ederland in greep extreme kou 5,3%' Fokker verliest honderden banen families diplomaten erlaten Belgrado 06-0331 Koss pijnigt Oranje schaatsers Treinverkeer door storingen ontregeld 4 WEKEN 1 UUR FOTOSERVICE KNMI waarschuwt voor gevolgen van combinatie vorst en harde wind Iritse krant: Ex-Beatles »even concert in New York VOOR 13,- vl^ Snijdend koud perioden met zon maar snijdend koud. Krachtige tot harde, langs de kust af m toe stormachtige oostemoind. Tem peratuur omstreeks min drie graden. n?37e jaargang no. 37 laandag 14 februari 1994 ,osse nummers 1,50 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? luist! mmm Kodak EXPRESS singcn. Zicrikzce, Hulsi FOTO VERSCHOORE ni gN HAAG (ANP/RTR) - Het !Ei ordt vandaag ijzig koud in Ne- jrland. Wie naar buiten gaat, :t zich extra dik aankleden, v; jtKNMI in De Bilt heeft daar idagavond voor gewaar- mwd. inmorgen vroeg zal de kou het it zijn, aldus KNMI-woord- ierder Geurts. „De tempera- r ligt dan gemiddeld rond -13 den. Maar door de krachtige harde (windkracht 6-7). en i de kust stormachtige (8) telijke wind voelt het aan als- het -25 graden is. Later op de at de zon schijnen en ést het 5 tot 10 graden, maar tblijft flink koud." ;nsen die vandaag lopend of tsend naar hun werk gaan, moeten extra kleding aantrek ken. „Ook is het verstandig om oren en handen goed te bescher men tegen de kou. Doe je dat niet, dan loopje het gevaar datje snel kou vat of dat lichaamsde len bevriezen", aldus Geurts. Weerkundigen noemen de com binatie van lage temperaturen en krachtige wind het „windchill- effect". Door de kou wordt de li chaamswarmte toch al snel afge voerd. Maar dat proces wordt nog eens versneld door de harde wind. Door de ijskoude wind zullen waterleidingen in de buurt van de buitenlucht extra snel kun nen bevriezen. Goed afdekken met kranten of ander isolerend materiaal kan dat voorkomen. Carnavalsvierders moeten vol gens Geurts extra goed oplet ten. „Ik zag op televisie hossen de, half aangeklede mensen. Dat is natuurlijk funest." Het KNMI verwacht, dat het morgen iets minder vriest. Hal verwege de week wordt de vorst verder getemperd, zo blijkt uit de computervoorspellingen. Het Leger des Heils in Amster dam heeft inmiddels extra maatregelen genomen om dak en thuislozen op te vangen. De Amerikaanse noordoostkust heeft al te kampen met sneeuw, ijs en extreme kou, nu lijden ook Japan en Europa onder de kou- DiN'DEN (AFP/RTR) - De drie ■Beatles Paul McCartney, orge Harrison en Ringo Starr lien dit jaar een concert ge- :n het Central Park van York, meldt de Britse rant Mail on Sunday. De twee men van de in 1980 vermoorde hn Lennon, Sean en Julian, Hen aan het optreden deelne em Dlgens Mail on Sunday ont- iedere ex-Beatle 30 mil- en dollar (57 miljoen gulden) oor het optreden in het hartje an New York, waar ruim een liljoen fans worden verwacht, tt concert, dat door een „ex- ntneke. steenrijke Ameri- Banzou worden gesteund, zal rerde hele wereld worden uit- Ezonden. gelijkertijd werd bekend dat eorge Martin, oud-producent van de wereldberoemde groep, van plan is volgend jaar een cd uit te brengen met Beatles-num mers die nog niet eerder op al bum zijn verschenen. Onder de ze „verloren liederen" is een lied van Lennon en McCartney, „Et cetera", dat door een verbod van laatstgenoemde niet op de witte plaat van de band uit 1968 is op genomen. Ook het enige nummer dat geza menlijk door McCartney en Har rison is gecomponeerd, „In spite of all the danger", een ballade uit 1958, komt erop te staan. An dere hoogtepunten: een regi stratie van George Gershwins „Summertime", gezongen door de Beatles met uitzondering van Ringo Starr en „Tie me Kange- roo Down Sport", dat samen met de Australische entertainer Rolf Harris wordt uitgevoerd. EN HAAG (AFP/ANP) - Het inisterie van buitenlandse za- en heeft zaterdag familie