Zeeuwse Jazzdag duikt in het grijze verleden PZC De agenda kunst cultuur VRIJDAG 11 FEBRUARI 1994 30 Een jazzfestival boordevol dixieland heeft vaak een hoog Louis Arm- strong-gehalte. Dat kan boeiende klan ken opleveren als wordt teruggegrepen naar de muziek uit de jaren twintig en dertig, waarin Armstrong met zijn Hot Five en later Hot Seven furore maakte. Ook de huidige jazzgeneratie trompet tisten als Wynton Marsalis en Roy Har- grove grijpen vaak naar deze periode te rug. Maar gebruikelijker is het dat een imitatie wordt gegeven van de zanger/ trompettist die zich de laatste jaren voor zijn dood als de André van Duin met het zwarte gezicht manifesteerde. Feit blijft echter dat Armstrong inspira tor is en blijft voor vele trompettisten. Zo ook voor Johan Sinke. die zaterdag 19 februari op de Zeeuwse Jazzdag in Middelburg aantreedt als trompettist van de Top Hats. Deze Middelburgse trompettist, die oor heeft voor voorgan gers als Dizzy Gillespie, Roy Eldrige en Clifford Brown, haakt met zijn eigen muziek graag in op Armstrong met alle gevaren van dien. In de Top Hats vinden we ook Jan Net. die een aantal jaren geleden met mu siceren dreigde te moeten stoppen. Een overbelasting van de hartspier was er de oorzaak van dat hij in een opwelling zijn saxofoon verkocht met als gevolg dat hij zachtjes van de wereld afgleed. Een collega-musicus adviseerde hem weer te gaan spelen. Sinds die tijd speelt hij weer op een nieuwe Selmer sax. Amuse mentsmuziek. dixieland, mainstream, bebop: hij doet het allemaal. Een muzi kale omnivoor die als 13-jarige zijn toon tje mee blies in het looporkest Excel sior. Jazz spelen leerde hij bij de Wal- cherse Jazz Sociëteit waar wijlen Jan Weezeman op gitaar en pianist Hans Lems de drijvende krachten waren. Di xieland klonk er in die tijd ook in De Vic en de Cosy Corner. Jan trad er op met Baby den Toonder waarover hij zegt: ..Hij heeft me ritme- en tempogevoel bij gebracht.'Met deze kennis werd er in militaire dienst gemusiceerd met John Engels en Piet Noordijk. Een baan als beroeps werd in de kiem gesmoord door het opkomend popwezen, de grammo foonplaat en de televisie die de mensen aan huis kluistert. In plaats van in de saxofoonsectie van een beroepsband belandde hij op de vorkheftruck. Nog steeds oefent hij dit beroep uit maar in het weekeinde is het steevast spelen ge blazen. Solerend verstaat hij de kunst bekenden te begroeten met een noncha lante knipoog. Met de techniek beweert hij nog vooruit te gaan. Maar fysiek boert hij achteruit. „Vroeger kon ik een toon acht tellen aanhouden, nu lukt me dit zes tellen." Maar zijn aanstekelijk enthousiasme is gebleven. Jan Net speelt in de Top Hats tijdens de Zeeuwse Jazzdag. Een geheel ander verhaal is dat van het kwintet Jazz. Blues en Beyond, een for matie waar we de blazers van het Zeeuws Jazz Collectief in terug vinden. Trompettist Karei Haaze en saxofonist Frank Deurvorst zijn musici, die een verhaal met hun spel kunnen vertellen. Deurvorst en Haaze zijn altijd op zoek naar de sleutels van hun creativiteit. Te norist Frank Deurvorst over deze groep: „Je spreekt niet alles van tevoren af. Na tuurlijk zijn er vaste regels, gedicteerd door harmonie en ritme en door afspra ken binnen het ensemble. Maar er is geen strak keurslijf. Je moet natuurlijk wél creatief zijn in het opvangen van fouten." Het kwintet speelt ook eigen composi ties. De muziek is in te delen in de post- bebop terwijl