êP 'ROVINOEALE ZEEUWS Serviërs trekken wapens terug Rentedaling in Europa zet door Taalfout op Frans bankbiljet Bezoek Mandela levert 2,5 miljoen op BRISTOL 4 WEKEN 01100 - 39555 belegeraars Sarajevo accepteren voorstel Russen over toezicht kunst cultuur 15 t/m 21 Miljardentekorten bij ziekenfonds en awbz VOOR/13,- JA, i37e jaargang no. 41 frijdag 18 februari 1994 osse nummers 1,50 Weinig verandering Zonnige perioden af en toe wat bewol king. Zwakke tot matige ivind uit oost tot zuidoost. Middagtemperatuur 3 graden. Komende nacht lichte vorst. ZIEKT* ,-s Bel voor informatie: PARIJS (ANP) - De uiterst se rieuze Académie Franpaise, belast met het vaststellen en de verdediging van de regels van de Franse taal, is donder dag tot de conclusie gekomen dat er een taalfout zit in het nieuwe biljet van vijftig frank. Het hoofdzakelijk blauwgekleurde biljet is geïn spireerd op de Franse oorlogs held, schrijver en piloot Antoi- ne de Saint-Exupéry, die op 31 juli 1944 met zijn jachtvlieg tuig voor een missie vertrok vanaf Corsica en van wie sindsdien niets meer is verno men. De naam van Saint-Exupéry komt voor op het biljet. Dat was al enkele maanden in om loop, toen iemand er ineens achter kwam, dat op de eerste „E" van Exupéry een accent- aigu stond. Nu horen er geen accenten op hoofdletters, laat staan op de beginletter van een naam, en bovendien heette de man niet zo. De Académie Fran^aise heeft nu in haar wijs heid besloten dat dit niet kan, „omdat een woord als 'expert' ook geen accent heeft". Het wachten is nu op de beslissing van de Banque de France, de nationale bank van Frankrijk, om de biljetten terug te nemen en te verbeteren. Hoeveel dat alles kost, is niet bekend, wèl dat de biljetten met de taalfout in waarde zullen stijgen. Het worden pronkstukken in de collecties van verzamelaars. Saint-Exupéry geniet bekend heid door zijn ..Vol de Nuit" (Nachtvlucht) en vooral ,,Le Petit Prince" (De Kleine Prins). Dat is het verhaal van een in de Sahara neergestorte piloot, die een jongetje tegen komt, dat hem vraagt een schaap voor hem te tekenen. Het schaap staat eveneens af gebeeld op het bankbiljet. DEN HAAG (NPA) - De Bosni- [he Serviërs zijn donderdag- tond begonnen zich terug te rakken uit de heuvels rond de [legerde hoofdstad Sarajevo, terugtrekking begon nadat island de Serviërs had be- ofd 400 Russische VN-militai- M naar Sarajevo te sturen, bk heeft Rusland het Westen jeroepen de moslims onder uk te zetten, opdat ook zij hun wapens uit Sarajevo [fjhalen. st hoofdkwartier van de VN in irajevo bevestigde gister- pond dat de Bosnische Serviërs Kh aan het terugtrekken zijn. [Serviërs zouden de VN heb- beloofd al hun materiaal isdSarajevo binnen 36 uur weg halen. Woordvoerder Aitken rak van een 'hartverwarmen- ontwikkeling. Volgens hem ras de terugtrekking 'zeer aan- tnlijk'. Icommezwaai in het standpunt Hl de Bosnische Serviërs, die Dtdusver nauwelijks bereid wa- aihun zware wapens weg te ha- aof onder controle van de VN feplaatsen, kwam na uren van iplomatiek overleg tussen Rus ted, de VS en het Bosnisch-Ser- Economie draait beter dan gedacht DEN HAAG (NPA) - De Nederlandse economie staat er beter voor dan werd gedacht. De econo mische groei zal volgens de jongste verwachtin gen vanaf 1995 per jaar op zo'n 2,5 procent uit komen. Dat is bijna een procent meer dan eerder gemaakte ramingen. De verbeterde vooruit zichten blijken uit eerste becijferingen van het Centraal Planbureau (CPB) voor het Centraal