Zieke uitzendkracht goedkoper Schoonmaaksters eisen miljoenen PZC Campagne dubbelveilig vrijen van start Aanrander 8-jarig meisje bijna door de buurt gelyncht Na twee jaar heei Amerika weer eei man in Den Haaj f17.995, Westerterp krijgt als enige geldboete op verboden carpoolweg Bush hoont Clinton, Castro biedt 'steun' Veehouders wijzen genetisch sleutelen en melkhormoon af binnen- en buitenland Unie BHLP boos over wervende brief bureau Start WKMmmmMÊmmm&mmm Auto dank zij Delft recht door de bocht DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 i DEN HAAG (ANP) - Uitzendbu reau Start probeert zijn klanten via een brief te overtuigen uit- zendwerkers te gebruiken, om dat die voor de werkgever geen kosten meebrengen in verband met de Wet terugdringing ziek teverzuim (TZ) en de bonus/ma lus-regeling. De vakbond Unie BLHP is verontwaardigd. Het niet-commerciële bureau Start wordt bestuurd door werk nemers, werkgevers en de over heid. Het is de bedoeling dat de uitzendkrachten aan vast werk komen. Volgens de Unie BLHP staat de inhoud van de brief haaks op dat beleid. Plaatsvervangend voorzitter T. Herrema van Start erkent dat in de brief „de suggestie" zit dat werkgevers de uitzendkrachten kunnen gebruiken om onder be palingen in de nieuwe wetgeving vandaan te komen. ..Maar de brief is zo niet bedoeld", aldus Herrema. Start-directeur en opsteller van de brief S. Attema noemt het schrijven, met de titel „TZ, Ar- bo... u hoeft er geen centje pijn van te hebben", slechts voorlich ting aan zijn klanten over de ge volgen van de nieuwe wetge ving. Volgens hem zit er geen en kele suggestie in dat bedrijven de uitzendkrachten van Start kunnen gebruiken om onderde len uit de wet te omzeilen. De brief staat volgens Herrema binnenkort op de agenda van het bestuur van het uitzendbu- teweken van de eigen medewer kers zelf te betalen; ondernemin gen tot 15 werknemers de eerste reau, dat geen weet heeft gehad van de inhoud. In de aanhef van de brief schrijft Start dat ondernemers thans in verwarring zijn over de gevolgen van de nieuwe Wet terugdrin ging ziekteverzuim die vanaf 1 januari is ingegaan. Bedrijven zijn nu verplicht de eerste ziek- 2 weken, grotere bedrijven 6 we ken. Juist in de grensgevallen kan het voor werkgevers een behoor lijk verschil maken of ze gere kend worden tot een klein of tot een grootbedrijf. Start doet juist die ondernemers in de brief dan ook een aanbod dat ze nauwe lijks kunnen weigeren. Uit gangspunt is dat uitzendkrach ten niet worden gerekend tot het eigen personeel. Zij vormen dus geen risico voor de werkgever. De ziekte komt (na twee wacht- dagen) op rekening van de be drijfsvereniging. „In die grensgevallen kan het dus verstandig zijn (voorlopig) tijdelijk personeel van Start in te zetten, want dat telt niet mee voor de bepaling van uw eigen ri sico", aldus de brief. Bij de bonus/malus-regeling worden werkgevers beloond als ze gedeeltelijk arbeidsonge schikten in dienst nemen. Ze krijgen echter een geldstraf als een medewerker in de wao be landt. Werkgevers zijn fel tegen die strafoplegging. In de brief schrijft Start dat de werkgever behoorlijke finan ciële risico's loopt met de rege ling. „Risico's die u niet loopt als u uw personeel via Start betrekt, want de bonus/malus-regeling is niet van toepassing op de uit- zendformule of op de detache ringskrachten van Start." HILVERSUM (ANP)-Alle onge veer 20.000 automobilisten die in de eerste vijf weken gebruik hebben gemaakt van de