. Ook tegenvallers bij de aardgasbaten kunnen naar ver wachting van het kabinet wor den opgevangen. Het kabinetsbesluit is een mix van ideeën van de PvdA en het CDA. De sociaal-democraten wilden de meevaller vooral ge bruiken voor lastenverlichting voor burgers, terwijl het CDA vond dat het geld naar de bedrij ven teruggesluisd zou moeten worden. Het CDA wilde daartoe, net als werkgevers en werknemers, de overhevelingstoeslag verlagen die bedrijven op het loon moeten betalen. Het kabinet heeft ech ter gekozen voor het plan van minister De Vries van sociale za ken om de ww-premies voor werkgevers te verminderen. Mo gelijk wordt volgend jaar echter alsnog voor de overhevelings toeslag gekozen, aldus Lubbers. De premier onderstreepte dat de lastenverlaging vooral bedoeld is om werk te scheppen door ar beid goedkoper te maken. Hij wees erop dat de collectieve las tendruk 1 procent hoger uit komt dan was verwacht. Dat komt overeen met een bedrag van vijf miljard, het bedrag dat het kabinet nu gebruikt om de lasten te verlagen. Vice-premi Kok meent dat de belastingverlaging een goede basis biedt om de komende ja ren met vertrouwen tegemoet, mede gezien „het prille herstel van de economie" BOUWMATKRIAI.KN GOES Experiment met 'balansuitkering' sociale zekerheid ROTTERDAM (ANP) - Nog dit jaar start de gemeente Rotter dam met een noviteit op het ge bied van de sociale zekerheid: de balansuitkering. De Rotter damse gemeenteraad stemde donderdagavond in met het voorstel van wethouder Hal- lensleben (Sociale Zaken) om een experiment op te zetten waarbij mensen met een mini muminkomen tijdelijk een ex tra uitkering krijgen. Via de balansuitkering moeten gezinnen die daarvoor in aan merking komen, een extra steuntje in de rug krijgen. Het gaat dan om een soort uitkering op maat, als bijvoorbeeld de kos ten voor een studie niet uit het gezinsbudget kunnen worden opgebracht. Nieuw vredesinitiatief VS, Europa en Rusland Nuttig Premier Lubbers gaat eind deze Maand op zijn beurt naar zuide lijk Afrika. Zijn bezoek is nuttig, Meent Mandela. „Het is goed dat fen regeringsleider van een land dat zo belangrijk voor ons is de veranderingen met eigen ogen pet." Mandela sprak in Nederland ook Met PLO-leider Yasser Arafat en van onze correspondent BRUSSEL - De aankondiging van een Servische terugtocht uit de de bergen rond Sarajevo en van een gezamenlijk vredesi nitiatief van Amerika, Rusland en Europa, heeft vrijdag tot voorzichtig optimisme geleid over een mogelijke doorbraak in de Bosnische burgeroorlog. Maar hoge NAVO-functionaris- sen waarschuwden tegelijker tijd dat het militaire bondge nootschap niet zal aarzelen bij wijze van strafactie een selec- Nelson Mandela vlak voor zijn vertrek op Schiphol. tief bombardement uit te voe ren op Servische artillerie, als die zondagnacht bij het ver strijken van het NAVO-ultima- tum nog op Sarajevo gericht staat. De aankondiging van een geza menlijk vredesinitiatief van Rusland. Amerika en de Euro pese Unie werd vrijdag in Athene gedaan door de Belgi sche minister van buitenlandse zaken. Willy Claes. Tot het geza menlijke optreden, een unieke diplomatiestap in de nu al bijna driejaar durende Balkanoorlog, werd besloten na overleg in Griekenland van een EU-delega- tie met de Russische minister Kozyrev en de Amerikaanse ge zant Redman. De vooruitgang op het diploma tieke vlak werd mogelijk na suc cesvolle Russische bemiddeling bij de Serviërs. De Bosnisch-Ser- vische leider Karadzic kondigde vrijdag aan dat zijn troepen al hun artillerie zaterdagnacht, 24 uur voor het verstrijken van het NAVO-ultimatum. op '20 kilome ter van Sarajevo zullen hebben terugggetrokken. De NAVO gaat esondanks door met de voorbereidingen voor een eventuele luchtactie. Bron nen bij het militaire bondge nootschap bevestigden tegen- van woning of bedrijfspand: beëdigd taxateur I CEES KOLE L™ Weslslraat 1, Kapelle, tel. 01102-12614 I over deze krant dat de NAVO zondagnacht, direct na het ver strijken van de 'deadline' van 01.00 uur, vliegtuigen naar Sara jevo zal sturen, als de Serviërs dan niet al hun zware wapens hebben terugggetrokken. Slech te weersomstandigheden zou den een precisiebombardement slechts enkele uren kunnen ver tragen. De NAVO-actie zou zeer beperkt zijn en meer het karak ter hebben van een strafactie, al dus bronnen die anonimiteit