VNO wil aow-leeftijd verhogen Slijters ontketenen whisky-oorlog PZC eventienjarige ekent moord op igarenwinkelier Op hol in grensgebied r ostzegelhandelaar indt misdruk in tapel kantoorpost Zendertje 'bewaakt' veroordeelde thuis binnen- en buitenland 'NV en CNV hekelen draconisch planwerkgevers het weer in zeeland Russische wodkafabriek ontslaat personeel sloC0 'Jaiunjih DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 th= HAAG (NPA) - De vakcen- jes FNV en CNV zijn verbij- fd over een voorstel van de rkgeversorganisatie VNO aow-leeftijd te verhogen. pisch een maatregel die de l rkloosheid bevordert', vindt FNV. Vice-voorzitter De is van het CNV spreekt van re science fiction'. „Er werkt al bijna niemand meer boven 160ste. Om al die ouderen het werk te helpen zijn tien- zenden banen nodig en die er niet", aldus De Geus. werkgevers achten een „dra- ihe koerswijziging" echter om de huidige oudedags- zieningen betaalbaar te jen. Behalve een bevriezing de aow (voor vier jaar) be tte VNO-voorzitter Rinnooy igisteren een verhoging van iow-leeftijd 'met twee a drie jaar' en een afbouw van de pen sioenen zoals we die nu kennen tot een „beperkte basisvoorzie ning". Mensen die een ruimere oudedagsvoorziening wensen moeten gestimuleerd worden daar zelf voor te zorgen. „Een draconisch plan. De aan val op de aow en de ouderen gaat in versterkte mate door", vindt FNV-woordvoerder Sprenger. Om de aow betaalbaar te hou den wil de FNV de premie over meer mensen uitsmeren. Dit be tekent dat bejaarden over hun aanvullend pensioen aow-pre- mie moeten gaat betalen. „Mits dat geen minimaal pensioentje is van 150 a 200 gulden per maand", aldus Sprengers. Ook PvdA-leider Kok heeft onlangs geopperd om 'rijke bejaarden' mee te laten betalen aan de aow. D66 wil ólle bejaarden met een aanvullend pensioen aow-pre- mie laten betalen, maar voor aanstaand D66-lid Rinnooy Kan vindt dat voorstel 'geen echte oplossing'. „Een fundamentele verbouwing van het systeem is dringend nodig en onontkoom baar". aldus de werkgeversvoor man. Het huidige systeem, waar bij de aow met een pensioen wordt aangevuld tot 70 procent van het laatste salaris, moet vol gens hem op de helling. „Zulke hoge theoretische pensioenin komens van netto 90 procent van het inkomen werden vroe ger gerechtvaardigd door het verschijnsel 'pensioenbreuk', waardoor de meeste mensen ver onder de ideale uitkering kwa men te zitten. Maar nu pensioen breuken gerepareerd kunnen worden valt die rechtvaardiging weg", vindt Rinnooy Kan. Aanvullend Een collectieve verplichte pen sioenopbouw via de werkgever mag wat het VNO betreft wel blijven bestaan, maar zo'n pen sioen moet geleidelijk aan be perkt worden tot een aanvullen de basisverzekering bovenop de aow. Hoe hoog zo'n aanvullend basispensioen moet zijn wilde Rinnooy Kan niet zeggen. Dat moeten werkgevers en werkne mers in de bedrijven onderling uitvechten, vindt hij. Het VNO keert zich ook tegen nieuwe vormen van vut-regelin- gen, zoals pré-pensionering. Het gevaar van flexibele pensione ring is dat het in de praktijk tot vervroegde pensionering leidt en dat vindt het VNO te duur. De werkgevers voorzien de komen de tien jaar een verdubbeling van de pensioenkosten als er niets wordt ondernomen. Voor de aow wordt een soortegelijke kostenstijging