car- poolwisselstrook op de Al (Amersfoort-Amsterdam), wa ren in overtreding. Slechts 78 van hen werden geverbaliseerd. Het bord onder het verkeers bord dat aangaf dat de wissel- strook uitsluitend was bedoeld voor auto's met drie of meer in zittenden. had op dat moment nog geen rechtskracht. Het werd pas op 2 november gepubliceerd in het Staatsblad en kreeg pas rechtskracht op 2 december. Het onderbord geeft de uitzonderin gen aan op het algemene inrij- verbod voor personenauto's voor de wisselstrook. Dat bleek woensdag uit de uit spraak van de kantonrechter in Hilversum, mr. F.F. Bienfait, in een proefproces dat was uitge lokt door oud-minister van ver keer. T. Westerterp. Westerterp liet zich op 27 okto ber vorig jaar opzettelijk bekeu ren op de wisselstrook tussen Naarden en Diemen op de Al. Deze speciale rijbaan is tijdens de ochtendspits alleen toegan kelijk voor personenauto's met drie of meer inzittenden en mo toren en bussen. Westerterp wil de met het proefproces aanto nen dat de juridische basis voor een dergelijke strook ontbreekt. Bienfait gaf de oud-minister maar ten dele gelijk. De kanton rechter liet zich alleen uit over de de rechtskracht van het on derbord. Verder zei hij er niets over. In feite hadden alle bestuurders van personenauto's, ook de car poolers, die tot 2 december ge bruik maakten van de wissel strook geverbaliseerd kunnen worden. Op basis daarvan is Westerterp toch veroordeeld tot de geeiste boete van honderd gulden of twee dagen hechtenis. Hoger beroep Westerterp zei het jammer te vinden dat de rechter geen uit spraak heeft gedaan over de meer principiële kant van de zaak. namelijk de waag of je een groep automobilisten kunt uit sluiten van het verkeer op een openbare weg. Een tweede as pect is de rechtsongelijkheid die bestaat, omdat de wisselstrook dus eigenlijk verboden was voor alle personenauto's, terwijl al leen de niet-carpoolers zijn be keurd. Westerterp beraadt zich nog op hoger beroep. Het ministerie van verkeer en waterstaat wilde nog niet inhoudelijk ingaan op de uitspraak van de kantonrech ter. DEN HAAG - Huisartsen delen de komende maanden aan jongeren die voor de eerste keer aankloppen voor anti-conceptie dit „doublé dutch" startersset uit met condoom en pil. „Double dutch" vrijen is de enige manier om zich te wapenen tegen geslachtsziekten en onge wenste zwangerschappen, is de boodschap van de gisteren gestart-te landelijke campagne. De komende maanden worden zo'n 20.000 setjes uitgereikt, met daarin naast pil en condoom in formatie over veilig vrijen, opgeborgen in een vrolijke portefeuille. Sekscarrière Via een enquête wil de huisarts H. Doppen berg, initiatiefnemer van het onderzoek, het seksuele gedrag van de starters in hun sekscarrière vol gen. Aan het eind van het onderzoek hoopt hij vast te kunnen stellen hoe hoog jongeren het risico in schatten om besmet te raken en welke maatre gelen zij nemen om geen geslachtsziekte op te lopen. Een op zes De arts schat dat één op de zes a zeven jongeren voor zijn of haar 25ste verjaardag chlamydia, go norroe, genitale wratten, herpis. syfillis of hepa titis B heeftopgelopen. foto Koen Suyk/ANP Vaticaan hekelt homo- vriendelijk Parlement VATICAANSTAD (AFP) - Het Vaticaan heeft woensdag kritiek geuit op de beslissing van het Europees Parlement om een eind te willen ma ken aan elke discrimina tie van homo's en les biennes. De 'eisen en pretenties' van homo seksuelen hebben niets te maken met de authen tieke rechten van