van iderlands diplomatiek perso- tel in Belgrado opgroepen de ervische hoofdstad zo snel mo- lijk te verlaten. De maatregel genomen uit voorzorg tegen entuele vergeldingsacties na 1 NAVO-ultimatum dat aan Bosnische Serviërs rond Sa- jevo werd gesteld, vier echtgenotes van ambas- depersoneel in Belgrado, die avond aankwamen op :hiphol, waren verbaasd over un plotseling evacuatie. Vol- ins hen was hun terugkomst et nodig geweest. „Er was daar ets aan de hand, het is er heel Er heerst geen grimmige «r tegen buitenlanders." vier vrouwen en acht kinde reden met de auto van Bel- ido naar het Hongaarse Boe- pest. Daar zijn ze op het vlieg- g gestapt. De Griekse echtge- te van de tijdelijk zaakgelas- de is naar haar geboorteland reisd. Er zijn nu geen partners i diplomatiek personeel meer De gezinnen werden zondag avond opgevangen door verte genwoordigers van Buitenland se Zaken. Een woordvoerder zei nog eens dat de regering geen onnodige risico's wilde nemen en daarom de oproep heeft ge daan. Ook de Amerikanen zijn begon nen met de evacuatie van fami lieleden van diplomaten uit Bel grado. Zondag reed een Ameri kaans konvooi van zo'n twintig personenauto's en vijf vrachtau to's met bagage naar Boedapest. De Amerikanen weigerden de pers te woord te staan. Zaterdag waren tien Britse diplomaten vrouwen vertrokken uit de Ser vische hoofdstad. Zie ook pagina 3 degolf. In Polen, waar de tempe ratuur zakte tot -27, stierven vier mensen op het platteland van de kou. Allen hadden gedronken en werden bevroren in velden aan getroffen. De Franse autoriteiten maakten bekend een buiten gebruik zijnd metrostation in Parijs open te stellen voor daklozen. Bij de eer ste koudegolf in november kwa men zeker negen mensen om het leven. Tokyo werd dit weekeinde ge troffen door de ergste sneeuw storm in 25 jaar. die het auto-, trein- en luchtverkeer volledig plat legde. De meeste autowe gen naar de hoofdstad waren ge sloten. In het noordoosten van de Ver enigde Staten, dat tot het week einde door de ergste winter sinds 16 jaar werd geteisterd, kwam het openbare leven zondag weer op gang. Na een sluiting van 24 uur waren de luchthavens bij New York weer geopend. Hon derdduizenden mensen begon nen met sneeuwruimen om hun huizen en auto's te bevrijden. Vrijdag nog bleven in Washing ton. New York en Boston de meeste overheidsgebouwen ge sloten en gingen nauwelijks win kels open omdat de ijsregen de straten in glijbanen veranderde. In Washington kregen ambtena ren vrij en ook elders konden honderdduizenden mensen hun werk niet bereiken. Ook scholen bleven gesloten, net als twee weken geleden toen de leerlingen al een week lang thuis waren wegens het slechte weer. Lake Superior, het groot ste van de Grote Meren, bevroor voor het eerst in 16 jaar hele maal. Het koudefront, dat temperatu ren tot -20 graden bereikte, trok het weekeinde langzaam naar het noord-oosten weg De hoogste rente van deVSB Bank. De Jeugdvereniging Graauw behaalde in de carnavalsoptocht in Hulst de eerste prijs in de categorie A met de praalwagen 'Kunne gai da, een binnenbrandje blussen'. foto Charles Strijd van onze verslaggevers HULST - Het carnaval is afgelopen weekein de in alle hevigheid losgebarsten. In Zeeland stonden vooral Hulst, Sas van Gent en 's Hee- renhoek volop in de belangstelling van de be zoekers. Door de vorst en de snerpende oostenwind was een lang verblijf op straat niet erg aantrekke lijk, zodat de meeste carnavalvierders him heil het grootste deel van de tijd in de kroegen zochten. Over de kwaliteit van de praalwagens die aan de optochten meededen was het pu bliek zeer te spreken. Ook de diverse carna valsstichtingen meenden dat de wagens mooi er en fantasievoller waren dan in andere jaren. De belangstelling voor de optochten die gister middag als kleurrijke linten door het Limburg se en Brabantse land trokken, was door de felle kou minder groot dan in 1993. Vanaf f 25.000,- op de VSB HoogRendement-rekening. Op de Toprente-rekenmg 4,8% vanaf f 10.000,-. Volledige opnamevrijheid. Variabele rente. 