ook standards en ballads een moderne aanpak krijgen. In een overdosis dixieland is het klimaat voor deze luistermuziek moeilijk omdat het publiek zich graag van zaal naar zaal verplaatst om te constateren dat ook de buurman van jazz blijkt te houden. Minder gebonden aan een jazzstijl is Re make. Op het repertoire van de groep staan naast jazznummers uit de periode 1920-1950 ook composities van popar tiesten. Naast het instrumentale krijgt ook het vocale gedeelte ruime aan dacht. De band heeft in Marijke Poppe de enige vrouwelijke instrumentalist van deze jazzdag. Op sopraan-, alt en te norsax speelt ze haar partijtje mee ter wijl zij ook de zang niet schuwt. Tussenstation De Longfield Jazzcrackers en The Flying Dixies zijn bands die reeds jaren bestaan. In deze bands vinden we in strumenten als sousafoon, wasbord en banjo terug. De gelegenheidsformatie Roots of the Blues, de naam zegt het al. gaat op zoek naar de wortels van de blues. Richard Eversdijk bespeelt daar bij de mondharmonica. In de Salt Lake Jazz Band, een formatie van ouwe rotten rond klarinettist Ed de Poorter, zit een talent op trombone, de zestienjarige Eric Heijnsdijk uit Kwa- dendamme. Explosieve energie en goede luim lijken hand in hand te gaan bij het orkest Champagne Charlie. In die band komen we weer de naam van Reindert Hofland tegen op sousafoon. Meerdere musici blijken bij bestudering van het programma in diverse formaties uit te komen. Voor organisator Bob van Koetsveld betekende dit een opgave bij de planning. Dit kan echter voorkomen worden door meer stijlen toe te laten tot deze Zeeuwse Jazzdag. Jazz is tenslotte een verzamelnaam voor diverse stijlen. Zo mis ik de Feen Brothers, de Middel burgse formatie die onlangs nog op een festival in Den Bosch de eerste prijs in de wacht sleepte. Dan willen we het hier nog geen eens hebben over musici als Dies le Due, Jan Verwey, Ab Baars en Jan Menu. allen Zeeuwen. Een teveel aan dixieland dreigt snel te verworden tot een eenheidsworst. Aan de andere kant is het ook de muziek van de schoolfuifjes uit de jaren vijftig en zestig. Feesten met verschraald bier. de eerste zoen en de jacht op het mooiste meisje. Het is leuk deze herinnering te rug te roepen, die muzikaal onder steund wordt door repertoire dat soms tot het bot toe afgekloven is. Dit neem ik op de koop toe want herinneringen zijn tenslotte veelal zoet. Arnold Parre Zeeuwse Jazzdag: zaterdag 19 februari, vanaf 20.00 uur negen jazzformaties in diverse zalen van de Middelburgse Stadsschouwburg. uit Mill Vrijdag Kraaijkamp Vader en zoon Kraaijkamp en Eric van der Donk spelen vanavond (vrijdag) de hoofdrollen in De Sunshine Boys in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur). Dit toneelstuk van Neil Simon gaat over een gerenommeerd komisch duo. dat ech ter tien jaar geleden met slaande ruzie uit elkaar is gegaan. Een van de partners - in middels werkloos en vereenzaamd - heeft als enige contact met de buitenwereld een neef die theateragent is. Deze probeert het ,tweetal over te halen nog één keer de be- roemde sketch te spelen. Berend Boude- wijn deed de regie. Symfonie Het Nieuw Vlaams Symfonie Orkest geeft vanavond (vrijdag) een concert in de Concertzaal in Middelburg (20.00 uur). Onder leiding van Patrick Davin worden de Ouverture Don Giovanni van Wolfgang Amadeus Mozart, Midzomernachtsdroom van Felix Mendelssohn-Bartholdy en Burger und Edelmann van Richard Strauss ten