de mens, aldus de Vati caanse krant Osserva- tore Romano. Anders dan de leden van het Europees Parlement voelt het Vaticaan niets voor het homohuwelijk. Een huwelijk kaq alleen worden gesloten tussen man en vrouw en voor opvoeding van kinderen zijn een vader en een moeder nodig, aldus de krant. „Geen enkel men selijk wezen kan de na tuurlijke vader vervan gen, noch bij de verwek king, noch in de opvoe ding. Des te meer geldt dat geen enkele man de natuurlijke moeder kan vervangen." Man beëindigt hongerstaking BARNEVELD (ANPl - De 58-ja- rige E. Wiegman uit Barneveld heeft zijn hongerstaking na zes weken beëindigd. De Barnevel der wilde dat de Nederlandse wetgeving omtrent het erfrecht weer op de agenda van de Twee de Kamer zou worden gezet. Dat is hem, zegt hij. inmiddels toe gezegd door verschillende frac tievoorzitters. De Barnevelder scheidde 25 jaar geleden van zijn vrouw. Sinds die tijd heeft hij zijn beide zoons niet meer gezien. De jongens hebben volgens Wiegman tien jaar geleden zelfs een andere achternaam gekozen, omdat ze niets meer met hem te maken willen hebben. Wiegman vindt het niet eerlijk dat deze „vreem delingen" wel van hem erven als hij overlijdt, omdat in Neder land een wettelijk kind niet ont erfd kan worden. Wiegman, die al jaren met deze kwestie bezig is. ging rond de jaarwisseling in hongerstaking om het probleem bij politici on der de aandacht te brengen. Wiegman is aanstaande vrijdag te zien in het KRO-programma „Meeste Stemmen Gelden", waarin hij in discussie gaat met GPV-fractievoorzitter Schutte. MEPPEL (NPA) - Woedende be woners van de wijk Havelter- made in Meppel hebben een 50- jarige man uit deze plaats bijna gelyncht, nadat bleek dat hij een 8-jarig meisje urenlang had mishandeld en misbruikt. De gewaarschuwde politie moest assistentie van omliggende korpsen inroepen om de man, die in zwaar beschonken toe stand verkeerde, in veiligheid te brengen. Het slachtoffertje was 's mid dags op straat, aan het spelen, toen de verdwijning plaatsvond. Haar ouders hadden na enkele uren de politie gewaarschuwd, toen het meisje nog steeds niet was thuisgekomen. Een zoek tocht in de omgeving bleef voor alsnog zonder resultaat. In de loop van de avond kreeg de politie hulp van een steeds gro ter aantal buurtbewoners. Zo'n honderd mensen speurden te vergeefs eerst de wijk Havelter- made en vervolgens de rest van de stad af naar het meisje. Een tante van het meisje kwam op de gedachte eens te kijken bij een wijkbewoner die een veroor deling achter de rug heeft voor verkrachting. In zijn woning was echter alles donker. Toen de tan te evenwel de naam van het meisje riep slaagde zij erin met gesmoorde kreten te reageren. Hierop drongen familieleden de woning binnen door met een vuilcontainer een ruit aan de achterzijde in te gooien. Daar troffen zij het meisje aan, ont kleed en vastgebonden op een bed, met over haar hele lichaam rode striemen. Later bleek dat zij ook seksueel zwaar mishan deld en gefotografeerd was door de man. Badkamer De man had zich inmiddels uit angst voor de woedende menig te in een badkamer opgesloten. Toen men hem niet direct kon grijpen werd de hele inboedel van de woning kort en klein ge slagen. De politie had de grootste moeite om te voorkomen dat de man alsnog te pakken werd ge nomen. Woedende familieleden drukten zelfs de deur van de po litieauto dicht om te verhinde ren dat de man afgevoerd zou worden. Het meisje is overgebracht naar het Diaconessenhuis in