Economisch Plan 1994 en de periode 1995-1998. Voor 1995 laten de com puters nu een groei zien van 2,5 procent. Voor 1996 zou zelfs gerekend kunnen worden op 3 pro cent. Dit jaar blijft de groei nog beperkt tot cir ca l procent. Door de verbeterende economie zal de werkgelegenheid veel sneller stijgen. Het vooruitzicht dat de werkloosheid jaarlijks met zo'n 15.000 tot 20.000 mensen zou toenemen, is als sneeuw voor de zon verdwenen. In plaats daarvan kan nu gere kend worden op een da ling van de werkloosheid met een kleine 10.000 mensen per jaar. visch hoofdkwartier in Pale. De Russische president Jeltsin had zijn gezant Tsjoerkin naar Pale gestuurd om de Serviërs tot de aftocht te bewegen. Na afloop van dat beraad zei de Bosnisch-Servische leider Ka radzic dat hij het voorstel van Tsjoerkin had aanvaard en op dracht had gegeven het wape narsenaal rond Sarajevo weg te halen. Hij was akkoord gegaan 'omdat de Russen hadden be loofd VN-militairen naar Sara jevo te sturen om toe te zien op de terugtrekking'. De Russische VN-militairen bevinden zich nu nog in Kroatië, maar zullen zo spoedig mogelijk naar Sarajevo worden overgeplaatst. Rusland wil daarnaast nog eens 400 VN- militairen naar de Bosnische hoofdstad sturen, maar heeft daarvoor eerst toestemming no dig van de Staatsdoema, het Russische parlement. Als de terugtrekking inderdaad binnen 36 uur gerealiseerd wordt, is de kans op een NAVO- luchtaanval een stuk onwaar- Irinkman weigert VdA excuses IMERSFOORT (NPA) - CDA- sttrekker Brinkman weigert in excuses aan te bieden aan ïdA-fractievoorzitter Wölt- Deze drong daar gisteren leen open brief op aan, nadat rinkman de PvdA eerder deze eek verweet de koopkracht uitkeringsgerechtigden en lejaarden uit te hollen, nnkman zwakte zijn besehul- .ging gisteren tijdens een CDA- tanifestatie in Amersfoort wel isaf. Brinkman hekelde maan- lag de steun van de PvdA aan ft WD-voorstel het kostwin- ïisvoordeel in de belasting af schaffen. Volgens het CDA iaat dit ten koste van de koop- racht van alleenstaande uitke- ingsgerechtigden en bejaarden, nnkman vroeg zich af hoe pi-leider Kok dit uit zou leg en. Ie PvdA reageerde gisteren fu- eus op Brinkmans uitlatingen. Kooijmans, Kok, Mandela en Lubbers (vlnr) voor het Catshuis in Den Haag. HILVERSUM (NPA) - Het bezoek van ANC-leider Nelson Mandela aan Neder land heeft zeker 2,5 miljoen gulden opge leverd voor de verkiezingskas van zijn partij. Mandela, die waarschijnlijk de eerste zwarte president van Zuid-Afrika wordt, stond gisteren centraal tijdens de VARA-gala-avond 'Geef Zuid-Afrika een eerlijke kans'. Wat bedoeld was als een geldinzamelings actie, werd al na een kwartier, toen hij in de studio verscheen, de Nelson Mandela- show. De 75-jarige Mandela onderbrak zijn verkiezingstournee voor enkele dagen om, zoals hij zei, Nederland te bedanken voor de materiële steun in het verleden. Hij kreeg een tumultueus welkom van de ruim 600 aanwezige vertegenwoordigers van Nederlandse anti-apartheidsgroepe ringen. In het programma traden de nodige auto riteiten op. Premier Lubbers wilde niet duidelijk uitspreken hoe hij zelf in Zuid- Afrika zou stemmen; de VARA had hem dan ook wijselijk in het Catshuis in Den Haag geïnterviewd. Die terughoudend heid toonden de in de studio aanwezige PvdA-lijsttrekker Wim Kok en minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) niet. De laatste maakte duidelijk dat voor hem de verkiezingen in Zuid-Afrika be langrijker zijn dan die in