ZEEUWSE COURANT Washington dreigt met bommen TORRO Belg wil politiek asiel in Nederland Kou eist veel slachtoffers ANC 4 WEKEN kleintjes Vakbonden dreigen Fokker met rechter druk op Serviërs bij Sarajevo wordt opgevoerd Nederlander produceert meeste afval binnen EU PILAAR 13 VOOR/13,- Minder koud Wolkenvelden en vrijioel overal droog, lot matig, vanavond tot zwak afne mende ivind uit zuidoost tot zuid. Mid- (tagtemperatuur ongeveer 3 graden. 237e jaargang no. 39 ffoensdag 16 februari 1994 Losse nummers 1,50 01184-84321 advertentie-afdeling Postbus 18. 4380 AA Vli «ashington/sarajevo/ PALE/BELGRADO (AFP/RTR/ ïjPA) - Alle zware wapens van Bosnische Serviërs rond Sa- njevo die na het verstrijken van het NAVO-ultimatum nog operationeel zijn, zullen wor- fcn gebombardeerd. Met deze [laarschuwing heeft Washing ton dinsdag de belegeraars van fr Bosnische hoofdstad de fcimschroeven verder aange draaid. „De NAVO zal alle wa pens binnen de veiligheidszone die niet onder VN-controle staan, bombarderen, of ze nu daadwerkelijk worden ge bruikt of niet", zei woordvoer der Mike McCurry van het mi nisterie van buitenlandse za ken. Ook NAVO-commandant Mike Boorda, verantwoordelijk voor NAVO-operaties in Bosnië, liet er geen misverstand over be staan dat de Serviërs hun artille rie voor 21 februari echt uit han den moeten geven. „De wapens kunnen niet worden gebruikt. En als ze proberen ze terug te krijgen, zullen ze ervoor moeten vechten", waarschuwde hij voor het Amerikaanse televisiesta tion CNN. Meningsverschillen De harde verklaringen komen op een moment dat tussen VN- commandanten in Sarajevo en de NAVO meningsverschillen zijn gerezen over de controle op de zware wapens. Het conflict hangt als een donkere wolk bo ven het ultimatum van het bondgenootschap. Hoge VN-of- ficieren menen dat het voldoen de is als de Serviërs melden waar hun geschut opgesteld staat. Deze wapens kunnen vervolgens met radars in de gaten worden gehouden. „Als we maar weten waar ze zijn", zei één van hen. Dat betekent dat terugtrekking en ontmanteling van de wapens. zoals de NAVO heeft geeist, niet langer noodzakelijk is. Zowel de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken als admiraal DEN HAAG (ANP) - Een Belgi- jehe man uit Antwerpen heeft vorige week in ons land politiek asiel aangevraagd. In afwach ting van een beslissing van Jus titie is hij zolang ondergebracht in het asielzoekerscentrum in Rijsbergen. Voor zover bekend is het de eer- stemaal dat een Belg in ons land asiel vraagt. Een woordvoerder ran het ministerie van justitie in Den Haag weet niet wat de man heeft bewogen om asiel te vra- een. „Ik ken de achtergronden □et Misschien is het een grap of ishijeen beetje in de war." Ook directeur Tielemans van het asielzoekerscentrum heeft geenidee wat de Belg bezielt. Hij vindt het een vreemde zaak. „Ik heb hem niet gesproken, maar hij maakt een normale indruk. Hij is geen zwerver of zo. Hij is netjes gekleed en ziet eruit als een heertje." De justitie-woordvoerder zegt dat de Belg zeer weinig kans maakt. „België staat niet te boek als een land dat zijn onder danen vervolgt. En dat is toch het criterium om voor de status van asielzoeker in aanmerking te komen." Justitie zal de aanvraag van de Belg net zo behandelen als die van de andere tienduizenden asielzoekers die hier jaarlijks binnenkomen. BRUSSEL (ANP) - Nederlan ders produceren van alle bur- jers van de Europese Unie het Meevaller voor twee miljard blijvend )EN HAAG (ANP) - De belas- ingmeevaller van vorig jaar is oor bijna twee miljard blij- end. Dat bedrag kan het kabi- let aanwenden voor lastenver- iehting. )at blijkt volgens betrouwbare ironnen uit de zogeheten fe- iruari-nota, die minister Kok an financien vandaag aan zijn ollega's zal sturen. )e belastingmeevaller bedraagt itotaal bijna vier miljard. Kok eeft al eerder laten weten dat e extra inkomsten voor de helft estaan uit een hogere op- rengst van de vennootschaps- elasting en dus afkomstig zijn an het bedrijfsleven. meeste afval, maar lang niet zo veel als de Amerikanen. Elke Nederlander laat volgens Eu- rostat, het EU-bureau voor de statistiek, jaarlijks een berg van 500 kg afval achter. In de VS is dat 720 kg. Het gemiddelde in de EU ligt op 350 kg. In Griekenland en Portu gal, de twee „armste" lidstaten, is dat respectievelijk „maar" 300 en 260 kg, aldus de Eurostat-ver- klaring die toepasselijk de naam „Wat een troep" draagt. Daar staat tegenover dat ons land de kroon spant wat recyc ling van afval betreft. Zo wordt 50 procent van het weggegooide papier en glas opnieuw ver werkt. Het EU-gemiddelde ligt in beide gevallen op 40 procent. De VS doet het stukken slech ter: daar wordt 30 procent van het oude papier hergebruikt en slechts 20 procent van het weg gegooide glas. Japanners gooien jaarlijks ge middeld 420 kg afval weg, nog al tijd minder dan de Finnen (620 kg) en de Hongaren (460 kg). TEXEL (ANP) - De luchtmacht en de gemeen ten Texel en Vlieland hebben dinsdag geen en kele klacht ontvangen over schade of overlast van de oefenbombardementen op het mili taire terrein de Vliehors. Dat hebben woord voerders van de beide instellingen desge vraagd meegedeeld. Straaljagers van het type F-16 wierpen dinsdagochtend en -middag tus sen Texel en Vlieland in totaal acht zware bommen af. De oefeningen in precisie-bombarderen wor den de komende twee weken uitgevoerd door foto Arthur Bastiaanse/ANP piloten van de basis Volkel. Zij doen vanaf 1 april in NAVO-verband dienst boven Bosnië- Herzegowina. De ontploffingen van de 500 ponds „high explo sives" waren door de gunstige weersomstan digheden zelfs nauwelijks op Texel te horen, aldus de woordvoerders. Bij eerdere oefeningen kwamen klachten van de Texelse bevolking over geluidsoverlast en schade aan woningen. TNO verrichtte gisteren metingen op Texel om de gevolgen van de bombardementen te registreren. Clown misbruikt meisjes tijdens carnavalsfeest HEERLEN (NPA) - Een als clown verklede man heeft zon dagavond een achtjarig meisje uit Amsterdam ontvoerd en on tucht met haar gepleegd. Een dag later gebeurde in Kerkrade iets soortgelijks met een zesja rig meisje uit het Brabantse Rosmalen. Beide kinderen zijn inmiddels weer bij hun ouders. De politie spreekt van een 'ster ke overeenkomst' tussen beide gevallen. Het Amsterdamse meisje vierde met haar ouders carnaval in een feesttent in Heerlen, waar ze rond half acht werd ontvoerd. Ze werd ruim twee uur later elders in Heerlen door de politie teruggevonden. Het Brabantse kind werd maan dagavond rond zes uur in de Kerkraadse Rodahal door een man meegenomen en misbruikt. Nadere bijzonderheden in deze zaak ontbreken nog. De politie heeft een recherche- bijstandsteam van twaalf men sen geformeerd om deze zaak te onderzoeken. Van de dader ont breekt elk spoor. Advertentiei We hebben verbouwd, 't Is nog mooier. Overzichtelijker. Maar vooral veel voordeliger. Kijk naar de feestpagina's in deze krant. m Ziet u zelf wat wé'bedoelen. Marconistraat 2, Goes. VLIJMEN/MOSKOU/TOK YO (ANP) - De koude heeft in Ne derland een eerste slachtoffer geëist. Een 34-jarige vrouw die maandagmorgen dood werd aangetroffen onder een viaduct in haar woonplaats Vlijmen, is naar dinsdag bleek door de kou omgekomen. Volgens de politie had de vrouw zondagavond samen met haar vriend carnaval gevierd. De man was eerder met een taxi naar huis gegaan. De Vlijmense keer de enige tijd later te voet huis waarts. Onderweg is ze kenneljk van een talud naar beneden geg leden en in een sloot terecht ge komen. De vrouw is daar vol gens de politie nog wel uitgeko men, maar vrijwel meteen daar na door onderkoeling bewuste loos geraakt en doodgevroren. Nederland had verder veel min der last van de kou dan maan dag. Toen moest de Wegen wacht van de ANWB alle man kracht inzetten om de enorme hoeveelheid pechgevallen te verhelpen. Dinsdag was alles weer normaal, aldus een woord voerder van de ANWB. Elders in de wereld heeft de kou veel meer slachtoffers geëist. Zo zijn in Moskou zeker 30 mensen om het leven gekomen. Buiten de stad daalde het kwik voor het weekeinde plotseling tot min 36 graden. Ook in Roemenië en Bulgarije vroren mensen dood. Zware sneeuwval en strenge vorst zorgden voor veel onge- NICE De sneeuw reikte tot aan de boorden van de Middellandse Zee. Nice werd gisteren bedekt met een sneeuwlaag van twintig centimeter. foto EPA mak in Groot-Brittannië. Ver keersongelukken veroorzaakten grote chaos op de wegen en het openbaar vervoer in de steden raakte ontregeld. In Schotland overleefde een 53-jarige vrouw, die tijdens een