'effectief rendement bij ongewijzigde rente Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. apanse keizerin an weer praten OKYO (AFP) - Keizerin Mi- 'iko van Japan heeft haar raakvermogen terug. Bij een Roek aan het eiland Ogasa- ara, circa 1.000 kilometer ten liden van Tokyo, heeft de kei- pin met een zwak maar duide- fik stemgeluid gesproken op F bijeenkomst van ongeveer pO bewoners van het eiland, keizerin viel op haar veijaar- ■8 op 20 oktober flauw, wat *d toegeschreven aan de felle itiek in de Japanse pers op ar invulling van haar functie, kzou daarna met stomheid ge lagen zijn. Scheepsramp Üj Thailand pGKOK (RTR) - Voor de F' van Thailand zijn vermoe- k'ijk 200 mensen omgekomen, boral vrouwen en kinderen, adat het schip waarop ze zaten JPsrisde. De politie meldde 38 lichamen zijn geborgen, •aar overlevenden wordt nog Kocht. f6 Politie vermoedt dat het ille- F gastarbeiders zijn uit het Bburige Myanmar (Birma) die hun gezinsleden naar huis Sbgkeerden. Het schip dat hen boerde, had ruimte voor 230 Magiërs maar vervoerde ver stedelijk veel meer mensen. AMSTERDAM (NPA) - Bij Fok ker komen tussen 1700 en 1800 banen te vervallen. Het exacte aantal (inclusief gedwongen ontslagen) wordt vanmorgen aan het personeel bekendge maakt in een speciale editie van het personeelsblad. De vakbon den en de centrale onderne mingsraad (COR) vragen de overheid Fokker in deze moei lijke tijd te helpen. Gedacht wordt aan een vorm van werk tijdverkorting of deeltijdont- slag voor een periode van an derhalfjaar. De negenkoppige Duits/Neder landse raad van commissarissen van Fokker stemde zaterdag unaniem in met het sanerings plan van de nieuwe raad van be- HAMAR (ANP) - Misschien besefte hij het niet, maar een nederlaag als die van Rintje Ritsma moet ernstige gevolgen hebben. Ritsma hield vol geen dreun van Johann Olav Koss te hebben gehad. Waar kwam dan die pijn vandaan? De Fries dacht alle rondjes onder de 31 seconden te kunnen rijden. Fout, zelfs Koss kan dat niet. Die ongekend snelle ovaal van 29,90 bleek roeke loos. De pijn was verschrikkelijk. De Nederlandse schaatsers, die op meer hoopten dan brons, probeerden zich groot te houden. Dat lukte Ritsma het minst. Dat belooft weinig goeds. Ook voor Zandstra (vier) en Veld kamp (vijf) was de opening een marteling. zie ook pagina 11 Rintje Ritsma, derde op de 5000 me ter, wordt getroost door Falko Zand stra. foto ANP stuur van Fokker. Besloten is het produktietempo van zowel de Fokker 50 als de Fokker 100 opnieuw te verlagen. Nu worden er 20 Fokker 50's en 40 Fokker 100's per jaar gemaakt. Enkele jaren geleden produceerde Fok ker nog 100 vliegtuigen per jaar. Berichten dat de produktie van de Fokker 50 wordt gestaakt, worden door Fokker als „abso lute onzin" afgedaan. Er verdwijnen overigens niet al leen banen op de werkvloer. Ook op kantoor gaat het mes erin. Zo worden diverse managementla- gen opgeheven. De nieuwe zes- koppige raad van bestuur zal zich direct met alle bedrijfson derdelen gaan bemoeien. Van daag wordt ook duidelijk of er vestigingen van Fokker (buiten Schiphol) worden gesloten. DASA Meerderheidsaandeelhouder Deutsche Aerospace (DASA), die volgens woordvoerder C. Poppe geen directe bemoeienis heeft gehad met de reorganisa tie. zegt tevreden te zijn met de uitkomsten. DASA zegt dat aan de reorganisatie niet viel te ont komen. wilde Fokker op de we reldmarkt kunnen blijven con curreren. Opzet van de sanering is de kost prijs van de vliegtuigen met zo'n 30 procent te doen dalen. De sa nering is veel harder uitgevallen dan aanvankelijk de bedoeling was. De twee weken geleden af getreden