Nederland, zes dagen later. Pronks ministerie droeg in niet geringe mate bij tot het succes van de actie. De minister kondigde aan per Nederlander een dubbeltje te storten in het verkie zingsfonds van het ANC. Dat leidde in één klap tot meer dan een verdubbeling van foto Hans Steinmeïer/ANP de opbrengst van de actie tot dat moment. Eerder op de dag had Mandela een ont moeting met PLO-leider Arafat tijdens een werkontbijt om 7.00 uur. Vanwege de Ramadan moest Arafat voor zonsop komst (7.48 uur) gegeten hebben. De lunch gebruikte de ANC-leider met pre mier Lubbers, de ministers Kok en Kooij mans. Tijdens een fotosessie voor het Catshuis zei Mandela te blijven hopen dat de Inkatha-Vrijheidspartij van Zulu-lei- der Buthelezi eind april aan de verkiezin gen deelneemt. Buthelezi is niet tevreden over het door het Afrikaans Nationaal Congres voorgestelde compromis, aldus Mandela, maar hij heeft het aanbod niet definitief afgewezen. pagina 25: Ruud Gullit overhandigt Man dela gouden bal. schijnlijker geworden. De Bosni- sche-Serviërs hebben van de NAVO tot maandagochtend 01.00 uur de tijd gekregen om hun arsenaal te verwijderen. Zijn de wapens dan niet verdwe nen dan zullen deze door NAVO- vliegtuigen worden gebombar deerd. Tot gisteravond leken de Serviërs niet erg onder de in druk van het NAVO-ultimatum. Rusland noemde de overeen komst een belangrijke diploma tieke overwinning die luchtac ties overbodig maakt. De Rus sen hebben zich van meet af aan verzet tegen luchtaanvallen te gen de Serviërs. Ook EU-bemid- delaar David Owen acht het minder waarschijnlijk dat er luchtacties plaatsvinden, nu de Serviërs hun wapens weghalen. Ondertussen gaan de voorberei dingen op eventuele luchtaan vallen gewoon door. Vijf NAVO- landen, waaronder Nederland, komen zondag voor overleg in Italië bijeen. Naast minister Ter Beek nemen zijn ambtgenoten van de VS, Frankrijk, Groot- Brittannië en Italië aan dat overleg deel. Het zijn de NAVO- landen die de luchtaanvallen eventueel zullen uitvoeren. Forse stijging werkloosheid VOORBURG (ANP) - De werk loosheid is de afgelopen maan den nog sneller gestegen dan daarvoor. Het Centraal Bureau voor de Statistiek komt donder dag uit op 480.000 geregistreer de werklozen of wel 7,5 procent van de beroepsbevolking. Vorig jaar rond deze tijd was dat nog 5,8 procent. Vanaf medio 1992 tot de laatste maanden van vorig jaar steeg het aantal werklozen met ge middeld 8000 per maand. In de periode van november vorig jaar tot januari dit jaar was de werk loosheid echter 42.000 hoger dan in de drie maanden ervoor. De stijging van de werkloosheid is naar verhouding het grootst bij jongeren tot 25 jaar. Het werkloosheidspercentage onder jongeren is nu 11,5 procent'te genover 7,6 procent een jaar ge leden. Het aantal werkloos heidsuitkeringen (inclusief wachtgeld voor voormalig over- heids- en onderwijspersoneel) is gestegen naar een absoluut re cord van 800.000. AMSTERDAM (NPA) - De rente in Europa gaat weer omlaag. Dat is goed nieuws voor de kwakkelende economieën in dit deel van de wereld. De finan ciële markten durfden nauwe lijks meer op een versoepeling van het monetaire beleid van de Duitse Bundesbank te hopen. Maar na bijna vier maanden stilzwijgen ging donderdag het officiële Duitse disconto plotse- Sta-trein mag niet van minister Maij AMERSFOORT (NPA) - Minis ter Maij-Weggen van verkeer en vervoer wijst het inzetten van een sta-trein tussen Rotterdam en Hoek van Holland af. Zij zal de NS