gehore gebracht. De Uitvreter Johannes Kemkens brengt De Uitvreter van Nescio vanavond (vrijdag) in podium 't Beest in Goes (20.30 uur). De Uitvreter is het verhaal van jeugdidea len die stuklopen op een materialistische maatschappij. Japi, de onaangepaste idealist, gaat uiteindelijk ten onder. Zijn verhaal wordt, onder het pseudoniem Nescio. geschetst door de ogen van het burgermannetje J. H F. Grönloh, die werkzaam was op een handelskantoor. Door dit verhaal in originele, onverkorte vorm te spelen, brengt de acteur Kem kens een stuk literatuur tot leven. Visserskoor Het Urker Visserskoor Crescendo zingt vanavond (vrijdag) in de hervormde kerk in Yerseke (19.30 uur). Het koor. onder leiding van Meindert Kra mer. treedt op in Urker klederdracht en brengt overwegend psalmen en geestelij ke en vaderlandse liederen. Vlaanderen Het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen is vanavond (vrijdag) te beluisteren in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.15 uur). Onder leiding van de Engelse dirigent Si mon Halsey Wordt muziek uitgevoerd van het duo Gilbert en Sullivan. Sir Arthur Sullivan (1842-1900) werkte gedurende ve le jaren samen met de humorist Sir Wil liam Schwenck Gilbert (1836-1911), waar uit tal van komische opera's of typisch En gelse operetten ontstonden. In de foyer op de eerste verdieping van het theater geeft Filip Pieters om 19.15 uur een toelichting op het concert. Froger Rene Froger zingt vanavond (vrijdag) in Danstheater Cosmo in Vlissingen (21.00 uur). Kam Je Haar De Goese band Kam Je Haar treedt van avond (vrijdag) op op podium Walk-Inn in Vlissingen (21.30 uur). Deze ragmuziek brengende groep drong door tot de finale van de Zeeuwse Belofte en doet deze maand de eerste cd het licht zien. De Pompe De Arnhemse groep De Zingende Fresia's staat vanavond (vrijdag) in café De Pom pe in Goes (22.00 uur). Dit kwartet heeft zich gespecialiseeerd in het in een ander muzikaal jasje steken van bekende Nederlandstalige liedjes. Daar naast kent de band ook eigen repertoire als een draaiorgel-house en trieste mee zingers over ongeëmancipeerde liefde, drugsverslaving, maagzuur en vieze vrou wen. Zaterdag Parabel Poppentheater Parabel speelt zaterdag middag de première van het hand- en stokpoppenspel Sterke Wanja bij Imkerij Poppendamme in Grijpskerke (14.00 uur). Het verhaal, vooral gericht op kinderen van 6 tot en met 12 jaar. gaat over de boe renzoon Wanja, die in het Rusland van 1000 jaar geleden een lange reis onder neemt om keizer te worden in het land achter de Witte Bergen. Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus geeft zaterdag middag weer een voorstelling van De ko ning is bloot, leve de koning (een vrije be werking van een sprookje van Andersen) in het eigen mini-theater in het Am bachtscentrum in Goes (14.30 uur). Deelder De theatrale cabaretperformance Deel der Denkt staat zaterdagavond op het po dium van de Stadsschouwburg in Mid delburg (20.00 uur). Jules Deelder geeft zijn mening door mid del van Rotterdamse humor en jazz. met medewerking van het Trio me Reet of Dis creet. Minitheater In het Minitheater aan de Verwerijstraat in Middelburg gaat zaterdagavond het toneelstuk Een bijzonder prettig verge zicht in première bij het Middelburgs Theater (20.30 uur). In deze tragi-komische voorstelling, ge schreven door Paul Haenen. ziet men hoe Sylvia en Otto. een echtpaar op leeftijd, de jongere Ingrid proberen te