bestuursvoorzitter Erik-Jan Nederkoorn hoopte het banenverlies tot zo'n 1000 te be perken. Dat lukt nu niet, omdat de toeleveranciers niet bereid zijn de prijs die zij aan Fokker Brand op pier Een felle brand heeft zondag middag grote schade veroor zaakt op de Scheveningse pier. Br waren geen gewonden. De meer dan honderd mensen, die in het restaurant zaten konden de pier via de onderste galerij verlaten. De schade bedraagt ongeveer een O half miljoen gulden. O Zeelandbeurs Druk was het zaterdag niet op de Zeelandbeurs in het Engelse Rochester. Vermoedelijk door de recessie, toonden slechts 1100 mensen belangstellmg voor het geen Zeeland de Britse toerist te bieden heeft. Twee jaar geleden kwamen nog ruim 3000 meiisen op een soortgelijke Zeeuwse presentatie C in Sittingboume af w Ajax Ajax-trainer Louis van Gaal vindt het nog te vroeg om van een vormcrisis te spreken, maar zijn ploeg die gisteren nipt van Sparta won, speelde opnieuiv niet sterk. Dat gold ook voor Van Vossen, die in de basis begon, niaar la- 1 O ter werd gewisseld. I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport. 11,12,13,14,15,16,17 en 18. UTRECHT (ANP) - Verschillen de storingen hebben zondag avond het treinverkeer ernstig ontregeld. Daardoor ontston den, vooral in het westen van het land. vertragingen tot een uur. berekenen voldoende te verla gen. Fokker maakt zelf slechts zo'n dertig procent van de onderde len van de vliegtuigen. Ruim tweederde van de kostenbespa ring moet van de twaalf belang rijkste toeleveranciers, onder wie DASA, komen. De Duitsers berekenen volgens een studie van Fokker veel te hoge prijzen voor de rompen van de Fokker 100. Deze 'wurgcontracten' kos ten Fokker honderden miljoe nen guldens. De vakbonden en de COR zijn gisteravond ingelicht over de reorganisatie. Zij wilden tot van daag met een reactie wachten. Het is Fokker en de vakbonden er alles aan gelegen eerst het personeel en de beurs in te lich ten alvorens de media de details van de sanering uit de doeken te doen. Afgelopen weekeinde zorgden onjuiste publikaties voor grote ongerustheid onder het Fokker-personeel. Toen werd het getal van 2100 banen genoemd. Zairees meisje nog spoorloos DEN BOSCH (NPA) - De politie in Den Bosch heeft gisteren een twintigtal telefoontjes ontvan gen over een vermiste Zaïrese meisje. Zaterdagavond vroeg de politie op de televisie om hulp in deze zaak. Nog niet alle tips zijn nagetrok ken, maar volgens een politie woordvoerder „zit er nog geen betrouwbare aanwijzing bij". Donald Judd Kunstenaar Donald Judd overleden AMSTERDAM (ANP) - In New York is zaterdag de Amerikaan se kunstenaar, architect en meubelmaker Donald Judd (1928) overleden. Dat heeft het Stedelijk Museum in Amster dam zaterdagavond bekendge maakt. Judd wordt beschouwd als een van de belangrijkste na oorlogse kunstenaars. Judd exposeerde voor het eerst schilderijen in 1957 in New York. In 1963 ontstonden zijn eerste ruimtelijke werken, die geken merkt worden door doos- of kis- tachtige vormen opgebouwd uit geometrische figuren Zijn werk bevindt zich in de collecties van toonaangevende internationale musea. In Nederland hebben het Stede lijk Museum, het Haags Ge meentemuseum, Museum Boy mans-van Beuningen, het Krol- ler-Muller en het Van Abbemu- seum werk van Donald Judd. Zie ook pagina 3 Op verschillende plaatsen had NS te kampen met wissel- en seinstoringen en defecte treinen. Een woordvoerder sluit niet uit dat de moeilijkheden zijn ver oorzaakt door het koude weer en de harde wind. De problemen deden zich onder meer voor tussen Leiden en Al phen aan den Rijn, tussen Heer- hugowaard en Schagen. tussen Gouda en Rotterdam en bij Den Haag en Schiedam. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen- per maand met automatische afschrijving k 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1