Meppel. Zij verklaarde tegenover de poli tie dat ze met de man was mee gegaan naar zijn huis. Het meis je kent de man. die samenwoont met de moeder van een vriendin netje van haar. Moeder en vrien din waren echter niet thuis, waardoor de man vrij spel had. Politie-agenten houden de woedende buurtbewoners weg bij de verdachte. DELFT (ANP) - Aan de Technische Universi teit Delft is een nieuw wielophangingsysteem ontwikkeld. Daardoor is het verleden tijd dat een auto schuin in de bocht hangt of de voor kant naar beneden duikt bij het remmen. Bo vendien wordt het makkelijker plotseling uit te wijken om een ongeluk te voorkomen. Bij de Delftse wielophanging past een compu ter de veren en dempers continu aan de rijom- standigheden aan. Ir. Albert van der Knaap is de uitvinder van het mechanische gedeelte. Ir. Paul Venhovens promoveerde onlangs op de bijbehorende software. Beiden zijn werkzaam bij de faculteit werk- tuigbouwkunde aan de Delftse universiteit. Van der Knaap: „Ons systeem heeft bovendien als groot voordeel dat het benzineverbruik niet toeneemt. Dat gebeurt wel bij het hydraulische veersysteem." Juridisch gevecht met luxueus hotel in Moskou over ontslag van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - De westerse hoteliers in Moskou volgen ademloos het uitputtende juridische gevecht tussen twee schoonmaaksters op leeftijd en het luxueuze hotel Radisson Slavjanskaja. De twee vrouwen, zusters, ne men het niet dat Slavjanskaja hen ontsloeg en eisen miljoenen schadevergoeding in dollars en roebels. In februari 1993 weigerde het viersterrenhotel de con tracten te vernieuwen met Larissa Goebarjeva. Tamara Jasjtsjina en twee andere collega's. Het management, zo vertelt algemeen directeur Vladimir Draitser. was niet tevreden over hun werk. Alle vier stapten aanvankelijk naar de rechter Het hotel wist met twee van hen tot een vergelijk te komen, maar Larissa en Tamara hielden het been stijf. Ze beriepen zich op de nog uit het Sovjet-tijdperk stammende Russi sche arbeidswet. Die garandeert werknemers praktisch levenslang een baan. Het ontslagrecht is er theoretisch wel. maar wordt in de praktijk namelijk beperkt door een lange, ingewikkelde procedure. Een districtsrechtsbank bepaalde aanvankelijk dat Slavjanskaja veroordeeld kon worden tot maximaal 1300 dollar per zuster Dat kwam overeen met de jaarlijk se verdiensten, inclusief premies als beloning voor goede arbeid. Het hotel was het er niet mee eens. De gezusters ver hoogden daarop hun eis tot elk tien miljoen dollar en 25 miljoen roebel. De rechtbank probeerde vervolgens Ra disson tot medewerking aan de zaak te dwingen door een maand lang enkele bankrekeningen te bevriezen, hetgeen het hotel de nodige overlast bezorgde. 'Idiote zaak' Draitser: „Die twee dames ODereren niet op zichzelf. Hongerige, op publiciteit beluste staatsvakbonden heb ben zich ongevraagd met de zaak bemoeid. Die vakbon den hebben verder niets met ons hotel van doen, maar het zet de rechtbank wel onder druk en maakt dit tot een idiote zaak". Het is kortom een principe-gevecht geworden. Radisson opereert als een westerse onderneming op de Russische markt en wil het recht hebben werknemers wegens wan prestatie te ontslaan. Dat klinkt redelijk, maar veel wes terse bedrijven nemen - als het om hun Russische werk nemers gaat - een loopje met elke vorm van arbeids recht. Zakenlieden willen onder het genot van een borrel best toegeven dat het in Rusland makkelijker is een werkne mer aan de