helpen bij haar pogingen de waarheid over haar verleden boven tafel te krijgen. Paul Haenen ver telt dit ogenschijnlijk gewone gegeven op bizarre wijze. Josien de Graaf regisseerde Dini Ploegaert, Heieen Wolf. Anke Tani- hatu, Kees Baijens en Ronald Mondeel. De Uitvreter Johannes Kemkens brengt De Uitvreter van Nescio zaterdagavond in het Arse naaltheater in Vlissingen (20.30 uur). De Uitvreter is het verhaal van jeugdidea len die stuklopen op een materialistische maatschappij. Japi. de onaangepaste idealist, gaat uiteindelijk ten onder Zijn verhaal wordt, onder het pseudoniem Nescio, geschetst door de ogen van het burgermannetje J. H. F. Gronloh, die werkzaam was op eedelskantoor. Door dit verhaal in originele, onverkorte vorm te spelen, brengt de acteur Kem kens een stuk literatuur tot leven. Pianorecital Hein van Berkel geeft zaterdagavond een pianorecital in de Muziekschool aan de Van de Spiegelstraat in Goes (20.00 uur). Van Berkel studeert sinds 1985 aan het Brabants Conservatorium in zijn geboor teplaats Tilburg, waai- hij inmiddels het diploma Docerend Musicus behaalde. In Goes heeft hij werken op het programma staan van Beethoven. Liszt, Bartok en Rachmaninov. Stuffed Puppet The Stuffed Puppet Theatre staat zater dagavond opgesteld in de Concertzaal in Zierikzee voor een voorstelling van Mac beth (20.00 uur). De van oorsprong Australische poppen- The Stuffed Puppet Theatre speelt Mac beth in Zierikzee. maker en -speler Neville Tranter bewerkte het bekende toneelstuk van William Sha kespeare tot Nederlandstalig poppen theater voor volwassenen. Tranter zelf neemt hierin de titelrol voor zijn rekening, met vaak manshoge poppen als zijn te genspelers. Porgy Bess Porgy Bess go Latin zaterdagavond dankzij de formatie Nueva Manteca in jazzcafé Progy Bess in Terneuzen (22.00 uur). Songs als It ain't necessarily so, My man is gone now, I love you Porgy en Summer time uit de opera Progy Bess van de ge broeders Gershwin krijgen een Salsa-ver- sie. Kalashnikov De Rotterdamse punkband Debiele Een heid is zaterdag te zien en te horen in het jongerencentrum Kalashnikov in Ter neuzen (22.00 uur). Johannes Kemkens speelt De Uitvreter in Goes en Vlissingen. De groep brengt al sinds 1980 hardcore- punk en voegt daar tegenwoordig house en hip-hop aan toe. Blues De bluesformatie Doghouse geeft zater dag een concert in café De Uientuin in Terneuzen (22.30 uur). De band brengt swingende blues en be staat uit Belgische en Nederlandse muzi kanten die hun sporen hebben verdiend bij diverse bands. De Piek De Walcherse rockformatie Fairytale treedt zaterdagavond op in De Piek in Vlissingen (22.00 uur). De groep presenteert tevens de eerste de mo Red Mask. In de muziek van de band zijn invloeden verwerkt uit zowel metal en blues als symfonische rock. Vooral dit laatste genre biedt veel inspriratie, mede doordat zanger en toetsenman Oscar Pos- tema veel nummers schrijft met key boards. De teksten hebben betrekking op persoonlijke gebeurtenissen of maat schappelijke problemen. 