OURANÏ Andriessen belooft Fokker steun Dodental na zware aardbeving in Zuid-Sumatra loopt op kleintjes Keukens lalf geld Koss troeft Nederlanders opnieuw af in goes 4 WEKEN Vrek bezat schat aan oude kunst linister praat met Dasa over wurgcontracten T unnel-ter roristen wacht levenslang wmmmm Europa terughoudend na VN-verzoek om meer blauwhelmen VOOR 13,- Zonnig flinke zonnige perioden en nauwelijks bewolking. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Middagtempe- ratuur omstreeks 4 graden. 37e jaargang no. 40 onderdag 17 februari 1994 osse nummers 1,50 MOSKOU (AP) - Aleksandr II- jin liep altijd in oude vodden rond en scharrelde etensres ten bij elkaar om zijn kippen mee te voeren. Hij was een vrek en nodigde nooit iemand binnen in zijn bouwvallige huisje in het oosten van Oe kraïne. Toen hij onlangs overleed bleek dat de 74-jarige Iljin, die elektricien was van zijn vak, een gigantische collectie zeld zame boeken en kunstobjecten had verzameld, schreef de Komsomolskaja Pravda woensdag. Er waren volgens de krant 500 grote zakken nodig om de 70.000 boeken, ikonen, schilderijen, archeologische schatten en oude zilveren voor werpen uit het huisje in Kiro- vograd te verwijderen. Ondanks zijn armetierige ma nier van leven gold Iljin als een van de grootste kenners van oude boeken in de voormalige Sovjetunie, een kundig restau rateur en een van de rijkste verzamelaars. Mensen kwa men van heinde en verre om boeken van hem te bekijken of hun eigen zeldzame bezittin gen te laten restaureren. Nie mand werd echter binnengela ten. Deskundigen die na de dood van Iljin het huisje betraden wisten niet was zij zagen. Zeld zame boeken, sommige ge drukt in de vijftiende eeuw. stonden opgetast in de hoeken van het vochtige huis, dat al leen werd verwarmd door een houtkachel. Muizen en wor men hadden een deel van de boeken al opgepeuzeld. Oude ikonen lagen onder een centi- mers dikke laag stof en water lekte door het dak op 18de- eeuwse meubeltjes. iaister Andriessen. IN HAAG (NPA) - Minister ndriessen van economische iken is bereid Fokker finan- eel te helpen als daarom ordt gevraagd. De bewinds an heeft dit gisteren de ka- ercommissie voor economi se zaken laten weten. Fokker sloot eerder deze week 1900 erknemers te ontslaan; het be- ijf gaat ervan uit dat er nog logstens 40 orders per jaar nnen te halen zijn. ndriessen noemde geen con- ete bedragen. Hij gaf alleen te innen een verzoek tot finan ce hulp serieus te zullen bekij- üDe bewindsman noemde de egtuigindustrie 'erg belang- f voor Nederland. De be- ndsman heeft de situatie gis ten besproken met de Fokker- -top. Op basis van de ge- rekken zei hij te begrijpen dat 1900 ontslagen nodig zijn. ;tkan niet anders", aldus de «indsman, „het is een afsehu- tlijke situatie". De verwach- igdat Fokker hoogstens 40 or is per jaar kan binnenhalen, smde hij',.pessimistisch maar aiistisch". ndriessen stelde dat Fokker nu gewaar in een diep dal zit, ftsuar daar zeker uit zal komen. Wanneer dat gebeurt, weet ech ter niemand. Hij ontkende dat Fokker zal vervallen tot een as semblage-bedrijf voor Dasa. „Hoe dan ook zal ons land een zelfscheppende vliegtuigindus trie behouden. Daar is bij nie mand twijfel over". De minister ziet zeker toekomst voor Fokker. De huidige vlieg tuigen moeten hoe dan ook eens vervangen worden, en dan is Fokker in de race. „Fokker heeft het beste vliegtuig in de markt", stelde Andriessen. Ook met 40 orders per jaar zal Aanvang 22.00 uur i (Advertentie) 30 NIEUWE KEUKENS IN ONZE SHOWROOM ans Verkerk Keukens is «zig zijn 32e filiaal te bou- en in Goes. Tijdens deze ibouw hebben wij een te ekke voorverkoopactie, ij verkopen een aantal