voorspeld. Dat komt vooral doordat er steeds meer bejaarden komen die bo vendien langer leven en dus lan ger aow en pensioen trekken. Vandaag Hoog water SUWARDEN (NPA) - Een zegel kan soms spannende lenten opleveren. Bijzon exemplaren kosten smak- geld en als zo'n aparte zegel uikt in een stapel gewone Istukken. springt een lief ier helemaal een gat in de it. Zo werd postzegelhande- J. Rinsma in Leeuwarden vrolijk, toen hij in een sta- enveloppen van de Kamer Koophandel een misdruk trof. „Kantoorpost is nor- ii slechts kilowaar", aldus sma. Hij knipt de postzegels en verkoopt ze in pakketjes honderd gram. Maar de druk van een 80 cent-zegel tregelrecht in zijn kluis, lostzegel - 'collage met enve- volgens de catalogus - heeft beide kanten altijd een geel. Rinsma vond een jplaar waarvan een centi- {r kleur is weggevallen aan :rkant. Ook de 'N' van id viel van de postzegel, i'n vondst is de droom van filatelist. Want een mis- lisécht uniek. igaat een hele serie mis, zo- in 1990 nog eens gebeurde door verkeerde platen in de drukpers. Die zegels van 55-cent- waarvan de 'c' bij het bedrag was weggevallen - zijn inmiddels al 800 gulden waard, meldt de catalogus. Een misdruk is nog aparter, omdat er meestal slechts eentje van is. De fout is waarschijnlijk ontstaan bij het wisselen van papier in de pers, denkt Rinsma. En daarna is de misdruk door alle controles geglipt. Rinsma zal zijn vondst voorlo pig niet in de winkel leggen. Nor maal heeft hij zijn verzamel- drang goed in toom, sinds hij tien jaar geleden in de postzegel- handel stapte. „Dat gaat moei lijk samen", weet hij. „Als han delaar moet je de mooiste din gen verkopen." En dit valt een verzamelaar zwaar. Maar van deze misdruk wil Rinsma voor lopig even genieten. Bovendien stijgt de waarde met de jaren. En wat kan zoiets later opleveren? „Tien-, twintig- of dertigduizend gulden, het is maar net wat een liefhebber er voor wil geven". Zo'n unieke zegel staat in geen enkele catalogus. Directeur Petratsjkov van Crista! 1. foto Hector Mata/AFP MOSKOU (RTR/AFP/ANP) - De directie van Cristall, de groot ste Russische wodkadistilleerderij, heeft zevenhonderd van de duizend werknemers voor twee weken met onbetaald verlof naar huis gestuurd. Plaatsvervangend directeur Vladimir Pe tratsjkov zag zich gedwongen tot deze maatregel omdat de afzet danig is teruggelopen. In de magazijnen van de fabriek in het oosten van de Russische hoofdstad staan nog 800.000 onver kochte flessen. Petratsjkov geeft de regering de schuld van de situatie. Die heeft in december de accijnzen en indirecte belastingen drastisch op geschroefd. De prijs van een fles wodka verdubbelde van 2.000 tot 4.000 roebel. Daardoor kan Cristall nauwelijks meer concurreren met de geïmporteerde merken die ondanks invoerheffingen veel al goedkoper zijn. Ook heeft Cristall. met merken als Stolitsjnaja en Moskovskaja. flink te lijden onder de illegale stokerijtjes. Ook heeft de distil leerderij veel last van op grote schaal binnengesmokkelde partij en wodka. Minister van economische zaken Alexander Sjochin heeft dins dag laten weten dat de accijns op wodka wellicht wordt verlaagd om de distilleerderijen te helpen. Het iveer staat vandaag in het teken van'twee druksystemen. Het ene is een lage drukgebied dat via Denemarken naar de