eis ten. De ministers van defensie van de VS, Engeland. Frankrijk en Ne derland - de vier landen die een eventuele luchtactie uitvoeren - zetten zondag in Italië de klok ken gelijk. Zij zullen de operatio nele details bespreken en afspra ken maken over hetmilitaire antwoord wanneer de Serviërs uit wraak blauwhelmen aanval len. De aankondiging van de Ser viërs dat het beleg van Sarajevo wordt opgeheven, lijkt de druk echter van de ketel te halen. De VN-commandant in Sarajevo, Rose, toonde zich vrijdag opti mistisch. Volgens de Russische minister Kozyrev kan de Servi sche terugtrekking 'het begin van het einde van de oorlog' in luiden. In het Westen ging de opluch ting gepaard met argwaan, dat ook deze doorbraak uiteindelijk niets voor zal stellen. De eerste verslagen wijzen erop dat zware sneeuwval in de bergen de terug tocht belemmert, en dat de Ser- ven nog geen 80 van hun 500 zwa re wapens bij de VN hebben in geleverd. zie ook pagina's 2 en 3 Advertentie GROENLINKS GOES tel. 28984 Het gemeenteraadsprogramma kunt u aanvragen: MIDDELBURG TERNEUZEN VLISSINGEN tel. 28972tel. 19341tel 72197 ajc>r/ixz>ri Lange Nooröslraat 2 Middelburg 01180-40293 De aanleg voor de brug-tunnelverbinding tussen de Deense eilanden Fyn en Sjaslland is een slecht voorbeeld voor een eventuele Wester- schelde Oeververbinding. Bovengronds gaat alles naar tvens, maar de bomo van de spoortunnel verloopt ondanks honderden proefbo ringen uiterst moeizaam. Verder in de bijlage Reportage: Thunderbirds een soort Smit-Tak in space Bericht uit Kenya Fotorubriek Landelijke politiek overschaduwt gemeente raadsverkiezingen Na de brand Filippijnse au-pairs door Ne derlandse jet-set uitgebuit 75 jaar spoorwegpolitie Nederlandse legertop kiest voorzichtige aanpak. Wederopbouw Middelburg herdenkt volgend jaar en in 1996 grootscheeps vijf tig jaar wederopbouw na de Tioeede Wereldoorlog. Er zijn symposia en tentoonstellingen, er worden boeken uitgegeveii en er is een compositie opdracht voor Willem 1 1 Breuker. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18 en 19; Vrije tijd: 21, 23, 25, 27 en 29; Reportage: 31, 32, 33, 35 en 37. DEN HAAG (NPA) Premier Lubbers is bereid een bemidde lende rol te blijven spelen bij het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen. Dit heeft PLO- leider Yasser Arafat gisteren na een gesprek met een delegatie van het kabinet gezegd. „Ik heb het hem tot twee keer toe ge vraagd en de heer Lubbers heeft gezegd dat hij z'n best zal doen", zei Arafat op een persconferen tie in Wassenaar. De PLO-leider toonde zich ver heugd over de Nederlandse toe zeggingen om te helpen bij de wederopbouw van de Gaza- strook. onder meer door het aan leggen van een haven en de bouw van een hotelschool. Hij zei te hopen dat de haven er snel komt „want dat is een strate gisch onderdeel van onze plan nen". Belofte Arafat zei ervan uit te gaan dat de Israëlische regering haar be lofte nakomt om zo spoedig mo gelijk alle Palestijnse gevange nen vrij te laten. „Ik hoop dat dat voor het einde van de Rama dan gebeurt. Arafat verwacht dat de Pale stijnse verzetsbeweging Harnas, die afwijzend staat tegenover de vredesplannen, uiteindelijk toch zal meedoen aan de Pale stijnse verkiezingen. „Winnen ze, dan is dat onze democratie. Daar zijn we dan trots op". Gistermorgen heeft Arafat in het Catshuis in Den Haag Nel son Mandela uitgenodigd „zo spoedig mogelijk de Palestijnse staat te bezoeken" De te vormen zelfstandige Pale stijnse staat heeft ook Neder land veel te bieden, is de ver wachting. Afgezien van de ex port van citrusvruchten naar Nederland wordt ook gedacht aan pluimveeprodukten en kle ding. Een hotelschool toont be langstelling in het nieuwe land een opleiding te helpen oprich ten. Daarmee krijgt het toerisme naar de Gazastrook en de Wes toever een impuls. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 - Naam: Gesprek Arafat sprak donderdagnacht en vrijdagmorgen uitvoerig met vertegenwoordigers van het Ne derlandse bedrijfsleven. De Am sterdamse Kamer van Koop handel wil komen tot de oprich ting van een Nederlands-Pale stijnse Kamer van Koophandel. VERBOUWINGS- EN MAGAZIJN LEEGVERKOOP bij Sportscore in Goes en Vlissingen NU KORTINGEN TOT 60% SPORTSCORE Goes Tel. 01100-28896 Vlissingen Tel. 01184-10092 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1