•outros houdt mandaat Bosnië WITLOF EN KIP. 4 WEKEN Extreme kou in heel Europa 5.90 I eiligheidsraad mengt zich niet in bevoegdheden secretaris-generaal Fokker heeft sombere jaren in vooruitzicht VOOR 13,- Serviërs traag met inleveren wapens „Nederkoorn bedong bij verkoop Fokker privé 25 miljoen mark" |7e jaargang no. 38 insdag 15 februari 1994 isse nummers 1,50 Rushdie Het Salman Rushdie Defence Committee wil dat de Neder landse regering het doodvonnis tegen de Britse schrijver Sal man Rushdie voorlegt aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Vijf jaar geleden sprak Iran het doodvonnis uit over Rushdie, die in zijn boek De Duivelsverzen de Is lam beledigd zou heb- O ben. O Visfraude Justitie is een gerechtelijk voor onderzoek begonnen naar even tuele fraude bij de gemeentelijke vismijn in Vlissingen. Op vijftien adressen in Zeeland en België werd gisteren Q huiszoeking gedaan. *J Winterspelen Tujee Russische subtoppers trok ken het volle profijt uit een Ame rikaanse mission impossible. De malheur van schaatser Dan Jan sen, de grootste verliezer op de olympische 500 meter, bracht Alexander Goloebev en Sergej Klevsjenja C goud en zilver I WÊmmmmm Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17. Onzekerheid onder werknemers AMSTERDAM (NPA) - Fokker gaat een paar zeer sombere ja ren tegemoet. Het was öf diep snijden in de onderneming öf ten onder gaan, zei waarne mend bestuursvoorzitter Van Duinen gistermiddag in een toe lichting op de reorganisatie die 1900 banen kost. Fokker ver koopt niet genoeg vliegtuigen om de huidige omvang van de onderneming te rechtvaardi gen. Het gaat bij de vliegtuigbouwer om de derde sanering in twee jaar tijd. Fokker gaat een tijd van maximale soberheid tege moet, aldus de raad van bestuur. Wat dat voor de werknemers in houdt. is onduidelijk. Vooral produktiemedewerkers worden getroffen, maar wie op welke af deling moet verdwijnen is nog niet bekend. Gisteren werd ook niet duidelijk hoeveel gedwon gen ontslagen er gaan vallen. Dat hangt af van wat sociale re gelingen en natuurlijk verloop opleveren. Somber beeld Van Duinen schetste een som ber beeld van de luchtvaartin dustrie. De markt is volledig in gestort en de luchtvaartmaat schappijen verkeren allemaal in geldnpod. Zij stellen vervanging van hun vloot uit. Bovendien be staat er een trend naar het huren van vliegtuigen, waarbij de vliegtuigbouwer als bank fun geert. Zeventig procent van alle bestellingen over het afgelopen jaar zijn bij Fokker lease-over eenkomsten. Desondanks heeft Fokker het volgens Van Duinen-»in deze moeilijke tijd relatief goed ge daan. Fokker heeft in zijn marktsegment de afgelopen drie jaar meer dan de helft van alle orders voor propellor- en straal vliegtuigen weten binnen te ha len. Daarmee is het marktaandeel versterkt. In 1993 wist Fokker 43 vliegtuigen te slijten, Boeing 34, Airbus min 26 (als gevolg van an nuleringen) en McDonnell Douglas min 3. In totaal annu leerden luchtvaartmaatschap pijen over de hele wereld 750 or ders ter waarde van 70 miljard dollar. Fokker heeft daarom besloten het produktietempo van zijn vliegtuigen sterk te verlagen Als het huidige tempo wordt aangehouden, houdt Fokker eind 1995 26 onverkochte vlieg tuigen over. Daarom worden dit jaar nog slechts 40 vliegtuigen gebouwd. Eind dit jaar presente ren Fokker en DASA een 'strate gisch plan' voor de lange ter mijn. Daarin zal uit de doeken worden gedaan welke nieuwe produkten de onderneming gaat maken. Volgens Van Duinen is er tegen 2002 behoefte aan een nieuw vliegtuig, dat Fokker in samenwerking met DASA gaat maken. zie ook pagina 2 (eenmalig binnen zes maanden JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29.- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaal sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 volledige bevoegdheid heeft om tot luchtaanvallen te besluiten. „Daar is geen verdere raadple ging van de Veiligheidsraad voor nodig. De raad zelfheeft die bevoegdheid bij de secretaris generaal gelegd", zei zij in de richting van de Russen. De VS vinden dat diplomatieke pogin gen om tot vrede te komen moe ten doorgaan 'maar die moeten worden geruggesteund door de bereidheid om geweld te gebrui ken'. De Bosnische ambassadeur Mo hammed Sacirbey loofde het be sluit van de NAVO en hij prees NAVO-secretaris-generaal Man fred Wörner en Boutros-Ghali voor hun inspanningen. „Beter laat dat nooit, beter een beetje dan helemaal niets", zei hij. Vol gens Sacirbey zijn het ultima tum van de NAVO en de dreiging met luchtaanvallen op de Servi sche artillerie 'niet meer dan een eerste, logische stap'. Hij zei dat de Bosnische Serviers alleen de taal van het geweld verstaan. Sacirbey zei dat zelfs de gerings te afwijking door de Serviërs van de gestelde eisen 'moet leiden tot een onmiddellijk antwoord' - in de vorm van bombardemen ten. Het debat in de Veiligheidsraad, waarin tientallen landen het woord gevraagd hebben, zal nog tot dinsdag duren. De raad zal geen nieuwe resoluties over de toestand in Bosnië-Herzego- wina aannemen. Advertentie Glasslijperij MELIESTE Kwaliteit in glas GOES Georgiërs hebben maar vijf uur per dag elektriciteit TBILISI (AP) - De voormalige Sovjet-republiek Georgie, die getroffen is door een koudegolf met temperaturen van 24 gra den Celsius onder nul, heeft maandag bekendgemaakt dat zij de bevolking niet meer dan vijf uur per etmaal van elektri citeit kan voorzien. Onderminster van energie Omar Cheladze kondigde aan dat par ticuliere woningen voortaan slechts twee uur in de morgen en drie uur in de avond stroom krij gen. De besnoeiing is noodzake lijk opdat ziekenhuizen, brood bakkerijen en de spoorwegen kunnen blijven functioneren. Ook brood is slechts beperkt verkrijgbaar, per persoon 350 gram per dag. De broodrantsoe nering is ten dele het gevolg van het ontbreken van brandstof voor de ovens. linderen in Sarajevo bedelen bij een Oekraïense VN-militair om brood. foto EPA gn onze correspondente 10EDAPEST - De inlevering van zware wa- 'ens in Sarajevo blijft heel traag verlopen, •iadat de Serviërs zondag aanvankelijk ie- ere verdere medewerking weigerden, zijn er lie avond en maandag toch weer enkele stuk en geschut onder toezicht van de VN ge kaatst. De Serviërs leverden hun wapens in "j de Lukavica-kazerne aan de Servische ant van het front, waar ze bewaakt worden oor onbewapende VN-soldaten. laar het totaal van 28 ingeleverde wapens, 'aaronder een aantal tanks en mortieren, is en fractie van de artillerie die in de bergen ond de Bosnische hoofdstad staat opgesteld, a totaal zou het om zo'n 1300 stuks geschut aan, an Bosnische zijde zijn de afgelopen dagen tien wapens ingeleverd, voor het merendeel mortieren, die worden opgeslagen in de Maar schalk Tito-kazerne, niet ver van het centrum van Sarajevo. De inlevering van de wapens maakt deel uit van een uiterst