Oostzee trekt, het andere is een hogedrukuitloper die de Noord zee oploopt. Vanochtend zitten ive nog binnen de invloedsfeer van de depressie en hebben we te maken met wolkenvelden. Hier tussen zou een bui verscholen kunnen gaan. maar erg groot is de kans niet. Later op de dag trekt de hogedrukuitloper de Noordzee op en brengt opklarin gen met zich mee. Als gevolg van deze verajidering zal de wind, die vanochtend nog krachtig is. geleidelijk aan afnemen en te rugzakken naar matig in de avond. De temperatuur ligt van daag op gelijke hoogte met die van het zeewater, namelijk rond de 6 graden. De komende dagen ivijzigt de stroming zich en wordt zuidoostelijk. Het gevolg hier van is dat geleidelijk aan kou dere lucht de regio binnen stroomt. Nautisch bericht Wind: noordwestelijk 5-6 afne mend 3-4 Zicht: matig tot goed Temperatuur kustwater6 gra den Afwijking waterstanden: enige decimeters verhoging Max. golfhoogte monding Schei- des: omstreeks een meter later afnemend. ZON EN MAAN 11 februari Zon op 08.02 onder 17.42 Maan op 07.51 onder 19.11 Vooruitzichten Voor morgen: een gordel van ho- gedruk boven onze omgeving zorgt voor een naar zuidoost draaiende wind. Met deze gewij zigde stroming wordt koudere kontinentale lucht aangevoerd. Het is droog weer met zonnige perioden. In de avond en nacht koelt het flink af en komt het kwik onder het vriespunt. Over dag lopen de thermometers maar langzaam op naar 2 d 3 graden. uur cm uur cm Donderdag. 10 februari NM 15.30 Vlissingen 01 45 216 14.06 233 Terneuzen 02.07 240 14.25 257 Bath 03 06 294 15.27 313 Roompot-buiten 01.45 159 14 05 179 Zierikzee 03.35 157 15.55 174 Yerseke 03.45 167 16.05 184 Philipsdam-West 04.00 175 16,20 192 Vrijdag, 11 februari Vlissingen 02.25 227 14.45 239 Terneuzen 02.45 249 15.06 262 Bath 03.49 302 16.06 317 Roompot-buiten 02.25 167 14 40 183 Zierikzee 04.10 163 16.35 174 Yerseke 04 25 172 16 45 184 Philipsdam-West 04.40 182 17.00 192 Laag water uur cm uur cm Donderdag. 10 februari NM 15.30 Vlissingen 08 09 213 20.20 180 Terneuzen 08 36 227 20.48 192 Bath 09.46 257 21 53 220 Roompot-buiten 07.55 156 20.10 125 Zierikzee 09 30 155 21.45 122 Yerseke 09.30 160 21.45 127 Philipsdam-West 09,20 163 21.40 131 Vrijdag, 11 februari Vlissingen 08.49 218 20.55 182 Terneuzen 09.18 231 21.26 192 Bath 10.26 258 22.30 217 Roompot-buiten 08.35 160 20.45 126 Zierikzee 10.15 157 22.20 121 Yerseke 10.10 162 22.15 126 Philipsdam-West 10.05 165 '22.15 130 I Verwachting vandaag 10-02-1994 70 lid-minister rolijk overleden (ANP) - Oud-minis- hr. Maarten Vrolijk (PvdA) in zijn woonplaats i Haag overleden. Dat heeft i familie woensdag bekend- was minister van Cul- Recreatie en Maatschap- jkWerk (CRM) in het kabi- Cals(1965-1966). Hij is 74 jaar jorden. jaar lang. van 1972 tot was Vrolijk Commissaris i de Koningin in Zuid-Hol- Ook was hij lid van de jd van State. Kjk studeerde rechten in Lei- imaar begon zijn loopbaan journalistiek. Lange tijd hij chef van de parlemen- redactie van „Het Vrije een baan die hij in 1956 uilde voor het lidmaatschap ,de Tweede Kamer. LEIDEN (NPA) - Er is een ware whisky-oorlog uitgebroken tus sen de Leidse slijter Klerks en Gall Gall (een dochter van het Ahold-concern). Inzet is het merk Haig waarmee Klerks vo rige week begon te stunten. De whisky werd daarbij voor