't Beest De Haagse band Hallo Venray staat zater dagavond voor de vierde maal op het po dium van 't Beest in Goes (22.00 uur). De groep heeft inmiddels vier cd's op haar naam staan en dreigt eigenlijk een beetje te groot te worden voor 't Beest. Een op treden wordt doorspekt met humor, me ligheid en een enorme relativering van het begrip rock 'n roll. Zondag Tilly Meijeren Tilly Meijeren speelt zondagmiddag nog maals de succesvolle solo-voorstelling Shirley Valentijn in het Vestzaktheater in Vlissingen (15.00 uur). Deze monoloog van Willy Russell vertelt het verhaal van de huissloof Shirley, die dankzij een feministische vriendin naar Griekenland afreist, de sleur doorbreekt en zichzelf hervindt. Wil Koelewijn deed de regie. Dinsdag Trestle Het Engelse "maskertheatergezelschap Trestle Theatre Company is dinsdag avond te zien in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur). In de voorstelling Plastered, wat zowel 'stuk in je kraag' als 'in het gips' betekent, worden de scenes woordloos gespeeld in een ingenieus decor. Plaats van handeling is een lokale pub. waar een gewone familie op geestige en scherpzinnige wijze wordt geobserveerd. Woensdag Kaandorp Brigitte Kaandorp en Ingeborg Elzevier spelen woensdagavond de muzikale ko medie De vrouw van de zanger in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur). Speciaal voor de cabaretière Kaandorp en de actrice Elzevier schreef Paul Haenen dit stuk, waarin haat, humor, hunkering, bedrog en jaloezie het leven beroeren van een operazanger, zijn vrouw, haar dansen de minnaar en een regisseuse. Verder spe len mee de operazanger Egidius Pluymen en de danser Ernest Piet. Clous van Me- c.helen zorgde voor de muziek en Bert Klunder deed de regie. Klavichord Menno van Delft en Siebe Henstra ver zorgen woensdagavond een klavichor- drecital in de Engelse Kerk in Middel burg (20.15 uur). Dit concert gaat uit van Incanto, Stich ting voor Oude Muziek. Van Delft en Hen stra spelen werken voor één en twee klavi- chorden van J. G. MUthel, J. S. Bach, C. Ph. E. Bach en W. A. Mozart. Cabaret In het Zuidlandtheater in Terneuzen wordt woensdagavond een Cabarestafet- te gehouden (20.00 uur). De avond wordt gevuld door Bloedend Hart, Theo Maassen en Mark van de Veer donk. Bloedend Hart sluit met twee stem men en een piano aan bij de Vlaamse chansontraditie, maar wil ook een spiegel voorhouden, een lachspiegel. Theo Maas sen, die al enkele malen in de prijzen viel, brengt een programma over de woede van een houthakker. In zijn programma De Schaduw van een Pygmee dendert Mark van de Veerdonk door heilige huisjes en dubbele bodems. Donderdag Kameleon De toneelgroep De Kameleon speelt don derdagavond het blijspel Gezelschap ge vraagd in Bachten Reede in Vlissingen (19.30 uur). Kaandorp Brigitte Kaandorp en Ingeborg Elzevier spelen ook donderdagavond de muzikale komedie De vrouw van de zanger in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur). Kraaijkamp Vader en zoon Kraaijkamp en Eric van der Donk vertolken donderdagavond dt hoofdrollen in De Sune Boys in het Zuid landtheater in Terneuzen (20.00 uur). Dit toneelstuk van Neil Simon gaat ove: een gerenommeerd komisch duo. dat ech ter tien jaar geleden met slaande ruzie uil elkaar is gegaan. Een van de partners - in middels werkloos en vereenzaamd - heet als enige contact met de buitenwereld een neef die theateragent is. Deze probeert hel tweetal over te halen nog één keer de be roemde sketch te spelen. Berend Boude wijn deed de regie, Chanson De Franse ehansonnière France Léa is| donderdagavond te beluisteren in Porgji Bess in Terneuzen (20.15 uur). In haar programma Le chemin qui mar- che snijdt zij onderwerpen aan die weinig mensen onder woorden kunnen brengen Het optreden gaat uit van de Alliance Fra ngaise. Another day Hey, it's just another day treedt donder dagavond