hierop aanspreken. Aldus Maij gisteravond op een CDA-bijeenkomst in Amers foort. NS wil de sta-trein inzetten om meer reizigers te vervoeren. Een groot deel van de stoelen wordt daartoe uit de coupés verwij derd. Maij-Weggen: „Ik vind dit niet erg wervend gedrag van de NS". ling met een half procentpunt naar beneden tot 5,25 procent. De Nederlandsche Bank volgde met een verlaging van de voor schotrente met een kwart pro centpunt tot 5 procent. Het voor Nederland belangrijke promes sedisconto komt daarmee auto matisch op 5,5 procent. „De rentehobbel is genomen", stelt een financieel analist in Amsterdam tevreden vast. De laatste twee a drie weken waren de rentes op de geld- en kapitaal markten in Europa zelfs weer licht gestegen. Een langzaam stijgende dollarkoers en een dreigend conflict in Duitsland over looneisen in de metaalsec tor maakten een renteverlaging door de Bundesbank op dit mo ment niet echt voorspelbaar. Ze ker geen daling met een half pro cent ineens. Kinderschaatsen v.o. 29.- Dames kunstschaatsen v.a. 60.- Schalen ijshockeyschaatsen 85.- Hoge en lage noren met leder schoen. Normaal 69.95 Met de relatief forse renteverla ging in Duitsland en elders in Europa is de stemming op de aandelen- en obligatiemarkten ook meteen weer omgeslagen. De obligaties, die eerder op de dag nog in mineur waren, veer den op. Aandelen die het de laat ste weken minder goed deden - zoals de banken en verzekeraars - sprongen in koers omhoog. Door de stijging van de dollar koers op het nieuws uit Frank furt waren op het Beursplein ook de aandelen van concerns met grote Amerikaanse belangen (Ahold, Unilever) gevraagd. De officiële reden voor de Bun desbank om op dit moment de rente eindelijk weer eens te ver lagen, is de meevallende inflatie in Duitsland. Van december op januari was de inflatie gedaald van 3,7 naar 3.5 procent op jaar basis. Nog altijd te veel voor de Bundesbank, maar het lijkt in ieder geval de goede kant op te gaan. Door het groeiend aantal werklozen is men bij de Bundes bank blijkbaar niet zo bang dat lopende cao-onderhandelingen uit de hand gaan lopen. Loonstijgingen zijn over het al gemeen verantwoordelijk voor meer dan de helft van de inflatie in een land. Een tweede belang rijke bron van inflatie is stijging Rudi Fuchs presenteert in het Stedelijk Museum van Amsterdam zijn tentoonstelling Couplet 1. Meer dan dertig kunstenaars, die elkaar toevallig ontmoeten en van wie Mario Merz met Khadafi's Tent (foto) één van de hoofdgasten is. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: achter de schermen van Spielbergs holocaust Thomas Rosen- boom is goed in bladvulling avontuurlijke Kummer kan niet boeien Zuiderent op de hoogte van Icarus spannende speldjes uit de middeleeuwen jeugdboek Centre Pompidou moet renove ren de stad in alle facetten Marilyn French en de mannelijke overheersing bouwvakkersboogie van Bertus Staigerpaip gedachte beelden Kiesloivski worstelt met vrijheid uit-agen- da, exposities, filmwijzer. Kroonprins Prins Willem Alexander heeft gisteravond in het Holland House in het Olympische Hamar de Nederlandse allrounders moed ingesproken voor hun laatste gevecht met Johann Olav Koss. Rintje Ritsma, Falko Zandstra en Bart Veldkamp krijgen zondag op de 10.000 meter hun laat- OC ste kans op eremetaal, w— w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunsten Cultuur: 15t/m 21; Sport: 23 t/m 27. Hogere premies voor burger DEN HAAG (NPA) - Zieken fondsen en uitvoerders van