moeizaam onderhandelings proces. Duidelijk is dat de Servische zijde ener zijds onder druk staat van de dreigende lucht aanvallen van de NAVO, anderzijds van de ei gen achterban, die een terugtrekking van het zware geschut tot 20 kilometer van Sarajevo, zoals de NAVO eist, als een nederlaag ziet. De NAVO-dreiging heeft in ieder geval wel ge leid tot de rustigste dagen die Sarajevo sinds bijna twee jaar heeft meegemaakt. In delen van de stad is ook de elektriciteitsvoorziening weer hersteld. Winkels en cafeetjes hebben hun deuren geopend. onze correspondent ASHINGTON - De Veilig- ■idsraad van de VN zal zich tt mengen in de bevoegdheid an VN-secretaris-generaal iouiros Boutros-Ghali om chtaanvallen op Servische ellingen in Bosnië te bevelen, dens een op Russisch ver- k bijeengeroepen spoedzit- ig van de raad over de situatie in Bosnië stelden vrijwel alle landen zich op achter het aan de Bosnische Serviërs gestelde NAVO-ultimatum. Ook de Rus sische VN-ambassadeur wekte niet de indruk te gaan dwarslig gen. De Russen hebben grote proble men met het ultimatum en met eventuele luchtaanvallen door NAVO-vliegtuigen en hadden om de bijeenkomst van de V- raad gevraagd. Maar Moskou lijkt zich vooralsnog neer te leg gen bij de situatie, al waar schuwde ambassadeur Voront- sov alle betrokken partijen 'af te zien van acties die het vuur van de oorlog weer kunnen doen op laaien'. Hij zei dat alle aandacht moet worden geconcentreerd op pogingen om verder bloedver gieten te voorkomen. Bevoegdheid De Amerikaanse VN-ambassa- drice Madeleine Albright bena drukte dat Boutros-Ghali de oek Yolanda eer Epezaak iet uit e handel [N RAAG (ANP) - Het boek lijn verhaal" van slachtoffer landa over de Eper incest- ik hoeft niet uit de handel te rden genomen. Maandag oiden de advocaten van de oordeelden in de Eperzaak, uitgeverij Bzztóh en Yolan- zelf het op een akkoordje na (twee uur durend gekissebis kort geding over het boek. veroordeelde ouders van Yo- ida, haar ex-man en buurman Iden via het geding voor de ihtbank in Den Haag het boek in Yolanda, geschreven door Bnoijink, uit de winkels laten dwijnen omdat daarin ge roken wordt over babymoor- n Voor dit feit echter werden Eper-veroordeelden nu net (gesproken. Fungerend recht- fokpresident mr. J.Westen- stelde, met succes, beide brijen voor de zaak te schik- bl In de tweede druk van het komt nu in een voorwoord te staan dat veroor- zijn vrijgesproken van waarover Yo- spreekt. Een zwerver in Amsterdam probeert zich met dekens en kledingsstukken te beschermen tegen de felle kou. foto Marcel Antonisse/ANP AMSTERDAM, DEN HAAG (NPA) - Op vangcentra zetten deze dagen alle zeilen bij om daklozen op te kunnen vangen. In de grote steden hebben instellingen die zich bezighouden met de opvang van dak en thuislozen extra bedden beschikbaar gesteld en de openingstijden aangepast. Het koude winterweer heeft inmiddels in Europa aan veertien mensen het leven gekost. In Nederland zijn voor zover be kend geen dodelijke slachtoffers geval len. Door het koude weer zitten de opvangcen tra in de grote steden overvol. In Rotter dam, Amsterdam en Den Haag is het aan tal plaatsen voor dak- en thuislozen in middels uitgebreid. „Dit centrum is eigen lijk niet geschikt voor nachtelijke opvang. maar we kunnen de mensen toch niet dood laten vriezen", zegt Carla van Essen van het goodwillcentrum van het Leger des Heils in Den Haag. Normaal fungeert het