op in café 't Schuttershof in Middelburg (21.00 uur). Zang, gitaar, percussie en blues harp ko men voor rekening van R. Patrick, J. Vliei Vlieland, G. Cevaal en M. van de Klooster Verwacht VRIJDAG 18 FEBRUARI: Ro-theater met De Vuurproef in Stadsschouwburg Middelburg (20.00 uur) Kwartet Movimento in Burgerzaal stad huis Middelburg (20.00 uur) Bryan Rodwell bespeelt theaterorgel in Concertzaal Middelburg (20.00 uur) Heer Hendrik speelt Acht Vrouwen in Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hendrikskin deren (20.00 uur) Jan Rot met Rot is liefde in 't Beest in Goes (20.30 uur) Zeeuwse avond in Holland Huis in Scher- penisse (20.15 uur) Pretty Poison en Bart's Peters Band in De Piek in Vlissingen (22.00 uur) ZATERDAG 19 FEBRUARI: Masterclass Shireen Strooker in Vestzaktheater in Vlissingen (10.00,14.00 en 19.00 uur) Poppentheater Parabel bij Imkerij Pop pendamme in Grijpskerke 14.00 uur) Studio 88 in dorpshuis in Nisse (14.00 uur1 Poppentheater Sim Bolus in Ambachts centrum in Goes 14.30 uur) Zeeuws Vocaal Ensemble in Kapel var. Hoogelande (20.00 uur) Middelburgs Theater met Een bijzondei prettig vergezicht in Minitheater in Mid delburg (20.30 uur) Willem Breuker Kollektief in Kloveniers doelen in Middelburg (20.30 uur) Kalarash in Razzmatazz in Oost-Souburg (21.00 uur) Heer Hendrik speelt Acht Vrouwen in Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hendrikskin deren (20.00 uur) Paul Haenen met Vrolijk langs de kern in Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur) Benny Neyman in De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur) Tupelo Honey en Nemo in 't Beest in Goes (22.00 uur) The Bintangs in Brogum in Zierikzee (23.00 uur) Bob's Birthday Party in De Piek in Vlis singen (21.00 uur) The Gathering in De Botte Hommel in Bergen op Zoom (21.30 uur) ZONDAG 20 FEBRUARI: Mastered Shireen Strooker in Vestzaktheater in Vlissingen (10.00 en 14.00 uur) Ensemble Tritonus in Lunchcafé Goes (12.00 uur) Middelburgs Theater met Een bijzonder prettig vergezicht in Minitheater in Mid- delburg (14.30 uur) Folklore met Naiden Kirov in Zuidland theater in Terneuzen (15.00 uur) Folkkwintet Orion in Arsenaaltheater ir Vlissingen 16.00 uur) DINSDAG 22 FEBRUARI: 'Jazz' PM Four in De Mug in Middelburg (21.00 uur WOENSDAG 23 FEBRUARI: De Kort met Mademoiselle Jaire in Zuidlandthes ter in Terneuzen (20.00 uur) DONDERDAG 24 FEBRUARI: Kaban?: Sofokles in Arsenaaltheater in Vlissingtf (20.30 uur) rAdvertentie Stadsschouwburg Middelburg 20 00 uur DE SUNSHINE BOYS 1 Beperkt aantal kaarten 30,00 (passen 1 f 24,00) uitsluitend telefonisch te reserveren op 11 februari v.-~ 15-16 uur via (01180) 11500 Concertzaal Middolburg 20 00 uur HET NIEUW VLAAMS SYMFONIE ORKEST Richard Strauss, Mendelssohn en Mozart 130.00 (passen 24,00) Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur JULES DEELDER Beperkt aantal kaarten f 25,00 (passen 120.00) uitsluitend telefonisch te reserveren op 11 februari van 15-16 uur via (01180) 11500. ssingen 2 E UITVRI .- f 18,50 (passen f 15,00) Concenzaal Zierikzee 20.00 uur THE STUFFED PUPPET THEATRE speelt "Macbeth* f 20,00 (passen 116,00) n Vlissingen/Zierikzee bij d Telefonisch reserveren Middelburg: Ó1180-11500 Vlissingen 01184-12345, Zierikzee (van 19-20 uur): 01110-12192 ^De Iheaterlljn (01180) 11511dag en nacht aktuele informatief Kam Je Haar treedt op in Walk-Inn in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 30