acht gulden onder de normale prijs verkocht. Sindsdien ontstond een advertentieslag die er giste ren in uitmondde dat Klerks, voor Nederland heel ongebrui kelijk, zijn concurrent bij naam noemde onder de kop 'Hoedt u voor Galspuwers'. Dat gebeurde nadat Gall Gall Advertentie had geadverteerd onder de kop 'Hoedt u voor namaak'. Daarin noemde de slijtersketen de naam van Klerks niet, maar gal ze wel aan dat 'sommige slijters onder de naam Haig een whisky van mindere kwaliteit verkoch ten. Aan de hand van foto's wer den de kleine verschillen in eti kettering duidelijk gemaakt. Het was volgens directeur Mieke Hoefnagel van Klerks vooral de betichting van namaak die haar in het verkeerde keelgat schoot. „Wij verkopen echte Haig zoals die in Engeland op de markt is. We hebben die zelf geïmpor teerd." Ze erkent dat de smaak anders 'zachter' is. De drank is ook door een ander be drijf gebotteld dan de officiële import-Haig. „Maar dat kun je vergelijken met Heineken bier. dat in het buitenland anders smaakt dan hier. Dat kun je ook geen namaak noemen." Ze zegt nog geen klachten van klanten te hebben gehad. Klerks heeft inmiddels geëist dat Gall Gall de advertentie rectificeert. Als dat niet gebeurt sluit Hoef nagel een proces niet uit. De 'namaak-advertentie' van Gall Gall was overigens geba seerd op een brief van importeur United Distillers uit Tilburg. Die gebruikte dezelfde kreet in een brief aan slijters. En moest dat vervolgens rechtzetten. Gall Gall is niet van plan dat voorbeeld te volgen laat com mercieel manager T. Heitman weten. Hij blijft erbij dat de aan bieding misleidend is. ..Het is andere whisky. Mensen die ge wend zijn Haig te drinken, kla gen daarover." Volgens Heit man is de hele gang van zaken ook slecht voor het whiskymerk Haig. Gall Gall heeft de strijd bijl nog niet begraven. De slag is tot dusver beperkt ge bleven tot Zuid- en Noord-Hol land. Klerks heeft alleen vesti- II mini i 1 ""III 1 '1 mill' I l i: 1 ill EE -Er EE Zit goed, blijft goed (NPA) - De ver- moordenaar van de ferdamse sigarenwinkelier Hartman (51), blijkt al fr Ie zijn veroordeeld we- rooord. De verdachte, een r'ge jongen, werd gisteren «houden door een arresta- jfw van de Amsterdamse le- De jongen heeft inmid- e«n bekentenis afgelegd. °litie heeft ook een 20-ja- wegens medeplichtig- aangehouden. Igarenwinkelier werd op 6 Dber vorig jaar in zijn zaak Molukkenstraat in Am- overvallen. Hast- ^üde zich tegen zijn bela er ontstond een ehng waarbij schoten wer- jöost. Kort. daarop over- winkelier aan zijn ver togen. De verdachte wist te De moord bracht in hevige commotie te- 'htie zette een onderzoeks- van twintig man op de zaak. Direct na de moord kwa men er twintig tips binnen, maar die leidden niet tot oplossing van de zaak. Half januari werden in het tv-programma Opsporing Verzocht en via de lokale televi sie opnieuw aandacht aan de zaak besteed. Daarop kreeg de politie honderd tips. Dat leidde uiteindelijk tot aanhouding van de 17-jarige jongen. De dader is dinsdagmiddag aan gehouden in Amsterdam-Oost, toen hij uit een tram stapte. Het gaat om een jongen van Marok kaanse afkomst, die in Neder land werd geboren. De verdachte werd in 1992 al eer der veroordeeld wegens het doodsteken van een 50-jarige vrouw in een woning aan de Utrechtsestraat in