eukens en apparaten voor alf geld. Tevens hebben 'j een groot aantal keu- ens en apparaten die »or half geld leverbaar in. (niet uit voorraad) om snel langs want nu open betekent nu geld rdienen bij Hans Verkerk, n de Ringbaan West 2b, 'orheen van Dijke vakan- eland, te Goes. Bel voor «fo: 01100-16451. Zandstra (r) en Ritsma feliciteren elkaar terwijl Koss toekijkt. HAMAR (ANP) - Rintje Ritsma en Falko Zandstra raakten gisteren al in de twee de rit van de Olympische 1500 meter overtuigd van het onvermijdelijke. Met zijn wereldrecord van 1.51,29 lijkt Jo- hann-Olav Koss tijdens deze Winterspe len onverslaanbaar te zijn. Ze probeer den het even later nog wel, de twee Ne derlandse troeven, maar meer dan zilver en brons was en bleef een utopie. Ritsma was daarom best gelukkig met zijn tweede plaats, zijn Olympische top tot nu toe na het brons van zondag op de 5000 meter. De 1.51,99 betekende boven dien de tweede tijd die hij ooit schaatste. „Dan moet je er vrede mee hebben als er iemand nog sneller gaat. Koss is echt de Boss. Op deze manier is verliezen niet erg." Toch kwamen er, bij iets langer na denken. twijfels. Felicitaties had hij nog niet veel ontvangen. „Hoe zal dit zilver in Nederland worden ontvangen", vroeg hij zich hardop af. „Kijk, als een sprinter een foto Raymond Rutting/ANP zilveren medaille zou winnen, dan is het hosanna. Maar zilver voor een allroun- der?" Het publiek is verwend geraakt door de rijen successen. „Gelukkig weet ik zelf dat zilver hier het hoogst haalbare was." Zandstra werd derde, in 1.52,38. Hij was in zijn carrière al tweemaal rapper. „Toen ik Koss zag rijden, wist ik dat de gouden me daille onmogelijk was." zie ook pagina 17 JAKARTA/DEN HAAG (RTR/ DPA/ANP) - De „Ring van Vuur", de seismische boog die door de Indonesische archipel loopt, heeft weer toegeslagen. Bij de aardbeving woensdag in Zuid-Sumatra zijn zeker 131 do den en een duizendtal gewon den gevallen. Maar een etmaal na de verwoestende schok ko men de berichten uit het berg achtige rampgebied slechts langzaam binnendruppelen. „De toestand is zeer verward", aldus de plaatselijke functiona ris Tarmizi Ali. „We vrezen dat het dodental verder zal stijgen." LONDEN (AP) - Terroristen die van plan zijn de Kanaaltun nel op hun lijstje van doelwitten te zetten, doen er goed aan rich nogmaals te bedenken. De Britse regering heeft levens lang in petto voor 'tunnel-misdrijven' als het kapen van treinen, bezetting van de tunnel en het aanrichten van ver nielingen. be Britse minister van verkeer Roger Freeman deelde woensdag in het Lagerhuis mee dat de levenslange gevange nisstraf moet dienen als afschrikking voor mogelijke terreur daden. Ock krijgen veiligheidsfunctionarissen de bevoegd heid passagiers en hun voertuigen te doorzoeken Eurotunnel, de exploitant van de 'Chunnel', was vorige week gedwongen de opening van de dienst voor vrachtvervoer uit te stellen, opdat er meer proeven konden worden genomen. Ook de opening voor het passagiersverkeer zal wellicht moe ten worden uitgesteld. I De beving verraste de inwoners van het afgelegen district Liwa in de provincie Lampung woens dag kort na middernacht in hun slaap. Zij hield vijf minuten aan. Veel mensen zouden zijn bedol ven onder het puin of zijn ver pletterd onder vallende stenen. Legereenheden en hulpverle ners zijn op weg naar het ramp gebied, maar tot dusver is slechts één reddingsploeg erin geslaagd de stad Liwa te voet te bereiken. Driekwart van de hui zen in de regio, die tienduizen den inwoners telt, is verwoest. Openbare gebouwen, wegen en bruggen zijn vernield. De be langrijkste markt van Liwa zou tot de grond toe zijn afgebrand door de vuurzee die