centrum als huiskamer, waar daklo zen terecht kunnen tot 's avonds half tien. Zondag is echter besloten dat zolang het koude weer aanhoudt, ook na half tien en 's nachts open te blijven. „Maar het is be helpen", zegt Van Essen. „Er staan hier geen bedden, alleen stoelen waarop de daklozen moeten slapen. Tot nu toe heeft niemand zich daarover beklaagd. Ze zijn blij dat ze hier kunnen blijven". Het good willcentrum gaat over tot winteropvang als de temperatuur onder de -5 graden is. De winteropvang blijft voorlopig vandaag en morgen van kracht. De kou bezorgt ook de Wegenwacht han den vol werk. „Het was twee- tot driehon derd procent drukker dan normaal op maandag", aldus een woordvoerder. De bollenkwekers maken zich zorgen om hun planten, die nu extra kwetsbaar zijn, om dat ze in een vergevorderd groeistadium verkeren. Maar er is geen reden tot pa niek, zo meldde de Dienst Landbouw Voorlichting gisteren. Doden De koudegolf heeft tot nu toe in Europa zeker veertien mensen het leven gekost. In Polen, waar de temperatuur gisteren tot onder de dertig graden onder nul daal de, zijn dertien mensen om het leven geko men. Op het centraal station van Milaan vroor een dakloze dood. zie ook pagina 9 mensen lege an Thijn (ANP) - Negen hebben gesolli- naar het burgemeester van Amsterdam. commissaris van de in Noord-Holland, J. maandagmor- bekendgemaakt. Van Ke- iad in januari al gezegd dan vijftien a achttien te verwachten, elf kandidaten is niet be- welke politieke kleur ze Twee zijn er partijloos. zijn PvdA'ers. is er één D66'er, één en één kandidaat uit de van De Groenen-hoek. Al- /an De Groenen-kandidaat naam bekend; het is de ex en ex-kabouter Roel van die vorige week zelf be- dat hij zou solli- de brief in kennis zijn gesteld, maar er niets mee hebben ge daan. De hoofdpersoon in het verhaal, Nederkoorn, liet maandag via zijn vrouw weten „geen com mentaar" op deze aantijgingen te hebben. Verscheidene Neder landse commissarissen bij Fok ker verwijzen het verhaal naar het rijk der fabelen. „Het be hoort. tot het standaardpakket vervuiling dat over deze materie is verspreid. Er is geen enkele aanwijzing voor. Het is volstrekt uit de lucht gegrepen", reageert dr. J.C.M. Hovers, tevens presi dent-directeur van Stork. D.M. Sluimers, directeur-gene raal bij het ministerie van finan ciën, sluit zich daarbij aan. n ij Nederkoorn. AMSTERDAM (ANP) - De voor malige topman van vliegtuigfa brikant Fokker, Erik-Jan Ne derkoorn, krijgt zo'n 25 miljoen Duitse mark van Dasa voor de verkoop van Fokker aan dit Duitse concern. Dat zegt Pieter Lakeman, directeur van de Stichting Onderzoek Bedrijfs informatie (Sobi), in zijn co lumn in het tijdschrift OR-In- formatie, een vakblad voor on dernemingsraden, dat woens dag verschijnt. Lakeman baseert zich op een aan hem verzonden anonieme brief, die hij hard genoeg acht om deze bewering aan te durven. Begin oktober 1992 zouden Ne derkoorn en Dasa-topman Jür- gen Schrempp het op een ak koordje hebben gegooid. De fi nanciering van dit bedrag zou worden afgewikkeld via overhe veling van ontwikkelingskredie ten van de Nederlandse over heid, waardoor het geld uitein delijk weer naar Dasa zou terug keren. Ook een commissaris van Fokker zou van de inhoud van Advertentie) Witlof, QQ 500 gram CD Hele kip, verpakt ca. 1000 gram &W Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 19 februari as 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1