dijk te zetten dan in, pakweg, Nederland. En ze voegen er meteen aan toe. dat het hard nodig is ook. omdat veel van hun Russische werknemers geen notie NEW YORK (AFP/AP) - De- Amerikaanse president Bill Clinton faalt volledig in zijn buitenlandse politiek. Die har de kritiek kwam dinsdag van zijn voorganger, George Bush. Van onverwachte zijde kreeg Clinton 'steun'. De Cubaanse leider Fidel Castro heeft gezegd dat de aantijgingen aan het adres van Clinton over zijn ver meende buitenechtelijke affai res een schending vormen van de mensenrechten van het Ame rikaanse staatshoofd. „Het is een inbreuk op zijn privé leven, een schending van zijn mensenrechten" zegt Castro in het te verschijnen nieuwste nummer van het weekblad Vani ty Fair. Castro verdedigt zijn Amerikaanse ambtsgenoot te gen de roddelpers. „Is de liefde niet menselijk?" vraagt de Cu baanse leider. Over het algemeen constateert Castro dat het in veel landen voor een presidentskandidaat een goed idee zou zijn „er een reeks vriendinnetjes op na te houden". Er zijn landen waar dat als een goede eigenschap wordt gezien, zoals landen met het 'machismo' van Latijns- Amerika. Zelf geeft hij eerst niet aa hoeverre hij het 'machismo' hangt, maar hij ontkent 'eei le stam' verwekt te hebben stro denkt een twaalftal ki ren te hebben. Hij voegt e enig nadenken aan toe dit minste te geloven. Bush sprak dinsdag op een dinzamelingsdiner van de R blikeinse Partij in Cincin Ohio. De in 1992 weggeste president zei dat Clinton het lef heeft Amerikaanse, tairen in het buitenland in t< ten en daarmee in de werel indruk wekt dat Washingtn beslissingen aan andere la wil overlaten. Volgens Bu! het Amerikaanse optrede Bosnië en Haïti illustratief het beleid van Clinton. jaar oktober liet Clinton tot de Amerikaanse marine dei genomen landing op Hat brak omdat zich op de kadt groep 'bandieten' had vi meld. schamperde Bush. Hi nadrukte dat hij wel durfo grijpen nadat Irak in 1990! weit had bezet. Hadden w Iraakse leider Saddam Hui destijds zijn gang laten g dan regeerde hij nu Saudi, bië en zou de olie onbetaal zijn, aldus Bush. WASHINGTON (ANP) - Ame rika krijgt eindelijk een nieuwe ambassadeur in Nederland. Twee jaar na het vertrek van zijn voorganger Howard Wil- kins keurde de Senaat dinsdag middag eenstemmig de benoe ming goed van Terry Dornbush, een gepensioneerde bankier uit Atlanta. De goedkeuring van de benoe ming van Dornbush is een aan tal maanden blijven liggen als gevolg ontevredenheid van een aantal senatoren over het be noemingsbeleid van president Clinton waardoor de benoeming van Dornbush, zelf onomstre den, werd uitgesteld. Het con flict gaat over politieke benoe mingen. Presidenten plegen po litieke vrienden die veel geld hebben gegeven voor campag nes te belonen met een ambassa- deurspost. Het gaat meestal om posten in minder belangrijke landen. President Clinton had beloofd zich aan deze praktijk niet schuldig te zullen maken, maar een deel van zijn benoemingen, waaronder die van Dornbush, zijn ook van politieke aard. Over Dornbush kwamen geen klach ten uit de Senaat. In tegendeel, zijn keuze werd geprezen, hoe wel het om een politieke benoe ming ging van iemand die de verkiezingscampagne van Bill Clinton financieel heeft ge steund. Maar de voordracht van Larry Lawrence, een rijke hoteleige- De nieuwe ambassadeur Dornbush. naar uit San Diego die snars van politiek en diplo weet, werd sommige sens te bar. Uit protest werd dz het afgelopen najaar di