volgde op de beving. Stroomvoorziening en telefoonverbindingen zijn uitge vallen. Volgens metereologen in Jakar ta had de schok een kracht van 6,5 op de schaal van Richter, waarmee zij van vergelijkbare sterkte was als de jongste aard beving in Los Angeles. Het epi centrum bevond zich in de ber gen aan de zuidelijke kust bij de baai van Semangka, aan de straat van Soenda die Java van Sumatra scheidt, aldus de plaat selijke autoriteiten. Ook in de Indonesische hoofdstad Jakarta en in Singapore was de schok voelbaar. Voor de Indonesièrs was het de vierde aardbeving in een maand tijd. De zwaarste tot dusver haalde 6.8 op de schaal van Richter en kostte het leven aan zeven mensen op het afgelegen eiland Halmahera in de Moluk- ken. In 1992 kwamen op het eiland Flores zo'n drieduizend mensen om het leven nadat een aardbe ving een vloedgolf veroorzaakte. „We kunnen natuurlijk geen aardbevingen voorspellen, maar er zijn 25 gebieden die er gevoe lig voor zijn", aldus een functio naris voor mijn- en energiezaken in Jakarta. Zij vormen een boog van Aceh in het noordwestelijke puntje van Sumatra, door Java naar Bali tot aan de Molukken. Deze „Ring van Vuur" volgt een lijn van vulkanen waarvan een aantal nog regelmatig lava en giftige gassen uitspuwt. „Het ge troffen gebied ligt aan de gevoe lige Banda-boog", zegt seismo loog Van Gend van het KNMI in De Bilt, „een complex systeem van breuken die onder elkaar door lopen". Heel Indonesië is één groot seis misch gebied, waar aardbevin gen en vulkaanuitbarstingen re gelmatig voorkomen. De be ruchtste ramp was de uitbar sting van de Krakatau in 1883 in de straat van Soenda. Door de daarop volgende vloedgolf kwa men meer dan 36.000 mensen (Advertentie) Glashandel MELIESTE Kwaliteit in glas GOES om. Maar de vulkanen van Java, waar 60 procent van de 185 mil joen Indonesiërs woont, dragen ook bij aan de vruchtbaarheid van de landbouwgrond in het ge bied. doordat regen en rivieren de rijke lava en as over het land spoelen. JJg Ontkerkelijking Nederland ontkerkelijkt in hoog tempo. Voorspellingen zeggen dat rond 2020 nog maar een kwart van de Nederlanders naar de kerk gaat. Ruim dertig jaar geleden 'kerkte' nog driekwart van de O Nederlanders. cL Studenten Fokker de komende jaren ver lies blijven lijden, aldus de mi nister. Dat verlies zal echter be heersbaar en dragelijk zijn, me de gezien de reserves die Fokker nog heeft. De onderneming kan het in die situatie nog „een hele tijd uitzingen", meende Andries sen. De bewindsman zei zich in het buitenland sterk te zullen ma ken voor Fokker. Zo heeft hij de Nederlandse vliegtuigbouwer aangeprezen tijdens recente be zoeken aan Saoedi-Arabië en Canada. Andriessen zal zich gaan be moeien met de zogenoemde 'wurgcontracten' van Fokker. Dat zijn overeenkomsten met Dasa voor de levering van vlieg tuigrompen waarbij Dasa een veel te hoge prijs zou verlangen. Volgens Andriessen was die zaak in 1992 uitonderhandeld maar er zit nu „weer een vlieg in de soep". In de gesprekken van gisteren met Fokker en Dasa is ook ge sproken over personen in de Fokker-top alsmede nieuwe be noemingen in de directie. Op ba sis van eerder gesloten overeen komsten heeft de Staat daar als aandeelhouder een stem in. Dasa-topman is woedend op Lakeman DEN HAAG (NPA) - Dasa-top- man Schrempp onderneemt ju ridische stappen tegen Sobi-di- recteur Lakeman. Aanleiding is de bewering van Lakeman dat Dasa de oud-Fokker-topman Nederkoorn 25 miljoen DM heeft betaald toen Dasa 51 pro cent van de Fokker-aandelen in handen kreeg. Dat was eind 1992. De betaling zou op een Zwitserse bankrekening zijn gestort. Het vormde een dankbetuiging van Dasa voor de moeite