Amsterdam. In de strafinrichting te Rekken zat hij een gevangenisstraf uit met tbs voor minderjarigen, In oktober vorig jaar keerde hij echter niet, terug van een week- endverklof. Kort daarop ver greep hij zich aan de sigarenwin kelier. BRUNSSUM - De achtjarige merrie Nelly wordt met een kraanwagen teruggetakeld op Neder lands grondgebied. Het paard was in de buurt van Brunssum op hol geslagen en op Duits gebied in drijfzand terecht gekomen. Brandweerlieden uit Brunssum konden Nenny met behulp van een toevallig in de buurt aanwezige kraanwagen uit haar benarde positie bevrijden. foto ANP gingen in Alphen aan den Rijn. Heemstede, Hoofddorp. Leiden, Oegstgeest. Katwijk. Lisse en Wassenaar. De 'oorlog' lijkt zich echter naar andere delen van het land uit te breiden nu grootgrut ter Dirk van den Broek in zijn slijterijen dezelfde whisky gaat aanbieden als Klerks. Er ligt een plan voor een landelijke cam pagne onder de kop 'De ene Haig is de andere niet'. Importeur United Distillers lijkt voorlopig aan de kant van het strijdtoneel te staan. Een woord voerder laat blijken dat er niets illegaals is aan de activiteiten van Klerks en Dirk van den Broek. Stappen zijn er van die kant niet te verwachten. Wel is mogelijk een nieuwe fase in de strijd in zicht. De jongste stunt aanbieding van Klerks heeft be trekking op een ander merk. VAT 69. Ook eigen import. Sinds 1 januari wordt VAT 69 in Nederland ook vertegenwoor digd door United Distillers, zo als de geplaagde woordvoerder bijna zuchtend erkent. vJ-ütr'O w Lingerie van wereldklasse GRONINGEN (NPA) - Veroordeelde crimi nelen in de drie noordelijke provincies ko men waarschijnlijk nog dit jaar in aanmer king voor een proef met elektronisch huis arrest. Een verzegeld bandje met een zen dertje om de enkel moet veroordeelden aan huis gekluisterd houden; verbreken zij het zegel of gaan ze toch de straat op. dan gaat bij een particulier bewakingsbedrijf een alarm af. De reclassering kan daarna maat regelen nemen. Zij zorgt ook voor het toe zicht op de elektronische detentie. Het plan voor het experiment komt van de Projectgroep Elektronisch Toezicht, die van het ministerie van justitie de opdracht heeft gekregen de haalbaarheid te onderzoeken. Vast staat al dat als landelijk proefgebied het ressort van het gerechtshof Leeuwarden wordt aangewezen, dat de arrondissemen ten Groningen. Friesland en Drenthe om vat. Het moet gaan om mensen die tot maxi maal zes maanden gevangenisstraf zijn ver oordeeld. maar niet in aanmerking komen voor een alternatieve straf. Ook gedetineer den in de laatste fase van hun straf zouden aan de proef mee kunnen doen. Alternatief Begin 1989 werd onder verantwoordelijk heid van staatssecretaris Kosto ook al een plan opgesteld: „Elektronisch huisarrest een boeiend alternatief?" Daar kwam toen zo veel kritiek op, dat het plan weer in de ijskast werd gelegd. Nu het aantal gevange nisstraffen en taakstraffen nog steeds schrikbarend toeneemt, wordt de haalbaar heid opnieuw onderzocht. In Canada. Australië, Engeland en de Ver enigde Staten werkt men al met diverse sys temen. Het aan de enkel van de veroordeel de verzegelde zendertje lijkt voor Nederland het meest bruikbaar. Een systeem waarbij een kaart om de pols wordt aangebracht die ook nog eens meteen het eventuele gebruik van alcohol of drugs registreert, gaat de pro jectgroep veel te ver. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Engeland. Schotland. Wales en Ierland: Donderdag in Ierland en Schotland bewolkt en kans op wat regen. Elders droog en enkele opklaringen. Vrijdag overal wolkenvelden plaatselijk regen of motregen. Middagtem- peratuur ongeveer 7 graden, in Ierland vrijdag 10 graden. België en Luxemburg: Wisse lend bewolkt en enkele winterse buien. Vrijdag waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur on geveer 4 graden. Spanje: Droog en langs de mees te Costa's zonnig. Bij Barcelona kans op enkele wolkenvelden. Aan de Golf van Biskaje meer wolkenvelden en mogelijk wat regen. Maxima aan de Costa's oplopend naar 15 graden bij Bar celona en tot tegen 20 graden ten zuiden van Benidorm. Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuidstranden zon nig. Maxima aan de zuidelijke stranden oplopend naar onge veer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Donderdag een veranderlijke bewolking en op veel plaatsen regenachtig. Aan de Cóte d'Azur overwegend droog, enkele zonnige perioden en ongeveer 14 graden. Er waait een Mistral. Maxima tussen 7 en 12 graden. vrijdag iets dalende tempe raturen. In de Alpen wolkenvel den en boven de 900 meter enige tijd sneeuw, vrijdag iets afne mende sneeuwkansen en even tueel boven de 500 meter nog wat sneeuw. Mallorca en Ibiza: Droog en ta melijk zonnig. Middagtempera tuur oplopend naar ongeveer 17 graden. Italië: Donderdag nu en dan zon en alleen in het zuiden nog een enkele bui. Vrjdag meer bewol king en ook elders van tijd tot tijd regen of een onweersbui. Maxima in het zuiden rond 13. in het noorden ongeveer ongeveer 8 graden. In de Alpen en Dolo mieten enkele wolkenvelden en vrijdag in het westen kans op sneeuw. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk met onweer. Kouder met maxima van ongeveer 7 bij Thessaloniki tot ongeveer 13 graden op Kreta en andere zuidelijke eilanden. Turkije en Cyprus: Iets wissel valliger weer met maar af en toe zon en een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden rond de Dar- danellen en ongeveer 17 graden op Cyprus. Zwitserland: Beide dagen in Graubunden en Berner Ober land bewolkten geleidelijk tot in de dalen sneeuw. In Wallis, Tes- sin en Engadin droog en gere geld zon. In de bergen veel wind en koud met temperatuur op 2000 meter dalend naar onge veer -9 graden, in het zuiden iets hoger Amsterdam licht bew 5 Aberdeen regenbui 6 Athene -zwaar bew 9 Barcelona licht bew 11 Berlijn zwaar bew. 4 Boedapest regen 5 Bordeaux regen 9 Brussel zwaar bew. 6 Cyprus licht bew 14 Dublin onbewolkt 6 Frankfurt regen 6 Genève onbewolkt' 6' Helsinki zwaar bew Innsbruck onbewolkt 1 Istanbul zwaar bew 6 Klagenfurt mistbanken 2 Kopenhagen regen 3 Las Palmas licht bew. 18 Lissabon onbewolkt 13 l-ocarno onbewolkt' 13' Londen licht bew 7 Luxemburg regen 4 Madrid licht bew. 10 Malaga licht bew 13 Mallorca onbewolkt 10 Malta regenbui 12 Moskou zwaar bew. Munchen onbewolkt 2 Nice onbewolkt 10 Oslo sneeuw -3 Parijs zwaar bew. 8 Praag half bew 1 Rome licht bew. 12 Stockholm zwaar bew. -2 Warschau zwaar bew. 0 Wenen zwaar bew 5 Zurich zwaar bew 5' Bangkok licht bew 28 Tunis onweer 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5