wandeling in de bergen verdwaald was, een ver blijf van 48 uur in de sneeuw bij temperaturen van min 27 gra den. De sneeuwgrens reikte in Frank rijk tot aan de Riviera en ande ren Middellandse-zeekusten waar veel sneeuw viel en het ver keer ontwricht raakte. De felle sneeuwstorm die al drie dagen het bergachtige noorden van Japan teistert, heeft- al aan vijf mensen het leven gekost. Nog eens 18 bergbeklimmers en skiërs worden vermist. BOUWMATERIALEN GOES Boorda onderstreepten echter dinsdagavond dat VS. NAVO en VN-vredesmacht op één lijn zit ten. Boorda zei te geloven dat zijn interpretatie van het NAVO- ultimatum wordt gedeeld door zijn collega van de VN-vredes macht in Bosnië, generaal Rose. „De VN, in dit geval Unprofor. moet de controle over de wapens hebben. Wat ik bedoel, en ik denk dat generaal Rose het daarmee eens is, is dat ze werke lijke controle over de wapens hebben", aldus Boorda. Om verdere wrijvingen te voor komen heeft de VN-vredes macht een informatiestop over het verloop van de demilitarise ring ingevoerd. Ze weigert sinds dinsdagochtend nog mededelin gen te doen over het aantal wa pens dat onder haar toezicht is gesteld. De VN-vredesmacht voert ondertussen versterkin gen aan uit Kroatië om de wa penstilstand in Sarajevo zeker te stellen. Een Noordse macht van 170 manschappen met 20 pantserwagens arriveerde dins dag als eerste in de Bosnische hoofdstad. Russische, Jordaan se en Slowaakse blauwhelmen zijn onderweg uit Kroatië. Brit se troepen in Midden-Bosnië z\jn stand-by Het aantal mili taire waarnemers in de Bosni sche hoofdstad is inmiddels meer dan verdubbeld, van 60 tot 135 man. Russen Moskou is bang buiten de be sluitvorming over Bosnië ge houden te worden. President Jeltsin zei dinsdag na een onder houd met de Britse premier Ma jor in het Kremlin, dat hij dit niet zal toestaan. „Iemand wil de Bosnische kwestie zonder deel name van Rusland oplossen", zei hij zonder namen te noemen. Mandela Nelson Mandela op verkiezings- toernee in Zuid-Afrika. Drie da gen lang toerde de ANC-leider door de stoffige woonoorden van Oranje Vrijstaat. Onze corres pondent bevond zich twee dagen in zijn kiel- O zog. Politiejournaal Het tv-joumaal voor de politie: een medium, dat niet is bedoeld voor de buitenwacht, maar dat dient om de Zeeuiose politiefunc tionarissen bij te pra ten over actuele zaken en acties. 7) Loting Wereldrecordhouder Rintje Ritsma heeft redelijk geloot voor de Olympische schaatsmijt, die vandaag wordt verreden. De Fries rijdt in het zesde paar te gen de Japanner Miyabe De an dere medaillekandidaten ZandstraKoss en Söndral) starten voor hem. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 11, 12, 13 en 15; Sport. 17, 18 en 19. SCHIPHOL (NPA) - Het pro- duktiepersoneel van Fokker blijft bij zijn eis dat er een nieuw saneringsplan voor het bedrijf op tafel komt. De werk nemers op de eindlijnen op Schiphol menen dat de huidge plannen van de raad van be stuur 'onterecht, oneerlijk en onaanvaardbaar' zijn. Zij vrezen dat de toekomst van Fokker op het spel wordt gezet, als er zo diep in het concern wordt gesneden. De Industrie bonden FNV en CNV dreigen naar de rechter te stappen als de overheid niet wil meewerken aan speciale regelingen voor het Fokker-personeel. De spontane werkonderbrekin gen van dinsdag op Schiphol- Oost en in Dordrecht hebben de gemoederen niet gesust. Nog al tijd weet niemand waar hij of zij aan toe is. Veel zal afhangen van de opstelling van de overheid De vakbonden willen dat er bij Fokker vormen van deeltijdont slag en werktijdverkorting wor den ingevoerd om het aantal ge dwongen ontslagen te beperken. Het ministerie van Sociale Za ken heeft al laten weten dat werktijdverkorting niet bedoeld Advertentie WINTERSPELEN '94 Als Koss weer zo bard van stapel loopt.... Ga je er even goed voor zitten! is om structurele problemen bij bedrijven op te lossen. Als de overheid bij dit standpunt blijft, overwegen de bonden naar de rechter te stappen, zegt FNV-be- stuurder P. van Bers De raad van bestuur van Fokker komt vanmorgen opnieuw naar Schiphol om tijdens een perso neelsbijeenkomst tekst en uitleg te geven. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Zuidweg 20A, Zonnemaire Tel 01112-1318 '13214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1