die Neder koorn had gedaan zijn bedrijf in handen van Dasa te spelen. In een gesprek met minister An driessen (economische zaken) heeft Schrempp gisteren woe dend op Lakemans bericht ge reageerd. Volgens de Dasa-top- man klopt er niets van het ver haal. Gevangen Belg kreeg pistool via posterijen BRUSSEL (ANP) - Een Belg die vorige maand een uitbraakpo- ging deed uit de gevangenis van Gent, heeft het daarbij gebruik te pistool per post ontvangen. Het wapen was uit elkaar ge haald en in onderdelen door vrienden verstuurd. Die pakjes glipten binnen omdat binnenko mende post niet wordt gecontro leerd in Gent, zo meldden Belgi sche media woensdag. Britse studenten op uitwisse- lingsbezoek in Zeeland: wat hen het meest verbaast is dat iedereen zo goed 1 O Engels spreekt... I w EItingh Jacco EItingh. die het tennis toernooi van Philadelphia in de eerste ronde van zijn favoriet Pete Sampras afhielp, bereikte gisteravond de kwartfinale. De 23-jarige Nederlander won in de hoeede ronde van de Braziliaan Luiz Mat- 1 Q tar: 7-6 6-2. I *J Mü Opinie en achtergrond; 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11, 12, 13 en 15; Sport: 17, 18 en 19. PARIJS/NEW YORK/LONDEN (RTR/DPA/AFP) - Frankrijk, Groot-Brittannië en Spanje hebben zeer terughoudend ge reageerd op een verzoek van de Verenigde Naties extra troepen te sturen naar Sarajevo. Parijs, met het grootste contingent blauwhelmen in Bosnië, liet weten niet van plan te zijn meer manschappen beschikbaar te stellen. Londen formuleerde het voor zichtiger. „We zullen het verzoek zeer zorgvuldig wegen", ver klaarde minister van buiten landse zaken Hurd, die overi gens meent dat de Britten al meer dan voldoende hebben bij gedragen. Ook Spanje voelt er niets voor meer militairen te sturen. „We zitten aan de grens van onze mo gelijkheden wat betreft humani taire missies", zei premier Gon zalez eerder. VN-ondersecretaris-generaal Kofi Annan vroeg woensdag tij dens een bijeenkomst met de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brit- tannie en Spanje dringend meer troepen. Nederland is niet ge vraagd extra militairen te leve ren. deelde een woordvoerder van het ministerie van defensie desgevraagd mee. Minister Ter Beek van defensie had in novem ber bovendien al verklaard dat Nederland na de toegezegde 1.100 man van de luchtmobiele brigade en ondersteunende een heden niet nog meer troepen naar het voormalige Joegoslavië zal sturen. Een VN-onderzoeksmissie heeft niet kunnen vaststellemwie ver antwoordelijk is geweest voor het afschieten van de mortier granaat die zaterdag 5 februari in Sarajevo 68 mensen het leven kostte. De mortier kan zowel door de Serviërs als door de moslims zijn Patiënt krijgt meer rechten DEN HAAG (ANP) - Patiënten krijgen in de toekomst meer rechten. Medici worden ver plicht patiënten alle informatie te geven over de behandeling. Artsen moeten straks voor ie dere medische handeling toe stemming vragen aan de zieke. Een meerderheid van de Tweede Kamer stemt op hoofdlijnen in met het wetsvoorstel Wet Ge neeskundige Behandelingsover eenkomst (WBGO). afgeschoten, aldus de leider van de missie, de Canadese kolonel Guathier. De VN-medewerkers bevestigden eerdere berichten dat het bloedbad is aangericht door slechts één granaat met een kaliber van 120 mm. Zij is af geschoten met een type mortier waarover zowel de Serviërs als de moslims beschikken. zie ook pagina 3 (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: Q een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de brant gratis. Daarna wil ik betalen: 'J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 Do PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1