krachtiging van vier kan ten, waaronder die van bush, uitgesteld. De zaak liggen omdat vanuit de S de eis op tafel kwam om o) benoeming van Lawrence te stemmen. Daar verzettei gering zich tegen: de bekra ging van alle vier kandii diende tegelijkertijd plaa vinden, als een pakket. De ring verloor die proeed prestigestrijd. Over Las' werd afzonderlijk gestemd resultaat was 79 voor en i gen. AMSTERDAM (ANP) - Nage noeg alle Nederlandse melkvee houders staan negatief tegen over genetische manipulatie of het gebruik van het BST-hor- moon om de melkproduktie te verhogen. Dat blijkt uit een en quête in opdracht van ABN AM- RO. Het overgrote deel van de melk veehouders verwacht de komen de jaren de bedrijfskosten te moeten verlagen omdat de melkprijs flink zal dalen. Verho ging van de produktie per koe wordt algemeen gezien als mid del om het bedrijfsresultaat te verbeteren. De melkveehouder geeft daarbij de voorkeur aan traditionele methoden, zo blijkt uit het on derzoek. Nieuwe technieken ter verhoging van de produktie zo als genetische manipulatie of het toedienen van het melksti- mulerend hormoon BST wijst 86 procent af. Vier op de vijftx ziet evenmin mogelijkhede melkrobot op het eigen bed installeren. In de Verenigde Staten is lw bruik van BST sinds maand toegestaan. In de! pese Unie mag het nog niet den gebruikt. Het voorlopli bod loopt af op 1 januari Daarna moet de EU in ieó val toestaan dat BST-; vanuit de VS wordt gen teerd, omdat wetenschap; niet is aangetoond dat di schadelijk is. Het Gatt-ak' over de vrijmaking van reldhandel staat niet tos landbouwprodukten op e: nele gronden worden gei De EU kan wel de verplic invoeren op het etiket te v den of er sprake is van B vel. Het is dan vervolgenss consument het produkt pen dan wel te weigeren hebben van de westerse arbeidsmoraal en die vaak ook niet willen aanleren. Die westerse houding is veel Russen, en vooral de staats vakbonden, die na de afschaffing van het communisme enorm aan invloed en macht hebben ingeboet, een doorn in het oog. Men wil greep krijgen op de 'biznizmenni' uit het Westen. Vandaar dat de zaak Goebarjeva cs. tegen Radisson Slavjanskaja niet alleen in de hotelsector maar ook door andere westerse bedrijven met grote be langstelling wordt gevolgd. Draitser toont zich duidelijk verontrust over de publici teit en de invloed daarvan op de rechters, wier juridische kennis hij tevens niet al te hoog inschat. Bovendien zijn ook de salarissen die het hotel betaalt op straat geko men. Een schoonmaakster vertelde aan een Moskouse krant dat ze 130 dollar per maand verdiende. Draitser: „Nee, hoeveel men hier verdient ga ik u niet vertellen. U kunt het hier aan mensen vragen, maar dan zeg ik u er meteen bij dat de meesten het verschil tussen bruto en netto niet eens kennen. Bovendien werken we over de hele linie met premies op het basisloon, dus zijn ook de onderlinge verschillen aanzienlijk". Betwijfeld mag worden of de rechters veel begrip kun nen opbrengen voor deze westerse mentaliteit Volgende week komt de zaak opnieuw voor. DE NIEUWE NORM IN BETAALBAAR AUTORIJDE FSO: verrassend compleet, met 1.5 L injectiemotor 1.9 L diesel, vier schijfremmen, vijf deuren, vers' baar stuur en nog veel meer. Overtuig u bij: Autobedrijf Sorber, Dr. A.F. Philipsstr. 16, Goes, Tel. 01100-30474 Garagebedrijf R. Bode v.o.f., Paul Krugersdreef 5, Sas van Gent, Tel. 0115S-* of bel: Abimex, Ridderkerk. Tel. 01804-40404

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4