de awbz laten de burger extra be talen om financiële tekorten op te vangen. Dat gebeurt via een verhoging van de nominale pre mie (vast bedrag per jaar). Bij de ziekenfondsen is de verho ging gemiddeld 27 bij een pre mie van ƒ171, bij de awbz wordt de premie van 128 met gemid deld 19 verhoogd. De Ziekenfondsraad heeft dit bekendgemaakt in de Februari- brief over de financiële gang van zaken bij de fondsen en de awbz. Uit de brief blijkt dat zieken fondsen en awbz-uitvoerders dit jaar 3,6 miljard gulden te kort komen. Daarvan komt 2,2 mil jard gulden voor rekening van de ziekenfondsen. raad nieuwe kostenoverschrij- dingen in de zorgsector. Vorig jaar beliepen die 1,45 miljard gulden, waarvan 862 miljoen gulden bij de awbz. Dit jaar wordt op een tegenvaller van bij na 1,1 miljard gulden gerekend, waarvan 572 miljoen gulden bij de ziekenfondsen. (eenmalig binnen zes maanden) Basispremie van de prijzen voor geïmporteer de goederen. Veel van die inter nationale handel verloopt in Amerikaanse dollars en de koers van de dollar was juist de laatste dagen weer wat gezakt ten op zichte van de Europese valuta's. Rood staan De daling van het Duitse discon to en de Nederlandse voorschot rente betekent vooral dat kort lopende leningen zoals rekenin gen-courant voor bedrijven en particulieren goedkoper kunnen worden. Voor het 'rood staan' bij de bank geldt het promessedis conto (nu 5,5 procent) als uit gangspunt, waarboven de bank een vergoeding rekent. Voor de belegger betekent de lagere ren te aan de andere kant dat kortlo pende deposito's bij banken nog meer van hun aantrekkings kracht verliezen. Nu de rentehobbel na zo'n vier maanden genomen lijkt, ver wachten financiële analisten dat deze zogenaamde geld markttarieven nog verder om laag kunnen. Dat betekent nog meer belangstelling voor het be leggen in aandelen, zo is de ver wachting. De Amsterdam EOE Index van opties en aandelen steeg donderdag in eerste in stantie echter met slechts 1,3 punt tot 432,9. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid stelt de (nomi nale) basispremie vast, zieken fondsen en awbz-uitvoerders mogen daarboven gaan zitten. Ooit zei Simons dat verhogingen niet te gek moesten worden, an ders zou hij ingrijpen. Volgens zijn zegsman ziet de bewinds man in de huidige gang van za ken echter geen aanleiding tot actie over te gaan. Volgens de Ziekenfondsraad zijn de tekorten door overheidsbe leid ontstaan. Er wordt veel te optimistisch gedacht over maat regelen om te bezuinigen. Bo vendien worden premies uit koopkrachtoverwegingen te laag vastgesteld. Simons' zegsman bestrijdt dit: het gaat niet om echte tekorten, maar om tijdelijke bij het dek ken van uitgaven. Op het minis terie van WVC wordt ervan uit gegaan dat de uitvoerders van de awbz een eigen vermogen hebben van 2,1 miljard gulden om de tijdelijke tekorten op te vangen. Bij de ziekenfondsen is een vermogen van 500 miljoen gulden genoeg. ik wil: Zorgsector De woordvoerder van Simons zegt dat de Ziekenfondsraad geen rekening heeft gehouden met extra premie-inkomsten die er volgens het Centraal Planbu reau zijn. Als inkomsten en uit gaven verrekend worden, be draagt het dekkingstekort bij de awbz 250 miljoen gulden. Bij de ziekenfondsen gaat het om 1,5 miljard gulden. In de Februaribrief meldt de een proefabonnement van 4 weken voor 13,- O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant w 713214 000002 WÊÊÊomÊÊKmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1